Stranica 1 od 8 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 390

Tema: Zadarsko rodilište

  1. #1
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno Zadarsko rodilište

    Kako su radovi u zadarskom rodilistu gotovi, otvaram novu temu na kojoj mozemo nastaviti razmjenjivati informacije i iskustva.

    Nadajmo se uredjenju same radjaone, da ne bude onako tipicno bolnicka, vec malo ugodnija, toplijih boja... Kako reče tata koji je nedavno bio sa svojom zenom dok je rađala na stolcicu, da je samo po pecatu na posteljini znao da je u bolnici. Jer stolcic se nalazi u zasebnoj prostoriji i tamo je puno ugodnije.

    Ja seljanka ne znam staviti fotografije na internet pa nek mi se javi netko da stavim fotografije stolcica.

  2. #2
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    Evo malo ohrabrenja zadarskim trudnicama , poznatim i nepoznatim.

    Prije par dana je rodila jedna poznanica, prvorotka, veliko dijete (oko 4 kg), na stolčiću, bez pucanja. Ona je vec drugi takav slucaj za koji sam cula u kratko vrijeme.

    A poanta je: samo trazite i dat ce vam se!

  3. #3
    Pepe2 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    362

    Početno

    dijanam aj posalji mi te fotke koje zelis staviti na net pa cu ih ja probat staviti na net...na pp cu ti poslati moj mail...

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    59

    Početno

    Super za stolić, bilo bi to dobro kad bi ja mogla, morati ću se izboriti za to. Samo sam čula da na stoliću porod traje duže, da li je to istina?

  5. #5
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj melibeli prvotno napisa
    Super za stolić, bilo bi to dobro kad bi ja mogla, morati ću se izboriti za to. Samo sam čula da na stoliću porod traje duže, da li je to istina?
    istina je da vjerojatno traje malo dulje od dripanog porodjaja, no pitanje je sta je lakse. krace ne znaci nuzno lakse, ugodnije i zdravije. no, da budem jasna, mislim da porodjaj na slocicu nikako ne moze duze trajato od onog na krevetu jer je polozaj puno bolji, a i gravitacija ti pomaze.

    mene zanima kakvi su argumenti tih koji tvrde da porod na stolcicu traje dulje.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    59

    Početno

    Nemam pojma za argumente da porod traje dulje na stoliću, zato i pitam jer bih zaista volila roditi na stoliću.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    378

    Početno

    Dijanam i ja sam tražila al nisam dobila, doduše krivi su bili loši nalazi ctg-a Baš sam tad imala priliku razgovarati sa sestrom koja je bila na obuci u Rijeci pa mi reče da (al to je bio 2. mjesec) uglavnom na stolčić mogu žene sa savršenim nalazima (kad su u pitanju prvorotke, a bez problema drugorotke i višerotke :/ ) jer tada još nisu imali "bežični" ctg koji može pratiti otkucaje srca dok je trudnica na lopti ili se šeta po sobi. Sad sam čula da su se sve sestre educirale za stolčić :D a nadam se da su i opremu nabavili pa da se bar sadašnjim trudnicama ispune želje, a sestra i ja smo ostale na ... drugi put sigurno je stolčić moj soba je

  8. #8
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    Ma vjerojatno sve ovisi o osoblju i momentu... mojoj prijateljici koja je četvrti put rađala su nedavno odbili stolčić jer je plodna voda bila zamućena.

    melibeli, i meni se čini da je ova tvrdnja da porod na stolčiću traje duže vezana isključivo za to što je takav porod obično i bez medikamenata i postupaka koji bi ga požurivali. Jer žene koje traže stolčić obično odbijaju drip i prokidanje vodenjaka. Ali mislim da je sam izgon lakši i brži jer je položaj za rađanje povoljniji.

    Ali slažem se jako s Martom, kraći porod nije nužno i ljepši.

    Ma znate što, ne želim cjepidlačiti, ali mene čak pomalo smeta taj stav oko edukacije - razumijem da im je to novost i da se moraju i oni priviknuti na nov način rada. Ali ne mora se od toga raditi takva znanost valjda. Pa ja bi rado bila npr. imala priliku biti na nekoj strunjači u nekoj mirnoj sobici i roditi klečeći, čučeći, ili što bi mi već došlo tog trena, nije mi za to trebalo posebno obučeno osoblje. Samo primalja koja bi primila bebu.

  9. #9
    Pepe2 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    362

    Početno

    Evo i slicica stolcica i unutrasnjosti rodilista koje je dijanam snimila ove godine...

    http://public.fotki.com/pepeZD/slike-iz-zd-rodilista/

  10. #10
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    Pepe hvala ti.

    Ona slika ispod koje pise da je iz radjaone nije iz radjaone vec su sada sobe takve. Svaka soba ima pult za presvlacenje i kupanje bebe tako da se djeca ne odvajaju od majki vec se sve obavlja u sobama!

  11. #11
    Pepe2 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    362

    Početno

    ups.. sorry...vidi se da sam davno bila ondje...

  12. #12
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    Cujem da se sve vise koristi stolcic i iskustva su zaista predivna.
    Prvorotke koje radjaju veliku djecu bez pucanja...

    Bas razmisljam ovih dana koliko pozitivno iskustvo radjanja gdje se zena osnazi porodom utjece na snagu njenog majcinstva. Nisu punti od epiziotomije jedini koji moraju zacjeliti! Ne radja se samo dijete. Radjaju se i roditelji.

  13. #13
    tinkie winkie avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    2,297

    Početno

    Citiraj dijanam prvotno napisa
    Ne radja se samo dijete. Radjaju se i roditelji.
    a što ja tebe volim quotati

    Ovo je prekrasno rečeno!!

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    56

    Početno

    dijanam, u ovih par rečenica definirala si ono o čemu ja često razmišljam evo skoro 4 mjeseca.., a zna mi se dogodit da i

  15. #15
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    Marcela,
    TW,

  16. #16
    Gioia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    189

    Početno

    Pitanje: trebala bih roditi u Zadru u listopadu 2007. Je li još uvijek točno da u zadarskoj rađaoni ne postoji mogućnost epiduralne? Ne piše datum kada je pisan članak http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=136&Show=1564 pa ne znam koliko su te informacije stare.

    Prvi glas mi je da postoji takav stolčić. Kako se na njemu rađa, sjedećki??? Di mogu pročitati više informacija o tome?

  17. #17
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    Draga Gioia,

    clanak je poprilicno star (skoro tri godine) i dosta je toga drugacije sada.

    Epiduralna je moguca i osoblje ce ti je vrlo rado i ponuditi ako su povoljni uvjeti (mislim doduse da je moguca samo u jutarnjoj smjeni, ali nisam sigurna).

    Ali mnoge su zene nakon sto su malo usle u smisao i posljedice epiduralne, odustale od njene primjene. Nadam se da ce osnazujuca bol poroda i kod tebe imati iscjeljiteljski ucinak (umjesto otupljenja koje nudi epiduralna).

    Na stolčiću rađaš čučeći, uz podupiranje nekoga iza tvojih leđa. Osim što je položaj puno povoljnjiji za rađanje (povoljan utjecaj sile teže, nema pritiska na šuplju venu pa krv nesmetano opskrbljuje kisikom bebu i mamu...) pravi se otprilike 30% više mjesta u zdjelici pa je rađanje lakše.

    Ali i o epiduralnoj i o stolčiću imaš puno na portalu i forumu, samo utipkaj pojmove u pretražnik i malo pročitaj.

    Ako te zanimaju radionice za buduće roditelje koje u Zadru organizira Izvor (jedne su upravo završile, bit će jedne početkom rujna, a vrlo vjerojatno i jedne skraćene početkom kolovoza) javi mi svoj mail na pp, pa ću te oključiti u listu korisnika i slati redovito obavijesti o našim radionicama.

    Sretno!

  18. #18
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    Na stolčiću rađaš čučeći, uz podupiranje nekoga iza tvojih leđa.
    Znas li mozda da li je moguce ici na stolcic ako nemas nikog "svog" sa sobom (MM ce mozda morati raditi u drugom gradu). Tj. hoce li bolnica priskrbiti tog "nekog iza mojih ledja" ? :/

  19. #19
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    Hoće!
    Kako je asistiranje porodu osoblju teže kod rađanja na stolčiću jer primalja mora klečati, onda su obično tamo dvije primalje (jedna kleči, druga dodaje što treba i sl.).

    Ali ako nemaš nikog svoga onda te druga primalja pridržava iza leđa.

    Na sljedećim radionicama (u rujnu, a mozda i prije) imat cemo dvije zene koje ce doci ispricati svoje iskustvo o radjanju na stolcicu pa mozete cuti iz prve ruke.

  20. #20
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    Argenta, ajde pusti onu temu da potone da ne cjepkamo raspravu ili neka je administratori spoje ako misle da mogu

    Oprosti na indiskreciji ali bas me zanima imas li ti neke jace veze sa Zadrom ili si samo odabrala Zadar za radjanje (jer vidim na onom drugom topiku da si iz Zagreba, ali da ces roditi u Zadru).

  21. #21
    Gioia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    189

    Početno

    Thanx Dijana,
    nisam još baš razmišljala želim li epiduralnu ili ne, vjerojatno ne, ali volim znati imaju li je, u slučaju da promijenim mišljenje. Trudna sam 5 mjeseci, prva mi je beba. U ovom periodu me nije uopće strah poroda ali ne znam kako će biti kad dođe deveti mjesec!

    Moj čovik nema šanse da uđe sa mnom dok rađam, onesvijestio bi se, jednostavno ne može, srce moje malo. Tako da sigurno neću imati "nekog svog" iza leđa.

    Pročitat ću malo o stolčiću, hvala. I javim ti se na PM, hvala.

  22. #22
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    Citiraj dijanam prvotno napisa
    Argenta, ajde pusti onu temu da potone da ne cjepkamo raspravu ili neka je administratori spoje ako misle da mogu
    Ma nisam skuzila da postoji isto pitanje na drugom mjestu, sorrry
    Pustam da ide za Titanicom

    Citiraj dijanam prvotno napisa
    Oprosti na indiskreciji ali bas me zanima imas li ti neke jace veze sa Zadrom ili si samo odabrala Zadar za radjanje (jer vidim na onom drugom topiku da si iz Zagreba, ali da ces roditi u Zadru).
    Ja sam rodjena u Zadru, tamo imam najbolji dio svoje rodbine (a i dio MM-ove), komfor cijele etaze privatne kuce i svako ljeto provodim na zadarskim plazama... Pa mi se to cinila kao bolja opcija nego truliti u Zagrebu na +30 s dvoje male djece

    D. i ja stizemo za jedno dva tjedna i jedva cekamo :D

  23. #23
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    Pa mi se to cinila kao bolja opcija nego truliti u Zagrebu na +30 s dvoje male djece
    E, da, zaboravih jos dvije stvari koje su presudile u izboru. Prvo je da u Zagrebu, kao sto vjerojatno znas, nema mogucnosti radjanja na stolcicu, a ja imam takvih problema s krizima da ne mogu ni zamisliti da ponovno prelezim trudove i porod. A zelim i izbjeci epi, ako je ikako moguce, jer mi se jos dan danas zeludac stisne od muke kad se sjetim onog sivanja na zivo Otkad sam cula za njega, stolcic je bio moj prvi izbor!

    Drugo je da su Zg bolnice ocajno pretrpane, pa mi se cini da je ipak ugodnije iskustvo roditi u manjem gradu. Mozda sam tu u krivu, ali to je dojam koji sam stekla od prica svojih frendica koje su takodjer kategoricki odbile roditi u ovdasnjim bolnicama i otisle kud koja (Varazdin, Pozega, Zadar...)

    PS: Super da nekoga daju za stolcic :D Hvala na odgovoru!
    PPS: Ako pogledas moj potpis, vidjet ces da necu docekati rujanske radionice

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    140

    Početno

    malo off topic.
    prijateljica mi trudna 30 tj i išla bi na neki tečaj ili onaj seminar sa razgledavnjem rodilišta.
    jel ima koja informaciju kada ima tih tečejeva i di....

  25. #25
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    Nazovi rodiliste. Ne znam pouzdano, ali cini mi se da rodiliste nista ne organizira prije rujna.

    Mi u Izvoru najvjerojatnije necemo nista organizirati preko ljeta iako smo razmisljale o tome. Prevruce je u nasim prostorijama.

    Ali prijateljica ti moze razgledati rodiliste bez obzira na to, neka samo nazove i pita kad moze doci. Tada ce naravno moci i popricati malo s osobljem.

  26. #26
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    Argenta sretno! Uzivaj u plivanju jos ovo malo sto ti je ostalo.

  27. #27
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    Citiraj Nomoget prvotno napisa
    malo off topic.
    prijateljica mi trudna 30 tj i išla bi na neki tečaj ili onaj seminar sa razgledavnjem rodilišta.
    jel ima koja informaciju kada ima tih tečejeva i di....
    Evo, ja danas frisko stigla iz razgledavanja zadarskog rodilista.

    Sr. Lidija (mislim da je to bila ona) je rekla da od tecajeva nista do jeseni, ali u obilazak samog rodilista moze se doci cetvrtkom oko 11. Nas je danas bilo 4 i krenule smo oko 11.30, kad je Lidija bila slobodna. Na mene je ostavila dojam kao vrlo topla i ljubazna osoba, odgovorila nam je na sva moguca pitanja i provela 45 minuta sve nam pokazujuci. Nazalost, ona sad ide na godisnji do 4.8., pa ako ti prijateljica ne moze cekati da se ona vrati, sigurno ce se naci jos koja tako ljubazna sestra da je provede po bolnici.

    Moram reci da sve izgleda zbilja sredjeno, a o porodu na stolcicu (koji je u skroz odvojenoj sobi; nimalo slicno uobicajenim rodilisnim "boksevima") cule smo samo najbolje. Navodno im tako dobro ide da ce dobiti jos jedan.

    Po ovome sto sam cula danas, mogu samo reci da toplo preporucujem Zadar kao mjesto za porod! Nadam se da cu za jedno dva tjedna moci potvrditi iz prve ruke da sve to nije samo propaganda

  28. #28
    zelimo_bebu avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Vallis Aurea
    Postovi
    1,510

    Početno

    Bravo za ZD rodilište...ja sam vam daleko ali zavidim na tako nice uređenom rodilištu i ljudima koji su tamo osvješteniji.... svima

  29. #29

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,643

    Početno

    Mene baš nije oduševio novouređeni odjel zadarske bolnice. Nema nikakve klimatizacije, prozori se mogu otvoriti samo na kip, ako otvoriš vrata, onda je propuh,uglavnom s mene su se danonoćno slijevale lokve vode. Ožiljak me je od znoja pekao za poluditi.
    A stolčić dolazi u obzir samo u idealnim slučajevima, npr. VBAC na stolčiću ne dolazi u obzir, a isto tako u slučaju mekonijske plodne vode, suženog ctg-a i sl.
    Meni su stolčić donjeli u box, ali kad je došao stariji doktor, rekao je da on neće voditi vbac na stolčiću.
    A o tome kako izgleda kad ti beba završi na neonatologiji zbog neke bakterije, pa ti ju drže na infuziji i ne daju da dojiš jer bljucka, bolje da ne pričam.
    Ja očito nemam sreće s tom zadarskom bolnicom dok iz nje izlazim s ovakvim dojmovima.

  30. #30
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    Citiraj ninaXY prvotno napisa
    Mene baš nije oduševio novouređeni odjel zadarske bolnice. Nema nikakve klimatizacije, prozori se mogu otvoriti samo na kip, ako otvoriš vrata, onda je propuh,uglavnom s mene su se danonoćno slijevale lokve vode. Ožiljak me je od znoja pekao za poluditi.
    A stolčić dolazi u obzir samo u idealnim slučajevima, npr. VBAC na stolčiću ne dolazi u obzir, a isto tako u slučaju mekonijske plodne vode, suženog ctg-a i sl.
    Meni su stolčić donjeli u box, ali kad je došao stariji doktor, rekao je da on neće voditi vbac na stolčiću.
    A o tome kako izgleda kad ti beba završi na neonatologiji zbog neke bakterije, pa ti ju drže na infuziji i ne daju da dojiš jer bljucka, bolje da ne pričam.
    Ja očito nemam sreće s tom zadarskom bolnicom dok iz nje izlazim s ovakvim dojmovima.
    Bas mi je zao sto imas tako losa iskustva. I sama se pitam sto me ceka u "stvarnom" svijetu...

    Pa ipak, mozda sam ja samo lakovjerna, ali mi se cini da je stanje - pa makar i samo pro forma - daleko bolje nego u ijednom zagrebackom rodilistu.

    Tamo gdje sam ja rodila prvi put, nista nije uredjivano vec desetljecima, prozor se mogao otvoriti, ali ni u jednom trenutku na njega nije provirila niti jedna zraka sunca (zamisli biti na umjetnom svjetlu sest punih dana!), dojenje jedva omogucavaju i kad je sve ok, a od stolcica i slicnih "alternativnih" pomagala nema ni spomena.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,643

    Početno

    Citiraj argenta prvotno napisa
    Pa ipak, mozda sam ja samo lakovjerna, ali mi se cini da je stanje - pa makar i samo pro forma - daleko bolje nego u ijednom zagrebackom rodilistu.
    I ja sam dosad živjela u tom uvjerenju, ali nakon što sam vidjela na djelu doktore za koje sam mislila da su skloni prirodnom porodu više stvarno ne znam što da mislim.
    Ja se nadam da u Zadru više neću rađati, samo ne znam gdje ću naći rodilište u kojem mogu 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu roditi u položaju u kojem bi ja htjela, bez dodatnih usluga, bez prijetnji, i bez ismijavanja mojih želja.

  32. #32
    pale avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    981

    Početno

    Nažalost moram reći da se slažem sa Ninom
    Uglavnom, svo to ljubazno osoblje na trudničkom tečaju ( nisam ga dovršila, rodila prije ) u stvarnosti je nešto drugo. Barem sam ja tako to doživila. Po meni, svi su oni nehumani ( doktori, sestre su bolje), možda sam gruba, ali to je moje mišljenje, ja sam se tako jadno osjećala tih 8 dana u bolnici. Beba je bila u inkubatoru, rodila na carski, a tko god uđe u sobu, samo pogleda moje ime i preskoči me... kao da ja nisam rodila, kao da nešto nije u redu Plakala sam svaku vizitu, 5 dana su mi govorili da ne znaju što će biti, a nije bilo ništa... bez ikakvog objašnjenja. Jedna jedina sestra mi je pogledala cice, peti dan uspijem se izdojiti 20 ml i molim ih da joj to daju, ali ne, oni primaju najmanje 40 ml i to prokuhavaju. Probala sam je dojiti, beba se umarala, ok, ali komentar sestre na uvučene bradavice je bio nemate vi šanse.
    Neću više ništa pisati, meni je bilo loše, mislim da su druge prošle bolje od mene jer je sve bilo ok pa to još nekako i ide, ali čim nastane bilo kakav problem svaki njihov trud prestaje.
    Možda sam u krivu, ali ja sam to tako doživila :/ i bojim se slijedeće trudnoće da se nešto ne zakomplicira, a tako bi još djece. Valjda će vrijeme izlijećiti rane

  33. #33
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    Ja se nadam da u Zadru više neću rađati, samo ne znam gdje ću naći rodilište u kojem mogu 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu roditi u položaju u kojem bi ja htjela, bez dodatnih usluga, bez prijetnji, i bez ismijavanja mojih želja.
    Mislim da bismo sve to htjele znati. Stvarno je tuzno sto se toliko moramo boriti za osnovna ljudska prava sebe i svoje djece.

    Sa svjetlije strane, za one koje prate ovaj topic ali ne komentiraju, bas sam jucer pricala s par svojih poznanica koje su isto rodile u Zadru i skroz su odusevljene i osobljem i smjestajem i brigom. A nisu imale svoje "savrsene" porode, dapace. Kao i uvijek, iskustva su individualna i mozemo se samo nadati da cemo biti sretnije ruke drugi put...

    pale Nadam se da ces zaboraviti to grozno iskustvo. Ja sam prvi put prosla nesto bolje, ali isto je bilo strasnih trenutaka totalne indiferencije prema meni i mojoj bebi. Srecom, takve stvari s vremenom izblijede ili bi barem trebale.

  34. #34
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    Citiraj argenta prvotno napisa
    Ja se nadam da u Zadru više neću rađati, samo ne znam gdje ću naći rodilište u kojem mogu 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu roditi u položaju u kojem bi ja htjela, bez dodatnih usluga, bez prijetnji, i bez ismijavanja mojih želja.
    Mislim da bismo sve to htjele znati. Stvarno je tuzno sto se toliko moramo boriti za osnovna ljudska prava sebe i svoje djece.
    Ja mislim da je takvo rodiliste nemoguće naci, cak i izvan Hrvatske. Tesko da bi tako pristupili i kod ambulantnog poroda, a kamoli u bolnici.

    Nina, mi zene i bolnicko osoblje smo u svojim pogledima na stvar jednostavno na dvije razlicite planete.

    Moramo imati na umu da postoji dio osoblja koji je do odredjene granice vrlo otvoren za promjene koje se u svijetu koriste dovoljno dugo da ih vise ne smatraju smjesnim novotarijama. I neki koji zive u zacementiranom uvjerenju da rade najbolje na svijetu i šire. Neki od njih cak nemaju niti osnovne vjestine komunikacije, niti misle da ih trebaju u zivotu, a kamoli da ce preispitivati svoj pristup. Vecina je vjerojatno negdje izmedju.

    E sad, ovaj dio osoblja koji je blagonaklon promjenama sigurno vodi neke malo ratove u svojoj sredini i sigurna sam da im nije lako kolegama argumentirati neke stvari. (Kad je Rukavina dosao u rodiliste i pokusao uvesti rutinu podoja odmah po porodu, uvjeravali su ga da tek rodjene bebe ne mogu sisati.) Ali i jedni i drugi, kao i svi mi u nasim sredinama i zivotima (ako smo dovoljno mudri) moraju raditi kompromise. Meni je pristup jednog ginekologa sklonog prirodnom porodu jos uvijek nedovoljno prirodan da se tako izrazim. A kako li mi je tek kad cine kompromise Ti si, cini mi se, puno ocekivala. Naravno, s pravom.

    Mi smo tu samo objekti nazalost, a moje malo privatno tuzno misljenje o tome je da je jedini nacin da preskocimo tu ulogu objekta - doci u rodiliste sto je kasnije moguce. Na sam izgon.

    A ona prica dan kasnije i borba oko nadohrane koja je puno mucnija od poroda (barem meni uvijek bila) je nesto na sto moramo utjecati i nemamo niti jedan razlog da u njoj pristanemo biti objekti. Tad si mozemo i moramo dozvoliti ulogu majke lavice.

    Pale, napisi pismo predstojnici neonatologije i pozali joj se na ovaj pristup. Nisam znala da se ne prima manje od 40 ml izdojenog mlijeka. To je katastrofa! Bilo bi dobro da se konacno i nedonoscad pocne davati majkama na podoj, ali to ce potrajati cini mi se. Jer sve i da se pocne u stvarnosti postivati onaj 6. korak od 10 koraka uspjesnog dojenja (ne davati djeci nista osim majcinog mlijeka) kod zdrave, donesene djece, tesko da ce to biti tako u slucaju nedonoscadi.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,643

    Početno

    da, ja sam došla u bolnicu najkasnije što sam mogla. I zbog toga su me optužili da sam neodgovorna :shock: Ali ja sam imala prekrasno prvo porođajno doba - kod kuće i ne bih ga ni u ludilu mijenjala za bolničku "sigurnost".
    A očekivala sam "puno", barem da se poštuje moj plan poroda, ali kako mi se čini, nisu ga ni pročitali iako je bio stvarno sažet na najosnovnije stvari.
    A što je najgore od svega, bili su mi dežurni doktori koji navodno jesu skloni prirodnom porodu..

  36. #36
    pale avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    981

    Početno

    Dijanam, dobra ideja za pismo predstojnici... razmislit ću. Neću uopće govoriti kako mi je bilo viditi bočicu pored inkubatora. Danas kada razmislim, nisam uspjela dojiti, niti se izdajati, ali što bi bilo da mi je pomogao netko stručan u bolnici- da li bi uspjela...
    Nisam uspjela ja koja sam toliko toga čitala o dojenju, imala rodine brošure sa sobom, Nina je za mene zvala SOS ( i ja kasnije kad sam došla kući ). Tako sam to željela i nisam uspjela, jer te najviše oni ubiju u pojam. Nemate šanse s tim bradavicama, dijete je malo, umara se Onda sam osjećala samo strah za bebu, ništa više nisam znala i poslušala sam ih.
    Znači, znala sam dosta toga o dojenju, a što je sa onim ženama koje ne znaju, a možda bi i mogle dojiti, izdajati se. ( ovdje govorim kad je beba na neonatologiji, kad je sve ok forsiraju dojenje ).
    Jednom mi nisu donijeli bočicu kad je bilo vrijeme hranjenja i beba mi je plakala i ja otišla tražiti bočicu ( užas, ali morala sam) i nađem sve tri sestre u smjeni ( noćna ) kako sjede i piju kavu. Lipo ih zamolim ako mogu dobiti bočicu, da mi beba plače, a jedna sestra se izdere na mene, pa cicu joj dajte! Tako sam se grozno osjećala, počela sam plakati, ali je ova druga mlađa sestra otišla odmah donijeti bočicu. Ako je tako kad je beba već bila kod mene, što li rade kad je tamo cijeli dan. Da li jedu redovito, koliko im je plakala tamo... Zato je sada ljubim stalno, čim zaplače dignem je i želim da to zaboravi, da više nikad ne osjeti da je sama.
    Stavljala sam je na cicu kad bi se najela samo da je osjeti i bilo mi je super da se tako uspava Na kraju sam zahvalila Bogu što je sa bebom sve ok, što dobro napreduje i bez mog mlijeka.

    Nadam se da ću imati hrabrosti imati još dice i da ću jednog dana dojiti, ali ono zapravo, da bebi budem pokretni fast food
    A nadam se i da će u ovom našem rodilištu biti nama ženama i našim bebama još bolje, jer nije sve u tome što su uredili interijer

  37. #37
    tinkie winkie avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    2,297

    Početno

    pitanje? Bi li mogli isprintati stranice s ovog topica pa im poslati (određenim osobama u rodilištu)?

  38. #38
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    neće pomoći, ovo je anonimno
    samo osobno pismo s konstruktivnom kritikom

  39. #39
    bebelina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,609

    Početno

    U cijelom zadarskom rodilistu jedina svijetla tocka je doktorica Pavic! To je moje misljenje o rodilistu i osobama koje tamo rade. Uzas! Kao da smo stoka poslana na klanje!
    I nisam ocekivala puno od poroda vec samo sam htjela da mi daju dovoljno vremena da rodim , a AKO ustreba da pruze pomoc. Kad dodes tamo ponasaju se kao da oni radaju , a ti si samo netko ko ima privilegiju u tisini , sa strane promatrati sto se dogada.
    I dalje se drzim one da se priroda pobrinula za prirodan tok poroda i da joj ne treba previse pomagati , cinimo samo jos gore.

  40. #40
    Gioia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    189

    Početno

    Citiraj ninaXY prvotno napisa
    Mene baš nije oduševio novouređeni odjel zadarske bolnice. Nema nikakve klimatizacije, prozori se mogu otvoriti samo na kip, ako otvoriš vrata, onda je propuh,uglavnom s mene su se danonoćno slijevale lokve vode.
    Bila sam na odjelu par dana prošli tjedan pa tako imam mišljenje o ovome: istina je da nema klimatizacije, ali prozori se mogu otvarati, gornji na V a donji širom. Ne znam u kojoj si sobi bila?
    Svaka soba ima ventilator i stalak za TV. Dva sanitarna čvora su čista i podsjećaju na kućno kupatilo. Kreveti su udobni, jastuci izdašni (a ne onako sravnjeni kao inače u bolnicama). Sestre ljubazne, tople, bliske, nasmijane.
    Imale smo taj peh da smo bile tamo u vrijeme najvećih vrućina, a tu malo tko može pomoći

  41. #41

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,643

    Početno

    Citiraj Gioia prvotno napisa
    Citiraj ninaXY prvotno napisa
    Mene baš nije oduševio novouređeni odjel zadarske bolnice. Nema nikakve klimatizacije, prozori se mogu otvoriti samo na kip, ako otvoriš vrata, onda je propuh,uglavnom s mene su se danonoćno slijevale lokve vode.
    Bila sam na odjelu par dana prošli tjedan pa tako imam mišljenje o ovome: istina je da nema klimatizacije, ali prozori se mogu otvarati, gornji na V a donji širom. Ne znam u kojoj si sobi bila?
    Svaka soba ima ventilator i stalak za TV. Dva sanitarna čvora su čista i podsjećaju na kućno kupatilo. Kreveti su udobni, jastuci izdašni (a ne onako sravnjeni kao inače u bolnicama). Sestre ljubazne, tople, bliske, nasmijane.
    Imale smo taj peh da smo bile tamo u vrijeme najvećih vrućina, a tu malo tko može pomoći
    Ti si bila na ginekologiji? U rodilištu nema nikakvih ventilatora da ne puše po bebama. Iz istog razloga se ne mogu otvarati donji prozori. A klimatizaciju sam spominjala zato jer je odjel nedavno obnavljan. Sad ću ispasti cjepidlaka, ali kad si već spomenula krevete, u našoj sobi niti jedan krevet nije imao ispravan mehanizam za podizanje uzglavlja - što itekako primijetiš nakon carskog reza.
    Ali sve je to manje bitno kad ležiš tamo sva srezana, dijete ti ne donose, ne daju ti da ga dojiš jer bljucka, a starije dijete ti ne može doći u posjete, niti ti smiješ izići s odjela da ga vidiš. I nemaš uopće predodžbu koliko bi to moglo trajati .

  42. #42
    Gioia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    189

    Početno

    Sorry, Nina XY, ja sam bila gore na katu (održavanje trudnoće) a ne u rodilištu... ovo mi je prva beba pa ne znam kakvi su uvjeti u rodilištu. Još jednom isprike!

  43. #43

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,643

    Početno

    Ma daj Gioia, kakve isprike, sve je ok. Nadam se da ćeš i u rodilištu proći bolje od mene, ostati kraće, i izići sa boljim dojmovima .

  44. #44

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    38

    Početno

    bog cure,dugo se nisam javljala al nista zato.malo sam citala ove vase postove i moram vam reci da iako je meni porod prosao ok i sa bebom je bilo sve u redu,da nisam zadovoljna pristupom u rodilistu.kad sam sva sretna dosla u bolnicu to jutro kad mi je puko vodenjak i pozvonila na vratima jedna od dezurnih babica me pitala:"sto vi ocete?"Ljudi moji sto bi zena sa stomakom do zuba u 4.30 ujutro pred vratima rodilista,nego dosta rodit?a onda kao sto je jedna od vas i rekla, kao da smo krave na pokretnoj traci i samo vicu, "ne vikati, disati" ili "ne tiskati,disati" i tako satima.ja sam rodila u 9.30 ebu su odnili na odjel oko 11 i nisam je vidila do 4-5 popodne, jer sam tek u 2.30 dosla u rodiliste.Prije nije bilo slobodnih kreveta.dakle 5 sati sam lezala u radjaoni cekajuci krevet.o dojenju necu jer njihovi pokusaji nisu spomena vrijedni.

  45. #45
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    Evo i mene s friskim dojmovima...

    Uglavnom, definitivno ste bile u pravu sto se tice pristupa u rodilistu: to ide k'o na pokretnoj traci i nitko te nis' ne pita. Narocito sam poludila od skakanja na trbuh na kraju.

    Ali odmah moram dodati da je moje iskustvo ipak daleko pozitivnije od onoga u Zagrebu. Ovdje sam odmah "svojoj" primalji rekla da imam traume od prosli put i da ne zelim epi ili bilo koju drugu intervenciju bez pitanja. Tako da me je ona cijelo vrijeme izgona masirala i imam minimalnu epi od samo dva sava koja jedva da uopce osjecam. I za sve ostalo me je obavjestavala sto se zbiva i redovno obilazila i podsjecala kako da disem, ako bih se zaboravila. Cijelo me je vrijeme bodrila i govorila da mi izvrsno ide. I dr. je obavio samo dva pregleda, jedan kad sam dosla a drugi pred sam izgon.

    Za usporedbu, u Zg su me 6 sati ostavili skroz samu, na dripu, bez ijednog objasnjenja, bez mogucnosti komunikacije s bilo kim od osoblja, uz ceste, nenajavljene i uzasno bolne preglede otvorenosti.

    Za razliku od okruglice, meni je u bolnici bilo sasvim u redu i stvarno su mi puno, puno pomagali s dojenjem. Imam uvucene bradavice zbog kojih sam se s mladjom bebom tjednima patila i natezala dok nije prosisala. Ovdje su mi sestre odmah pomogle, obisle me jos dva-tri puta taj i sljedeci dan da vide je li sve u redu i mali sad doji ko' velik! :D

    Prozore smo mogle i smjele otvarati koliko smo htjele.

    Jedino mi je suludo da svjetlo mora goriti u sobi cijelu noc, ali tome sam odlucila stati na kraj, pa sam se glatko odbila podvrgnuti takvoj konc-logor torturi i pustile su me na miru.

    Moj zakljucak je da se, iako je to tuzna cinjenica, jednostavno treba znati izboriti za sebe. Ja bih rekla da sam u tome uspjela barem dobrim dijelom. Zadovoljna sam sto sam izabrala Zadar za roditi svoje drugo dijete i uvijek bih radije ponovila to iskustvo ovdje nego bilo gdje u Zagrebu.

    PS: Jedino sto ne mogu nikako prezaliti je sto mi muz nije stigao na porod (prebrzo sam rodila ovaj put ), pa su mi odbili stolcic zbog nedostatka osoblja. Bile smo 4 zene na dvije dezurne primalje, pa je valjda opravdano, ali mislim da bi se on bio u stanju izboriti za stolcic. Ja stvarno nisam imala snage.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    38

    Početno

    ja nisam imala problema s dojenjem,cura je odmah prihvatila ciku bez problema.mene samo nazivciralo to sto je sestra dosla u sobu pitala nas jel znamo dojiti i "pomogla" mi staviti malenu na prsa.pomogla sam stavila u navodnike zato sto je ona tila sve na silu i u zurbi.na silu joj jeotvarala usta i gurala bradavicu,dok ja nisam rekla dosta.rekla sam da znam sto treba i kako i da cemo mi polako same,a ona je rekla,ok,ako vam ne bude islo javite.kad sam pak drugoj sestri rekla kako me bradavica boli cijelo vrijeme dojenja ona je rekla da je to normalno,a ja znam da nije.znaci ili je u krivom polozaju ili nije dobro obuhvatila bradavicu.kasnije (kad smo dosle kuci) se pokazalo da je razlog bio ovo drugo i to zato jer su mi cike od prvog dana u rodilistu bile prepune mlikom,bradavica velika a njena ustasca malena.
    ono skakanje o kojem govoris je najvjerovatnije bilo pritiskanje posteljice i njeno izvlacanje van!meni su tako zaostali komadi pa sam krvarila 3-4 tjedna i skoro dobila trovanje.

  47. #47

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    38

    Početno

    ja nisam imala problema s dojenjem,cura je odmah prihvatila ciku bez problema.mene samo nazivciralo to sto je sestra dosla u sobu pitala nas jel znamo dojiti i "pomogla" mi staviti malenu na prsa.pomogla sam stavila u navodnike zato sto je ona tila sve na silu i u zurbi.na silu joj jeotvarala usta i gurala bradavicu,dok ja nisam rekla dosta.rekla sam da znam sto treba i kako i da cemo mi polako same,a ona je rekla,ok,ako vam ne bude islo javite.kad sam pak drugoj sestri rekla kako me bradavica boli cijelo vrijeme dojenja ona je rekla da je to normalno,a ja znam da nije.znaci ili je u krivom polozaju ili nije dobro obuhvatila bradavicu.kasnije (kad smo dosle kuci) se pokazalo da je razlog bio ovo drugo i to zato jer su mi cike od prvog dana u rodilistu bile prepune mlikom,bradavica velika a njena ustasca malena.
    ono skakanje o kojem govoris je najvjerovatnije bilo pritiskanje posteljice i njeno izvlacanje van!meni su tako zaostali komadi pa sam krvarila 3-4 tjedna i skoro dobila trovanje.

  48. #48
    tinkie winkie avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    2,297

    Početno

    argenta, nisam znala da si rodila. Čestitam!! :D

  49. #49
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    Citiraj okruglica prvotno napisa
    ja nisam imala problema s dojenjem,cura je odmah prihvatila ciku bez problema.mene samo nazivciralo to sto je sestra dosla u sobu pitala nas jel znamo dojiti i "pomogla" mi staviti malenu na prsa.pomogla sam stavila u navodnike zato sto je ona tila sve na silu i u zurbi.na silu joj jeotvarala usta i gurala bradavicu,dok ja nisam rekla dosta.rekla sam da znam sto treba i kako i da cemo mi polako same,a ona je rekla,ok,ako vam ne bude islo javite.kad sam pak drugoj sestri rekla kako me bradavica boli cijelo vrijeme dojenja ona je rekla da je to normalno,a ja znam da nije.znaci ili je u krivom polozaju ili nije dobro obuhvatila bradavicu.kasnije (kad smo dosle kuci) se pokazalo da je razlog bio ovo drugo i to zato jer su mi cike od prvog dana u rodilistu bile prepune mlikom,bradavica velika a njena ustasca malena.
    Tako su i meni prvi put blazirano tvrdili da se i ne trudim s dojenjem bez sesirica, da tako mala beba ne moze sisati iz uvucenih bradavica i poceli s nadohranom bez da su me ista pitali. Kad sam se pobunila, rekli su da je moraju "nekako umiriti". A onda su nas poslali doma nakon sto je malecka s 3200 pala na 2900! Srecom sam imala puno podrske kod kuce, pa smo nekako prebrodili krizno razdoblje i uvjerili se da sesirici uopce nisu potrebni - dapace, samo su otezavali hranjenje. Sve sto nam treba je razumijevanje i potpora. I malo mira. Sretno s daljnjim dojenjem!

    Citiraj okruglica prvotno napisa
    ono skakanje o kojem govoris je najvjerovatnije bilo pritiskanje posteljice i njeno izvlacanje van!meni su tako zaostali komadi pa sam krvarila 3-4 tjedna i skoro dobila trovanje.
    Jooj, uzas! Meni je posteljica izasla bez problema i intervencija, cak su mi je (bez mog trazenja!) pokazali da vidim da je citava. Ono skakanje je bilo "pomoc" da beba izadje. Uf, muka mi je kad se sjetim.

  50. #50
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    Citiraj tinkie winkie prvotno napisa
    argenta, nisam znala da si rodila. Čestitam!! :D
    Hvala! Puno pozdrava svim zadarskim forumasicama!

    Znam da vam rodiliste nije idealno, ali nadam se da ipak mozete cijeniti sto je, ipak, jos uvijek jedno od boljih kod nas. Barem ima potencijala.

Stranica 1 od 8 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •