Pokazuje rezultate 1 do 28 od 28

Tema: NOVI Zakon o sigurnosti prometa na cestama

  1. #1
    Inesica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    1,738

    Početno NOVI Zakon o sigurnosti prometa na cestama

    Od 17.6.2008.( objavljeno u NN 67/2008 http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2008/2224.htm) na snagu stupa novi Zakon o sigurnosti prometa na cestama te se ukida Zakon objavljen u NN 105/04. Između ostalog, o čemu se sve piše u medijima, Zakon donosi i nekoliko novosti o prevoženju djece kao putnika u automobilu.

    * Od 17.6., sva djeca do 12 godina moraju biti vezana u njima primjeren sustav vezanja.

    * Dozvoljava se, kao mogućnost, prevoženje djeteta na suvozačkom mjestu, isključivo u autosjedalici učvršćenoj suprotno smjeru vožnje i to najviše do dvije godine starosti dijeteta, uz obavezu isključenog zračnog jastuka ili nepostojanja istog. Ovdje se želimo posebno osvrnuti i naglasiti kako je prevoženje dijeteta na prednjem sjedalu najnesigurnije i svakako preporučamo izbjegavanje korištenja ove mogućnosti. Naime prednja sjedala su najnesigurnija jer su prednji sudari najčešći, najjači i prednja sjedala su najbliža točki udarca.

    * Ukidanjem stavka 2 članka 158, jedno dijete broji se kao jedna osoba pa se time u automobilu smije prevoziti onoliko djece putnika za koliko je vozilo registrirano i to na način da moraju biti pravilno vezana pirmijereno njihovoj dobi.

    * U slučaju da automobil na stražnjim sjedalima nema ugrađene pojaseve na njima se ne smiju prevoziti djeca mlađa od 5 godina.

    Dijelovi zakona koji propisuju navedeno:
    Članak 158.
    (1) U vozilu ili na vozilu smije se prevoziti u prometu na cesti onoliko osoba koliko ima ugrađenih sjedala, odnosno koliko je upisano u prometnoj dozvoli.
    (2) Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 15.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna ili fizička osoba obrtnik ako postupi suprotno odredbi stavka 1. ovoga članka.
    (3) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1.500,00 do 5.000,00 kuna i odgovorna osoba u pravnoj osobi.
    (4) Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji postupi suprotno odredbi stavka 1. ovoga članka.

    Članak 163.
    (1) Vozač i putnici tijekom vožnje u motornom vozilu na sjedalima na kojima su ugrađeni sigurnosni pojasevi, dužni su koristiti pojas na način koji je odredio proizvođač sigurnosnog pojasa.
    (2) Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, sigurnosni pojas ne moraju koristiti osobe koje imaju uvjerenje da iz zdravstvenih razloga ne mogu koristiti pojas.
    (3) Ministar nadležan za zdravstvo propisat će postupak, uvjete i način izdavanja uvjerenja iz stavka 2. ovoga članka.
    (4) Vozač motornog vozila može prevoziti dijete mlađe od 5 godina samo na stražnjim sjedalima i to u posebnoj sigurnosnoj sjedalici, koja je za vozilo pričvršćena sigurnosnim pojasom vozila ili posebnim kopčama u vozilu.
    (5) Vozač motornog vozila može prevoziti dijete starije od 5, a mlađe od 12 godina samo na stražnjim sjedalima, a dijete mora sjediti na posebnom postolju prilagođenom njegovoj visini tako da se može vezati sigurnosnim pojasom na tri točke vezivanja. Ako se dijete veže sigurnosnim pojasom na dvije točke vezivanja nije potrebno koristiti posebno postolje za sjedenje.
    (6) Vozač motornog vozila može prevoziti dijete do dvije godine starosti na prednjem sjedalu vozila ako vozilo nema suvozački zračni jastuk ili ako je suvozački zračni jastuk isključen i ako se dijete prevozi u sigurnosnoj sjedalici postavljenoj suprotno od pravca vožnje koja je pričvršćena za vozilo pomoću sigurnosnog pojasa na tri točke vezivanja ili posebnim kopčama u vozilu.
    (7) Dijete u posebnoj sjedalici u vozilu mora biti vezano.
    (8 ) Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač i druga osoba ako postupi suprotno odredbama ovoga članka.

  2. #2

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Po ovom zakonu, ako u autu imamo pojas na 2 točke vezivanja i vozimo dijete staro između 5-12 godina, nije potrebno koristiti as, tj. booster tj. posebno postolje kako ga oni zovu. Nisam znala. Ima li osobnih automobila sa ovim u 2 točke? Znam da ima na busevima...

    Išla sam čitat zakon jer mi je oper svekar počeo govoriti da mi je dijete (6,5 god) prestaro za as. Pa sam išla osvježit pamćenje.

  3. #3
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    po zakonu ne treba, ali to nije zamišljeno kao mogućnost izbjegavanja boostera već kao legalni izlaz onima koji trebaju smjestiti troje djece a srednje sjedalo nema pojas u tri točke

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    16

    Početno

    Citiraj Inesica prvotno napisa Vidi poruku
    prevoženje djeteta na suvozačkom mjestu, isključivo u autosjedalici učvršćenoj suprotno smjeru vožnje i to najviše do dvije godine starosti dijeteta, uz obavezu isključenog zračnog jastuka ili nepostojanja istog. Ovdje se želimo posebno osvrnuti i naglasiti kako je prevoženje dijeteta na prednjem sjedalu najnesigurnije i svakako preporučamo izbjegavanje korištenja ove mogućnosti. Naime prednja sjedala su najnesigurnija jer su prednji sudari najčešći, najjači i prednja sjedala su najbliža točki udarca.

    Moram jos dodatno reagirati na ovu cinjenicu da su Zakonom dopustili smjestaj djeteta odn. sjedalice na suvozacko sjedalo... Koliko vidim, to je kod nas REALNA prijetnja zivotu mnoge djece - iz jednog "glupog" razloga koji nije naveden (koliko ja znam) kroz zakon...

    Jutros prolazim Avenue Mall-om u Novom Zagrebu i prolazim pored parkirnih mjesta rezerviranih za parkiranje roditelja sa malom djecom... to su ona "roza parkirna mjesta" sa iscrtanim djecijim kolicima... I dobar broj tih mjesta je zauzet vozilima, a kod dva vozila sam primjetio sjedalice grupe 0(+) kako stoje na suvozackom sjedistu... i odmah mi je sinulo par cinjenica:
    1. Ako se tijekom nekog sudara otvori zracni jastuk (ili iz bilo kojeg drugog razloga) to bi znacilo gotovo sigurnu smrt za to dijete
    2. Zracni jastuk se nece otvoriti ako se taj zracni jastuk iskljuci
    3. Zracni jastuk se iskljucuje na nacin da se (najcesce) kljucem vozila na nekoj bravi (kod sarki vrata ili u pretincu ili negdje vec) prebaci iz polozaja ON na OFF (ili na neki slican nacin)
    4. Neka vozila imaju senzore u suvozackom sjedalu koje iskljucuje zracni jastuk ako masa putnika na tom sjedalu ne prelazi 26 (ili koliko vec) kilograma
    5. Kod velikog broja automobila ta brava se ne nalazi u standardnoj opremi (znam sigurno da se kod BMW-a, npr. doplacuje 50-100 eura, ovisno o modelu, a jutros je bas jedna crna BMW Jedinica bila u pitanju)
    6. Kod nas se vecina automobila kupuje "sa lagera" odn. jako se rijetko dogadja da netko narucuje automobil "po narudzbi", a i kada se naruci takav automobil RIJETKO tko uvrsti i tu bravu na popis opreme!
    7. Ako i automobil ima tu bravu, RIJEKO TKO zna za njeno postojanju, za njenu svrhu, za nacin uporabe!

    ...drugim rijecima, iz uz cinjenicu da je po "novom" zakonu dozvoljeno da se djeca (u stvari Beb(ic)e) prevoze na suvozackom sjedalu, REALNO je, po meni, dodatno stavljena cijev na sljepoocnicu !!!

    Naglasavam, REALNO !!! Dakle, ne kazem da je zakon kriv, krivo srocen i slicno... kazem samo da je ovo REALNA posljedica s obzirom na cinjenicu koliko ljudi REALNO cita sa razumijevanjem upute automobila koje kupuju! REALNO s obzirom na auto salone ciji djelatnici isto tako nisu uopce svjesni cinjenice postojanja te opcije - ako dodje trudnica u auto salon, uredno ce joj uz auto jos pokusati prodati i sjedalicu, ali vjerujem da ce gotovo NIKADA toj osobi biti objasnjena situacija sa suvozackim jastukom i eventualnom bravom za iskljucivanje! Cak i ako vozilo ima senzor bio bi red da kupcu objasni kako se ne mora brinuti za sjedalicu - uostalom, ta sjedalica bi mogla zavrsiti u nekom drugom automobilu koji nema senzor mase na suvozackom sjedistu...

    Uglavnom, takva opasnost nije postojala do izglasavanja ovog zakona 2008. godine... barem ne legalno... ovako je ovu opasnost drzava potpisala!

    Disklejmer: Inace sam protiv toga da se zakoni prilagodjavaju nesposobnima ili ignoratima, ali bi onda trebalo pokrenuti neku "akciju" ili neku kampanju koja bi osvijestila roditelje... ako vec ne znaju... a tu i Roda moze pripomoci odn. vec pripomaze svojim akcijama... vjerujem...
    Posljednje uređivanje od Josko : 15.05.2012. at 13:02

  5. #5
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    U zakonu piše da je obavezno isključiti zračni jastuk. Također je to označeno i na većini automobila pa čak i na sjedalicama. To također piše i u svakoj uputi za autosjedalicu. Onaj tko je sve to odlučio previdjeti ili ignorirati preuzima rizik.

    Inače, po našem mišljenju je hrvatski zakon nazadovao odobravanjem stavljanja sjedalice grupe 0+ na suvozačko sjedalo ali to smo dobili usklađivanjem zakona sa zakonima EU.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    16

    Početno

    Citiraj daddycool prvotno napisa Vidi poruku
    U zakonu piše da je obavezno isključiti zračni jastuk.
    Super... ajde... to nisam znao...

    Citiraj daddycool prvotno napisa Vidi poruku
    Također je to označeno i na većini automobila pa čak i na sjedalicama.
    Da... piktogramima... i na stranim jezicima...


    Citiraj daddycool prvotno napisa Vidi poruku
    To također piše i u svakoj uputi za autosjedalicu. Onaj tko je sve to odlučio previdjeti ili ignorirati preuzima rizik.
    Tako je... pise u uputama i kako pravilno postaviti sjedalicu - ali REALNO to nije rjesenje jer inace ne bi npr. postojale akcije Rode po gradovima...


    Citiraj daddycool prvotno napisa Vidi poruku
    Inače, po našem mišljenju je hrvatski zakon nazadovao odobravanjem stavljanja sjedalice grupe 0+ na suvozačko sjedalo ali to smo dobili usklađivanjem zakona sa zakonima EU.
    Da... zalosno... kad malo bolje razmislim, zadnji put smo se priklanjali zakonima "vecinske Europe" (barem "sluzbeno") negdje tamo pocetkom 40-tih... i dobro je da to nije uspjelo... sad opet...

  7. #7
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    Citiraj Josko prvotno napisa Vidi poruku
    Super... ajde... to nisam znao...
    Članak 163. stavak 6, a piše i u ovoj interpretaciji koju si citirao

  8. #8
    lasada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Plitvice-KC-Plitvice/Lika
    Postovi
    820

    Početno

    Dijete staro 4 godine vozim u AS Maxi Cossi XP 9-18 kg iza suvozača, (u potražnji smo za novom as), a sada me muči pitanje pa vas molim odgovor, tj. savjet, bebu staru 20 dana vozimo na kontrolu, dal da ju stavim u AS od 0-13 kila imam Graco AS na suvozačko mjesto ili gdje ?
    Suprug će voziti a ja bih voljela imati na oku makar bebača ako već ne i drugo starije dijete.
    Ako bebu stavim iza a mi roditelji budemo naprijed nemam nikakvu kontrolu nad bebom jer je AS u suprotnom smjeru od smjera vožnje, molim vas odgovor. Beba je rođena 15.06. a kontrola je 06.07. ako netko do tada može odgovoriti molim vas.
    Drugo pitanje savjet; kakvu AS preporučujete za 4- šnje dijete od 18 do 36, tj. do 12 godine, da je sigurna, udobna i da se da skidati sve skroz za upotrebu do boostera. Koliko takva AS ima rok trajanja ako se stalno govori da je svakoj AS rok trajanja 5 godina, ( i što ako nije udarena ? ide u smeće ?).
    Pitam jer bih ju ja koristila do djetetove 12 godine a dijete sada ima 4 godine.
    Hvala unaprijed na odgovorima,
    LP
    mama Sanja

  9. #9
    (maša) avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zg, IR
    Postovi
    2,188

    Početno

    Iako je dopušteno voziti dijete na suvozačkom mjestu (ako imate zračni jastuk obavezno ga isključiti) osobno to ne bi prakticirala.
    Stavi sjedalicu iza, nemoj stavljati na bebu ništa što si može navući na lice (gazu, krpice i sl). Ako nešto bude javit će se pa ćete stati i riješiti što treba.
    Bebi neće ništa biti samoj iza u sjedalici.

    Za starije dijete, ja imam Romericu (ne rasklapa se) i to mi je bila opcija, da dijete ima nalson za glavu a ujedno i bočnu zaštitu.
    Npr maxi cosi Rodi daje rok trajanja do 6 god od datuma kupnje.
    Kako kod ove grupe sjedalica glavnu ulogu ima pojas automobila (sjedalica je tu da podigne dijete dovoljno da se može zavezati pojasom automobila), autosjedalica se može koristiti i malo duže (ukoliko dijete visinom do tada ne preraste sjedalicu).

  10. #10
    lasada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Plitvice-KC-Plitvice/Lika
    Postovi
    820

    Početno

    (maša) hvala na savjetu. Uvijek muka oko kupnje as, tako je bilo i za grupu I, npr. da smo tada znali da postoji as za ležeći položaj uzeli bismo ju, ili npr. nisam znala da ima tada as od 0-18 kg. Sada nam treba grupa III tako da bismo je koristili što je duže moguće.
    A i zakon je grozan, glavno kad te policija zaustavi samo radi kontrole pita a vidim da vam je dijete vezano u as, svaka čast. U protivnom izbili bi 500 kuna iz džepa.
    Do pedijatrice se vozimo oko sat vremena nadam se da će sve proći ok iako MM nije oduševljen da beba bude sama iza bez odrasle osobe, pa ćemo seku od 4 godine zadužiti da škicne bracu.
    Hvala još jednom
    LP
    Posljednje uređivanje od lasada : 05.07.2012. at 11:44

  11. #11
    (maša) avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zg, IR
    Postovi
    2,188

    Početno

    Citiraj lasada prvotno napisa Vidi poruku
    (maša) hvala na savjetu. Uvijek muka oko kupnje as, tako je bilo i za grupu I, npr. da smo tada znali da postoji as za ležeći položaj uzeli bismo ju, ili npr. nisam znala da ima tada as od 0-18 kg. Sada nam treba grupa III tako da bismo je koristili što je duže moguće.
    A i zakon je grozan, glavno kad te policija zaustavi samo radi kontrole pita a vidim da vam je dijete vezano u as, svaka čast. U protivnom izbili bi 500 kuna iz džepa.
    Do pedijatrice se vozimo oko sat vremena nadam se da će sve proći ok iako MM nije oduševljen da beba bude sama iza bez odrasle osobe, pa ćemo seku od 4 godine zadužiti da škicne bracu.
    Hvala još jednom
    LP
    I bolje da niste ovo znali jer vožnja u ležećem položaju nikako nije dobra za dijete
    Dobra je samo za djecu koja imaju respiratorne teškoće.

    A i seka je već velika, bit će oduševljena zadatkom

  12. #12
    lasada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Plitvice-KC-Plitvice/Lika
    Postovi
    820

    Početno

    Super, MM se slaže bebač će biti sutra iza u as a seka pored kao kontrolor.
    Tnx i LP,
    mama Sanja

  13. #13
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    pa odostaga ima mjesta i za tebe uz 2 klinaca

  14. #14
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    pa odostaga ima mjesta i za tebe uz 2 klinaca
    nema u svakom autu
    u mom, npr. nema, ni uz najbolju volju, ni za najmršaviju osobu
    nažalost

  15. #15
    lasada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Plitvice-KC-Plitvice/Lika
    Postovi
    820

    Početno

    Nema niti za mene pogotovo sada nakon poroda i mojih 90 kila
    Ma auto je opel astra karavan 1.7 cdti, tako da ništa od sjedenja odozada, ma biti će sve ok.

  16. #16
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    mislim mi imamo puno manji auto i u naš stane dvoje dece u 2 sjedalice + jedno odraslo čeljade na boku.

    sretno

  17. #17
    (maša) avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zg, IR
    Postovi
    2,188

    Početno

    ovisi o sjedalu, ja imam 2 veća auta pa u jedan stanem onak naknap, ali stanem, u drugom mogu ako ću sjediti malo nakoso.

  18. #18
    lasada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Plitvice-KC-Plitvice/Lika
    Postovi
    820

    Početno

    Super je prošao put. Djeca odostraga i ja imam kontrolu nad bebačom vidim ga u AS odlično a tu je i seka koja škica. Sve 5

  19. #19
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj daddycool prvotno napisa Vidi poruku
    ...Inače, po našem mišljenju je hrvatski zakon nazadovao odobravanjem stavljanja sjedalice grupe 0+ na suvozačko sjedalo ...
    sa ovime se slažem, a i po meni je osobno totalno nesmotreno staviti AS sa djetetom na suvozačevo sjedalo!
    zašto?
    jer ako se pogledaju malo saobračajke po novinama, internetu i inim vijestima, u najvećem broju slučajeva najteže prođe gotovo uvijek suvozač!
    zašto?
    jer u slučaju kada "vide" da će doći do nezgode vozači nesvjesno okreću auto tako da zaštite sebe i time izlože suvozača najtežim udarima

  20. #20
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Ne znam.gdje da ovo stavim, ali moram ovo istresti iz sebe. Nekako sam lagano otupila kad vidim nevezanu djecu u autu, ne uzrujava me to kao prije, ali danas sam se totalno sokirala. Doslovno sam se stresla i zastala minut da dodem k sebi.
    Setam uz cestu a pored mene prolazi bijeli kabriolet, spusten krov. Sprijeda muz i zena a straga dijete koje nema vise od 3god, ito stoji NA NOGAMA, okrenut unatrag i rukama se drzi za naslon sjedala. Znaci ono kako znamo vidjat djecu na straznjim sjedalima kako stoje na nogama i masu autima iza njih, samo ovi su bili bez krova. Gledam i ne vjerujem svojim ocima cudi ne kako ga nije otpuhala bura. Pa covjece moze im ispast na sljedecoj vecoj okuci. Mali je grad, mozda bi i mogla saznati tko su ti ljudi, ali ne znam sto bi s tim dobili...

    Sent from my GT-I9195 using Tapatalk

  21. #21

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    380

    Početno

    Molila bih pojašnjenje novog zakona oko prevozenja djece sa ili bez sjedalice/boostera.

    U hak-ovoj reviji pisalo je da djeca niza od 150 cm moraju biti na sjedalici, jer su pojasevi vozila podeseni za zaštitu osoba minimalno 150 cm visine, sto znaci da dijete mora ostati u sjedalici ili na boosteru dok ne dostigne 150 cm.
    medjutim, kako moja kći kreće u prvi razred, policajac koji je bio na roditeljskom rekao je da se dijete niže od 150 cm ne može voziti na prednjem sjedalu (dakle ukinut je kriterij godina i uveden kriterij visine). Isto je dodao i da dijete do visine136 cm mora biti na sjedalici.
    mozete li mi reci koja je informacija točna - izlazi li iz sjedalice kad dosegne 135cm ili 150 cm, jer to u samom Zakonu ne mogu pronaći.
    thanks

  22. #22
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    Članak 163. mijenja se i glasi:»(1) Vozač i putnici tijekom vožnje u motornom vozilu na sjedalima na kojima su ugrađeni sigurnosni pojasevi, dužni su koristiti pojas na način koji je odredio proizvođač sigurnosnog pojasa.(2) Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, sigurnosni pojas ne moraju koristiti osobe koje imaju uvjerenje da iz zdravstvenih razloga ne mogu koristiti pojas.(3) Ministar nadležan za zdravstvo propisat će postupak, uvjete i način izdavanja uvjerenja iz stavka 2. ovoga članka.(4) Vozač motornog vozila za prijevoz osoba koje osim sjedala za vozača ima još najviše 8 sjedala i vozila za prijevoz tereta u kojima su ugrađeni sigurnosni pojasevi ne smije u takvim motornim vozilima prevoziti djecu nižu od 150 centimetara ako nisu smještena u posebnoj sigurnosnoj sjedalici/postolju koja su za vozilo pričvršćena sigurnosnim pojasom vozila ili posebnim kopčama u vozilu i suprotno načinu koji je odredio proizvođač posebne sigurnosne sjedalice.(5) Vozač motornog vozila koje osim sjedala za vozača ima još najviše 8 sjedala i u kojem su ugrađeni sigurnosni pojasevi smije na sjedalima koja nisu prednja prevoziti djecu nižu od 150 cm, a visoku barem 135 cm, koja nisu smještena u sigurnosnoj sjedalici/postolju, ukoliko su ona pravilno vezana sigurnosnim pojasom za odrasle osobe.(6) Vozač motornog vozila za prijevoz osoba koje osim sjedala za vozača ima još najviše 8 sjedala i vozila za prijevoz tereta u koja nisu ugrađeni sigurnosni pojasevi ne smije u takvim vozilima prevoziti djecu mlađu od tri godine, a djeca stara tri godine i više, a niža od 150 cm ne smiju se smjestiti na prednje sjedalo.(7) Vozač motornog vozila ne smije prevoziti dijete smješteno u sigurnosnoj sjedalici okrenutoj suprotno od smjera vožnje na putničkom sjedalu zaštićenom prednjim zračnim jastukom, ako zračni jastuk nije deaktiviran, čak i u slučajevima kada se zračni jastuk automatski isključuje.(8) Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač i druga osoba ako postupi suprotno odredbama ovoga članka.«.

  23. #23
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    dozvoljavam da krivo interpretiram ali ja to shvaćam ovako
    Dijete se do visine od 150 cm mora voziti na stražnjem sjedalu i to na sjedalici/postolju. Iznimno, dijete od 135 cm na više može se voziti bez postolja ukoliko je ispravno vezano (čitaj: pojas ide ispravnom putanjom).
    Neka vozila imaju mogućnost podešavanja pojasa i za osobe niže od 150 cm, no ukoliko nemaš takvo vozilo svakako bih preporučio da se dijete vozi na postolju do 150 cm visine.

  24. #24
    ljubavna1pogled avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    211

    Početno

    nije mi do kraja jasno

    da li sedmogodišnjak s cca 135 cm može biti bez as, bez boostera - dakle samo vezan pojasem ili bolje ne?

  25. #25
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    može, ali isključivo ako mu pojas vozila prolazi pravilnom putanjom
    dakle, kad sjedne guzom do kraja, ravno se nasloni, dijagonalni dio pojasa mu ide preko sredine ramena, preko sredine prsa, a bedreni dio pojasa ide nisko preko kukova (ne preko trbuha), a koljena su savinuta pod pravim kutem i može tako sjediti cijelo vrijeme vožnje
    ako ne može ostati u tom položaju, ako mu guza spuzne, pojas više nije na mjestu gdje treba biti, mogu se dogoditi veće ozljede

    u svakom slučaju je preporuka da do 150cm bude u pomoćnom postolju

    a sad me zanima što to znači cca 135cm?
    Posljednje uređivanje od rahela : 28.01.2015. at 17:45

  26. #26
    ljubavna1pogled avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    211

    Početno

    rahela hvala na info. držat ćemo se mi stolice do daljnjeg.

    cca 135 - pa ne znam točno koliko je visok, nismo se dugo mjerili, zadnje je imao 132

  27. #27
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    do 150cm je svakako preporuka da je dijete u pomoćnom postolju (sa ili bez naslona, ovisno o konstituciji djeteta i samog postolja, tj. boostera)

    ako ste nesigurni, a rado bi provjerili i iz Zagreba ste, idući pregled AS će biti 08.02.2015 10-12h na parkiralištu MUPa na Heinzelovoj ulici

  28. #28

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Moj je visok 140-141 cm, i još mu pojas ne prolazi kako treba kod vrata, treba mu buster (na kraće relacije po gradu bez naslona, za dulje vožnje još uvijek s naslonom).

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •