Stranica 13 od 63 PrviPrvi ... 3111213141523 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 601 do 650 od 3113

Tema: Motorički razvoj djeteta u 1. godini života

  1. #601
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,318

    Početno

    Ima netko preporuku gdje ići na pregled kod fizijatra a da se ne čeka po 2 mjeseca, htjela bih pregled s malenim obaviti do kraja godine.

    Hvala!

  2. #602
    llella avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,142

    Početno

    Citiraj mašnica prvotno napisa Vidi poruku
    Ima netko preporuku gdje ići na pregled kod fizijatra a da se ne čeka po 2 mjeseca, htjela bih pregled s malenim obaviti do kraja godine.

    Hvala!
    mi smo sa M. prvo otišli kod neuropedijatra privatno u polikliniku Helena (Svestice), a sad smo se naručili kod fizijatra na Goljak 19.01., tak smo i sa L. otišli prvo kod Sabola, a onda fizijatar.
    a mislim da ti dr. Žučko (fizijatar) radi privatno isto u Heleni.
    pregled kod neuropedijatra je 300 kn, mi smo nazvali u ponedjeljak i u utorak smo išli na pregled.
    mislim da je i pregled fizijatra toliko.
    kak sam ti napisala i na onoj temi na zdravlju djece, mislim da se u vinogradskoj puno brže dođe na red, ali tamo ti stvarno ne bih preporučila.
    jesi zvala Klaićevu?
    Posljednje uređivanje od llella : 08.12.2010. at 10:59

  3. #603
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,318

    Početno

    U Klaićevoj gužva, dobili smo termin u Vinogradskoj, što ne štima s njima?
    može i na pp
    Idemo pa ćemo vidjeti.

  4. #604

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,388

    Početno

    Vinogradska
    1. dr. - pogledao ju na brzinu, skužio palac u šaci ( 2 mj i 18 dana ), pričao s nama o totalno drugoj zajedničkoj temi. Na moje pitanje jel nešto ozbiljno odmahnuo rukom i reko ne, al da kad smo već tu dođemo jednom da nam pokažu vjezbe za palac i vrat ( ja sumnjala na torticolis ) on napisao tu dijagnozu.
    2. vježbe - fizioth. agresivne do neba, malena je vrištala cijelo vrijeme ( i danas mi je žao kaj odma nismo izašle van ), napričala svašta, previše diže glavu ( izvija ), stalno gleda desno to se zna vraćat - stalno vježbat s njom, ruke i noge krute... jedino dobro kaj je rekla je da super hvata...
    3. fizioth vježba sama s bebom bez nadora roditelja, ja gledala ono drugo dijete - vjeruj mi da nisam imala srca gledat - kolko sam automatski na krik okrenula glavu tolko sam vidla - ko da je baca preko one lopte nečega, totalno bez osjećaja a djete rida, PRESTRAŠNO.

    Nikad nebi ponovila, čekala bi Goljak bilo kaj, al tamo ne.

    Mene je fizioth. bacila u totalnu depresiju i za 5 dana sam nas naručila kod dr. Sabola, uzv mozga savršen, dr. Kovač komentirala da je u položaju na trbuhu dva tjedna naprednija ( ono kaj je ona u Vinogradskoj rekla da je previše dizanje glave ).
    Dr. Sabol se suzdržao komentara o Vinogradskoj, al nikakvog torticolisa nije bilo, reko je da se zalezala u maternici i da će se to samo s vremenom ispravit, nalaz isto super, vježbali nismo.

    Prosjedila sa 7 i nešto, ak ne i prije, propuzala za pravo točno sa 9 mj, i jedino kaj me moram priznat brine je to što je napunila godinu dana i ne hoda ( hoda uz namještaj jedino ), al to više zato jer joj je brat prohodao, ma radio prve samostalne korake sa 9 mj - al nije puzao ( gmizao je )....
    Ne znam, jedva čekam da prohoda, do tad ipak neću imat mira.
    Sretno, al stvarno probajte negdje drugdje, a ako odete u Vinogradsku ba inzistiraj da si s djetetom, mislim da bi na to svi trebali imat pravo.

  5. #605
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,318

    Početno

    Bili smo u Vinogradskoj i bilo smo kod doktora, bilo je super, dijagnoza nije strašna, vježbat' ćemo doma malo i za 2 mj na kontrolu.

    Moramo još jednom doći da nam pokažu vježbice nadam se da ne bude grozno.

    Nego ove priče o groznoj doktorici...ta je bila gore do prije godinu dana i stjerali su ju u penziju i sad je tim skroz ok.

  6. #606
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    stjerali? pa baš da je nju netko nekud stjerao ..

  7. #607

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,388

    Početno

    Nadam se i ja, nama je bilo grozno na tom pokazivanju, mm mi je reko da je htio ući po nas. A od dr a je bilo isto laka dg - odmah rukom, da pokazu vjezbe i kontrola za 2 mj.

  8. #608
    cvijetak avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Antunovac
    Postovi
    1,132

    Početno

    Tatoo, malac se ljuti vjerojatno jer je 9 mjeseci i ne da više da ga svatko nepoznat dira . Vjeruj mi, od nasilnog vježbanja nema koristi nego se s njima jednostavno treba ludirati i smišljati zabavne načine da ih navedemo da rade što želimo (npr. da se zarotiraju na trbuh s leđa). A postoje i dani kad se čovjek može okrenuti na trepavice i ništa nije kako bismo htjeli, neće pa neće. Mi smo jednom imali seriju od dva tjedna kad uopće ništa nije htio, patio ga zub. Sad je recimo sve super, lovimo igračke, preokrećemo se na sve strane, učim ga puzati i većinom se smijemo. Meni je naša teta za vježbanje u Bizovcu rekla i da on treba vježbe što više pratiti pogledom jer onda ima puno više efekta kao i da efekt izostaje ako dijete vrišti dok se nasilu vježba. Naravno, bude tu cendranja, ali dok se ne opire - vježbamo. Kad počne plač - stajemo. Nakon početne žalosti što kasnimo s motorikom tražila sam način da na cijelu situaciju gledam pozitivno. Pa sam tako odlučila nabaviti puno igračaka da nam olakšaju vježbanje i u biti sam sretna što tako puno vremena provodim s njim, a i još ću. Npr. neke će mame morati na posao, a mi ćemo se svakako družiti i poslije njegove navršene godine. Radije bih da nije pod ovim uvjetima, ali to sad ne mogu promijeniti. Uživaj u bebici koliko god možeš. Ja mislim da je bolje da nešto naprave malo kasnije zadovoljni nego da ih se previše forsira pa dobijemo motorički ispravno (ne znam bolji izraz), a frustrirano dijete.

  9. #609
    Tattoo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    371

    Početno

    cvijetak upravo to i ja mislim. Evo danas ujutro nije uopće bio raspoložen za vježbanje pa smo to skroz skratili, a poslije šetnje je bio super volje, valjao se po podu, hvatao igračke, čak bio dugo na trbuhu što ne voli. Problem je u tome što me zadnji put teta fizioterapeut "oprala" da nema više s njim popuštanja i da trebamo vježbati najmanje pola sata u komadu bez obzira da li on plače ili ne. Meni je to suludo i ne mogu dopustiti da on vrišti pola sata a od toga ionako nema nekog efekta. I ja bih radije da propuže kasnije a da nema traume. I nije samo to plač zbog njegovih devet mjeseci, plakao je on i kao bebica od nepuna tri mjeseca kad smo vježbali kukiće, jednostavno je takav tvrdoglav. Muči me sad i to što nam je neuropedijatrica rekla da ga ne stavljamo puno u položaje koji mu ne odgovaraju jer će on kad tad nešto napraviti. Koga sad slušati, teta vježbalica će me opet ribati da nismo dovoljno vježbali (jedno deset sati dnevno po njoj, najbolje da ni ne spava), a opet vidim da od kad ga ne silim previše on je zadovoljniji i povremeno baš bude veseli kad vježbamo (sve kroz igru). Jel ima netko tko je ipak poslušao takve savjete da se vježba bez obzira na plač i kakve je to donijelo rezultate? I kaj da se svađam s tetom vježbalicom?

  10. #610
    cvijetak avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Antunovac
    Postovi
    1,132

    Početno

    Čuj, ja bih to kao političari, nešto u stilu: vježbali smo koliko smo god mogli i dali sve od sebe , a trudila bih se da ga uhvatim za vježbanje kad god je dobro raspoložen. Npr. kad god se previjamo (mali voli biti gol) mi vježbamo prstiće, zglobove, stavljanje nogu u usta, nogice općenito. Šest puta dnevno po bar 10 minuta ispadne sat vremena samo toga. Primijetila sam da voli biti na velikom krevetu - i to iskoristim. Zatim, sad mu je fora stalno ići na trbuh i onda ga ja nekad samo rušim - on na trbuh ja nazad na leđa i tako dok ide (a rekli su da se mora rolati po cijeloj sobi što ne voli; mislim da je ovo zasad korektna zamjena). A i ta teta mi nije jasna, u kojoj je to ustanovi takav pristup? Koliko ja znam djeca koja se opiru su u grču i kakvo to vježbanje može biti?! Što kaže doktor kojem idete glede toga?

  11. #611
    Tattoo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    371

    Početno

    Baš sam tako politički i napravila. Očito je teta danas bila dobre volje jer je pohvalila naš napredak i složila se da ipak moja metoda ima uspjeha, u stilu mogu nastaviti, ali nema popuštanja. Pa i nama odraslima se ne radi uvijek sve (samo gledam hrpu veša za peglat ), zato ćemo mi ipak sve kroz igru.
    cvijetak jel vi vježbate četveronožni stav? Nama je doktorica rekla da je cilj vježbanja da ga dovedemo u četveronožni koji on mrzi i mislim da jednostavno nije spreman za to. Nekako mi se čini da sve ovisi kakve je dijete volje kad dođe kod specijalista. Npr. moj je danas na vježbama radio neke stvari koje doma neće ni u ludilu, a neke koje doma radi super jednostavno nije htio. I sad si teta možda misli da on to ne može. Mi smo kod doktorice na pregledu tek sljedeći mjesec pa ćemo vidjeti reakciju. Bili smo tek jednom kod nje, malac je tad bio jako nezainteresiran i mislim da ona nije mogla vidjeti pravo stanje pa je malo preuveličala. No, dobro, drago mi je da malo vježbamo i veselim se svakoj minuti provedenoj sa svojom mrvicom.

  12. #612
    marjetarino avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    111

    Početno

    a imam samo jedno malo pitanjce...
    kad bi palac trebao van sakice???
    i kad su vam se bebe pocele oslanjati na laktove dok su na trbuhu ??? moj to vec radi ima 10 dana jeli mu to malo rano,,danas ima mjesec i par dana???? ili kad vec to sam radi da ga pustim?? i jos jedno hihihih ma ovo je par pitanjaca ali cila sam zbunjena primitivni refleksi kad oni prestaju??

  13. #613
    cvijetak avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Antunovac
    Postovi
    1,132

    Početno

    Marjetarino, moj to radi od cca šest mjeseci, malo kasni, al' malo je i lijen . Tattoo, mi već dulje vježbe nismo išli na vježbe, tek ćemo sad, jer su one koje smo dobili išle jako sporo, npr. tek sad fino hvata na trbuhu i želio bi puzati, ali ne zna. Ja bih rado vježbala taj četvernonožni stav, ali ne znam kako to pravilno izvesti pa čekam termin vježbi. Ako se ljuti, daj mu dan-dva pauzu pa onda opet. Ne znam vježbaš li samo ti s njim ili još netko, ali meni uvijek pomogne kad se netko drugi, novi uključi sa svježim idejama kako ga na nešto domamiti . Zato često zovemo seku i tatu da se druže s nama. Inače, veliki je problem što oni u tih par minuta kod doktora pokažu koliko im se da, a to je nekad daleko od stvarnosti. Pretprošli put moj se momčić samo derao iz petnih žila (ispao mu teletabis pa ga je to strašno razljutilo) i ništa, baš ništa nije pomagalo. Dok se on tako derao doktorica ga je pokušala okrenuti na trbuh pa posjesti - nije ništa mogao pa je ispalo da nije uopće napredovao što je potpuno krivo. Jednostavno je bio ljut i nije uopće surađivao. Doktorica me gledala kao da sam ga jadnog zapustila ... i rekla da moramo vježbati (kao da ne vježbamo) i da je donja granica tri sata ... došla sam kući totalno u bedu.

  14. #614

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj marjetarino prvotno napisa Vidi poruku
    a imam samo jedno malo pitanjce...
    kad bi palac trebao van sakice???
    i kad su vam se bebe pocele oslanjati na laktove dok su na trbuhu ??? moj to vec radi ima 10 dana jeli mu to malo rano,,danas ima mjesec i par dana???? ili kad vec to sam radi da ga pustim?? i jos jedno hihihih ma ovo je par pitanjaca ali cila sam zbunjena primitivni refleksi kad oni prestaju??
    Moja se isto tako jako rano oslanjala na laktove, sa mjesec dana. Palac je definitivno prestala držati u šakici sa neka 4 mjeseca. Sad ima 6 mjeseci, jako je teška (preko 9 kg), i malo se okreće. Trbuh-leđa je savladala, čak i u platnenoj peleni, a leđa-trbuh se okrenula svega 2-3 puta. Ali se zato poušava dignuti na sve 4 (odavno odiže gornji dio tijela na dlanove dok je na trbuhu) Ped kaže da je sve ok. A mene svako malo kopka kako je tako "spora" u odnosu na brata

  15. #615
    cvijetak avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Antunovac
    Postovi
    1,132

    Početno

    MartinaP, upalo mi je u oči kako si rekla "čak i u platnenoj peleni". Meni se čini da malcu platnena pelena dosta otežava kretanje i sad sam (kao veliki ljubitelj platnenih) na pragu toga da ga premjestim u jednokratne (usprkos svim prednostima platnenih) kako bih mu olakšala napredak jer vidim da je u jednokratnoj pokretljiviji. Ima li još mama vježbača koje koriste platnene pelene da kažu svoje mišljenje o tom?

  16. #616

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj cvijetak prvotno napisa Vidi poruku
    MartinaP, upalo mi je u oči kako si rekla "čak i u platnenoj peleni". Meni se čini da malcu platnena pelena dosta otežava kretanje i sad sam (kao veliki ljubitelj platnenih) na pragu toga da ga premjestim u jednokratne (usprkos svim prednostima platnenih) kako bih mu olakšala napredak jer vidim da je u jednokratnoj pokretljiviji. Ima li još mama vježbača koje koriste platnene pelene da kažu svoje mišljenje o tom?
    Mi ne vježbamo, ali platnene ju usporavaju za koji tjedan, dakle meni ništa važno. Prijateljica čije je dijete vježbalo stavljala je preko dana jednokratne, a po noći platnene, sve dok dijete nije propuzalo. Od tada su samo u platnenima.

  17. #617

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Moja cura će uskoro imati 7 mjeseci ali je mjesec dana ranije rođena. Na kontroli s 6 mjeseci kod neuropedijatrice se okrenula na trbuh na poticaj igračkom, i kad je bila gola, obučena se baš ne okreće. S trbuha na leđa se isto ne okreće sama. Neuropedijatrica je rekla da bi trebala bolje sjediti i da vježbamo sjedenje pa da dođemo na kontrolu za 2 mjeseca.
    Meni je to bezveze jer je čvršća od starije cure koja se sama posjela s 10 mjeseci i nikad nismo s njom bili na nikakvoj kontroli, sad ima 3 godine i super je.

  18. #618
    thegirl25 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    604

    Početno

    Pozdrav cure, odavno nisam pisala, moja malena djevojćica sada 9 mj. zvrk, i dalje ima isti problem kao na početku palce u šaci.. Sada je počela ponovno stiskat šake onako čvrsto, i to u trenutku kad recimo u jednoj nešto drži onda drugu stisne.. mislim da je to asocirana reakcija i da nije dobra...

    Ručica joj je još uvijek u internoj rotaciji onako ide lagano prema unutra, to i tjera palac unutra a ostale prste da se nakrive prema njemu.. Sutra idem na pregled ponovo kod fizijatra da vidimo jeli ja nešto griješim jer se ovo ne popravlja.. Puže (noge idu prema van) to bi trebala popravljat puzakat za njom ali to nekad radim nekad ne... nemoguće je baš 24 sata ispravlja asimetriju (dominantnu desnu stranu) koja je puno bolja nego lijeva i ostala sr.... Nestižem stvarno ništa..
    Kako vi ostali se nosite sa vježbanjem...

  19. #619
    cvijetak avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Antunovac
    Postovi
    1,132

    Početno

    Sirius, složila bih se s tobom u svemu. I nije mi jasno kako se to vježba sjedenje ako se dijete ne posjeda samo (dobro sam razumjela?!). Iskreno, takve savjete bi trebao dati fizijatar kojemu je to ipak stručnost.Sedam mjeseci (a korigirano čak šest) uopće nije trenutak kad bi dijete već moralo sjediti. I moja je starija koja nikad nije imala problema počela sjediti solidno s nekih osam mjeseci. Ovaj malecki još nije ni blizu toga. Neuropedijatrica mi je rekla da su šire granice normale za sjedenje dob od deset mjeseci odnosno nama (a i vama) jedanaest s obzirom na ranije rođenje.
    Thegirl25, ja ponekad imam osjećaj da presporo napredujemo i da moram više raditi s njim ... Maleckom nekad bude palac u šakici one lošije ruke kad je npr. premoren ili uzrujan, ali čim nježno dotaknem ruku s vanjske strane dlana on je otvara. Fizijatar će znati što dalje i je li to veliki problem.... sretno!

  20. #620
    thegirl25 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    604

    Početno

    A jooj moj Cvijetak neznam šta bi ti više rekla, njoj je ta lijeva dosta lošija, nema pincetni, niti zna stvari koje zna sa desnom, recimo pokazivanje kažiprstom.. ali valjda će se s vremenom i ta ruka malo popravit.. Nekad se više brinem nekad manje, ali eto čudno mi je samo što vidim da cure pišu kako popravljaju široko puzanje i kad nogice lete van, moji to tu fizijatar, teta vježbalica uopće ne primjećuju... oni ne paze baš na sve detalje... malenoj je i dalje šira baza kad puže da budem iskrena ona tako brzo puže da ni neznam kako bi to ispravljala...a palac moj vječni problem on je uvijek u šaci (lijevoj) ...

  21. #621

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Cure, učinak vježbanja je kumulativan, dakle zbraja se. Ako vježbate 6 puta dnevno po 10 minuta, to ima utjecaj na mozak kao da ste vježbali odjednom sat vremena. Stoga ne morate osjećati grižnju savjesti ako ne možete odjednom vježbati dijete sat vremena, uostalom malo koje dijete to može "istrpiti".

  22. #622
    Aiko avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Postovi
    290

    Početno

    pa to baš i nije točno, budi oprezna. mora se vježbati minimum pola sata da bi postigli efekti. nas su na više različitih mjesta (od fizioterapeuta do fizijatra) upozorili baš to što ti navodiš da vježbe od par minuta nemaju, nažalost, nikakav efekt.

  23. #623

    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    106

    Početno

    Citiraj cvijetak prvotno napisa Vidi poruku
    MartinaP, upalo mi je u oči kako si rekla "čak i u platnenoj peleni". Meni se čini da malcu platnena pelena dosta otežava kretanje i sad sam (kao veliki ljubitelj platnenih) na pragu toga da ga premjestim u jednokratne (usprkos svim prednostima platnenih) kako bih mu olakšala napredak jer vidim da je u jednokratnoj pokretljiviji. Ima li još mama vježbača koje koriste platnene pelene da kažu svoje mišljenje o tom?
    privremeno koristimo jednokratne. s tim da u posljepodnevnim satima stavimo platnenu, često običnu tetru ili neku drugu tanju platnenu. kad dobro savlada neku aktivnost u jednokratnoj, onda joj počnem češće stavljati platnene. npr. u platnenoj se nikako nije mogla okrenut na trbu. samo je ležala na leđima i mlatarala rukama i nogama, vidno isfristrirana. kad je naučila okretati se super, vratili smo se u platnenu i onda se i u njoj počela okretati. i tako svako malo kombiniramo. al cura zabravo djeluje najspretnije, nasretnije i najaktivnije bez pelene.

  24. #624

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Aiko prvotno napisa Vidi poruku
    pa to baš i nije točno, budi oprezna. mora se vježbati minimum pola sata da bi postigli efekti. nas su na više različitih mjesta (od fizioterapeuta do fizijatra) upozorili baš to što ti navodiš da vježbe od par minuta nemaju, nažalost, nikakav efekt.
    Ja sam svoje dijete tako vježbala, po preporuci terapeutice, i sve se odlično završilo. I sa stručnog gledišta (jer to je dio moje struke) mogu reći da kontinuirano vježbanje kroz čitav dan donosi rezultate. Dakle ne govorimo o par minuta dnevno, nego o vježbanju kraćeg trajanja, ali češćeg ponavljanja.

  25. #625
    Tattoo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    371

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    mogu reći da kontinuirano vježbanje kroz čitav dan donosi rezultate. Dakle ne govorimo o par minuta dnevno, nego o vježbanju kraćeg trajanja, ali češćeg ponavljanja.
    Slažem se s ovim. Mi nikad ne vježbamo duže od 15 minuta u komadu jer počne protestirati, ali vježbamo kontinuirano cijeli dan i stalno ponavljamo. Npr. napravimo par vježbica, kad mu je dosta prestanemo i pustim ga da se malo sam igra. Onda opet za petnaestak minuta nastavljamo. Ponekad to traje svega pet minuta, pa mala pauza pa neka druga vježbica. Tek kad smo počeli tako vježbati vidim rezultate i teta na vježbama nas stalno hvali. Prije dok je neumorno plakao i kod terapeuta i doma nije bilo nikakvog napretka, onda sam samoinicijativno uvela ovako i u vrlo kratkom vremenu nevjerojatan napredak. I zadovoljno dijete .

  26. #626

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    ddee, kad ti se okrenula s leđa na trbuh?

  27. #627

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Tattoo prvotno napisa Vidi poruku
    Slažem se s ovim. Mi nikad ne vježbamo duže od 15 minuta u komadu jer počne protestirati, ali vježbamo kontinuirano cijeli dan i stalno ponavljamo. Npr. napravimo par vježbica, kad mu je dosta prestanemo i pustim ga da se malo sam igra. Onda opet za petnaestak minuta nastavljamo. Ponekad to traje svega pet minuta, pa mala pauza pa neka druga vježbica. Tek kad smo počeli tako vježbati vidim rezultate i teta na vježbama nas stalno hvali. Prije dok je neumorno plakao i kod terapeuta i doma nije bilo nikakvog napretka, onda sam samoinicijativno uvela ovako i u vrlo kratkom vremenu nevjerojatan napredak. I zadovoljno dijete .
    To me ne čudi, jer su motorički, psihički i emocionalni razvoj nedjeljivi. Upravo zbog te činjenice, skeptična sam prema rezultatima terapija na kojima dijete vrišti i plače. Motorički razvoj je usko povezan sa djetetovom voljom i namjerom. Nijedno se dijete nije počelo npr. rotirati zato jer mu je to netko naredio i natjerao ga na to, već zato što je ono s POŽELJELO istražiti svijet iz druge pozicije. Možda je ugledalo neku zanimljivu igračkicu, POŽELJELO je doći do nje i počelo je lagano puzati prema njoj, itd. Upravo iz ovih razloga rehabilitacija se treba provoditi kroz igru, treba naći način na koji će dijete surađivati (glazba, slikovnice, razne igračke, itd.). Na taj način rehabilitacija postaje djetetu zapravo igra u kojoj ono uživa, surađuje i razvija se.
    Opet, želim naglasiti da fizioterapija nije moja struka (iako se kao rehabilitator neprestano dotičem s njom) i ako je nekome liječnik naglasio da dijete mora vježbati barem pola sata, neka radije posluša tog liječnika koji je upoznat sa stanjem tog djeteta, nego mene.

  28. #628

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Split
    Postovi
    34

    Početno

    upravo sam procitala ovaj tekst na pocetku teme o motorickom razvoju dijteta i o ometanjima motorickog razvoja,i moram reci prepalo me.Mlada sam majka bez iskustva i cim je malena napunila 3mjeseca prijatelji su nam kupili ljulacku lezaljku koja ke polusjedeci polozaj,tj.ledja su podignuta da ona tako "bolje" vidi okolinu...mala sad ima 6mjeseci i vidim da sam joj nesvjesno 3 mjeseca ometala prirodan motoricki razvoj..dali ce mozda imati kakvih posljedica ta lezaljka?Moram reci i ovo ako je okrenem na prsa i postavim na krevet ona ludjacki skrici jer nece da lezi tako na trbuhu,niti da tako spava a sada vidim da je i taj polozaj nuzan za njen razvoj...ajoj pomagajte to mi je prvo dite neznam nista o tomee??

  29. #629

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Anastazija prvotno napisa Vidi poruku
    upravo sam procitala ovaj tekst na pocetku teme o motorickom razvoju dijteta i o ometanjima motorickog razvoja,i moram reci prepalo me.Mlada sam majka bez iskustva i cim je malena napunila 3mjeseca prijatelji su nam kupili ljulacku lezaljku koja ke polusjedeci polozaj,tj.ledja su podignuta da ona tako "bolje" vidi okolinu...mala sad ima 6mjeseci i vidim da sam joj nesvjesno 3 mjeseca ometala prirodan motoricki razvoj..dali ce mozda imati kakvih posljedica ta lezaljka?Moram reci i ovo ako je okrenem na prsa i postavim na krevet ona ludjacki skrici jer nece da lezi tako na trbuhu,niti da tako spava a sada vidim da je i taj polozaj nuzan za njen razvoj...ajoj pomagajte to mi je prvo dite neznam nista o tomee??
    Ne brini, nisi joj toliko strašno naštetila da bi to moglo imati ozbiljne posljedice za njen razvoj, ali ubuduće je nemoj stavljati da sjedi dok se sama ne posjedne, nemoj je "učiti" da hoda, stavlajti u hodalice, itd. Najbolje što možeš učiniti je staviti tanku dekicu na pod, i igračke koje su joj zanimljive (zvečke, zvučne igračke, itd.). Možeš je staviti na leđa i kraj nje upaliti neku zvučni igračku ili zveckati zvečkom, i tako je lagano poticati da se rotira. Kad ide spavati, možeš je staviti da spava u trbušnom položaju, pretpostavljam da već dovoljno dobro kontrolira glavicu tako da nema straha od gušenja. Nemoj ništa raditi protiv njene volje, na silu, pokušaj naći nešto čime ćeš je privući na suradnju.

  30. #630

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Split
    Postovi
    34

    Početno

    hvala,ja je okrenem potrbuske kada je vec zaspala jer neda drugcije,i vise joj nema nikakvih lezaljki...uf sad bar znam za drugu bebu

  31. #631

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Z. se konačno okrenula sa leđa na trbuh. Mamac je bio mobitel

  32. #632
    cvijetak avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Antunovac
    Postovi
    1,132

    Početno

    MartinaP, mogu zamisliti veselja . Nego, pomagajte, moj mali napreduje lijepo, ali sporo pa je sad doktorica preporučila da počnemo s vježbanjem po Vojti. Iščitala sam o tome koliko se po netu može i vidim da su rezultati dobri, ali da to klinci masovno mrze što mi je potvrdila i doktorica. Ima li tko od vas iskustava?

  33. #633
    KayaR avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    1,433

    Početno

    Ja mislim da je Vojta metoda jako bolna,zato je mrze...

  34. #634
    cvijetak avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Antunovac
    Postovi
    1,132

    Početno

    KayaR, ne bi smjelo ništa boljeti, riječ je (ispravite me ako griješim) o izazivanju refleksnih pokreta pri čemu se djeca fiksiraju i to im izaziva protest ...

  35. #635
    KayaR avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    1,433

    Početno

    Pretpostavljam da ne bi
    Moj sin je dugo vezbao klasicnu fizikalnu i radnu terapiju.
    Kod nas se po Vojti radi jedino na Institutu za cerebralnu paralizu,a tamo salju teze slucajeve.
    Kcerkica moje dobre prijateljice je imala strasne reakcije na Vojtu i odustali su
    No ona je bila zaista tezak slucaj pa verujem da nije za poredjenje...

  36. #636
    cvijetak avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Antunovac
    Postovi
    1,132

    Početno

    KayaR, nama je zadnje doc rekla da kod njega ne uočava patologiju, ali ipak je on 11mj. star, a ne posjeda se još pa pretpostavljam da zato hoće da prijeđemo na nešto žešće. Pokušat ćemo svakako, a ako bude neizdrživo preispitat ću svoju odluku.

  37. #637
    Tattoo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    371

    Početno

    Pa i moj je 11 mj. i još se ne posjeda, samo uz pomoć. Bili smo nedavno kod fizijatra i doktorica je bila zadovoljna napretkom. Čak sam ja rekla da me jako brine to što se još ne posjeda a ona mi rekla da to nije ništa čudno i da će se sigurno posjesti iz četveronožnog. I evo par dana iza toga se on sam iz četveronožnog posjeo, istina jako nespretno i još mu uvijek to ne uspijeva svaki put, ali vježbamo. Naravno, u četveronožni ne zna sam već ga trebam staviti iako se nekoliko puta digao u četveronožni (ali tu se radilo o silnoj želji da dođe do željenog predmeta). A što je najvažnije i zbog čega sam osobito sretna je da više nema suza za vrijeme vježbanja ni doma, a ni kod terapeuta.

  38. #638
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Zbunjena sam
    Moj sin ima 7 mjeseci. Puzi vec mjesec dana. Prije koji dan se samostalno posjeo i isti dan se poceo dizati na noge. Zabrinuta sam da li je to rano-osobito jer je tako mrsav (<7kg) i ne znam kako te tanke nogice mogu drzati ostatak tijela.
    Dizanje izgleda ovako: puzi do malog stola, digne rukice i kleci na koljenima. Onda se rukama uhvati za stol i dio tezine prebaci na ruke, jednu nogu "iskoraci" i na nju se podigne i stoji na obje noge, a ravnotezu drzi rukama.
    Trebam li ovo sprijecavati, ili je ovo pravilan nacin podizanja. Zilavko moj mali...

  39. #639
    cvijetak avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Antunovac
    Postovi
    1,132

    Početno

    S2000, meni to djeluje zdravo ... možda će se javiti netko bolje upoznat ... Al' da je rano, malo jest ...

  40. #640
    KayaR avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    1,433

    Početno

    Citiraj S2000 prvotno napisa Vidi poruku
    Zbunjena sam
    Moj sin ima 7 mjeseci. Puzi vec mjesec dana. Prije koji dan se samostalno posjeo i isti dan se poceo dizati na noge. Zabrinuta sam da li je to rano-osobito jer je tako mrsav (<7kg) i ne znam kako te tanke nogice mogu drzati ostatak tijela.
    Dizanje izgleda ovako: puzi do malog stola, digne rukice i kleci na koljenima. Onda se rukama uhvati za stol i dio tezine prebaci na ruke, jednu nogu "iskoraci" i na nju se podigne i stoji na obje noge, a ravnotezu drzi rukama.
    Trebam li ovo sprijecavati, ili je ovo pravilan nacin podizanja. Zilavko moj mali...
    Koliko imam iskustva nakon troje dece,a srednji je vrlo dugo bio i vezbac,ovo je skolski primer podizanja uz iskorak
    Fizijatri kazu da bebu treba pustiti da radi sve sto moze sama,znaci da je sama spremna za to bez da ju necem "ucimo",prinudno stavljamo u neki polozaj ili daleko bilo silimo...
    Medjutim,posto je tvoj malisa zaista maali,na tvom mestu bih ga odvela na jedan rutinski pregled kod fizijatra,pa ces sve cuti iz prve ruke i biti mirna
    Nakon loseg iskustva sa srednjim,malenu sam vodila na takve kontrole od mesec dana starosti,iako je bila najzdravija moguca beba sa napredovanjem "po knjigama",ali sam bas volela da mi to potvrdi neko strucan.
    Bravo za malisu!

  41. #641

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    64

    Početno

    Moja curica je isto u nekim stvarima jako brza. Prije nekoliko dana je napunila 8. mjeseci i puže četveronoški s tim da po vojnički puže već mjesec dana. Okreće se s trbuha na leđa i obrnuto isto već dulje vrijeme, i sad unazad par dana diže se na noge. Ja to dizanje uopće ne potičem, ali ona to baš želi. To podizanje nije u potpunosti školsko, iskorak nije baš potpun, pa me zanima da li da je puštam da to radi?

    I još nešto, ona se uopće ne posjeda, bez obzira na sve gore navedeno, ona ne sjedi a kad je ja stavim sjest ona padne. Nema čak ni motivaciju za sjedenjem, sve što želi je puzanje i stajanje. Ni boravak na leđima ne voli, samo trbuh i bok. kako da je motiviram na sjedenje? Ima li kakva vježba.

  42. #642
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Da se nadovezem na svoj prethodni post.
    Dakle, pitali smo pedijatricu za ovo njegovo rano dizanje, a ona je samo rekla da ako samostalno sjedi da se smije dizati na noge ukoliko sam to moze.
    Nije me pitala za nikakve detalje o nacinu na koji se dize. Rekla je da je izrazito zilavo dijete koje ce vjerojatno rano prohodati.

  43. #643

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    mi smo vježbači, jučer smo bili na Goljaku
    L. se diže na noge, L. na koljena
    J. se diže nekako sunožno sa koljena, sa obje noge odjednom, a kada se spušta samo posjedne guzu između nogu umjesto da sjedne na stranu, izgleda kao žaba, stopala mu idu prema van
    jučer nam je rekla da mu ne damo da to radi, moramo mu skupljati nogice i forsat ga kad se spušta da ide na stranu u sjedeći položaj
    nije ništa strašno, već je to prevencija da ne iskrivi stopala
    također ga forsamo da se diže u iskorak, pa onda u stojeći, a ne onako kako je on to izmislio

  44. #644
    Tattoo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    371

    Početno

    Pera, ona će se vjerojatno sama posjesti iz četveronožnog. Vjerojatno joj još nije vrijeme. Ja je ne bih forsirala. Inače mi smo vježbali posjedanje iz četveronožnog tako da guza ide na jednu stranu, oslon je na tu rukicu a drugom se pomaže (ne znam kako to opisati). Isto tako onda iz sjedećeg ide natrag u četveronožni dizanjem guze. Ali vjerujem da će ona to sama skontat kad joj dođe da sjedne.
    ZO i moj radi upravo to, širi nogice i sjeda između njih, to mu je omiljena poza, stalno visim nad njim i skupljam nogice. On se još ne diže na nogice, ali danas je npr. prilikom hvatanja igračke ispred sebe jednu nogicu postavio kao da će se na nju dići, onda je skužio da mu to smeta i da ne može do igračke pa se vratio u sjedeći. I nama je preporuka ne ga stavljati na nogice, ali ako se sam pokuša dići ne treba ga zaustavljati. Samo kaj on ništa ne radi sam, za sve ga treba debelo nagovarati i motivirati, ljenčina na tatu

  45. #645

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    da, i ja danas cijeli dan visim nad njim i skupljam mu noge, a on reži na mene
    baš mu paše ta poza, ali stvarno mu stopala strše van
    kad bude ko Charlie Chaplin onda ću ja bit kriva
    nastavljam dalje

  46. #646

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    64

    Početno

    Tatto, hvala na odgovoru. Ako dobro shvacam, to sto se ona dize na noge sama nije problem ako to radi ispravno bez obzira sto ima samo 8 mjeseci?

  47. #647
    Tattoo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    371

    Početno

    Mi se moramo pohvaliti. Napunili smo godinu dana i valjda je malac skužio da je to sad ozbiljno i preko noći propuzao. Dobro, nije to još onako školski, liči na patkicu, ali pokrenuo se s mjesta. Nogice i dalje širi, žabica mala, a mene kičma ubija od trčanja za njim i skupljanja nogica.
    Pera, ne bih znala koliko je to dobro, pripazi samo na to da ne staje na prstiće, ne krivi nogicu prema unutra ili van, najbolje je da staje punim stopalom. Ako misliš da nešto ne radi dobro, radije pitaj neku stručnu osobu jer je lakše nešto promijeniti dok su mali. I moj isto ponekad postavi nogicu kao da će se dići, to bude i onako krivo, bočno, teta vježbalica je rekla da to nije tako strašno, ali ne ga poticati na dizanje dok on to ne može sam, znači ne ga stavljati na noge ili dizati za rukice isl.

  48. #648
    Ripcord avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,160

    Početno

    Ne mogu naći odgovor preko tražilice, a ovo mi se ne da sve čitati, pa da vas pitam. Mali će mi za dva dana biti 5 tjedana i kad smo bili na kontroli s mjesec dana, kad je pedijatrica radila onu vježbu gdje ga uhvati za prste i zglobove i podigne u sjedeći stav rekla je da ne drži dovoljno čvrsto glavu. Ponajviše mu glavica visi, ako ga posjedne u gotovo potpuno sjedeći položaj onda je još koliko-toliko drži na kratko, ali ako je više nagnut leđima prema dolje, ne diže je baš. Rekla je da to još nije strašno, ali je tu napomenu zapisala u karton i rekla mi je da tu vježbu moram radit s njim doma (ja luda je zaboravila pitat koliko često). Također mi je rekla da ga ne stavljam na trbuh, jer tako vježba leđne mišiće ako diže glavu, a on treba očvrsnuti mnišiće (valjda) vratne (zaboravila sam, bila sam zbunjena kad je ona počela djelovat zabrinuto).

    Jel bih se trebala zabrinuti? Kad bebe mogu duže držati glavicu uspravnu u tako ranoj dobi? I jel zna tko koliko često trebam to vježbat, jer jest da smo počeli prije par dana tek, ali ne vidim promjene. Btw, kad ga dižem za podrigivanje nakon jela, zna držati glavicu, ne dugo, ali ipak je drži po malo.

  49. #649

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    čekaj, čekaj, jesam ja dobro shvatila da ga trebaš uhvatiti za ruke i vući u sjedeći stav
    dijete ima 5 tjedana
    ne na trbuh

  50. #650
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Koliko ja znam pedijatri rade to na pregledu da vide da li glava slijedi trup, da ne ide u koso. To nema veze s cvrstocom drzanja glavice. Pa koje dijete moze s 5 tjedana moze drzati cvrsto glavu kad ga se vuce iz lezeceg polozaja???
    To je dio pregleda,a ne vjezba, pa stvarno ne znam zasto vam je rekla da to vjezbate...
    Ja bi na tvom mjestu prekinula vjezbe i potrazila drgo misljenje!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •