Pokazuje rezultate 1 do 22 od 22

Tema: Izdajanje i curenje mlijeka

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb-Maksimir
    Postovi
    482

    Početno Izdajanje i curenje mlijeka

    Je li curejnje mlijeka zamjena za izdajanje u smislu da ako mi mlijeko curi (a danas curi cijeli dan) da to znaci se ne moram izdajati (jos ne znam ni kako) jer ce curenjem otici visak? Dojke su mi vruce na dodir (cini mi se da imam i inace malo povisenu temperaturu), je li to znak za paniku?

  2. #2
    dorena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Crikvenica
    Postovi
    470

    Početno

    koliko znam, curenje mlijeka nije zamjena za izdajanje. to je normalna pojava i kod dojilja koje duze vrijeme doje. ali sigurna sam da ce ti se javiti netko od cura koje su educiranije od mene da ti daju neki savjet. :?

  3. #3
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    violet, malo sam se zbunila, ili sam pogubila tijek problema... jesi li vec negdje pisala o svojim problemima? ako jesi, uputi me, pliz

    a ako nisi, imam par pitanja

    1. koliko je beba stara?
    2. koliko dana ti traje taj problem s natecenim i toplim grudima?
    3. sto si do sad po tom pitanju ucinila?

    inace, samoinicijativno curenje mlijeka nije, ko sto kaze dorena, zamjena za izdajanje. mlijeko ce samo poceti curiti kad iz bilo kojeg razloga dodje do refleksa otpustanja mlijeka (tzv. let down refleks) do kojeg moze doci iz raznih razloga - blizina bebe, bebin plac, lako postizanje potrebne razine hormona... ako su ti do sad dojke bile tvrde (znaci - prepune) i sad je mlijeko pocelo samo curiti, to jest dobar znak, jer to znaci da do otpustanja mlijeka dolazi lako sto ce ti olaksati i ubrzati rjesavanje problema s dojkama... (valjda sam bila jasna )

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb-Maksimir
    Postovi
    482

    Početno

    Citiraj litala prvotno napisa
    violet, malo sam se zbunila, ili sam pogubila tijek problema... jesi li vec negdje pisala o svojim problemima? ako jesi, uputi me, pliz

    a ako nisi, imam par pitanja

    1. koliko je beba stara?
    2. koliko dana ti traje taj problem s natecenim i toplim grudima?
    3. sto si do sad po tom pitanju ucinila?
    1.nisam do sad nista pisala o tome jer beba nije stara niti tjedan - rodjena u srijedu u 13:30

    2.par dana, ali dosta varira i toplina i taj subjektivni dojam tvrdoce. U petak sam imala temperaturu 37.5, poslije mi cini da nisam, veceras 37. Znam da temperatura moze biti povezana s tim, sto ti mislis je li to od toga?

    3. na zalost nista - djelomicno zbog toga sto mi se malo cinilo da su dojke vruce, a onda iduci dan da nisu. Probala sam se izdajati prije par dana, jer su mi tako rekli u bolnici, ali nije mi previse islo, pa sam odustala dok ne dodjem doma.

    Citiraj litala prvotno napisa
    inace, samoinicijativno curenje mlijeka nije, ko sto kaze dorena, zamjena za izdajanje. mlijeko ce samo poceti curiti kad iz bilo kojeg razloga dodje do refleksa otpustanja mlijeka (tzv. let down refleks) do kojeg moze doci iz raznih razloga - blizina bebe, bebin plac, lako postizanje potrebne razine hormona... ako su ti do sad dojke bile tvrde (znaci - prepune) i sad je mlijeko pocelo samo curiti, to jest dobar znak, jer to znaci da do otpustanja mlijeka dolazi lako sto ce ti olaksati i ubrzati rjesavanje problema s dojkama... (valjda sam bila jasna )
    jesi bila jasna. Ono sto mene zanima, posto mi izdajanje nije bas islo, je li ovo curenje mlijeka maksimalna brzina kojom mlijeko ide van, ili bi izdajanje ipak ubrzalo, recimo izdajanje s izdajalicom (ne znam koliko brzo ovo s izdajalicom funckionira).

    Inace, taj dojam topline i tvrdoce stvarno varira, sad sam upravo zavrsila s dojenjem, i cini mi se da su oba simptoma, ako i jesu prisutna, prisutna u manjoj mjeri.

    Malo me brine ta temperatura (iako nije neobjasnjiva, zadnjih tjedan dana se nisam stigla naspavati, i lagano sam umorna, morat cu nesto poduzeti po tom pitanju), cisto zbog toga sto ne znam kako se to preko mlijeka prenosi na klinca, u slucaju da je nesto krivo sa mnom. On jede kao i inace, pa pretpostavljam da mu je mlijeko ok. Zanima me za inace, kako se stanje majke, konkretno nekakve bolesti odrazavaju na kvalitetu mlijeka i time bebaca? Je li mlijeko onda manje dobro, povecava li se recimo razina antitijela u mlijeku u slucaju da se poveca u majcinom organizmu, recimo kod najobicnije prehlade?

  5. #5
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Evo dok se ne jave iskusnije savjetnice, da probam pomoći.

    Za početak, ne trebaš se brinuti za kvalitetu mlijeka, bez obzira na temperaturu. Mama može dojiti i kad ima jako povišenu teperatutu, to nema utjecaja na mlijeko. Ako ti "pokupiš" nekakvu virozu, tvoj organizam na nju stvara antitijela koja onda dolaze i u mlijeko, pa tako bebač s tvojim mlijekom dobija i antitijela koja su specifična baš za virozu koju imaš. I beba je onda dodatno zaštićena, pa je to i razlog više da ga dalje dojiš.

    Koliko sam shvatila sad ste kod kuće, i nema više bolničkog režima (pa onda nema ni potrebe za izdajanjem,ako si se u bolnici trebala izdajati zato što nisi bila cijelo vrijeme s bebom). Generalno gledano, nema ni potrebe da se stalno izdajaš. Tek si rodila, i organizam tek mora uspostaviti režim "ponude i potražnje", tj. treba proći neko vrijeme dok tvoje tijelo počne proizvoditi onoliko mlijeka koliko tvojoj bebi treba. A ako neprestano izdajaš, onda tijelu daješ signal da proizvede više mlijeka nego što tvojoj bebi treba, i to uglavnom dovodi do zastoja. Znači, važno je da bebača dojiš na zahtjev, svaki put kad on to zatraži (plače, mljacka, gura ručice u usta) i da mu pustiš sikiti koliko dugo on traži. Obrati pažnju na položaj (imaš slikice na portalu) i prati da li čuješ gutanje u toku dojenja. Malo ga škakljaj po obraščićima tako da ne spava na siki nego da učinkovito sisa.
    Jedino ako su ti dojke jako napete i bolne i nakon što je beba sikila, možeš izdojiti malo mlijeka, ali tek toliko da smanjiš napetost.

    Da li u dojkama osjetiš napetost i toplinu cijelo vrijeme ili samo na prije dojenja? Da li si primijetila crvene pruge po koži ili kvrge? Ako je odgovor pozitivan, i ako je došlo do zastoja, može pomoći list kupusa koji se stavi u grudnjak i mijenja svaka 2-4 sata. A ko što je Litala rekla, mlijeko koje samo curi je dobar znak jer znači refleks otpuštanja dobro radi!

    Četitam ti na bebici, i samo dojite i dalje!
    Javi se!

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb-Maksimir
    Postovi
    482

    Početno

    Draga Marija,

    hvala ti na odgovoru, pomogao mi je, iako nazalost nisam uhvatila vremena da ti se prije javim i zahvalim. Jucer je bila patronazna sestra, i to je dosla taman kad sam dojila, i zakljucila da je moguce da imam premalo mlijeka. U trenutku kad je ona gledala, stvarno mi grudi nisu bile ni nabrekle ni nista, tako da je njoj moje pitanje o izdajanju bilo skroz cudno, ona se cak pobojala da cu imati premalo mlijeka. Ti je bio nekakav cudan trenutak, jer se poslije nastavilo sve slicno kao prije (ona je dosla ujutro a ja dan prije nisam stigla previse ni jesti ni piti, pa je mozda zbog toga), iako mislim da je stvar sad vec bolje regulirana, a i bebac sad vise jede. Tako da mislim da na kraju ipak nemam problem, izdajati se necu jer mi mlijeko ionako curi samo od sebe na drugoj dojci kad na jednoj dojim, a koliko sam vidjela danas nakon tusiranjam curi i na obje kad ne dojim, pa mislim da ce eventulani visak otici kroz to curenje.
    Jedino sto me zanima je kakvo je to mlijeko koje curi samo od sebe po kvaliteti, je li to ono za utazivanje zedji, dakle vise vodenasto, ono najmasnije ili nesto izmedju i o cemu to zapravo ovisi?
    Inace, rekla mi je patronazna da ni temperatura nije problem sve dok je ispod 38, tako da me utjesila i s tim (i sa hrpom drugih stvari ):

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,111

    Početno

    Violet jako ovisi o tvojim hormonima kada i koliko cesto mlijeko "curi" i na drugoj strani. Ima nekih mama kojima izuzetno rijetko curka mlijeko i onda je to najcesce ono prvo "tanko". Kod nekih mama koje imaju jak refleks tog "izbacivanja" mlijeka, nekad curi i ono zadnje mlijeko kojeg je malo. Dakle uglavnom ovisi o tebi

    Inace sto se dojenja tice nije problem i ako zakuris vise od 38. Jedino na sto uvijek trebas paziti je da pijes dovoljno tekucine zbog svog zdravlja.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb-Maksimir
    Postovi
    482

    Početno

    Alamama, tek sam sad uhvatila vremena javiti se, a vidim da si Rodina savjetnica na SOS telefonu za dojenje, pa da iskoristim priliku
    U knjizi Sve o trudnoci i prvoj godini zivota djeteta Klinike Mayo sam procitala da ce vecinu hranjivih tvari, 70-80 % dijete primiti u prvim minutama podoja, takvo nesto mi je rekla i patronazna sestra. U drugoj knjizi sam procitala da je prvo mlijeko koje ide vise vodenasto i sluzi za utazivanje zedji, onda ide vise masno, a na kraju najmasnije. I jednu i drugu teoriju sam cula i procitala na vise mjesta, a zvuce mi suprostavljeno, i sad mi nije jasno sto bi od toga bilo istina. To mi je vazno znati tako da znam da li da kod jednog podoja dojimo samo jednu dojku (jucer smo dojili prakticki 2h, ne racunajuci prekide za podrigivanje), i pred kraj sam svako malo provjeravala ide li mlijeko iz bradavice (bojala sam se da je dojka prazna) i islo je, ali nisam bila sigurna je li dobro tako dugo dojiti jednu dojku ili sam trebala prijeci na drugu (sto opet ovisi o tome koja je od gornjih teorija tocna, ili su mozda obje tocne, ali ih ja ne znam spojiti u jednu).
    Opet, na nekim mjestima sam citala da treba dojiti jednu do kraja i onda eventualno ici na drugu, na drugima da se doji ejdna 20 min, i onda druga (ovo drugo je mozda da bi olaksalo mami da ne dodje do opterecenja one druge dojke? )

    Druga stvar koja me zanima je vezana za bljuckanje. Nastojim da bebac podrigne svakih 10-15 min, jer inace stalno moram prati odjelca jer su zbljuckana. Pretjerujem li s ovih 10-15 min i moze li se problem drugacije rijesiti? Takodjer me zanima koja je to kolicina od ukupne pojedene (nadam se da mu nesto ostane i u zelucu). Opet, citala sam da bljuckanje nije problem, te da cak ni povracanje jednog obroka nije problem, ali me zanima tvoje misljenje. I jos nesto, smiju li tako mali klinci (12 dana) nositi one stvari koje se vezu ispod bradice (slinceki? ), koliko se sjecam to sam do sad vidjala samo kod starije djece, koja jedu zlicicom.

    Isto tako, mlijeko mi zna preko noci toliko curiti, da mi uvijek procuri jastucic (doduse, zadnja 2 dana smo previse spavali preko noci, preksinoc 6h u komadu, sinoc 7h, pa mi je patronazna rekla da se ipak probudim za dojenje), iako sam ja smatrala da bi trebao biti dovoljan (Anitin, ima nekakav gel kao ulosci, i najlonsku straznju stranu) , tako da su mi i grudnjak i pidzama mokri ujutro. Ima li kakvog lijeka za to, da mijenjam jastucice (sad mi je palo napamet da ce vjerojatno biti bolje kad se probudim za dojenje, pa je pitanje mozda preuranjeno)?

  9. #9
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Draga violet, evo dok ti se ne javi alamama, samo bih ti htjela napisati da je za dijete važno i ono prednje "vodenastije" mlijeko, kao i ono stražnje "masnije" jer i jedno i drugo sadržavaju hranjive sastojke i antitijela važna za djetetov pravilan razvoj.
    Jedan podoj ne mora značiti jednu dojku. Naprotiv: neka djeca vole posisati obje dojke ili posišu jednu do kraja, a od druge samo prednje mlijeko pa utonu u san. Tada se djetetu ponovno nudi ta ista dojka koju nije dovršilo jer je jako važno da ono dođe do tog stražnjeg mlijeka od kojeg dobiva na težini.
    Pišeš da svaki puta nakon podoja provjeravaš ide li mlijeko. I da ti ne ide, ne bi se trebala opterećivati jer to nije pokazatelj da mlijeka nemaš ( naime, kad ti se uspostavi jednaka ponuda i potražnja mlijeka tj. kad budeš proizvodila onoliko koliko ti dijete posiše mlijeko nakon podoja i na tvoj pritisak ne mora izlaziti, a ne mora izlaziti ni prije podoja ).
    Trajanje podoja ne moraš ograničavati jer djetetu dojenje znači puno više od samog hranjenja ( što obično previđaju svi oni koji savjetuju 20-ak minuta po svakoj dojci, a time se ulazi i u rizik da dijete koje npr. sporije siše ne dođe do masnijeg mlijeka ). Mnogim se mamama dobrim pokazalo pustiti dijete da siše koliko hoće i kad hoće, a to je ujedno i najbolji način čuvanja i povećanja količine mlijeka kad to djetetu bude potrebno ( osobito u fazama skokova rasta u 3., 6. i 12. tjednu ).
    Moj ti je Matej počeo žestoko bljuckati baš kad je meni navrlo mlijeko onako "pošteno", znao bi povratiti u visokom luku na pod , ali to ga ne bi niti malo omelo da kroz 5 minuta traži opet sisanje. Dakle, ako je i izbacio obrok, bez problema bi ga opet nadoknadio .
    I još jednu važnu stvar ti moram napisati: ovi ulošci za grudi koje spomiješ s tim gelom mogu biti jako štetni jer se u njima skuplja mlijeko i oni ti postaju živi rasadnik gljivica koje kasnije tebi i tvome djetetu mogu izazvati soor ili mliječac ( prepoznaješ ga po bijelim naslagama u djetetovim ustima i po probadajućoj boli u bradavicama za vrijeme ili izvan podoja te po prištićima oko djetetove guze nakon stolice ). najbolje ti je koristiti uloške od prirodnog materijala koje možeš prokuhati ili jednokratne, ali koji u sebi nemaju nikakvih sintetičkih materijala ni gelova.
    Eto, oprosti, ja odužila, vjerujem da će ti se brzo javiti alamama i dopuniti ako sam ja što preskočila :D
    Želim ti puno uspjeha u dojenju!

  10. #10
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    samo jedan mali tip za ovako mlade bebache :D koji po noci znaju odspavati dugo, a mami mlijeko curi - pokusaj mu ponuditi dojku dok spava, znaci ne buditi ga, vec samo malo poskakljati bradavicom po obrascicu, blizu kuta usana. Najvjerojatnije ce refleksno zinuti i poceti sisati. Tako ce si malo popapati (jer ovako maleni jos itekako trebaju nocni obrok), a tebi ce olaksati osjecaj napetosti i prepunjenosti u dojkama.

    glede patronazne - uvijek me oduseve patronazne sestre koje jednim bacenim pogledom na mamu koja doji odmah "vide" da nema dovoljno mlijeka

    pokusaj sto cesce mijenjati jastucice, najbolje bi bilo ako mozes da ih imas sto krace, zaista se gljivice brze i lakse razmnoze u tako pogodnoj, mracno-vlazno-toploj okolini.

    bljuckanje - da li si primijetila da je maleni nemiran i da mu smeta zrak u trbuscicu koji kasnije podrigne? Neka djeca nemaju uopce potrebu podrigivati, a pogotovo ne nakon svakog podoja. Previse zraka moze uci ako jako halapljivo guta, ako puno place prije podoja i naguta se zraka, ako nije dobro uhvatio bradavicu.
    Nemoj se opterecivati minutama za podrigivanje, pokusaj ga podici i malo lupkati po ledjima poslije podoja, ako podrigne dobro, ako ne isto dobro. Naravno, sve u slucaju ako je inace zadovoljan, i ne pokazuje da mu nesto smeta (npr. zrak u trbuscicu)

    Slinceki mislim da nisu bas preporucljivi zbog vezice oko vrata (ja sam se bojala bilo sto vezati i petljati s vezicama dok su bili skroz mali, tipa slinceki, kapice isl.) bolje je staviti komad gaze pa zataknuti za rub benkice.

    Vidim da si dobro pripremljena i motivirana za dojenje, mislim da vam za pocetak dobro ide, vjeruj svojim instinktima i samo pitaj i dalje.....
    pusa bebolinu

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,111

    Početno

    Kako su cure rekle prakticki sve sto je trebalo ja cu se samo ubaciti sa komentarom. Jako cesto na telefon cujemo da su mame dobile preporuke da doje toliko i toliko minuta na jednoj pa na drugoj strani. Sve sto je definirano minutama po nasem misljenju ne moze biti jedinstveno za sve bebe. Cure su stvarno divno opisale da su sve bebe prica za sebe i svakoj treba drugaciji i tempo podoja i duljina podoja i tempo podrigivanja
    Ono sto je svima isto je da trebaju isprazniti dojku do kraja jer mi trebaju kao sto klia rece oba mlijeka. Ako mama ima dobar refleks otpustanja onda beba zaista u jako malo vremena moze popiti puno mlijeka pa tako i onog prvog i zadnjeg i odtud valjda dolati taj prosjek od prvih 5 min i 70-80% podoja. Ali nemoj se sa time zamarati ono sto je najvaznije da sada naucis je kako da ti prepoznas kada je beba zaista ispraznila dojku i kada mozda treba preci na drugu stranu u jednom podoju a kad pak mozda trebi i iduci podoj nastaviti na prvoj strani.

    Sto se bljuckanja tice ako si ti sebi nasla model koji ti pase i koji smanjuje taj problem onda je to odlicno. Ono sto jos mozes probati je da dojis u malo povisenom polzaju tako da bebina glavica bude iznad dojke a trbuscic ispod nivoa glavice.

    Sto se "slinceka" tice, to ovisi o tvojim preferencama, nikako ne bi preporucila da spava sa njima ali dok bebu nosis na rukama mozes ih koristiti

    I na kraju ali ne manje vazno uvijek mozes nazvati 0800 pa makar ti se problem ne cinio da ti gori pod petama. Mi uvijek volimo rade pomoci mami da rjesi nedoumice nego da se to sa vremenom zaista pretvori u neki problem

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb-Maksimir
    Postovi
    482

    Početno

    Klia, patronazna je vec rekla da bebach ima soor pa sam vec nabavila kapi, koje ce ona sutra ukapati prvi put da mi pokaze. Ja nisam skuzila nikakve simptome (grudi mi cijelo vrijeme jesu malo vruce i lagano bolne, ali tako je od pocetka, mislim da nema veze s ovim).
    Sto se tice jastucica, prvi paket je bio Babylove, i toliko su mi bili losi, i toliko su procurivali (fleke na odjeci itd) da sam odmah nabavila ove s gelom. Bojim se da bi mi nekakvi "prirodniji" bili preslabi, kako ovi perivi tako i ovi za jednokratnu upotrebu. Mozda bih mogla kombinirati direktno na kozu neki prirodniji, a onda iza ovaj s gelom, pa kad ovaj procuri, da ipak ne probije na odjecu. Imas li mozda neku preporuku za te jastucice?
    U onom paketu Sretna beba sam dobila dva NUK-ova, ali mislim da oni isto imaju nekakav upijajuci sloj u sebi, slicno kao ovi gel, pa pretpostavljam da isto nisu dobar izbor.

    Sto se tice dojenja, probat cu eksperimentirati, iako mi je malo bed da ce bebach ostati nedohranjen dok ja skuzim koju dojku kad koliko i zasto Doduse, ne pokazuje nikakve znakove gladi: sad smo vec uhvatili ritam da nakon presvlacenja i hranjenja mirno spava po par sati, pa pretpostavljam da je sve ok.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb-Maksimir
    Postovi
    482

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa
    samo jedan mali tip za ovako mlade bebache :D koji po noci znaju odspavati dugo, a mami mlijeko curi - pokusaj mu ponuditi dojku dok spava, znaci ne buditi ga, vec samo malo poskakljati bradavicom po obrascicu, blizu kuta usana. Najvjerojatnije ce refleksno zinuti i poceti sisati. Tako ce si malo popapati (jer ovako maleni jos itekako trebaju nocni obrok), a tebi ce olaksati osjecaj napetosti i prepunjenosti u dojkama.
    Sinoc sam probala, uzela sam ga usred noci (nakon 4h od zadnjeg podoja), doduse samo na jednu dojku i sisao je jako kratko, mislim 10-tak min (ako se dobro sjecam jer sam i ja bila pospana), ali pretpostavljam da bolje ista nego nista.

    Citiraj emily prvotno napisa
    glede patronazne - uvijek me oduseve patronazne sestre koje jednim bacenim pogledom na mamu koja doji odmah "vide" da nema dovoljno mlijeka
    Uf, fakat mi nije jasna, mislim da jos niti jedamput nisam uspjela isprazniti jednu dojku, a neki dan smo dojili cak 2h, ne znam zasto ona misli da nemam mlijeka.


    Citiraj emily prvotno napisa
    pokusaj sto cesce mijenjati jastucice, najbolje bi bilo ako mozes da ih imas sto krace, zaista se gljivice brze i lakse razmnoze u tako pogodnoj, mracno-vlazno-toploj okolini.
    Pokusat cu.

    Citiraj emily prvotno napisa
    bljuckanje - da li si primijetila da je maleni nemiran i da mu smeta zrak u trbuscicu koji kasnije podrigne? Neka djeca nemaju uopce potrebu podrigivati, a pogotovo ne nakon svakog podoja. Previse zraka moze uci ako jako halapljivo guta, ako puno place prije podoja i naguta se zraka, ako nije dobro uhvatio bradavicu.
    Nemoj se opterecivati minutama za podrigivanje, pokusaj ga podici i malo lupkati po ledjima poslije podoja, ako podrigne dobro, ako ne isto dobro. Naravno, sve u slucaju ako je inace zadovoljan, i ne pokazuje da mu nesto smeta (npr. zrak u trbuscicu)
    Znala ga je tu i tamo muciti probava, mislim da su to bili grcevi, plakanje, prduckanje, itd. No, mislim da se to podrigivanjem fakat rijesilo, osim toga, bed mi je kad sve bljucne odnosno povrati. Osim sto moram sve prati, nekako si mislim da mu nista nije ostalo u zelucu.


    Citiraj emily prvotno napisa
    Slinceki mislim da nisu bas preporucljivi zbog vezice oko vrata (ja sam se bojala bilo sto vezati i petljati s vezicama dok su bili skroz mali, tipa slinceki, kapice isl.) bolje je staviti komad gaze pa zataknuti za rub benkice.
    Tako nekako se i meni cinilo za slinceke, probat cu s gazicama (to moraju biti obrubljene, zar ne? )

    Citiraj emily prvotno napisa
    Vidim da si dobro pripremljena i motivirana za dojenje, mislim da vam za pocetak dobro ide, vjeruj svojim instinktima i samo pitaj i dalje.....
    pusa bebolinu
    Motivirana svakako jesam, zasad sve ide dobro, jedino sto na kraju ne znam kad koje mlijeko ide, i kad da prijedjem na drugu dojku, da uopce prijedjem ili ne itd. ali valjda ce se s vremenom to nekako posloziti.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb-Maksimir
    Postovi
    482

    Početno

    Alamama, ima kakav savjet kako skuziti da je dojka prazna, ili je to individualno? Ja sam dosad provjeravala tako da bih malo stisnula da vidim ide li mlijeko, pa je uvijek islo, ali kuzim da to nije metoda. Takodjer, kuzim da se ta napetost otpusti s dojenjem, ali ne bih znala prepoznati bas kad je prazna.

    Sad zasad dojimo samo u lezecem polozaju, nisam jos nista drugo isprobavala, tako da me zanima moze li se ovo sto si opisala (povisena glavica itd.) izvesti u tom polozaju?

    Sto se tice telefona, hvala , nazvat cu ako me bude nesto mucilo, iako zasad rjesavam nedoumice ovdje na forumu. Ono sto me zanima je kako je taj telefon rijesen, pozivi se preusmjeravaju mamama doma ili moraju doci nekamo?

  15. #15
    ivarica

    Početno

    ovo sa lezecim polozajem i glavom na povisenom mozes izvesti na nacin da lezis na ledima, beba ti je trbuhom na tvom trbuhu ili u zavaljena u udubinu izmedu tvog trupa i ruke, a usta su joj u oba slucaja povise bradavice.

    Mama koja je dezurna na tel. pozive prima na - mobitel, na taj nacin smo dostupne citav dan, i vikendom i blagdanom. I u tramvaju i u banci.
    Pa nekad trebas van iz reda jer da ne pomisle svasta kad pricas npr o rucnoj masazi :shock:

  16. #16
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Meni su bili dovoljni ovi od Babylovea ili Fresh&Cleana, ali kako tebi nisu možda bi ti dobra ideja bila da staviš dva, ali zaista od prirodnog materijala? Evo, za tvoju malu utjehu mogu ti jedino reći da će se taj problem curenja mlijeka uvelike smanjiti kad ti i beba postignete ravnotežu odnosno kad ona posiše sve ono što ti stvoriš.
    A vezano uz te kapi: važno ti je jedino znati da obavezno moraš liječiti i sebe i dijete jer si inače prebacujete infekciju kao tenisku lopticu . Što više izlaži dojke zraku i izbaci iz uporabe sintetičke grudnjake ako ih koristiš. Soor zna biti jako uporan, Matej i ja smo ga vukli puna tri mjeseca. :?

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,111

    Početno

    Da tesko je skuziti kada su prazne i to je individualno. Uz to nisu bas nikad potpuno prazne i uvijek ima par kapi. Ali ako je beba sisala dugo i aktivno i cijelo vrijeme gutala i onda vidis da vise nema sto za gutati i da je nervozna i zeli jos onda nudis drugu stranu
    Kako si ti stalno jako puno ja bi ti preporucila da dojis na jednoj strani 2-3 sata i da onda saltas na drugu. ZZnaci recimo prvi obrok je u 8 ako trazi u 9 das opet istu, u 10 das drugu. Naravno ako u meduvremnu skuzis da joj treba druga onda se ranijes saltas

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb-Maksimir
    Postovi
    482

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    ovo sa lezecim polozajem i glavom na povisenom mozes izvesti na nacin da lezis na ledima, beba ti je trbuhom na tvom trbuhu ili u zavaljena u udubinu izmedu tvog trupa i ruke, a usta su joj u oba slucaja povise bradavice.
    Mislim da ce lezanje na ledjima zasad pricekati, jer imam malo pokvarenu nogu koja me boli u tom polozaju, ali se nadam da ce to uskoro proci, pa cu probati.

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    Mama koja je dezurna na tel. pozive prima na - mobitel, na taj nacin smo dostupne citav dan, i vikendom i blagdanom. I u tramvaju i u banci.
    Pa nekad trebas van iz reda jer da ne pomisle svasta kad pricas npr o rucnoj masazi :shock:

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb-Maksimir
    Postovi
    482

    Početno

    Citiraj klia prvotno napisa
    Meni su bili dovoljni ovi od Babylovea ili Fresh&Cleana, ali kako tebi nisu možda bi ti dobra ideja bila da staviš dva, ali zaista od prirodnog materijala? Evo, za tvoju malu utjehu mogu ti jedino reći da će se taj problem curenja mlijeka uvelike smanjiti kad ti i beba postignete ravnotežu odnosno kad ona posiše sve ono što ti stvoriš.
    Evo, kupila sam danas ove Babylove, pa cu koristiti njih direktno na kozu, a iza ove s gelom jer mi nece samo ovi biti dovoljni.
    Sto se tice ravnoteze, cini mi se da mi mlijeko vec sad curi manje, tako da se nadam da ce se to jos bolje postimati.

    Citiraj klia prvotno napisa
    A vezano uz te kapi: važno ti je jedino znati da obavezno moraš liječiti i sebe i dijete jer si inače prebacujete infekciju kao tenisku lopticu . Što više izlaži dojke zraku i izbaci iz uporabe sintetičke grudnjake ako ih koristiš. Soor zna biti jako uporan, Matej i ja smo ga vukli puna tri mjeseca. :?
    Danas je patronazna ponovno bila, i gledala je li se infekcija prosirila na kuteve usana, a kako nije, predlozila je da pricekamo do pon. kad ce ponovo doci prije nego zapocnemo s kapima. Nisam sigurna uopce da infekcija postoji, mozda mu je jezik jednostavno bijel od mlijeka. Inace, ja nemam nikakve simpotome (probadanje u bradavicama itd. )

  20. #20
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Soor ti izgleda kao bijela naslaga i različit je od ostataka mlijeka na jeziku. Može se nataložiti na sluznici s unutrašnje strane obraza i ne mora uopće biti vidljiv na usnama. Dobro promatraj bradavice: ako se počnu ljuštiti, crvenjeti, žariti ili bilo što slično, imaš razloga za sumnju na infekciju ( što od srca želim da ti se ne dogodi! ). No, ako i ne bude nikakvih simptoma, za prevenciju je dobro dojke izlagati zraku što češće i njegovati ih u skladu s gore napisanim. Pusa mami i bebi! :wink:

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb-Maksimir
    Postovi
    482

    Početno

    Klia, uf, zasad ne vidim nikakve simptome na bradavicama, znaju biti malo roze poslije dojenja, i mozda malo bolne, ali to je sve. Sad ih luftam cijelo vrijeme . Nego, kako se lijeci taj dio s bradavicama (znam da se za bebacha koriste kapi)?

  22. #22
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    najbolje bi bilo sebe tretirati istim lijekom kao i dijete (mogu biti kapi, gel, krema...)

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •