Pokazuje rezultate 1 do 6 od 6

Tema: Što kažete na ovo?

  1. #1
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno Što kažete na ovo?

    Sastav majčinog mlijeka utječe na razvoj atopijskog dermatitisa


    Prema finskim istraživačima, stearinska kiselina u majčinu mlijeku možda igra ulogu u razvoju atopijskog dermatitisa. Analizom majčinog mlijeka i razvoja atopijskog dermatitisa pokazano je da postoji veza između visoke razine stearinske kiseline te niske razine n-3 višestrukonezasićenih masnih kiselina u mlijeku i atopijskog dermatitisa. Ova otkriće moglo bi poduprijeti tezu da suplementacija pojedinih masnih kiselina ili mješavine određenih masnih kiselina može smanjiti pojavu atopijskog dermatitisa kod novorođenčadi.

    U maloj studiji koju su proveli finski istraživači sa Odsjeka za pedijatriju Sveučilišta u Turku, pregladano je 34 novorođenčadi te je uzet izorak mlijeka njihovih majki kako bi se utvrdila veza između sastava majčinog mlijeka i razvoja atopijskog dermatiisa kod novorođenčadi.
    Do prve godine života, kod 13 djece razvio se atopijski dermatitis, a prema analizama, mlijeko kojim su oni hranjeni imao je veći udio stearinske kiselina i manji udio n-3 višestrukonezasićenih masnih kiselina.

    Veza između dojenja i atopijskog dermatitisa kompleksna je, ponekad dojenje može biti blagotvorno, ponekad, čini se, ne. Masnoće u majčinom mlijeku potječu iz uskladištenih tjelesnih masnoća i prehrane. Otprilike 1/3 potječe direktno iz prehrane. Poznato je da masne kiseline utječu na imunosni sustav, a n-3 višestrukonezasićene masne kiseline dokazano imaju zaštitno djelovanje.

    Izvor: Ann Nutr Metab 2003;47:319-323

    www.vitamini.hr

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,111

    Početno

    Mozda i ima nesto u tome ali studija od 34 ispitanika je meni smjesna. Svaki malo ozbiljniji magisterij ili doktorat se radi na bar par stotinjak ispitanika ovo je fakat malo. Bas bi rado vidjela statistiku iz tog rada

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    A sta mislis koliko se tek mora smanjiti udio stearinske kiseline u kravljem mlijeku kako bi se ono prilagodilo novorodjencadi.....
    Koliko god da bi ova studija bila potencijalno tocna (a sumnjiva je bas zbog broja sudionika), vjerujem da je onda situacija sa kravljim ili nekim drugim mlijekom puno gora.
    Dakle, kako god se okrene, opet je majcino u prednosti. Cak i kad bi potencijalno postojao neki nedostatak.(u sto cisto sumnjam)

    sad nemam vremena, ali bas cu veceras potraziti detalje u vezi tih kiselina u mlijeku...
    Interesantna tema Kobilo :wink:

  4. #4
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno

    Meni se zapravo tema čini zanimljiva zbog ovoga:

    "Masnoće u majčinom mlijeku potječu iz uskladištenih tjelesnih masnoća i prehrane."

    Sad bi ja da netko napravi istraživanje šta to mama mora jesti pa da si "sredi" te kiseline.
    Odnosno, ja bi da se naglasi upravo ta uloga majčine prehrane.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Ono sto sam ja vecinom uspjela pronaci su istrazivanja o povezanosti stearinske kiseline i kolesterola. Sve se uglavnom oko toga vrti, dakle sigurno ima veze s nacinom prehrane.

  6. #6
    ivarica

    Početno

    ovo sa uskladistenim masnim kiselinama, one stvarno jesu skladista i losih tvari, pesticida i al.
    zato postoje neke preporuke mamama koje doje da ne mrsave naglo, ne vise od 1,5 kg mjesecno.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •