Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 79

Tema: kuhanje kašica za bebe

Hybrid View

prethodna poruka prethodna poruka   sljedeća poruka sljedeća poruka
  1. #1
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno kuhanje kašica za bebe

    ovako, ja niš ne kužim s tom dohranom, a ne želim zari davati samo kupovne kašice, pa me zanima kak se to kuha?
    u vodu stavim povrće, kuham dok ne smekša i smiksam i to je to? ili skuham i rižu pa onda to skupa smiksam? ili recimo, vidjela sam da može jesti griz (krupicu), a s čim to kuham ako ne smije kravlje mlijeko, sa mojim? kaj se ne unište hranjivi sastojci mog mlijeka ako ga skuham?
    mislim, glupa su mi to pitanja, ali fakat ne znam niš

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Povrce skuhas u obicnoj vodi bez ikakvih dodataka. Onda to zgnjecis ili izmiksas. Mislim da je bilo govora o tome da se stavi minimalno vode,odnosno taman toliko da se pokrije povrce jer se tako bolje ocuvaju hranjivi sastojci. Ako hoces bebi pruziti malo prepoznatljivog okusa, u pocetku mozes dodavati svoje mlijeko u kasu.#

    Rizu, griz i razne zitarice, ja sam u pocetku kuvala samo u vodi, ali malo gusce, pa nakon kuvanja dodala svoje mlijeko.
    Kad vec isprobas svaku namirnicu posebno, onda ne moras vise kuvati zitarice s vodom pa dodavati mlijeko, nego ih mozes skuvati pa dodati u voce ili povrce.

  3. #3
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    imaš onu bebe kuharice posebno izdanje. tamo ima svakavih receptića za različit uzrast bebe.
    a inače to i je to.
    kuhaš povrće-gnječiš ga-krumpir, mrkvicu, karfiol...

    juha od teleće kosti (naša omiljena s gomilom povrća i nekom tjesteninom

    voćni obroci-mix banana-kruška, kuhana jabuka, kompot od jabuka i suhih marelica (+ sokić-mljac). sad nije sezona breskvi ali sami ih je proždirao.

    griz možeš kuhati sa svojim mlijekom, ili napraviš onaj (kršitelj koda) pa s tim. ja sam radila s običnim kravljim koji sam malo razblažila s vodom.
    u griz može ići neko voće (banana ili kuhana gnječena jabuka) ili malo izmrvljenog keksa. mm i ja se otimamo za ostatke.
    kasnije kad je beba veća može jesti kukuruzne pahuljice s mlijekom ili samo udrobljenog kruha i mlijeka (opet varijacije s mlijekom)

    čaj i keks

    i tako uglavnom svašta, svašta, svašta za naše male proždrljivce.

    napomena: uvoditi po jednu novu namirnicu tjedno radi mogućih alergija, ali to sigurno već znaš pa neću gnjesti

    eto mi to papamo
    i još tu i tamo ponešto
    pozdrav

  4. #4
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    fala cure! imam još bar mjesec dana do tog kuhanja, ali me to već sad počelo kopkati :D

  5. #5
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    Mislim da je bilo govora o tome da se stavi minimalno vode,odnosno taman toliko da se pokrije povrce jer se tako bolje ocuvaju hranjivi sastojci.
    Zar se ne moze kuhati na pari? Mislila sam da je to najbolji nacin ocuvanja svih hranjivih sastojaka.

    Erin naravno jos ne dobiva kasice, ali mi inace sve povrce kuhamo na pari, i to tako da u lonac na dno nakon sto se stavi povrce ulijemo vrlo malo vode, tek toliko da pokrije dno lonca (ne povrce!), poklopimo i kuhamo na najjacoj temperaturi dok para ne pocne izlaziti kroz rupicu na poklopcu - onda temperaturu smanjimo na najmanju i kuhamo jos samo par minuta - naravno, ovisi o vrsti povrca, npr. karfiol se tako kuha vrlo kratko, a krumpir i mrkva najduze.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    U svakom slucaju Elly, slazem se da je najbolje kuvanje na pari.

  7. #7
    Ines avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,594

    Početno

    i ja mislim da je najbolje kuhat na pari,al ak se ne kuha tak onda najbolje sto manje vode.
    Lutonjica,pogledaj si ak imas onaj komplet posudja,obicno unutra bude i onaj nastavak za kuhanje na pari (ima cak i u mom koji je moju predragu svekrvu vjerojatno kostao punih 100 kuna :D )

  8. #8
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    nemam ja nikakav komplet, samo 2 velike rajngle i 2 male, sve iz različitih "izvora", i express lonac koji uopće ne koristim...

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Prečko
    Postovi
    94

    Početno

    Lutonjica, imas za kupit onu rupicastu metalnu "ruzu" koja ti se rastvori i metne u rajnglu - onda ispod nje imas cca 2 cm vode koja kipi, a povrce ti stoji na toj ruzi i fino se skuha na pari. Mrak stvar!

  10. #10
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    super, a di to mogu kupiti?

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Prečko
    Postovi
    94

    Početno

    Uh, ali si brza :D
    Nemrem se sad sjetit tocno, al znam da sam vidjala na sve strane - nisam pamtila jer ju ja doma imam pa mi nije trebala.... Ali ak se sjetim il ju negdje vidim, javit cu ti - u medjuvremenu pogledaj na sudju u Nami il tak negdje....

  12. #12

    Početno

    to za kuhanje na pari mislim da sam vidjela u centru makronova u ilici.

  13. #13
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    A zasto ne koristis express lonac?

  14. #14
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno Re: kuhanje kašica za bebe

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    ... vidjela sam da može jesti griz (krupicu)...
    Neznam na koju si tocno krupicu mislila, pa sam ti htjela samo napomenuti da je ta krupica je u pocetku KUKURUZNA, tek par mjeseci poslije se uvodi psenicna zbog glutena.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    u ekspres loncu možeš kuhati na pari (trebala bi imati onaj rupičasti dodatak s njim)
    cvjetača se skuha za nekoliko minuta, krumpir i mrkva najviše kuhati 10 minuta ...

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno

    ja ipak ne kuham na pari jer to malo vode u kojoj se povrce skuha koristim za razredivanje kasice, da ne bude pregusto

    bude li ti zara kao i moj malac, vapit ces za vodom u kasicama (jakov naime nece nista piti, i u pocetku je imao jako jako tvrdu stolicu, pa ja to nekak kompenziram jako vodenastim kasicama)

  17. #17
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    Citiraj Ancica prvotno napisa
    A zasto ne koristis express lonac?
    zato kaj ne znam imamo ga jer sveki u tom kuha, pa je MM rekao da kupimo, a moja mama to nikad nije koristila pa je ne mogu ništa pitati ( a sa sveki mi se ne da komunicirati)
    ne znam koliko vode, koliko dugo se kaj kuha, sve mi je to mistika

    i hvala za ovu informaciju o grizu, nisam to znala!!!

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZG-Dubrava
    Postovi
    243

    Početno

    Ja sam kuhala npr povrće, onda žgance ili rižu, i sve zajedno smiksala. Par puta sam kuhala rižu zajedno s povrćem ali je sve bilo ljepljivo i bljak i Sara nije htjela jesti. Puno je bolje kada se skuha posebno.
    Uvijek sam kuhala u malo vode.

  19. #19
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    Citiraj Ancica prvotno napisa
    A zasto ne koristis express lonac?
    zato kaj ne znam
    Lutonjica, express lonac ti je što se očuvanja vrijednih sastojaka ipak najbolji, pa kad ga već imaš bila bi šteta da ga ne koristiš. Ako baš ne možeš pitati svekrvu, onda provjeri koja je marka pa u trgovini pogledaj upute ili pitaj prodavača kako se koristi, ono kao da ga imaš namjeru kupiti, a neznaš kako to sve funkcionira :wink: .
    Iznenaditi češ se kako je to sve ukusno, izuzetno brzo i prilikom kuhanja "tvrđih" i "mekših" namirnica ne dolazi do raspadanja onih "mekših".
    Ja ga koristim i žao mi je što ga nisam i prije kupila, isto zbog straha i neznanja.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Malo off topic: koji express lonac ste kupile?

    (danas sam kuhala mrkvu u običnom loncu i trebalo mi je oko sat vremena, dijete naravno pregladnilo i morala sam joj dati sisu, a mrkva propala; u expr.lon. bi mi njaviše trebalo 10min, barem sam tako kod mame...)

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Vrijeska kako mislis trebalo ti sat vremena? Jesi kuhala na pari ili?

  22. #22
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    nemam pojma koje je marke, kupili ga prije godinu dana u mercatoneu
    a morat ću sa sveki onda vjerojatno kad kažete da je to tak dobro.... psihički ću se pripremat mjesec dana

  23. #23

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    Vrijeska kako mislis trebalo ti sat vremena? Jesi kuhala na pari ili?
    Ne, u vodi. Nemam onaj dodatak za paru. Nikako da se skuhaju - stalno sam vadila komadiće i nisu se dali zgnječiti. Je li razlog što je to bila "bio-mrkva" pa je tvrđa? Nemam pojma.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    ne kuzim :shock: . pa zar u pedijatriji ne dobijete nikakvu brosuru o tome sta i kako poceti, sta beba smije i nesmije, sta jesti ako je netko od roditelja alergican i zar vas pedijatar ne poducava???????? :shock:

  25. #25
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Ah, mi smo ti ovdje kolonija i nemoj se čuditi na količinu neznanja. Što inače reći na ideju da se bebi od 4 mjeseca daju kašice sa žitaricama?

    Moj recept (Damian to ne jede nego dezintegrira ): )

    Par manjih jabuka, zlatni delišes ili slično, razrezati na pola i pljusnuti u kipuću vodu na lagano cca 6 minuta (ili u mirkovalnu na jako 5-6 minuta)
    Kašicu istisnuti pomoću sokovnika. Ako je sve ostalo OK, iz sokovnika izađe krasna kašica zlatne boje. Mala tajna: kašica je jako gusta pa neće milom van iz sokovnika - ako se začepe rupice za zrak (ne one kod motora, nego gore kod dozatora) onda taj zrak želi izići na rupu za sok i tako tjera kašicu van.

    Vrijeme pripreme:
    pranje i rezanje jabuka + kuhanje (u mirkovalnoj) + sokovnik ~ 12 minuta

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Ma nije ti to samo kod nas tako. Jedina uputstva koja smo mi dobili od pedijatrice o dohrani bila su - koju kasicu kupovati: **** ili nesto drugo
    Savjetovala da krenemo odmah s dva obroka, dojenje strogo ograniciti na jutarnje i vecernje, po mogucnosti skroz ukinuti.
    O alergicarima samo dala uputu da imaju za kupiti **** kasice za alergicare
    to je bilo to
    hvala bogu na internetu i knjigama

  27. #27

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Brod na Savi
    Postovi
    82

    Početno

    a zasto da gubi vitamine kuhanjem jabuka, ja stavim malo mlijeka i izmiksam stapnim mikserom i eto ti kasica

  28. #28
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Zato što prijesne jabuke odmah pocrne, a ionako su samo dohrana. Prava hrana je kad se odkopča grudnjak!

  29. #29

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    mi smo vec bili a i sutra idemo na "sastanak" gdje cemo biti mi koji smo dobili djecu i pedijatrica ce nas poducavat dohrani a inace na prosloj kontroli smo pricali o tome. ovde se ne radi za pocetak o dohrani vec o probama tako da djetetu se da pola zlice pire od krompira (razblazen sa malo vode u kojoj se kuhao ili svojim mljekom) da se vidi dali djete mozda reagira na gluten ,pa onda povrce i tek onda voce jer bebe lako prihvate slatku hranu a u slucaju da pocmu prvo sa slatkim moze doc do odbijanja ove druge. tek poslije pocet sa dohranom.
    posto je karlo alergicar receno nam je da izbjegavamo jaja a inace i spinat, ciklu,celer ili koprive zbog nitrata sta je skodljivo za bebu a i da izbjegavamo do godinu dana med. sol apsalutno niti malo upotrjebljavat jer toga sta djecji bubrezi jos nisu do kraja se razvili.
    onda smo dobili malu knjigu recepti i sve pise sta se koji mjesec nudi tj da poslije krompira,drugog povrca i voca je na redu pocet sa mesom itd.

    mislim..... tila sam rec da je to ,po meni, duznost pedijatra obavjestit mlade mame sta i kako pocet, kako tu hranu spremit, zamrznit i slicno.
    e da.... zena kod koje mi idemo nije preporucila ni jednu firmu gotove hrane vec nas savjetujemo da sami hranu spremamo i jedino ako bas zelimo da damo tek poslije kad pocnemo sa dohranom ono jelo koje je obogaceno zeljezom.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Ja sam u početku kuhala povrće u vodi , kad bi bilo napola kuhano stavila 1-2 žličice kukuruznog grisa, to se onda mora još kuhati 10-15 min., te onda dodala svoje mlijeko i maslinovo ulje i još par minuta kuhala. Zatim bi to izmiksala i po potrebi ili želji dodala malo rižinih pahuljica da zagustim Ili bez kukuruznog griza pa samo s rižinim pahuljicama. Međutim, bilo mi je malo čudno to s kuhanjem mlijeka jer se gube hranjivi sastojci, što su mi i potvrdili na forumu, tako da sada povrće kuham na pari, uvela sam i piletinu koju skuham posebno u vodi, a od jučer i integralnu rižu koju sam jučer kuhala zajedno s mesom, a danas posebno jer riži treba dulje. Tako da sve to posebno skuham, stavim u posudu za miksanje, dodam žličicu maslinovog ulja i malo svog mlijeka i sve izmiksam. Za kuhanje na pari imam jedan lonac koji na dnu ima rupice (ili je predviđen baš za paru ili za cijeđenje tjestenine, ne znam), njega stavim na običan drugi lonac koji paše u koji ulijem vodu i kad voda zakipi ta para ide u gornji lonac koji je pokriven. Mislila sam da će to puno dulje trajati od kuhanja u vodi, ali gotovo mi je otprilike u isto vrijeme, za nekih 20-ak minuta.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Citiraj Fortuna prvotno napisa
    ne kuzim :shock: . pa zar u pedijatriji ne dobijete nikakvu brosuru o tome sta i kako poceti, sta beba smije i nesmije, sta jesti ako je netko od roditelja alergican i zar vas pedijatar ne poducava???????? :shock:
    Mene je samo pitala: "Šta jedete?"
    Nakon mog odgovora da se učimo na kašice, odgovor: "Dobro."

    Završetak razgovora.

    Hvala Bogu da imam nešto pameti u glavi, pa eto potrudih se naučiti na razne načine štošta. Od doca pomoći nikakve. Da me bar priupitala ima li ikakvih alergija u obitelji, ili što bi prvo mogla davati ...ništa.
    Moraš izvlačiti informacije iz njih i povlačiti ih za rukav da ti objasne.
    (naravno, ima iznimaka, ali daleko smo mi od švedskih "radionica" o dohrani. Jedino ako Roda to organizira, onda će biti )

  32. #32

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Vrijeska htjela sam samo reci da probas rezati mrkvu po duzini, na par prutica, lakse ce se skuvati i gnjeciti. U biti ne znam kako rezes, znam da je meni bila muka ziva zgnjeciti kolutice, ali kad sam promijenila nacin rezanja bilo je bolje.
    ako ti nikako ne bude islo probaj miksati.
    Nisam sigurna za ovu informaciju, ali citala sam negdje da je mrkva povrce koje kuvanjem jako brzo gubi hranjiva svojstva pa bi njezino kuvanje trebalo ograniciti. Dakle, nabrzinu skuvas otprilike dugo koliko i krompir, mozda malo krace i gotovo...

  33. #33
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ja sam nasla savrsenu gnjecilicu. To je avan (tarionik) koji uglavnom koriste makrobiotičari za gnječenje sjemenki.
    Zdjelica je keramička i iznutra je hrapava, ima crte kao da je netko povukao gustim češljem. Tučak je drveni, dosta sirok.
    Sve se super izgnjeci. Ako zelis da je kremasto, duže gnječiš i bude kao iz miksera.

    Ona pritiskalica za pire krumpir mi ima prevelike rupe, a s vilicom nikad kraja. Zato mi je ovo super.

  34. #34
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    yesss :D odličan štos :D

  35. #35

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    To cu i ja nabaviti :?

  36. #36
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    a gdje to mogu kupiti? neki makrobiotički dućani i slično? apoteke?

  37. #37

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    35

    Početno

    ovo za mrkvu, slazem se sa zoranom, treba rezati na tanke listice po duzini.
    Najprije mrkvu razrezes na par komada (poprijeko), pa onda svaki komad uzduzno na listice, puuno se brze skuha.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    sad nesto ne kuzim :shock:
    a zasto ne ribate mrkvu ( 3-5 minuti kuhanja)? i meso se moze ribati samo treba biti zamrznuto al naravno nakon krompira, drugog povrca i voca kad dode vrime za pocet sa mesom da je i to dobro znat tj kako meso spremat.
    u ikei ima za kupit famozna stvar koja izgleda ka ono u sta se nosi hrana za rucak na posal samo sta uz poklopac ima i gratezu tj umjesto poklopca stavite to, naribate sta ocete i mozete odma unutra spravljat hranu ili ako cete je kuvat.
    ovi pire za bebe ispocetka mojaju biti rjetki da je lakse to progutat a onda kako se bebi razvija zvakanje tako i pravit gusce ( 1/3 triba bit dodata voda u kojoj se kuhalo povrce).
    pure je najbolje ako se puno napravi stavit u ono za led ili forme za mufinse da se zamrzne i onda stavit te smrznute kockice u kesu pa u friz i onda je puno lakse i uzimat te kockice za odmrznit.
    u te piree triba se stavit i masnoca (80% a ne dijetalna), margarin ili ulje neutralnog ukusa i to po jedna mala zlicica.
    pire od mrkve:
    3 mrkve
    2 kumpira
    voda u sta se kuvalo
    2 zlice masnoce

    pire od brokola:
    200g brokoli
    1-2 krompira
    voda u sta se kuvalo
    2 zlice masnoce

    pire od cvjetace (karfiola):
    200g cvjetace
    1-2 krompira
    voda us ta se kuhalo
    2 zlice masnoce
    itd itd itd

  39. #39

    Datum pristupanja
    Jan 2020
    Postovi
    1

    Početno

    Citiraj Fortuna prvotno napisa Vidi poruku
    sad nesto ne kuzim :shock:
    a zasto ne ribate mrkvu ( 3-5 minuti kuhanja)? i meso se moze ribati samo treba biti zamrznuto al naravno nakon krompira, drugog povrca i voca kad dode vrime za pocet sa mesom da je i to dobro znat tj kako meso spremat.
    u ikei ima za kupit famozna stvar koja izgleda ka ono u sta se nosi hrana za rucak na posal samo sta uz poklopac ima i gratezu tj umjesto poklopca stavite to, naribate sta ocete i mozete odma unutra spravljat hranu ili ako cete je kuvat.
    ovi pire za bebe ispocetka mojaju biti rjetki da je lakse to progutat a onda kako se bebi razvija zvakanje tako i pravit gusce ( 1/3 triba bit dodata voda u kojoj se kuhalo povrce).
    pure je najbolje ako se puno napravi stavit u ono za led ili forme za mufinse da se zamrzne i onda stavit te smrznute kockice u kesu pa u friz i onda je puno lakse i uzimat te kockice za odmrznit.
    u te piree triba se stavit i masnoca (80% a ne dijetalna), margarin ili ulje neutralnog ukusa i to po jedna mala zlicica.
    pire od mrkve:
    3 mrkve
    2 kumpira
    voda u sta se kuvalo
    2 zlice masnoce

    pire od brokola:
    200g brokoli
    1-2 krompira
    voda u sta se kuvalo
    2 zlice masnoce

    pire od cvjetace (karfiola):
    200g cvjetace
    1-2 krompira
    voda us ta se kuhalo
    2 zlice masnoce
    itd itd itd

    Masnoca se stavlja u kasice tek kad se misli hraniti bebac, nikako se ne zamrzava

  40. #40

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    ovde se ne radi za pocetak o dohrani vec o probama tako da djetetu se da pola zlice pire od krompira (razblazen sa malo vode u kojoj se kuhao ili svojim mljekom) da se vidi dali djete mozda reagira na gluten
    Jesam ja skroz prolupala ili mozda nisam shvatila ali krompir ne sadrzi gluten

  41. #41

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    to je samo dio recenice koji si izdvojila.
    ja sam tila rec da se prvo pocima sa probama a ne dohranom ( po pola zlicice) i navela krompir ko primjer je se i pocima najcesce sa krompirom a onda polako i sa drugim povrcem i voce i to tako da se prvo daje po malo par dana isto da se vidi dali djete reagira na gluten ( kojeg ima u zitaricama) pa onda druge stvari.

    a isto tako nemam odgovarajucu strucnu spremu da mogu rec jel neko prolupa ili nije, za to su zaduzene strucne osobe :D

  42. #42

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Da ipak sam ja krivo shvatila.Ustvari sam pomislila pa nije moguce da krompir ima gluten a ja ga davala kao jednu od prvih namirnica.

    Inace da se vratim na Lutonjicino pitanje.

    Ja sam sve sama pripremala.Upocetku isprobavala sa mrkvicom, krompir, brokoli, karfiol i kad smo vidjeli nema reakcija onda krenuli sve to mjesati zajedno.Krompir i mrkva se najduze kuhaju jedno deset minuta pa ona recimo ubacim karfiol pa za par minuta brokoli.Brokoli se recimo jako brzo skuha.U pocetku su to stvarno male kolicine koje jedu.Kasnije sam dodavala tikvice, rizu koju sam zasebno skuhala pa ubacila u povrce jer zajedno mi se nije svidjalo.Pa onda krenes dodavati palentu to sva djeca vole.Mislim da je Teddy pisala tekst na bebama o tome kako hraniti djecu domacom hranom i o njenoj pripremi i recimo zamrzavanju u kockicama leda.Ja sam jednom probala ali mi je u sustini lakse bilo napraviti svjeze a ipak svjeze je svjeze. Sad kad malo su veci onda znam recimo juhu napraviti za dva dana unaprijed ali recimo skuham one male pilece batake u pretis loncu i onda odvojim juhe i samo zakuham za taj dan koliko treba.Ono sa povrcem i tjesteninom ili samo povrce kad nisu smjeli tjesteninu. Ostatak mesa odvojim od juhe u posebne zdijele i stavim u frizider za sutra pa sutradan samo opet zakuham sa svijezim povrcem. Tako je uvijek sve svjeze jer i podgijavanjem se gube razne vazne stvari.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    kuhanje:
    krompir zimski cijeli 20-30 min
    krompir friski 15-20 min
    brokoli 10 min
    cvjetaca 10 min
    mrkva (starija) naribana 15 min
    mrkva ( mlada)cijela 5-10 min naribana 3-5 min

  44. #44

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Pa to je to jer stavis prvo krompir i mrkvu pa onda polako nadodajes ostale u zavisnosti sta se koliko kuha ali po mom misljenju cvjetaca (karfiol) treba malcice duze od brokolija jer je ipak malo tvrdje.Ja samo govorim kako su moja djeca voljela jer ako je nesto bilo pretvdo nece da jedu.Isto tako zavisi i krompir u kolike komade ga se izreze.Krompir u NL se sav raspadne ako se i 15 minuta kuha.

    Sve u svemu se isprobava pa vec na kraju skuzis koliko cemu treba.Mislim da je mrkvu bolje kuhati cijelu tj ono samo je prerezati na pola jer se vise vitamina tako sacuva.Kaop sto je netko gore rekao sve kuhati na sto manje vode.Na pari je najbolje ali ja nisam bas to prakticirala.Lonac ekspres jesam i to mi je ok.

  45. #45
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Da Lutonjice, ja sam svoj kupila u Zadru u jednom makrobiotičkom dućanu, ti probaj u Gei.
    To ti se inače na makrobiotičkom zove suribachi :wink: .

    Samo još jedna stvar. Povrće koje namjeravaš gnječiti u suribačiju nemoj ribati nego kuhaj u komadima, lakše se zdrobi i bude nekako punijeg okusa.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Ja sam bas sinoc nesto trazila i citala vezano za gluten. Po informacijama na koje sam naletila, gluten je u biti najproblematicniji ako se rano krene s dohranom, dakle prije cetiri mjeseca.
    Pise i da se majka koja pocinje s dohranom kada dijete napuni sest mjeseci, a ako dijete doji, u biti ne treba puno zabrinjavati oko glutena. Razlog je taj sto je dijete najzasticenije upravo onda kada doji najintenzivnije.
    Jedino treba obratiti paznju ako u familiji postoje slucajevi celijakije odnosno netolerancije.

  47. #47

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Ovo je malo off topic, ali kad ste već započele temu...Dakle, ja bih sad već mogla početi s glutenom? S obzirom da je Lei 8 mj., a još uvijek dosta dojimo, iako manje nego prije, normalno, s obzirom na jedan voćni i jedan povrtno-mesni obrok. Koliko sam shvatila, nije dobro ni ako se predugo čeka, jel tak? Mislim, upravo radi dojenja

  48. #48

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Upravo tako Lea. Navodno je bolje poceti jos dok se intenzivno doji. Samim tim dakle, moze ga se uvesti jos i na pocetku, jer nitko ne garantira da ce dijete dojiti istim intenzitetom u osmom ili desetom mjesecu kao sto doji u sestom.

  49. #49
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno rižine i kukuruzne pahuljice

    evo mene s još par pitanja danas sam tražila kukuruzne i rižine pahuljice i našla sam samo neke sa dodatkom šećera ili soli pa ih nisam kupila. gdje da ih nabavim?
    onda sam na blef kupila neku (kršitelj koda) rižinu kašicu, na kojoj piše da se radi s ohlađenim mlijekom koje se prvo prokuhalo. ako radim sa svojim mlijekom, glupo mi je nekako njega prokuhavati, nego si mislim samo u njega dodati tu kašicu bez ikakvog kuhanja. je li to ok?

  50. #50

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Lutonjice pogledaj u DM-u. Mislim da tamo mozes naci Alnaturine pahuljice od raznih vrsta zitarica bez ikakvih dodataka. Za onoga koga brine gluten, na njima stoji naglaseno jel ga ima ili ne.
    Ja sam isto tako radila sa zitaricama odnosno pahuljicama, skuham u vodi malo gusce, pa eventualno na kraju dodam svoje mlijeko.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •