Pokazuje rezultate 1 do 28 od 28

Tema: Uvecani pijelon

  1. #1
    bebano avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    231

    Početno Uvecani pijelon

    Drage zenice,

    mom sinu kojem ce uskoro 2 mjeseca je uvecan desni pijelon. Normalna velicina je 10mm, a kod njega je 16. Meni je to jos moja ginekologica ustanovila u 8 mj. trudnoce (tada je bio 7 mm) ali nismo znali da li ce se to siriti ili stati na tih 7 mm. Na zalost jos se prosirilo . Sada nas salju kod pedijatra nefrologa, koji ce uraditi detaljne pretrage i uputiti nas dalje. Molim vas imate li iskustva sa tim, znate li sta dalje, nije valjda da ce se morati ici na operaciju . Ne mogu da zamislim da bi se ovako mala bebica mogla operisati. I jos me zanima kako se bebi od 2 mjeseca uzima urin i urinokultura :? . To mi nije jasno.
    Hvala svima na odgovoru.

  2. #2
    tetamaja6 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    osijek
    Postovi
    575

    Početno

    ja ti ne znam blago ništa o toj bolesti,ali ću ti pomoći oko drugog djela pitanja!
    urin se uzima tako,da u ljekarni kupiš specijalne sterilne vrećice za urin,ubaciš piška i testise u otvor koji postoji na vrećoci koja se lagano poljepi okolo(ništa jako,lako ne može pomaknuti pa odnah kupi više vrećica).staviš mu pelenu i čekaš!
    kad se popiški to presipač i sterilnu čašu ili zavežeš vrećicu i to odneseš u labos!
    ista procedura je i za urinokulturu!
    kad to budeš radila,bilo bi idealno da sve bude čisto(znam da je i obično,ali obrati malo više pažnje),ako se pokaka radije "hvataj" drugi urin,nego da nosiš taj!
    i još jedan savjet!nemoj očekivati da će ti uspjeti iz prve i ako dobiješ uputnicu za urin,ne očekuj da ćeš to napraviti u čekaoni labosa,jer to nije tako jednostavno mali se baš onda neće htjeti popiškiti!
    radije kreni skupljati po noći pa ćeš do jutra uspjeti!

    al sam se raspisala,laborant sam po struci pa znam što pišem

    nadam se da sam pomogla!

    sretno

  3. #3
    bebano avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    231

    Početno

    Ma naravno da si pomogla. Sada je sve puno jasnije. Hvala puno. A bas sam se pitala kako to izvesti , kada za sve ima neki trik. Hvala jos jednom .

  4. #4
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Jedino ti je jaaako bitno da vrecica nebude duze od 15 min tj. ako se u tom roku ne popiski, stavis mu drugu. Obavezno mu pisonju prije operi vodom a i sebi ruke jer je jako velika sansa da ti uzorak bude zagaden. Meni je jednom bio 3 puta za redom iako sam stvarno pazila.
    E da, nakon mokrenja, urin moras dostaviti u roku od sat vremena.

  5. #5

    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Kastav
    Postovi
    131

    Početno

    Vrećica se može držati 45 minuta i onda se mijenja ako se ne popiški, tako su nama rekli u bolnici i tako smo mi radili tamo.

  6. #6
    tetamaja6 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    osijek
    Postovi
    575

    Početno

    moram konentirati na dužinu držanja i brzinu dostave

    ako je za običan urin,držiš vrećicu dok se ne popiški(osim ako se pokaka,onda mjenjaš),a što se tiče dostave,dovoljno je da urin staviš u hladnjak do polaska u lab!

    za urinokulturu,treba biti pažljiviji,ali je procedura jednaka!u urinu se počnu množiti bakterije ako dugo stoji na sobnoj temp.ali to je zanemarivo(ako ne stoji 6 sati,nadam se da ne kontaš),zato ga stavi u hladnjak i neka ga netko odnese!

    provjeri na uputnici,da mali ne mora vaditi krv,onda moraš voditi i njega!

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    83

    Početno

    meni su u trudnoći ustanovili da beba ima uvećane pijelone. Kad se je rodio imao je oko 12-13 mm na oba bubrega. Tri mjeseca je pio antibiotike radi prevencije i kasnije kako je rastao, sve se je normaliziralo. U početku smo se kontrolirali svaka tri mjeseca, a kasnije svakih šest.

    Prve pretrage koje su mu napravljene su bile uzv bubrega i snimanje mjehura radi refluxa. mislim da ćeš konačnu dijagnozu znati odmah isti dan.

    Želim Vam sve naj-naj.

  8. #8
    bebano avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    231

    Početno

    Hvala vam svima na odgovorima.
    Za urin zaista nisam imala pojma kako ga uzeti bebi i sada mi je sve puno jasnije.

    A ovo sto je Sandra napisala bas mi daje nadu da se i kod mog sina to vremenom moze normalizirati, da nece morati doci do nekih vecih zahvata (nedaj boze operacije).
    Hvala puno .

  9. #9

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    276

    Početno

    podižem.bebano, jel ima šta novo po pitanju ovoga? moj bebač (9,5 mj) ima pijelon desnog bubrega 10 mm, i šalju nas na mikciju ali tek u 10. mj. nakon još jednog uzv-a. nema uroinfekata niti bakterija. šta mislite??

  10. #10
    Sofi

    Početno

    U 38 sedmici trudnoce mi je gin primjetila blago prosirenje desnog bubrega pijelon, rekla je da se to u vecini slucajeva povuce do poroda ili poslije poroda ili do neke prve bebine godine i da se to desava u vecini slucajeva kod djecaka tj kod muskog pola.Pa bi molila mame koje su imale slicna iskustva da mi malo to pojasne s obzirom da mi je za par dana termin i jako sam zabrinuta kako ce to sve na kraju ispasti.
    Molim vas da mi sto pre odgovorite.
    Zabrinuta mama

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    201

    Početno

    da i ja napišem naše iskustvo
    meni su, tj. mojoj kćeri prenatalno, u negdje 7. mjesecu trudnoće vidjeli prošireni pijelon
    jako sam bila uplašena i zabrinuta
    kad se rodila, zahtijevala sam odmah da u bolnici naprave uzv bubrega i naručili su me onda tamo za 20 dana na kontrolni pregled (to se ne bi dogodilo bez mog inzistiranja!)
    nekako isti tjedan sam otišla na prethodno ugovoreni pregled + uzv u Polikliniku 'Helenu' gdje je dr. našla da joj je desni bubreg, tj. pijelon graničan, a lijevi proširen na 11 mm
    uzeli nam urin i urinokulturu, te, budući da je opće stanje djeteta bilo dobro, ostavili su nas bez profilakse i sa par savjeta:
    1. mjesečna kontrola urina i urinokulture
    2. pri temp, prije cijepljenja obavezno kontrolirati urin
    3. tromjesečni uzv
    na mikciju smo bili naručeni, ali je na kraju nismo napravili jer je na uzv za tri mjeseca već bilo bolje (tipa 7 mm), a na onom s 9 mjeseci je to već bilo u širim granicama normale 5mm

    sa 6,5 mjeseci, tj. s dohranom, je počela uzimati cranactin kapi

    sad je sve ok, čeka nas kontrola s 15 mjeseci

    ja sam odabrala Helenu, tj. dr. Cvitković jer mi se po iskustvima ljudi činila najnesklonija invazivnim pretragama na djetetu i oprezna kod davanja antibiotske profilakse što mi je bilo jako bitno

    ovu dijagnozu se ne smije ignorirati, ali nema koristi ni od velikog straha,
    to u većini slučajeva završi na dobro, ako i ne samo od sebe - rastom djeteta, onda makar operacijom, dakle problem je moguće riješiti!!!

    sretno svima

  12. #12
    zadarmamica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    1,910

    Početno

    37+3TT na pregledu doktorica ustanovila da moj mali ima desni pijelon 5mm. da ne brinem,da kad se rodi da obavljamo pretrage.al isto me brine.zanima me kako to sprijeciti da se ne poveca još, što sad treba raditi?ili cekati porod?
    ako se poveca još dali treba ranije roditi i beba na operaciju???
    HVALA

  13. #13
    zadarmamica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    1,910

    Početno

    nitko ništa. nema veze,idem kod ginekologice u7 pa cu vidit što kaže.

  14. #14
    Točka avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    659

    Početno

    Ne možeš nikako spriječiti. Nakon poroda (u ta 3 dana koliko ste u bolnici) će bebi napraviti ultrazvuk da vide točno o čemu se radi. Vrlo često nakon rođenja pijelon nije uvećan.

  15. #15
    zadarmamica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    1,910

    Početno

    bila kod ginekologice i pijelon je ostao isti.nije se još uvecao. utješila me,pa mi sad lakše.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    101

    Početno

    Citiraj zadarmamica prvotno napisa Vidi poruku
    bila kod ginekologice i pijelon je ostao isti.nije se još uvecao. utješila me,pa mi sad lakše.
    zadar mamica, evo meni danas u 20 tj. pronasli uvecan prijelon na oba bubrega, 6mm, zanima me kako je zavrsila Vasa prica? Dal se povuklo, dal je danas s bebicom sve ok?

  17. #17
    zadarmamica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    1,910

    Početno

    naša prica ima ovdje http://forum.roda.hr/threads/65839-G...t=kr%C5%A1evan. ali nisam dugo pisala na njoj.
    rodio se sa povecanim pijelonom.nitko nije gledao u trudnickoj da to provjere.,(pa im naglasi kad rodiš da mu to provjere) pa sam im ja rekla.malog su pogledali i rekli da za mjesec dana dodemo na uzv bubrega.
    ali za mjesec dana tocno ;( je dobio e.coli,sepsa,infekcija cijelog mokracnog sustava.proširenja na oba bubrega. za koji dan moramo na statičku scintigrafiju bubrega,pa na mikciju jer neznaju dali ima reflux...,i svaki mjesec urin,urinokultura i redovan uzv bubrega.

    ima sada 8ipo mj.jako vesela beba,super papa,sjedi,diže se i pocinje hodat u vrtiću.jako je napredan.jedino nas bakterije svaki mjesec zezaju i e.coli još uvik.

    samo pozitivno misli, bit ce sve ok i naglasi im u rađaoni odma to kad rodiš.mog su pregledali kad smo doma odlazili,ibio nam je uvjet da nas puste doma.uvecanje nije smilo biti vece.kažu da se da riješit uvecan pijelon,da su decki skloniji tome.

  18. #18
    alef avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    639

    Početno

    I mom djecaku su pijeloni bili uvecani prije poroda, odmah treci dan po rodjenju nakon stalnog plakanja i po kap krvi u svakoj peleni dijagnosticirana fimoza, rijesena hiruski sa dvadeset dana (pokusavali navlacenje u medjuvremenu). Dakle, jadnik jos ni prije rodjenja nije mogao piskiti i to je uticalo na bubrege... Kod djecaka i jeste cesce zbog fimoze koja ne mora biti kao kod ns izrazena i polako se povuce

  19. #19
    alef avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    639

    Početno

    Taj treci dan nakon navlacenja kozice se tek prvi put popiskio kako treba. Koristili smo tetre pa je kolicina vlage bila ocito veca

  20. #20
    zadarmamica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    1,910

    Početno

    moj sin ima fimozu.svaki mjesec kad urin uzimaju za kontrolu,puknu mu i raskrvare.vec drugi dan se opet stisne.ima fiziološku fimozu.

  21. #21
    zadarmamica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    1,910

    Početno

    evo, zvali nas iz bolnice.u petak ujutro na statičku scintigrafiju bubrega, pa nakon tog nalaza na mikciju. i jucer podigli nalaze urina i urinokulture.nalaz sterilan.baš sam se iznenadila.a prošli misec bila e.coli 10na 5.pa me iznenadilo da je sad sterilno, a nije bio na ljekovima.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    171

    Početno

    zadarmamica,čestitam na super nalazima!!!Bit će to sve super!

    Mi smo imali sličnu situaciju.Par dana prije poroda smo imali proširenja na oba bubrega.Poslje poroda nestalo.Sreća u nesreći je ta što ste radile uvz u trudnoći.Mnogi dr uvz niti ne rade u kasnijoj trudnoći,a kao što vidimo posljedice mogu biti svakakve.To je jako česta pojava,samo većina roditelja sazna tek kada dijete nažalost dobije gadnu upalu.

    Zato cure samo hrabro!Problem je rješiv,a djeca su vam hrabra.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    101

    Početno

    Evo, meni se blizi kraj trudnoce, pijeloni su se povecali na oba bubrega jako jako. Buduci da nisam iz ZG, doktori mi savjetuju da rodim u ZG jer ce beba imati bolju skrb. Zanima me misljenja i iskustva gdje roditi u ZG? Gdje je najbolja neonatologija? Nije bitno za mene - porod, smjestaj... bitno mi je gdje ce mi beba imati najbolju skrb buduci su oba bubrega u pitanju?

  24. #24
    zadarmamica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    1,910

    Početno

    Citiraj mali laf prvotno napisa Vidi poruku
    zadarmamica,čestitam na super nalazima!!!Bit će to sve super!

    Mi smo imali sličnu situaciju.Par dana prije poroda smo imali proširenja na oba bubrega.Poslje poroda nestalo.Sreća u nesreći je ta što ste radile uvz u trudnoći.Mnogi dr uvz niti ne rade u kasnijoj trudnoći,a kao što vidimo posljedice mogu biti svakakve.To je jako česta pojava,samo većina roditelja sazna tek kada dijete nažalost dobije gadnu upalu.

    Zato cure samo hrabro!Problem je rješiv,a djeca su vam hrabra.
    bili na scintigrafiji nedavno- na lijevom bubregu ima ožiljke.sepsa je ostavila traga.ali bit ce sve ok.mikcija super.nema reflux.obavili je prošli tjedan.
    moramo i dalje redovno urin,urinokulturu i UZV za 6mj,i scintigrafiju ponovit za godinu dana.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    101

    Početno

    Drago mi je da vam je mikcija super. To su lijepe vijesti.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    171

    Početno

    eto vi'š!lijepo sam ti rekla da će sve biti super,a ti šetaš po doktorima!

  27. #27
    zadarmamica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    1,910

    Početno

    Citiraj mali laf prvotno napisa Vidi poruku
    eto vi'š!lijepo sam ti rekla da će sve biti super,a ti šetaš po doktorima!
    to i mm kaže.da je on zna da je sve ok i da nismo tribali malog šetat po doktorima. sad smo mirni.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    101

    Početno

    Znam da nije lijepo i ugodno ici po doktorima, ali bolje da ste napravili pretrage pa mozete biti mirni... ovako bi se uvijek pitala...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •