Pokazuje rezultate 1 do 6 od 6

Tema: jeli industrije povecavaju kolicinu secera u hrani?

  1. #1
    Zoila avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    u sredistu elferingeworta
    Postovi
    466

    Početno jeli industrije povecavaju kolicinu secera u hrani?

    dobila sam paket suhe govedine (beef jerky) iz amerike - nije bitno kako - i ocekivala sam slani okus. no to meso je slatko ko sam med.
    citam sastav. poslje govedine, sljede 3 vrste secera. tek onda zacini.

    sijecam se da nisam mogla jesti bijeli jogurt zadnji put sto sam bila u Americi - kasnih devedesetih - jer je bio sladak. Bijeli jogurt, po mom, mora biti kiselkast. no to nismo mogli naci nigdje, ni u kojoj trgovini.

    pahuljice su isto bile sladje nego ove ovdje - od istog proizvodjaca. hm. znaci, industrije imaju formulaciju za europsko trziste, i formulaciju za americko trziste.

    cokoladice isto - tamo dolaze u vecim jedinicnim pakiranjima nego ovdje.

    itd.

    e sad, ovo NIJE topik da popljuvamo prehrambene navike amerikanaca itd., nego se ja polako pocinjem bojati - jeli moguce da i ovdje industrije pokusavaju - mic po mic - povecati kolicine secera u nasim proizvodima?

    kao neka teorija urota ili stavec.

    vise secera - veca ovisnost - vise ces jesti - neces moci bez tog secera, stvara se ovisnost......vise kupis, industrija sretna....a tako polako povecacaju te kolicine secera, da ti niti ni ne primjecujes sto se to dogadja!

    il se ja brinem bezveze.



    neznam jel smijem spominjati imena ovdje, no primjetila sam recimo da je mcdonalds sladoled puno puno sladji od recimo, naseg lokalnog. zato izbjegavam ga uopce kupovati djeci, da ne bi prestali voljeti nas fini sladkac.


    jel ja postajem paranoicna?

    i pitam se, hoce li me - npr. davor - tijesit, ili ce samo potvrdit moju teoriju s nekim dodatnim linkovima

  2. #2
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno Re: jeli industrije povecavaju kolicinu secera u hrani?

    Citiraj Zoila prvotno napisa
    jeli moguce da i ovdje industrije pokusavaju - mic po mic - povecati kolicine secera u nasim proizvodima?
    :/ ne znam, tesko mi je o tome spekulirati.
    za sad, jos uvijek uspijevam naci proizvode sa no sugar added (barem deklarativno), a ostalih se klonim (osim ledo sladoleda kojeg povremeno kupujemo). kad god mogu, kupujem namirnice u neprocesiranom obliku. i klonim se paranoje, ona je isto toksicna

  3. #3
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno Re: jeli industrije povecavaju kolicinu secera u hrani?

    Citiraj Kanga prvotno napisa
    [za sad, jos uvijek uspijevam naci proizvode sa no sugar added
    ja se i tih bojim; ako nema šećera, najčešće ima aspartana :/

    zoila, nadam se kako nisi u pravu, a bojim se da jesi

  4. #4
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    ma, da, taj aspartam je ziva posast - ne mozes se okrenuti da ne naletis na njega. apsurdno mi je sto u prepunom ducanu ima valjda 10% onoga sto mi je prihvatljivo. prava oskudica.
    inace, meni je slatko, osim sto ga ne volim iz zdravstveno-nutritivnih razloga, jos i bljak

  5. #5
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Amerikanci, zapravo, koriste enormne kolicine corn syrupa u industriji. Gdje god mi stavljamo secer, kakav god, oni stavljaju litre corn syrupa. A cini se da je on sladji.

    Kad je MD bio ovdje, nije se mogao nacuditi kako nasa Coca Cola, pa cak i McDonalds hamburger imaju drugaciji okus (ne hrani se time, bio je znatizeljan i htio je probati kakvog su okusa stvari koje se mogu kupiti i tu i tamo). Nase meso je daleko boljeg okusa nego njihovo (kukuruz je u Americi opako rasprostranjen i trpa se u sve i svasta, i zivo i nezivo)..

    U isto vrijeme, kod njih se mlijeko ne pasterizira (ne postoji, odnosno jako ga je tesko naci) trajno mlijeko koje mi kupujemo u tetrapaku. Takvo im je mlijeko, kod nas, bilo neopisivo preslatko. Valjda se taj okus mijenja zbog pasterizacije..?

  6. #6
    zhang avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    GYM
    Postovi
    5,114

    Početno

    mislim da nisi u krivu..negdje sam čula/čitala/gledala da velike kompanije rade istraživanja koji se proizvodi kupuju (a to su uglavnom sa puno šećera, soli i sl.) i onda povećavaju doze tih aditiva kako bi ljude još više potaknuli na potrošnju tih proizvoda.
    čini mi se jedino rješenje kupovanje osnovnih namirnica i kuhanje. gotove proizvode izbjegavati čim je više moguće.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •