Stranica 1 od 60 1231151 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 2957

Tema: IMUNOLOŠKE PRETRAGE

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    192

    Početno

    Ne znam da li sam na pravom mjestu, ali evo da ne otvaram novu temu, zanima gdje u Hrvatskoj, Zagrebu, možemo napraviti kariotip privatno, bez uputnice.

    Vidim da se na Rebru dugo čeka na red, pa na nalaz, a meni bi trebao biti gotov kroz najviše mjesec dana!

  2. #2
    marči avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb-medveščak
    Postovi
    2,242

    Početno

    zaljkučala sam stari i otvorila vam novi topic. molim vas držite topic na edukativnoj razini što je više moguće i sretno svima!!!!

    puse,


    kopiram:
    1.SE,KKS,urinokulturu,GUK,OGTT,bilirubin,AST,ALT,G GT,LDH,ALP,urea
    kreatinin,APTV,mali koagulogram, TORCH
    2. NK-stanice CD 56,CD 19-Imunološki lab.Rebro
    3. Antinuklearna protutjela
    4. Antitireoidna protutjela
    5. Anti DNA protutijela (Anti SS DNA,DS DNS)
    -Anti SS-A protutijela (Anti Ro)
    -Anti SS-B protutijela (Anti La)
    -Anti Sm protutijela
    6. Antikardioplinska protutijela
    7. Lupus antikoagulans-LAC -Koagulacijski lab Rebro
    8. Homocistein-Metabolički lab Rebro
    9. Faktor V Leiden-Koagulacijski lab Rebro
    10. Faktor II-protrombin G2021A
    11. MTHR (metilen tetrahidrofolat reduktoza) C677T
    12. Antitrombin III
    13. Proteins S
    14. Protein C
    15. Kariotip oba partnera u zavodu za Humanu genetiku,Rebro
    16. HLA tipizacija oba partnera- u centru za tipizaciju tkiva Rebro

  3. #3
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    evo mene sa svježim nalazima.

    Lilium..... molim te daj mi pojasni ovo:

    1. Genotipizacija polimorfizma 5/g4/g u genu PAI-1
    NALAZ

    U uzorku je dokazan genotip 4G/4G u genu PAI-1

    Što to znači....???

    2. Genotip MTHFR (MTHFR 677C/T) Rezultat - 677CT

    Što to znači?

    Lilium..kućo stara, na rubu sam nervnog sloma??? da li je moguće uopće zatrudniti te roditi zdravu bebu sa ovakvim nalazom.??

    Ostale pretrage su u granicama normale

  4. #4
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    i zaboravih napisati Genotipizacija polimorfizma 5/g4/g u genu PAI-1
    NALAZ

    U uzorku je dokazan genotip 4G/4G u genu PAI-1

    je HOMOZIGOT

  5. #5

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,585

    Početno

    modesty_blaise,
    koliko sam vidjela sve se to da izregulirati, evo redom:

    PAI-1 polimorfizam: tebi je dokazano da si homozigot 4g/4g (heterozigoti su 4g/5g homozigot znaci da imas 2 ista alela u tvom slucaju su to dva 4g) Ispitivanja koja sam citala ukazuju da je PAI-1 4G/4G genotip povezan s vecim rizikom za razvoj tromboze - ta mutacija dovodi do povecane razine PAI-1 i po nekim ispitivanjima je korelirana sa spontanim pobacajima. Tu u trudnoci terapija baby aspirinom i heparinom daje odlicne rezultete. Dobro bi bilo provjeriti s dr. da li bi bilo dobro i van trudnoce uzimati baby aspirin (ima i andol 100 koji bas daju za cirkulaciju)

    MTHFR C677T mutacija: tebi je dokazano da si heterozigot s CT mutacijom. Osobe koje su homozigoti s TT mutacijom imaju nasljednu sklonost problemima s metabolizmom folata sto moze rezultirati s povecanom razinom homocisteina u krvi. Homocistein svi imamo jer je on nusprodukt nekih procesa u tijelu, no kada je povecan i kada se akumulira u krvi i moze uzrokovati probleme s krvozilnim sustavom i trombozu, sto mozda uzrokuje probleme u trudnoci (postoji korelacija, no jos se istrazuje da li je uzrok ili posljedica kod pobacaja, raznoraznih problema s posteljicom...) Po nekim istrazivanjima i heterozigoti na C677T koji su ujedno i heterozigoti na A1298C mutaciju istog gena mogu imati sklonost povisenom homocisteinu. Koliko znam kod nas se pretrag za A1298C mutaciju jos ne radi (eventualno se moze napraviti pretraga za odredjivanje razine homocisteina ili folne kisline u krvi - naravno u vrijeme dok ne uzimas dodatnu folnu kiselinu). Za svaki slucaj je tu preventivni umjereni unos folne+b12+b6 koristan, to se i inace preporucuje.

    Samo naprijed

  6. #6
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Koliko je dugo to dugo cekanje za kariotipe oba partnera na Rebru?

  7. #7

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,585

    Početno

    Kaae,
    prvo se treba naruciti (na cekanje na dogovoreni termin moze otici koji tjedan) i onda od uzimanja uzoraka do nalaza oko mjesec dana, barem je tako moje iskustvo.

  8. #8
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    lilium..imala si pravo.

    Rodila sam prije tri i pol mjeseca i od tada pijem folnu, vitamine, probiotike, amtičinu mliječ...i svi trenutni nalazi su mi super.

    ali trebalo je zagrebati ispod površine i otkriti nešto što se ne mijenja sa krvlju svaka tri mjeseca (a to je mutacija tj genetska sklonost)

    Hvala ti komad baš si frend

  9. #9
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa
    Koliko je dugo to dugo cekanje za kariotipe oba partnera na Rebru?
    trebaš se prvo naručiti kod dr. begovića.

    Kada se naručiš dobiješ termin.

    Kada dođeš imaš savjetovanje i vade ti krv

    Nalaze čekaš oko mjesec mjesec i pol dana.

    Ja sam čekala mjesec i pol jetr mi je zahvatilo ljeto i vrijeme godišnjih odmora.

    Ako su nalazi OK šalju ti ih poštom a ako nisu zovu te

  10. #10

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Slavonski Brod
    Postovi
    1,591

    Početno

    Citiraj modesty_blaise prvotno napisa
    Citiraj Kaae prvotno napisa
    Koliko je dugo to dugo cekanje za kariotipe oba partnera na Rebru?
    trebaš se prvo naručiti kod dr. begovića.

    Kada se naručiš dobiješ termin.

    Kada dođeš imaš savjetovanje i vade ti krv

    Nalaze čekaš oko mjesec mjesec i pol dana.

    Ja sam čekala mjesec i pol jetr mi je zahvatilo ljeto i vrijeme godišnjih odmora.

    Ako su nalazi OK šalju ti ih poštom a ako nisu zovu te
    Potpisujem.Ja sam nalaze dobila postom u roku mjesec dana s tim da sam ih nazvala odmah cetvrti tjedan i zamolila da malo pozure nalaz zbog blagovremenog konzultiranja sa dr.Sretno!

  11. #11
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    Lilium..na PHD-u moje bebe, sumjniva je bila posteljica.

    Citiram nalaz:

    Posteljica ovalna, veličine 12x10x1 cm, težine 150 grama sparacentralnom insercijom pupkovine duljine 12 cm. Fetalna strana i materalna strana posteljice uredne.
    Plodovi ovoji tanki i prozirni. Na serijskim rezovima posteljičino tkivo nezrelog izgleda. Histološki posteljičino tkivo građeno je od intrermedijalnih korijalnih resica žarišno vezivno promjenjene strome s inter i intraviloznim nakupljanjem fibronida. U oko 50% korijalnih resica vidljivo umnažanje X stanica sa stvaranjem interviloznih mostića. Decudualna ploča prožeta fibrionidom dok je amnionska strana korijalne ploče pokrivena brojnim skvamama.

    da li ti znaš što su fibrionidi u ovom slučaju a što su skvame?

    to je bilo sumnjivo doktoru i tada je rekao da je moguće da imam problema sa cirkulacijom.
    doduše 30% posteljice je dovoljno da ishrani oplod i održi trudnoću do kraja ali ja laički mislim da nije sito 30% zdrave krvi sa potpunim kisikom i dobrom cirkulacijom i 100% krvi sa nedovoljnim kisikom i lošom cirkulacijom.

    Lilium.... da li ti je od ovog išta poznato.

    Hvala ti

  12. #12

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,585

    Početno

    Modesty_blaise,
    Do sada nisam dublje proucavala analize posteljice i patoloskih stanja u 2. i 3. trimsteru, no sjecam se da sam vec ranije negdje citala da vece nakupine fibrina mozda ukazuju na koagulacijske poremecaje majke, malo sam sada to istrazila, pa dok od doktora ne dobijes misljenje struke:
    - za pocetak fibrinoidi su nakupine vanstanicnog materijala i mogu biti fibrinskog tipa i matričnog i kazu da ih imaju sve posteljice,
    - u jednom clanku o analizi posteljice nakupine fibrina (pretpostavljam da to znaci nakupine fibrinoida fibrinskog tipa) povezuju s intrauterinim zastojem u rastu i drugim losim ishodima trudnoce, kazu da ako infarkt posteljice ili fibrin okupira manje od 5% mase placente tada obicno nije od znacaja,
    - jedan drugi izvor npr. kaze: “Smoking during pregnancy perturbs maternal haemostasis via activated coagulation which could include greater coagulation (fibrin-type fibrinoid deposition) in the placental intervillous space. This might affect intervillous haemodynamics and transport of oxygen and nutrients to the fetus. Fibrin deposits could influence the sizes and numbers of intervillous spaces ('pores')...” Na slican nacin vjerojatno djeluju i razni interni koagulacijski poremecaji majke koji onda uticu na hemodinamiku na spoju majka-dijete.

    Skvamozno znaic ljuskavo (skvamozne stanice su npr. stanice koze, pa povrsine raznoraznih organa i "prolaza" u tijelu...) ne uspijevam pronaci da li su i stanice amniona po prirodi ljuskave, no postoji stanje squamous metaplasia amniona – sto bi znacilo da je doslo do promjene na ljuskave stanice, no koliko sam pronasla kazu da to stanje najvjerojatnije nema klinicki znacaj.

    Drzi se

  13. #13
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    evo i mene koja sam danas bila u petrovoj....

    Ah ovako, došla sa svim milim mogućim nalazima i lijepo mi tim dr. Đelmiš i dr. Ivanišević rekao:

    Imate mutaciju na genu PAI te ste homozigot MTHFR 677 CT

    Vi nećete moći iznjeti trudnoću bez heparina jer je vaša krv pregusta... i sklona trombofiliji.

    Na što sam ja rekla:'super' :/

    Ovako... kada se zatrudni, potvrdi trudnoća, dolazi se odmah na dnevnu bolnicu vadi se krv te se određuje terapija koja se uzima tijekom cijele trudnoće...

    Bez niskomolekuralnog heparina nema trudnoće do kraja....

    Lilium... do neba ti hvala što si me uputila da tražim najbitnije a to je

    Mutacija PAI

  14. #14
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Modesty, super da ste otkrili u čemu je kvaka. Držim ti palčeve za iduću trudnoću . Lilium, ti si blago ovog foruma !

  15. #15
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    modesty_blaise želim ti što prije trudnoću od

    Uh, koliko problema može biti od jednostavnih do kompliciranih i uvijek se pitam "Bože pa zašto".

  16. #16
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Modesty, super da ste otkrili u čemu je kvaka. Držim ti palčeve za iduću trudnoću . Lilium, ti si blago ovog foruma !
    ja ti imam PAI-1 poliformizam...

    tj da citiram nalaz Genotipizacija poliformizma 5G/4G u genu PAI-1 meni piše:

    U uzorku je dokazan genotip 4G/4G u genu za PAI-1

    i imam MTHFR 677CT (blaža ti je to mutacija od T) T je najopasnija

    Eto, našli mi uzrok. Moja krv je pregusta i sklona trombozi i jednostavno ne hrani sitne krvne žile koje su u posteljici.
    Danas mi doktor objašnjavao...svaka posteljica ima čvorića u sebi (jer kapilare pucaju svima i onim najzdravijima) ali 30% može otraniti bebu.
    Kod mene je bilo na 50% tih sitnih čvorića i još pregusta krv.

    Znači moja beba se nije na osnovu čega imala uopće razvijati, nije ni dobivala krvi dovoljno zato je moja posteljica bila premalena, i neishranjena.. i nezrela..

    Sve to ima svoju logiku.

    Liječnik koji mi je vodio trudnoću kada je vidio PHD ništa mi nije ni rekao.
    To su otkrili sasvim drugi doktori

  17. #17
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    Citiraj Pepita prvotno napisa
    modesty_blaise želim ti što prije trudnoću od

    Uh, koliko problema može biti od jednostavnih do kompliciranih i uvijek se pitam "Bože pa zašto".
    Hvala ti Pepita od srca

    da, nećeš vjerovati što sve čovjek mora proći..

    Ja sam tri i pol mjeseca na bolovanju, tri ipol mjeseca ratujem sa cijelim Hrvatskim zdravstvom.

    Nisu me uopće htjeli poslati na pretrage, rekli mi:'pa kaj bite vi? pa vi ste izgubili samo jednu bebu?'

    Ja sma stala, tihim glasom rekla:'kaj ja trebam izgubiti 3 bebe da biste se vi meni smilovali dati uputnicu?' Slušajte, ili ćete mi dati uputnicu sad i odmah ili zovem 24 sata, Mirjanu Hrgu i Novu TV, ministarstvo...Boga mi dragog razapeti ću vas na križ... ovo će odjeknuti u javnost, ovo će biti ili moja ili vaša sramota...pa birajte..meni je svejedno, jer ja nemam što više izgubiti.

    Progutala je knedlu i dala mi sve.

    smatram da se nakon prvog pobačaja, smrti bebe mora reagirati... uopće ne nasijedati na priče, ah to se događa jer drugi put će biti bolje. Može biti bolje a i ne mora!

    Svoju sudbinu sam uzela u svoje ruke... saznala sam što mi je, napatila se, nisma ni na moru bila...samo idem po pretragama ali sam svjesna da to nitko osim mene ne može obaviti.
    Dijete se razvija u meni i samo sam ja bitna. Moja beba je umrla u 27 tjednu, znači nije greška bebe, mog muža...već je problem u meni.

    zato žene.... borite se za sebe.

    Što nam Bog da da, ali borite se za ono što seže u domenu Čovjeka

  18. #18
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj modesty_blaise prvotno napisa
    Liječnik koji mi je vodio trudnoću kada je vidio PHD ništa mi nije ni rekao.
    To su otkrili sasvim drugi doktori
    Modesty, to ti i nije tako neuobičajeno, tj. potrebni su posebni kužeri kužit takve specifične probleme, a često je i na pacijentu da to sam pročačka . Do rješenja se često dolazi zajednički, zainteresirani liječnik + zainteresirani pacijent. Hvala Bogu da ste vi do odgovora došli, još jednom sretno želim !

  19. #19
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Citiraj modesty_blaise prvotno napisa
    Liječnik koji mi je vodio trudnoću kada je vidio PHD ništa mi nije ni rekao.
    To su otkrili sasvim drugi doktori
    Modesty, to ti i nije tako neuobičajeno, tj. potrebni su posebni kužeri kužit takve specifične probleme, a često je i na pacijentu da to sam pročačka . Do rješenja se često dolazi zajednički, zainteresirani liječnik + zainteresirani pacijent. Hvala Bogu da ste vi do odgovora došli, još jednom sretno želim !
    hvala ina... još ne planiram na bebu ići... trebam se psihički odmoriti. ja sam izgubila dijete prije nepuna tri mjeseca

  20. #20

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Modesty, super da ste otkrili u čemu je kvaka. Držim ti palčeve za iduću trudnoću . Lilium, ti si blago ovog foruma !
    potpisujem

  21. #21

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,585

    Početno

    modesty_blaise
    Svima veelika zajedno smo jace!

  22. #22
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    imam jedno pitanje....

    ako se mi žene već mučimo po ovim koagulacijskim pretragama....

    da li trebaju muškarci??

    Pa i oni imaju gene... isto koji mogu biti opasni.

    Evo npr. moj muž je imao lihen ruben planus prije dvije godine koji se je povukao..ali to je autoimuna bolest!!

    Da li treba on napraviti sve ove pretrage koje sam i ja napravila ili ne?

    lilium help?

  23. #23

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,585

    Početno

    Koagulacijski parametri i plodnost muskaraca - tu stranu medalje bas nisam proucavala, kod zena s jacom sklonosti koagulaciji u trudnoci dolazi do problema na vezi majka-dijete (decidua, posteljica...) i zato su te pretrage sigurno korisne za zene, a kod muskaraca koliko vidim prica staje na kvaliteti sperme. Kada se govori o kvaliteti spolnih stanica, skoro uvijek se napominje da tijekom oplodnje kod spermija postoji i prirodna selekcija (u kojoj statisticki gledano pobjedjuju kvalitetniji), dok je jajna stanica jedna, takva kakva je. Za muskarce sam jedino pronasla da su primijetili da uzimanje preparata folne kiseline moze popraviti spermiograme - da li je netko ispitivao vezu toga i nasljednih deficita u metabolizmu folata (MTHFR mutacija - poviseni homocistein) to nisam dalje istrazivala. Ima rumora da folna kiselinina djeluje i na stanicnoj razini i moguce da koristi i za pravilnu podjelu kromosoma u spolnim stanicama (radjena su neka ispitivanja na down sindrom, no nisam pronasla da je nesto i dokazano).
    Velika

  24. #24
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj modesty_blaise prvotno napisa
    Citiraj Kaae prvotno napisa
    Koliko je dugo to dugo cekanje za kariotipe oba partnera na Rebru?
    trebaš se prvo naručiti kod dr. begovića.

    ...
    Hvala svima!

    Pretpostavljam da mi je onda najbolje traziti uputnicu bez datuma i javiti se Dr. Begovicu.

    Naime, MD ne zivi u Hrvatskoj i s obzirom da sve peripetije oko osiguranja i sto sve ne, cini se najjednostavnije da pretragu obavimo ovdje, tim vise sto, kako cujem, oba partnera idu na istu uputnicu (moju, jer on nase osiguranje nema). Problem je samo u tome sto u ovom trenutku nismo bas u mogucnosti odrediti hoce li on biti u Hrvatskoj krajem kolovoza ili, recimo, sredinom rujna. Nadam se da cu to nekako uspjeti organizirati.

  25. #25
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Zapravo, kad sam vec tu i kad gnjavim...

    Doktorica opce prakse mi je rekla da mi ona tu uputnicu bas i ne bi trebala napisati (procitala sam negdje na forumu da i oni to mogu). Kome da se sada obratim? HZZO ginekologu, koji me zadnji put vidio prije 7-8 godina i nema pojma zasto bi i kako kariogram trebali raditi?

    Bojim se da cu nakraju trosak morati snositi sama, jer se radi o necemu sto preporuca moj ginekolog privatne prakse (zapreka za trudnocu, barem vidljivih, nema, ali MD ima neodredjenu vrstu misicne distrofije ili miopatije).

  26. #26

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    meni je uputnice dao socijalni ginić na preporuku privatnog...ali imam super soc ginićku, pa nije bilo problema, lijepo objasni o čemu se radi i neka ti izvoli to dati, borimo se za te uputnice ko lavice , kao da smo same izabrale imati ovakve probleme
    baš nam se ide okolo naokolo raditi tisuće pretraga.....
    što se tiče dr opće prakse kod njih je situacija zaista šarolika - neki bi ti dali uputnicu bez problema, a neki nema šanse da se postaviš na trepavice, pa ne znam kako tvoj diše.......moja me uvijek slala ginićki......

  27. #27

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,585

    Početno

    Kaae,
    sve uputnice za ovu temu sam uvijek dobivala od svoje hzzo ginekologice pa sto sve moze/nemoze opca praksa ne mogu komentirati.
    bez obzira na sve odi kod hzzo ginekologa s nalazom od privatnog gin. na kojem je napisano zasto se u vasem slucaju ta pretraga preporucuje - poznavajuci situaciju u hrv. zdravstvu jedan od argumenata kod "pregovaranja" moze biti i da on na tebe u zadnjih 7-8 god. nije "utrosio" niti jednu uputnicu-recept...

    na uputnici treba pisati kariogram oba partnera

  28. #28
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Hvala!

    Vidis, vidis, ne bih se ni sjetila spomenutog argumenta. =)

  29. #29
    andrejaaa avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    685

    Početno

    Počela sam malo čitati ove postove vezane za imunologiju i sve mi je to pomalo :? .
    kako se vidi u mom profilu imamo idiopatsku neplodnost pa me je počelo kopkati da nije možda problem u nečem imunološkom. Pitala sam dva MPO doktora trebam li početi s tim pretragama, ali obojica su odmahnuli rukom.
    Kako ste vi uopće počele i od koga ste dobili uputnice za svo to(koliko vidim) brdo pretraga jer niti moj prim ginekolog, a niti dr opće prakse mi ne bi dali te uputnice dok ih ne prepiše specijalista.
    I onako po vašem mišljenju kada se treba početi raditi imunološke pretrage.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    ja ti mogu preslikati svoju situaciju....imala sam 2 spontana i jednu vanmaterničnu trudnoću, te još jedan spontani za koji nije potvrđeno jel uopće bila trudnoća....kupus....nakon svega toga sam poslana na neke imuno pretrage....puno ti zavisi o tome kod kojeg si doktora, neki o tome ni ne razmišljaju, a ne da bi te poslali na takve pretrage...imunologija ti je začarani krug kojim se bavi jako malo doktora....

  31. #31

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    s ozirom na ovo što vidim u tom profilu mislim da bi trebalo dosta inzistiranja da bi te netko poslao na imuno pretrage o kojima se ovdje priča......ne znam....ako si proučila ove topice o imunologiji mislim da ti je sve jasno....

  32. #32
    andrejaaa avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    685

    Početno

    Hvala Zo svjesna sam da me nitko na osnovu ovoga što sam prošla ne bi poslao na imuno pretrage, ali meni ne da vrag mira pa kopam

  33. #33

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    pa normalno da kopaš...i da želiš znati zašto nije uspjelo....
    sretno draga

  34. #34
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Citiraj andrejaaa prvotno napisa
    I onako po vašem mišljenju kada se treba početi raditi imunološke pretrage.
    Andrejaa, mene šalju sad nakon drugog spontanog na sve imunološke pretrage, neke imam otprije (aCl, ANA...), rađene ne zbog gin. problema, nego pošemerenog imuniteta u jednom trenutku. Hvala Bogu, sad će me hospitalizirati na dan-dva i odmag obaviti sve, tako su mi rekli na kontroli nakon kiretaže u Petrovoj, jer je kao hrpa toga i dugo se čekaju nalazi. Možda bi trebala inzistirati. Uzastopni pobačaji ili nezatrudnjivanje (ako je fizički sve o.k.) jesu razlog za te pretrage.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    vikki super ako će ti to sve napraviti, a još ćeš biti i u bolnici...ali nije mi jasno...npr. za kariograme se treba naručiti, HLA tipizacija isto.... " koagulacijske " pretrage i ine ti samo izvade 15 epruveta krvi i čekaj rezultate....?
    što će ti sve kontrolirati?

  36. #36
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Bojim se i ja da meni nitko nece napisati uputnicu za kariogram jer osim MD-ove neodredjene misicne distrofije nemamo drugih (vidljivih) razloga ni za koji test. Do sada mi je jedino moj privatni ginekolog rekao da napravimo kariogram ako se bas toliko bojimo. Svi ostali govore da smo, doslovno, blesavi sto nas je strah.

    A kako me ne bi bilo strah, kad velika vecina misicnih distrofija i slicnih poremecaja zavrsava smrcu vec u ranom, ranom djetinjstvu? =/

  37. #37
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Citiraj ZO prvotno napisa
    vikki super ako će ti to sve napraviti, a još ćeš biti i u bolnici...ali nije mi jasno...npr. za kariograme se treba naručiti, HLA tipizacija isto.... " koagulacijske " pretrage i ine ti samo izvade 15 epruveta krvi i čekaj rezultate....?
    što će ti sve kontrolirati?
    Nemam pojma, ZO, mislim da su najprije na redu testovi trombofilije, to obavezno, za ostalo mi nisu rekli, dobila sam broj tel. koji ću nazvati prvi dan ciklusa da se dogovorim kad će me primiti, dr. se valjda smilovao kad je vidio sve papire i godine. U slučaju trudnoće, u bolnicu od prvog dana. Neki kažu da je antifosfolipidni (zbog povišenog kardiolipina), to su mi i napisali na otpusnom pismu nakon kiretaže, ali se dr. Z. u Petrovoj ne slaže s tim - misli da nije APS dok nije povišen i LAC. Što ćeš, koliko doktora, toliko dijagnoza i prognoza.
    Ja nekako mislim da kariotipi i nisu nužni, jer je stvar u meni, imam imunoloških problema neovisno o zatrudnjivanju (na lupus su sumnjali, ali kao ipak nije). Ne znam što bih rekla, nisam optimistična.

  38. #38
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    vikki ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  39. #39
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Pepita

  40. #40

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,585

    Početno

    vikki,
    Najbitnije je sada da se sve pretrage obave cisto da se provjeri ono sto danasnja medicina zna kontrolirati! I ja se slazem s misljenjem da APS nije morao biti uzrok pobacaja pa mogla je biti i slucajna kromosomska greska (ona je ipak uzrocnik najveceg postotka ranih pobacaja), no kao amater ipak cu se usuditi primijetiti da sam na dosta mijesta citala stav svjetski priznatih autoriteta za habitualne pobacaje da za diagnosticirati APS treba biti u par navrata dokazano poviseni ACL i/ili LAC - nije nuzno da oba moraju biti povisena istovremeno, takodjer kolicina tih antitijela u krvi varira kroz vrijeme, npr. kod dijela zena LAC skace tek u trudnoci (postoje tu jos i druga antitijela za koje jos traze korelacije).
    Treba tu upornosti i strpljenja, kako doktori kazu u takvim situacijama uz nesto medicinske pomoci i srece imamo velike sanse za uspjesnu trudnocu

    Sretno cure

  41. #41
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Da, znam, lilium, aCl je povišen stalno - nekad umjereno pozitivan, nekad jako pozitivan, LAC uvijek negativan, no svi u obitelji s očeve strane umrli su od moždanoga ili srčanog, dakle, problemi s krvožilnim sustavom. I ja, unatoč svojih jedva 50 kila i zdravoj nemasnoj prehrani već godinama imam i visok kolesterol i česte glavobolje zbog loše cirkulacije tako da mi se nekako čini da "u tom grmu leži zec" (ne mislim kolesterol sam po sebi, već jednostavno genetska sklonost problemima s cirkulacijom, otac mi je zadnjih 20-ak godina na andolu zbog prevencije od moždanog).
    MM je imao sestru s blagim Downom (umrla je u 40-oj), ali on sam ima dvoje zdrave djece iz prvog braka. Ma sve je to lov u mutnom, bojim se. Vidjet ćemo što će pretrage pokazati, uostalom objavit ću vam što su sve uopće radili.

  42. #42
    uporna avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    3,848

    Početno

    Andrejaaa ja sam uspjela dobiti jer sam imala puno pokušaja, ET i 1 spontani i jednostavno nakon toliko pokušaja definitivno mi je trebalo provjeriti neke stvari. Nađena povišela ACL, homocistein i još neke kombinacije.

  43. #43
    andrejaaa avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    685

    Početno

    Ma mene to sve skupa malo ljuti. Moraš proći sito i rešeto da bi se netko sjetio slati nas na daljnje pretrage, a pogotovo kod idopatskih neplodnosti to bi ( po mom mišljenju) trebalo dati parovima da provjere....ali uvijek su valjda u pitanju novci.

  44. #44

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Postovi
    8

    Početno

    Drage moje,

    prvi put sam na rodinom forumu i sve vas pozdravljam!
    Ja sam u 9. tjednu trudnoće imala kiretažu ( 1.spontani, missed abortion).
    Iako je prvi nekako sam uspjela isposlovati da mi naprave kariogram ploda iako se to tek radi nakon najmanje 2 spontana .
    Nekako sam se nadala da je to sve bila slučajnost, da mi možda nedostaje nekog hormona trudnoće, vitamina ovih i onih, da je možda stres il neke sitnice... kad ono ustanovljena monosomija 45x ( Turnerov sindrom) - moja ginekologinja se ograđuje tvrdeći da nije genetičarka i da ću više znati tek kad i mm i i ja napravimo karogramne, ali nije mi uopće ništa kazala kolika je ( barem statistički) opasnost da se to ponovi niti da li je ćešće nosilac genske greške muškarac ili žena. Imam 31 god. i jako sam još uvijek tužna jer sam se radovala toj bebi, a sad još moram biti u strahu i kad opet budem trudna. Zna li tko štogod o ovome? Navodno se relativno često ( u čak 1/3 slučajeva) kod pobačenog ploda ustanovi upravo ta monosomija 45x.

  45. #45

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,585

    Početno

    Zvijezda,
    zao mi je za tvoj gubitak! Kada se gledaju analize uzroka svih ranih pobacaja kromosomski uzrok je u u 50 - 60% slucajeva i to su najcesce slucajne kromosomske greske koje se dese jednom i doktori kazu da je mala sansa da ce se ponoviti (populacija iznad 35 odnosno 40 ima nesto povisenu statisticku vjerojatnost). U te kromosomske greske se ubrajaju i bligted ovum i monosomije i trisomije...

    Dobro je napraviti kariogram oba partnera cisto da se i to provjeri, no genetske greske kod roditelja se pronalaze u malom broju, koliko se sjecam to je 1-2% populacije.

    Da li je kod ovakvih slucajeva uzrocnik sa zenske ili muske strane tesko je kategoricki tvrditi, preporuka je hraniti se sto zdravije, izbaciti pusenje i alkohol, po potrebi dodati vitamine i minerale; tu se posebno preporucuju oni s antioksidativnim svojstvima kao sto su C,E, selen, cink, folna kiselina (po nekim ispitivanjima dobra je i za muskarce i zene), te bioastin za muskarce. Imas na forumu dosta takvih tema.

  46. #46
    andrejaaa avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    685

    Početno

    Molim vas ako mi netko zna malo razjasniti
    nalaz koaguligrama koji mi je u granicama normalnih vrijednosti s tim da mi je APTV na donjoj granici, a trombinsko vrijeme i Omjer trombinskog vremena malo premašuje gornju granicu.
    Ovaj nalaz sam nedavno iskopala iz svog arhiva nalaza, a radila sam ga u svrhu predoperacijskih pretraga i tada mi ga nitko nije detaljnije pogledao.
    sad (iako vidim da je u granicama normale) kopka me znači li išta ovo što je na granicama?

  47. #47

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,585

    Početno

    andrejaaa
    Dok ne pitas dr. pronasla sam slijedece:

    - Aktivirano parcijalno tromboplastinsko vrijeme je globalni koagulacijski test za procjenu unutarnjega i zajednickog puta zgrusavanja. Svi spominju produzeno vrijeme koje ukazuje na urodeni ili steceni manjak svih cimbenika zgrusavanja (osim cimbenika zgrusavanja VII i XIII) ili kada su prisutni inhibitori (tipa heparin, lupus antikoagulant, a po nekima i antikardiolipinska tijela). Za smanjenu vrijednost sam jedino nasla da se moze desiti kada je koagulacijski faktor VIII povisen, sto se moze desiti kod akutne traume ili upalnog procesa i sto je obicno privremena pojava.
    - Trombinsko vrijeme mjeri vrijeme zgrusavanja u zadnjem koraku koagulacijske kaskade kada dolazi do konverzije fibrinogena u fibrin sa trombinom. Produzeno trombinsko vrijeme nalazi se u plazmi pacijenata s poremecajem polimerizacije fibrina kao i kod lijecenja visokomolekularnim heparinom, po izvorima koje sam nasla povecano vrijeme ne ukazuje na prisutnost lupus antikoagulanta - neki cak kazu da se pretraga i koristi da bi se prvo iskljucilo prisustnost heparina prije testa za LAC.

    Slozena je ta koagulacija, koliko sam to amaterski shvatila to sto je kod tebe APTV na donjoj granici i TV malo iznad gornje ne bi trebalo ukazivati na neke poremecaje.

  48. #48
    andrejaaa avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    685

    Početno

    lilium hvala
    Evo dobila sam i odgovor doktora koji potvrđuje ovo što si napisala.

  49. #49
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Zna li netko na koji broj bih se trebala javiti vezano uz dogovor za kariogram na Rebru?

    Broj centrale KBC Rebro - 2388 888 - nitko se nikad ne javlja
    Broj Zavoda za genetiku i bolesti metabolizma gdje radi Dr. Begovic za kojeg sam takodjer ovdje cula - 2338 318 - javlja se telefonska sekretarica (i govori kako sam dobila broj koji uopce nisam nazvala)
    Pokusala sam zvati i brojeve citogenetskog laboratorija koji je u sklopu klinike (2388 540, 2388 541) ali i tamo - nista

    Mala napomena - broj sestre Ljerke koji sam dobila na forumu - 2367 224 - nema veze s ovakvim pretragama, vec je rijec o klinici za Otorinolaringologiju. Ljubazna gospodja, koja nije Ljerka, uputila me da zovem na 2367 252, iako nema ni ideje sto je kariogram i gdje bih ga mogla napraviti.

    Na tom 2367 252 ljubazna gospodja kaze da zna da se kariogram radi na Rebru, u bijeloj novoj poliklinici, na nekom katu. Upucuje me doktorici Muzinic. Koju telefonski mogu dobiti jedino ako nazovem centralu, jer ona ne zna broj. A na centrali se nitko ne javlja. Google kaze da je doktorica Mužinić na Rebru - psihijatar. =/

    Relativno hitno bi mi trebala informacija o eventualnim slobodnim terminima jer napokon znam kad MD dolazi u Hrvatsku i koliko ostaje pa bismo zeljeli obaviti kariogram...

  50. #50
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ipak se netko javio, iz mozda 30-40 pokusaja. Ispada da narucuje gospodja na centrali (zbunjujuce). Dali su mi termin za pocetak rujna.

    Dakle, ako nekome treba, moze se nazvati direktno na 2388 888. Barem onda kad dizu slusalicu!

Stranica 1 od 60 1231151 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •