Stranica 2 od 63 PrviPrvi 12341252 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 3113

Tema: Motorički razvoj djeteta u 1. godini života

  1. #51
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    pa UZVom, ne?

  2. #52
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Tiwi prvotno napisa
    Nego, jel mi može netko reći, kako se otkrije krvarenje u mozgu?
    UZV mozga. Moja Ana je imala krvarenje prvog stupnja, sad je potpuno nestalo. Ali, koliko sam shvatila, jako puno djece ima krvarenja i ne moraju nužno bit povezana s poteškoćama tj. nije jedan na jedan jednadžba, tipa krvarenje mozga = poteškoće, znači svaka beba s krvarenjem ne mora razviti poteškoće, daleko od toga. Sve je to ipak fluidno, i teško je ošacat bebu od 2 mjeseca i lako se i "nabilda" slučaj, ali, po meni - rađe puhat na hladno (doduše, ja sam u svemu taj tip). Sretna što smo našli super fizioterapeute koji vježbaju po tom Bobathu, koji je drugačiji od, kako sam shvatila, više rigoroznog Vojte kojeg djeca ne vole, a taj Bobath ide na te prirodnije vježbice - kretnje, vrtnje i sl. i to ispada doslovno zabava za mamu i bebu u dosta slučajeva, i nemamo uputu rigoroznog vježbanja, čak naprotiv, kad su vidjeli da ja malo počinjem "brijat" u tom smjeru, i privatnici i Goljak-ekipa mi ukazuju da ne pretjerujemo i staju mi na kočnicu. Čak mi je i moja pedijatrica išla jako postepeno, svjesna toga da se lako zavrti priča, i tek kad je imala više tih nekih faktora rizika (asimetrija u Mooru, držanje prstića u šakici, hipotonija) nas je poslala dalje, govoreći nam da to sve još uvijek ne mora značit nikakvu patologiju i da bebice imaju svoj razvojni put.

  3. #53
    Tiwi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    on the edge
    Postovi
    3,231

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Citiraj Tiwi prvotno napisa
    Nego, jel mi može netko reći, kako se otkrije krvarenje u mozgu?
    UZV mozga. Moja Ana je imala krvarenje prvog stupnja, sad je potpuno nestalo. Ali, koliko sam shvatila, jako puno djece ima krvarenja i ne moraju nužno bit povezana s poteškoćama tj. nije jedan na jedan jednadžba, tipa krvarenje mozga = poteškoće, znači svaka beba s krvarenjem ne mora razviti poteškoće, daleko od toga. Sve je to ipak fluidno, i teško je ošacat bebu od 2 mjeseca i lako se i "nabilda" slučaj, ali, po meni - rađe puhat na hladno (doduše, ja sam u svemu taj tip). Sretna što smo našli super fizioterapeute koji vježbaju po tom Bobathu, koji je drugačiji od, kako sam shvatila, više rigoroznog Vojte kojeg djeca ne vole, a taj Bobath ide na te prirodnije vježbice - kretnje, vrtnje i sl. i to ispada doslovno zabava za mamu i bebu u dosta slučajeva, i nemamo uputu rigoroznog vježbanja, čak naprotiv, kad su vidjeli da ja malo počinjem "brijat" u tom smjeru, i privatnici i Goljak-ekipa mi ukazuju da ne pretjerujemo i staju mi na kočnicu. Čak mi je i moja pedijatrica išla jako postepeno, svjesna toga da se lako zavrti priča, i tek kad je imala više tih nekih faktora rizika (asimetrija u Mooru, držanje prstića u šakici, hipotonija) nas je poslala dalje, govoreći nam da to sve još uvijek ne mora značit nikakvu patologiju i da bebice imaju svoj razvojni put.
    Ovo boldano me zanimalo.

    Leonisa, kužim ja da se krvarenje u mozgu vidi na UZV, ali nisam kužila kako to povezati, koji su pokazatelji. Mislim, pa ne bum sad išla iz čista mira radit djetetu UZV mozga.

  4. #54
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ja sam npr. skuzila da sa 7mj. ne ferma noge, ne igra se s njima, dok su u to doba njeni vrsnjaci debelo stavljali noge u usta i dizali ih.
    pedca je isla polako, po meni presporo, pa sam otsla privatnku.

    sa 7mj. ona je iz sjedeceg polozaja pala ko klada, bez kakvih zastta, u lezecem na trbuhu isla bi u polozaj ladje ili aviona....i ne sjecam se sta jos.
    a uzv nije pokazao da je bilo krvarenje ali je pokazao odstupanja na onom "leptiricu".
    tako smo poceli s vjezbama.

    sa oko god. i koji mj. radili smo ponovo uzv i sve je bilo ok. leptiric je bio kako treba, spravio se vjezbama.

    s obzirom na rizicnu trudnocu, carski, da je ostala bez kiska (a to su mi rekli na viziti, u otpusnom ne pise), i na pojacan tonus prilikom rodjenja...i sveg sto sam procitala, odlucila sam se igrat na sgurno.

  5. #55
    Tiwi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    on the edge
    Postovi
    3,231

    Početno

    Sad se sjećam, ali onak mutno.

    Ma dobro je znati i ovakve stvari. Okej da nisu svi klinci isti ali ipak neke stvari moraju u nekim određenim periodima početi usvajati. Ako ne, onda ideš stručnjaku, jel tak

    I samo da velim, slatkica je danas mali munjeviti jurić, spretna i okretna i nikad nitko ne bi rekao da je bila vježbač.

    Mene uvijek neka frka pere, kad čitam da su ljudi otkrili "ovo ili ono" a ne napišu kako, pa sam si onda glavi nemajka jer meni moj 'zgleda normalno. Malo se izvija i čvrst je ali ja to za sada lagano ispravljam igrom i promatram. Nije sve patološki, zar ne? utješi me

  6. #56
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Tiwi prvotno napisa

    Mene uvijek neka frka pere, kad čitam da su ljudi otkrili "ovo ili ono" a ne napišu kako, pa sam si onda glavi nemajka jer meni moj 'zgleda normalno. Malo se izvija i čvrst je ali ja to za sada lagano ispravljam igrom i promatram. Nije sve patološki, zar ne? utješi me
    Of kors da nije, evo, recimo, mene je pedica na prvo "izvija se" isto pitala je li se izvija kad je ljuta ili pri normalnim radnjama i sl. Izvijala se pri normalnim radnjama, ali, opet, nije rečeno da se to izvijanje ne bi samo popravilo i sl., ali ja sam vidjela da je u nekim stvarima drugačije od većine - tipa kad bi je stavili da podriguje (još u bolnici), ne voli taj položaj i zabacuje glavicu u nazad, kad je tako nosimo savija se prema iza i slično. Vidjela sam da druge bebice te dobi to ne rade. Sad joj bolje ide, ne zabacuje se. Tu se gleda skupina simtpoma, mislim - znači nije a-ha, eno je, izvija se, ajmo sindromi i simptomi. Znači, nije samo izvijanje, nego - izvija se, pa se malo ispita kako i kad se izvija, jel' ide na bolje ili na gore, pa se uoči ev. neka asimetrija plus produljeni neki refleks koji ne bi trebao biti, onda se ide na UZV mozgapa se ev. pošalje neuropedijatru, pa on fizijatru, pa onda ako kažu da bi koristilo vježbanje šalju na vježbanje. Ima slučajeva (privatno, znam ih) da su išle priv. neuroped. koji ima vježbače kod sebe i nisu završili na vježbanju jer ne treba. Znači nije odmah da te, čim se pojaviš, ajmo vježbajmo.

    Inače, imaš ono iz udruge "Oko" o simptomima neurorizičnosti, ali, opet, to ti sad ne znači da svako ko drži palac u šakici dulje od xy mjeseca neurorizičan, nego to osvješćuje roditelje da malo pojačano prate i čačkaju. Iskreno, puno je tu i puhanja na hladno, ali moj je stav - zašto ne spriječiti, pogotovo jer mi se čini da ove Bobath vježbe kakve mi radimo i kakve rade na Goljaku nisu nikakvo "mučenje" djece, niti imamo preporuku vježbat satima doma da ne bismo izlazili van i sl. Znam koji su vježbali po Vojti i naknadno su se (kad je ispalo sve OK) pitali je li trebalo baš tako, ali valjda se roditelj za sve pita, pitali bi se možda i da nisu i ko će sad to znat što bi bilo kad bi bilo i sl. Mene definitivno ovaj tvoj link, Tiwi, umiruje. Evo linkam ovdje taj koji sam našla od udruge Oko, sigurno već ima, ali da je na ovom mjestu:

    http://www.mameibebe.net/bt/2002131201.htm

  7. #57
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Evo, možda nekom pomogne, ovako je bilo kod moje cure: hipotonija generalno, hipertonija na nekim dijelovima, izvijanje, asimetrija u Mooru lijevo, palac u šakici još sad i u 4. mjesecu lijevo, UZV mozga pokazao krvarenje I. stupnja, sad je na ponovljenom gotovo pa nestalo, onda smo išli kod neuropedijatra i fizijatra i dobili vježbice (doduše, dok čekamo fizijatra počeli vježbat privatno, to je najčešći put, jer se fizijatar čeka mjesec-dva). Ali, ništa od toga samo ne bi bilo neki alarm, nego, po meni, ovo ispreplitanje, i još je u režimu - samo pokazne vježbice + baby handling edukacija. Trudnoća OK, osim što sam vukla streptokok i što je IVF trudnoća, ali danas se sve više sam tijek tih trudnoća ne smatra rizičnim "po postanku"h, apgar 10/10, porod carskim. Kod moje nećakinje je bilo tako da je mama odmah vidjela da nešto nije ok kod pokušaja dojenja ("uspavana beba"), pa je dugo propitkivala dr-ove, ali, kako tamo gdje živi nema ustanove Goljak-tipa koja bi podržala "srednje teške" vježbače, uvjeravali su je da je sve b.o. dok naglo nije došla panika jer se nije posjedala kad su već većina njih svladali tu vještinu, onda je vrlo brzo došla u ZG privatno u obradu i vježbanje, di joj je rečeno da vježbice neće štetiti, ali da iskreno njena situacija može završiti OK i bez vježbanja i utvrdila se dijagnoza točna (distoni više opisuje raznorazne odmake od prosjeka). Kod nje je trudnoća bila b.o., kao i porod, apgar 10/10.

  8. #58
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    I da, cijeli kunst je uhvatit to nešto rano, jer čim je ranije, lakše se ispravlja. Na ovim slikicama gore iz udruge Oko prepoznala sam jednu malu prijateljicu moju "vilinski hod" koja sad ulazi u režim vježbanja, samo je taj hod prilično fiksiran i teško ga je sad vraćat nazad.

  9. #59
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    A opet, ne pretjerivat. Nije jednostavno, ali postoji taj "kriš-kraš" simptoma, pa onda "stranke" u svemu tome - roditelji i tim stručnjaka - pa kad se svima čini da nešto (malo) nije OK, valjda i nije. I, dok nismo i sami postali vježbači, to mi se sve činilo kao pretjerivanje, iskreno. A sada, kad vježbamo, ne shvaćam to (više) kao ajme, jao i kuku - nego, vježbamo, kao što netko nosi naočale i sl.

  10. #60
    ivana b avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    474

    Početno

    vezano za uzv mozga - ako beba ima simptome neurorizičnosti i ako se uzv radi tek nakon 4-5 mj (ako sam dobro zapamtila, naletila sam na taj tekst na netu a nemam sad vremena da ga tražim) obično pokazuje da nije bilo nekog oštećenja zato jer oštećeni prostor ispuni vezivno tkivo (glije) pa se naoko čini da je sve ok ili da je došlo do poboljšanja prvobitne situacije ..:/ tada je bolje napraviti EEG mozga da se utvrdi pravi stupanj oštećenja

  11. #61

    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    54

    Početno

    Drage moje evo da se i ja javim!
    Ovim putem zelim da se zahvalim Rodi i svim njenim moderatoricama i clanicama...vi ste mi najvise pomogle u svemu...tokom trudnoce i tokom ovih sedam mjeseci otkako se moje zlato rodilo. Da mi nije vas- vjerovatno ne bih dojila...jeo bi cevape mozda u 4. mjesecu a sjedio poduprt jastucima mozda vec od 3.
    Nisam se mozda tako cesto javljala- ali sam mnoooogo citala. Rodila sam 29.12 sto znaci da imamo skoro 7 mjeseci.
    Isljucivo smo dojili sest i po mjeseci...sada papamo malo jabukice i kruskice i- razlog zbog kojeg ovo i pisem- od prije tri dana- samostalno sjedimo!!!
    Nemate pojma kako sam uzbudjena!!!
    Zahvaljujuci Rodi, svom razumu i muzevoj podrsci uspjela sam istrajati i oduprijeti se i mojim roditeljima i roditeljima MM, i komsijama itd. itd. koji su mi stalno nesto solili pamet! Gnjave me od treceg mjeseca sa sjedenjem- a ja nedam pa nedam!!!
    Vrlo rano sam mu "instalirala" mjesto na podu...jorgane i deke...i najveci dio vremena je provodio upravo tu...Nisam dala da ga niko nista "uci". Svi su me gledali ko budalu...a on, je dusa mamina, prije tri dana lezao na ledjima, okrenuo se na stomacic...digao se na ruke kao da pravi sklekove...poceo se klatiti tamo- vamo...lagano se rukicama izdizao i - sjeo! Izvukao je lagano jednu nogu pa onda drugu. MM i ja smo ostali ono - PAF! Sad procitah u clanku neke podatke- pa me malo zbunise- jer je on eto sjeo malo ranije- sa nepunih 7, ali i druge stvari je radio ranije...poceo je stavljati nog eu usta sa neka tri i po mjeseca.
    Nista ga nismo forsirali...posjeo se sam! Valjda je to uredu- s obzirom da je toliko star?
    Pitam se da li sada ima odredjen neki vremenski period? Tj. koliko dugo moze sjediti? Koliko hoce ili da mu to ogranicavam?

  12. #62
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj ivana b prvotno napisa
    vezano za uzv mozga - ako beba ima simptome neurorizičnosti i ako se uzv radi tek nakon 4-5 mj (ako sam dobro zapamtila, naletila sam na taj tekst na netu a nemam sad vremena da ga tražim) obično pokazuje da nije bilo nekog oštećenja zato jer oštećeni prostor ispuni vezivno tkivo (glije) pa se naoko čini da je sve ok ili da je došlo do poboljšanja prvobitne situacije ..:/ tada je bolje napraviti EEG mozga da se utvrdi pravi stupanj oštećenja
    ja sam tek sa njenih 7mj. rekla da vse necu slusat pedicu i odgadjati vec otici sabolu. tamo su odmah, na moj opis, preporucili UZV prije samog pregleda kod njega. na UZVu su se vidjela odstupanja na tom "leptiricu", vidjele su se promjene 1. i 2. stupnja.
    EEG smo radli puno kasnije, nakon kontrole kad se fontanela vec pocela zatvarati. tada nam je prmarius rekla da smo tada radil prvi UZV da se ne b moglo vidjeti ono sto se vidjelo na prvom UZVu.

  13. #63
    Tiwi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    on the edge
    Postovi
    3,231

    Početno

    Citiraj amrinoo prvotno napisa
    Nista ga nismo forsirali...posjeo se sam! Valjda je to uredu- s obzirom da je toliko star?
    Pitam se da li sada ima odredjen neki vremenski period? Tj. koliko dugo moze sjediti? Koliko hoce ili da mu to ogranicavam?
    Ne brini - sv e što može sam, to i smije. Koliko on može i želi.

  14. #64
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    čestitam amrinoo!!!
    i mene su svi gledali (a i dalje gledaju) ko čudaka iz istih razloga! Nikad se nisam baš uklapala u 'normalnu' okolinu, uvijek sam bila malo na svoju ruku, ali nikog to nije smetalo dok se nije rodila moja mala žilavica. sad se svi čude da imam tako napredno dijete a sve joj branim
    da nas malo pohvalim, imamo 5 i pol mjeseci i od prije tjedan dana samostalno sjedimo. puzimo već skoro mjesec dana, polako ali sigurno. ljudi se čude kad im kažem da mala nema ni 6 mjeseci. još isključivo dojimo, spremamo se počet s dohranom, iako je meni to dojenje tako super i strah me da će joj se svidjeti dohrana...
    moj je stav da je puštam na miru pa nek izvoli. ne tjeram je ni na što. nikad je nisam stavila sjedit, niti sam je ikad u kolicima ili bilo gdje drugdje stavljala u ikoji položaj osim ležećeg. nije lako jer je ona jedna mala znatiželjna baba pa sve hoće vidjeti. to rješavamo tako da je nosimo u slingu...i svi sretni, osim mojih roditelja koji tvrde da smo je razmazili :? ali to je druga priča.

    Tj. koliko dugo moze sjediti? Koliko hoce ili da mu to ogranicavam?
    i mene to zanima, ja joj ne bih ograničavala, puštala bih je koliko može (to mislim na sjedenje kad se sama posjedne). ne mislim je još 'postavljati' u sjedeći položaj dok ne usavrši samostalno sjedenje. dakle, sling i dalje u akciji, kolica na odmoru...

  15. #65
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    cure- potpisujem Tiwi- sve sto samo dijete moze je ok i koliko god ono samo moze izdrzati je ok

    ako mislite da "predugo" sjedi, stavite im igracku malo dalje od nji. tako ce dobiti motiv za spustit se i pokusati puzati

  16. #66

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    138

    Početno

    cure, moj dvomjesečni sin jako njorga kada ga stavim na trbuh, igramo se na puzzlama na podu, neznam kako da ga privolim na položaj spavanja na trbuhu???

  17. #67
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    J ima 8 mjeseci i počeo je samostalno sjediti. Nema rušenja, čvrsto sjedi, čak se i okreće na stranu, naginje se naprijed da bi dohvatio igračku, oslanja se na ruke i na noge, čini mi se da je to dobar uvod u puzanje.
    Prije nije sam sjedio na podu, sjedio je u mom krilu naslonjen na mene.
    Ali kad se našao na dekici s igračkama u društvu svoje sestre i sestrične, nije bilo šanse da on leži. Savio se ko upitnik, podigao skoro cijeli trup.Sad uživa u igri iz nove perspektive.

  18. #68
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Helena111 prvotno napisa
    cure, moj dvomjesečni sin jako njorga kada ga stavim na trbuh, igramo se na puzzlama na podu, neznam kako da ga privolim na položaj spavanja na trbuhu???
    ne smije ti spavati na trbuhu, to se povezuje s većim postotkom SIDS-a. A kad je budan dobro je da ga povremeno staviš potrbuške kako bi podizao glavu i jačao vratne mišiće. Ali još je jako mali i normalno je da se buni ako su mu mišići preslabi da podigne glavicu. Možeš ga staviti tako povremeno ali ne forsiraj previše, sve će se to razviti s vremenom.

    Moja je bila jako "čvrsta" i nisam je planski trenirala, ali već od prvih dana (sjećam se da sam je tako postavljala i za podrigivanje još u rodilištu jer se nisam mogla ustati s njom na ramenu) joj je bio jako drag položaj za sisanje potrbuške na meni, ja bih ležala na leđima i držala je preko trbuha. Ona bi sama dizala glavu da traži cicu i za to se nikad nije bunila, bilo joj je drago i zaspati u tom položaju. Tako ako uspijete dojiti u tom položaju (nama je još uvijek taj najdraži, a nigdje nisam našla taj položaj opisan u literaturi ) mislim da je to dobra vježba za podizanje glavice.

  19. #69
    ivorka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Zagreb-zapad
    Postovi
    212

    Početno

    Moj šestomjesečni K. se od 5.mj okreće s leđa na trbuh, ali u pravilu (zapravo, gotovo uvijek) preko lijeve strane. Kako da ga privolim da se okreće preko svoje desne strane i da li je to nužno? On se može okretati i u desno (kad ga ja započnem okretati), ali kad se okreće sam uvijek je preko lijeve strane.
    Da li da se zabrinem? :?

  20. #70
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    moja se isto okretala samo preko desne strane prvih mjesec dana, brinula sam se dok nisam shvatila da se zapravo okreće prema meni (spavam s njene desne strane)
    sada se okreće preko lijeve, preko desne, i preko glave ako treba

    najnoviji hobi joj je puzanje s preprekama. današnja prepreka mm. malo se precijenila pa ga nikako nije mogla prepuzati, ipak je on MALO prevelika prepreka. kako je zaglavila na području pivske trbušine, zaključila je da bi bilo najbolje da se nasloni na istu i ustane. kad smo je vidjeli na nogama :shock: kad je maknula ruke i samostalno stajala :? Pala je nakon par sekundi ali svejedno mislim da je to previše za nju?! ima samo 5 i pol mjeseci...

  21. #71
    Tiwi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    on the edge
    Postovi
    3,231

    Početno

    Citiraj ivorka prvotno napisa
    Moj šestomjesečni K. se od 5.mj okreće s leđa na trbuh, ali u pravilu (zapravo, gotovo uvijek) preko lijeve strane. Kako da ga privolim da se okreće preko svoje desne strane i da li je to nužno? On se može okretati i u desno (kad ga ja započnem okretati), ali kad se okreće sam uvijek je preko lijeve strane.
    Da li da se zabrinem? :?
    Nemoj se brinuti.

    Ali se poigraj s njim "s predumišljajem"

    Stavi ga na pod, puzzle, gdje već imate "igraonicu" pa mu se legni s desne strane, dozivaj, škakljaj, mazi, ljuubakaj, pa kad uhvatiš njegov pažnju nudi igračke i svašta nešto pa nek se okreće preko desne strane. I sve će biti okej

  22. #72

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    147

    Početno

    Jel zna netko kad se smatra da bi beba trebala savladati tzv. bimanualni hvat? Guglala sam na tu temu, ali nisam doznala ništa konkretno.
    Bili smo kod Sabola na pregledu neki dan pa je važno priupitao da li malecka s obje ruke poseže za igračkama i hvata ih, mi rekli ne, on to utefterio kao važnu napomenu u nalazu. Curka ima tek 3 mjeseca i nekako mi se čini da je možda ipak rano da bi to već savladala... :?

  23. #73

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    46

    Početno 6,5 meseci- diže se i puže

    kolko sam shvatila većini je poanta da djete treba pustiti da spontano dođe do nekog napretka...no što kada se to dogodi prerano...
    miš je propuzo u petom mjesecu ...sa 6. 5 mjeseci primio se za šipku od kreveta i ustal...sad sa sedam se diže na noge čim se za nekaj primi...sad dal mu to dozvolit ili ne...ja ga mičem čim se digne a opet on se vljda nebi ustajal da nije spreman za to...još ne sjedi osim s potporom rukice na strani
    inače bili kod neuropedijatra i fizijatra zbog laganog opistotonusa...kad je fizijatrica vidla da puže s 5 meseci i prekobicava se na obadvije strane rekal je da je mali prenapredan i da bi mogo bit hiperaktivan

    kaj o tome svemu mislit

  24. #74
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj bugaa prvotno napisa
    kolko sam shvatila većini je poanta da djete treba pustiti da spontano dođe do nekog napretka...no što kada se to dogodi prerano...
    miš je propuzo u petom mjesecu ...sa 6. 5 mjeseci primio se za šipku od kreveta i ustal...sad sa sedam se diže na noge čim se za nekaj primi...sad dal mu to dozvolit ili ne...ja ga mičem čim se digne a opet on se vljda nebi ustajal da nije spreman za to...još ne sjedi osim s potporom rukice na strani
    inače bili kod neuropedijatra i fizijatra zbog laganog opistotonusa...kad je fizijatrica vidla da puže s 5 meseci i prekobicava se na obadvije strane rekal je da je mali prenapredan i da bi mogo bit hiperaktivan

    kaj o tome svemu mislit
    pusti ga nek uživa.
    vidim djeca su nam rođena s par dana razlike....i napredni su jednako. bit će da su se zvijezde nekako čudno posložile u tom periodu
    moja se isto diže, sjedi SAMO BEZ potpore (ne bi se ta negdje naslonila ), puzi po cijelom stanu, hoda uz zid, namještaj...šta da joj radim? niš! trčim za njom i sprječavam teže ozljede Inače, ima modrica, ogrebotina i štatijaznam svugdje, ali ne žali se 8)
    Citiraj bugaa prvotno napisa
    rekal je da je mali prenapredan i da bi mogo bit hiperaktivan
    ne kužim ovo. kakve veze ima to što je napredan s hiperaktivnošću???

  25. #75

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    46

    Početno

    a nadam se da nema veze s hiperakt....neznam ....znam da nije rekla onak pozitivno da je mali prenapredan
    uglavnom utješno da ima još malih nazaustavljivih...

  26. #76
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    pročitaj ako hoćeš malo o hiperaktivnosti
    ali, stvarno, koliko se ja kužim (nisam stručnjak) mislim da jedno s drugim nema veze...
    Citiraj bugaa prvotno napisa
    znam da nije rekla onak pozitivno da je mali prenapredanhttp://ako te to brine odi po drugo ...br /> :love:

  27. #77
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    i ja isto mislim da nema veze sa hiperaktivnoscu. moje je isto puno toga rano poceo i neki su predvidjali da ce prohodat sa 8 mj kako je krenuo evo prohodao je nedavno, vise od 6 mjeseci puzi bas onako pravilno i sve sto radi radi bas skolski - dugo je uvjezbavao

    ja bi ga pustila da radi sve sto moze iako sam i sama u pocetku bila zabrinuta kao ti.

    sve je to u redu dokle god nista ne forsirate i dijete sve radi samo.

  28. #78

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    46

    Početno

    fala

  29. #79

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    vukovar
    Postovi
    4

    Početno

    Citiraj Sirius Black prvotno napisa
    Meni je isto ovo super. Već sam to pročitala i prema tome je moja beba sasvim ok, a na temelju foruma uvijek imam dojam da zaostaje u motorici i da sve druge bebe sa 7 mj. pužu i posjedaju se.
    da i moji roditelji gnjave sa tim sjedenjem, a Tia če sada napuniti 8 mj i još se ne podiže samostalno!
    I još nešto stalno mi forsiraju djete u hodalicu, a tia uživa u hodalici kreće se postrance kao mali morski rak i ide unazad, unaprijed još nezna!
    Što da sada radim dijete toliko voli hodalicu, a ja vidim da u njoj ne sjedi pravilno niti je još uopče samostalno sjela??
    Please help!!
    P.S. Ovo mi je prvo dijete neznam što učiniti

  30. #80
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj deariba prvotno napisa
    da i moji roditelji gnjave sa tim sjedenjem, a Tia če sada napuniti 8 mj i još se ne podiže samostalno!
    I još nešto stalno mi forsiraju djete u hodalicu, a tia uživa u hodalici kreće se postrance kao mali morski rak i ide unazad, unaprijed još nezna!
    Što da sada radim dijete toliko voli hodalicu, a ja vidim da u njoj ne sjedi pravilno niti je još uopče samostalno sjela??
    Please help!!
    P.S. Ovo mi je prvo dijete neznam što učiniti
    što da učiniš? prvo makni hodalicu. SADA.
    pročitaj npr.
    U boj protiv hodalica i jumpera!
    Hodalica, da ili ne?- veliko NE!
    dr. POlovina o stetnosti hodalica - jutros na DJH

    a to što se ne posjeda samostalno, ne brini, ima još vremena

  31. #81

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    vukovar
    Postovi
    4

    Početno

    puno hvala! Mičem hodalicu instant!

  32. #82
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno


  33. #83
    morena24 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    460

    Početno

    ina33 sto to znaci asimetrija u mooru? jel to kad jedno stopalo i sakicu ok otvara a drugu ne? jer to mi imamo... desnu saku i stopalo bolje otvara od lijeve. i lijevu nogicu malo zakrece u stranu..
    pa me zanima kako ste to vjezbali po bobath metodi? mi vjezbamo u vinogradskoj, ali sam sad u fazi trazenja fizioterapeuta koji radi po bobathu

  34. #84

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    508

    Početno

    Cure, možda malo glupo pitanje , ali...otkad ste stavljale bebače na pod? Rekla sam mami da bi bilo super nabaviti puzzle pa da se igramo na podu, a ona mi kaže da je to prerano. Mališa ima 3 mjeseca. Uglavnom se igramo na kauču koji baš i nije preširok.

  35. #85
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    ja sam moju pocela stavljati na pod od kada je postalo preopasno na kaucu, zbog okretanja - a to j ebilo s tri mjeseca.
    Zapravo,nije bitan pod vec sigurna i cvrsta podloga tako da se dijete nesmetano igra i razvija motoriku...

  36. #86
    Tiwi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    on the edge
    Postovi
    3,231

    Početno

    Ja sam Patrika s 5 mjesecei a Iana sa 6 stavila na pod.

    Ali više je bilo uvjetovano okretanjem trbuh leđa i plaženjem (ne puže još)

  37. #87
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Mi od prvoga dana.
    Meni tako bilo lakše, a znala sam da je dobro za njega.

  38. #88
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ja samo ko Bubica, kad je kauc postao preopasan. mislim da je sa 3-4 bila na podu. onda smo bili na moru mjesec dana i kad se vratila u zg sa 5 je imala svoj kutak- puzzle na pod i na ona na nih,

  39. #89
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    F se prije treceg mjeseca starosti pocela okretati s ledja na trbuh, to radi vrlo okretno, ko cigrica - ali uvijek na desno. Nikada se nije okrenula na lijevu ruku, ako treba na lijevo posegnuti za necim onda se okrene na desno a potom se na trbuhu (uz krvcenje lijeve noge) ulijevo okrene prema tome sto zeli. Na zadnjoj kontroli (s 4,5 mj) mi je pedijatar rekao da ne "gledam dijete s povecalom" , no nisam sigurna sto to znaci?

  40. #90

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    508

    Početno

    Cure, hvala!! Znači, vrijeme je da se spustimo na pod jer kauč je preuzak, a druge čvrste podloge nemamo. Hvala!

  41. #91
    štrumpf avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    ...kud Neretva hladna teče...
    Postovi
    451

    Početno

    Bog cure...
    do sada nisam zavirivala u ovaj topić zbog čega sada neizmjerno žalim, ali mu se u isto vrijeme radujem jer sa sljedećom bebom zasigurno neću ponoviti iste pogreške.
    Majka sam zdravog desetomjesečnog dječaka kojeg sam stavljala u ležaljku jer nisam nigdje pročitala informacije na koje sam naišla u ovom topiću. Hodalicu ne koristimo.
    Ono što me muči, a čitajući topić zaključila sam da sam za to i ja zaslužna, jest što moj sinčić ne puzi, mislilm O.K ne mora još puzati, ali on nije uopće zainteresiran za ležanje i podizanje u četveronožni položaj. Kad se ´izvrne´ iz sjedećeg položaja na trbuh ljuti se, počme plakati i želi da ga se podigne. Nije zainteresiran da sam to učini. U biti nikad nije volio ni ležati potrbuške. S nekih 6-7 mjeseci je prvi put zaspao na trbuhu (jedan jedini put).
    Prije ga nisam držala ne podu što je vjerojatno doprinjelo svemu ovom. Sada koristimo puzzle. Inače je on zdrav, nema nikakvi smetnji, ali se sada grizem jer sam ja svemu ovom doprinjela.
    Btw on želi samo hodati. Iz sjedećeg se položaja pokušava podignuti na noge. Sam hoda uokolo ogradice...
    Oprostite što sam malo produžila ovaj post i sve ovako zakomplicirala. Molim vas da mi netko kaže što mi je raditi ???

  42. #92
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    I naša djeca, koja imaju neke veće rizike za eventualne poteškoće u motorici ili imaju poteškoće, su zdrava.
    Radi se najviše o problemu s motorikom i ispravljanje, vježbanje da ne dođe recimo do ovoga kao što je kod vas primjer.
    Iako nije nužno da svako djete mora baš puzati, neka dijeca to jednostavno preskoče, ali u tvom slučaju zaključujem da maleni ipak nije imao niti prilike da puže po podu, zar ne. Nije mi sada baš jasno kako se on iz sjedećeg pokušava dići, iskorakom na ravno stopalo ili se vuće sa rukicama? Inače ide četveronožan položaj, pa iskorak na cijelo stopalo i podizanje.
    U svakom slučaju ukoliko misliš da je potrebno nije loše da posjetite fizijatra pa da on ocijeni da li ti dijete to dobro radi ili je potrebna kakva korekcija u pokretima.

  43. #93
    zhang avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    GYM
    Postovi
    5,114

    Početno

    štrumf, prije svega, nemoj si ništa predbacivati. radila si onako kako si mislila da je najbolje u određenom trenutku i s određenim znanjem. sada imaš neka druga znanja i ravnat ćeš se po tome.
    ako želi sam hodati, neka hodaonako kako sam i može. pokušaj mu se ne upletati u razvoj, osim na način da ga animiraš i zaigravaš, tako da pokuša sam napraviti neke pokrete.
    ako se i bude ljutio što ne može u neki položaj, a ti ga ne stavljaš u taj isti položaj, malo ga nosi po kući, skreni mu pažnju na nešto drugo, pa za 10ak min, ponovite ono isto zbog čega se rasplakao.
    inače, kako rastu, sve je više situacija zbog kojih će se ljutiti, a to će, nara<vno, izražavati plačem. Yoda se ljuti kada mu ne dam da kopa po ladici u kojoj ima za njegaopasnih predmeta, o da vidiš uvrede, i što bih trebala? ja njemu kažem nešto u stilu: znam da te to ljuti, ali ne ćelim da diraš tu ladicu, te rajngle, da otvaraš frižider, itd,idt,itd. ili mu skrenem pozornost nekom igračkom, i furamo dalje...
    s vremenom se nauče nositi sa činjenicom da ne može sve biti kako su si zamislili (jer neće nikada u životu biti tako) i nauče se nositi s tom ljutnjom.

  44. #94
    štrumpf avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    ...kud Neretva hladna teče...
    Postovi
    451

    Početno

    Bili smo kod fizijatra kad je imao 5 mjeseci, imao je lagani torticolis, ali se na kraju ispostavilo da je zabrinutost bila bespotrebna jer je on ocijenio da je s njim sve u redu.
    Oka da imaš pravo mislim da on nije imao ni priliku učiti puzati, a sad ga to ne zanima. Nije mi baš jasno tvoje pitanje ´kako se pokušava dići´ ... Iz sjedećeg se položaja lovi rukama za kauč, ogradicu, mene i tako se pokušava ustati.
    E sad, što mislite da trebam raditi, pustiti ga na pod da sjedi, leži, ili ???

  45. #95
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Ćuj, mislim da nitko ti nitko ovdje ne može reći točno što da radiš, radi se o tvom djetetu i ti bi trebala ocijeniti, da li je potreban posjet fizijatru ili ne. Ja ti mogu samo reći bi pravilno trebao iz sjedećeg staviti rukice bilo bočno ili ispred sebe na pod, pa iz puzečeg položaja iskoračiti na stopalo primiti se za stol recimo i dići se, znači svojom snagom, a ne se dizati recimo snagom ruku. E sad, to je samo ono što ja znam i mislim, ali na tebi je da procijeniš i odlučiš.

  46. #96
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj štrumpf prvotno napisa
    Bili smo kod fizijatra kad je imao 5 mjeseci, imao je lagani torticolis, ali se na kraju ispostavilo da je zabrinutost bila bespotrebna jer je on ocijenio da je s njim sve u redu.
    Oka da imaš pravo mislim da on nije imao ni priliku učiti puzati, a sad ga to ne zanima. Nije mi baš jasno tvoje pitanje ´kako se pokušava dići´ ... Iz sjedećeg se položaja lovi rukama za kauč, ogradicu, mene i tako se pokušava ustati.
    E sad, što mislite da trebam raditi, pustiti ga na pod da sjedi, leži, ili ???
    možda da ga položiš na pod malo dalje od nečega za što se obično diže, tako da mora bar malo puzati do cilja, i kad to savlada pomalo povećavaš razmak.

    Meni se dogodilo slično, držala sam je na krevetu a ne na podu. Isto se počela dizati tako da nađe nešto za što se može uhvatiti. Kad sam skužila grešku, također jedino preko informacija na rodi (nisam našla ni jednu knjigu gdje to piše!) počela sam je stavljati na pod s tim da ne dižem čim zacvili, ali ni da puštam da plače. Polako sam je pokušavala zainteresirati za samostalno kretanje kroz igru, razbacala sam neke igračkice oko nje, malo se udaljila, ostali ukućani su također stvarali gužvu oko nje, i kroz 2 tjedna je savladala puzanje tako da je kasnije od nekih 9 do 13mj (kad je prohodala), pa i kasnije, bila oduševljeni puzač.

  47. #97

    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    43

    Početno

    dora iam 3 i pol mjeseca i već sam par puta čula savjet da ju počnem preokretat s leđa na trbuh i obratno, "da prije nauči" :/ ja bi ju ostavila da ona to sama, ne znam kud nam se žuri, za sad diže noge visoko u zrak pa jako udara s njima po krevetu ili di već leži, to ju zabavlja, pa se zna primit za koljeno i tako to. jel dobro radim ako ju pustim da sama sve radi ili da ipak poslušam savjete? inače, na trbuhu diže glavicu i gleda okolo, ali u principu baš i ne voli dugo ležati na trbuhu

  48. #98
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj blala prvotno napisa
    dora iam 3 i pol mjeseca i već sam par puta čula savjet da ju počnem preokretat s leđa na trbuh i obratno, "da prije nauči" :/ ja bi ju ostavila da ona to sama, ne znam kud nam se žuri, za sad diže noge visoko u zrak pa jako udara s njima po krevetu ili di već leži, to ju zabavlja, pa se zna primit za koljeno i tako to. jel dobro radim ako ju pustim da sama sve radi ili da ipak poslušam savjete? inače, na trbuhu diže glavicu i gleda okolo, ali u principu baš i ne voli dugo ležati na trbuhu
    mislim da nema štete od preokretanja ali ni potrebe za tim, 3 mjeseca je jako rano! Ima djece koja se već tada počnu preokretati, ali jako rijetko. Nema potrebe da se opterećuješ (primjetila sam da ljudi vole davati savjete mladim majkama, trebalo-netrebalo). Jedino pametno što ti mogu savjetovati je da je držiš što češće na ravnoj i tvrdoj površini (tepih, dekica na podu, tatami strunjača) i pustiš da se sama razvija.

  49. #99
    štrumpf avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    ...kud Neretva hladna teče...
    Postovi
    451

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa
    Jedino pametno što ti mogu savjetovati je da je držiš što češće na ravnoj i tvrdoj površini (tepih, dekica na podu, tatami strunjača) i pustiš da se sama razvija.
    Ovo ti je i moj savjet da ne pogriješiš kao ja... R sad sam pravi 4-5 koraka, a ne zna se sam dignuti iz ležećeg u sjedeći položaj.

  50. #100
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    da se nadopunim, mislim da preokretanje ne šteti (ali vjerojatno ni ne koristi :/ ), ali bitno je zapamtiti - nikako ne podizati u sjedeći položaj, a izbjegavati i polusjedeći (osim u AS, i to samo kad se vozite a ne po kući, na kolicima) sve dok sama ne može iz ležećeg preći u četveronožni i sjedeći položaj.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •