Stranica 3 od 30 PrviPrvi 1234513 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 1492

Tema: Iuvenilni idiopatski artritis kod djece

  1. #101

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    128

    Početno

    Kupus sekta Ovo je dobro, ovo mi je osvježilo dan.
    Lijepi pozdrav svima

  2. #102

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    20

    Početno

    Kidam se suze mi idu

  3. #103

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    20

    Početno

    Dosta smijeha imam jedno pitanje: Jel tko pio Indometacin, jel imao kakvih nuspojava, jel pazio na interakciju sa metrexom ??

    Da li ste od pedijatrice dobili koji put na recept PEDIASURE?

  4. #104
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Ne

    Prepisujem sto je taj Pediasure...

    "PediaSure se preporučuje djeci od 1 do 10 godina starosti kojima je potrebna nutritivna potpora, a koja boluju od kroničnih bolesti, koja se oporavljaju od ozljede ili teške bolesti, koja se pripremaju i/ili oporavljaju nakon teškog kirurškog zahvata te koja zaostaju u napretku. Osigurava dovoljan unos energije, a bogat je vitaminima, mineralima i elementima u tragovima. Postoji s okusom vanilije i čokolade."

  5. #105

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    20

    Početno

    Mi smo ga dobili početkom prošle godine od specijalistice fizijatrice, jer sam se žalila da ništa ne jede pa mi je rekla da mu dam kad vidim da neće ništa. Mali to zove "ljek u slamćiću" jer ima slamčicu i okus mu je kao brašnasto čokoladno mlijeko, sad više toga nemamo ali mali me još pita. Pa kako sam stalno u potrazi za adekvatnim dodacima, vitaminima, a da to bude bez traume i za mene i za njega u dilemi sam da pitam za još. U slobodnoj prodaji dođe čak 12 kn. Ali ja bi primjetila da bi malo došao sebi kad bi to pio. Pogotovo jer je stalno iscrpljen sa nekakvim infekcijama... Šta vi mislite??

  6. #106

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    128

    Početno

    Ksila, mi smo to pili(enshure - tako ga pamtimo) 2001/2002 godine. Onda su bile limenke, rečeno mi je da je 1 limenka kao 1 obrok. On je stalno tražio od čokolade, to mu je bilo kao čokoladno mlijeko i tada je išlo na recept. A znam da i sada ide na recept, iako nisam sigurna da li se možda nešto doplaćuje. Odnesi te stare papire podijatrici i zamoli je da ti napiše recept.

  7. #107

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    20

    Početno

    Puno hvala. Znam da ide na recept, samo se nadam da me ne otpili, zadnji put smo dobili 50 kom. što nam je bila lijepa zaliha. A dobro je služilo i kad je bio na terapijama, bi bio jako iscrpljen pa bi mu pored ostale hrane još dala i to. Meni se činilo da ga malo podigne...

    A Indometacin nitko?? Mi ga narucujemo izvana pod nazivom INDOPAED iz Njemačke. Preko 100 kn, ali kud sve tud i to samo da mu bude bolje...

  8. #108
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Ja mislim da je to dobro za nasu djecu... ali ne kao zamjena za obrok.. dodatno na obrok
    ..a kad je "moja teorija" da sve te bolestine i nastaju od nedostatka minerala ili elemenata u tragovima. Nek se jedno bolesno djete pohvali da je dobro/raznoliko jelo prije bolesti, cisto sumnjam.

    Pitaj jos na recept ksila, zasto ne.
    Iako bih voljela znati sto je tocno unutra.

  9. #109

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    20

    Početno

    Koliko se sjećam spoj aminokiselina i bjelančevina važnih za dijete. jedan tetrapakić zamjenjuje cijeli obrok(?!) i ima 200kcal. Mislim da nema nekih vit i minerala barem ne u nekom važnijem omjeru ali ja mu to nisam ni davala kao obrok nego poslije obroka, ili kad bi se osjećao iscrpljeno ili kad sam vidjela da ne bi dovoljno pojeo za obrok jer ovo njegovo - "ja bi čokolino" me jednostavno izluđuje. Rekla sam da to više neću kupovati i opet samu sebe zeznem. Sreća ajde voli jabuke i ostalo voće pa se nekako šlepamo plus što obavezno ako želim da pojedu zeleno onda razvijem cijelu priču kako je to raslo kod bake u vrtu, kako sam ja stavila lukića, pa mrkvice, pa... toliko sam ogrezla u tome da sam neki dan doživjela cijeli vic:

    Kupila djeci banane. Pitam jel žele banane. Kažu može. I veli meni moj stariji mmm što su fine mama. Jesu domaće?!?

    Gledam ga zbunjeno, ne znam što da kažem. poslije se ispravio - pa da banane rastu samo u džungli...
    Ja sam se kidala i njemu i sebi još dva dana...

  10. #110
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno


  11. #111
    smart

    Početno

    Kate ispričavam se zbog nejavljanja.Imam velikih problema s računalom, javiti ću se čim to otklonim.

  12. #112
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    smart super, samo polako
    i moja ima 4 godine, koljeno, i kod Harjaceka

  13. #113
    lunahor avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    3,514

    Početno

    cure kako je vama uopce dg Jia ? dijete moje frendice je bilo jucer kod dr herjaceka i on je malog gledao uzv i utvrdio da ima upalu oba zgloba koljena i sad idu u pretrage krvi.
    no dijete nije nikada imalo natecena koljena ni bilo kakav simptom koji sam citala kao karakteristican, jedino pred 10 mj mu je na 15 minuta pocela jedna noga "propadat" tj nije mogao stat na nogu, nakon toga sve ok, u ljetu opet na kratko nemoze na nogu , no velim kratko , par minuta je to trajalo no vec je veci pa je znao reci da ga boli koljeno, i oko bozica opet pa je sama otisla citajuci forum k dr herjaceku .
    jeste kad culi da je moguce tako bez simptoma imati JIA ? Kud bi uopce po dr misljenje mogla otici ,ili je za bezuvjetno vjerovat dr h.? dobio je onaj lijek na M" koji navodite ko lijek prvog izbora.mevisal ili tak nekak ,zaboravila sam kak se zove.

  14. #114

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    20

    Početno

    Moj osoban savjet nek se drži tog liječnika! Mi nismo iz Zg, prosli smo svega i svasta i koga smo pitali kamo dalje svi su nam rekli kod njega, a za vise informacija odite na forum "zajedno do zdravlja", kate je bila jako marljiva pa nam svima omogucila laksi pristup informacijama.

    Ne znam koliko sam već puta i kome rekla ali internet je bio kljucan u nasim saznanjima o ovoj bolesti, da nije toga i dobrih ljudi po čekaonicama bili bi mislim jos na Decortinu i debelo zagrezli u osteoporozu...

  15. #115
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    Moj savjet da se potraži i drugo mišljenje,ima na Šalati reumatolog,dr.Bukovac jako je dobra,moje se dijete kontrolira kod nje.
    Napravite pretrage krvi IZ KOJE ĆE SE MOĆI VIDJETI O ČEMU SE RADI,JER BEZ NALAZA,MISLIM DA SE NEMOŽE PREVIŠE PRIČAT O OVOM ILI ONOM.jER IPAK JE DIJETE U PITANJU,AKO SE KRENE NA VRIJEME,MOŽE SE JAKO DOBRO ZAVRŠIT.Ako te još šta zanima,pomoćićemo koliko god možemo,jer i mi smo na početku lutali i učili o svemu.Sretno.

  16. #116
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Lunahor po tome sto si navela, to je tipicna slika za JIA i izgleda da to traje sad vec 10 mjeseci. Tipicna slika je samo pojava sepanja, pogotovo jutarnjeg, krv moze biti potpuno u redu (dakle sedimentacija, crp, Reuma faktor, ANA,...). Otoka, ukocenosti ne mora biti na pocetku.

    Upala zgloba=artritis
    djete do 16 godina= juvenilni

    Dijagnoza nam je data na osnovu UZV (koje je pokazivalo zadebljanje membrane, dakle upalu) i trajanju iste duze od 6 mjeseci (do 6 mjeseci postoji Reaktivni artritis kao posljedica infekcije). Krv je bila u redu.

    Na šalati su jako ljubazne i strucne dr., iako vjerojatno nece nista novo saznati u odnosu na Harjaceka osim izabranog antireumatika, no drugo misljenje uvijek treba traziti. Meni je tek treci posjet ortopedu Ernest Irha iz Medikola dao novo svjetlo na pricu, tj. povecana elasticnost zglobova, pa kod krivih doskoka stvara probleme s koljenima.

    Movalis je najbolji antireumatik sto se tice ucinka na upalu, no na šalati ga ne daju ispod 8 godine.

    Ako frendica nije slucajno upucena, neka ode na kontrolu ociju (biomikroskopija) za svaki slucaj sto prije. S ocima je uglavnom potpuno asimptomatski, a moze dovesti do havarije ako se odmah ne lijeci. Rizik je najveci ako je curica male dobi i s ANA pozitivnim nalazom u krvi, no rizik postoji i bez toga. Zato ja ne bih cekala nalaze za taj inicijalni pregled. npr. Poliklinika Exacta, kvatric, dr Neda Striber, radi utorkom ujutro.01/466-4766

    Vjeruj, ali provjeravaj 8)

    Nazalost trebalo bi kombinirati misljenje reumatologa, ortopeda, fizijatra, oftalmologa.

    Svako dobro i stojimo na raspolaganju, kao sto si vec cula.

  17. #117
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Harjacek je sigurno na nalazu vec napisao radnu dijagnozu.

    Nazalost, nema jedinstvenog dokaza dijagnoze JIA, gleda se sveukupno, a najbitnija je klinicka slika djeteta.
    Prema krvnoj slici odredjuju se eventualno prognosticki faktori. Npr. najtezi su slucajevi ako je RF pozitivan, a on je gotovo uvijek negativan kod djece. Ako je ANA pozitivan (1:160 nadalje) povecan je rizik za uveitis ociju, iako 5 zdravih ljudi ima ANA pozitivan.
    Sedimentacija kao uobicajeni marker upale moze biti normalna ili lagano povisena....
    No uobicajeno je vidjeti lagano povecana sedimentacija+snizen hemoglobin+malo povecani leukociti+ malo povecani trombociti

    Vjerujem da ce Movalis relativno brzo srediti stvar (za ucinak treba barem 6-8 tjedana), samo ga treba uzimati dovoljno dugo, barem 6 mjeseci (dakle i nakon smirivanja upale) i u dozi koju je propisao.

    Omega 3 dobro dodje za artritis

    A svakodnevno razgibavanje/vjezbanje je nuzno da ne dodje do kocenja zgloba.

  18. #118
    lunahor avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    3,514

    Početno

    prvo joj je rekao 3/4 od 7,5 mg movalisa a kad ga je zvala da takav vise nema nigdje onda je rekao 1/4 od 15 mg, dakle 3,75 mg dok je ovo prvo 5 i nesto mg. jel bitno kada se uzima ,jutro navece ?

  19. #119
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    bitno je samo da je stomak pun

  20. #120
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Doze koje se uobicajeno daju su 0,125 do 0,25mg/kg tezine djeteta, a najvece testirane su 0,375mg/kg tezine, pa nek sracuna prema kilazi.

  21. #121
    lunahor avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    3,514

    Početno

    dakle mali je oko 10-11 kg sto bi znacilo da je ovako na najvecoj dozi, 3,75.

  22. #122
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    i to je dobro

  23. #123
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    naime, kod nas je upravo takva doza djelovala, za razliku od 0,25mg/kg

  24. #124

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    20

    Početno

    i mi smo bili na 3,75mg ali kako se i nakon godinu dana nije poboljšalo prešli smo na nešto drugo, moj je imao 12 kg samo orijentacije radi ali mi smo bili nešto sasvim nešto drugo tako da nismo orijentacija vezano za učinkovitost Movalisa. Pitala sam tada da li ima veze da li se pije ujutro ili navečer pa je rekao da je svakako bitno da ga pije ujutro radi aktivacije organizma i obavezno nakon što se dobro napapa.
    Sve što zatreba stojim na raspolaganju kao i ostatak cura, a što se tiče Šalate svaka pohvala liječnicima jer i o njima čujem samo najbolje ali budući da su nama rekli da se puno ne razlikuju u pristupu od Harjačeka tako smo mi ostali kod njega.
    Sve što treba pitajte nama nitko nije rekao zato ću ja biti sretna ako ikome pomognem sa onime što znam...

  25. #125
    lunahor avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    3,514

    Početno

    logirala se na novom forumu, skuzile ste
    ovdje nije pa da jos ja kazem, dakle ja sam joj dizala lijek u ljekarni a meni uz zgrazanje naravno, rekli da se pije navecer. mislim,. dakle ujutro treba . sutra idu k okulisti, fizijatru, ortopedu i vaditi krv pa im vibrajte dobre vibrice

  26. #126
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Meni je receno da je najbolje navecer prije spavanja, mi smo uvijek pili tako

    da, vec komuniciramo...

  27. #127

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    128

    Početno

    Evo i mene. Što se tiče movalisa iz iskustva mogu reći da je super. Moj mali ima 30 kg i pije 3/4 od 15 mg. Prilikom jedne upale oka pili smo 15 mg i upala se smirila za 2-3 dana. Pijemo ga uvijek poslje ručka, jer ujutro pijemo puno drugih ljekova, a i slabo doručkuje.
    Šalata je OK kao i Klaićeva, ali mišljenja sam da ako postoji neki novi lijek koji može pomoći mom sinu da se maknemo sa kortikosteroida da će ga prije Harjaček iskopati nego na Šalati.

  28. #128
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Sabrina, kakve upale oka? iridociklitis ili?

  29. #129
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    kAKO SE lagano skupljamo,samo se nastavite javljat prije par godina nije na ovom forumu ni postojala tema sa JIA,a sad vidite koliko nas ima,mada ih je bilo i prije,neznam čega se roditelji boje pa se ne žele uključit.Da jedni drugima pomognemo,pa makar savjetom.
    Sabrina lijepo da si se javila.

  30. #130

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    128

    Početno

    Ne znam točno što je bilo, došlo je do neke promjene u staklovini desnog oka. Inaće on ima kroničini uveitis između ostalog. Mogu vam reći kada smo počinjali 1996. sa koritkosteroidima nitko nas nije upozorio na oči, rast itd. Iako naš problem nije samo JIA nego puno šire.
    Ovo je super, svaka pohvala kate i andjeli, više sam naučila u ovih mjesec dana čitajući na forumu i dopisujući se sa mraonicus, nego u proteklih 14 godina. Išla sam ja i prije na internet, ali jednostavno nisam naišla na ovaj forum.

  31. #131
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    Ma nitko se nije ni javljao,ja sam negdje prije skoro dvije godine pretraživala,i tako sam krenula od rode,ali nitko mi se nije javio,do Kate,i eto proširili smo se,puno je lakše kad znaš da postoji netko tko te razumije.Imali smo jako puno kriza,cure su bile tu i kad sam plakala i kad sam se smijala,ma jednostavno najbolje net prijateljice.
    Tu su kad neznate dali je opet zglob ili bezazlena upala grla a simtoma nema,tu su da vam odagnaju strahove i da vibraju ako ništa drugo.

  32. #132

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    128

    Početno

    Trebam pomoć. Opet je prehlađen, suho kašlje, nema temperatu. Jučer smo bili kod doktora i kaže da je to virusno. Svaki puta kod prehlade zaštopaju mu se uši. Kapamo tj. špricamo sa Operilom i Sterimaram. Da li mi možete predložiti nešto drugo što bi mu pomoglo kod odštopavanja svih tih kanala.

  33. #133
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    A da ga malo inhaliraš,
    ja radim ovako,skuham veliku posudu vode,ubacim unutra čaj od kamilice,kadulje dodat par kapi eukaliptusa.Uzmem kišobran,i veliku plahtu pa se inhalira sozirom da je on malo veći dečko može dok se god isparava.
    Bit će mu bolje,a za kašalj ja imam jedan provjereni recept-
    Uprži 3 jušne žlice šećera,kad se otopi i zadnja grudica,
    dodaj,3 lista lovora i 3 žlice jušne vode.TO poklopi i ostavi samo 1 minutu da prokuha,makni i nakon 10 minuta procijedi u kakvu čašu.
    nEKA PIJE ČAK 4 PUTA NA DAN.gARANTIRAM USPJEH,BITNO JE DA SE DRŽIŠ MJERE,JA SA SVOJIMA NISAM VEĆ JAKO DUGO BILA KOD DR BAR ZBOG KAŠLJA A IMAM ČETVERO DJECE.
    Probaj baš me zanima hoće li i vama pomoći.

  34. #134
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Ja cu samo potvrditi dragicin recept zakon za kasalj 100%.
    Upravo ovih dana opet demoliramo/tj. ljepimo sudje s njim

  35. #135
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    Opet si me uspjela nasmijat.

  36. #136
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Od 400g Nutele u 2 dana pojedenih kriomice i ti bi se smijala mjesec dana
    Kaže m: "mama imas veliki mladez na obrazu"

  37. #137
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    Znaš mene drži smijeh od sinoć,a zahvaljujuć tebi nastavila sam i danas.

  38. #138

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    128

    Početno

    Hvala, odmah idemo isprobati recept za kašalj. Javim vam se. :D

  39. #139
    lunahor avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    3,514

    Početno

    dakle bili su kod oftalmologa sve 5.
    kod fizijatra sve odlicno, ne treba ni struja ni nist, sve je odlicno.
    bili kod ortopeda tifenbaha , on ga gledao uzv i kaze da nema nikakvih naznaka ni artritisa ni nicega da je dijete potpuno zdravo i da mu on ne bi dao ni u ludilu movalis ni bilo kaj drugo. da nema nikakvih ni mrvu traga artritisa i da ak bas hoce ide na rtg ili ct prije lijeka ali da tu nema nista.

    sta sad ? naravno frendica se pokolebala, lijek jos nije dala jer ne zna dal smije prekinut ak nije nista zbilja. ja sam ju savjetovala da ide po drugo msljenje kod dr buk. koja dolazi privat u alergovitu, /dolazi i h. /

    sta vi mislite ?

  40. #140
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    E to ti je tipicna slika, ortopedi i reumatolozi imaju potpuno oprecna misljenja.

    To se upravo dogodilo/dogadja i nama. Mi idemo na kontrole kod Harjaceka, ali i ortopeda. Stvar je u tome da ortopedi nisu bas informirani o ovim stvarima potpuno, barem sam ja sam tako zakljucila. Dijete moze imati 100% urednu krvnu sliku, biti bez otoka i svejedno imati dijagnozu JIA, tj. ako ima "samo" zadebljanja membrane, a za to treba biti ipak dobar UZV dijagnosticar, ipak ni jedan od njih nije RADIOLOG.

    Ipak, svakako pitati dr. Lanu jer jedino ona moze parirati misljenju dr. H. kao reumatolog.

    U svakom slucaju, to su odlicne vijesti, jer da je nesto vece tipa izljeva, oni bi to nasli

    PS Nekad je H radio kod Tiefenbacha, dobro se poznaju.

  41. #141
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Smije prekinuti lijek, nije to antibiotik, vec antireumatik, ionako mu treba min 4-12 tjedana za prvi efekt.
    ALI s obzirom na nasu takvu gresku, ja to ne bih savjetovala barem nekoliko mjeseci, osim iskljucivo ako Lana kaze da ne treba.
    Ako pak i ona mislil da treba antireumatik, ona ce vjerojatno preporuciti ibuprofen, ali u tom slucaju ja bi radije Movalis davala, ali lucian treba odluciti naravno.

  42. #142
    lunahor avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    3,514

    Početno

    Lana je dr bukovec sa salate ?

  43. #143
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    Da dr Bukovac radi na Šalati,ponedjeljak,četvtrak i petak,ima još dr Jelušić i dr Vidović,ja imam najbolj mišljenje za sad,ako mogu savjetovat odite na drugo mišljenje i ponesite nalaze,pogotovo krvne,mi smo prvi put radili i imunološke.Dosad nisam imala primjedbe,na dr na Šalati.Pa probajte nemate šta izgubit.

  44. #144
    lunahor avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    3,514

    Početno

    u alergoviti su ju pitali tko je lijecnik pa kad je rekla H. onda su rekli da je dr B. drugo misljenje i obratno.

  45. #145
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    Mi držimo fige da uopće nebude trebao ni jedan reumatolog.
    Ako ikako možemo pomoći tu smo,dr H i dr B sa svojom ekipom i jesu jedini reumatolozi u Zagrebu.
    A bome i šire,ako ovako krene da se bolest šire nemogućom brzinom kod nas u Hrvatskoj bit će ih potrebno više.
    Jer u zasdnjih par godina strašno oboljevaju djeca od ove strašne bolesti,ja držim da mora postojat neki razlog.
    Nama je rečeno genetska predispozicija,ali nikog u familiji nemamo oboljelog sa ovom dijagnozom a nije bilo ni kod predaka,bar u ovih par generacija koliko smo ispitivali.

  46. #146

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    128

    Početno

    Lunahor, i ja se slažem da se svakako se ode i na Šalatu. Nisam se do sada javljala, jer cure su ionako sve rekle.
    Mojem malom je počelo jako rano, on nije prohodao dok nismo počeli sa kortikosteroidima (sa godinu i četiri mjeseca). Ja njega kao bebu nisam mogla voziti u kolicima, on je vriskao kada bi ga posjela, boljeli su ga zglobovi, a on jadnik nije to mogao reći, a mi nismo znali što je. Sa 11 mjeseci je završio u bolnici na Šalati, ne kod reumatologa. U 3 navrata u razdoblju od 5 mjeseci iz krvne slike RF je uvijek bio negativan, tek kada je koljeno naoteklo tada je iz punktata koljena RF bio pozitivan. Nadam se da do toga neće doći.

  47. #147

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    128

    Početno

    Recept za smirivanje kašlja je prošao ovako: "fuj, kaj ti je to, ja ću povraćati, ja to ne mogu". Danas sam opet ponovila, pije na rate i šuti.
    Uvijek je bilo tako, rađe će progutati šaku ljekova nego nešto prirodno i zdravo.

  48. #148
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    Tako su i moji na početku,dok nisu završili na injekcijama.E onda im je valjda došlo u glavu da bi bilo bolje popit to što im nudim nego kod dr.
    I evo hvala bogu dosad uspjevamo se obranit od kašlja svaki put,
    .Nama više nikakav sirup nije ni pomagao valjda su postali imuni,do ovog sa lovorom sad smo se preporodili.

  49. #149
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Lunahor ...Kad smo mi isli po drugo misljenje na salatu, nisu gledali UZV, vec postojece nalaze (koji su ukljucivali Rentgen) te fizikalni pregled. Potvrdile su dijagnozu JIA na osnovu otoka koljena (RTG otok mekih tkiva), uz napomenu ne Movalis vec Brufen.

    E sad kod nase Lucianke, najveci problem je to propadanje nogice, da li to jos traje ili je to proslo?

    Iskreno kad sve zbrojim mozda je najbolje otvoreno H reci sto govore ortoped i fizijatar pa neka se konzultiraju (ako nije ispod casti).

    Da li je vece zlo ljeciti zdravo dijete ili ne ljeciti dijete koje ce mozda razviti JIA?...po meni treba dati djetetu sansu da se organizam sam izbori s problemom, ali ici redovito na kontrole (jako ceste 2 mj) i reagirati lijekovima AKO bude potrebe.
    Svi ti lijekovi nisu bas maciji kasalj, ipak je to poprilican rizik. Ako se mora, onda je to druga prica, jer se gleda manje zlo.

    Meni to isto lici na "povecanu elasticnost zglobova", a to se ne lijeci, vremenom bude sve bolje kako dijete raste. No kako sam citala tipicna su i nocna vristanja, a kod nas je to bas bio slucaj. Neka obrati paznju na nocno ponasanje malog..

    Malo lupetam svasta, znam kako joj je i kakvu kalvariju sada ima u glavi.

  50. #150
    lunahor avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    3,514

    Početno

    ima on ta nocna vristanja, i po noci se zali na bol u koljenu, preksinoc ga isto bolilo u noci.
    ne , kate, ta nogica propada samo povremeno, prvi put u proljece nekad , samo nije mogao na nogu , no dok sam ja dosla do nje za cca 5 minuta proslo je, i bilo je ok par mjeseci, i tako u ljetu pa opet za bozic.
    traje kratko to propadanje. luci nema komp. doma pa ja pisem prek vikenda, bude se ona sutra javila, tamo vjerojatno jer na rodi nije registr.
    a tamo sam ju registrirala.
    ja sam joj isto rekla da joj je to varijanta , da nazove h .i sve mu kaze ili ide po drugo misljenje ali reumatologa,nemozes slusat ortopeda i fizijatra u davanju misljenja kod takve dg,,

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •