Stranica 2 od 14 PrviPrvi 123412 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 682

Tema: KB Merkur - ima li kakvih novosti?

  1. #51

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    342

    Početno

    Evo i ja donosim dobra iskustva. Rodila sam u Merkuru dva puta. Prvi put sam skužila da moram jasnije iznjeti svoje želje i stavove i da ja moram isto doprinjeti nekom odnosu između sebe i osoblja (a ne samo od njih očekivati ljubaznost).

    Drugi puta sam imala plan poroda (preporučam) .. isčuđavali se jesu, ali su i poštivali, komunicirali samnom ... i jedino što je bilo van plana (ali na što sam pristala, ali tek kasnije) je bilo probijanje vodenjaka.
    U rađaoni je kontakt s djetetom prilično kratak, a mislim da trenutak kad će ti dati dijete dosta ovisi o dobu dana (odnosno gužvi, gdje su sva druga djeca u trenutku... )

    Generalno mislim da jasno treba izreći svoje želje (što je za porod, jer je puno detalja, najbolje planom).. Ja sam posebno tražila da dojim svoje dijete koje je bilo pod lampama zbog žutice i uspjela sam.. (da nisam tražila ne bih ni dobila)

    Mislim da je još jako puno žena koje imaju sasvim drugačiji stav od "roda", pa je teško sestrama znati ko šta hoće. Dok sam s jedne strane ja inzistirala na dojenju djeteta sa žuticom, SVE :shock: druge mame su tražile da im bebe tu noć budu u dječjoj sobi .. sestre su bile užasnute (citat: mogu im ja glumiti mamu tu dva dana .. a šta onda) /naravno, osim bebe moje cimerice )

  2. #52
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Tako je Jasna.
    Velika je razlika kad dođeš i šutiš ili kad dođeš i pitaš.

    (Iako to nije fer, svatko bi trebao biti informiran o tome što će se na njegovom tijelu raditi, a ne kao kad ti probuše vodenjak bez i jedne jedine riječi.)

  3. #53

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    342

    Početno

    Moj dojam je da opće mišljenje žena (većine - ne-roda):
    1."to jako boli"
    2." doktori sve znaju najbolje"

    i svi lijepo plove nizvodno.. Ako hoćeš drugačiji pristup, definitivno trebaš reći (a možda se i izboriti za nešto što ti je važno!)

    Mene su na kraju POHVALILI za plan poroda. (Pedijatrica) i tražili da ga pošaljem poštom (i jesam.. onaj obrazac koji sam našla na rodama). Jer da je njima tako lakše raditi!!!!

    Mislim da se nakon mog plana poroda babica čudila i mislila "ček ček da te prime pravi bolovi i trudovi", ali kad je skužila da ja stvarno i mislim ono što piše.. bila je super! Ali isto, lako je biti pametan kad već imaš iskustva (meni je to bio drugi porod).

  4. #54
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Plan poroda da nosim kad krenem roditi? ili da ga ponesem i kad dođem na prvi pregled u bolnicu? ima li uopće smisla tada razgovarati o eventualnim željama oko poroda?

  5. #55
    djeca su zakon avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    61

    Početno

    E da, i moj bebac je imao zuticu, ali nisu mi ga davali na dojenje (valjda pod tim lampama mora biti neprekidno neko vrijeme), ali sam se izdajala i nosila mlijeko u dj. sobu.
    Bila sam zadovoljna, od njih sam dobivala sterilizirane posudice, izdajalicu sam posudila od cimerice (a oni su mi i nju sterilizirali svaki dan)
    Mislim, nisam ocekivala zuticu, pa mi je bilo tesko, ali eto, mogu reci da sam na kraju ipak bila zadovoljna, barem nesto da sam mogla napravit za svog malca.
    Od djecjih sestara mozete traziti i ciste platnene pelene ako vam zatrebaju
    (meni su dobrodosle kod izdajanja i preko noci, jer mi je curilo mlijeko)

  6. #56
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa
    Plan poroda da nosim kad krenem roditi? ili da ga ponesem i kad dođem na prvi pregled u bolnicu? ima li uopće smisla tada razgovarati o eventualnim željama oko poroda?
    Dapače, ponesi ga prije, ako ideš na pregled u trudničku ambulantu i pitaj, pitaj, pitaj.
    Kad dolaziš roditi, stavi ga na vrh svoje dokumentacije.

    Porod je tako prekrasan i veliki događaj u životu i zašto ga ne bi učinili najboljim što možemo.

  7. #57
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Jasna, sad sam pročitala tvoje ranije postove na topicu Plan poroda. Koliko sam shvatila, ti nisi koristila ovaj obrazac nego vlastite želje pretočila u natuknice. I meni se čini da je to primjereniji i pregledniji način od ovog ponuđenog obrasca (koji je definitivno odličan podsjetnik).
    Također mi se iz iskustava forumašica čini da taj plan poroda pomaže u komunikaciji između rodilja i osoblja u smislu da se njihove želje ozbiljnije shvaćaju, što mi je u jednu ruku i logično; sigurno veću težinu ima pisana izjava poput plana poroda o kojoj se prethodno raznislilo i informiralo se, nego (da ne kažem) isprazno vikanje rodilje na porodu.

    Ne želim se svađati s osobljem, pokušavam ih doživiti kao svoje saveznike, ali također želim da se i mene gleda kao na ravnopravnu u tom odnosu. Zato i ovo informiranje oko detalja, želim uobličiti svoje stavove, imati dovoljno vremena da i muža uvjerim u naše želje ( ) te da ga utreniram kako bi bez frustracija mogli komunicirati s osobljem.
    Također me zanima da li na taj prvi pregled u bolnicu može ići muž sa mnom? Trudnoću vodim privatno, i on je dosad prisustvovao svakom pregledu,ne znam kako to funkcionira u državnim bolnicama? Ako ne na pregledu, može li bar prisustvovati razgovoru s liječnikom?

  8. #58

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    116

    Početno

    Hvala curke

  9. #59

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    116

    Početno

    za Betty - Pa to bi bilo predobro )
    Samo da sve bude ok, na zadnjem pregledu mi je ginićka rekla da mi je vanjsko ušće otvoreno za vršak prsta (cerviks malo skraćen ali 100% zatvoren i čvrst). Tu i tamo me nešto štrecne i bolucka skroz dole iznad stidne kosti, pa mi dr. rekla ako mi se ne popravi da se ovih dana javim u bolnicu da vide tj. provjere jesam ok. A pomisao na bolnicu di nikog ne znam... bojim se groznih doktora i sestara, a mimoza sam )

  10. #60
    tenshi avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    274

    Početno

    Citiraj Fidji prvotno napisa
    tenshi, očigledno ovisi od ekipe do ekipe, ja pod maženjem ipak očekujem nešto kao u Varaždinu, da si 2 sata s bebom nakon poroda, a ne 5 minuta dok ne izađe posteljica.
    mi smo imale nekih sat vremena... s obzirom kakva je bila guzvetina, zene su po hodnicima cekale da rode, ja sam bila zadovoljna.

    ja sam htjela doci s planom poroda, no onda sam ipak odlucila ne staviti sve na papir jer sam mislila da je bolje da odlucujem u datom trenutku - najvaznije mi je bilo da uspijem roditi vaginalno, pa ako usto bude i prirodno super, a ako ne, nema veze, bar sam napravila korak dalje. valjda ce s trecim biti sve prirodno.
    ne znam, mozda je plan bolji jer iako mi je svaki postupak bio objasnjen i svako moje pitanje je bilo odgovoreno, ja sam (prvo zbog bolova, kasnije zbog euforije), npr. posve zaboravila traziti da puste da otpulsira pupcana vrpca.
    a nakon neprospavane noci na hodniku i prislinog posta, dopustila sam da mi prokinu vodenjak i daju najmanju dozu dripa jer sam htjela da sve bude sto prije gotovo., makar sam u plan htjela staviti da to odbijam.

  11. #61
    tenshi avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    274

    Početno

    ah da, sad sam se sjetila da si ti zadnje dijete rodila u kupaoni, fidji

    uglavnom, ako se tvoja iskustva odnose na prije, mislim da se tu doista promijenilo jer dok sam lezala u boxu cula sam razgovore doktora, uglavnom, koliko sam skuzila, to inzistiranje na dodiru koza na kozu i zapisivanje trajanja istog su (koliko sam shvatila) nedavno uveli... i trebalo bi trajati sat vremena. no moram reci, koliko sam pohvatala u trenucima izmedu trudova, neki su se doktori posprdno izrazavali o tome kao da je to neka nebitna stvar i to mi je najnegativniji trenutak koji pamtim iz te bolnice (uz jedan neocekivani CAP! tijekom poroda)


    i da, dijete mi nije pobralo nikakvu bolestinu

  12. #62
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Lijepo je čuti da se neke stvari mijenjaju na bolje. Ja sam 2 puta rodila u Merkuru 2002 i 2006, i između ta dva poroda je bilo nekih stvari koje su se popravile.

  13. #63

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    342

    Početno

    Betty, nisam uzela direktno taj obrazac jer je predug i meni je bio "dosadan" i nepregledan za čitanje. Mislim da je super kao podsjetnik i da iz njega izvučeš i ipak sažetije sažmeš svoje želje.
    (Recimo nisam imala ništa protiv klistira i brijanja /obavili doma/ pa to nisam ni spominjala u planu).
    Mislim da je posebno za prvorotke važno navesti da su to vaše želje (ali da ih možete promijeniti tijekom poroda).

    Svoj plan poroda sam kopirala od Lutonjice (i prema onom upitniku-planu ga prilagodila svojim željama)

    U trenucima poroda sestra/babica/doktori sav svoj komunikacijski kapacitet potroše za upisivanje generalija. Nitko te ni ne pita za mišljenje. Mislim da ovako kreneš prema jednoj dobroj komunikaciji.
    Ne treba isključiti ni veliko uzbuđenje rodilje i koncentraciju na sebe i bebicu pa je velika šansa da nešto zaboraviš.. (Kad ti krene nalijegati na trbuh već si u trudu - u izgonu i ne možeš tada o tome raspravljati!!)

    I meni je posebno u drugom porodu bio cilj ostvariti dobru komunikaciju pa mi je prvi korak bio kad je došla babica da sam pružila ruku s onim "Ja sam Jasna".. zbunila sam ju, ali se predstavila i mislim da me odmah malo drugačije doživjela.

    U Merkuru je sobica za preglede tako mala i jadna, čisto sumnjam da će ti muža tamo pustiti. Uostalom pregled obično izgleda tako da uđeš i skidaš se (bez kabine, bez prostora gdje odložiti stvari), i hopsneš na krevet i sestra te prikači na ctg. Kroz nekih 15-20 min. kao vjetar naleti doktor, vaginalno te pregleda, kaže stanje i ajd bok.. bez nekih razgovora (pogotovo ne o željama na porodu)... Doduše ja sam išla na preglede baš u rađaonu.. možda je bolje na ginekologiji...
    Mislim da pred sam porod imaš više vremena i prostora za razgovaranje s osobljem (iako si tad pod trudovima, ful uzbuđena.. a i bez muža... njega uvedu tek kad si ti već u boksu.... e i to sam posebno tražila .. da muž bude uz mene cijelo vrijeme, a ne samo na izgonu.. za izgon mi je najmanje i trebao).. treba jasno i smireno reći što želiš.. i biti dosadna

  14. #64

    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    102

    Početno

    evo da se na brzinu ubacim sa par komentara dok mrvica spava... rodila u sijecnju ove godine... muz je na par pregleda bio samnom, nisu radili nikakve probleme, samo smo zamolili, trudnocu mi cijelu vodio dr. duic. beba je odmah nakon poroda bila samnom na mazenju tijekom poroda posteljice i sivanja, a sestra mi je i pomogla staviti ju na cicu i to je bila njena ideja jer je mala odmah pocela simulirati sisanje nije bilo bas uspjesno, ali svakako lijepo... bila sam na hodniku 2 sata dok se nije ispraznila soba i u sobu su mi odmah donjeli bebu... morala je pod lampu zbog zutice i sestra me pitala kad su ju odnosili da li zelim da ju donose na podoj kad bude gladna ili cu se izdajat, donosili su mi ju, ali su naglasili da ce to vjerojatno biti rjede nego sam navikla, jer im moraju davati infuziju da ne dehidriraju, pa ih to malo zasiti...
    nadam se da sam pomogla...

  15. #65
    djeca su zakon avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    61

    Početno

    morula, hvala ti na svjezim info.
    Meni je termin 15.03. a sad bih vec trebala na preglede gore u trudnicku amb.
    Inace, zvala sam danas da pitam za dr. Stasenko, tako bih rado kod nje,
    pa rekose da se vraca za 2 tjedna.

  16. #66

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    hmm...čekaj da se sjetim...
    Postovi
    36

    Početno

    Ja imam jako loša iskustva sa bolnicom Merkur, sada čekam drugo djete i nema šanse da rodim u Merkuru. Svi su doktori dobri ako nemate nikakvih problema sa trudnoćom i djetetom. Oni pravi se vide kad nastupe problemi, što za merkur baš ne mogu reći, na žalost.

  17. #67
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj mrvica prvotno napisa
    Ja imam jako loša iskustva sa bolnicom Merkur, sada čekam drugo djete i nema šanse da rodim u Merkuru. Svi su doktori dobri ako nemate nikakvih problema sa trudnoćom i djetetom. Oni pravi se vide kad nastupe problemi, što za merkur baš ne mogu reći, na žalost.
    Nažalost i moje iskustvo je takvo.

  18. #68
    mamaShe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb, blizoo zoo
    Postovi
    575

    Početno

    E, ovo je topic za mene!
    Moje zadnje iskustvo iz Merkura možete pročitati na pričama s poroda:
    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=74279

    Meni je termin cca 13.6. (po uzv), dakle mogle bi se naći tamo neke od nas Betty b, klarah, termin vamo, termin tamo, možda se nešto poreklopi.

    Jasna i druge cure, ma gdje da nađem taj plan poroda? Dajte pošaljite...

    Slažem se s Jasnom i drugima: bitan je moj pristup osoblju. Jest da su oni tamo radi mene, ali moraš uzeti u obzir ljudski faktor 24/7 i sl. Pa ni ja nisam dobre volje svaki dan

    Eto, ja u boxu pitala čemu prokidaju vodenjak, i sestra mi ljubazno objanila (piše u priči).

    Glede žutice i podoja: moja šogorica (u 15. koljenu, bile smo skupa tamo par dana) je dobivala maloga na podoj, premda je bio na infuziji zbog žutice. Imalo je cjevčicu na glavu, i takvog bi ga donosili njoj na podoj u sobu.

    Svaka pohvala dr.Stasenko, voljela bih da i ovaj put bude dežurna. Ali što Bog da. Ma iskustvo iz rodilišta uvelike ovisi o stavu rodilje, nešt kao što reče Betty.

    Eto, ja sretna, ima više pozitivnih iskustava, koliko mi se čini.

  19. #69
    mamaShe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb, blizoo zoo
    Postovi
    575

    Početno

    Našla sam službeni Plan poroda, ali voljela bih vidjeti vaše osobne...
    Ako je moguće.

  20. #70
    kristina_zg avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,206

    Početno

    evo izvoli moj (kombinirala sam od cura) ali čini mi se da ću još neke prepravke napraviti, ali ovo mi je najvažnije:
    Želim biti potpuno obaviještena o svim medicinskim postupcima koji će se provoditi nada mnom i mojim djetetom.
    Sve dok je sve u redu s mojim djetetom i sa mnom želim:

    porod BEZ dripa
    porod BEZ epiziotomije
    neometano se kretati i mijenjati položaje
    porod u položaju koji će mi tada najbolje odgovarati
    da se pupčana vrpca prereže NAKON što prestane pulsirati
    podojiti dijete odmah po porodu
    rooming in

    IZJAVA:
    U ovom planu porođaja navela sam svoje želje. Prije ispunjavanja plana educirala sam se i spremna sam aktivno sudjelovati u porođaju kako bi moje želje bile ispunjene u što većoj mjeri. Svjesna sam da se porođaj može zakomplicirati i da će u tom slučaju liječnik i primalja donijeti nužne odluke. ( u slučaju težih komplikacija inzistiram da prvo spašavate bebu)

    Unaprijed hvala na Vašoj suradnji u provođenju mog plana porođaja.

  21. #71
    mamaShe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb, blizoo zoo
    Postovi
    575

    Početno

    kristina_zg, super! Hvala! Jako mi se dopada. Kratko i jasno i sve najvažnije je unutri. Već sam si ga skopirala.

    I sretno ti na porodu, koji vidim, bliži se. Možda se sretnemo koji puta na uzv? Ja idem 5.3. (prekosutra). Joooj, jedva čekam!

    E, da. Nešto htjedoh pitati. Vidim da sve inzistirate na tome da se pupkovina reže tek kad prestane pulsirati. Zašto je to bitno? Dotok krvi? Ili još koji zdravstveni/emotivni razlog?

  22. #72
    kristina_zg avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,206

    Početno

    hvala ti mamaShe A što se tiče rezanja pupkovine prije nego prestane pulsirati, ja sam shvatila da nije dobro iz razloga što dijete naglo ostane bez zraka. Ja sam to navela zbog tog a i zbog tog što želim da mi se dijete odmah polegne na trbuh, da osjeti moju blizinu i toplinu Ja sam prošli tjedan bila na pregledu, idući puta idem za mjesec dana..no tko zna, možda se koji puta sretnemo...Neka ti je sa srećom

  23. #73
    kristina_zg avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,206

    Početno

    i da ne bi ispalo da sam to ja smišljala..to je sve preuzeto od Lutonjice, ja sam samo mijenjala neke zahtjeve...

  24. #74

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    342

    Početno

    Evo i moj plan poroda
    PLAN POROĐAJA
    Jasna Prezime

    Želim biti potpuno obaviještena o svim medicinskim postupcima koji će se provoditi nada mnom i mojim djetetom i želim za njih dati svoje dopuštenje.
    Molim da se od mene ili supruga prethodno traži pristanak za svaki postupak koji je u suprotnosti s dolje navedenim.

    Sve dok je sve u redu s mojim djetetom i sa mnom, želim:
    • da moj partner bude prisutan čitavo vrijeme porođaja
    • neometano se kretati i mijenjati položaje
    • porod BEZ lijekova protiv bolova i BEZ lijekova za smirenje
    • porod BEZ dripa
    • porod BEZ prokidanja vodenjaka
    • porod BEZ epiziotomije
    • porod BEZ nalijeganja na trbuh
    • da se pupčana vrpca prereže NAKON što prestane pulsirati
    • podojiti dijete odmah po porodu
    • rooming in


    IZJAVA:
    U ovom planu porođaja navela sam svoje želje. Prije pisanja ovog plana sam se educirala i spremna sam aktivno sudjelovati u porođaju kako bi moje želje bile ispunjene u što većoj mjeri. Svjesna sam da se porođaj može zakomplicirati i da će u tom slučaju liječnik i primalja donijeti nužne odluke.

    Unaprijed hvala na Vašoj suradnji

    Mjesto i datum
    Potpis majke

  25. #75

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    342

    Početno

    I moj plan poroda je preuzet od Lutonjice
    samo što sam prema točkama onog "osnovnog" plana poroda mijenjala svoje želje. Posebno sam naglasila da ne želim nalijeganje na trbuh (iako bi teoretski taj zahvat trebao biti zabranjen).

    Kasno rezanje pupčane vrpce doprinosi isto do toga da dijete ima primi više krvi. (U našem slučaju vjerojatno je i to doprinjelo žutici u rodilištu).. Ali kažu da je to ipak bolje za dijete!

  26. #76
    mamaShe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb, blizoo zoo
    Postovi
    575

    Početno

    Jasna, puno hvala i tebi! Sve kratko i JASNO.
    Također si kopiram. Pa ću složiti neku svoju integralnu verziju.

    A ovaj podoj u boxu, jel to više radi kolostruma, ili radi maženja? Jer tog kolosturma ima i sutradan, koliko sam vidjela. Pretpostavljam da je ipak emotivni faktor u pitanju.

    Ma, kad pročitam Odenta bit će mi sve jasnije.
    Naprosto se čudim kako sam na čak 2 poroda išla ko tele. Ono, nije da baš ništa nisam znala (zaprapvo sam puno čitala), ali ipak, ti prvi sati su za bebu toliko bitni, a mi ih prepuštamo da se s njima radi koješta. Baš sam tele.

  27. #77

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    342

    Početno

    Pročitaj sve, ali si dobro razmisli točno što TI želiš. Nakon dva poroda sigurno znaš što te otprilike čeka (kakav intenzitet boli, što možeš podnositi što ne....)

    Ja sam napisala da želim dojiti u boxu, ali kad su mi pružili bebu bila sam više pod dojmom završenog poroda i zbunjena pogledom na bebicu i nisam imala želju/potrebu za dojenjem. Kontakt u boxu bio je ukupno prekratak za bilo šta osim malo gledanja i maženja.. ali bebu sam dobila relativno brzo pa smo onda počele.

    Sada možda ne bih inzistirala na tom kasnijem rezanju pupčanje vrpce jer je Tonka nakon poroda bila stvarno turbo crvena (zbog viška krvi) i imala je žuticu (ništa posebno jaku)... ali bila sam u rodilištu i dva dana dulje što mi se tad činilo jaaako dugo (znaš kako svijet izgleda pod djelovanjem hormona)... sad s odmakom, možda je i bolje da je tako bilo jer sam se stigla u rodilištu odmoriti... (=ležala sam dva dana dulje u krevetu... doma je uz starije dijete krenuo uobičajeni ritam)

  28. #78
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj mamaShe prvotno napisa
    A ovaj podoj u boxu, jel to više radi kolostruma, ili radi maženja? Jer tog kolosturma ima i sutradan, koliko sam vidjela. Pretpostavljam da je ipak emotivni faktor u pitanju.
    Taj prvi sat je važan zbog lakše uspostave dojenje, općenito.
    Važan je kolostrum, kao prvo prirodno cjepivo.
    Emotivni dio je nezamjenjiv.
    Ali je važno da i oksitocin koji se luči prilikom podoja... "izbaci" posteljicu.
    Onda ne trebaju injekcije umjetnoga.

  29. #79
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

  30. #80
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Neuznemirene prve minute su period zaljubljivanja mame i bebe. Oksitocin - hormon ljubavi i endorfini - hormoni sreće su na vrhuncu. Endorfini u majci doslovce izazivaju stanje slično ovisnosti budući da su to opijoidni spojevi. Majka koja je to iskusila lakše će prebroditi prve dane nespavanja i nedoumica, lakše će se opustiti u dojenju.

    Uz to, beba se rađa sterilna i na taj "neosvojeni teritorij" odmah nahrupe bakterije. Pri kontaktu koža na kožu novorođenče koloniziraju bakterije s majčine kože. Na te bakterije dijete je već dobilo antitijela iz majčine krvi.
    Prvim kapima kolostruma, odmah po rođenju pribavni trakt se pripremi za koloniziranje posebne zaštitne crijevne flore, budući da kolostrum ima i probiotičko djelovanje.
    A po principu "tko prvi" isto tako dijete mogu naseliti i bakterije s ruku medicinskih sestara, bakterije s bolničkog rublja ako se odmah odvoji od majke. Usput može pokupiti i neku infektivnu bolničku bakteriju.

  31. #81
    mamaShe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb, blizoo zoo
    Postovi
    575

    Početno

    Cure, apricot, Felix, Fidji, hvala!

    Stvarno divne činjenice, oduševila sam se! Ono: beba se rađa sterilna! Ma koja je to divota, kako je Bog to divno smislio i napravio, da u ženi, koja sama ima toliko bakterija i ostalog, beba živi sterilna i rodi se takva... Pa onda sve one činjenice o osvajanju teritorija. Sve tako divno, mudro i jasno. A ja, (opetujem: ko tele) nisam nikad o tome razmišljala. Sram me.

    Fala lijepa Rodi na svim njenim upućenim i obrazovanim članicama!

  32. #82

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    116

    Početno

    Pozdrav svima,
    MamaShe, pročitala sam tvoju priču s poroda. Stvarno mi je krasna, baš zato što si sve prepustila u Božje ruke... Nema bolje veze ni intervencije od te. Samo kad nam je često teško povjerovat Bogu i sve prepustiti u Njegove ruke. I ja tako nekako slično razmišljam kao ti, i još se planiram pripemiti do poroda na sve to...

    Moj je termin 25. 6., blizu smo ). Spadam u Merkur po stanovanju, nekako mi se ne da ići negdje drugdje, jer mislim da je sve to relativno. Ovisi najviše o tome kako će to zapravo samo po sebi biti, ako je sve ok, i bude npr. lak porod ), onda mi svejedno di sam. Optimist sam.

    E da, za dr. Dujića: bila sam prošli tjedan na pregledu i uzv. Ne mogu ništa loše reći. Pregled mi je bio dosta bolan, ali mi je se odmah ispričavao na tome rekavši da jednostavno mora tako da bi mogao dobro procijeniti stanje moga cerviksa (skraćen mi je, 2,5-3,0), tako da mu nisam zamjerila jer mi je eto rekao da mora tako pregledat. Kad je iza toga radio uzv, nakratko mi je okrenuo monitor, ali pošto je to bio uzv cerviksa, nije me puno ni zanimalo da ja to gledam, bitno mi je da on to dobro izmjeri i snimi, da bude što sigurniji u svoju dijagnozu, ja gledala ne gledala, isto mi je. Mogla sam mu postaviti i koje pitanje, nije bio neugodan, zapravo je bio ljubazan. Ma, meni je bitno da je on ili bilo koji drugi stručan i da zna šta radi i što mi savjetuje.

    Pozdrav!

  33. #83
    djeca su zakon avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    61

    Početno

    Cure, samo bih dala frishki info - prosli tjedan sam bila gore 7 dana (a rodit idem za jos 7 )
    nema nista posebno novo, osim sto dezinficiraju sve u 16.
    Boce sa dezinficijensom postavljene su i na ulazu u sobe (za cuvanje trudnoce, djecje sobe, rađaonu...) i u svakoj sobi, wc-ima...

    Moram samo pohvalit sve, stvarno nisam imala nikakvu zamjerku,
    a posebna mi je sestra Tonka (krupna s dubokim ostrim glasom).
    Jednu noc sam cula samo nju kako vice: Bravo! Braaavoo!!!
    i onda beba, a mama tiha ko bubica :shock: :D :D :D
    Tak sam si je pozeljela na svom porodu da sam ju ujutro "scepala" na hodniku i pitala jel to tako bude cesto.
    I sama kaze da je najbitniji sam odnos i spremnost nas rodilja za suradnju.
    u tih tjedan dana stvarno je jako malo (mozda 2-3) zena bilo u panici i van sebe na porodu. I bilo mi je to super za cut i za ohrabrenje.
    A doktori - nemate frke, svi su fakat strucni, jos samo da se vrati nasa Stasenko. :D :D

  34. #84
    mamaShe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb, blizoo zoo
    Postovi
    575

    Početno

    Eto i mene s fino i frishko.
    Zapravo, niš posebno, jučer sam bila na uzv, kod dr. Kulaša.
    On mi je bio i 1. puta i sister na šalteru veli da uvijek naručuje kod tog ko kojeg si počela. Dobro.
    Bio mi je super, bilo je 3-4 studenta ili specijalizanta, i radi njih je on sve jako detaljno na glas... tako da sam i ja imala prilike svašta čuti. Recimo: traži bubrege. I veli: ako ne vidim bubrege (mojoj bebi je vidio), onda tražim mokraćni mjerur. Ako je on pun, znači bubrezi su tu i rade. Ako ne vidim ni mjehur, onda ... neka druga pretraga, ali ne znam koja.
    Uglavnom, meni je prvo pokazao, vidjela se glavica, kralješnica, nožice..., a onda se bacio na detaljnu analizu i 'predavanje'.

    A onda zapita: znate li spol? Velim, zadnji put se nije baš vidjelo... Ali me zanima, ako se vidi.
    A on će ko iz toba: dečko!
    Ja: :shock: :shock: :shock:
    Ko da je to rekao nekoj drugoj trudnici u sobi (a bila sam naravno jedina).
    Nekako se nisam nadala, kako se ono nije niš vidjelo, tako sam bila uvjerena da je cura, jer je tako bilo i sa prve dvije.
    Okrene on meni ekran, kad ono pimpač, pravi pravcati. Za krepat. Stvarno sam bila u 100 čuda. I testisi
    Dobro, ako smo se svi mi prevarili, opet hvala Bogu! Ko god da boravi u mojoj buši

  35. #85
    kristina_zg avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,206

    Početno

    Drago mi je zbog tebe!! hehehe i bit će dečko!! Slatkooo živim u nadi da će i meni jednom doć studenti pa da pregled traje duže od minutu..

  36. #86
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    trebalo bi napraviti anketu, meni se čini da će u lipnju biti sami dečki!
    kad sam ja pitala za spol (samo kod privatnika) doktorica me pita imam li predosjećaj ikakav. A ja da je više želja nego predosjećaj da je žensko. A ona meni pa teško da je žensko i zamrzne sliku na ultrazvuku a ono mali pokazao svoj ponos i što bi se reklo, mašala! To je bilo tako eksplicitno da sam se zacrvenila (ne znam zašto, nisam baš tako stidljiva)

  37. #87

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    12

    Početno

    Nova na forumu, trudna 31 tjedan, istovremeno ushićena i pomalo uplašena (prva beba) a prava sam strašljivica, mimozica, kako već. Namjeravam roditi u Merkuru, imala sam preporuku za dr Ledera (pa sam na jednom drugom forumu pročitala ogavne stvari o njemu, ima li tko iskustava?), ispada da je Roki br1 među sadašnjom postavom pa ću vjerojatno k njemu u trudničku amb. Jedva čekam primiti svog malog anđelčića al grozim se samog poroda...

    frida editirala dio koji nije u skladu sa Pravilima ponašanja.

  38. #88
    Ninči avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    2,159

    Početno

    Leder je meni bio na porodu...nisam bila oduševljena :/ Sva sreća pa je s njim u smjeni bio prekrasan mladi doktor, inače bih prosvirala. Leder je stručan doktor, ali je meni na porodu trebao netko sa bar malo razumijevanja-a Leder ga baš i nema. Možda su godine krive za njegov manjak strpljenja i manjak živaca. Nemam pojma.

  39. #89
    djeca su zakon avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    61

    Početno

    Citiraj djeca su zakon prvotno napisa
    Ponedjeljak - dr. Roki
    Utorak - dr. Stasenko
    Srijeda - dr. Skalak
    Četvrtak - dr. Leder
    Petak - dr. Stasenko, dr. Kulaš, prim. Duić

    Sve ovisi kako je stanje na odjelu; porodi, operacije, dežurstva...
    Tako da je raspored podlozan promjenama.
    Samo ispravak:
    petkom je doktorica Jukic, a od 13h dr. Duic.
    Inace, dr. Stassenko se vratila s bolovanja
    I jos nesto - sestra iz trudnicke mi je rekla ako trebam birati izmedju srijede i cetvrtka za pregled, preporuca radije srijedu

  40. #90
    djeca su zakon avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    61

    Početno

    Citiraj Kristina_Ž prvotno napisa
    Nova na forumu, trudna 31 tjedan, istovremeno ushićena i pomalo uplašena (prva beba) a prava sam strašljivica, mimozica, kako već. Namjeravam roditi u Merkuru, imala sam preporuku za dr Ledera (pa sam na jednom drugom forumu pročitala ogavne stvari o njemu, ima li tko iskustava?), ispada da je Roki br1 među sadašnjom postavom pa ću vjerojatno k njemu u trudničku amb. Jedva čekam primiti svog malog anđelčića al grozim se samog poroda...
    Draga Kristina_Ž, mozes tempirat ici gore na UZV i kasnije na preglede doktoru kojem zelis (zapravo, za UZV se trebas narucivat pa napomeni kod kojeg bi htjela i zovi dosta ranije, jer se dugo ceka-znam da gledaju da naprave 1UZV oko 37 tj., pa zovi)
    Stvarno su ti svi drugi daleko bolji od preporuke koju si dobila
    Inace imas i topic o doktorima na merkuru:
    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...577&highlight=


    Imaj pouzdanja da ce Onaj koji je stvorio andjela u tebi najbolje se i pobrinuti za njega do kraja trudnoce i kasnije.
    HRABRO samo, uzivaj u jos 9 tjedana i ne boj se. Tvoja beba ima svog andjela, a ti imas svog i budite bez brige.

    frida editriala dio koji nije u skladu sa pravilima foruma

  41. #91

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    342

    Početno

    Kristina_Ž.. nemoj se groziti poroda.
    Znam da te sigurno frka jer je pred tobom nešto što još nisi iskusila i što je nužno bolno... ali to je jedno tako prekrasno iskustvo... a ako se uključiš, informiraš, može stvarno biti tako posebno!

  42. #92
    kailash avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    1,821

    Početno

    Draga Kristina_Ž

    dobrodošla!

    Predlažem ti da pročitaš tekstove o porodu na Rodinom portalu a pogotovo priče s poroda koje su pravi protuotrov za strah od poroda.

  43. #93

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    12

    Početno

    Hvala Vam puno na odgovorima, savjetima i ohrabrenjima...
    Ako sam dobro shvatila, idem u gin. i uzv ambulantu kome želim, ali na porodu će mi biti onaj koji se u tom trenutku tamo zatekne. A što je s muževima na porodu, moj bi išao samnom ali sam negdje načula da Merkur ima svoj trudnički tečaj i ako ga muž ne prođe nije sigurno da će ga pustiti, jel to istina? Ići ćemo na tečaj i tak nam je svejedno gdje, ali ta informacija bi nam dobro došla...
    Djeca su zakon-znaš li možda br tel za naručivanje na uzv? Hvala na lijepim riječima

  44. #94
    djeca su zakon avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    61

    Početno

    Draga Kristina_Ž, sve si dobro shvatila
    Broj za narucivanje ti je 01/2431 390, pa ce te spojit sa sestrom na UZV.
    Ako ti je svejedno (i TM), nije lose ici kod njih na tecaj. Besplatan je, odrzava se 1xtjedno, ako se ne varam 7-8 predavanja (fakat se ne sjecam, jer smo mi bili prije 3 god.)
    I nije nuzno da ides na sve, mi smo zapravo bili na 3-4 teme, samo one koje su nas zanimale. (patologiju sam recimo ziher preskocila)
    Preporucila bih ti tecaj kod njih jer barem malo upoznas i doktore, a poslije jednog od predavanja se prodje kroz rađaonicu i pogledas sobe, tak da se upoznas i s interijerom.
    Mislim da na ovom broju mozes pitati i za termin tecaja, jer se ne odrzava bas cesto, i trebate se predbiljezit, posto im je predavaona mala.
    Eto, samo hrabro i dalje, puno je vise pozitivnih iskustava s porodima, samo na zalost cesce se prepricavaju tragedije nego radosti.

  45. #95

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    54

    Početno

    Ja također planiram roditi u merkuru termin 27.04. ali već od 10 mj sam se raspitivala o tečaju, no ništa. Nisu ga održali, a zadnja informacija od prije dva tjedna je da ga ni neće održati. Ne znam je li to privremeno ili više uopće ne planiraju održavati tečajeve.
    danas idem na pregled kod ginića (bila samo kod socijalnog) pa me baš zanima jel će me od sada slati u bolnicu na preglede. Danas mi je 33+3, pa pretpostavljam da hoće. malo sam uzbuđena i nemogu vjerovati kako mi je vrijeme brzo proteklo.

  46. #96
    mamaShe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb, blizoo zoo
    Postovi
    575

    Početno

    Kristina_Ž, hrabro, pa 1. puta i tako ne znaš što te čeka. Ja se prvog poroda uopće nisam bojala, nisam pojma imala što je to.

    Ako tečaja ne bude, vjerojatno će pustiti TM-a i bez njega. Moja kuma je tamo rodila 5 djece, NJM je bio na svim porodima i ni na jednom tečaju.

    A, pripazit ću i ja da ne zapadnem na pregled u čet.

    A za porod, kako Bog da. Meni je zadnji put bila Stasenko, čemu se nadam i ovaj put.

  47. #97

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    12

    Početno

    Cure, super ste, da sam znala da ću ovoliko odgovora dobiti ovim putem, davno bih se logirala...
    Još nešto- za ove koje su nedavno rodile tamo-što je s anesteziolozima, negdje sam pročitala da ih nema noću i vikendom, znači ni takve stvari ne možeš unaprijed odlučiti i isplanirati, i tu ovisiš o sreći. Makar svi savjetuju bez epiduralne, tu se još moram educirati, nisam se još pozabavila time.

    Znatiželjna, ak moja djevojčica urani možda se sretnemo tamo (termin mi je 9.5.)

  48. #98
    djeca su zakon avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    61

    Početno

    Sto se tice anesteziologa, uvijek ima dezurnih i mora bit, zbog eventualnog carskog reza. A epiduralna ... nije ti bas za preporucit, pogledaj i malo tekstove na Rodinom portalu, a i iskustva.
    Uglavnom zene zele sto prirodniji porod, bez ikakvih kemija (drip, sredstva za smirenje i protiv bolova).
    Kad uzmes epiduralnu, rizik ti je da kad trebas tiskat nemas taj osjecaj i mozes otezat bebin porod. A vjeruj, sto prirodniji porod imas, to ces lakse sve izdrzat, jer sva bolnicka sredstva nose i svoju nuspojavu.
    Preporucila bih ti da se pripremis i da ulazis u to s mislju da je porod nesto potpuno prirodno i moze biti prelijepo iskustvo, kad odagnas strah.
    Preporucam i super knjigu: Duhovni pristup radjanju (vidi na rodinom portalu), meni je fakat pomogla.

  49. #99
    mamaShe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb, blizoo zoo
    Postovi
    575

    Početno

    Kristina_Ž, još jedna preporuka: Michel Odent, Preporod rađanja. Upravo je čitam i piše tamo, još u uvodu, da su statistike pokazale da veliki postotak mladih koji su rođeni tako da im je mama bila pod nekim ljekovima, su skloniji drogama.
    Čini ti se sitnica, ali sve što se s beboom događa u prvim satima života je čak važnije nego recimo kroz, sad ću malo lupiti, petu godinu. U biti, što je razdoblje bliže porodu (gledano unuatrag), to je to razdoblje važnije za kasniji rast i razvoj čovjeka. Zato je i prva godina toliko važna.

    Osim toga, što se manje napumpaš ljekovima, ili zahvatima, to će ti oporavak biti lakši.

    Svakako potpisujem djeca su zakon, pročitaj i Duhovni pristup rađanju, meni je pomoglo u 2. porodu.

  50. #100

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    342

    Početno

    Kristina_Ž puno se educiraj, čitaj knjige, tekstove na portalu, priče s poroda... preporučam i gledanje (ako imaš RTL ali onaj njemački.. Mein Baby.. polasatna emisija.. o porodu i prvim danima.. da vidiš kako porod izgleda.. da vidiš normalno novorođenče)
    Razmisli što ti želiš..
    Privikni se na ideju da porod boli, ali prihvati to kao normalno, a ne da te od toga bude strah. Probaj aktivno sudjelovat u svom porodu...
    (Kritički pogledaj priče s poroda.. vidjet ćeš da su žene koje su se više aktivirale oko svog poroda, podnjele ga lakše i na kraju su sretnije od onih koje su se pustile)

    A opet.. nemoj se sad skroz ni fiksirati samo na porod. Porod nije kraj.
    Porod je POČETAK novog života, nove obitelji, nove nepregledne sreće, dojenja, novih problema.. Čitaj puuuuuuuuuno o djenju.. Ma ono zaljepi se sad ispred roda i lijepo cijeli forum zgutaj!!!!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •