Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 108

Tema: Lektira za 4-godišnjake

  1. #1

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno Lektira za 4-godišnjake

    Pomalo prelazimo sa slikovnica na "prave" knjige, ali zapravo ne znam što je preporučljivo u ovoj dobi...

    Zasad su i dalje u igri bajke (Grimmove i druge) i dječja poezija ("Grga Čvarak", "Igrajmo se stonoge", možda bi i drugi pjesnici imali šanse), gledam malo po knjižarama knjige iz biblioteke Stribor, ali zapravo ne znam što dalje, pa bi mi dobro došle preporuke

    (nedavno je sam tražio integralnu verziju "Bambija", ali to mu je preteško i brzo je odustao, a slično je i s "Malim princom" kojeg je isto tako sam zatražio, a teško mu je pratiti - zato se ne bih previše oslanjala na trenutne dječje želje)

  2. #2
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja sam Lei do sada pročitala Šegrta Hlapića i Pipi Dugu Čarapu.

    Hlapića smo čitali polako i uz stalno prepričavanje i ponavljanje, i igranje pročitanih poglavlja, a Pipi brže jer se meni nekako više nije sviđala Pipi, a nisam ju mogla prestati čitati kad smo već jednom počele.

    Lei se jako svidio Hlapić, no ja se stalno pitam jesam li joj to ipak prerano čitala, jer nemam baš osjećaj da je ona npr. shvatila da je Crni čovjek teški negativac, nego joj se čak i dopao

    Počela sam joj čitati i neke bajke od IBM (Regoč) ali joj je to bilo preteško. Ona je jako htjela da joj čitam knjigu Hobit, ali to naravno uopće nije za nju. Ne radi se samo o priči nego knjige stvarno trebaju biti jednostavno pisane.

    Koje se meni knjige čine da bi možda bile primjerene - Bambi mi isto prvo pada na pamet, pa Heidi (to je nama posebno važno radi ženskog idola ), a sjećam se i nekih knjiga koje sam ja voljela kad sam bila baš mala npr. Kućica sa crvenim šeširom od Višnje Stahuljak ili Plavi čuperak od Mladena Kušeca. Ili, npr. sjećam se da sam obožavala knjigu Čipolino. Ili pravi Winnie Pooh - to je odlična ideja, to ću ja slijedeće čitati Lei. To sam sve ja voljela prije škole.

  3. #3
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ani su slike još uvijek jako važne, ljuti se ako "ne vidi". Najdulje što smo dosad pročitali bio je Šegrt Hlapić (Egmontova verzija). Neki dan sam gledala u dućanu skraćenu verziju Heidi koja ima tu i tamo poneku sličicu.
    Sjećam se da sam ja dosta prije škole uz Heidi čitala Bambija, Blizanke, Priče iz davnine, Pipi...
    Hm...nisam pomogla

  4. #4

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Najprije... :shock: na ovaj topic, jer mi je sinoć IE javljao grešku i nakon toga uopće nisam vidjela da sam išta postala. Ostala sam uvjerena da mi nije uspjelo, a kad tamo...

    Priče iz davnine imamo i mi, ali meni su to toliko morbidne i depresivne priče da mu ih ne želim čitati. Kad bude htio, nek si to čita sam.
    Razmišljala sam i ja o pravom Winnie Poohu, a drugih ideja baš i nemam. Zato i pitam. Ili, još bi mi najbolje bilo da odem na dječji odjel u knjižnicu i posudim nešto za sebe

  5. #5
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Pojelo mi post

    Dakle... iskreno, nisam joj još niti probala čitati priče bez slika jer mi se činilo da su joj slike doista važne. Ali ovaj me topik motivirao da probam.
    Jedino smo čitale Antologiju hrvatske dječje poezije- Grigora Viteza, D. Tadijanovića, R. Zvrka (ili Zvrku), ...

    To joj se sviđa. Ako joj neka pjesma ne paše, sasiječe me u startu. Obično su to one nježne, sa tematikom "mama"- samo je vidim kako guta suze...

  6. #6
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Moram malo off topic - posudila sam joj u knjižnici neki mali dječji bonton (za njen uzrast, sa sličicama.)
    Daklem, sasjekla me nakon tri minute - "ta mi pričica NIJE zanimljiva!"

  7. #7
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    ISTA stvar je kod nas sa malom knjiživom Ana i lijepo ponašanje

    (zapravo to je prava stvar za vas )

  8. #8
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    ne znam šta da ti kažem o dječjim željama. mi zadnjih par mjeseci (cca od kad je navršio 4) čitamo Harry Pottera, i to prije spavanja

    pročitali smo 2 i pol knjige iliti cca 600 strana. eto, njemu se sviđa, meni se plete jezik, al želje poštujemo

  9. #9
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Mi od dugačkih knjiga trenutno čitamo Egmontovo izdanje Šegrta Hlapića, drugi put. Čini mi se da je prvi put prošao "kraj nje", tj. da dosta toga nije uhvatila.

    No, ja imam posebnu mladu damu s posebnim željama: prije spavanja joj moramo čitati programe baletnih predstava na kojima je bila - najprije smo čitali samo sadržaj predstave, ali sad kaže "hoću ovo" i uperi prstić na, recimo, biografiju autora, pa ju pažljivo i koncentrirano sluša.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Sanja prvotno napisa
    No, ja imam posebnu mladu damu s posebnim željama: prije spavanja joj moramo čitati programe baletnih predstava na kojima je bila - najprije smo čitali samo sadržaj predstave, ali sad kaže "hoću ovo" i uperi prstić na, recimo, biografiju autora, pa ju pažljivo i koncentrirano sluša.
    A, pa to je super! I mi ponekad čitamo dječju enciklopediju po abecednom redu iz kazala pojmova (po jedan pojam iz A, pa po jedan iz B, pa C, itd, itd...)

    Kakvo je to Egmontovo izdanje Šegrta Hlapića? Je li Hlapić tamo miš ili čovjek?

  11. #11
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Miš, sve je kao i u crtiću, ima puno slika, zato je knjiga jako debela

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    Nije Bambi za četverogodišnjaka!Neki dan sam je čitala Josipu a oni opširni opisi prirode su ga dekoncentrirali,a ipak je i stariji.Potjeha smo pročitali cijelog uz poprilično dodatno objašnjavanje,tako da će Priče iz davnine ,i zbog prilično arhaičnog jezika,pričekati školu.

    I dalje su nam favorit skraćene bajke braće Grimm-deset strana je naša mjera.

  13. #13
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    ronin tko kaže. ako moj prati opise u Harry Potteru, sigurna sam da bi mogao i u Bambiju

  14. #14
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    tanja b, ne znam za koji je uzrast - ali tvoj je ljubitelj vozila. Nas je oduševila knjigica "Tramvaj zvan cveba". Sada se ne mogu sjatiti autora (mislim da je Čeh), ali izdavač je Golden marketing.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa
    tanja b, ne znam za koji je uzrast - ali tvoj je ljubitelj vozila. Nas je oduševila knjigica "Tramvaj zvan cveba". Sada se ne mogu sjatiti autora (mislim da je Čeh), ali izdavač je Golden marketing.
    Tramvaj!!!!! :D :D :D
    Hvala na preporuci potražit ćemo, obavezno!

    Što se tiče duljine opisa, mislim da nije to ključno (npr. bajke braće Grimm prati bez ikakvog problema u integralnoj verziji), ali u Bambiju se relativno malo toga dešava. Mislim da mu fali akcije.

    Hlapića-miša mu neću čitati iz principa

    Znam da sam u predškolskoj dobi jako voljela priče Ele Peroci "Djeco, laku noć", ali sad, kad gledam te priče, čine mi se prepune stereotipa (u stilu: mama kuha, a tata radi na poslu), pa baš i nisam više tako oduševljena :/

  16. #16

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    osim brace grimm, enciklopedija, programa kazalisnih predstava, heidi i svega vec spomenutog, od knjiga "bez slika" svakako bih preporucila zbirku prica "carobne svjetiljke" u izdanju planetopije.
    inace jos volimo citati i zbirku prica pcelica maja, ali ne znam da li to vise postoji za kupiti, to je stara knjiga (izdanje iz 1976.) koju sam ja citala kao mala.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    Citiraj ninochka prvotno napisa
    ronin tko kaže. ako moj prati opise u Harry Potteru, sigurna sam da bi mogao i u Bambiju
    pa ja kažem al za svoje dijete

    opaska:dok je Harry Potter pun akcije i napisan suvremenim jezikom,u Bambiju se radnja često zaustavlja i pisan je arhaičnijim jezikom.Ja imam onaj original od Biblioteke Vjeverice

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    222

    Početno

    Djeci od 4 godine jako je važno da vide sliku uz tekst. Koliko god vaša djeca bila napredna ne mogu shvatiti knjige poput Pottera ili Brličkine priče. Osobno bih preporučila knjige koje imaju ilustracije. Ako biste željeli nešto konkretnije predlažem popis lektire za 1. razred o.š. gdje ima zgodnih priča i pjesama koje su većinom pisane u rimi što se djeci sviđa, što se lako pamti i što ima ritam. Svaka knjižnica ima popis lektire, pa zamolite da vam ga pokažu...

  19. #19

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    91

    Početno

    vidim nitko ne spominje Ježevu kućicu, možda ste prerasli, ali to je divna priča, sva u rimi, brdo ilustracija...
    Roko je za 4ti rođendan dobio divno ilustriranu priču "Čudesno putovanje Patuljka Valentina", izdanje Naša djeca (kupljeno u Profilu). Čitali smo po malo, svaku večer, tjedan dana. Zaustavljali se na velikim ilustracijama punim detalja na kojima bi se dugo zadržali promatrajući i opažajući. Kad naiđemo na veliku ilustraciju (preko obe strane) stanemo i nastavljamo sutra. Priča nije pretjerano "pametna" ali je puna mašte, ima i gusara i zmajeva i sirena, a zapravo je jedna ljubavna priča s happy endom. Toplo preporučam. Roka je začarala

  20. #20
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Nismo prerasli Ježevu kućicu, ali je već znamo napamet

    (Lea je programirano naručivala ježa, lisicu, vuka i divlju svinju od životinja, da bi se mogla igrati Ježeve kućice)

    Ja isto imam zbirku priča Pčelica Maja, koju sam dobila u djetinjstvu, ali Lea npr. to uopće nije htjela čitati jer se razočarala ilustracijama koje su drugačije nego u crtiću. Sjećam se da je i meni to bilo veliko razočaranje, ali sam svejedno kasnije zavoljela tu knjigu.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    Nismo prerasli Ježevu kućicu, ali je već znamo napamet

    (Lea je programirano naručivala ježa, lisicu, vuka i divlju svinju od životinja, da bi se mogla igrati Ježeve kućice)
    Isto je i kod nas
    (divlja svinja mu je najdraža - jučer je izjavio da mu je divlja svinja "treća baka" )

  22. #22
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    ajmee

  23. #23
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    Citiraj maza36 prvotno napisa
    Djeci od 4 godine jako je važno da vide sliku uz tekst. Koliko god vaša djeca bila napredna ne mogu shvatiti knjige poput Pottera ili Brličkine priče.
    Ianu ne trebaju slike, ne zato štoj je wunderkind, nego zato što je pogledao filmove pa ima slike u glavi. bez toga bi teško pratio knjigu
    jezik je težak, ali mislim da i tako nešto uči, a kad zapne - pita

    crvenkapica Valentina smo čitali prošle godine, kad je imao 3,5 i obožavao ju je

  24. #24

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    e da jezeva kucica. i mi je volimo. najvise zbog rime.
    ali sto velite na onaj dio "krvnika vuka jadna mu majka, umlati brzo seljacka hajka. trapavog medu, (kud bas medu...) o kuku lele, do same smrti izbole pcele"?
    jel im to citate bez cenzure?
    ja uvijek preskacem taj dio, pa nesto muljam...

  25. #25
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    ali sto velite na onaj dio "krvnika vuka jadna mu majka, umlati brzo seljacka hajka. trapavog medu, (kud bas medu...) o kuku lele, do same smrti izbole pcele"?
    jel im to citate bez cenzure?
    Ajme, koja sam ja to majka?
    Ja to sve čitam
    Nije ništa pitala.

    OBOŽAVA Ježevu kućicu. Najdraži joj je onaj dio:
    "Dok juri tako uz grobni muk
    Pred njom na stazi stvori se vuk!"
    Grr..

  26. #26
    Linda avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    3,117

    Početno

    Citiraj Anci prvotno napisa
    Ajme, koja sam ja to majka?
    Ja to sve čitam
    Također

    Osim već spomenutih Pipi, Heidi, Priče iz davnine, Grimmovih i Andersenovih bajki, udarna nam je sljedeća knjiga: Sve o princezama.

  27. #27
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    udarna nam je sljedeća knjiga: Sve o princezama.

    Ovo smo imali posuđeno iz knjižnice.
    Slatko je.

    Cure su nam, čini mi se, stilski slične

  28. #28
    Linda avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    3,117

    Početno

    Super mi je u toj knjizi onaj dio s bontonom, "kako se princeza ponaša za stolom". Upali svaki put.

  29. #29
    romi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    877

    Početno

    Čitamo, Čarobne svjetiljke, Enciklopediju o Dinosaurima, te enciklopediju o Wini Pohu, People&Places 6-knjiga pa bira koju će..., Knjige o Majima i Egiptu (iz mojih studentskih dana sa puno slika) Šegrta Hlapića, Knjigu o Đungli.
    Bambija i Ježevu kućicu znamo napamet, pa više nije zainteresiran..
    Također ne voli Andersenove i Grimmove bajke.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj tridesetri prvotno napisa
    e da jezeva kucica. i mi je volimo. najvise zbog rime.
    ali sto velite na onaj dio "krvnika vuka jadna mu majka, umlati brzo seljacka hajka. trapavog medu, (kud bas medu...) o kuku lele, do same smrti izbole pcele"?
    jel im to citate bez cenzure?
    ja uvijek preskacem taj dio, pa nesto muljam...
    Čitamo i inače sve, bez cenzure, a Ježevu kućicu detaljno zna s CD-a, pa mu ne bih mogla smuljati sve i da hoću. Naravno da me pitao "zašto", pa smo onda objašnjavali što je seljačka hajka... (i meni je taj dio diskutabilan, malo su mi predrakonske kazne, ali valjda ima neko dublje značenje koje još nisam uspjela proniknuti )
    I bajke čitamo bez cenzure, iako ima fakat groznih krvavica (zeznuli smo se i nabavili izbor iz "1001 noći", sad već i Andrej tu knjigu zove "krvavica")
    U bajkama sam donedavno preskakala samo uvredljive izraze ("budalo jedna" i sl.), ali sad smo i to prestali, naročito otkako je iz Ježeve kućice naučio "hoću da vidim ježa budalu".

    Dobro ste me podsjetili za Čarobne svjetiljke, mogli bismo probati s njima (pokušala sam prije nekoliko mjeseci, ali onda je još bilo prerano).

  31. #31
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    U bajkama sam donedavno preskakala samo uvredljive izraze ("budalo jedna" i sl.), ali sad smo i to prestali, naročito otkako je iz Ježeve kućice naučio "hoću da vidim ježa budalu".
    Evo, ja to još preskačem, ali MM nikada.
    Onda se L malo iznenadi kad joj tata čita pa mi viče: mama, jel kak tata smiješno čita!!!
    Baš joj je sinoć čitao Trnoružicu i na par mjesta ima "budalo, glupane" a ja ne mogu, pa ne mogu to pročitati :/

  32. #32
    romi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    877

    Početno

    Da, da " samo da vidim ježa budalu" mu je bila mantra nekih mjesec dana uz gromoglsno smijanje, ćak si je izmislio melodiju uz to, a u vrtiću slušaju Ježevu kućicu na cd-u, super!

    Jesu li premali za knjige - Kronike iz Narnije?

  33. #33

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    da me krivo ne shvatite jezeva kucica je valjda prva slikovnica koju smo joj kupili. ja sam kao i vecina nas odrasla na toj literaturi i sve vrijednosti iz slikovnice su mi super, dapace - sloboda, rad, cestitost, skromnost...

    medjutim ovaj dio koji sam spomenula je pisan pomalo ratnim zargonom za koji nisam sigurna da je potreban ili shvatljiv djeci koja rastu u jednom sasvim drugom vremenu (barem se nadam da je tako...).

    zapravo ni sama ne znam sto bi u ovom slucaju bilo ispravno, ali u vezi s tim citala sam bila negdje da je i s bajkama pitanje da li bi one trebale biti preradjene na suvremen nacin, jer u vremenu u kojemu su pisane vladale su potpuno drugacije vrijednosti.

    drugi pak strucnjaci tvrde da su sve gadosti iz bajki ok, sve dok se djetetu objasni da to zlo postoji iskljucivo u bajkama (a ne da ga se recimo plasi da ce doci vuk ili zla vjestica ako bude zlocest).

    tako da ja balansiram negdje izmedju ta dva razmisljanja, neke stvari citam, a druge ne, recimo to da su "ptice iskljucale oci zlim pepeljuginim sestrama" je cak i meni too much...osim toga sam primjetila da m. redovito ima teske snove nakon ovakvih tekstova.

    zato toliko i volimo "carobne svjetiljke" - tu nema cenzure, a nakon njih se tako slatko spava...

  34. #34
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    tridesetri
    i ja isto, sad kad si spomenula krvoločne opise, preskačem u Snjeguljici onaj dio "lovac će Snjeguljici nožem isčupati srce..."
    i meni je to brrr...

  35. #35
    romi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    877

    Početno

    Drage curke, u potazi za novom knjigom koju bi voljela imati a zove se "Tramvaj zvan Cveba" od Klimaček Viliama, izdavač Golden marketing - ne mogu naći knjižaru koja ima tu knjigu; help!!!!

    No pronašla sam nešto jako zanimljivo pa eto :D - http://www.hkdrustvo.hr/hr/strucna_t...ublikacija/94/

    Ja sam odavno fan Egmonta .

  36. #36
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Citiraj romi prvotno napisa
    Drage curke, u potazi za novom knjigom koju bi voljela imati a zove se "Tramvaj zvan Cveba" od Klimaček Viliama, izdavač Golden marketing - ne mogu naći knjižaru koja ima tu knjigu; help!!!!

    No pronašla sam nešto jako zanimljivo pa eto :D - http://www.hkdrustvo.hr/hr/strucna_t...ublikacija/94/

    Ja sam odavno fan Egmonta .
    mi smo ju posudili u knjižnici Medveščak i dugo ju imali (produžavali smo termin) jer nam se knjiga svima jako dopala.

  37. #37
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Glas za Macu papučaricu
    Da vidite kako L mahnito sprema papuče i upozorava ostale ukućane (čitaj: MM-a) na spremanje!

  38. #38

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj tridesetri prvotno napisa
    recimo to da su "ptice iskljucale oci zlim pepeljuginim sestrama" je cak i meni too much...osim toga sam primjetila da m. redovito ima teske snove nakon ovakvih tekstova.
    MM zove Pepeljugu "dječji Macbeth"

    Inače se slažem i s preostalim dijelom tvog posta, tj. da na kraju čovjek više ne zna da li da im čita sve dijelove bajki bez cenzure ili da prilagođava priču suvremenim uvjetima :/ Zasad čitamo bez cenzure, ali neke zbilja okrutne priče ni ja ne volim (npr. već spomenutu 1001 noć s kojom smo se zeznuli kad smo je kupili).
    A "ratni žargon" Ježeve kućice je i meni malo problematičan... ali, primjećujem, samo meni, dok Andreja uopće ne smeta, dapače, uživa u toj priči (i u CD-u, naravno, i oni ga slušaju u vrtiću!)

    A Maca papučarica ima baš dobro odgojno djelovanje koje je šteta ne iskoristiti

  39. #39

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj romi prvotno napisa
    Jesu li premali za knjige - Kronike iz Narnije?
    Eh, da - ima od Golden Marketinga vrlo lijepa slikovnica "Lav, vještica i ormar", skraćena verzija "prave" knjige s bogatim ilustracijama, a opet s dosta teksta (znatno je dulja od običnih slikovnica). Andrej je jako voli. Možda da probate s tim, za početak?

  40. #40
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa
    Citiraj romi prvotno napisa
    Jesu li premali za knjige - Kronike iz Narnije?
    Eh, da - ima od Golden Marketinga vrlo lijepa slikovnica "Lav, vještica i ormar", skraćena verzija "prave" knjige s bogatim ilustracijama, a opet s dosta teksta (znatno je dulja od običnih slikovnica). Andrej je jako voli. Možda da probate s tim, za početak?
    To smo i mi čitali.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    41

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa
    Citiraj romi prvotno napisa
    Jesu li premali za knjige - Kronike iz Narnije?
    Eh, da - ima od Golden Marketinga vrlo lijepa slikovnica "Lav, vještica i ormar", skraćena verzija "prave" knjige s bogatim ilustracijama, a opet s dosta teksta (znatno je dulja od običnih slikovnica). Andrej je jako voli. Možda da probate s tim, za početak?
    Ovo sam ja pitala na jednom drugom topiku?
    Ja sam počela čitati svom 4.5 godišnjaku ali čini mi se da mu je preteško za razumijevanje. On i dalje navaljuje da mu čitam al sve se više dvoumim.

  42. #42

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    41

    Početno

    Imate li preporuku što čitati 4.5 godišnjaku kojem su jedini interes vitezovi i gusari?

  43. #43

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    vesna imas one prekrasne velike knjige od planetopije, "piratologija".
    za curice ima slicno vilinski dnevnik, mi smo to gledale u knjiznici, m. se raspametila kao rijetko kada.
    inace kad vec stalno spominjete golden marketing, m. jako voli slikovnicu "ana u svijetu bez granica" (preporucam), premda to je sa slikama, ali ima i dosta teksta. mislim da je bas za ovaj uzrast o kojemu pricamo.

  44. #44

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

  45. #45
    romi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    877

    Početno

    Hvala na preporukama.
    Nego, gdje kupiti te dvije knjige od G.marketinga - naime, ne bi ih posuđivala nego bi ih baš kupila, help!

  46. #46
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Čekaj Interliber, da dobiješ barem nekakav popust. Njihove knjige su dosta skupe. Mi isto imamo Ana i svijet bez granica, dobra je, samo sam ja jako patetična pa se uvijek rasplačem kad čitam tu slikovnicu

    Imamo još jednu slikovnicu tog 'tipa' - dugačka priča ali sa slikama, isto od GM, zove se Dječak u zvjezdanim čizmama, ilustrirala ju je Sanja Rešček, isto je lijepa priča.

    Opčenito se i meni čini da je ovaj tip knjiga najbolji za Leu. Golden marketing ima dosta takvih slikovnica, npr. pada mi na pamet još Plesna haljina žutog maslačka od Sunčane Škrinjarić.

  47. #47

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    41

    Početno

    Citiraj tridesetri prvotno napisa
    Vidjela sam ovu knjigu u knjižari ali me nekako korice nisu privukle. Djelovala mi je malo mračna, više za odrasle.
    Sad sam tek na linku pročitala da bi mogla biti zanimljiva priča.

    Danas sam naletjela na Priče o zmajevima http://www.profil.hr/index.php?optio...d=994&Itemid=1.
    Nisam mogla odoljeti da je ne kupim.

  48. #48

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    91

    Početno

    E Macu papučaricu i Plesnu haljinu i ja preporučam. Ja malo i štedim pa to skinem s neta (samo tekst) tako da ne kupujem preveć slikovnica.
    Mi smo sad na Hlapiću ali pravom pravcatom, kojeg sam i ja čitala kad sam bila mala. Svaku večer nekoliko strana. Pa čovječe u tome i ja uživam.

    Nego to nasilje u slikovnicama i mene zbunjuje, pa vidim da je možda ovo pravo mjesto da podijelim neka svoj razmišljanja. Događa se i meni da neke situacije iz slikovnice jednostavno cenzuriram, tj. "prepravim" pa me nekad zapeče savjest i pitam se nije li to zato jer mi se ne da suočavati s brojnim pitanjima i tražiti odgovore primjerene za njegovu dob. Npr. Ivicu i Maricu - imam sasvim jednu nevinu verziju - pa di ćeš ditetu čitat da neki roditelji jednostavno ostave djecu - ali fakat toga ima.

    I fakat seljačka hajka - pa i toga ima. Pa od čega mi to štitimo našu djecu? I kakav je to suvremeni svijet sa suvremenim vrijednostima. Gledam TV pa gasim, radije čitam Pepeljugu, pa makar vrane kljucale oči sestrama (kužite što hoću reć?).

    I onda se pitam griješim li ja s tom cenzurom. Moj tata mi kaže da ja odgajam princa na zrnu graška, da je svijet surov i da je bolje dijete u to kod kuće uputiti nego da se frapira misleći da je sve idealno. Pa se onda pitam nisu li te bajke priprema za to?

    A cijelo ovo moje zamaranje time i novi pogled na cenzuru počelo je time što mu na CDu puštam Družbu Pere Krvžice. I dok ga ja stalno učim da se ne valja tući, tamo Pero prijeti Divljaku i Budali da će ih mlatiti do sutra ako nekome odaju da su uredili stari Mlin. Tamo roditelji mlate djecu jer misle da se skitaju, a djeca ponosno nose modrice znajući da je to za "pravu stvar". (ne zovu SOS telefon)

    Ljudi ja Peru Kvržicu obožavam (još otprije). I nikad ga ne bih opisala kao nasilnu priču. Malo sam se zato šokirala "svojim novim suvremenim" pogledom na tu priču, dok sam ona stara ja tu priču oduvijek smatrala pričom koja ističe sve prave vrijednosti koje i ja želim promovirati u životu (marljivost, zajedništvo, jednakost spolova, misli svojom glavom, ne klanjaj se nametnutim autoritetima itd).

    U njoj jednostavno batina postoji "kao da je iz raja izašla". Tj koriste je "pozitivci" da obrane slabijeg, da se suprotstave nasilnome. I onda se pitam je li to razlog zašto je prije bilo manje maltretiranja po školama. Je li to zato što su se prije i "dobri" dečki znali tući, pa je postojala bolja ravnoteža. Sad mi to izgleda kao: oni koji odgajaju djecu - odgajaju ih u suvremenom stilu: ne po guzi, ne nikad i nikako. A oni koji ne odgajaju djecu, njihova djeca se isto tuku kroz stoljeća.

    I sad sam vas udavila. Da se sad opet počnem pravdat da mi nije bila namjera nagovarat vas da odgajate djecu u nasilnike - nema smisla. Ko razumi - svatiće.
    Šta vi mislite o tome? Zašto im zapravo preskačete da je Divlju svinju jadna joj majka...

  49. #49
    bundevica avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,078

    Početno

    Ništa ne preskačem, sve im objasnim, jer bolje da ih ja uputim u surovost svijeta, nego da se poslije iznenade i razočaraju ili ih nedajbože tome nauči ulica.
    Svi ti klasici na kojima smo mi odrasli su meni ok, a pod agresivno su mi ove nove slikovnice i crtići (Ninje i sl. gluposti), koje im ne dam ni pod razno.
    Ali to je samo moje skromno mišljenje.

  50. #50

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    Citiraj romi prvotno napisa
    Nego, gdje kupiti te dvije knjige od G.marketinga - naime, ne bi ih posuđivala nego bi ih baš kupila, help!
    golden marketing ti se nalazi u jurisicevoj (mislim broj 3, tamo gdje je europski dom) i kod njih mozes kupiti slikovnice. barem je tako do nedavno bilo.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •