Stranica 9 od 9 PrviPrvi ... 789
Pokazuje rezultate 401 do 414 od 414

Tema: selektivni prekid višeplodne trudnoće

  1. #401

    Datum pristupanja
    Jul 2019
    Postovi
    4

    Početno

    Ono sto sam ti htjela naglasiti je da ne gubis vrijeme u Hrvatskoj ukoliko razmisljas o opciji selektivnog abortusa (tu mislim na cekanje rezultata amniocenteze). Jer tu ti je vrijeme jako bitan faktor. Ne rade niti u Sloveniji takve prekide nakon odredjenog tjedna, a svakim tjednom vise ti se rizik povecava.
    Zato je bolje to sve odraditi u Sloveniji.

    Sretno jos jednom!

  2. #402

    Datum pristupanja
    Jul 2019
    Postovi
    4

    Početno

    Bio je upit i za proceduru, pa da i to napisem.
    Nakon sto ih kontaktirate telefonom ili emailom, dobivate termin kod njih u roku od dan dva.
    Obavezno idete na genetsko savjetovanje kod njih (razgovor s geneticarem, nude vam mislim Harmony test, al to ne morate raditi).
    Zatim idete kod ginekologa koji napravi uzv pregled i cvs ili amniocentezu. Brzi rezultati su u roku od dan dva, te ce vas oni kontaktirati telefonom da vas obavijeste o rezultatu.
    Ukoliko je nalaz cvs/amnio da postoji sindrom, a odlucni ste da u tom slucaju idete na abortus, morate proci komisiju kod njih. Dobijete list papira i pismeno obrazlozite zasto zelite abortus i to usmeno ponovite pred komisijom (komisiju imaju dva puta tjedno).
    Moguce ja da nakon komisije isti dan bude i abortus koji se obavlja na nacin da se injekcijom zaustavi rad srca kod bebe.
    Uglavnom, racunajte barem dva puta odlazak u Ljubljanu.
    Ako ste negativna krvna grupa, trazit ce Combs test ne stariji od tri dana prije cvs-a ili amnio, pa ga mozete napraviti u njihovom laboratoriju isti dan kad dolazite na pregled i cvs ili amnio (vrijedit ce i za abortus). Primit cete Rhogam injekciju.
    S vama u pratnji moze ici i netko drugi umjesto muza/partnera, a svakako je pozeljno da netko ide s vama.
    Preporucuje se mirovanje od tjedan dana nakon zahvata, pa racunajte bolovanje svakako.
    Placanje se vrsi kod njih na kasi, s obzirom da ste nerezident. Placa se sve posebno: genetsko savjetovanje, pregled i uzv, cvs/amnio, komisija, abortus. Prije svakog tog koraka vas salju na kasu da platite.

  3. #403

    Datum pristupanja
    Apr 2020
    Postovi
    9

    Početno

    Hvala puno na ovim informacijama, vremenu i trudu.
    Kontaktirala sam ih odma (kliniku u Ljubljani), cim smo dobili naznake da su stvari krenule naopako i komplicirano, prije cca 5 tjedana, ali oni su nam sami savjetovali da obavimo ovdje cvs ili amnio pa da im se javimo, ako nalazi ne budu dobri.
    Odmah smo se krenuli informirati kako cim prije obaviti cvs, ali u nasem slucaju prema misljenju nasih lijecnicima (nekoliko razlicitih misljenja iz vise gradova) nema medicinski opravdanog razloga za cvs koji je puno rizicniji s visepolodnom trudnocom i stavio bi u veliki rizik blizanca koji prema njima nema nikakvih poteskoca niti problema s razvojem te su svi istog stava, a to je da je jedina mogucnost amnio..
    U Ljubljani su nam savjetovali 16ti tjedan za amnio (bas kao i ovdje) te rekli da je najpovoljnije obaviti selektivni prekid do 18tog tjedna, ali da je moguce i naknadno.
    Nasi svi lijecnici kod kojih smo se konzultirali tvrde da ce prema njihovom iskustvu sve biti obavljeno u rokovima i s mogucnoscu pravovremenog odlaska u SLO, ako bude potrebno (buduci da nazalost nismo niti prvi niti zadnji s takvim dvojbama te da je uvijek sve obavljeno na vrijeme)...
    Nasu situaciju je otezala i korona tj. nemogucnost slobodnog kretanja i izlaska iz zemlje tako da nam mozda i radi toga Slovenci nisu uopce spominjali mogucnost dolaska kod njih, odnosno obavljanja pretraga kod njih.
    Koliko sam se ja informirala, odnosno iscitala znanstvenih clanaka, rezultati amnio niti ne mogu biti gotovo puno ranije od cca 2 do 3 tjedna..buduci da se uzorak ipak mora ostaviti u inkubatoru na odredeno vrijeme. Postoji taj prvi test nakon 2 dana, ali on ne mora biti pouzdan..odnosno taj prvi nalaz moze biti dobar, a da nakon 2 tjedna ipak dode los konacan nalaz..
    Amnio se najranije moze raditi s 15+, ali bitno je da ima dovoljno plodne vode i mjesta...sto kod blizanaca opet komplicira stvar i sve odgada za nekih 5,6 dana..tako da nisam sigurna kako pozuriti cijelu proceduru..svakako jos nekih 10tak dana pa cemo obaviti i to tako da nam preostaje samo nadati se najboljem..

  4. #404

    Datum pristupanja
    Jul 2019
    Postovi
    4

    Početno

    Da, vjerojatno zbog korone nisu trazili da pretrage obavite kod njih. Inace savjetuju da oni obave pretrage.
    Nazalost da, i cvs i amniocenteza imaju svoje prednosti i nedostatke, te je svakako potrebno individualno procijeniti.
    Sretno!

  5. #405

    Datum pristupanja
    May 2020
    Postovi
    2

    Početno

    Curke, evo.i mene, nova ovdje...moja prica zapocinje ovako...U 20.tj sam isla na uzv misleci sve ce biti u redu, sva sretna...na uzv su mi rekli da je sve u redu, jedino sto nisu mogli izmjerit zatiljak er se bebica nije htjela pomrdati..Ali je dr bila pozitivna I narucila me ponovo za 2tj na kontrolu..nakon 2 tj dolazim ponovo gdje mi se cijeli svijet rusi...name, na uzv su vidjeli (druga dr) da mi bebica sva sklupcana I zbog toga nisu mogli vidjet bubrege I mokracni mjehur, plodne vode skoro nista nije bilo, I jos s dijagnozom ehogenog crijeva...ugl, Dr rekla da beba ne izgleda zdravo I da ne znaju uzrok, poslali su me specijalistu koji mi je rekao da je sansa za prezivljavanje bebice 5-10% I ako prezivi bit ce teski invalid u krevetu koji nece zivjet dugo...naravno otisla sam po drugo misljenje Ali svi su rekli isto, cak na 4D uzv nisu mogli nista vidjet I beba je bila manja za 4tj...oni ne razumiju kako je voda mogla iscurit nakon samo tjedan I pol, ili je mozda netko presutio da je beba u lose stanju..ugl, svi specijalisti su mi savjetovali da prekinem trudnocu, zbog mogucih komplikacija sepse I receno mi je da vjerojatno necu moci prirodno rodit jer mi je usce maternice kratko I usko pa bih morala na carski s trudnocom u 28tj jer ne bih mogla dogurat do termina...sve mi tesko pada, placem svaki put kad pricam o tome, proslo je 5 dana I sve je jos svjeze Ali ja se samo nadam ponovno ostat trudna I da osjetim majcinstvo...osjecam se lakse jer znam da nisam sama ovdje..

  6. #406
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    Draga leptrir44 želim ti uputiti riječi utjehe u ovoj teškoj životnoj situaciji. Ovo što se dogodilo bolno je i teško, ali pokušaj ići polako, dan po dan, planiraj i imaj nade...

    Rodin forum je velik, ima puno podforuma i teme.

    Na ovom podforumu piše puno članica koje su prošle iskustva slična tvojima:
    http://forum.roda.hr/forums/95-Roditelji-an%C4%91ela


    Nadam se da će ti pisanje tamo donijeti barem malo pomoći jer i da će ti forumašice pružiti razumijevanje i podršku.
    Posljednje uređivanje od Inesz : 30.05.2020. at 21:15

  7. #407

    Datum pristupanja
    Apr 2020
    Postovi
    9

    Početno

    Mi smo prezivili AC.
    Sad treba izdrzat cekanje nalaza. Sam zahvat je prosao brzo i u redu. Sada mirovanje i igra zivaca.
    Na UZV-u prije zahvata je sve izgledalo ok, bebe se razvijaju, izgledaju uredno...samo je ova manja stalno manja (za cca 7 dana) i to me nekako brine buduci da je kod nje NN bio dosta uvecan prilikom prvog mjerenja (11+koji dan) kada smo saznali i za gubitak jedne bebice..vec za tjedan dana je dosao u granice normale, a s 15+0 ga vise nije bilo..ali svakako bio je tu i to nas je u biti dovelo i do cijele ove price. Ta beba je cijelo vrijeme nekako manja i tjesila sam se da su to sve ok odstupanja, pa kako ne znamo jesu dvojajcani ili jednojajcani da je moguce da se i nisu zaceli isti dan..bla bla..ali opet crv radi svoje i treba sad to izgurat..i docekat nadam se dobre nalaze, jer ne znam kako dalje izdrzat sve, ako nesto ne bude ok.

    Leptir 44 od srca mi je zao sto moras sve to prolaziti i zelim ti da sve sto prije i bezbolnije prode i da ti se cim prije sve poslozi bas onako kako si zelis..

  8. #408

    Datum pristupanja
    Dec 2019
    Postovi
    17

    Početno

    Bok svima
    Prije svega Komplicirano ne vidim tvoje novosti, molim te javi nam. Nadam se da je sve u redu...
    Ja osim ultrazvuka nisam išla na testove probira niti Nifty/Panoramu, jer su mi rekli da ne vrijede za trudnoće koje su počele kao trigemini. Na sreću na ultrazvuku je sve bilo ok, pa mi je jedino ostala nada da je sve u redu i da su bebice zdrave.

    Leptir44 kako si ti?

    Ja sam pisala već da su bile trojke pa je jednoj bebici u 8TT prestalo kucati srce.
    Želim se svima u grupi zahvaliti na potpori, stvarno mi je u teškim trenutcima puno značilo.
    Uglavnom ja sam rodila dva predivna dečkića u 37 tjednu trudnoće, oba velika oko 3kg.
    Dvojajčani, imaju sad mjesec dana. To znači da je jednom jednojajčanom prestalo kucati srce. (2 blastociste su mi vratili prilikom IVF-a, jedan plod se podijelio).

  9. #409

    Datum pristupanja
    Sep 2020
    Postovi
    1

    Početno

    Pozdrav, imam pitanje, ne znam kome i gdje da se obratim.. da li se koja mama pronasla u sljedecoj situaciji:
    Imam sina od 4 godine i od njegovog rodenja planirali smo jos jednu bebu..sad sam napokon zatrudnjela , nosim blizance, ali sad u 10tt mi je receno da se jedna beba uopce ne razvija i nece opstati... mene zanima kako su se mame nosile s tim? Postoji li sansa da se beba cudom pokrene i pocne razvijati? Kako zavrsava takva trudnoca ako jedan blizanac bude u redu? Prirodni porodaj ili carski? Imam milijun pitanja,a nigdje ne pronalazim konkretne odgovore

  10. #410
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Bok LukiTina, nemam osobnog iskustva s tim, ali to što ti se dogodilo i nije rijedak slučaj.
    Čim prije plod stane u razvoju, tim bolje za ovog drugog. Znaš li ti kad je tvoj stao? Koliko zaostaje za drugim, odnosno kojem tjednu odgovaraju mjere? Kuca li mu još srce?

    Ako je dovoljno mali, plod će se apsorbirati, a drugi će se normalno razvijati i trudnoća će se nastaviti normalno kao jednoplodna.
    Ako je veći, rodit će se s drugim blizancem. Bude komplikacija ako plod odumre kasnije, tipa u 20tt, to zna loše završiti ali tvoja trudnoća je još mala - 10 tt - a i pitanje kad je stao u razvoju, na 6-7-8 tjedana...

    Znači, sve ovisi o veličini ploda. 10tt je mala trudnoća, mislim da carski nije indikacija ni za veće tjedne.

  11. #411

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Bila u sličnoj situaciji pre skoro tačno 10 godina, samo je jedan blizanac prestao da se razvija već u 7. nedelji trudnoće. Drugog sam rodila najprirodnije moguće, terminski, u urednoj daljoj trudnoći, bez ikakvih problema na porođaju. Telo resorbuje plod slično kako resorbuje i hematom, kad je trudnoća tako rana.
    Mene su upozorili da postoji određena mogućnost za izvesne anomalije kod preživelog blizanca. Moj sin je rođen sa samo jednim funkcionalnim bubregom, ali to isto nije velika retkost, niti prepreka za normalan život. Sad je već školarac, obično, zdravo dete .
    Naravno, mnogo je veća mogućnost da apsolutno sve bude u redu i bez ikakvih daljih komplikacija.
    Kako se ko nosi sa situacijom jako zavisi od osobe do osobe. I ceo spektar osećanja je normalan, jednako kao i nedostatak osećanja. Daj sebi vremena da sve prihvatiš i budi blaga prema sebi. Ogromne su šanse da će dalje trudnoća ići dobro i školski.

  12. #412
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Stvarno, pulinka, ovo za veću mogućnost anomalija kod preživjelog blizanca? Ja sam bila u bolnici sa curom koja je u istoj situaciji išla na pobačaj po savjetu ginekologa. Kao, “ne riskiraj, još si mlada bit će djece”. I tada sam mislila da mi ili ona laže jer joj je neugodno da ona ide na AB, a ja na MPO, ili da joj je doktor jednostavno kreten. Nisam joj ništa rekla jer mi ju je bilo žao, kao jadnica otišla na abortus bez potrebe.
    Baš ću malo proguglati kad stignem ima li to kakvo znanstveno utemeljenje ili je ipak na nivou narodnog vjerovanja - i sad bih to pomislila da mi nisi rekla za ovaj bubreg!

  13. #413

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Argente prvotno napisa Vidi poruku
    Stvarno, pulinka, ovo za veću mogućnost anomalija kod preživjelog blizanca? Ja sam bila u bolnici sa curom koja je u istoj situaciji išla na pobačaj po savjetu ginekologa. Kao, “ne riskiraj, još si mlada bit će djece”. I tada sam mislila da mi ili ona laže jer joj je neugodno da ona ide na AB, a ja na MPO, ili da joj je doktor jednostavno kreten. Nisam joj ništa rekla jer mi ju je bilo žao, kao jadnica otišla na abortus bez potrebe.
    Baš ću malo proguglati kad stignem ima li to kakvo znanstveno utemeljenje ili je ipak na nivou narodnog vjerovanja - i sad bih to pomislila da mi nisi rekla za ovaj bubreg!
    Sad tek vidim... I ja isto, upoznala ženu sa istom pričom, doduše do tada je već imala troje dece, ali opet...
    Meni je to reklo nekoliko dr iz NS porodilišta gde sam išla na dodatne konsultacije upravo zbog missing twin dijagnoze, zapravo moj tadašnji dr je preporučio ab koji sam odbila, tada su tvrdili da je verovatnoća za anomalije 7 u 10 slučajeva.

    Koliko sam čitala po netu od tada dostupnih podataka, ta verovatnoća je ono, preuveličana, tj. tom verovatnoćom dr sebe ograđuju od tužbi, jer "anomalije" obuhvata bilo šta od varijante "nije se formirao jedan trajni zub" ili "jedan jajnik je netipično građen" , što realno niti je redak slučaj i kod jednoplodnih trudnoća niti je prepreka za normalan život, do većih anomalija koje se vide na UZ, a za koje verovantnoća nije ni blizu takva i tolika.
    Nisam puno čitala dalje neke savremenije radove, ipak je od tada prošlo 10 godina, ja sam mirna i jako zadovoljna sa mojom tadašnjom odlukom , kad mi već nije bilo dato da ih ostane dvoje...

    Ako imaš volje, pogledaj, moguće da su do sada gledišta daleko izmenjena, ja sam svoje iskustvo napisala kao pozitivno a ne negativno, jer je pitanje bilo kolika je šansa da drugi blizanac bude u redu. Mislim, meni je moje dete u redu, ne daj bože većeg zla, što kažu .

  14. #414
    maca2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    635

    Početno

    Imala sam IVF blizanačku trudnoću do 7.tt kada je ustanovljena srčana reakcija samo kod jednog ploda. Drugi se prestao razvijati oko 6.tt. Imala sam i hematom do 14 tt. Nitko mi nije spominjao povećanu mogućnost anomalija za preostali plod niti sugerirao prekid trudnoće. Plod se resorbirao kao i hematom bez problema. Rodila zdravo dijete u 39. tt (doduše manje porođajne težine i s posteljicom pred otkazivanjem, ali su rekli da nije povezano s početnim problemima ili IVF-om).

Stranica 9 od 9 PrviPrvi ... 789

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •