Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 59

Tema: mamografija i dojenje

  1. #1
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno mamografija i dojenje

    fakat nemam pojma o ovome: mogu li kao dojilja na mamografiju? odnosno, hoće li činjenica da dojim imati neki efekt na rezultat mamografije, te je li mamografija štetna u smislu da ne smijem nakon nje dojiti...

    malo sam mutava, ali nikad još nisam obavila taj pregled, a planiram uskoro...

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Lutonjca a zasto na mamografiju?

    Mislim mlada si i ako nemas nekih problema, zasto ne onda samo UZV grudi. Ja to radim svake godine a imala sam prije problema ali mi jos nisu predlagali mamografiju. Imam 33 godine.

  3. #3
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    pa ne znam, gdje god sam čitala kažu da to treba u ovim godinama već obavljat (imam 29)?? mislim svakih 5 godina, tako nešto...

    usput, može isto pitanje i za uzv - utječe li dojenje na rezultat, i utječe li on na dojenje??

  4. #4
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    uh, jesi me prepala.

    mozes na ultrazvuk.
    s mamografijom pricekaj. nema nekog smisla dok su ti puni kanalici, pogotovo jer ti nije hitno.

  5. #5
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    ja bila bas nedavno na uzv(imali smo sistematski u firmi, samo zene iznad 40 su slali na mamografiju, dakle, mislim da ti jos ne treba - ivarica, ti se pozuri ) , ali slicna stvar s uzv, pogledali su mi, nalaz je tipicni izgled dojke u laktaciji, rekli nek dodjem kad prestanem dojit ponovo.

  6. #6
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    ma htjela sam ja sinoc napisati taj komentar o godinama, ali sam ostavila maji nek se veseli

    za uzv bi bilo dobro neposredno prije skroz izdojiti obje dojke.
    a mamografija barem dva mjeseca nakon prestanka dojenja.

  7. #7
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    ja sam bila na UZV dok sam dojila, i takodjer su mi rekli da dodjem nakonperioda dojenja, pa vidis, idem se naruciti.....

    na ovom uzv kazu kako se lijepo vide prosireni mlijecni kanali

  8. #8
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    jesam onda dobro shvatila da mi se ne isplati ni uzv, jer će mi ionako reći da dođem kad prestanem dojiti??

    a s mamografijom ću dakle dosta pričekati, jer planiram dojiti još minimalno 6-7 godina ne zaru, nego iduće dvoje djece nakon nje

  9. #9
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj zrinka prvotno napisa
    ja sam bila na UZV dok sam dojila, i takodjer su mi rekli da dodjem nakonperioda dojenja
    hehe, oni vjerojatno misle da ce to biti za mjesec dva a ne za dvije tri godine

  10. #10

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    3,026

    Početno

    Lutonjice, dobar timing. Ja sutra idem na sistematski, a ovo mi nije ni palo na pamet, mada sam se pripremila da im odmah kažem da dojim.

  11. #11
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Kolika je zbilja mogućnost da se dobije neki maligni tumor tokom dojenja? Ili nakon dojenja? Imaju li neki podaci friškiji? Jednom je bio jedan stari topik koji je dotaknuo tu temu.

  12. #12
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    moze se, znam dvije zene koje su dobile rak dojke dok su dojile. jedna od njih je otkrila kad joj je curica imala 11 mjeseci.

  13. #13
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Jesu li bile na pregledu ili su ga same primjetile?

  14. #14
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    A kak se skuzi rak dok dojis? :/

  15. #15
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    ma ja sam isla na UZV jer mi je mamina sestra upravo bila umrla od raka dojke a ja sam u to vrijeme crtala interijer ordinacije za UZ pa sam zamolila dr da me usput i pogleda...

    ako postoji neka tvroba, mislim da bi se ona vidjela neovisno o prosirenim mlijecnim kanalicima

  16. #16

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    3,026

    Početno

    Ja jučer bila na sistematskom, rekla da dojim, i radili su mi mamografiju.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Jesu imali fino posla za počistiti poslije?... s onim pločama tako stisnu jadnu dojku da si mogu zamisliti cijele mljekoskoke da su mi to napravili dok sam dojila.

  18. #18
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    mamografija je rentgensko zracenje?

    meni nisu htjeli snimati rentgenski zeludac i crijeva dok sam dojila, jedna dr je rekla moze, a druga koja je vrsila snimanje je rekla, ja vas ne zelim snimati, dok se doji nije dobro i naravno da sam se pokupial kuci neobavljena posla, ali popijene krede

  19. #19
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    zrinka, mozes na rtg pa dojiti.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    3,026

    Početno

    Citiraj mamazika prvotno napisa
    Jesu imali fino posla za počistiti poslije?... s onim pločama tako stisnu jadnu dojku da si mogu zamisliti cijele mljekoskoke da su mi to napravili dok sam dojila.
    Pa Jan je taman prije sve ispraznio tako da nije bilo strašno, ali kada me je doc ručno pregledavao pitao me da li i inače imam iscjedak iz bradavica

  21. #21
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    dok sam ja lezala na stolu, te dvije lijecnice su se skoro posvadjale, ono mogu li ili ne na rentgen...
    ja rekoh, odo ja kuci, doci cu kad prestanem dojiti, nisam znala koja je u pravu i nisam htjela riskirati
    eto, jos nisam otisla

  22. #22

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    3,026

    Početno

    :? Ja sam išla i na slikanje bubrega prije nekoliko nekih 6-7 mjeseci, nitko se nije ni dvoumio smijem li se zračiti za vrijeme dojenja, važno je bilo samo da nisam trudna!

  23. #23
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    zrinka, a jesu li oni trebali koristiti za pretragu i neke markere ili samo rtg?

  24. #24
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    samo rtg
    ali onaj, popijes ujutro kredu u 8 i onda te svako po ure snimaju do popodne, da vide kako ta kreda putuje i gdje sve prolazi

  25. #25

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    NL - UK - NL
    Postovi
    724

    Početno

    mammografija ne mora da se radi pomocu zracenja, moze i pomocu MRI. Samo je tad' puuno skluplja, ali je i puno specificniji ishod. Ja trenutno radim istrazivanje na diagnostici raka. Sto se tice raka dojke puno je pouzdanije se redovno kontrolisati (mislim sama sebe, pod tusem ili slicno) nego se redovno zraciti. Ako ne mozes da nadjes nesto pod rukom, onda je mala vjerovatnoca da ce radiolog to pronaci na mammogramu, MRI je druga prica.

    Ne mogu ovog trenutka da nadje knjigu o raku djeke i jajnika, ali cini mi se da ima smisla raditi mammograph iznad 40 godina, prije je bolje pregledati redovno!

  26. #26
    Osoblje foruma Mimah avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    1,506

    Početno

    Podižem. Ima kakvih novih saznanja? Idem uskoro na sistematski, ulazi i mamografija. Kao dojilja, smijem ili ne?

  27. #27
    dutka_lutka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,292

    Početno

    Iz knjige J. Grgurića i A.P. Bošnjak: "Dojenje - zdravlje i ljubav":


    Dojenje je dopušteno uz rendgensko (rdg) snimanje, ultrazvuk (UZ), kompjutoriziranu tomografiju (CT), magnetsku rezonanciju (MRI), mamografiju, biopsiju dojke.

    Dojenje treba privremeno prekinuti ako se rabe radioizotopi, npr. za scintigrafiju kostiju, štitnjače i dr. organa, tako dugo dok se ne izluče iz tijela:
    scint. tehnecijem 99m - prekinuti dojenje 2 dana,
    scint. jodom 135 i 131 i galijem 69 - prekinuti dojenje 2 tjedna.

    U svakom pojedinom slučaju savjetujte se s liječnikom.

  28. #28
    Osoblje foruma Mimah avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    1,506

    Početno

    Hvala!

  29. #29
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Procitala sam temu, ali i dalje nisam pametna, sto je bolje napraviti ako jos uvijek dojim, uzv ili mamografiju? Koliko sam shvatila, uzv bi bio bolji? Mamografiju nikad nisam radila (a uskoro cu 45), uzv neposredno prije trudnoce je bio ok.

  30. #30
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    sad i jedno i drugo baš nije mjerodavno jer je sve povečano.

  31. #31
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,231

    Početno

    Jelena.o, mene su na instititu za tumore oprali kad sam se pojavila nakon 3 godine i izgovorom da s dojila. Receno mi je da se moze raditi uzv i tijekom dojenja i da se moze dobiti vjerodostojan nalaz.

  32. #32
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Onda cu uzv, puno mi je dvije i pol godine (nemam poz. obiteljsku anamnezu, ali imam nekih nesepecificnih tegoba).
    Kod prestanka dojenja koliko bi dana trebalo proci da mogu na mamo (mali nije cicao od jucer ujutro pa je, izgleda, i to opcija).

  33. #33
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,231

    Početno

    Taj dio ne znam. Najbolje da nazoves i pitas.

  34. #34
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    ja radila uzv kod prvog dojenja, pa su me opali zakaj nisam čkala da prestanem, mamografiju sam radila pred godinu dana, znači skoro gorinu iza dojenja, pa su rekli da je i to bilo prerano.

  35. #35
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Prerano godinu iza dojenja? Onda definitivno uzv.

  36. #36
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj vikki prvotno napisa Vidi poruku
    Procitala sam temu, ali i dalje nisam pametna, sto je bolje napraviti ako jos uvijek dojim, uzv ili mamografiju? Koliko sam shvatila, uzv bi bio bolji? Mamografiju nikad nisam radila (a uskoro cu 45), uzv neposredno prije trudnoce je bio ok.
    UZV.
    Meni od 40-te (vec dvije godine) uvijek rade prvo mamografiju, a onda dijagnozu s mamografije dodatno provjere/potvrde UZV-om.

  37. #37
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Onda uzv zasad, hvala, cure!

  38. #38
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Dižem, ima li kakvih novih saznanja?

  39. #39
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ja i bez dojenja ne.idem.na mamo, a kamoli da dojim. Ne bih se usudila osim da je ne daj Boze huda sila i bas se mora.

    Ajme pa to je zracenje cica, di bi onda ozracene cice ponudila bebi za dobar tek.:/
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 25.10.2019. at 16:26

  40. #40
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Ahahha, da, kad napišeš ovako to dosta loše zvuči
    Ma ja sam u fazi prestanka (tj. mali je prestao dojiti ali se još nisam pomirila s tim
    Inače jesam u rizičnoj skupini pa sam već i trebala ići al eto, dojenje...

  41. #41
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Nije to neka značajna doza koja se primi tijekom mamografije, i radi se svake dvije godine ako je sve ok. Plus, cicke nisu ozračene pa da sad one zrače dalje, tako da ih se može odmah nakon pregleda ponuditi za obrok. Veći problem je, po meni, stiskanje, tj. kompresija. Al i dalje je korist daleko veća od neugode pregleda jer ultrazvuk može biti 100% uredan a žena umre od karcinoma dojke. Viđeno više puta, na žalost.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
    Posljednje uređivanje od eryngium : 25.10.2019. at 21:18

  42. #42
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Eryngium, ne pokriva niti mamografija 100%, treba kombinirati. Znam žene sa urednim mamogr. nalazom koje su imale karcinom.
    Treba kombinirati.

  43. #43
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    Eryngium, ne pokriva niti mamografija 100%, treba kombinirati. Znam žene sa urednim mamogr. nalazom koje su imale karcinom.
    Treba kombinirati.
    Da, da, naravno.
    No ovdje se govorilo, koliko sam ja skužila, o nepotrebnosti mamografije jer se ide na ultrazvuk, a uredan nalaz na utz ne znači nužno i uredan nalaz na mamo. Kao i obratno.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk

  44. #44
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Ofkors. Na UZV-e hodam redovito, dojenju unatoč.
    Al sad moram podebljat i s mamo pa vidim da su info dosta šarolike, od “možeš i dok dojiš” do “i godinu dana poslije je prerano”. Najbolje da se naručim, dok dođem na red taman ću biti negdje na pola.

  45. #45
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ako imaš opterećenu obiteljsku anamnezu najbolje bi bilo da odeš na pregled kirurgu koji se bavi dojkama ili onkologu, da napravi i fizikalni pregled i preporuči ritam pretraga, kad mmg, kad uzv, a možda preporuči i da se napravi MR

  46. #46
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    Citiraj Argente prvotno napisa Vidi poruku
    Ofkors. Na UZV-e hodam redovito, dojenju unatoč.
    Al sad moram podebljat i s mamo pa vidim da su info dosta šarolike, od “možeš i dok dojiš” do “i godinu dana poslije je prerano”. Najbolje da se naručim, dok dođem na red taman ću biti negdje na pola.
    Probajte na stamparu za one koje su u zg
    Relativmo brzo se dobi termin

  47. #47
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    mmg se svugdje brzo dobije
    merkur doslovno sutra
    dubrava
    uzv je lista čekanja

  48. #48
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Fakat. Sad mi je i frendica potvrdila da se mmg ne čeka praktički ništa (ja sam u Ri).
    UZV ionako idem privatno.
    Aleks, tnx, i gin i ultrasoničar (koji me usput i isprepipaju) su mi preporučili 1 x godišnje UZV i 1 x godišnje mmg, kontala sam da je to dovoljno? Sumnjam da bih dobila uopće uputnicu za kirurga/onkologa ovako kad mi nije ništa, samo na osnovu obiteljske anamneze. Ili si mislila privatno?

  49. #49
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    meni se, čini previše svake godine mmg, ipak je to zračenje, ne neko preveliko, ali je zračenje
    ja bih rađe 2x godišnje uzv, a mmg na svake dvije godine
    ali baš radi toga bih da to vodi netko tko se baš bavi dojkom, pa neka odredi ritam pretraga
    zašto ti ne bi dala uputnicu?
    ako je jako opterećena obiteljska anamneza radi se i gensko testiranje

  50. #50
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    ako je jako opterećena obiteljska anamneza radi se i gensko testiranje
    Radi se gensko testiranje na uputnicu? Sestri mi je bio potvrđen BRCA, čini mi se 2, morala bih provjeriti. Ja sam se mislila raditi ili ne, pa sa ostala na tome da se revno kontroliram, a da nisam napravila testiranje. Međutim, šansa da ti se potvrdi da nemaš nasljedni faktor nije za odbacit.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •