Stranica 1 od 30 12311 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 1492

Tema: Iuvenilni idiopatski artritis kod djece

  1. #1
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno Iuvenilni idiopatski artritis kod djece

    molim sve roditelje koji imaju dijete sa reumatskom artritisu da se pridruže ovom mom problemu.

  2. #2
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Mi smo na dijagnozi neadekvatno lječeni reaktivni artritis (RA),idemo kod dr. Harjačeka u Klaićevu. Cura je skoro 4 godine. Bilo je otečeno koljeno u pitanju više od 3 mjeseca (15 dana nakon viroze,problema s mokrenjem,streptokok pneumonia u nosu). Bili smo na punkciji+steroid direktno u koljeno, 3 mjeseca nakon otoka,jer smo lutali dugo po dr.

    Kontroliramo oči kod oftalmologa (privatno kod dr koja inače radi u Klaićevoj). Mora se zbog opasnosti od uveitisa i iridociklitisa.

    Treba ići i na fizikalne vježbe (mi ne idemo za sada).

    RA je sličan kao JIA, gleda se jel nakon 6 mjeseci sve OK (RA) ili nije(JIA).

    Eto samo pozdrav od nas i pitaj ako te što zanima i reci što je s vama.

  3. #3
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Glede otoka koljena probali smo:

    - obloge od gaveza
    - obloge od vinskog octa
    - deep releef gel (sadrži ibuprofen i mentol). To smo čuli od dr. sa Šalate

    Ali ono što nam je najviše pomoglo (ne znam jesmo li subjektivni):
    - list kupusa,pa najlon,pa čarapa
    - Vitafon aparat

    Ostalo nam je nerješeno što nismo izvadili antinuklearni faktor (ANA) iz krvi jer smo našli da vade samo na Rebru da to rade,pa nikako da odemo. To je navodno važno zbog očiju, ako je pozitivan veća vjerojatnost pojave simptoma na očima.

    Ja trenutno idem na bioenergiju zbog sebe (cista), ali žena mi veli da može zaustaviti JIA kod djece. Poslat ću ti podatke na pp.

  4. #4
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    Sory što ti se nisam javila prije al viša sila.Moja curica ima ima 5,10mj i već dvije g ima IUA mi idemo kod dr Tambić-Bukovac na Šalati ito je jedna divna žena ii dobar dr. Mi smo krenuli sa dekortin tablete i sirup ibuprofen nakon tri mj prekida terapiju dekortinom nastavlja samo ibuprofen.Stanje zadovoljavajuće medjutim u prosincu opet stanje se pogoršalo i dr uvodi injekcije metotrexata jednom tjedno na Šalati naravno uz folacin i ibuprofen za sad je sve ok al i mi smo išli na fizikalnu u Božidarevićevu kod fizijatra koji nam je odredio po 10 dana tri puta te godina medjutim kako kaže da se te terapije mogu provodit doma i još uz vožnju biciklom koje je jako dobro terapijsko sredstvo i tako mi vježbamo.A i mi idemo na redovite kontrole kod okuliste na Rebro i za sad je sve ok.Imala je jedino bakteriju u urinu E-coli i to je sad ok. Reci mi jel radiš i poznaješ li prava za djecu sa RA. :D DRAGO MI JE DA SI SE JAVILA :D

  5. #5
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Radim jer je sve OK i ne znam ti za prava. Mislim da se možeš izboriti da budeš doma ako želiš.

    Koji zglob je u pitanju, isto koljeno? Opiši sto se točno događalo..
    Da nije to sve od ešerihije?

  6. #6
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Vi ste pili steriode (dekortin tj prednizon)? a nuspojave?

  7. #7
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    Kod nas ti je u pitanju koljeno lijeve noge i tu za sad miruje,tako je pilla je dekortin(kortikosteroidi).Za sada je dobro dok ima terapiju metotrexatom. A kasnije vidjećemo, od E.COLI nije IUA. TO JE odnedavno al uspjeli smo i to izliječit.Ja sam ti na produženom porodiljnom dok ne krene u školu, a kad krene u školu imam pravo na skraćeno radno vrijeme jer dijeca sa tom daijagnozom imaju kojekakvih prednosti.Ja ti ništa nisam znala a niti bi tko rekao to sam saznala od mama u čekaonici i odnedavno i koristim ako te zanima objasnim ti detaljno. :?

  8. #8
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    Kod nas se pojavio otok i to bome velik,kako nam je bilo šok jer smo mislili kako je iščašila sobzirom da je bila dobila novi bicikl.Medjutim kako sam imala blizance stare par mjeseci javila sam MM na posao da dodje i da je odvede na hitnu.Na Rebru je kompletnu obrade ništa iščašeno ništa slomljeno al zato krvna slika užasna i sedimentacija užasno visoka.Kako je tad bila subota onda su rekli da se u ponedjeljak javim hitno reumatologu na Šalatu i tako je počelo, jedino sam je uspjela da ne ostavljam u bolnici,tražila sam još ponuđenih solucija,jer trebala je ostat u bolnici na pretragama al sam uspjela ja da je odvedem na Rebro i uspjela sam sve pretrage napravit za dva sata naglašavam da nisam imala vezu.Molila sam a bila sam u stanju i kleknut da je trebalo.Rekla nam je dr da je najvjerovatnije genetski al ja nisam uspjela nać od kog a je to naslijedila a zar je i važno sad je to gotova stvar i zašto tražit krivca. :shock:

  9. #9
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Nije nasljedno, za idiopatski se ne zna uzrok (zato se tako i zove). Ja sumnjam najviše na cjepivo od rubeole (priorix,moparu),navodno su dokazali nekakvu povezanost.

    I nama lijevo koljeno, a mi mislili da je od novih rola. Isto je sedimentacija bila povišena,ali malo i brzo je pala.

    No utješno je da JIA treba proći do puberteta.

    Koliko dugo ste na terapiji?
    Kakav vam je ANA faktor? Pozitivan ili negativan?
    Da li ste imali ikakvu infekciju prije otoka?

    Znači, imate monoartikularni JIA (jedan zglob u pitanju)?

  10. #10
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    A NUSPOJAVE ZABORAVILA NAVEST,najveći užas sam doživjela su dlakava leđa uspjela sam to da nekako ne skuži, kad je tek krenula sa terapijom bila joj je strašno muka povraćala je dugo kad god popije tabletu, kasnije se organizam priviknuo i sve je bilo ok.I tu godinu je jako malo porasla kad se organizam očistio od kortikosteroida porasla je al nije bila dugo izložena tim tabletama pa ne zaostaje za svojom generacijom.

  11. #11
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Reumatološke bolesti u djece
    Piše: doc. dr. sc. Miroslav Harjaček, dr. med. Klinika za dječje bolesti, Klaićeva 16, Zagreb
    Reumatološkim bolestima smatramo skupinu različitih bolesti kojima je zajedničko obilježje – negnojna upalna reakcija vezivnog tkiva. Osnovni su klinički znaci upale crvenilo, oteklina, lokalna vrućica, bol i ograničena motorna pokretljivost. Ako zglob ima te simptome, kažemo da je riječ o artritisu, iako on nije uvijek najdominatnija karakteristika bolesti. No bitno je da se mora razlikovati od pojma artralgija, koji označuje samo bol u zglobu. Epidemiloški podaci u europskom podneblju i vrijedne studije učinjene su u Švedskoj, pri čemu se primjenjuju kriteriji Europske lige protiv reumatizma (European League Against Rheumatism – EULAR) za dijagnozu juvenilnoga reumatoidnog artritisa.
    Tijekom dosadašnjeg rada u Klinici za dječje bolesti u Zagrebu, na odjelu Kliničke imunologije i reumatologije, najčešće se susrećem s juvenilnim idiopatskim artritisom koji je, uz sistemski lupus erimatosus (SLE), dermatomiozitis te druge reumatološke i imunološke bolesti ujedno i najčešća reumatološka bolest dječje dobi. Unatrag nekoliko godina uz pomoć anti – TNF terapije, uspješno liječimo naše male bolesnike, naravno koristeći se i uobičajenom terapijom za reumatološke bolesti. Rad u zdravstvenom timu liječnika (dječjeg reumatologa, okulista, gastroenterologa i dr.), medicinske sestre, fizioterapeuta, radnog terapeuta te psihologa omogućuje bolji oporavak i bolju prognozu bolesti. Komunikacija djeteta i roditelja sa zdravstvenim djelatnicima njihova tima nužna je i bitna spona za uspješnost djetetova liječenja.
    Kao članovi PRINTO – a (Pediatric Rheumatology International Trials Organisation), sudjelovali smo u sklopu projekta koji je financirala Europska unija, odnosno u prijevodu na hrvatski jezik originalnoga engleskog teksta namijenjenog edukaciji roditelja i djece oboljelih od reumatoloških bolesti. Nakon prijevoda cjeloviti je tekst postao dostupan svima na internetskoj adresi: http://www. printo.hr/. Lako čitljiv i razumljiv test o gotovo svim reumatološkim bolestima namijenjen je široj populaciji (djeci, roditeljima, starijim ljudima) koji imaju opisane probleme ili se žele bolje informirati o tim bolestima. Nadamo se da će internetska stranica imati odaziva te da će biti jasna i svima dostupna. U prilogu navodim primjer prevedenog teksta za našu najčešću reumatološku bolest dječje dobi; juvenilnoga idiopatskog artritisa (JIA).
    Juvenilni idiopatski artritis (JIA)
    Juvenilni idiopatski artritis (JIA) kronična je bolest, koju karakterizira neprekidna upala jednog ili više zglobova. Osnovno obilježje upale zgloba jest bol, oteklina i ograničena pokretljivost. “Idiopatski” znači da ne znamo točno zašto upala nastaje, a “juvenilni” označuje da se simptomi pojavljuju prije 16. godine života.
    Što znači “kronična” bolest? Za bolest se kaže da je kronična, kada je liječenje dugotrajno i ne vodi neposrednom oporavku već samo olakšava simptome i poboljšava laboratorijske analize. To znači da nakon postavljanja dijagnoze ne možemo točno odrediti koliko će dugo bolest trajati. JIA je rijetka bolest i pojavljuje se u 80 do 90 na 100 000 djece.
    Koji su uzroci nastanka bolesti?
    Imunološki sustav štiti nas od infekcija koje mogu izazvati virusi i bakterije. Pritom organizam razlikuje ono što mu je strano i za njega potencijalno opasno te što treba biti uništeno od onoga što je urođeno i vlastito. Vjeruje se da je kronični artritis posljedica poremećenog odgovora našeg imunološkoga sustava. Zbog nepoznatih uzroka taj sustav djelomično gubi sposobnost razlikovanja “stranoga” od “vlastitoga” i zato reagira protiv vlastitih zglobova. Zbog toga se bolesti kao JIA zovu i autoimune bolesti. Precizni mehanizmi koji dovode do pojave JIA, što važi i za većinu drugih upalnih bolesti, nisu poznati.
    Je li JIA nasljedna bolest?
    JIA nije nasljedna bolest i ne prenosi se s roditelja na djecu. Međutim, postoje neki nasljedni čimbenici, dijelom još neotkriveni, koji osobu čine podložnijom bolesti. Znanstvenici se slažu da je bolest multifaktorna, odnosno da mnogi čimbenici utječu na njezino pokretanje. Čak i kada postoji nasljedna sklonost, rijetko se događa da u jednoj obitelji od te bolesti oboli dvoje djece. To potvrđuje da je bolest rezultat kombinacije nasljednih i vanjskih faktora (vjerojatno infekcije).
    Kako se bolest dijagnosticira?
    Liječnici kažu da djete boluje od JIA kada se bolest počine razvijati prije 16. godine života i kada upala, čiji uzrok nije poznat, traje duže od šest mjeseci. Prethodno treba isključiti artritis koji prati virusnu infekciju. Također treba isključiti i mnoge druge bolesti pri kojima je upala zglobova, uz druge simptome, dio kliničke slike. Drugim riječima, naziv JIA uključuje sve oblike trajnog artritisa nepoznatog uzroka, koji počinju u djetinjstvu. Postoji više oblika artritisa pa su nužne odgovarajuće laboratorijske analize da bi se jasno odredio oblik JIA i postavila točna dijagnoza. Nakon isključenja drugih bolesti, dijagnoza se postavlja na temelju prisustva i trajanja artritisa uz pomoć podataka koje daje bolesnik ili njegovi roditelji (anamneza), te pregledom, laboratorijskim pretragama: biokemijskom analizom krvi (CRP, CK, LDH) i urina, hematološkom analizom krvi (m SE, KKS), serološkom analizom krvi (virusi), imunološkom analizom krvi i urina (ANA, HLA B27, RF, ANF) i radiološkom obradom (RTG, CT, MR). Zbog dijagnostičkih razloga radi se i intraartikularna punkcija.
    Postoji nekoliko oblika JIA. Oni se uglavnom razlikuju po broju zahvaćenih zglobova, nastanku i trajanju bolesti te, naravno, prema znakovima i simptomima bolesti.
    Sistemski oblik JIA (Stillova bolest)
    Taj oblik obuhvaća artritis, te ima opće znakove bolesti: povišenu tjelesnu temperaturu, iznad 38°C koja traje nekoliko dana (intermitentna) s “peakovima” temperature te osip po koži praćen Kobnerovim fenomenom (dermatografizmom). Pojavljuje se i bol u mišićima, povećava se jetra i slezena (hepatosplenomegalija) i druge limfne žlijezde. Može doći i do upale srčanog mišića (perikarditis) i plućne maramice (pleuritis). Obično se na početku pojavljuje poliartikularan oblik artritisa. Bolest može započeti u bilo kojoj životnoj dobi, ali najviše bolesnika ima samo opće znake bolesti i njihov oporavak je najbolji. Kad prestanu opći znaci, upala zglobova postaje glavni problem. Sistemski oblik JIA obuhvaća manje od 10% svih bolesnika, te je tipičan za djetinjstvo i rijetko se susreće u odraslih.
    Poliartikularni oblik JIA
    U prvih šest mjeseci trajanja bolesti artritis je prisutan na pet i više zglobova te općih znakova bolesti nema. Prisutnost ili odsustnost antitijela u krvi koje se zove reumatoidni faktor (RF) pomaže razlikovanju dviju podskupina poliartikularnog oblika JIA.
    a) RF pozitivni poliartikularni oblik JIA rijedak je u djece (manje od 5% bolesnika), često zahvaća simetrične, uglavnom male zglobove šaka i stopala, a poslije se artritis širi i na druge zglobove, češći je u djevojčica nego u dječaka, obično počinje poslije 10. godine života i teži je oblik JIA,
    b)RF negativni poliartikularni oblik JIA ima 15 do 20% djece od ukupnog broja oboljelih, pojavljuje se u bilo kojoj dobi, postoji u više podgrupa pa je prema tome različita i prognoza bolesti.
    Oligoartikularni oblik JIA
    prvih šest mjeseci trajanja bolesti, artritisom su zahvaćena najviše četiri zgloba. Artritis je asimetričan i zahvaćeni su veliki zglobovi, koljena i skočni zglobovi. Kada je zahvaćen samo jedan zglob, tada je to monoartikularni obik JIA. U nekih se bolesnika nakon šest mjeseci trajanja artritis može proširiti i na više zglobova. Taj se oblik naziva prošireni oligoartritis ili oligoartritis koji je prešao u poliartritis.
    Oligoartritis obično se pojavljuje prije 6. godine života i to uglavnom u djevojčica. Uz primjenu odgovarajućeg liječenja prognoza bolesti je dobra ako je ostala ograničena na nekoliko zglobova. No određeni broj djece ima ozbiljne komplikacije na oku: upalu prednjeg dijela oka (prednji uveitis – kronični iridociklitis). Ako se bolest ne otkrije na vrijeme i liječenje ne započne odmah, može doći do ozbiljnih oštećenja oka. Prednji uveitis nije uočljiv jer dijete nema smetnje vida (zamagljen vid), niti se na oku primjećuju promjene (npr. crvenilo). Zato je nužno redovito, svaka 3 mjeseca, odlaziti na preglede okulistu na biomikroskopski pregled oka koji nam omogućuje rano otkrivanje bolesnih promjena. Inače oligoartritis je najčešći oblik JIA (50% bolesnika). Prisutnost ANA (antinuklearnih antitijela) u serumu bolesnika s oligoartritisom u kombinaciji s uveitisom tipičan je oblik za razdoblje djetinjstva i ne pojavljuje se u odraslih.
    Psorijatični artritis
    U ovog oblika bolesti uz artritis su prisutne i promjene na koži koje odgovaraju psorijazi. Psorijaza je kožna bolest s promjenama na koži koje se ljušte i nalazi se na laktovima i koljenima. Kožne se promjene mogu pojaviti i prije i poslije početka artritisa. Taj se oblik može različito klinički očitovati i imati različitu prognozu.
    Artritis udružen s entezitisom – spondiloartropatije
    Najčešći oblik bolesti je oligoartritis koji zahvaća velike zglobove na donjim udovima i entezitis. Entezitis je upala enteza – to su mjesta na kojima se tetive spajaju na kost. Najčešće mjesto boli (artralgija) je na stopalu, iza ili ispod pete, najčešće Ahilove tetive. Ponekad se u ovih bolesnika može pojaviti prednji akutni uveitis. Ta se promjena razlikuje od prethodne opisane upale oka, jer su znaci upale vidljivi. Upala je unilateralna, oko je crveno, bolno posebno noću, pojačano suzi, osjetljivo je na svjetlost (fotofobija), pojavljuje se blefarospazam. U tu skupinu ubraja se i Reiterov sindrom (trostruki simptomi – obostrani konjuktivitis, uretritis, artritis) te kronični ulcerozni kolitis, odnosno Chronova bolest crijeva. Većina bolesnika ima pozitivan laboratorijski test koji se zove HLA B27 (stanični marker). Bolest je češća u dječaka nego u djevojčica, počinje nakon 7. godine života, promjenljiva je, počinje s perifernim upalnim zglobovima te se širi na donji dio leđa i na kralježnicu – lumbosakralni dio, razvija se sakroilitis, što nazivamo spondiloartropatijama.
    Razlikuje li se bolest u djece od bolesti u odraslih?
    Uglavnom razlikuje. RF pozitivni poliartritis koji je najčešći oblik kroničnog artritisa odraslih, u dječjoj je dobi zastupljen u samo 5% slučajeva JIA. Oligoartikularni oblik koji počinje u ranom djetinjstvu čini oko 50% svih oboljelih sa JIA. Taj se oblik bolesti ne susreće u odraslih. Sistemski artritis bolest je karakterizirana za razdoblje djetinjstva i rijetko se susreće u odrasloj dobi.
    Kako se bolest liječi?
    Za sada ne postoji posebna terapija za JIA. Osnovni cilj liječenja je da se djeci omogući normalan život i da se spriječi oštećenje zglobova i drugih organa koji također mogu biti zahvaćeni upalom. Liječenje se zasniva na primjeni lijekova koji smanjuju upalu zglobova i drugih organa, te se primjenjuju rehabilitacijske metode kojima je cilj održati funkciju zgloba i spriječiti nastanak deformacija. Liječenje je vrlo složeno i zahtijeva suradnju raznih specijalista (pedijatra, reumatologa, okulista, ortopeda, fizijatra, fizioterapeuta, radnog terapeuta, stomatologa). Nesteroidni antireumatski ili protuupalni lijekovi (NSAID) smanjuju upalu i povišenu temperaturu. Zovu se i simptomatskim lijekovima jer djeluju na bolest, ali ne mogu potpuno zaustaviti upalni proces, odnosno fazu remisije bolesti.
    Injekcije izravno u zglob – intraartikularna primjena, oblik je liječenja koji se primjenjuje kada postoji upala jednog ili nekoliko zglobova i kada zbog boli dolazi do zgrčenosti zgloba i deformacije. Lijekovi se daju u obliku injekcija i zovu se kortikosteroidi. Ti lijekovi brzo smanjuju upalu jer se daju izravno u zglob gdje se i nalazi sam proces upale. Povoljan učinak može trajati i nekoliko mjeseci. Punkcija zgloba izvodi se po načelima asepse, u suradnji liječnika i medicinske sestre. Primjenjuje se lokalna analgezija kako bi se djetetu omogućilo injiciranje lijeka uz što manje boli.
    Lijekovi druge linije ili tkz. lijekovi koji mjenjaju tijek bolesti grupa su lijekova koje je potrebno primijeniti u djece sa poliartritisom i kada on napreduje i pored primjene antireumatika i steroidnih injekcija. Obično se prvo primjenjuje metotreksat (MTX) koji se daje u malim dozama jednom na tjedan, bilo intramuskularno ili na usta. On smiruje upalu te ponekad potpuno zaustavljanja bolest. Gastroenterološke smetnje i porast jetrenih enzima (AST, ALT) najčešće su neželjene reakcije. Kombinacije tog lijeka s folnom kiselinom mogu smanjiti popratne pojave lijeka.
    Sulfasalazin i Ciklosporin A primjenjuje se u liječenju sindroma aktivacije makrofaga koji ne reagira na kortikosteroide. To je ozbiljna komplikacija artritisa koja je posljedica rasprostranjenosti upalnog procesa. Posljednih nekoliko godina otvorene su nove perspektive u liječenju JIA, primjenom lijekova koji blokiraju djelovanje čimbenika nekroze upale (anti TNF lijekovi). Faktor nekroze tumora važan je posrednik u procesu upale. Ti se lijekovi primjenjuju sami ili u kombinaciji sa MTX – om i učinkoviti su u većine bolesnika. Njihov je učinak brz, a sigurnost se pokazala dobrom. Pritom je bitan dulji liječnički nadzor i praćenje bolesnika. Koristi se i etanercept koji se daje pod kožu jednom ili dva puta na tjedan. Lijek djeca primjenjuju sama ili im ga daju roditelji; nakon edukacije (pisana, usmena) koju provodi dobro educirana medicinska sestra. Drugi lijek je Inflixamab koji se primjenjuje tijekom jednodnevne hospitalizacije i daje se intravenozno razrijeđen u otopini. Dozu lijeka određuje liječnik ovisno o dobi i težini djeteta. Remicade se daje po pisanim protokolima (odmah, pa za 2 tjedna, pa za 6 tjedana...) i za to je potrebno mjerenje vitalnih funkcija djeteta, odnosno monitoring.
    Kortikosteroidi su najmoćniji lijekovi za smanjenje upale u organizmu. No njihova je primjena ograničena radi neželjenih posljedica kao što su: osteoporoza, zaostajanje u rastu, prekomjerno dobivanje na težini. Izrazito su učinkoviti lijekovi i primjenjuju se u prvim danima da smanje upalu. Također se u obliku kapi koriste za liječenje kroničnog iridociklitisa, a samo ponekad daju se u obliku injekcija peribulbarno. Lijekovi se mogu primjenjivati, u obliku tableta i intravenozno. Ortopedske operacije – kontraktura ili zamjene zglobova protezama.
    Rehabilitacija je vrlo bitan dio liječenja JIA. Uključuje odgovarajuće vježbe, kada je potrebno i nošenje udlaga te provođenje kako pasivnih tako i aktivih vježbi. Treba početi odmah, da bi se održala pokretljivost zglobova, mišićna masa, snaga i da bi se spriječile ili ispravile deformacije.
    Koliko dugo traje liječenje?
    Liječenje bi trebalo trajati koliko god je bolest prisutna. Trajanje bolesti je neodredivo. U većini slučajeva, nakon višegodišnjega promjenljivog razdoblja, bolest se spontano smiri. Tijek bolesti obično prati rasplamsavanje i spontano smirivanje o čemu i ovisi terapijski režim. O potpunom prekidu terapije odlučuje liječnik. Prognoza artritisa ovisi o njegovoj težini, obliku i načinu liječenja. Posljednih desetak godina ostvaren je vidan napredak u liječenju JIA, ali je prognoza različita za svakog bolesnika.
    Je li dopušteno cijepljenje?
    Cijepljenje živim cjepivom (protiv rubeole, mumpsa, dječje paralize i BCG – a protiv TBC – a) nije dopušteno bolesnicima koji uzimaju kortikosteroide, metotreksate i anti TNF lijekove. Razlog tome mogući je rizik od nastanka infekcije i njezina širenja jer je za vrijeme terapije smanjena sposobnost imunološkog sustava da reagira protiv infekcije. Bitno je savjetovati se s liječnikom reumatologom kada se djete treba cijepiti.
    Kako normalno živjeti?
    Nema dokaza da prehrana utječe na ishod bolesti. Bavljenje sportom je važan dio svakodnevnog života svakog djeteta. Jedan od važnih ciljeva je da se djeci s JIA omogući normalan život. Ne smiju osjećati kompleks manje vrijednosti. Djecu treba ohrabrivati da se bave sportom te im vjerovati kada osjete bolove u zglobovima. Dijete treba normalno pohađati nastavu u školi, osim u akutnim fazama bolesti kada izostaje s nastave.
    Postoji više problema vezanih za odlazak u školu: otežano kretanje, brži umor, bol ili ukočenost. Zato je važno nastavnika obavijestiti o mogućim problemima vezanim za tu kroničnu bolest. Potrebno je da bolesna djeca, kada god to mogu i koliko mogu sudjeluju u tjelesnim odgoju. U središtu pozornosti je psihološki učinak bolesti na djete i obitelj.
    JIA je kronična bolest i težak je izazov za sve uključene u lječenje, ali najviše za djete. Roditelji i nastavnici moraju učiniti sve za dijete kao bi ono osjećalo da pripada okolini i da u granicama svojih mogućnosti sudjeluje u raznim školskim aktivnostima. Roditelji trebaju biti glavni oslonac djetetu tijekom lječenja. Unatoč bolesti važno je pomoći djetetu da premosti poteškoće vezane uz bolest, da se suoči sa vršnjacima i da postane stabilna i neovisna osoba.
    < natrag

  12. #12
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    ANA je negativan imala je vodene kozice mjesec dana prije otkrIvanja starašne istine,al kažU da nema veze nikakve sa IUA :?

  13. #13
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    ANA je negativan imala je vodene kozice mjesec dana prije otkrIvanja starašne istine,al kažU da nema veze nikakve sa IUA :?

  14. #14
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    A NUSPOJAVE ZABORAVILA NAVEST,najveći užas sam doživjela su dlakava leđa uspjela sam to da nekako ne skuži, kad je tek krenula sa terapijom bila joj je strašno muka povraćala je dugo kad god popije tabletu, kasnije se organizam priviknuo i sve je bilo ok.I tu godinu je jako malo porasla kad se organizam očistio od kortikosteroida porasla je al nije bila dugo izložena tim tabletama pa ne zaostaje za svojom generacijom.

  15. #15
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Mala je granica u odlučivanju između REAKTIVNOG artrisa (uzrokovanog infekcijom bilo virusnom, bilo bakterijskom) i juvenilnog idiopatskog artritisa (JIA) nepoznatog uzroka. Oni ne žele riskirati pa odmah navale s teškim lijekovima za svaki slučaj.

    Kakvi su vam Reuma Faktor (RF) ,latex,waller-rose...negativni?

    Pročitaj članak......

    Vodene kozice
    (Varičele)
    Dječje bolesti

    Opis
    Varičela je vrlo zarazna, obično blaga osipna dječja bolest uzrokovana virusom varičele-zostera. Isti virus uzrokuje herpes zoster (bolest koju karakterizira ograničeni osip određenoga dijela tijela /tzv. dermatom/ koju prate bolovi ili osjećaj žarenja i pečenja na zahvaćenom području).

    Uzroci, incidencija i rizični faktori
    Varičela je zarazna bolest koju karakterizira svrbež (pruritus) i osip na koži (mjehurići ispunjeni tekućinom) koji pucaju i pretvaraju se u kraste. Dan prije nego se pojavi osip, bolesnik može imati blagu vrućicu i osjećati malaksalost. Osip počinje sa svega nekoliko malih crvenih točkica (papula) koje se ubrzo napune tekućinom stvarajući male mjehuriće (vesicule). Mjehurići se pojave u skupinama, najprije na trupu, a onda se šire na ekstremitete, lice i vlasište u roku od dva do četiri dana. Osip se može pojaviti i u ustima te na drugim unutarnjim dijelovima tijela. Mjehurić se raspukne i pretvori u svjetlosmeđu krastu koja s vremenom potamni i postane tamnosmeđa dok na kraju ne otpadne, obično u roku dva tjedna od početka bolesti. Rijetko kad ostanu ožiljci od vodenih kozica, ali kada se to dogodi onda su to najčešće ožiljci oko očiju koji izgledaju poput malih udubljenja. Mjehurići se mogu inficirati, obično od češanja. Najčešće se inficiraju bakterijom stafilokokom. Ozbiljnije sekundarne infekcije mogu zahtijevati hospitalizaciju. Varičela se širi s jedne osobe na drugu kapljičnom infekcijom ili kontaktom s tekućinom iz mjehurića. Osoba koja ima ovu bolest može zaraziti druge u razdoblju od dva dana prije pojavljivanja osipa do šest dana nakon pojavljivanja prvih mjehurića, ili čak dok se svi mjehurići ne pretvore u kraste. Inkubacija traje od 10 do 21 dana. Većina djece zarazi se virusom do svoje desete godine. Kad se ova bolest jednom preboli, obično se stekne doživotni imunitet protiv ponovne zaraze. Nažalost, osoba koja je imala vodene kozice može kasnije tijekom života dobiti herpes zoster.

    Simptomi:
    bolovi i temperatura (dan prije osipa);
    osip na prsima, leđima, ramenima, vlasištu i drugim dijelovima tijela;
    lezije u ustima, vagini, rektumu, očima ili drugim sluznicama;
    osip se nakon nekoliko sati pretvara u vodenaste mjehuriće;
    nakon dva do četiri dana mjehurić pukne i stvore se kraste;
    kraste s vremenom postaju sve tamnije;
    kraste otpadnu u roku od 9 do 13 dana;
    svrbež može biti i vrlo jak.
    Obilježja bolesti i pretrage
    Pojavljivanje karakterističnog osipa dovoljno je za dijagnozu.

    Liječenje
    Opće metode ublaživanja svrbeža koji nastaje zbog osipa uključuju kupku u mlakoj vodi u koju se doda nekoliko zrnaca hipermangana (kalijeva permanganata) da otopina bude blijedo ružičasta. Hipermangan možete nabaviti u ljekarni. Pripravci s lokalnim djelovanjem koji se mogu kupiti bez recepta u ljekarni, antihistaminici, ili drugi losioni koji sadrže kamfor, mentol ili fenol također mogu pomoći. Nanose se u malim količinama samo na zahvaćena mjesta. Nokte treba podrezati kako bi se spriječilo stvaranje ogrebotina zbog češanja, koje se naknadno mogu inficirati. Djetetu možete na ruku staviti laganu pamučnu ili flanelastu rukavicu kako biste spriječili češanje (ruke nipošto ne smijete vezati!). Izbjegavajte upotrebu acetilsalicilne kiseline! Upotreba acetilsalicilne kiseline za vrijeme virusne bolesti, naročito vodenih kozica, povezuje se s rizikom nastanka Reyovog sindroma. Za snižavanje temperature radije koristite paracetamol (Plicet). Za nesanicu se može prepisati sedativ. Lijek aciklovir dobio je odobrenje američkog FDA-a za liječenje vodenih kozica kod djece nakon druge godine života, ali se on uglavnom koristi kod tinejdžera jer je bolest intenzivnija kod te dobne skupine. Lijek bi trebao ublažiti simptome vodenih kozica, posebice kod starije djece i tinejdžera ako se uzme u roku od 24 sata nakon pojavljivanja osipa. Također se može propisati kod težih slučajeva ili kod pacijenata s imunosupresivnom terapijom. Djeca ne bi smjela ići u školu ili vrtić dok se svi mjehurići ne raspuknu i pretvore u kraste, i dok se ne osjećaju dovoljno dobro da mogu sudjelovati u normalnim aktivnostima.

    Prognoza bolesti
    Oporavak je odličan u nekompliciranim slučajevima. Rijetka komplikacija vodenih kozica, postinfekcijski encefalitis, ima uglavnom lošu prognozu.

    Komplikacije:
    Ako žena u ranoj trudnoći oboli od varičele, postoji rizik od urođenih mana djeteta (rijetko). U kasnijoj trudnoći najveći je rizik za dijete mjesec dana prije poroda i neposredno nakon poroda. Novorođenčad su pod rizikom od ozbiljne infekcije ako majka nije imuna, tj. nije preboljela vodene kozice. Ovo je jedna od najrizičnijih skupina i trebala bi dobiti varičela-zoster imunoglobulin (VZIG) u tri slučaja:
    Ako je majka u zadnjih mjesec dana trudnoće bila u kontaktu s varičelama;
    Ako je majka 5 dana prije poroda razvila kliničku sliku vodenih kozica;
    Ako je majka 10 dana nakon poroda razvila kliničku sliku vodenih kozica.
    Može se pojaviti sekundarna infekcija mjehurića (vesicula) stafilokokom ili streptokokom. Incidencija encefalitisa je manja od 1000:1 i najčešće se pojavljuje u kasnijoj fazi bolesti ili jedan do dva tjedna nakon što su ranice zacijelile. Reyov sindrom, upala pluća, miokarditis i akutni artritis također su moguće komplikacije vodenih kozica. Tijekom oporavka ili kasnije može doći do cerebelarne ataksije koju karakterizira vrlo nestabilan hod.

    Odlazak liječniku
    Najprije započnite s njegom kod kuće. Ako se kod djeteta koje trenutno ima vodene kozice ili se u protekla dva tjedna oporavilo od te bolesti, pojavi povraćanje ili dijete postane nemirno, uzrujano ili agresivno, odmah otiđite k liječniku. Također otiđite na pregled ako mjehurići izgledaju upaljeno ili sadrže gnoj, te ako se pojavi glavobolja, poremećaj svijesti (stanje slično snu iz kojeg se bolesnik teško budi), preosjetljivost na svjetlo ili ako temperatura ne posustaje.

    Prevencija
    Varičela-zoster imunoglobulin (VZIG) može ublažiti bolest ili spriječiti njezin nastanak ako se primi u roku od 96 sati nakon izloženosti virusu. VZIG se uglavnom daje osobama visokog rizika jer inače bolest ima dobar ishod. U rizičnu skupinu spadaju osobe koje nisu preboljele vodene kozice, koje primaju kemoterapiju, imaju imunološki poremećaj, AIDS, leukemiju, limfom ili transplantaciju organa, a bile su izložene vodenim kozicama. Vakcina protiv varičele preporuča se između 12 i 18 mjeseci starosti. Kod tinejdžera za koje nije sigurno jesu li preboljeli vodene kozice, može se pretragom krvi utvrditi jesu li podložni bolesti, te ako jesu, treba im dati vakcinu. Vakcina protiv varičele registrirana je u Hrvatskoj.

  16. #16
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    http://hpps.kbsplit.hr/hpps-2003/pdf/15.pdf

    Pogledaj pod virusni artritis.....

  17. #17
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Reaktivni artritis upalna je bolest zglobova koja se može razviti zbog prisutnosti određenih mikroorganizama ili njihovih zaostalih fragmenata (koji djeluju antigeno) u organizmu. On se može razviti nakon nekih infekcija (npr. urogenitalnih, probavnih), nakon uboda insekta i dr. Klinička slika vrlo je diferentna; češće su zahvaćeni zglobovi (oligo/poliartritis, asimetrični), na donjim ekstremitetima, kod nekih osoba prisutna je i križobolja, ali su moguće i izvanzglobne promjene-promjene po koži, zahvaćenost oka, smetnje prilikom mokrenja i dr. Dijagnoza se postavlja na temelju detaljnog razgovora i kliničkog pregleda, te odgovarajuće dijagnostičke obrade. Potrebno je liječiti kako zglobne tako i vanzglobne promjene-bilo uzročno, bilo simptomatsko. Reumatoidni faktor u
    serumu osoba s reaktivnim artritisom ne mora biti prisutan ili je prisutan u
    niskom titru. Uzrok, patogeneza i klinička slika, kao i liječenje razlikuju se u osoba s reaktivnim artritisom u usporedbi s reumatoidnim artritisom.

    13.04.2004. Frane Grubišić

  18. #18
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    Bome si dobro informirana ja sam te ušla u ovo čudo tehnologije pa ja još učim,jer baš i nepostje baš neke knjige o ovom RA al sam zato sve pronašla na internetu,bit će bolje puna sam optimizma.

  19. #19
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    Bome si dobro informirana ja sam te ušla u ovo čudo tehnologije pa ja još učim,jer baš i nepostje baš neke knjige o ovom RA al sam zato sve pronašla na internetu,bit će bolje puna sam optimizma.

  20. #20
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Andjeli

    Nikako mi nije jasno zašto ste odmah dobili steroide, da li je pokretljivost zgloba tj.koljena bila jako loša? Da li djete ima pozitivan Reuma faktor (RF) iz krvi?

  21. #21
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Mi moramo na punkciju oba koljena i piti "Movalis" 7,5mg do daljnjega.
    UZV je pokazao da je na lijevom zadebljana membrana koja ukazuje na dugotrajnu upalu (to koljeno smo punktirali prije 8 mjeseci). Desno je otečeno.

    Očajni smo opet i opet

  22. #22
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Što je Folacin? Tražim nešto za zaštitu želudca,jel to to?

  23. #23
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    Jako mi je žao zbog punkcije,al sigurno bolje se riješit nakupljene tekućine,jer da nestvori više štete.Mi pijemo peptoran za zaštitu želuca i to od prvih dana po preporuci našeg reumatolog.A folacin (folna kiselina) pijemo uz metotrexat jer navodno štiti od osteoporoze, e sad ćemo vidjet stanje nam je dosta dobro imamo još kod oftamologa napravit kontrolu.Vađenje krvi na Rebru nas čeka drugi tjedan i kontrola kod reumatologa krajem mjeseca pa budemo vidjeli šta će nam reć.Kako je curi šta kaže dr.

  24. #24
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Ako idete na Rebro na vađenje krvi (mi vadili ANA), naručite se ranije,tamo sad traže narudžbe unaprijed (nas su primili jer je dijete u pitanju,ali ne znam jel to praksa,pa provjeri za svaki slučaj). Preselili su u novu zgradu iza zelene na 2.kat, a inače na Rebro ne možeš sa strane Maksimira, nego odozgo s Jordanovca, nešto kopaju.

    Moje dijete nema ni bolove ni ukočenost i pokretljivost je skroz u redu, samo taj "mali" otok u desnom i to zadebljanje na UZV na lijevom. Na oko nije ništa vidljivo,a ona je dobro.

    Peptoran je sirup? Koju dozu pijete?
    Jeste li vi morali na punkciju (Na šalati to rade u lokalnoj, a u Klaićevoj u općoj anesteziji). Bili smo mi gore po drugo mišljenje.
    Što je vama UZV pokazivao?

  25. #25
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Andjeli da li znaš ijednog predijatra reumatologa da radi prvatno?

  26. #26
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    Mi vadimo krv na Rebru svakih mjesec dana,naručuju odrasle pacijente djecu ne.Nas već svi znaju,upravo smo se vratili sa rebra i sutra je nalaz gotov nemogu dočekat.Peptoran su tabletice koje pijemo jednom dnevno,mi smo imali jednom punkciju na šalati i to prije dvije g. brzo bude gotovo samo mora mirovat par dana.I JOŠ HVALA BOGU NIJE BILO POTREBNO NOVA PUNKCIJA.ona nema izljeva jedino blagi otok,kod nje je teže pokretljivo i bez obzira na F.terapiju, i vježbe koje provodimo.Ašto se tiče dječijeg reumatologa i ja sam na početku htjela drugo mišljenje al nisam nigdje pronašla da ima, al jako sam zadovoljna sa našim reumatologom na šalati.

  27. #27
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Poliklinika "Franović"
    prof.dr.sc. A. Franović - fizijatar, reumatolog
    prof.dr.sc. T. Dürrigi - fizijatar, reumatolog
    prof.dr.sc. B. Barac - neurolog
    dr. J. Burnać - ortoped
    dr.sc. B. Taseski - fizijatar, dječji reumatolog
    dijagnostika, fizikalno liječenje i rehabilitacija reumatskih bolesti
    reumatske bolesti djece
    liječenje sportskih ozljeda
    dijagnostika i liječenje neuroloških bolesti
    pregledi koje poliklinika daruje: reumatološki pregled
    Zvonimirova 26/1
    Tel: 01/4655 903
    svaki dan: 8-17 sati
    subotom: 8-14 sati

  28. #28
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    andjeli

    Koje pretrage radite svih mjesec dana,možeš li mi napisati? Pretpostavljam da je to zbog lijeka.

  29. #29
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    Baš tako zbog terapije metotrexata a i zbog dijagnoze,vadimo ,HEPATOGRAM, KREATININ, UREA,KKS,CRP,SE,CK,LDH I URIN.

  30. #30
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Ne znam jedino što znači taj Hepatogram tj,što konkretno uključuje?

  31. #31
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    Hepatogram ti je pretaga jetre i jetreni proba sobzirom na terapije i koliko pije tih svi silnih lijekova,da nebi došlo do kakvih promjena al do sada je sve bilo ok,nemoj mi reći da vi to ne vadite i koje pretrage traže da napravite.

  32. #32
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Mi smo tek počeli s terapijom antireumatika.

    Da li to za jetru znači AST,ALT iz krvi ili još nešto? Molim te napiši mi što znaš, ja bi to obavila privatno. Hvala.

    Obavili smo punkciju (i steroid intrartilkularno u zglob) desnog koljena u općoj anesteziji. Dalje pijemo MOvalis 7,5mg.

  33. #33
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    hepatogram
    (aspartat transaminaza (AST), alanin transaminaza (ALT), y-glutamil-transpeptidaza
    (y-GT) i alkalna fosfataza(AF);

  34. #34
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    Citiraj andjeli prvotno napisa
    Baš tako zbog terapije metotrexata a i zbog dijagnoze,vadimo ,HEPATOGRAM, KREATININ, UREA,KKS,CRP,SE,CK,LDH I URIN.
    AST,ALT,AF,SVAKA KONTROLA OVE NAVEDENE PRETRAGE,SAD JOŠ MORAMO PONOVITI URIN I URINOKULTURU ZBOG LEUKOCITA U URINU A TERAPIJA NAM OSTAJE ISTA,MOŽEŠ TO OBAVITI NA REBRO I TO ODMAH SUTRA DAN SU TI GOTOVI NALAZI,AL BITNO DA SE VODI BRIGA JER BRZO SE SVE ZAKOMPLICIRA AKO NPR SE.ERITROCITA PORASTE.

  35. #35
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Hvala andjeli

    Nama je povećana sedimentacija 30/60. Prošle godine je bila 25/50 pa pala na 8 nakon nekog vremena. Kakva je vama?

  36. #36
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    Se JE SADA 24 I UVJEK JE NA GRANICI,ZA SADA NEMA NOVE UPALE HVALA BOGU NADAM SE DA ĆE TAKO I OSTAT.A NA POČETKU JE BILA ČAK70/25 AL TO JE I ZA NAS.MI SMO KRENULI TAD SA "NONI"SOKOM NEZNAM DALI SI ČULA AL NAMA JE JAKO POMOGAO Se je pala u roku dvadeset dana i padala je i dalje.Sad malo pravimo pauzu al budemo nastavili,jer smo jako zadovoljni.

  37. #37
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Andjeli Moja cura nema još 4 godine pa ne znam jel smije Noni,a tvoje dijete?

  38. #38
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    MI SMO POCELI NONI PITI SA TRI GODINE;NIJE BILO NIKAKVI PROBLEMA;AL MOZES SE SAVJETOVAT U LJEKARNI SA MAGISTROM IL SA SVOJIM PEDIJATROM NAMA JE JAKO POMOGLO PA PROBAJTE I NAMA SU GA PREPORUCILI I JAKO NAM JE POMOGAO.al ako mislis kupit onda u staklenoj boci jer je puno bolji od pakiranja uplasticnoj boci jer imas ga za tri mjeseca.

  39. #39
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Andjeli molim te napiši mi točnu dozu "Peptorana2 kojeg uzimate i koliko ti djete ima kg otprilike. U ljekarni ne daju kupiti ako ne kažeš dozu (može se kupiti i bez recepta). Hvala.

  40. #40
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    Moja curica ima 19 kg jako malo, slabo jede non-stop ratujemo sa njom a peptoran uzima 2*1/2 tablete ponesi povjest bolesti moraju ti dati,mi dobijemo na recept od naše pedijatrice al znali smo i kupit bez problema.Dali vi imate problema sa jelom ili je to samo kod nas.

  41. #41
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Pola tablete od koliko mg? 75mg ili 150mg ili?

    Mi ratujemo s jelom oduvijek, uglavnom hoće mliječne proizvode (čokolino,jogurte ali i to jedva). Ja sam uvjerena da je to ključ svega, ima 16kg jedva.

    Sad sam otkrila namirnicu "batati" pa ću joj u sve davati. Ne znam jel znaš,preporučuiju ga za artritis, izgleda ko krumpir ali nije, unutra je narančast i sladak,a može se i kuhati,peći,sve živo.
    Bogat je betakarotenom, željezom, vitaminima E, kalijem...i niskokaloričan

  42. #42
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    Peptoran 75 mg od plive ,vrijedi sve probat pa i mi ćemo pokušat i sa batati nadamo se najboljem.

  43. #43
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Andjeli

    Kako je bilo na kontroli?
    Jeste li imali ikada problema s ukočenosšću tj,pokretljivošću ili je bio samo otok?

    Drago Plećko spominje jabuke+češnjak za artritis.

  44. #44
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    evo što su dobre još namirnice za artritis:

    TREŠNJE
    Šparoge
    Ginger
    jaja
    ananas
    list maslačka
    RIBLJE ULJE
    masl.ulje

  45. #45
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    Citiraj kate prvotno napisa
    evo što su dobre još namirnice za artritis:

    TREŠNJE
    Šparoge
    Ginger
    jaja
    ananas
    list maslačka
    RIBLJE ULJE
    masl.ulje
    od ovih navedenih namirnica probali smo sve osim gingera,jedino trešnje jede rado a ostalo ajme majko.Kontrola je prošla sve je ok jedino leukociti u urinu morali smo ponavljat urin i urinokulturu urinokultura sterilna a u urinu leukociti najvjerorovatnije mala prehlada.Ukočenost ujutro i teža pokretljivost al brzo prodje,još je mala pa je ponesem npr.iz kreveta al kasnije šta nadam se čudu.Češnjak nam još ne prolazi al zato jabuke zakon.Ako vaša curica to sve hoće ja joj skidam kapu.

  46. #46
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Ma možeš misliti što hoće :/ ali da obožava jabuke.
    Jučer je prvi put jela ananas.

  47. #47
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    A ja sam mislila da mi jedino frkćemo nosem, a biti će da ih ima još,mi smo se upravo vratili sa injekcije metotrexata i strašno je loše podnijela i ona i ja smo u komi.

  48. #48
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Ajoj baš mi je žao. Jel samo psihički loše ili je i povraćala?
    Možda je vrijeme da prestanete s MTX,ako je sve OK?

  49. #49
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    Ma ne psihički je dosta dobro nego slabo joj je, još nije povraćala,al strašno je blijeda i slabo joj bude,i ja bi htjela da prestane sa terapijom al ako joj želim dobro moramo izdržat,dok god joj je nalaz od jetrenih proba dobar sve je pod kontrolom.Minimalno godinu dana bi trebala primat terapiju da bi se vidio napredak,al ja sam radije za injekcije nego za tablete.

  50. #50
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Andjeli kad stigneš molim te javi mi za ANA nalaz što vam je točno pisalo.
    Nama piše točkasto i sva antitijela negativna. Ne znam jel to znači negativan nalaz s obzirom na točkasti pattern. Jel vama išta piše osim negativno. Ima li nešto tipa točkasto,homogeno,....?

Stranica 1 od 30 12311 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •