Pokazuje rezultate 1 do 15 od 15

Tema: Komunikacije - pogled u oči

  1. #1
    DiLala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    osunčani dvorac
    Postovi
    1,049

    Početno Komunikacije - pogled u oči

    Dakle - imamo u obitleji - užem krugu - jednu djevojčicu - sad će 2 godine, viđamo je otprilike svaka 2 tjedna i muči nas to što nas ona nikada ali nikada nije pogledala u oči. Ni mene, ni mm, ni kćer pa ni malog sina (9mj). Nema šanse ni da je uzmemo u ruke, kad je zovemo isto - ili ko da ne čuje ili pobjegne mami. mm misli da oni govore nešto protiv nas - ja sam sigurna da ne, nemaju što a i da je tako zar bi i od bebe i curice bježala.
    Definitivno je ljubomorna na našega sina - jer je on manji pa je više u centru pažnje ali i prije njega je bila takva kao beba. Uopće ne znam što da mislim, što se roditelja tiče - oni su strašno osjetljivi na to dijete i ne prihvaćaju nikakve komentare ni savjete - kad smo pitali za jaslice, vrtić - prava uvreda (mama je doma sa njome) pa ne bi ni ovo pitala. Ima li netko od vas iskustva što bi to bilo? Mi inače baš volimo djecu i kad dođu gosti sa djecom (pa i oni) ja takoreći samo djecu gledam ali ona.... nedodirljiva, ko da ne postojimo

  2. #2
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Definitivno bi trebali s njom na pregled kod stručnjaka jer je NE kontakt očima jedan od osnovnih poremećaja iz spektra autizma. U svakom slučaju ukazuje na poremećaj na području komunikacije pa je što bolje uključiti ju u određene programe.
    U Zagrebu preporučam ERF i prof. Ljubešić. S nama u "radionicu" ide dečko od 2,2 godine, dakle nije prerano.

  3. #3
    DiLala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    osunčani dvorac
    Postovi
    1,049

    Početno

    Pa probat ću mada već znam da će se uvrijediti i nabrusiti na mene, takvi su, zaista mi je žao, prije sam mislila da je takva - karakter djeteta (možda i je) ali kad vidim svog pupeka kako živo svima - ali svima - gleda u oči i radoznalo gleda i ima sjaj u očima - onda mi je ovaj slučaj sa curicom čudan i tužan, probat ću nekako izvesti da se ne uvrijede.

  4. #4
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    a mozda je samo sramezljiva.
    kod autizma dijete ne gleda ni mamu, ni tatu, i rodjaka ni tetu u konzumu...

  5. #5
    DiLala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    osunčani dvorac
    Postovi
    1,049

    Početno

    Moguće - roditelje koliko sam primijetila - gleda u oči, ipak nas malo vidi pa je to moguć razlog.

  6. #6
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Citiraj flower prvotno napisa
    a mozda je samo sramezljiva.
    kod autizma dijete ne gleda ni mamu, ni tatu, i rodjaka ni tetu u konzumu...
    NETOČNO! Zato sam i napisala iz spektra autizma. Moja kćer gleda u oči sve poznate i neke nepoznate osobe pa je svejedno dobila tu dijagnozu. Tu se radi i o nedostatku pažnje, znatiželje itd.

  7. #7
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    da bi dobilo dg. autizma nije nuzno da je taj kriterij zadovoljen, postoje autisticne osobe koje imaju kontakt oci u oci, nije to neobicno. isprika ako sam bila nejasna.

  8. #8
    DiLala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    osunčani dvorac
    Postovi
    1,049

    Početno

    Ajoj - pa koliko znam oni su jako brižni i obrazovni roditelji, paze na dijete pa vjerojatno su i oni primijetili ako zaista neš ne štima - mogu probati naokolo pitati, ne bi htjela ispasti zloguka vrana a možda je sve ok.

  9. #9
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Ispričavam se što sam išta napisala. Ne znam čemu si pitala za savjet ako je svrha samo čuti "sve će biti u redu".
    Iz svog primjera znam da iako sve izgleda u redu nije ni najmanje u redu. Otići na dijagnostiku zahtijeva samo malo vremena.
    Toliko od mene.

  10. #10
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Citiraj flower prvotno napisa
    da bi dobilo dg. autizma nije nuzno da je taj kriterij zadovoljen, postoje autisticne osobe koje imaju kontakt oci u oci, nije to neobicno. isprika ako sam bila nejasna.
    Tocno tako, moj sin od 27 mjeseci ima poremecaje iz spektra autizma ali pogleda te u oci ako ga zazoves imenom.
    Istina da ne uvijek, ponekad kada se koncentrira na nesto i iskopca se ne reagira na zazivanje, ali cinjenica je da kontakt ocima ponekad uspostavimo.
    I jako je drustven, svatko tko mu pruzi ruke i zeli ga dignuti on ce pristati.

    Sirok je spektar, moj sin konkretno ima problem iz socijalnog spektra (s drugom djecom) i komunikacije, tj. ljude dozivljava kao objekte kada mu treba ispuniti neku potrebu, ocekuje da se njegove neverbalne geste razumiju.

    DiLala, tesko ti je biti savjetnik u situaciji kada roditelji ne zele cuti savjete.
    Mislim da u ovoj situaciji koju navodis ne mozes puno pomoci, mogla bi jedino narusiti dobre odnose s tom obitelji ako ista pokusas :/
    Sto se ponasanja te djevojcice prema vama tice, nemoj to shvacati osobno, nije djetesce krivo.
    Ti se i dalje trudi uspostaviti kontakt s njome, ako i ne uspijes iz prve pokusavaj i dalje, nemas sto izgubiti

  11. #11
    DiLala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    osunčani dvorac
    Postovi
    1,049

    Početno

    Da upravo to - teško je pomoć a sigurno bi narušila odnose sa njima. Probat ću uspostaviti nekakvu komunikaciju sa malenom. A ako baš ne ide onda ću ih pitati - nešto?! - a da ne ispadne da im govorim da im je dijete nenormalno jer to i ne mislim ali oni bi odmah pomislili najgore i uvrijedili se.

  12. #12
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    nemoš dati savjet onome tko ga ne želi

    kao mama sramežljive curice, koja ne gleda strance u oči, uopće ne komunicira (osim kad joj netko odmah "sjedne") , sakriva se iza nogu, zabija glavu u moja naručje... to ti je sramežljivost
    takva je
    ako se želiš približiti takvom djetetu koristi lagano ignoriranje, jer onda ona preuzima ulog upoznavanja i tako se lakše otvori
    prenapadne osobe ne ušta blizu sebe, jer se ne može obraniti, nema manevarski prostor kao kod laganog ignoriranja
    daš joj do znanja da znaš da je tu, ostatak komunikacije prepusti njoj

  13. #13
    bebelina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,609

    Početno

    Citiraj flower prvotno napisa
    da bi dobilo dg. autizma nije nuzno da je taj kriterij zadovoljen, postoje autisticne osobe koje imaju kontakt oci u oci, nije to neobicno. isprika ako sam bila nejasna.
    Ovo vazi i za mog malog prijatelja koji ce svakog pogledat u oci , prici mu i zagrliti , a dijagnoza je autizam.

  14. #14
    Shiny avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,043

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    nemoš dati savjet onome tko ga ne želi

    kao mama sramežljive curice, koja ne gleda strance u oči, uopće ne komunicira (osim kad joj netko odmah "sjedne") , sakriva se iza nogu, zabija glavu u moja naručje... to ti je sramežljivost
    takva je
    ako se želiš približiti takvom djetetu koristi lagano ignoriranje, jer onda ona preuzima ulog upoznavanja i tako se lakše otvori
    prenapadne osobe ne ušta blizu sebe, jer se ne može obraniti, nema manevarski prostor kao kod laganog ignoriranja
    daš joj do znanja da znaš da je tu, ostatak komunikacije prepusti njoj
    Potpuno se slažem...no zašto uopće forsirati kontakt s curicom ako je jasno kao dan da ona to neželi. Pa pusti je na miru..
    I ja imam, moglo bi se reći, sramežljivo dijete, tj. više oprezno dijete kojemu neke osobe "sjednu" na prvu a neke nikada...
    i najviše na svijetu ne voli glasne osobe, koje mu se unose u lice, stalno nešto zahtjevaju i ispitkuju...a ako je u pitanju neobraćanje pažje na njega onda će se možda i otvoriti..u prosjeku za sat i pol vremena (toliko je trebalo zadnji put kada smo bili kod prijateljice..toliko mu je trebalo da se počne igrati s još jednim trogodišnjim dečkom, jan ima 2,5 god).
    A nekada nakon pet minuta se otvori, igra, brblja...

    A DiLala-ova curica nema niti dvije godine :/

  15. #15

    Datum pristupanja
    Apr 2019
    Postovi
    25

    Početno

    Caos, zanima.me koji su prvi simptomi autizma koji se mogu primetiti kod osmomesecne bebe? Hvala

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •