Stranica 1 od 9 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 414

Tema: selektivni prekid višeplodne trudnoće

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Postovi
    47

    Početno selektivni prekid višeplodne trudnoće

    Poštovane forumašice, molila bih da neka od vas podijeli iskustvo sa selektivnom redukcijum plodova kod višeplodne trudnoće? Ako nemate iskustvo iz 1 ruke- moze i vase misljenje o tome.
    Hvala unaprijed

  2. #2
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Alvina, nisam sigurna i ovo ti nisu informacije iz prve, čak niti iz druge ruke, nego rekla mi je ova da mi je rekla ona, ali mislim da se to kod nas u pravilu ne radi, ev. u Sloveniji, ali opet, nisam sigurna da će ti ljudi o tome pisat na forumima. Sretno, nadam se da će se naći netko tko će ti moći reći nešto o tome ! Najbolje se raspitati kod doktora MPO-ovca.

  3. #3
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Kako misliš - mišljenje? Blizanci su OK trudnoća, ali rizičnija od jednoplodne, trojke su već rizične, a četvorke su ekstra rizične i tu treba čuti što o tome misli doktor - mislim da se gleda kako su smješteni, jesu li svi vitalni, kolika je žena i slično. Inače, hvala Bogu, četvroke su prilično rijetke kao ishod IVF-a jer je cilj IVF-a jednoplodna trudnoća, blizanci OK, a trojke se, ma grubo sad zvuči, ali nisu ciljani ishod IVF-a, nego se smatraju rizičnima. Tako mi reče moj MPO-ovac.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Postovi
    47

    Početno

    Hvala na odgovoru Ina33 :D ! :D . Btw iako bi ovo bila neka kao "tabu tema", mislim da se forumašicama i to događalo i bilo bi korisno da se na ovom forumu gdje se međusobno potpomažemo nadje i to .

  5. #5
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Citiraj alvina prvotno napisa
    Hvala na odgovoru Ina33 :D ! :D . Btw iako bi ovo bila neka kao "tabu tema", mislim da se forumašicama i to događalo i bilo bi korisno da se na ovom forumu gdje se međusobno potpomažemo nadje i to .
    Realno gledano, ne računaj baš da će se o tome javno pisati na forumima, već je dosta žestok stav i koji put osuđujući stav i o amniocentezi, kombiniranim probirima, pa čak i o pretjeranim UZV-ovima u trudnoći i sl. Nadam se da će ti se, ako tebe to zbog tebe zanima, javiti netko preko PP-a. Ako se razmišljaš čisto teoretski, to se stvarno izuzetno rijetko događa, trojke se na VV-u još i dogode, ali za četvorke nisam dugo čula, hvala Bogu. Rekla bih ti - nemoj o tome unaprijed strahovat, doktori i biolozi nastoje to izbjeći, zato se i razvila kultura blastociste.

  6. #6
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Citiraj alvina prvotno napisa
    Hvala na odgovoru Ina33 :D ! :D . Btw iako bi ovo bila neka kao "tabu tema", mislim da se forumašicama i to događalo i bilo bi korisno da se na ovom forumu gdje se međusobno potpomažemo nadje i to .
    Apsolutno!!! Ima višeplodnih trudnoća i iz prirodnih ciklusa nevezano za MPO. Doduše rijetke su (trojke, četvorke) ali ih ima.

    Znam da je moja susjeda dok sam još bila cura nosila četvorke. Savjet dr. je bio da se odluči za eventualno dvoje djece jer da neće moći iznijeti svo četvoro djece. Nije poslušala i izgubila je svo četvoro djece.

    To su zbilja teške stvari za odlučiti.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Postovi
    47

    Početno

    Prvenstveno mišljenje zašto se to u RH ne radi,a evo i sama si spomenula da mi neće forumašice odgovarati na ovo moje pitanje,pa bih ja rado mišljenje što je u tome loše (ako postoje valjani medicinski razlozi),i zasto je to kod nas prešutno zabranjeno,a u drugim zemljama se moze. Ps. ako je zbog crkve- njima je i IVF trn u oku- npr. ostaju zametci koji se ne vracaju itd...

  8. #8
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Kultura blastociste je kultiviranje embrija do statusa 100 stanica da se vidi točno koji su najživotniji za transferirati, pa da se ne vraća njih 3, 4 i više. Vani je cilj za žene do 35 - dva ili jedan. U Mariboru sam ih morala nagovarati da mi vrate 3 i to je išlo na moj rizik. Ako je žena oko 40, onda se i u Mariboru vraća više - može i tri, četiri, jer su šanse da se svi nakače ženi u godinama još manje. To me dosta morilo zbog mojih zdrav. problema (bolestan kuk, strahovala sam od višeplodnih trudnoća na početku svog MPO puta), pa sam isproučavala dosta i strane literature na tu temu i namaltretirala doktora pitanjima. Oni te želje poštuju i ići će još i blaže, ako se tako dogovorite. Naravno, neke stvari su viša sila i ne mogu se izbjeći, ali svakako će poštovati sve tvoje želje.

  9. #9
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Ovo ja onako pričam jednu priču...pala mi na pamet odmah susjeda.

    U svakom slučaju vjerujem da će se naći bar netko tko će ti moći dati pobliži savjet

  10. #10
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Citiraj alvina prvotno napisa
    Prvenstveno mišljenje zašto se to u RH ne radi,a evo i sama si spomenula da mi neće forumašice odgovarati na ovo moje pitanje,pa bih ja rado mišljenje što je u tome loše (ako postoje valjani medicinski razlozi),i zasto je to kod nas prešutno zabranjeno,a u drugim zemljama se moze. Ps. ako je zbog crkve- njima je i IVF trn u oku- npr. ostaju zametci koji se ne vracaju itd...
    Mislim da se ne radi zbog Crkve i pritiska javnosti oko toga, ili, ako se radi, da se to radi potiho. U svakom slučaju, sumnjam da ćeš preko foruma dobit info, eventualno preko PP-ova ili pitaj liječnike što i kako. Ali, ni to ti nisam sto posto sigurna, to je jedan racionalni izbor - čitala sam stranu knjigu Expecting Miracles - američki jedan dr. pisao o raznoraznim emotivnim, stručnim i etičkim dilemama tijekom IVF-a i posvajanja - dao je par pričica o svakom paru, kako je na kraju završilo (rođenje djece, posvojenje, odustanak i zašto), jako toplo napisano. Opisivao je i slučaj, mislim, četvorki, di je paru isto sugerirano da idu na selekciju jer četveroplodna trudnoća neće opstat, pa da se makar dvoje spasi. Uh, koma su to stvari - meni bi to bilo koma - točno se preko UZV-a gleda kako se uštrcava nešto u gestacijske vrećice i onda prestanu radit srca, ako sam to dobro sad zapamtila. Zeznuta je to stvar, toliko se mučit dobit dijete i onda zatrudnit sa četvero pa se mislit da li pokušavat iznijet svo četvoro da budu zravi i onda odu svi, ili se odlučit za selekciju. Mislim da su to najteže odluke u životu. Ali, opet, ponavljam, koliko svhaćam, to je izuzetno, izuzetno rijetko u IVF-u, naši labosi, i vani, već idu za tim da vraćaju samo jedan embrij upravo zbog toga.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Postovi
    47

    Početno

    a kad se vrate dva,prime se oba,pa se 1 raspodijeli? Jeste li kad čule za takvo što? :?

  12. #12
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Citiraj alvina prvotno napisa
    a kad se vrate dva,prime se oba,pa se 1 raspodijeli? Jeste li kad čule za takvo što? :?
    Čula, of kors. Zato ti kažem da postoji i viša sila, di se to ne može spriječiti. Ja sam specijalno ispitivala svog MPO-ovca koliko je trojki imao te godine i dogovorili smo se ići jako oprezno, ali, na kraju, kad sam zašla u godine, nakon što transferi prvo s dva nisu uspijevali, vraćali smo i 4 i 3, ali nisu svi bili odlikaši, od tih npr. 4 jedan dobar, dva tako-tako, jedan loš i slično. Ali, IVF nije niti ono dođeš pa moliš samo jednu bebicu ili netko želi dvije i sl. Tu se mora računat s tim nekim rizikom, i ako si tip štrebera, unaprijed za sebe zavrtit scnearij što bi tebi tj. tebi i TM-u bilo prihvatljivo. Ponavljam, to ti je jako rijetko, ali događa se. Trojke se događaju, četvorke su već stvarno rijetke. Uvijek možeš MPO-ovcu reć' što te mori pa će nastojat izbjeći. Ali, marža rizika postoji dok se god vraća više od jednoga, mala, i može se još minimizirsat, ali je tu.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Postovi
    47

    Početno

    zadnji post koji sam napisala- to je moj slučaj :?

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    99

    Početno

    :shock: Ja to prvi put čujem...
    A što dr. savjetuje?

  15. #15
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Citiraj alvina prvotno napisa
    zadnji post koji sam napisala- to je moj slučaj :?
    Alvina, događalo se i toga, ne znam s foruma, ali mi je rekao moj MPO-ovac da je jedne godine imao takav slučaj - vraćena dva, jedan se podijelio, bile trojke. Sve ti ovisi o tome čemu ti naginješ, trojke jesu rizična trudnoća, ali većina trojkica koje ja znam su kao grom, ako izneseš trojke do kraja, vjerojatno će te poroditi bitno ranije. Ako si naročito sitne konstitucije onda pitaj doktora. U svakom slučaju pitaj doktora što misli kako će tvoja trudnoća teći i hoće li tu biti problema. Želim ti sretno i mir sa tvojim odlukama, na kraju, tu je ste jedino relevantni ti, tvoj muž i tvoj doktor. Možeš otići i na pdf o blizancima i trojkama i raspitati se o njihovim trudnoćama, možda ti bude lakše i razbije neke strahove. Što god odlučila, to će biti dobra odluka jer će biti tvoja.

  16. #16
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Čula sam ja to, naravo. Pa nisu svi blizanci dvije JS. Ponekad se jedna dijeli, a dijeli se nakon ugnežđivanja u maternicu. Ista stvar je i s IVF-om. Moguće je naravno.

    Teško je o tome razgovarati, zbilja teško. Ne znam što bi ja napravila, kamoli da nešto pričam drugom o tome.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Postovi
    47

    Početno

    Kaže doc da je opasno.Oko 70 posto je šansa kaže da sa ovim jednojajčanima nešto ne bude u redu.ILI SA SVIMA TRIMA NESTO NE BUDE U REDU- NISAM BAS SHVATILA.

  18. #18
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Alvina, jako mi je žao. Dobro se raspitaj kod doktora, trebate shvatiti koji su rizici i koje su alternative, tu te ne smije biti strah i sram, nakon što se vijest malo slegne otiđite do doktora ti i TM i još jednom ga sve ispitajte. Želim ti sreću i sve najbolje, nemam za ponuditi neka iskustva, nadam se da će ti se netko makar javiti preko PP-ova.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Postovi
    47

    Početno

    nije da pricam nekom drugom o tome- mislim uzivo. ali ovdje- mislila sam da bi moglo olaksati nečije drugo slicno iskustvo ili misljenje neovisno (jer ja ne mogu biti "hladne glave". Ps.sitnije sam gradje- 1,63-50 kg.

  20. #20
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Pitaj i dr-a što bi on sugerirao za tvoj slučaj, ako sama nisi sigurna što biste. Pitaj ga i za redukciju - je tvoj slučaj zbog nečega to indicira i gdje. Najbrže ćeš uz njegovu pomoć i uz razgovor sa tvojim mužem do odgovora. Eventualno pitaj dolje na blizanačkim trudnoćama za trojke kakvi su bili ishodi i ev. problemi u trudnoći, većina trojkica za koje sam ja čula budu OK, ali sam čula od cura da dr-ovi komentiravaju da će takvu trudnoću lakše iznijeti korpulentnija žena. Ako te bilo što mori još ili bih htjela drugo mišljenje, otiđi u Maribor do dr. Vlaisavljevića, on je specijalist za neplodnost i odličan ginekolog, on ti kaže svoje mišljenje u glavu bez obzira na obzire - što on kao stručnjak misli. Kontakte lako nađeš na internetu - ukucaj IVF Maribor ili pogledaj prvu stranicu topica Potpomognuta u priv. poliklinikama, link Maribor, tamo sam napisala cijeli roman o Mariboru, skrolaj do shema zvanja - konzultacije se čekaju mjesec-mjesec i pol, ali možeš pokušati i reći da ti je hitno.

  21. #21
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Citiraj alvina prvotno napisa
    nije da pricam nekom drugom o tome- mislim uzivo. ali ovdje- mislila sam da bi moglo olaksati nečije drugo slicno iskustvo ili misljenje neovisno (jer ja ne mogu biti "hladne glave". Ps.sitnije sam gradje- 1,63-50 kg.
    Na tvom mjestu bih se dobro raspitala kod svog doktora i eventualno otišla u Maribor na mišljenje. Mogu samo naslutiti kako ti je teško i koliko se bojiš i nadam se da ćete doći do nekog odgovora za vas .

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Postovi
    47

    Početno

    iskreno ne znam zasto su jednojajčani takav rizik u ovom slucaju- valjda jer su u 1 gastacijskoj vrecici,pa onda pored toga jos 1 plod. Pretpostavljam da nema sanse da iznesem do kraja. a nedonoscad znamo koji su rizik, a mozda se boji i da ce mi sve troje "otic". Moram priznati da bi mi bilo najdraze da e javi neka forumasica sa slucajem slicnim/istim i da NAPISE DA JE SRETNO RODILA ZDRAVE TROJKE :D i da ne moram razmisljaati o selektivnoj

  23. #23
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Od naših privatnika bih ti preporučila Polikliniku Vili - svi su ginekolozi tamo vrsni, objasni sestrama o čemu se radi i zamoli za hitni termin - i tamo se čekaju termini par tjedana.

  24. #24
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Citiraj alvina prvotno napisa
    iskreno ne znam zasto su jednojajčani takav rizik u ovom slucaju- valjda jer su u 1 gastacijskoj vrecici,pa onda pored toga jos 1 plod. Pretpostavljam da nema sanse da iznesem do kraja. a nedonoscad znamo koji su rizik, a mozda se boji i da ce mi sve troje "otic". Moram priznati da bi mi bilo najdraze da e javi neka forumasica sa slucajem slicnim/istim i da NAPISE DA JE SRETNO RODILA ZDRAVE TROJKE :D i da ne moram razmisljaati o selektivnoj
    Možda da zamoliš moderatore da preimenuju topic tako da nekako u njemu bude riječ trojke - ovako će te možda mame trojkica zaobići jer će im se činiti da ih se topic ne tiče.

  25. #25
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Evo ti jednog topica s blizanačke trudnoće o građi žene i trudnoći, ali, mislim da su većina odgovora za blizance, pogledaj, možda ima i netko s trojkama:

    http://www.roda.hr/forum/viewtopic.php?t=62227

  26. #26

    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Postovi
    47

    Početno

    ja bi ti savjetovala drugo mišljenje, uz dobrog ginekologa i sve moguće testove koji su danas dostupni u trudnoći ogromne su šanse da rodiš troje zdrave dječice,možda malo sitnije ali to se brzo nadoknadi
    ja sam čula da se znaju dvije blastice podijeliti pa nosiš od predviđenih dvoje četvero,to se događa samo ne tako često
    i sama sam prošla višeplodnu(blizanci) trudnoću iako nisam baš korpulentna
    baš suprotno
    sretno

  27. #27
    Lidali avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    706

    Početno

    Kao prvo, da vam cijelom kompletu zazelim puno srece i najljepsi moguci ishod!

    Imam poznanicu koja je poprilicno sitnija od tebe (ja sam tvojih dimenzija, pa po tom ocjena) i u 36. tjednu je rodila prekrasne, apsolutno zdrave trojke (kao rezultat 1. IVF-a) koji sad imaju 4 i po godine.

    Ja imam ozbiljnih i objektivno kontraindiciranih zdravstvenih problema za ovako rizicnu trudnocu, pa kad sam konacno iz 14. pokusaja ostala trudna i beta u 5 dana sa 144 porasla na 3030 dok je pao u nesvjest i prvo sto je procijedio, prije nego je na UZV konstatirao da se implantirao ipak samo jedan od 4 vracena embrija bilo je:"Kaj bumo sad u Sloveniju na redukciju...?"

    Kao sto su cure rekle, odi po jos koje strucno misljenje i procjenu svih relevantnih faktora koji ce ti bar pojasnit situaciju i mozda bar malo pomoci u odluci sto i kako dalje.


  28. #28

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    87

    Početno

    alvina, samo da ti poželim puno sreće što god odlučila!

  29. #29
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    Alvina, ovdje na forumu imas Hamsu - njoj su vratili 3 embrija, svi su primili i danas su to zdrave 5-mjesecne bebice koje divno napreduju. I ona je sitna zena, pred kraj trudnoce morala se cesto kontrolisati, odmarati vise, ali je trudnocu lijepo iznijela

    sto se redukcije tice, znam za slucaj cure kojoj je jedan dr iz Sarajeva vratio 4 embrija i svi su se primili, pa je isla u Sloveniju na redukciju i iznijela dvojke. Rizici su ogromni kad se radi redukcija, pa se o tome obavezno treba posavjetovati s ljekarima.

    Zelim ti puno srece sta god da odlucis

  30. #30
    Kikica1 avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    733

    Početno

    Cula sam vec za slucajeve da vrate dva embrija i da se jedan "odluci" podijeliti pa ih najednom bude troje, cula sam i za tu redukciju i za bar dvije cure kojima je to radjeno, ali je sve iz druge-trece ruke pa ne znam ni kako su trudnoce zavrsile. Jedino znam da sam ostala :shock: kad sam za to cula, nisam ni znala da se to uopce moze raditi. To je bilo kod cura kod kojih je postojao rizik da se recimo troje ne moze normalno razvijati pa bolje ukloniti jedan embric da bi bebe koje ostanu bile zdrave i donesene. Mislim da to ima veze s gradjom ali mozda ne toliko s visinom koliko sa situacijom u zdjelici, ali sad mozda lupam napamet. Valjda ce ti se javiti bar na pp netko tko je, nazalost, prosao takvu situaciju. U svakom slucaju, odluka je jako teska.

    Inace, u mojoj zgradi postoji cura koja je visoka mozda oko 165 cm i ima zdrave trojceke. Je li bila na ivf ili ne, ne bih znala reci, znam samo da dugo vremena nisu imali djece i odjednom - puf, tri odjednom. Dva decka i curica a deckici su toliko slicni da mislim da su jednojajcani blizanci. Djecica imaju danas oko 4 godine i zivi su i zdravi.

    Informiraj se, potrazi i drugo, pa i trece misljenje i odluci se za ono sto je najbolje za tebe i tvoje mrvice.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    202

    Početno

    I nasa Bruni ima zdrave trojke, vjerovatno ce ti se javiti.

    Jednojajcani su rizicniji jer zive od jedne postaljice, pa se dogadja da jedan plod 'krade' hranu drugome sto na drugom ostavlja posljedice (ovo nema veze s IVF-om, isto je i s prirodnim trudnocama). Dvojajcani imaju svaki svoju posteljicu pa do toga ne dolazi.

    Redukcija je navodno moguca u Hrv. iz medicinskih razloga do 24 tjedna, a u Sloveniji i kasnije. Poslat cu ti na pp ime doktora koji mi je ovo rekao, pa jos provjeri s njim - mozda nisam dobro skuzila.

    Nosim dvojke i prilicno me je strah iako sve do sada ide super. Mogu misliti kako je tebi. Nedavno sam razgovarala s Bruni i ona mi je rekla da nju uopce nije bilo strah, i da je znala da ce sve biti dobro - i tako je i bilo.

    Sretno!

  32. #32
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Ja sam čula iz tisućite ruke, a i još je upitno jesam li to dobro zapamtila, za jednu trudnoću koja je išla na redukciju u Sloveniji, isto sitnija žena i navodno joj je hrv. MPO doktor joj je to savjetovao, mislim da je nosila trojke, išla na redukciju jednoga, rodila jedno zdravo dijete, a mislim da je drugo dijete, na žalost, umrlo, ne znam da li na porodu ili tijekom trudnoće. Ja bih možda stvarno na tvom mjestu otišla na konzultacije u Maribor kod dr. Vlaisavljevića, mislim da ti on to može relativno dobro procijeniti - koliki su rizici i šanse da bude sve OK.

  33. #33
    nadda avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    505

    Početno

    alvina žao mi je što se uopće nalaziš u takvoj situaciji da moraš odlučiti tako nešto,mislim da prije svega trebaš tražiti još koji stručan savjet jer će tako i tebi i TM biti lakše odlučiti.
    Mislim da tu nije samo problem žene i konstrukcije,visine i ostalog jer ja znam nekoliko malih,sitnih žena koje su izvrsno donijele blizanačke trudnoće.
    Kao što je sky napisala tu je problem jednojajčanih blizanaca koji su još rizičniji jer imaju istu posteljicu,a još kad je tu još jedan plod :? ,mislim da bi bilo lakše da svi imaju svoju posteljicu.
    Ali to su sad kad bi bilo kako bi bilo.Rizik je tu,ali to ne znači i da to nebi sve moglo izači super,mislim da ćeš lakše odlučiti sa još kojim stručnim mišljenjem.
    Želim ti svu sreću kako god odlučila,da se djeca rodu živa i zdrava i da što prije uživate zajedno,a da zaboravite ovo sve što ste prolazili.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    banja luka
    Postovi
    149

    Početno ...

    Cure moje ja bih na ovu temu imala dosta pisati ali naravno ne sve iz svog iskustva,u potpisu se vidi razlog neplodnosti,odnosno vidi se da je kod mene sve ok,ali,na VV su mi vracali po 4-5 blastocista ali ocito lose kvalitete i nista naravno.Kada sam otisla na drugu kliniku jedan Hr vrhunski strucnjak je ostao u cudu vidjevsi koliko blastica su mi znali vracati.Ja sam ga ubjedjivala da su bili lose kvalitete pa eto na kraju krajeva i nisam iz tih postupaka ostala trudna.Covjek je uporno govorio NE NE I NE nikada se ne zna sta je u tjelu zene moze dogoditi pa da ih ipak prihvati.U Mb na transferu smo se morali podpisati za 2 blasto i dr i biolog su rekli da od trudnoce 100% nema nista,ali ja evo nosim dvojke i u 5 sam mjesecu trudnoce.Jedna zena poslje transfera u Mb koja je bila samnom u onoj prijemnoj sobi je gledajuci svoje slike embrija pred sestrom je slucajno prokomentarisala u smislu,e ovaj jedan je bolji,na sto je sestra burno reagovala,kako da to neko moze znati da to niko ne zna,da se to moze vidjeti pa sve bi bile trudne i td,tako da ne znam sta da mislim :shock: ne vjerujem da bas ne znaju nista.Samnom u bolnici u BL je lezala zena prirodno nosi trojke poslije dijagnoze da nikada nece postati majka,2 su jednojajcani a drugi plod ima svoju GV,doktori se nadaju da ce sve biti ok i ne predlazu nista,kao rizik jeste ali sta je tu je.Kod jednojajcanih se jedan blizanac zove donor i on daje sve potrebno onom drugom,tako da bas nisam pametna u tome svemu.Ja sam jako zeljela trudnocu ali nikad nisam razmisljala o blizancima bili su mi misaona imenica,naravno kad sam saznala sreci nikad kraja,ali da me je strah jeste,pravi sam hipohondar i stalno bi bila u bolnici da se mene pita.Ne bi me ni 2% bio strah da nosim jednu bebu,ali sam opet najsretnija na svijetu sto cu imati dva ako Bog dragi da. A tebi zelim svu srecu ovog svijeta,i moj ti je savjet ako vec razmisljas sta kako i td da se dobro posavjetujes sa nekim strucnjakom,posto ova moja poznanica ne razmislja uopste,i kada odlucis sta dalje onda nastavi uzivati u trudnoci,najgore je razmisljati sta bi bilo kad bi bilo...velika pusa

  35. #35

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    306

    Početno

    alvina nisam baš dobro shvatila tvoju situaciju, tj.nejasno mi je da li si zatrudnila prirodno ili putem IVF ?

    Svaki je slučaj za sebe i teško je slušati tuđe savjete ali u MPO kada se dese trojke je zapravo neuspješan MPO. Vani u svijetu više niti ne vraćaju više od 2 embrija a najčešće samo 1.
    I ako si u MPO onda niti ne mogu biti jednojajčani blizanci nego samo dvojajčani ili trojajčani.

    Dešava se da npr.doktori rade transfer 2 blastociste i da se u početku prime obe a poslije samo jedno srce zakuca i zapravo ova druga blastica služi kao nekakva podrška razvoju embrija.

    Iznosim sada samo svoje osobno mišljenje a to je da se užasavam blizanačke trudnoće jer sam imala prilike vidjeti i čuti za puno takve djece s poteškoćama u razvoju. (uostalom na forumu je i slučaj naše sandre).
    Ipak nisu sve priče iste i ima puno zdravih dvojki i trojki.

    Znam da su prije nekoliko godina u HRV radili selektivne prekide trudnoće ali ne znam kako sada trenutno stoje stvari jer nitko više o tome ne govori javno.
    U svakom slučaju traži drugo mišljenje i neka ti je sa srećom!

  36. #36
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    Didicro, napisala je Alvina da su joj vratili 2 embrija, pa se jedan dodatno podijelio

  37. #37

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    306

    Početno

    Hvala wewa

    Sve u svemu nije baš laka situacija i mislim da ne treba nikoga slušati osim doktora i samoga sebe.

  38. #38
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    [quote="nadda"]mislim da bi bilo lakše da svi imaju svoju posteljicu.
    Ali to su sad kad bi bilo kako bi biloquote]

    Netočno. Teže bi bilo iznijeti trojke, svakog sa svojom posteljicom. Zasebnoj posteljici, plodnoj vodi i samoj bebi treba puno više mjesta. Trudnoća je rizičnija da se iznese.
    Blizanačke trudnoće uvelike ovise o majci, njenoj građi, itd.
    Moja mama je izgubila blizance i nikad ne bi mogla donijeti blizance na svijet, jer ima slabije mišiće maternice, jedno dijete uz devet mjeseci strogog ležanja i mirovanja može iznijeti, iako postoji veliki rizik, no blizanci ne bi mogli doživjeti tjedne u kojima mogu biti prijevremeno rođeni. Eto od petoro djece, uspjela je dvoje roditi, mene i brata i to mukom prevelikom.

  39. #39
    nadda avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    505

    Početno

    Da Pepita,možda fizički,ali ja sam mislila na veće rizik koje nose blizanci u istoj posteljici.
    Žao mi je što se to dogodilo tvojoj majci,ali ne možeš reći da je to pravilo jer npr.sam dr.mi je rekao za jednu pacijenticu za koju nije vjerovao da će iznijeti do 32 tjedna po građi ,visini i svemu,a napunila punih 38 tjedana bez problema i rodila djecu od po 3 kg,i ja ih znam nekoliko,2 bile3 sa mnom u bolnici napunile 38 tjedana.
    pravilo je da nema pravila,možemo gledati statistike i ravnati po većini,ali nije pravilo i tu sam u pravu.

  40. #40
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Citiraj alvina prvotno napisa
    Kaže doc da je opasno.Oko 70 posto je šansa kaže da sa ovim jednojajčanima nešto ne bude u redu.ILI SA SVIMA TRIMA NESTO NE BUDE U REDU- NISAM BAS SHVATILA.
    Mislim da ovo "nisam baš shvatila" igra veliku ulogu u svemu ovome. To što nisi "baš dobro shvatila" moraš pitati, ne jednog nego dva dr.
    Koliko ja znam rizik jednojajnačnih blizanaca leži u samoj diobi stanice. Tako nastaju. Jedna JS se poslije diobom dijeli. Kako nastaju sijamski blizanci. Dvije su teorije i obe se smatraju točnima. Kada se JS počela dijeliti genetički sastav nije bio uredan i nije se savršeno uspjela podijeliti pa je tim degenerativnim načinom diobe došlo do potpune nepodjele dvaju zasebna embrija. Druga teorija je da se JS uredno podijelila ali se isto tako zbog degenerativnih gena, itd. ponovo spojila i na taj način opet ne nastaju dva zasebna blizanca već su spojeni (glavom, tijelom, itd...) Inače, blizanci su uvijek rizični. Jednojajčani iz razloga što dijele jednu posteljicu. Zbog načina na koji ustvari nastaju.

    U tvom slučaju ne znam zašto bi bili rizični :? da li zbog još jednog ploda :? moraš draga dobro, dobro prvo provjeriti o čemu se zbilja radi, zato rizik i to toliko veliki rizik.

    Moje mišljenje je da bi jedini rizik mogao biti što su trojke.

    Molim te otiđi u dva - tri ako treba i četiri dr. i dobro se raspitaj o svemu.

    To je najteže što žena mora odlučiti. A nekome drugome je zbilja teško dati ikakav savjet, osim možda da odeš u više dr. da ti kažu svoja mišljenja i u dogovoru sa svojim suprugom odlučiš (uz pomoć svih činjenica) što je najbolje za tebe.

    Želim ti od puno snage i da sve ispadne najbolje što može!!!

  41. #41
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    nadda tri zasebne posteljice su puno više od dvije. Ne kažem ja da je to pravilo, ni slučajno, ali znam da su tri zasebne posteljice veći rizik od dvije. Naravno da nema pravila, neke žene ne mogu ni jednu posteljicu nositi do kraja kako treba.

    Što se tiče blizanaca, kada su u zasebnim posteljicama lakše je nego kada je dijele.

    Naravno da nema pravila, ne dajem ja primjer moju majku radi nekog pravila nego čisto radi primjera da žena može imati problema i s jednim djetetom. Neke stvari se ne mogu reći ni na temelju građe žene.

  42. #42
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    Ovaj i ovaj link objasnjavaju neke stvari oko jednojajcanih blizanaca:

    - jednojajcani blizanci se desavaju otprilike jednom na 250 trudnoca
    - jednojajcani blizanci skoro uvijek dijele jednu placentu (posteljicu)
    - jednojajcani blizanci, ako se razdvoje nesto kasnije u razvoju fetusa, mogu dijeliti plodnu vodu (monoamniotic twins) i to je veca komplikacija najvise zbog toga sto se onda oba ploda nalaze unutar istog prostora i njihove pupcane vrpce se zapetljaju sto moze dovesti do pritiska na pupcanu vrpcu i onda hranjive tvari ne mogu do fetusa. Zato je postotak smrtnosti monoamniotskih blizanaca i do 50% Srecom, oni su vrlo rijetki - jedan od desetak tisuca trudnoca, ali nije ih niti lako dijagnozirati jer se amniotska membrana cesto ne vidi jer je vrlo tanka.

    Osim toga, oko 15% jednojajcanih blizanaca, bili oni monoamniotic ili ne, imaju TTTS, twin-to-twin transfusion syndrome, kad jedan blizanac odumre jer sva krv ode drugom blizancu kroz posteljicu koju dijele.

    I tu su i drugi rizici od trojceka, prerano rodjenje i sve komplikacije koje to nosi...

    Selektivna redukcija je cini mi se takodjer malo kompliciranija kad plodovi nisu nezavisni jedan od drugoga. Zato treba pitati doktora koji je to radio koliko je imao takvih slucajeva jer mi se cini da je iskustvo vrlo vrlo vazno.

    Na kraju jedan znanstveni clanak o selektivnoj redukciji u slucaju 3- i viseplodnih trudnoca od kojih je jedna monochorionic:
    http://www.monoamniotic.org/public/welcome.shtml

    Alvina, sretno! Vrlo, vrlo tezak izbor je pred tobom.

  43. #43
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    pardon, krivi link na znanstveni clanak, evo ispravka:
    http://www.greenjournal.org/cgi/content/full/100/3/561

  44. #44

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    banja luka
    Postovi
    149

    Početno ..

    Cure ja stvarno ne znam sta vise da mislim ali nisu ni svi dr.dovoljno strucni.Npr meni su vracene 2.blasto i bila mi je navodno visoka beta,sumljali su na trojke,ja sam uporno govorila da je to nemoguce i da su mi vratili 2.ploda,a oni uporno da je moguce da se jedan od ta dva podjelio,znam da bi to bilo moguce ali nisam u to vjerovala.Sljedece sto me je sokiralo,a s obzirom da imamo jako dobar UZV u bolnici,tek sa 16.nedelja su mi rekli,e sada mozemo reci da svaki ima svoju posteljicu i da su dvojajcani blizanci,a na prvom UZV se iz aviona vidjelo da su bas odvojeni i da svaki ima svoju vrecicu.Tako da ja vise nista ne razumijem :shock: Sto se tice nosenja blizanaca mislim na samu trudnocu,lakse je zeni sa 2 posteljice nego sa 3,ali da je za bebe bolje da svaka ima svoju u to definitivno vjerujem.........

  45. #45
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Čitajući ono što je sve napisano, pretpostavljam da bi ev. redukcija išla na jednojajčane. Moraš se sve to točno raspitati i do kraja kod doktora raspitati, ali točno, kakvi su rizici, je li moguće da bude sve OK i slično. Teško da će ti forumi dati odgovor jer nema baš puno slučajeva, raspitaj se kod svog doktora sve do u detalje, a najbolje bi bilo da te on uputi dalje jer pretpostavljam da se on ne bavi savjetovanjem u tom smislu. S obzirom da mislim da to tu nitko ne radi, od srca ti savjetujem odlazak u Sloveniju, u Mariboru će te ili znati savjetovati ili znati referirati na nekoga. Sretno, od srca !

  46. #46
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    I da, u Mariboru će ti točno moći reći što je i kako je - vjerujem u njihovu UZV prosudbu.

  47. #47
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Hoću ti reći, oni koji to ne rade teško će te moći stručno savjetovati jer za to treba znanja i iskustva. Oni mogu pričati teoriju, ali najbolje ti je ići tamo gdje je iskustvo.

  48. #48
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    I još misli. Tamo gdje znaju to raditi, imaju iskustva s višeplodnim trudnoćama - meni se Maribor čini idealan jer imaju iskustva i u IVF-u - znati će ti stvarno procijeniti rizike i dati eventualno neku stručnu sugestiju. Čini mi se da se ovdje može dogoditi da te "ostave na suhom", u stilu - gospođo, rizici su vam ti i ti, vi odlučite, mi se ne bi htjeli miješati. Mislim da će ti tamo olakšati odluku jer će moći pričati stvari - u toliko i toliko postotaka se događalo to i to, savjetujemo vam to i to zbog toga i toga. Jer će imat bazu iskustva iz koje će moći "pecati" i davati relevantnije informacije od šturog - tako je i tako, vi odlučite, točka.

  49. #49

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    banja luka
    Postovi
    149

    Početno ....

    I meni bi bilo logicno da redukcija ide na jednojajcane ali kako jel bi onda izgubila oba u toj posteljici :? Ili se zapravo jedino tako i moze :? Ma nagadjamo samo,trazi strucnu pomoc ali bas strucnu i to na par mjesta

  50. #50
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Mislim da će ti u Mariboru moći dati informirani izbor - tj. ponuditi stvarne činjenice, a ovdje ti se može dogoditi da ti ponude stavove (etički motovirane) ili da se žele izmigoljiti iz priče u stilu odluka je vaša, ne bismo se miješali, bez da ti mogu dati stvarne informacije jer stvarnog iskustva nemaju. Ipak je drugačija klima u nas i u Sloveniji i mi se liječimo, a i doktori rade, u jednoj bitno drugačijoj klimi nego u Sloveniji, pa treba svakoga razumjeti. Pišem napamet, ne znam gdje si, u biti, razmišljam na glas di bi najbolje mogla dobit golu činjenicu, jer će ti to najviše pomoći, oprosti na toni postova, ali stvarno bih ti htjela nekako pomoći.

Stranica 1 od 9 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •