Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 79 od 79

Tema: kuhanje kašica za bebe

  1. #51

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Vrijeska mozda mozes pokusati malo tvog skuvanog povrca pa pomijesati sa malo gotovog iz teglice.
    I onda postepeno smanjujes kolicinu koju dodajes iz teglica, a sve vise tvoga ostavljas.

  2. #52
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno novo pitanje

    danas sam zari u (kršitelj koda)ovu kašicu stavila malo kukuruznih pahuljica (koje sam prije namakala u vodi) i kad sam joj to dala, jela je, ali je imala facu ko da joj dajem otrov, a ne hranu onda se u jednom momentu tako zakašljala da sam se uplašila sa će se udaviti i uvalila joj cicu umjesto kašice...
    e sad, zanima me da li je ta njena gadljiva faca bila samo zato što je dobila u usta nešto solidniju hranu nego što je navikla, ili ja nisam dovoljno dugo namakala te pahuljice pa su bile pretvrde ili sam ih možda morala izgnječiti u kašastu smjesu???

  3. #53
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    moguće da su ostale pretvde, ja ih doooobro izgnječim i izmeljam pa požnjopa

  4. #54
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ma to sam si i mislila, dobro da se nije zadavila naručila sam od sveki avan, pa čekam da stigne i da sve možemo dobro zgnječiti

  5. #55

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Lutonjice, Lea je u početku radila takve face na apsolutno svaki novi okus, ali na prvih par žlica, poslije je sve fino išlo. Možda je zato.
    Zorana, s čim bi bilo najbolje da počnem ( s glutenom)? Toliko sam se navikla na ovu bezglutensku prehranu da uopće ne znam s čim sad da počnem. Nekim pahuljicama?

  6. #56

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Lea, prema mojim saznanjima, a mislim da su ona dosta "friska", za zdravo dijete u cijoj obitelji nema alergija, a koje je iskljucivo dojeno cca pola godine, u biti nije toliko ni bitno jel se pocinje s povrcem, vocem ili zitaricama.
    Povrce je ok izbor. Vecinom ljudi pocinju sa mrkvom, krompirom, karfiolom, tikvicama, tikvama itd.
    Sa vocem isto tako mozes poceti, recimo s jabukom, bananom, kruskom isl. Ono sto moze biti slucaj sa vocem (kazem moze jer nisu sva djeca ista), to je da dijete koje prihvati dobro slatke okuse, moze teze prihvatiti ove bljutavije od povrca i zitarica. Isto tako, mislim da kod voca postoji veci raspon namirnica koje su potencijalno alergene, ali opet kazem, kod zdravog djeteta u cijoj family nema alergija ovo ne mora uopce biti problem.
    I naravno, mozes poceti i sa zitaricama. Citala sam da se po najnovijim studijama ne moras u biti uopce brinuti o glutenu ako iskljucivo dojis dijete pola godine, a nakon toga kreces s dohranom. Gluten je navodno problematican samo ako se s njim krece jako rano, dakle prije cetvrtog, petog mjeseca. Kazu da je dijete najzasticenije od netolerancije na gluten kao i na bilo koju drugu namirnicu upravo onda kada najvise doji. Dakle, po toj teoriji mozes poceti s onim cime ti smatras da je najbolji izbor za tvoje dijete. Ovdje se jedino mogu iskljuciti razni sokici itd. jer kaze se da je uvijek bolje djetetu dati vocnu kasu nego vocni sok jer citavim vocem unosis vocna vlakna i ostalo sto je jako bitno za probavu.
    Kad sam ja pocinjala djetetu davati dohranu, moj osobni izbor bio je povrce, pa voce, pa zitarice. Od zitarica smo davali prvo pahuljice od prosa, nakon toga zobene, nakon toga sve ostale.
    Citala sam negdje podatak, ne znam koliko je tocan, da ce se dojenom djetetu prije svidjeti banana naprimjer, nego nego povrce ili zitarice, upravo zato sto je majcino mlijeko slatkasto.
    Djetetu koje pije adaptirano mlijeko mozda ce vise odgovarati bljutaviji okus krompira ili rizinih pahuljica upravo zato sto je i preradjeno mlijeko bljutavije od majcina mlijeka.
    Ali, to su sve pretpostavke naravno i nekakve generalne odrednice. Svako dijete je razlicito pa tako ces ti sama najbolje znati svoje dijete i sto i kako uraditi.
    Ako te zanima jos, javi, pa cu ti pronaci linkova o dohrani jer stvarno imas jako puno razlicitih preporuka. Ove sto sam ti ja ispisala su recimo novije prirode. Ima doktora koji ni za zivu glavu ne bi savjetovali poceti s vocem ili zitaricama koje sadrze gluten, a ima biserki ko sto je nasa dr. pa savjetovala odma davat po dva puna obroka.
    Vazno je da odredjenu namirnicu dajes po nekoliko dana da vidis ima li reakcija. U pocetku je dovoljno da dijete dobije zlicu dvije, kasnije ovisno o djecjem interesu povecavas pojedenu kolicinu.
    Ako dojis dijete nikako ne moras zuriti s uvodjenjem obroka jer citavu prvu godinu mlijeku je bebina osnovna hrana, sve drugo je u biti dopuna.

  7. #57

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Zorana, mi se malo krivo razumjele, ali nema veze. Lea je sad 8 mj. i s nekih 5,5 smo počeli s voćem kao jednim prijepodnevnim obrokom, a sa 6 s povrćem kao jednim poslijepodnevnim obrokom. Kasnije joj dam, pogotovo u početku, sisati da si dopuni ako joj nije dosta. Iako neki dan pročitah da mlijeko usporava apsorpciju željeza pa bi trebalo napraviti mali razmak. Uglavnom, još uvijek puno dojimo. Namirnice sam uvodila malo po malo, držeći se uglavnom kalendara dohrane iz Sretne bebe, čak i kasnije nego tamo piše jer sam ja bila dosta alergična na neku hranu. Uglavnom, jede sve što joj dam. Zadnjih par dana nekako odbija voće, mislila sam moždda radi začepljenog nosića pa joj je teže jesti, ali povrće jede dobro pa izgleda da nije zato. Možda neka faza. Inače, počeli smo s bananom, ali to nije baš previše obožavala pa joj je sad dajem zajedno s breskvom, zatim jabuka, kruška, marelice, šljive, mislim da mi se malo osula na višnju, od povrća mrkva, krumpir, cvjetača, brokula, korabica, tikvica, blitva (malo reduciramo pročitavši o nitratima pa špinat još nisam ni uvodila), jučer probali ciklu te nedavno uveli piletinu. Nabavila sam i prokulice, ali sam ipak do daljnjega odustala ot toga. Što god mogu nabavljam iz org. uzgoja. Od žitarica rižine pahuljice, kukuruzni griz te integralnu rižu i to ne kao samostalan obrok (npr. rižine pahuljice, nego nešto obično zagustim s tim) . Pijemo sokiće i vodu. I to sve super funkcionira, ali ja bih sada uvela gluten. Pada mi na pamet pšenično brašno, ali kaj da radim s njim? Pšenični griz? Kupila sam danas u DM-u corn flakes bez dodanog šećera (sastav: kukuruz, sol, sladni ekstrakt). Da joj dam to s mojim mlijekom? Ili ovo što si napisala, proso, zob? To isto napraviš s mlijekom? Da joj to dam kao jutarnji obrok ponekad?
    I još nešto. Kako organsko mogu naručiti jednom tjedno, naručim uglavnom po pola kile određene namirnice, a to mi je, naravno, previše pa onda to zamrznem (ono kaj ne može stajati u frižideru nekoliko dana cvjetača, blitva, brokula) . Znam da nije baš idealno rješenje, ali ili mogu uzimati takvo zdravo pa zamrznuti ili ono kupljeno na placu ili u Konzumu (špricano) pa jesti svježe. Pa sad biraj. Što ti misliš o tome?

  8. #58
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    ej može pitanje? od koga i kako naručuješ to povrće?

  9. #59

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Mamita, imaš pm.

  10. #60

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Prečko
    Postovi
    94

    Početno

    Riskirajuci potencijalni linc :wink: , ne mogu a da ne pitam:
    zasto svi toliko pazimo da dijete jede zdravo voce/povrce, kad ce ionako ubrzo jesti isto sto i mi?
    Osim toga, ja jedem povrce i voce kupljeno na placu i u velikim ducanima, dakle, vjerojatno "neorganski" uzgojeno - kakvo je onda moje mlijeko?

  11. #61
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    Nije linč ali ako baš hoćeš
    mislim da to nema veze s mlijekom

  12. #62
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    Ja volim kombinirati pahuljice od integralnih zitarica (psenica, zob, riza) koje se kupe u ducanima zdrave hrane koje
    a) kuham u vodi pa dodajem voce
    ili
    b) kuham s povrcem pa sve zajedno smiksam.

    Moja djeca vole palentu. S njom skoro i zapocinjem dohranu. Ovi veci je vole kao dorucak. Umjesto cokolina! :wink:

  13. #63

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    sorry lea ja se raspisala :wink:
    ja sam te pahuljice, griz i ostalo uvijek pravila samo u vodi. Skuvala bi malo gusce pa na kraju razrijedila svojim mlijekom. Nakon par mjeseci sam prestala dodavati svoje mlijeko. I dalje sam ih kuvala samo u vodi ali sam ih mijesala s vocem.
    Mozes pokusati davati i cjelovite zitarice. Mislim da su one uvijek bolji izbor od preradjevina. A super su za pomijesati s povrcem, vocem i mahunarkama. Recimo proso je jako mekan kad se skuha pa nece biti problem za gutanje. Ili dobro skuvana riza, psenica itd.
    Mi smo kornfleks poceli davati tek nakon godinu dana, a mijesamo ga sa kravljim mlijekom. tu i tamo sojinim.

  14. #64

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Mirela pitanje ti je na mjestu. :wink:
    Ja sam u biti skontala da koliko god se mi trudili davati djetetu zdravu hranu, nista nece biti od toga ako i mi sami ne promijenimo svoje prehrambene navike.
    Jer u biti svako dijete u pocetku jede super fine stvari, dosta povrca, voca, zitarica, sve na zdravi nacin pripremljeno, ali vec nakon godinu i po, dvije, vecina djece preuzima neke "nezdrave" navike roditelja.
    Recimo, kako bi ja utjecala na dijete da ne jede pastete i salame, i sama sam ih prestala jesti. Jednom mjesecno pojedem hrenovke i to je to. Kako bi potakla dijete da jede vise voca i sama ga vise jedem u njenom prisustvu itd.
    Dakle, kljuc je nekako u nama samima.

  15. #65

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Mirela, pitanje je potpuno na mjestu. Lea ionako ne jede sve organsko jer nekad sve ni ne mogu nabaviti, ali si mislim koliko pojede organskog, toliko će manje ovog ostalog, barem sad na početku. Znam da je neću moći sačuvati od svega jer živimo u takvom svijetu i možda je i dobro da se s vremenom navikne na sve i ne mislim da će uvijek jesti organsko, ali htjela bih da barem zasad dok se još probavni sustav razvija i dok je mala jede što zdravije. Bilo bi super kad bi i mi roditelji mogli mijenjati navike i jasno mi je da će kasnije jesti ono što vidi da mi jedemo i obratno, ali dok je mala i dok joj mogu svašta "podvaliti" neka to bude što zdravije.

  16. #66
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Pitanje: a mogu li se, npr. rižine pahuljice dati samo s mojim izdojenim mlijekom, bez kuhanja... mislim, pa one se ionak otope u mlijeku, ne???

  17. #67

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    MS naravno da mozes pa te djecije rizine pahuljice niti ne treba kuhati.

  18. #68
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    Ako su integralne onda su jako tvrde pa se moraju kuhati..
    i jos bi se trebale samljeti

  19. #69
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    A mene baš to kuhanje zbunilo... moram priznati da nigdje nisam vidjela integralne rižine pahuljice (za bebe)???

  20. #70

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    163

    Početno

    Ja bih voljela početi s rižinim pahuljicama pa molim ako mi možete napisati koje su najbolje. Pretpostavljam da one koje se ne kuhaju samo umiješam u svoje mlijeko, a ako se kuhaju, onda skuham na vodi u gusto i kad se malo ohladi dodam svoje mlijeko? Jesam dobro shvatila? Hajde, pliz ako sam napisala glupost podučite. Zanima me još da li nakon takvog obroka m.mlijeko +žitarice treba ponuditi vodu?

  21. #71
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    Mala sirena, probaj u Gei ili nekoj drugoj prodavaonici zdrave hrane (ne znam sto je sad u Zgbu aktualno). To se kupuje refuzo, na grame. Pitaj pahuljice od integralne rize. Ja ih malo kuham, recimo u juhi i poslije smiksam sve zajedno. A uvijek jos ponudim i cicu. Vodu nudi moja sveki koja cuva bebu.

  22. #72

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    magdalena ne znam koje su zitarice i pahuljice kod nas al ti mogu savjetovat da ne trebas nudit vodu ako tek pocinjes sa dohranom i da ne pocmes odma jedan obrok zamjenit sa tim vec za pocetak je to samo proba (zlica jedna) koju joj das i to prije dojenja ili poslije jer neka djeca zele il prije il posli. i onda joj polako povecavas tu porciju na 3 zlicice i tako dalje. umisto vode ponudi ciku :D

  23. #73

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    163

    Početno

    Hvala Fortuna, tako ću nekako i napraviti. Još me samo zanima da li s tim "probnim žličicama" mogu krenuti prije navršenih 6 mjeseci jer je to ipak samo proba, ili treba ipak pričekati, bez obzira što su količine minimalne. Magdalenić će sad 5,5 mjeseci.
    Još me zanima je li teoretski o.k. shema - nekoliko dana rižine pahuljice (svaki dan malo više), pa nekoliko dana mrkvica jednakom progresijom, pa recimo nekoliko dana jabučica...i tako dalje? A kad isprobam tako nekoliko namirnica i skužim da su o.k. tj. ne izazivaju alergiju, mogu li onda krenuti u njihovo međusobno kombiniranje?
    I na kraju (sorry što sam davež) kad onda, tj. u kojoj fazi ponuditi vodicu.
    Naravno, dojenje ostaje i nadalje klopa br. 1

  24. #74

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Magdalena mozes komotno cekati sest mjeseci. Jer savjetuje se cekati pola godine dok se ne krene s dohranom, a dohrana je dohrana, radilo se o jednoj zlici ili vise njih :wink: Prvih par dana ponudis zlicu dvije, onda ovisno o bebinu interesu nudis dalje.
    Mi smo nudili vodu nakon sto je dijete pocelo prihvacati dohranu, dakle ne u prvoj fazi nakon te jedne zlice, nego ono kad bi pojela nekoliko zlica onda bi na kraju obroka ponudili vodu.
    Nakon sto smo isprobali nekoliko namirnica, i nakon sto smo uvidjeli da nema reakcija onda smo pocinjali raditi kombinacije. Dakle, ako smo davali prvo mrkvu, pa krompir, pa jabuku, bananu, neke pahuljice, onda smo poceli i kombinacije jabuka mrkva, pahuljice banana itd. Ali uvijek kod uvodjenja nove namirnice smo se zadrzavali na njoj nekoliko dana.

  25. #75

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    evo jednog jako dobrog linka o dohrani

    http://www.kellymom.com/nutrition/so...lids-when.html

  26. #76

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    evo jos jednog linka
    ovaj mi je zanimljiv jer se iznosi voce kao dobar pocetak dohrane za dojenu djecu, upravo zato sto je okusom i slatkocom blize majcinu mlijeku

    http://www.kellymom.com/nutrition/so...rst-foods.html

  27. #77
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    mi smo počeli dohranu s 5,5 mjeseci : 1. dan 2 žličice, 2. dan 2 žličice, a 3. dan je smazala cijelu kašicu i tražila još ali joj nisam dala ponudim joj cicu, ali je zapravo nikad neće duže od minute nakon kašice, pa sam skužila da nije gladna, nego traži još jer joj je ili fino ili zabavno klopati sa žlicom
    inače, danas smo probali mrkvicu, i isto je napravila facu totalnog gađenja i počela je kašljati , tako da ono prije nije bila stvar pretvrdih i/ili prekrupnih kukuruznih pahuljica, nego novog okusa...

  28. #78
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ha se osjecam ko Lutonjica prije par godina

    prvo me muce sjemenke u tikvicama. jel to smije jesti ili sam joj morala vaditi? onda me muci to sto je prvi put jela s gustom, drugi put su joj odvlacili pazju i par puta je napravila facu ko da ce se ispovracati (jezik van, velike oci, navala suza), a danas (trei put) je svako malo ko da ce se zbljuvati. sva tri puta je bila tikvica.
    i jos nesto, prebrzo se ohladi. dok mi polako zalogaj po zalogaj, kasica je vec hladna.

  29. #79

    Datum pristupanja
    Jan 2020
    Postovi
    1

    Početno

    Citiraj Fortuna prvotno napisa Vidi poruku
    sad nesto ne kuzim :shock:
    a zasto ne ribate mrkvu ( 3-5 minuti kuhanja)? i meso se moze ribati samo treba biti zamrznuto al naravno nakon krompira, drugog povrca i voca kad dode vrime za pocet sa mesom da je i to dobro znat tj kako meso spremat.
    u ikei ima za kupit famozna stvar koja izgleda ka ono u sta se nosi hrana za rucak na posal samo sta uz poklopac ima i gratezu tj umjesto poklopca stavite to, naribate sta ocete i mozete odma unutra spravljat hranu ili ako cete je kuvat.
    ovi pire za bebe ispocetka mojaju biti rjetki da je lakse to progutat a onda kako se bebi razvija zvakanje tako i pravit gusce ( 1/3 triba bit dodata voda u kojoj se kuhalo povrce).
    pure je najbolje ako se puno napravi stavit u ono za led ili forme za mufinse da se zamrzne i onda stavit te smrznute kockice u kesu pa u friz i onda je puno lakse i uzimat te kockice za odmrznit.
    u te piree triba se stavit i masnoca (80% a ne dijetalna), margarin ili ulje neutralnog ukusa i to po jedna mala zlicica.
    pire od mrkve:
    3 mrkve
    2 kumpira
    voda u sta se kuvalo
    2 zlice masnoce

    pire od brokola:
    200g brokoli
    1-2 krompira
    voda u sta se kuvalo
    2 zlice masnoce

    pire od cvjetace (karfiola):
    200g cvjetace
    1-2 krompira
    voda us ta se kuhalo
    2 zlice masnoce
    itd itd itd

    Masnoca se stavlja u kasice tek kad se misli hraniti bebac, nikako se ne zamrzava

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •