Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 146

Tema: AUTOSJEDALICA OD IZLASKA IZ RODILISTA – UVIJEK I BEZ IZNIMKE

  1. #51
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    Prema tome ne bi se dijete smjelo ni voziti u autu više nego što je stvarno nužno.
    upravo tako

  2. #52
    L&L0809 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,190

    Početno

    da ja tu nesto priupitam - zasto dijete od rodjenja treba biti na ravnom? mislim, znam da je tako, ali ne znam od kud mi ta info :? kad smo s Lovrom bili kod fizijatra, pitala sam je za to, i ona mi je rekla da to nije tako, da dijete moze normalno biti i u autosjedalici, u polulezecem polozaju, samo da nije skroz sjedecki jer jos ne moze drzati glavu. e, sad, kad usporedjujem polozaj u slingu kolijevka i polozaj u autosjedalici, ne vidim bas neku razliku.

  3. #53
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    to su dvije različite stvari

    treba biti na ravnom ako leži

    ali to ne znači da treba stalno biti na ravnom, odnosno smije biti u naručju, slingu, nosiljci

    također, AS je tvrda i neprilagodljiva (a takva mora biti kako bi stitila dijete od ozljeda u sudaru), dok se nosiljke i majcino tijelo prilagođavaju tijelu djeteta

  4. #54
    L&L0809 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,190

    Početno

    ok, to ima smisla, al zasto dijete mora biti na ravnom dok lezi?

    samo da napomenem, moja su djeca na ravnom (Loreni sam u kinderbetu malo podigla uzglavlje zbog jakog bljuckanja, al je na ravnom), al me zanima od kud nam svima ta info? jel postoji neka preporuka pedijatara, zbog razvijanja kraljeznice, ili neceg drugog? samo sam znatizeljna, postoji toliko info koje znam kao takve, al nemam pojma od kud mi, pa ako netko moze zadovoljiti moju znatizelju

  5. #55
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    to je preporuka neurofizijatara i nema toliko veze s kostima i kralježnicom, već s razvojem neuromotoričkog sustava.

    dijete će se najpravilnije (a često i najbrže) razvijati ako provodi dosta vremena na ravnoj, čvrstoj i neograđenoj površini

    stavljanjem djeteta u položaje koje samo još ne može postići, dijete razvija "pogrešne" neuromotoričke puteve, a to onda može imati svakakvih vidljivih i nevidljivih posljedica

  6. #56
    L&L0809 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,190

    Početno

    lut - hvala na objasnjenju, sad mi je jasnije.

  7. #57
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ovo je sa topika Motorički razvoj djeteta u prvoj godini koji je stickan na pdf-u 0-1

    ovaj dio teksta jednim dijelom također objasnjava zasto dijete treba biti na ravnom, a ne u nosiljkama/ ležaljkama:

    Upotreba pomagala (nosiljke, ljuljačke, skakalice, hodalice)

    Uz pretpostavku da će osigurati udobnost i poboljšati razvoj djeteta, napravljene su ležaljke--ljuljačke. U ovakvim ležaljkama zbog kosog položaja leđa, dojenče se dovodi u pasivan sjedeći stav. Pri tome je onemogućeno normalno premještanje težine tijela prema glavi, kao što je to slučaj kada dijete leži na leđima normalno, već se vrši pritisak na kralježni stup. Tako dolazi do sabijanja lumbalnog segmenta kralježnice, što može imati štetne posljedice.

    Ljuljačke nepovoljno djeluju i na razvoj kretanja nogu, jer onemogućuju fleksiju u kukovima i koljenima, kao i pomicanje stopala prema licu. Stječe se navika da noge budu ekstendirane, što je u prvim mesecima nepoželjno i štetno.

    nije preporuka da dijete stalno i uvijek mora biti na ravnom, nego AKO leži, onda neka je to na ravnom.

  8. #58
    L&L0809 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,190

    Početno

    vidis da ima veze i s kraljeznicom, ima malo mozga i u mojoj glavi
    hvala ti idem malo pogledati taj motoricki razvoj.

  9. #59
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    je
    ma ja sam mama vježbačice pa sam više potkovana u neuromotorici nego ortopediji ...

  10. #60

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    194

    Početno

    da, to ni meni baš nije jasno

  11. #61

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    26

    Početno

    Ovdje u USA se vecina kolica kupuju zajedno sa odgovarajucom autosjedalicom/nosiljkom. Ta nosiljka se moze izvaditi iz auta i staviti u kolica, u slucaju da je beba tokom voznje zaspala i ne zelite je buditi. Cijeli taj komplet se naziva "travel system". Iako dijete nije skroz u ravnom polozaju u toj autosjedalici/nosiljki, nikad jos nisam cula da je ona losa za njega i da se dijete u njoj ne treba voziti kada je izvan auta, tj. kada je u kolicima. Odakle vam te informacije? Ovaj link koji je sunchica postavila je upravo taj "baby travel system" o kojem govorim. Kolica se mogu koristiti bez nosilice/autosjedalice ili sa njom. Obicno se preporucuje da se novorodjencad i manje bebe stavljaju u nosiljku i tako voze.

  12. #62

  13. #63

  14. #64
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    Odakle vam te informacije
    od neurofizijatara

    inace, svasta se prodaje i i prodavaci svasta natrkeljaju, a to ne znaci da je tos to prodaju dobro i sto natrkeljaju tocno

    npr. svaki ducan djecje opreme prodaje hodalice i jumpere, a dokazano je da su oni ne samo opasni zbog mogucnosti ozljeda, vec i vrlo lose utjecu na psihomotorni razvoj

    pa se svejedno prodaju i prodavaci o njima pricaju kao o nuznim i prekrasnim stvarima za bebu

    da ovo ne ode u krivom smjeru: dijete u autu MORA biti u AS, jer je tad najvaznije da je zasticeno od sudara

    ali, stvarno ne bi smjelo svakodnevno veci dio dana provoditi u AS (u kolicima, pa po kuci dok mama nesto radi, pa se hrani u AS itd)

  15. #65

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Ne mogu se sad sjetiti gdje sam vidjela slike, ali mislim da je bilo s promocije ove nove rodine knjižice kaj se dijeli u rodilištima, ne znam sad kak se zove. Uglavnom, zapela mi je za oko jedna beba koja je bila na promociji, ne znam čija je jer nikog ne poznajem koja je cijelo vrijeme bila tamo u autosjedalici. Vjerojatno i na putu od kuće do tamo i natrag. I čini mi se da je baš mali bebač bio.

  16. #66

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    194

    Početno

    daklem, kupujem AS za auto a za šetnju ga mogu ponekad vozit u nosiljci mada bi bilo najbolje u nultom položaju u kolicima. got it! hvala cure, puno ste mi pomogle

  17. #67

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    26

    Početno

    inace, svasta se prodaje i i prodavaci svasta natrkeljaju, a to ne znaci da je tos to prodaju dobro i sto natrkeljaju tocno
    Da, jasno mi je da se to desava, ali u ovom slucaju nema kritike ni sa koje strane. Nisam cula nista od pedijatra, nisam citala nikakve clanke, travel system je dominantni prevozni sistem za bebu zajedno sa slingom, i zbog tih stvari mi je bilo cudno da cujem kritike zbog drzanja djeteta u autosjedalici kada je izvan auta. Po nekoj logici, da su autosjedalice lose na bilo koji nacin, onda bi se njihov design valjda promijenio kako bi bio u skladu sa potrebama djeteta. Pored toga, puno puta dijete ce provesti duzi period vremena u autu sa roditeljem nego sto ce biti u autosjedalici izvan auta u slucaju da ga se izvede u setnju, itd. Prema tome, vise mi se cini da te zastrasujuce price imaju za cilj podrzati nosenje djeteta u slingu nego sto se mogu uzeti kao kredibilna kritika samoj autosjedalici. Just my opinion....


    ]quote]da ovo ne ode u krivom smjeru: dijete u autu MORA biti u AS, jer je tad najvaznije da je zasticeno od sudara
    [/quote]

    Ovdje nemamo tih problema. Beba se ne moze izvesti ni iz bolnice dok roditelji ne pokazu autosjedalicu i sposobnost da rukuju istom.

  18. #68
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Sirius Black prvotno napisa
    Ne mogu se sad sjetiti gdje sam vidjela slike, ali mislim da je bilo s promocije ove nove rodine knjižice kaj se dijeli u rodilištima, ne znam sad kak se zove. Uglavnom, zapela mi je za oko jedna beba koja je bila na promociji, ne znam čija je jer nikog ne poznajem koja je cijelo vrijeme bila tamo u autosjedalici. Vjerojatno i na putu od kuće do tamo i natrag. I čini mi se da je baš mali bebač bio.
    to je bilo moje dijete.
    dok sam bila hodajuća, bio je na rukama (što mojim, što Majinim), dok sam bila za govornicom, bio je u sjedalici.
    vrijeme trajanja... maksimalno 15 minuta.
    i pri dolasku od auta do promocije i od promocije do auta; ne bih mogla nositi i njega i sjedalicu.

    ma čak i da je bio cijeli taj sat i pol u sjedalici, ne bi bilo ništa strašno jer mi nemamo kolica sa klik sistemom i nismo ga mogli nikada tako nositi.

  19. #69

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    288

    Početno

    Cure, trebam roditi u slijedećih 10-tak dana i namjeravam bebicu iz bolnice voziti u autosjedalici. Rodit ću u Vinogradskoj pa trebam par savjeta. Da li mi već sestre koje ju oblače mogu staviti dijete u autosjedalicu, tako da ju prekrijem s dekicom i zabundam kad idemo van. Pretpostavljam da da. I ono što me najviše zanima kod stavljanja bebe u autosjedalicu (imam Peg Perego jaje) da li da mu ispod guze stavim neku pelenu ili ručnik da smanjim nagib ili mogu direktno u tu sjedalicu bez ičega. Doduše vožnja do doma ne bi trebala trajati duže od 15-tak minuta.

  20. #70
    bebelina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,609

    Početno

    Naravno da ti sestre mogu staviti bebu u as , mozda naides na neku od stare garde koja ce se buniti , ali i zakonom je propisano da se beba mora voziti u as.

    u bilo koju as se ne stavlja nista pod bebinu guzu ukoliko ne postoje podloske koje je proizvodac namjenio , a ako me pamcenje ne vara u PP as toga nema , vec samo jastucic koji se stavlja na kopcu izmedu nogica bebe.

  21. #71

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    288

    Početno

    Bebelina, hvala na odgovoru, tako sam si i ja mislila, ali negdje mi zvoni u glavi da sam čitala dosta puta da su neki podmetali nešto pod bebinu guzu da bi se smanjio sjedeći položaj, odnosno ublažio nagib. A od mogućih komentara sestara se već sada ježim, jer znam jako puno ljudi koji se čudom čude što idemo u AS iz rodilišta, čak misle da nisam normalna i da su to neki moji hirovi. A meni je nekako nezamislivo da mi bebica u autu bude nezaštićena, iako mi se vožnja u košari čini jednostavnija (bebu bolje utopliš, ravno je položena...).

  22. #72
    bebelina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,609

    Početno

    Ljudi svasta rade , ali to nije razlog da i ti radis isto. Pod bebinu guzu se ne stavlja nista , a nagib as mozes mjenjati.
    Kosara djeluje jednostavnija jer je ne treba namjstati , a bebu u as mozes dobro utopliti bez problema. Onaj tko dolazi po tebe nek ugrije auto i uvijek imaj u njemu dekicu kojom ces pokriti dijete. Mojih dvoje je prezivilo.

  23. #73

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Postovi
    47

    Početno

    Meni osobno je katastrofa taj sistem da se na kolica natakne auto sjedalica i bezveze se muči dijete u svakodnevnoj šetnji. Autom se većina tako male djece vozi puno rjeđe.
    Autosjedalica je tvrda i nepodatna (a mora i biti jer služi zaštiti od sudara), i ne može zamijeniti kolica u nultom položaju.
    Po mom mišljenju svašta se prodaje da "olakša" roditeljima, ne znači da je sve to i dobro (hodalice, dude varalice, formule, bočice).
    Najgori prizor sa autosjedalicom koji sam vidjela na moru, još i sad me proganja:
    Mala beba, stara valjda mjesec, dva u autosjedalici na plaži, mama mu gura (kršitelj koda)ovu (plastičnu- sve više ima dokaza io lošem utjecaju plastike na posebno mušku djecu) bočicu sa mliječnom formulom a da ga nije ni podigla na ruke.
    Kad se samo sjetim da su mene komentirali neki Česi (na neugodan način- nisu pretpostavili da razumijem) kad sam dojila svoju 5 mjesečnu bebicu na plaži i to prekrivena pelenom, a ovo je kao normalno i nitko ne komentira.

  24. #74
    crnka84 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Slavonski Brod
    Postovi
    626

    Početno

    Ja trebam roditi za malo manje od 6 tjedana ( po terminu ) i jucer pricam s prijateljicom koaj treba rodit svaki dan i ona kaze da kod nas u bolnici svi iznose u onim mekanim kosarama i da je cula da se sestre znaju bunit ako doneses AS, a ja mislila odmah u AS, da ga ne prebacujem iz kosare u AS u autu.....kako se postavit ako se sestre budu bunile...... :?

  25. #75
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    ne kužim, kako bi se trebala postaviti? zar će ti zabraniti da odvedeš dijete doma?

    klimaš glavom, kažeš "aha, hvala, doviđenja" i odeš doma (prije toga ostaviš svežanj rodinih brošura ).

    usput, od bolničkih vrata do auta ne treba ti ni AS ni košara ni jastuk. djetešce umotaš u dekicu, uzmeš u naručje i odneseš do auta, gdje ga fino spakiraš u sjedalicu i pravac kuća.

    meni je to bilo puno jednostavnije nego AS s bebom opet montirati u auto.

  26. #76
    crnka84 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Slavonski Brod
    Postovi
    626

    Početno

    pa sta ja znam, ljudima svasta padne na pamet........

    uglavnom AS pod obavezno u auto, a sad kako cemo ga iznjeti van, jos cemo smislit 8)

  27. #77
    L&L0809 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,190

    Početno

    mi smo, bas zbog tih nezeljenih komentara (a i jedva sam cekala da odemo doma i nije mi se dalo raspravljati) u bolnicu donijeli jastuk, a onda smo je kod auta izvadili i smjestili u AS. to me fascinira, zakonom je odredjeno da se djeca moraju voziti u AS, a u bolnicama kao da za to nisu culi...jos te spotaju kad doneses AS.

  28. #78
    tinaka avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Iza...
    Postovi
    906

    Početno

    Konačno našla temu da ne raspravljam na rodilištima.

    Meni nije jasno kako pedijatri nisu uskladjeni u svojim mišljenjima i stvarno razumijem kad cure ne znaju kako se postaviti kod izlaska iz rodilišta, a neko ti govori nešto za što znaš da nije tako. Pogotovo jer si psihički i fizički još u lošem stanju od poroda.
    Sve se svodi na to da je 10 pedijatara - 9 različitih mišljenja.
    Nije mi baš to prejasno,obzirom da ih je većina završila isti fakultet kod istih profesora i učili iz istih knjiga.

  29. #79
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    a koliko dugo se tromjesečna beba smije voziti u autosjedalici u tom jaje položaju? jako me to zanima jer bismo htjeli bebicu voditi na kraći izlet, a nisam sigurna da li da idemo ili ne zbog duljine vožnje

  30. #80
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    preporuka je da dijete ne boravi u sjedalici dulje od sat i pol. znači ako je put dulji od toga napravite pauzu, izvadite dijete, protegnete noge i nastavite.

  31. #81
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    Citiraj daddycool prvotno napisa
    preporuka je da dijete ne boravi u sjedalici dulje od sat i pol. znači ako je put dulji od toga napravite pauzu, izvadite dijete, protegnete noge i nastavite.
    vožnja bi i trajala otprilike sat i pol, a pošto nije preporučljivo, možda je bolje da ipak ne idemo nikamo
    ja se zapravo bojim za bebicu da joj hrpa stvari ne bi smetala, tako da smo zapravo stalno u kući, sad će uskoro 3 mj i voli se jako voziti (dosad smo se vozili najdulje 15min) pa sam mislila da bi bilo zgodno da odemo nekud, a opet se bojim vodit ju

  32. #82
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    odluka je na vama, ali zdravom djetetu putovanje od sat i pol ne bi smjelo naškoditi. mnogi s djetetom te dobi putuju na more, u planine i sl. i to su često putovanja i dulja od sat i pol i nema problema. bitno je napraviti pauzu kako bi se svi skupa odmorili. no ponavljam, vi najbolje možete procijeniti.

  33. #83
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    daddycool dobro pise...

    odite na izlet

  34. #84
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    ma problem je što sam stalno u nekom strahu pa se bojim ić bilo kuda s bebicom, a znam da nije dobro biti ni izoliran u kući ni njoj, a ni meni
    hvala vam na savjetima

  35. #85
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    opusti se
    djeca su "dizajnirana" da bi živjela

  36. #86
    Mater Studiorum avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb Dubrava
    Postovi
    359

    Početno

    Žao mi je što ovako padam s Marsa, ali znam da mi vi sigurno možete pomoći.
    Naime, MM i ja nismo vozači, nemamo auto, a obzirom da smo u srednjim tridesetima više se ni ne zanosimo idejom da bi netko od nas "to" trebao napraviti
    Vozimo se javnim prijevozom: taksijem, tramvajem, autobusom ili vlakom.
    Bebica nam stiže u ožujku, a mi smo zbunjeni, možemo li montirati auto-stolicu u taksi (ili ima neka podloga koja se mora montirati na sjedište) i koliko je ta montaža komplicirana za početnike? Koliko jednostavnost montaže ovisi o tipu stolice? Što ako na ljeto s bebom poželim u posjet roditeljima, hoću li morati tražiti nekoga da me vozi ili mogu stolicu pričvrstiti u autobus?
    Svaki savjet je dobrodošao

  37. #87
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ajme tina, mi smo s djetetom starim 3 dana odradili vožnju varaždin-zagreb, a s mlađim od mjesec dana zagreb-krk.
    opustite se i otiđite gdje god

  38. #88
    IvanaR avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    427

    Početno

    Mater Studiorum, sedalica funkcionise tako sto prvo namestis dete u nju, a onda pricvrstis sedalicu za sediste u kolima koristeci pojas. Pri izlasku, naravno, vadis iz kola sedalicu sa detetom u njoj. Sedalicu mozes da koristis i kao korpu za nosenje deteta. Nece ti biti nikakav problem da je pricvrstis u taxi. To ti je 10 sekundi posla. Nije ni nesto komplikovano, samo procitaj u uputstvu kako treba, da bi bila sigurna da postupas ispravno. U autobusu neces moci da je ucvrstis za sediste, iako mozes da je stavis na nj, mada ne znam koliko je to preporucljivo zbog sigurnosti. Ja to nisam radila. Ovo se sve odnosi na sedalice bez isofix sistema. Taj isofix ti je postolje koje se pricvrsti za sediste automobila, (Noviji automobili imaju mesta za to.) pa se sedalica pricvrsti za njega. Mislim da ti to nije prakticno za montiranje u taxi. Izvini zbog fonta, pisem sa racunara na kome ne postoje nasi fontovi.

  39. #89
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    Citiraj Mater Studiorum prvotno napisa
    Žao mi je što ovako padam s Marsa, ali znam da mi vi sigurno možete pomoći.
    Naime, MM i ja nismo vozači, nemamo auto, a obzirom da smo u srednjim tridesetima više se ni ne zanosimo idejom da bi netko od nas "to" trebao napraviti
    Vozimo se javnim prijevozom: taksijem, tramvajem, autobusom ili vlakom.
    Bebica nam stiže u ožujku, a mi smo zbunjeni, možemo li montirati auto-stolicu u taksi (ili ima neka podloga koja se mora montirati na sjedište) i koliko je ta montaža komplicirana za početnike? Koliko jednostavnost montaže ovisi o tipu stolice? Što ako na ljeto s bebom poželim u posjet roditeljima, hoću li morati tražiti nekoga da me vozi ili mogu stolicu pričvrstiti u autobus?
    Svaki savjet je dobrodošao
    na ovom podforumu

    http://www.roda.hr/forum/viewforum.php?f=64

    možeš naći odgovore na sve nedoumice oko autosjedalica.
    s obzirom da imate vremena do ožujka, ukoliko živite u HR, možda u vašem gradu bude koji pregled AS prije termina pa nas možete posjetiti na pregledu, informirati se o svemu i vidjeti uživo kako se postavljaju AS.

  40. #90
    a72 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,519

    Početno

    Ja ne znam gdje bih postavila pitanje pa cu ovdje
    Dobili smo PP primoviaggio AS do 13 kg, ali nema one bocne jastucice za glavu bebe. Negdje sam procitala da moze da se postavi peskiric u obliku luka , sta vi mislite i ima li negdje objasnjeno sta u tom slucaju?

  41. #91
    bebelina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,609

    Početno

    U prvom postu imas link na as brosuru , na 12-13 stranici ti govori o tom , a imas i sliku bebe u as s pelenom ili rucnikom oko glave.

  42. #92
    a72 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,519

    Početno

    bebelina ,hvala ti !

  43. #93
    vjestica avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    461

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa Vidi poruku
    ovo je sa topika Motorički razvoj djeteta u prvoj godini koji je stickan na pdf-u 0-1

    ovaj dio teksta jednim dijelom također objasnjava zasto dijete treba biti na ravnom, a ne u nosiljkama/ ležaljkama:




    nije preporuka da dijete stalno i uvijek mora biti na ravnom, nego AKO leži, onda neka je to na ravnom.
    sad sam tek vidjela ovo pa se zabrinula
    naime, imam jednu nosiljku u koju povremeno stavim bebu (beba ima mjesec i po) i ne leži skroz ravno (može se podesiti visina, ja je stavljam uvijek ravno, ali to nije ko na krevetu ravno) ali su joj nogice flektirane, kao u AS, a ne ekstendirane, kao što se navodi u tekstu
    o kojim je onda nosiljkama, ležaljkama i ljuljaškama riječ
    znam da sam OT ali ovdje sam naletila na taj tekst, pa me zanima, a ne znam ima li tema o tome

  44. #94
    vjestica avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    461

    Početno

    ne znam zašto mi nije citiralo cijeli Lutonjicin post
    fali mi najbitnije, ovaj tekst
    Upotreba pomagala (nosiljke, ljuljačke, skakalice, hodalice)

    Uz pretpostavku da će osigurati udobnost i poboljšati razvoj djeteta, napravljene su ležaljke--ljuljačke. U ovakvim ležaljkama zbog kosog položaja leđa, dojenče se dovodi u pasivan sjedeći stav. Pri tome je onemogućeno normalno premještanje težine tijela prema glavi, kao što je to slučaj kada dijete leži na leđima normalno, već se vrši pritisak na kralježni stup. Tako dolazi do sabijanja lumbalnog segmenta kralježnice, što može imati štetne posljedice.

    Ljuljačke nepovoljno djeluju i na razvoj kretanja nogu, jer onemogućuju fleksiju u kukovima i koljenima, kao i pomicanje stopala prema licu. Stječe se navika da noge budu ekstendirane, što je u prvim mesecima nepoželjno i štetno.

  45. #95

    Datum pristupanja
    May 2010
    Postovi
    150

    Početno

    Citiraj bebelina prvotno napisa Vidi poruku
    Ljudi svasta rade , ali to nije razlog da i ti radis isto. Pod bebinu guzu se ne stavlja nista , a nagib as mozes mjenjati.
    Kosara djeluje jednostavnija jer je ne treba namjstati , a bebu u as mozes dobro utopliti bez problema. Onaj tko dolazi po tebe nek ugrije auto i uvijek imaj u njemu dekicu kojom ces pokriti dijete. Mojih dvoje je prezivilo.
    da...mozes napraviti skrou suproti efekt...nama je fizio kada smo odlazili iz rodilistima slagala autosjedalicu tako da je stavila gazu ispod guze i time ih stavila u vise lezeci polozaj sto je bilo totalno krivo jer im je pojas onda p'relazio ravno preko trbuha i stezao ih...da se razumijemo moji klinci su tezili cca 2400 g ...nisam bas bila presretna kada smo ih stavili u autosjedalicu jer su se u njoj mucili....smatram da je neka granica za sjedalicu oko 3 kg....ispod toga trebalo bi nabaviti kosaru koja se pricvrsti u auto kao sjedalica....mislim da ih ima za kupiti u Sloveniji

  46. #96

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    49

    Početno

    moze mala pomoc... moja beba sada ima 10 mjeseci. Cesto putujemo ali ona ne zeli sjediti u AS. Prije je bez problema bilo kad smo imali onu do 6 mjeseci, ali sada imamo Brevi AS i cim sjednemo i kad je svezem samo pocne plakati i vristati i vuce one pojaseve. Kako da je naucim da sjedi ili joj mozda ne odgovara sjedlaica? Hvala!

  47. #97
    MASLINA1973 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    531

    Početno

    Saznavši da dijete ne smije u AS stariju od 5 godina, unatoč uščuvanosti i povremenoj korištenosti, moramo kupiti novu AS.
    Jesu li AS s bazom sigurnija?
    Koja je prednost takvih AS?

  48. #98

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    prebaci se na pdf Autosjedalica, tamo ćeš prije dobiti odgovor i imaš više informacija

  49. #99
    bublica3 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    ST
    Postovi
    2,361

    Početno

    Evo mog iskustva. Svi su se okolo mene krstili kada sam rekla da cemo bebu iz rodilišta odvesti u auto stolici. Ali nisam popustila već bi na takve komentare odgovorila da mi je na prvom mjestu sigurnost, a tek onda udobnost. Iako mislim da AS skroz udobna. Mi smo imali onaj podupirujući jastučić koji se dobije sa AS za novorođenčad.
    Od prvog dana se vozimo svakodnevno u AS i super nam je

  50. #100
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Mene nešto zbunjuje...
    Piše da sjedalica mora biti pod 45 stupnjeva i ako nije, da se nešto podmetne pod nju. Ja sam nekako uzimala zdravo za gotovo da je sjedalica napravljena onako kako treba biti i kad je namontiram na sjedalo da će stajati kako treba. Ne kužim. Da ponesem kutomjer u auto? Mislim, ne zezam se. Ta mi je autosjedalica užasan horor. Moja beba uopće ne želi biti u tome. Jedva smo došli doma iz rodilišta.

    I uopće mi nije jasno kako ona treba "sjediti" u tome. Do prije mjesec dana sam mislila da postoji jedan jedini način na koji mogu dijete staviti u tu sjedalicu i da nema tu neke mudrosti - staviš, zakopčaš, voziš. No sad vidim da to nije tako i da postoji više načina na koje je mogu postaviti unutra, a očito je samo jedan ispravan. Može li mi netko pomoći s nedoumicama?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •