Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 146

Tema: AUTOSJEDALICA OD IZLASKA IZ RODILISTA – UVIJEK I BEZ IZNIMKE

  1. #1
    Inesica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    1,738

    Početno AUTOSJEDALICA OD IZLASKA IZ RODILISTA – UVIJEK I BEZ IZNIMKE

    Zašto dječje autosjedalice?

    Ispravno postavljene dječje autosjedalice smanjuju rizik smrtnog stradanja dojenčadi u prometnim nesrećama za 71% te male djece do 92%. One također smanjuju potrebu za bolničkim liječenjem djeteta uslijed ozljeda uzrokovanih sudarom za do 76%.
    Svi ćemo se složiti da je za nas odrasle vezanje sigurnosnim pojasom vozila izuzetno važno želimo li minimalizirati rizik ozljede ili smrti kod mogućeg sudara. Te iste sile koje djeluju na nas prilikom sudara djeluju i na sve druge objekte u vozilu, uključujući i djecu. Istovremeno, sigurnosni pojasevi vozila nisu dizajnirani kako bi pružili adekvatnu zaštitu maloj djeci, a sile sudara i pod najmanjim brzinama toliko su jake da je nemoguće nevezano dijete zadržati u rukama i spriječiti ga da postane projektil. Na sve objekte u vozilu prilikom sudara pri brzini od svega 25 km/h djeluje sila oko 20 puta jača od težine objekta. To znači da dijete od svega tri kile postaje teško kao odrasla osoba, koju je nemoguće zadržati u rukama. Ono tom istom silom udara o unutrašnjost vozila ili leti van vozila, dok mu struktura i jačina tijela ostaju jednakim onom od djeteta od 3 kg. Ukoliko dijete ostane u rukama roditelja, pri istim uvjetima, odrasla osoba dostiže težinu preko tone i sa njom nalijeće na novorođenče u rukama.

    Jedan od učestalih "argumenata" zašto novorođenče ne smije biti u autosjedalici je:
    «Tek se rodilo, mora biti na ravnom»
    To je čest razlog prevoženja novorođenčeta iz rodilišta umotane u jastuke i smještene u košare ili u naručje. Tu se pojavljuje i faktor medicinskog osoblja koje nije dovoljno educirano u tu svrhu da bi dalo odgovarajuću uputu. Za novorođenčad je prijevoz u autosjedalici, ispravno montiranoj, pod kutem od 45°stupnjeva, suprotno od smjera vožnje i na stražnjem sjedištu automobila, najsigurniji način. U slučaju kratkih vožnji ne postoji nikakva bojazan za njihovu kičmicu. U slučaju dužeg putovanja potrebno je raditi češće stanke u razmaku od svakih 2 sata i odmoriti bebu.

    Naime, dijetetova glava je velika i teška u odnosu na tijelo. Mišići i ligamenti vrata nisu dovoljno jaki da bi izdržali pomicanje (trzanje) glave prilikom naglog kočenja ili sudara. Položaj gdje su djetetova leđa pod 45°, u odnosu na tlo, osigurava da se sile prilikom sudara ili naglog kočenja ravnomjerno rasporede dužinom cijele kralježnice i time znatno ublažuju sile koje bi se koncentrirale na području vrata, a koje mogu prouzročiti teške, pa i smrtne, ozljede.

    Na našem tržištu sve je više tzv. autokrevetića, odnosno košara na kojima je navedeno da su za prijevoz djece u automobilima. Napominjemo, iako jesu napravljeni za tu namjenu, njihova učinkovitost je puno manja od autosjedalica. Autokrevetiće trebalo bi koristiti isključivo u iznimnim slučajevima gdje se procjenjuje da je šteta od položaja u autosjedalici veća od mogućnosti naglog kočenja ili sudara. Autokrevetiće trebalo bi koristiti isključivo u situacijama kada se radi o novorođenčadi sa jako malom porođajnom težinom (manje od 2700g) koja ujedno imaju poteškoća sa disanjem. Takav problem trebao bi ustanoviti liječnik kod otpuštanja iz bolnice.

    Pogledajte crash testove i uočite razliku:

    Autosjedalica grupe 0/0+
    Autokrevetić

    Kako ispravno vezati dijete u autosjedalicu?

    Trake pojasa sjedalice za novorođenče trebaju biti provučene kroz utore po uputama proizvođača, obično u ravnini ili malo ispod ramena djeteta. Test jednog prsta: kako bi se spriječilo isklizavanje djeteta van pojasa prilikom sudara, trake pojasa sjedalice za novorođenče trebaju biti dovoljno zategnute - između trake pojasa i bebine ključne kosti ne smije biti više prostora od debljine jednog prsta. Vrlo je važno da trake pojasa ne budu nigdje zavrnute. Djete u autosjedalici ne smije biti vezano u debelim komadima odjeće. U suprotnom nije moguće dovoljno zategnuti pojas, a i postoji mogućnost da trake pojasa skliznu s djetetovih ramena i kod sudara ne zadrže dijete na mjestu. Ako je hladno, pokrijte bebu preko pojasa toplim pokrivačem.
    Glava i tijelo djeteta trebaju biti u ravnini. Kod malih beba, da bi se to postiglo, mogu se smotati dvije pelene ili jedna dugačka i utaknuti s obje strane glave. Neke sjedalice dolaze s umetkom koji služi u tu svrhu ali koji se mora ukloniti kada to proizvođač preporučuje da ne bi ometao trake pojasa.

    Kako ispravno namjestiti autosjedalicu?

    Naslon autosjedalice mora biti pod nagibom između 45 i 60 stupnjeva u odnosu na tlo. Kod tek rođenih beba optimalni je nagib oko 45 stupnjeva jer veći nagib može dovesti do klonuća bebine glave prema naprijed i ometanja dišnih puteva. Ukoliko je to potrebno, može se podmetnuti čvrsto zarolani ručnik ispod podnožja sjedalice kako bi se postigao željeni nagib. Ukoliko je nagib naslona sjedalice manji od 45 stupnjeva, prilikom sudara može doći istezanja bebinog vrata pa i izlijetanja bebe iz autosjedalice što može dovesti do ozbiljnih, čak smrtonosnih ozljeda. Sjedalica se mora pričvrstiti za vozilo sigurnosnim pojasom vozila ili ISOFIX sistemom na način koji preporuča proizvođač autosjedalice. Ukoliko se sjedalica pričvršćuje sigurnosnim pojasom vozila, potrebno je svom silom utisnuti sjedalicu u sjedište vozila i zategnuti pojas. Ako je sjedalica dobro pričvršćena, ona se ne bi smjela moći pomaknuti više od dva centimetra lijevo-desno kada se primi kod utora gdje je provučen donji dio pojasa.

    Kada je djete preraslo autosjedalicu grupe 0/0+?

    Najsigurnija vožnja za dijete je u sjedalici postavljenoj suprotno smjeru vožnje. Dijete treba ostati u takvoj sjedalici što dulje, dok je ne preraste po težini ili visini. Djetetovo tjeme ne smije biti manje od 2 cm ispod ruba naslona sjedalice sa time da duljina bebinih nogu ne igra ulogu i nevažno je dotiču li bebine noge naslon sjedišta vozila. Također je bitno zapamtiti da se dijete nikako ne smije premjestiti u sjedalicu koja se postavlja u smjeru vožnje ako nije dostiglo barem 9 kg i ne može samostalno ustati. Samostalno sjedenje nije dovoljan uvijet. Vratni mišići dovoljno su razvijeni tek kada djete može samostalno ustati. Pored ova dva uvjeta, najbolje je prčekati dijetetovu prvu godinu odnosno što duže.

    ZAPAMTITE:

    AUTOSJEDALICA – uvijek i bez iznimke, i na putu iz rodilišta. Novorođenčetu ozljedu može uzrokovati i naglo kočenje, a da ne napominjemo sudar.

    Najsigurnije je prevoziti dijete u autosjedalici postavljenoj na stražnjem sjedalu automobila.

    Da bi autosjedalica ispunila zadaću ona mora biti primjerena dijetetovom uzrastu, pravilno postavljena i dijete u njoj treba biti pravilno vezano.

    POGLEDAJTE:


    Brošura Autosjedalica – uvijek i bez iznimke

    Temu o Zakonu o sigurnosti prometa na cestama

    Teme na portalu vezane za sigurnost djece u prometu

    pitanja i rasprave vezane za autosjedalice možete vidjeti na podforumu Autosjedalice

  2. #2

    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    33

    Početno

    a smiju li male bebe (3 mjeseca) u auto sjedalicu pod 45 stupnjeva? meni je sestra u rodilištu rekla da bebe moraju biti na ravnom do šestog mjeseca života! idemo skoro na more pa ne znam kako ćemo ga voziti...

  3. #3
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    mj je beba bila zgužvana u maternici, AS je teški komfor prema tome

    u slingu ili marami bebica također nije izravnana ko na dasci, pa opet nema loših posljedica niti za kičmu niti za kordinaciju

  4. #4
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    9mj

  5. #5
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj bembolino prvotno napisa
    a smiju li male bebe (3 mjeseca) u auto sjedalicu pod 45 stupnjeva? meni je sestra u rodilištu rekla da bebe moraju biti na ravnom do šestog mjeseca života! idemo skoro na more pa ne znam kako ćemo ga voziti...
    citiram napisano:

    Jedan od učestalih "argumenata" zašto novorođenče ne smije biti u autosjedalici je:
    «Tek se rodilo, mora biti na ravnom»
    To je čest razlog prevoženja novorođenčeta iz rodilišta umotane u jastuke i smještene u košare ili u naručje. Tu se pojavljuje i faktor medicinskog osoblja koje nije dovoljno educirano u tu svrhu da bi dalo odgovarajuću uputu. Za novorođenčad je prijevoz u autosjedalici, ispravno montiranoj, pod kutem od 45°stupnjeva, suprotno od smjera vožnje i na stražnjem sjedištu automobila, najsigurniji način. U slučaju kratkih vožnji ne postoji nikakva bojazan za njihovu kičmicu. U slučaju dužeg putovanja potrebno je raditi češće stanke u razmaku od svakih 2 sata i odmoriti bebu.

    Naime, dijetetova glava je velika i teška u odnosu na tijelo. Mišići i ligamenti vrata nisu dovoljno jaki da bi izdržali pomicanje (trzanje) glave prilikom naglog kočenja ili sudara. Položaj gdje su djetetova leđa pod 45°, u odnosu na tlo, osigurava da se sile prilikom sudara ili naglog kočenja ravnomjerno rasporede dužinom cijele kralježnice i time znatno ublažuju sile koje bi se koncentrirale na području vrata, a koje mogu prouzročiti teške, pa i smrtne, ozljede.

    Na našem tržištu sve je više tzv. autokrevetića, odnosno košara na kojima je navedeno da su za prijevoz djece u automobilima. Napominjemo, iako jesu napravljeni za tu namjenu, njihova učinkovitost je puno manja od autosjedalica. Autokrevetiće trebalo bi koristiti isključivo u iznimnim slučajevima gdje se procjenjuje da je šteta od položaja u autosjedalici veća od mogućnosti naglog kočenja ili sudara. Autokrevetiće trebalo bi koristiti isključivo u situacijama kada se radi o novorođenčadi sa jako malom porođajnom težinom (manje od 2700g) koja ujedno imaju poteškoća sa disanjem. Takav problem trebao bi ustanoviti liječnik kod otpuštanja iz bolnice.
    novorodjence se mora voziti UVIJEK I BEZ IZNIMKE u AS, pocevsi od prve voznje koja je najcesce kod izlaska iz rodlista.
    bebe zaista trebaju lezati na ravnom, ali to se odnosi na lezanje na ravnom i tvrdom krevetu, bez jastuka, nadalje da ih se ne posjeda, ne stavlja u kolica u polusjedece polozaje dok ono nije spremno za to itd...kod polozaja u AS teziste je na drugom mjestu od npr. poze u kojoj beba lezi u kolicima u podignutom polozaju, takodjer je i tezina drugacije rasporedjena.
    kod duzih voznji preporucaju se pauze u kojima ce se beba/dijete izvaditi iz AS i "protegnut i razgibati". bas kao i vozac i suputnici

  6. #6

    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    33

    Početno

    hvala na informacijama. planirali smo ga voziti u auto-krevetiću, ali sada sigurno nećemo. ionako smo mislili praviti češće pauze u vožnji

  7. #7
    mirjana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    997

    Početno

    bembolino, pogledaj ovo:

    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=49286

    mi bebu koja je rođena sa samo 1200g i sa samo 39cm NIKAD nismo vozili bez autosjedalice, niti iz rodilišta niti ikad poslije.

    mi smo, budući da je u pitanju nedonošče, pitali neonatiologa ima li ikoji razlog (disanje i sl) da nabavljamo specijalni auto-krevetić za nedonoščad ili može u autosjedalicu - odgovor je bio: OBAVEZNO u autosjedalici, nema smetnji disanja i krevetić nije potreban

  8. #8
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    mirjana, može i na pp...
    koji je to neonatolog?

  9. #9
    mirjana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    997

    Početno

    dr Stanojević na Sv. Duhu

  10. #10
    mirjana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    997

    Početno

    sad vidim

    neonatiolog = neonatolog, naravno

  11. #11
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    a, to sam si mogla i misliti

  12. #12
    ivorka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Zagreb-zapad
    Postovi
    212

    Početno

    Mi smo isto Karla vozili iz rodilišta u autosjedalici iako je bio rođen s 2.050g i 46,5cm u 33. tjednu, na otpustu je imao 2.200g. Bio je tako malen i sva robica mu je bila prevelika, ali tih 10tak min. iz rodilišta do stana je bio svezan u autosjedalici. I od tada naravno uvijek ga vozimo u autosjedalici (no, sad je već pravi dečkić od kojih 7kg i ne buni se čak i u dužim vožnjama).

  13. #13

    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    33

    Početno

    mirjana, slikice su prekrasne! i sad mi je još lakša odluka.

    ali, imam pitanje i za tebe apricot, zašto si rekla: a, to sam si mogla i misliti. imaš li drukčijih iskustava?

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    654

    Početno

    hoće li bit još koji pregled ad u zagrebu uskoro? mi kupili neku rabljenu i izgleda mi dosta nestabilno?

  15. #15
    pam avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    91

    Početno

    mi smo, budući da je u pitanju nedonošče, pitali neonatiologa ima li ikoji razlog (disanje i sl) da nabavljamo specijalni auto-krevetić za nedonoščad ili može u autosjedalicu - odgovor je bio: OBAVEZNO u autosjedalici, nema smetnji disanja i krevetić nije potreban[/quote]



    slazem se, mi smo se savjetovali i s pedijatrom i ortopedom, i oboje su rekli da autosjedalicu koristimo od 1.dana! I da nema nikavog strah za bebinu kralježnicu. samo sto ne bi trebala biti dulje od 2-3h u njoj, ali ionako bebu treba nahranit pa i ne moze biti dulje od 2-3h u autosjealici.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Postovi
    73

    Početno

    Mi imamo Chicco kolica Trio enjoy tj 3 u 1, koja sadrse onaj okvir za kolica, potom navlaku kao za obicna kolica koja se koriste kasnije, korpu za nosenje, koja nama takodje koristi sada kao gornji dio kolica i autosjedalicu 0-13kg.

    Danas po prvi put izlazimo iz kuce i idemo na pregled, svakako u auto sjedalici koja ce nam dok cekamo sluziti kao nosiljka (ako ne budemo trazili da nam mama bude nosiljka u cekaonici )

    Chicco nudi i mogucnost da se korpa prilagodi voznji automobilom, mada mi tu opciju nemamo. Dakle, beba lezi u korpi, korpa se ucvrsti pojasevima za sjediste automobila, a postoji pojas koji se naknadno kupuje i koji se postavi u korpu i vezuje bebu oko struka.

    Sta mislite o ovoj varijanti? Mi cemo svrcka svakako voziti-nositi u predvidjenoj sjedalici, samo sto mi zvuci zanimljivo da ima komoditet svoj ekorpe, recimo na putovanjima od 6 sati, na koja cemo krenuti kad mu budu 4 mjeseca, u kojoj je navikao da spava kod kuce (kad je u dnevnoj sobi).

    Svaki savjet je vise nego dobrodosao

  17. #17
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    to se zove putni krevetic i sluzi za bebe koje imaju problema sa disnim putevima (mislim), no njegova sigurnost je daleko losija od AS predvidjena za dob i uzrast djeteta.
    duzina puta ne gra ulogu. i vozac mora stati i protegnut se. isto tako i dijete

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Postovi
    73

    Početno

    Hvala leonisa. Na putovanja cemo vjerovatno nositi sve komplet, pa kad stanemo na pola sata-sat da odmorimo, mozemo ga leci u to (sto svakako nosimo jer ce na destinaciji u nosiljci spavati)

    Inace, maleni je odusevljen voznjom u kolima i sasvim mu je lijepo u sjedalici. Sto se tice komoditeta, za mrvicu od 20 dana je vise nego komotno

    Kod nas policija cesto zaustavlja zbog prekoracenja brzine od 10km/h, neupaljenog svijetla, preticanja... A gotovo nikada zbog nepropisnog vozanja djece - pocev od voznje na zadnjem sicu bez sjedalice, pa preko vozanja u maminom krilu na prednjem sjedistu i na kraju - vozanje u vozacevom krilu!

    Nadam se da ce stvari ici na bolje, a uzimam si u zadatak da sve poznanike koji imaju bebe i malu djecu uputim u znacaj autosjedala i objasnim koliko je to mizeran trosak u odnosu na neprocjenjivu vrijednost bezbjednosti nase djece.

  19. #19
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno


  20. #20

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    432

    Početno

    U splitskom rodilistu NISU MI DALI DA STAVIM DJETE U SJEDALICU
    uglavnom oni su je ubukli sredili i posto nisam smjela donjeti gore autosjedalicu donjela sam paketinu pa sam morala dolje u hodniku prebacivat je u sjedalicu i svi su me s gražanjem gledali okolo...

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    vukovar
    Postovi
    24

    Početno

    zanima me da li su AS od 0-13 sve univerzalne veličine, da li postoji mogućnost da je beba preraste prije nego li je sposobna sama sjediti? koliko je bitna kilaža djeteta, da li može djete teže od 13kg ići u tu autosjedalicu

  22. #22
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ako dijete preraste AS bilo po tezni bilo po visini, a jos uvjek ne ispunjava uvjet da se samostalo ustane, potrebno je koristiti kombiniranu AS koja je do 18kg i moze se montirati i suprotno od smijera voznje (dok se samostalno ne ustane) te u smijeru voznje.

  23. #23
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    lejla, leonisa je tocno rekla.

    ukoliko dijete preraste (ili tezinom ili visinom) as grupe 0+ (0-13 kg), no nije spremno za prelazak u vecu grupu (I, 9-18 kg) postoje kombinirane as 0-18 kg.

  24. #24
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    lejla, no ukoliko je rijec da dijete ima vise od 13 kg a ne ustaje se samostalno onda je tu mali problemcici...

    kombinirane as se voze tako da je dijete okrenuto suprotno smjeru voznje do 9, 10 ili 13 kg (ovisno o proizvodjacu), no nakon toga kombinirana as se okrece u smjeru voznje.

    postoje sjedalice gdje se djeca voze suprotno od smjera voznje do 18 kg no ne na nasem trzistu.

  25. #25
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    nisam znala da ih kod nas nema

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    vukovar
    Postovi
    24

    Početno

    čula sam da u švedskoj ima. imam rodbinu tamo pa ću probati preko njih nabaviti. hvala puno

  27. #27
    mici85 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagreb - Vrapče
    Postovi
    409

    Početno

    imam pitanje. nije striktno vezano uz temu... naime, nasbebac je prerasao AS 0/0+ iako ima tek 5 i pol mj. glavica mu vec viri van iz nje a i vidim da mu je preuska i relativno neudobna, a posto smo cesto u autu htjeli bismo cim prije kupiti onu vecu (9-18kg). na trzistu ima raznih marki i raznih cijena. ima li netko savjet koje su najbolje ili su podjednake kvalitete? unaprijed hvala!

  28. #28
    Juls avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Nova Gradiška
    Postovi
    286

    Početno

    Mici85, imaš podforum namjenjen samo autosjedalicama i tamo imaš jako puno o tome što te zanima. Mislim da bi trebala kupiti kombiniranu sjedalicu 0-18 kg, koja se montira u smjeru suprotno od vožnje dok ti djete ne bude moglo samostalno ustajati i dok ne bude imalo kilažu (mislim da je 9 kg, tj. ovisi o sjedalici i uputama). A kad ispuni navedene uvjete, tek onda možeš okrenuti sjedalicu u smjeru vožnje. Sjedalica 9-18 kg nikako ne odgovara za tvoj slučaj. Tamo pogledaj, imaš navedene i modele kombiniranih autosjedalica dostupnih na našem tržištu.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Citiraj mici85 prvotno napisa
    nasbebac je prerasao AS 0/0+ iako ima tek 5 i pol mj.
    Koliko je visok?
    Koju AS imate?

    Ako ima 5,5 mjeseci, malo podignite nagib - do 60o; dijete će dulblje sjesti u nju - provjerite viri li mu glavica i onda.

    Nemojte žuriti u sjedalicu u smjeru vožnje, ova je puno sigurnija.

  30. #30
    mici85 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagreb - Vrapče
    Postovi
    409

    Početno

    Citiraj Amalthea prvotno napisa
    Citiraj mici85 prvotno napisa
    nasbebac je prerasao AS 0/0+ iako ima tek 5 i pol mj.
    Koliko je visok?
    Koju AS imate?

    Ako ima 5,5 mjeseci, malo podignite nagib - do 60o; dijete će dulblje sjesti u nju - provjerite viri li mu glavica i onda.

    Nemojte žuriti u sjedalicu u smjeru vožnje, ova je puno sigurnija.
    znam da je puno sigurnija zato nismo htjeli ni brzat kupovinom druge.imamo onu kao kosaru maxi-cosi. bebac ima nekih 75cm i 10,5kg. jos uvijek sam ne sjedi niti se sasvim sam dize u sjedeci polozaj. jedino mi je nezgodno kad vidim da mu je u ovoj AS poprilicno neudobno...

    pokusat cu je sutra nekako u drugi nagib stavit.iako mislim da je mm vec isprobavao druge polozaje...

    hvala!!

  31. #31
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Gdje mu je vrh glave u odnosu na vrh naslona sjedalice?

  32. #32
    mici85 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagreb - Vrapče
    Postovi
    409

    Početno

    vrh glavice mu dode tocno do kraja naslona.kako da namjestimo taj nagib?

  33. #33
    saška avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    1,054

    Početno

    Citiraj mici85 prvotno napisa
    vrh glavice mu dode tocno do kraja naslona.kako da namjestimo taj nagib?
    mici85, ako je od vrha glave do vrha autosjedalice preostalo manje od dva cm, tada se smatra da je dijete preraslo autosjedalicu. Jeste izvadili onaj jastučić za novorođenče?
    Nagib namjestite tako da djetetova leđa u namontiranoj sjedalici s obzirom na tlo čine kut od 60 stupnjeva.
    Prema mom iskustvu s tim sjedalicama, dijete od 74 cm bi trebalo još uvijek stati u tu sjedalicu. Položaj nogu je nebitan, znači nema veze ukoliko su skvrčene noge.

  34. #34
    mici85 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagreb - Vrapče
    Postovi
    409

    Početno

    da.taj jastucic smo izvadili jos kad je imao 2mj.
    pokusat cemo ga namjestit.ako su mu nogice skvrcene, sigurna sam da ce stati.ako bude problema javit cu se.
    puno hvala

  35. #35

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    498

    Početno

    Pitanje :
    dva puta sam vidjela, oba puta na Sv.Duhu prilikom izlaska bebe iz rodilišta (dok sam čekala na pregled) da su autosjedalicu roditelji obložili ručnikom, pa tetrapelenom, da beba ne bi "upala" sasvim unutra, jer je premala :?
    Je li to dobar način? Koliko sam čitala, između bebe i autosjedalice ne smije biti ničega osim odjeće?

  36. #36
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    nije dobar način, većina AS ima originalan umetak za novorođenče i to je dovoljno..

  37. #37

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    498

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa
    nije dobar način, većina AS ima originalan umetak za novorođenče i to je dovoljno..
    ja ga nemam, da li je to problem?mislim, da li bih ga trebala nabaviti .....
    vozili bi se do doma, a i narednih par mjeseci izrazito kratko : do pedijatra ili po gradu desetak minuta..... Dio za fiksiranje glavica imamo.

  38. #38
    bebelina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,609

    Početno

    Ne treba svim as umetak za novorodence , pogledaj u uputama proizvodaca sto ti pise.

  39. #39

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    194

    Početno

    ja sam sad skroz izgubljena, sa kolicima smo dobili onu kao nosiljku , zar to nije i autosjedalica i ta kako je vi zovete košara u jednom??? meni sad ništa nije jasno a termin mi je sutra! mislim, ta košara, porta bebe ili kako ga se već zove nije u potpunosti ravna al valjda je s razlogom tako proizvedena??? mislim, to se zakači na kolica i vidim puno ljudi u tome vozi skroz male bebice pa ih tek onda prebaci u onaj veći , podesivi dio kolica. ajme pomozite , sad sam skroz zbunjena i na rubu plača od puste nervoze

  40. #40
    bebelina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,609

    Početno

    Oprosti, ali ne razumijem te. Sto si kupila, koja kolica ili jos bolje imas li link?

  41. #41

  42. #42
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    na linku piše da je to samo nosiljka, nigdje ne piše da je autosjedalica. ima li na sebi atest za autosjedalice i ima li u uputstva za montiranje u auto?

    ako nema, onda je to samo nosiljka i zapravo nema nikakvu svrhu :/
    za auto trebas kupiti pravu autosjedalicu, a dijete se u kolicima ionako ne smije voziti u toj nosiljci, nego na nultom položaju kolica ili u kosari

  43. #43
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ovdje imas sliku atesta, da znas sto trazis:
    http://autosjedalice.info/cms/index....d=17&Itemid=36

  44. #44
    SpOOklica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    326

    Početno

    A izgleda kao AS, vjerovatno će na njoj naći i atest, ali to su strašno jeftine verzije, ja sam imala posuđenu neku Mother's choice, baš mi je bila slatka, prostrana, ali kad sam se naknadno malo informirala, nisam mogla dočekati da konačno kupimo drugu. Ali svakako, bolje ikakva (atestirana) nego nikakva. Nikakva - ne dolazi u obzir.

  45. #45
    bebelina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,609

    Početno

    Ne nalazim upustva , a na linku se ne vidi. Pogledaj s donje strane "nosiljke" postoje li utori za pojas. Ako postoje onda je as, ako ne, zao mi je.
    Procitej i upustva, ali sve mi se cini kupila si obicnu nosiljku.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    194

    Početno

    nema atest, daklem, nije AS. zašto se ne smije voziti u kolicima u ovoj nosiljci? meni na uputama za ovo piše da je ova nosiljka zapravo košara. ima li koja od vas link na sliku šta vi podrazumijevate pod košaru? hvala

  47. #47

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    194

    Početno

    nema atest, daklem, nije AS. zašto se ne smije voziti u kolicima u ovoj nosiljci? meni na uputama za ovo piše da je ova nosiljka zapravo košara. ima li koja od vas link na sliku šta vi podrazumijevate pod košaru? hvala

  48. #48
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ovo sto ti imas je tzv. "jaje"
    taj položaj tolerira se kad je u funkciji autosjedalice, jer je tu na prvom mjestu zaštita djeteta u vožnji
    medjutim, ne preporuča se da dijete u tome bude duže nego što je nužno, dakle ako nije u autu, dijete se ne ti trebalo u tome voziti

    košara je nešto drugo, ona je sasvim ravna, i ne koristi se u autu

    http://www.bobowozki.com.pl/images/h...atis07_min.jpg

    gore desno je košara
    dolje desno je jaje

  49. #49
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ukratko, tebi uz ovo sto si kupila treba jos i autosjedalica
    a kosara ti ne treba ako se kolica mogu spustiti u skroz ravan polozaj

  50. #50

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    ovo sto ti imas je tzv. "jaje"
    taj položaj tolerira se kad je u funkciji autosjedalice, jer je tu na prvom mjestu zaštita djeteta u vožnji
    medjutim, ne preporuča se da dijete u tome bude duže nego što je nužno, dakle ako nije u autu, dijete se ne ti trebalo u tome voziti

    košara je nešto drugo, ona je sasvim ravna, i ne koristi se u autu

    http://www.bobowozki.com.pl/images/h...atis07_min.jpg

    gore desno je košara
    dolje desno je jaje
    A koja je razlika da li se dijete vozi svaki dan jedan satu u autu ili se nikad ne vozi u autu pa se povremeno vozi u kolicima u autosjedalici? Prema tome ne bi se dijete smjelo ni voziti u autu više nego što je stvarno nužno.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •