Pokazuje rezultate 1 do 12 od 12

Tema: prijava djeteta rođenog u inozemstvu

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    odjavljena s foruma
    Postovi
    793

    Početno prijava djeteta rođenog u inozemstvu

    znate li kako se vrši u Zagrebu prijava djetate rođenog u inozemstvu?
    Znam da kad je dijete rođeno i Zagrebu (ili bilo kojem gradu u RH) da bolnica šalje mjerodavnoj općini prijavak o rođenju a da roditelji dođu na tu općinu kako bi prijavili ime djeteta itd...
    Ali kakva je procedura ukoliko se dijete rodi u inozemstvu. Na temelju čega se onda vrši prijava i može li samo jedan roditelj to napraviti ili su potrebna oba (obzirom na kratki rok).
    Pretpostavljam da ovdje ima mama koje su rodile u Grazu ili negdje u blizini, pa me zanima procedura.
    hvala puno unaprijed

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    odjavljena s foruma
    Postovi
    793

    Početno

    samo dodatak - oba roditelja su hrvatski državljani, s prebivalištem u RH i stalnim zaposlenjem u RH (i zdravstenim osiguranjem).
    Znači samo me zanima s čime doći na općinu za prijavu djeteta, i može li to obaviti samo otac djeteta?
    thx

  3. #3
    berlinka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    534

    Početno

    Mene bi zanimao odgovor na ovo pitanje, s tim da su mi važni i rokovi jer se ne namjeravanom brzo vraćati nakon poroda? Zna li tko?

  4. #4
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Mislim da je postupak slican kao u HR - ides u maticni ured gdje prijavljujes rodjenje djeteta, u kojemu vadis medjunarodni rodni list, i onda uz jos neke dokumente odlazis nu HR konzulat, gdje se dijete uvodi i u HR-knjige, i gdje dobijes putni list. Tako nekako - najbolje je provjeriti u hrvatskom konzulatu zemlje u kojoj boravis.

  5. #5
    Mellyca avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Pula/ Linz
    Postovi
    697

    Početno

    ja sam bila jos prije otvorila istu temu, pogledaj tu, mozda ti pomogne

    http://forum.roda.hr/threads/45059-P...i-papirologija

    ako treba jos sta, slobodno pitaj

  6. #6
    berlinka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    534

    Početno

    Citiraj Mellyca prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam bila jos prije otvorila istu temu, pogledaj tu, mozda ti pomogne

    http://forum.roda.hr/threads/45059-P...i-papirologija

    ako treba jos sta, slobodno pitaj
    Mellyca, hvala za link, pročitala sam ga, ali ne podudara se sasvim s mojim slučajem. Dijete će imati dvojno državljanstvo, dakle mogu zaobići hrvatsko veleposlanstvo, što bi s obzirom na to koliko svaki pečat košta, a i na gnjavažu bilo poželjno. Zanima me u kojem roku se dijete mora prijaviti u Hrvatskoj - radi prebivališta i na hzzo? Moramo li to napraviti osobno, oba roditelja ili može netko u naše ime? Gubimo li rođenjem djeteta u inozemstvu pravo na naknadu od hzzo-a i grada Zg gdje smo oboje prijavljeni i plaćamo doprinose? Ne bih baš htjela s jako malim djetetom na dalek put, zato me zanimaju i rokovi...

  7. #7
    Mellyca avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Pula/ Linz
    Postovi
    697

    Početno

    Citiraj berlinka prvotno napisa Vidi poruku
    Mellyca, hvala za link, pročitala sam ga, ali ne podudara se sasvim s mojim slučajem. Dijete će imati dvojno državljanstvo, dakle mogu zaobići hrvatsko veleposlanstvo, što bi s obzirom na to koliko svaki pečat košta, a i na gnjavažu bilo poželjno. Zanima me u kojem roku se dijete mora prijaviti u Hrvatskoj - radi prebivališta i na hzzo? Moramo li to napraviti osobno, oba roditelja ili može netko u naše ime? Gubimo li rođenjem djeteta u inozemstvu pravo na naknadu od hzzo-a i grada Zg gdje smo oboje prijavljeni i plaćamo doprinose? Ne bih baš htjela s jako malim djetetom na dalek put, zato me zanimaju i rokovi...
    Pokusat cu ti odgovoriti ovo sto znam i koliko se sjecam:

    -mislim da je samo za zdravstveno rok za prijavu 30 dana od rodjenja djeteta, radi toga smo mi morali na put kada je malena imala tek malo vise od 20 dana. Ostalo i nije toliko hitno, ali kada vec predas papire na Hzzo, onda obavis i drugo.

    -imas pravo na hzzo naknadu i naknadu od grada bez obzira gdje je dijete rodjeno

    -e sada nisam sigurna da li moze netko drugi sve to obaviti umjesto tebe, ali znam dosta da je jedan roditelj, jer sam svu papirologiju u Hrv. ja obavljala bez muza. Eventualno da nazoves u zavod i pitas da li moze netko drugi umjesto tebe to obaviti.

    Nadam se da sam bar malo pomogla

  8. #8
    berlinka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    534

    Početno

    Jesi, hvala ti! Ako može samo jedan roditelj, onda nije nužno da i dijete putuje, to je dobro. Vi ste putovali autom?

  9. #9
    Mellyca avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Pula/ Linz
    Postovi
    697

    Početno

    Beba definitivno ne treba ici, no mi smo osim radi rjesavanja pairologije isli ujedno i na ljetovanje na more pa nam nije bilo toliko tesko .
    Da, sa autom smo putovali, put koji inace traje 6 sati ovaj put je trajao skoro 8, uz stajanja za presvlacenje, papanje i protezanje. Tada sam mislila kako cu ja sa tako malom bebom na put, ali sada vidim da je lakse sto su manji, skoro cijeli put prespavaju, teze nam je sada kada je veca..

    Vi ste iz Berlina inace ili ti nick nema veze sa mjestom prebivanja ??

  10. #10
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    za prijavu djeteta rođenog u inozemstvu, pogledajte doljnje linkove:
    http://uk.mvp.hr/?mh=21&mv=2442

    http://mk.mvp.hr/?mh=552&mv=3678&id=8465

    ukratko, svugdje je isto. ako i dalje boravite u inozemstvu, kontaktirajte hrvatsko veleposloanstvo u toj zemlji.

  11. #11
    berlinka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    534

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa Vidi poruku
    za prijavu djeteta rođenog u inozemstvu, pogledajte doljnje linkove:
    http://uk.mvp.hr/?mh=21&mv=2442

    http://mk.mvp.hr/?mh=552&mv=3678&id=8465

    ukratko, svugdje je isto. ako i dalje boravite u inozemstvu, kontaktirajte hrvatsko veleposloanstvo u toj zemlji.
    @mamma san: hvala, ali kod mene se ne radi o državljanstvu, nego želim dijete prijaviti u Zg i na HZZO.
    @Mellyca: da, radi se o relaciji Berlin-Zg, što je jako dugo, a imamo i jednu veliku curu. Bojim se da bi taj put bio pravo mučenje...

  12. #12

    Datum pristupanja
    May 2016
    Postovi
    57

    Početno

    Čitala sam u Zakonu i piše da se dijete može prijaviti uz Rodni list (vjerojatno izvađen vani) tako da se donese to sa domovnicom i putovnicom roditelja u RH ured.

    Zanimaju me dvije stvari, što je potrebno za prelazak granice bebe natrag nakon porođaja?
    Gdje se u Sloveniji vadi rodni list za bebu?

    Hvala

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •