Stranica 12 od 63 PrviPrvi ... 210111213142262 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 551 do 600 od 3113

Tema: Motorički razvoj djeteta u 1. godini života

  1. #551
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    Citiraj Bobica prvotno napisa Vidi poruku
    evo mene sa tuđim mudrostima (ono što sam učila na vježbama, čitala u knjigama) :
    - ako je dijete samo sjelo - znači uspravilo se snagom svojih mišića, onda je spremno za sjedenje. naravno da će se malo klimati i padati - tu treba biti pomoć jer ne može dugo sjeditit, a vježbači su izvježbali 'obrane' pa će se nasloniti na ručicu ako se počnu naginjati u stranu
    - dizanje na nogice - ista stvar, diže se snagom ruku , oslanja se na ruke i pomalo se diže na noge i stoji uz namještaj - to je ok , mišići još nisu dovoljno čvrsti pa liči na malo lane i kad se malo lane umori vraća se u poziciju puzanja - sve dok mi ne postavaljamo dijete da sjedi, dok ne forsiramo da hoda - sve je to prirpdno! bilo kakav pritisak na mišiće koji nisu spremni je nepotreban i nepoželjan
    meni ovo nije jasno
    npr. za sjedenje, ako se uspravi snagom svojih mišića, računa li se to i ako se malo digne uz namještaj ili ne?

  2. #552

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,388

    Početno

    pa sama se digne, vjerojatno hoce stat ( bar moja tak ). pa jel se moze iz drugih polozaja sjest, kad je na leđima, trbuhu? ak moze, onda ju pusti. makar i ovo kaj si pomaze s namjestajem meni se cini ok ( snaslo se dijete ).
    imam jedan biser - bili kod xxx, i sad pitanje " kolko je tocno stara ( Sara ) " ja kazem, danas tocno 8 mj, a doticna osoba meni " i jos ne hoda ( sva zacuđena ) - za ruke ". takvima nemas ni kaj komentirat.

  3. #553
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    Citiraj mihim prvotno napisa Vidi poruku
    pa sama se digne, vjerojatno hoce stat ( bar moja tak ). pa jel se moze iz drugih polozaja sjest, kad je na leđima, trbuhu? ak moze, onda ju pusti. makar i ovo kaj si pomaze s namjestajem meni se cini ok ( snaslo se dijete ).
    imam jedan biser - bili kod xxx, i sad pitanje " kolko je tocno stara ( Sara ) " ja kazem, danas tocno 8 mj, a doticna osoba meni " i jos ne hoda ( sva zacuđena ) - za ruke ". takvima nemas ni kaj komentirat.
    može preko boka nekak napola sjest, ali ona ni ne želi baš sjedit
    i tako kad se digne uz namještaj, kratko sjedi i brzo dalje puzat, kao da joj je sjedenje gubljenje vremena
    ona zapravo dok je na podu cijelo vrijeme puzi, zastane samo da nešto razgleda i dalje

  4. #554

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    705

    Početno

    ma to sam mislila - i hodanje i sjedenje uz namještaj je dijete samo postiglo - malo se povuklo rukama i snašao se čovječuljak i ako neće baš sjediti - ok ne treba!
    nije dobro da mi posjedamo dijete je je to neka xxx rekla pa ga podbočimo jastucima da sjedi -a djetetu zapravo nije kičma spremna za sjedenje

  5. #555
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Nije pravilno povući se rukama, tj treba se dići sa iskorakom, a ne vući se rukama pa tek onda noga u iskorak.
    Dijete se diže tako da izbaci nogu osloni se na nju, sa rukama se drži za namještaj i snagom noge se digne.
    To pravilno.
    može preko boka nekak napola sjest, ali ona ni ne želi baš sjedit
    i tako kad se digne uz namještaj, kratko sjedi i brzo dalje puzat, kao da joj je sjedenje gubljenje vremena
    ona zapravo dok je na podu cijelo vrijeme puzi, zastane samo da nešto razgleda i dalje
    Ok, ona se možda tek ući sjediti pa nije navikla, sprobava, prosjediti će s vremenom, moj se u početku isto nije
    zadržavao dugo, to valjda tako je, kako koje dijete.

  6. #556

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    705

    Početno

    Citiraj oka prvotno napisa Vidi poruku
    Nije pravilno povući se rukama, tj treba se dići sa iskorakom, a ne vući se rukama pa tek onda noga u iskorak.
    Dijete se diže tako da izbaci nogu osloni se na nju, sa rukama se drži za namještaj i snagom noge se digne.
    To pravilno.
    bravo! sjećam se te vježbice - iskorak!

  7. #557
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    Citiraj oka prvotno napisa Vidi poruku
    Ok, ona se možda tek ući sjediti pa nije navikla, sprobava, prosjediti će s vremenom, moj se u početku isto nije
    zadržavao dugo, to valjda tako je, kako koje dijete.
    prvo se posjela povlačeći se za kolica (pisala sam o tome na ovoj temi) pa ju onda nismo stavljali više uopće u kolica jer je stalno to radila
    e sad se posjeda na ovaj način, da vam opišem detaljno kutna granitura nam ima naslon za ruke kao neki justučić s kosinom visine oko 30cm (ajme opisa), ona na to dopuže, znači trbuh joj je na tom naslonu i onda spusti u sjedeći stav
    na podu se tako popne na moju nogu (ja sjedim s njom na podu)

    mene najviše zanima smijem li ju onda hranit u hranilici ili ne?

  8. #558
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Ako dopuže i sama sjedne držeći se za tvoju nogu ili to s naslonom (nisam skužila) , znači da sama sjedne, i da, onda smije u hranilicu.

  9. #559

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    705

    Početno

    Citiraj tina55 prvotno napisa Vidi poruku
    mene najviše zanima smijem li ju onda hranit u hranilici ili ne?
    ako joj glava ne pada na ploču od hranilice onda može - hihihihi sori ali nemrem si pomoći! lako mi se smijati kad smo mi već veeelikiii ali sjećam se tih dana nesigurnosti i brige! mora stabilno sjediti kad je staviš u hranilicu! znaš da će lamatati rukama i loviti žlicu - znač i mora jako čvrsto i stabilno sjeditit!
    znam neke koji su se hranili u auto sjedalici - Maxi cosi i ni to nije loše ako ti je dijete još nesigurno a baš ga želiš hraniti žlicom!
    inače mi smo se dohranjivali tek kad smo super čvrsto sjedili!

  10. #560
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    Citiraj Bobica prvotno napisa Vidi poruku
    ako joj glava ne pada na ploču od hranilice onda može - hihihihi sori ali nemrem si pomoći! lako mi se smijati kad smo mi već veeelikiii ali sjećam se tih dana nesigurnosti i brige! mora stabilno sjediti kad je staviš u hranilicu! znaš da će lamatati rukama i loviti žlicu - znač i mora jako čvrsto i stabilno sjeditit!
    znam neke koji su se hranili u auto sjedalici - Maxi cosi i ni to nije loše ako ti je dijete još nesigurno a baš ga želiš hraniti žlicom!
    inače mi smo se dohranjivali tek kad smo super čvrsto sjedili!
    nemojte mi se smijat, iako sam i sama sebi smiješna neki puta koje sve brige brinem
    ma ona skroz čvrsto sjedi kad ju stavim u hranilicu, grabi sve sa stola, okreće se obrnuto u hranilici ako joj odem iza leđa, tako da tu nije problem
    ja sam jedino zabrinuta smijem li ju stavljati u hranilicu, ako se posjeda uz pomoć kosine od jastučića jer sam bila u nedoumici da li je samostalno posjedanje uz jastučić samostalno posjedanje? po meni je posjedanje i stavljanje u hranilicu
    mi ju stavljamo u hranilicu otkad se tako sama posjeda uz jastučić ili penjanjem po meni
    ajme što sam zapetljala, nadam se da ste me shvatile
    Posljednje uređivanje od tina55 : 09.08.2010. at 16:09

  11. #561

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    705

    Početno

    smijehom olakšavam napetu situaciju - znam da ti nije lako!


    sto ljudi sto savjeta - ali nama je terapeut privatni rekao da je slobodno pustimo da sjedi u kolicima kad se počela podizati - dijete je znatižaljno, želi vidjeti svijet - postavili smo naslon na kosinu i dozvolili joj da se podiže. a teta sa kojom smo vježbali socijalno - nije bila za to! i šta raditi. često su se stručni savjeti razlikovali a mi smo sa svojm bebom ostali u sredini !

    kada je duže vožnje u kolicima prosjedila znali smo da je čvrasta i da može u sjedalicu/hranilicu! mal gledaj kako se dijete ponaša - hranilica ima dobre naslone i neće se dijete ozljediti - vidi kako sjedi i ako ti se čini da joj je neudobno - vadi je!

  12. #562
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno


    to je istina, roditelji imaju puno nedoumica i kad su mišljenja stručnjaka ujednačena, a tek ovako, a uskoro nam stiže još jedna takva dilema i neujednačeno mišljenje stručnjaka:cipele s uloškom ili bez, ali to nije ova tema

    ona može dugo sjediti, uživa u hranilici, no ju zabrinuta mama ipak ne stavlja baš predugo

  13. #563
    Aiko avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Postovi
    290

    Početno

    evo da vam se malo pohvalimo. nama je jučer fizioterapeut rekao da smo stigli svoju "generaciju" i da sinko-mandarinko super napreduje! toliko sam bila sretna. dijete propuzalo. u dan-dva se sve izmijenilo. sad odjednom ima i prednje i obje bočne zaštite (ili kako se to već kaže). ima još povremeno spuštenu guzu dok puza, ali rekao je da će to već doći samo od sebe. kaže da nam sad ne mora dolaziti da samo vježbamo puzanje, tj. da pazimo da pravilno puže jer mu još uvijek nogice znaju "pobjeći" pa onak' klizne dolje. hoće brzo puzati pa ne ide pa se izgubi u sekundi u koordinaciji rukica i nogice. kako god, nakon ovog stresa da smo morali vježbati i to saznali tako kasno, ništa više ne prepuštam slučaju. i za slijedeću fazu uzimam ft-a, pred početak hodanja i to...

    jedino me brine da je on s devet mjeseci već počeo s dizanjem, grozim se toga i stalno ga nježno "rušim" i govorim "ne, ne", ali džabe... čim vidi nešto gdje se može nalaktiti odmah ide na koljena i uz pomoć gornjeg dijela tijela kreće s nogicama da ih ispravi pa diže guzu kao da stoji. užas!

    kako ste vi to sprječavale, ako ste uopće to imale? da ne ide tako rano na nogice...

  14. #564
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Ne sprečavati ništa, korigiraj ako je potrebno, ako ima volju i hoće onda mu pokaži ispravan način.

    Znači za njim i ne kažeš ne ne već, prvo nogica i stavljaš mu nogicu na puno stopalo dok sa drugom rukom pridržavaš
    drugo koljeno na podu, tako da težinu prebaci na ono puno stopalo i na taj način sa tim iskorakom snagom nogu (uz namještaj) digne.
    Fizioterapeuti bi ti trebali pokazati to.

  15. #565
    Aiko avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Postovi
    290

    Početno

    Hm, pa ft mi je rekao da je prerano da se ustaje. I meni je to prerano - 9 mjeseci... on ne stavi okomito nogicu, nego pod nekim kutom od 45 stupnjeva, ukoči nogice, ono izravna ih i tako diže guzu. Totalno neprirodno. Ft mi je rekao da mu ispravim nogice u puzanje, ali on to radi dosta često i brine me zašto to već radi... šta nije "zabranjeno" da se dijete diže na nožice uz pomoć ruku i gornjeg dijela tijela, tako da se oslanja na nešto?

  16. #566
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Ma da, to nije poželjan obrazac, ali.
    Ako se on tako diže, znači da to želi i nije da ne može, samo mislim da bi trebalo uskakati k njemu
    i ispravljati ga na pravilan način. Stalno
    Da ja sam to prošla i stalno sam ispravljala, ne pitaj me koliko sam bila zauzeta sa time
    Nije pre dugo trajalo i lijepo smo ispravili u poželjni obrazac dizanja.
    Da, sad sam se sjetila, prvo su i meni rekli da ne se dizati tako rano, ali nisam mu tupila ne i ne, već sam izbjegavala dizanje sa zabavljanjem
    na druge načine da ne misli na dizanje.

    A kad je to sprečavanje bilo nemoguće i njegova želja za dizanjem vrlo jaka, morala sam mu dopustiti, naravno na pravilan način.
    Tako je onda i fizijatrica rekla, pa on to hoće, znači da može i da je spreman, pa ne budemo mu branili.

    Eto to je naša priča.

  17. #567
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    a je li sa 10mj prerano za dizanje?

  18. #568
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Moj je sa jedanaest hodao sam, znači da nije

  19. #569
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Aiko, bilo bi dobro da ga duže zadržite na podu u puzanju ako ima spuštenu guzu, jer kad se krene dizati onda više neće htjeti toliko puzati, a puzanje je za njega jako korisno i u puzanju se same po sebi ispravljaju svi ti sitni problemčići. To je i nama bio savjet. A kako to postići - ha, najbolje tako da se maksimalno izbjegava da se on ima na što podizati. Npr. da zamisliš da ti njega sad staviš u praznu sobu, on se ne bi imao za što primiti i podići. Da li je to kod tebe doma moguće, ne znam. Mi smo imali tu sreću da je ta faza došla upravo po ljetu pa smo išli u vikendicu a tamo fakat imamo praznu sobu pa smo Lei složili za puzanje tu sobu i dugački hodnik gdje se nije imala za što primati.

  20. #570
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Citiraj tina55 prvotno napisa Vidi poruku
    a je li sa 10mj prerano za dizanje?

    Nije ako se pravilno diže.

  21. #571
    Aiko avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Postovi
    290

    Početno

    hvala, cure...

    ft mi je rekao da nije problem ako se digne da kleči. i meni je to ok. ispravi se, ali na koljenima, vidi se da je čvrst u tome. djeluje prirodno. no, kad ukoči nogice i stane se odgurivati s njima, to izgleda neprirodno. fizijatar nam je rekao što duže bude puzao to bolje. i rekao je, pojednostavljeno, sve što radi da je prirodno, da radimo i mi to je ok, sve što radi neprirodno, da mi to ne radimo - nije ok. htjela bih da što duže puže, da se stigne nogica pripremiti na hodanje. nigdje nam se ne žuri s hodanjem. ne bih voljela da prebrzo krene s tim, plaši me to, pogotovo nakon ovih dva mjeseca vježbica. ne bih voljela da sad nešto sprčkamo. bar da još mjesec-dva puže. mislila sam da on neće prohodati prije godine dana. da ne govorim kako nam je jedna pedijatrica rekla da će on "kasnije prohodati", no tada sam bila u takvom šoku da se nisam sjetila pitati "što to znači kasnije?" jer me strava isprepadala. ft kaže da je dobro da dijete puže bar mjesec dana od kad krene.

    nisam očekivala da će s tim puzanjem tako brzo doći i to dizanje. i mi smo baš mislili što bi bilo dobro da imamo praznu prostoriju pa neka samo puže, ali nemamo. jedino ako ga stalno zabavljaš s nečim onda je ok. i nije da on sad savršeno puže, tek je počeo, skužio je tehniku, ali i dalje sam ja iza njega da malo pripomognem u smislu da mi prstom dotaknem nogicu da ne bi skrenula bočno.


    koje je vaše objašnjenje zašto neka djeca skoro pa uopće ne pužu već odmah krenu na stajanje/hodanje?

  22. #572
    Aiko avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Postovi
    290

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Aiko, bilo bi dobro da ga duže zadržite na podu u puzanju ako ima spuštenu guzu, jer kad se krene dizati onda više neće htjeti toliko puzati, a puzanje je za njega jako korisno i u puzanju se same po sebi ispravljaju svi ti sitni problemčići. To je i nama bio savjet. A kako to postići - ha, najbolje tako da se maksimalno izbjegava da se on ima na što podizati. Npr. da zamisliš da ti njega sad staviš u praznu sobu, on se ne bi imao za što primiti i podići. Da li je to kod tebe doma moguće, ne znam. Mi smo imali tu sreću da je ta faza došla upravo po ljetu pa smo išli u vikendicu a tamo fakat imamo praznu sobu pa smo Lei složili za puzanje tu sobu i dugački hodnik gdje se nije imala za što primati.
    Da. I za nas je puzanje super, jer mi imamo hipertoniju leđnih mišića i hipotoniju trbušnih. Zadnjih par dana mu se super osjete mišići stomaka, točno vidiš da je profunkcioniralo i da je tijelo "skužilo foru". Baš kako si napisala "ispravljaju se ti sitni problemčići". Odjednom je skužio i bočne zaštite i one prednje. U dan-dva sve otprilike sjelo na svoje mjesto. Naravno, još je sve svježe, ali napredak je očit. Zato bi mi bilo žao da se sad nešto zbrzava. Hiperaktivan je, brz, nemiran, veseo, vižljast, stalno u akcijama i teško ga je pratiti. Stalno mu govorim "ne, ne", spustim ga u klečanje ili bočni sjed, vježbamo puzanje, ali koristi svaku priliku da "ispruži nogice".

    Sori što davim sa svojim problemima/situacijom. Taman jedan strah riješim, evo ga drugi.

  23. #573

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,388

    Početno

    Citiraj Aiko prvotno napisa Vidi poruku
    hvala,
    koje je vaše objašnjenje zašto neka djeca skoro pa uopće ne pužu već odmah krenu na stajanje/hodanje?
    hm, mi nismo vjezbaci pa ne znam oce ti moj odgovor koristit.
    maleni je bio motoricki uvijek ispred ( po nekim tablicama kaj sam tad citala ). a ja tad iskreno nisam ni imala pojma o hipertoniji/hipotoniji. sjecam se da je pedijatrica na kontroli s 2 mj il 3 rekla kak je cvrst, stabilan i da ce s 10 mj prohodat. bas me zanimalo dal hoce, sa 6 mj je poceo puzat ( ja mislila ) a to je bilo vojnicko. rano se poceo dizat na noge, sa 9 mj prvi koraci, sa 10,3 mj samostalno hodanje, tek nakon toga mislim da je puzao na sve 4 ak mu je nes pobjeglo pod stol.
    sa malenom druga prica. bila mi je nekak kruta, fizijatar u vinogradskoj nas je poslao na edukaciju za vjezbe zbog palca u saci sa 2 mj i 18 dana. fizioterapeutica me isprepadala kak je malte ne sve koma i da moramo doma jako puno vjezbat. slomila sam se psihicki totalno i za 5 dana otisla kod dr. sabola, uzv mozga sve savrseno, a na komentare ove fizioth se dobro nasmijao i sve obrazlozio. i nikad nismo vjezbali. na kontrolu u vinogradsku nisam ni otisla.
    sa nekih 5,5 mj je htjela sjedit ( cendrala u svakom drugom polozaju ) i moram priznat da sam ju stavila par puta da sjedne, a za 5 dana se posjela sama ( oko 6 mj ) i od onda ona bi samo sjedila i sjedila nema sanse da padne. a puzanje, nis posebno zainteresirana - ide vojnicki ak je nes ful zanimljivo udaljeno npr. braco. na sve cetri se dovede iz sjedeceg polozaja al ne puze tak i dize se na koljena isto cim ulovi priliku. jako me zanima kad ce prohodat. za puzanje se ne brinem posto ni maleni nije puzao.
    ona sad ima 8,5 mj.

  24. #574
    mina30 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    696

    Početno

    Citiraj tina55 prvotno napisa Vidi poruku
    nemojte mi se smijat, iako sam i sama sebi smiješna neki puta koje sve brige brinem
    ma ona skroz čvrsto sjedi kad ju stavim u hranilicu, grabi sve sa stola, okreće se obrnuto u hranilici ako joj odem iza leđa, tako da tu nije problem
    ja sam jedino zabrinuta smijem li ju stavljati u hranilicu, ako se posjeda uz pomoć kosine od jastučića jer sam bila u nedoumici da li je samostalno posjedanje uz jastučić samostalno posjedanje? po meni je posjedanje i stavljanje u hranilicu
    mi ju stavljamo u hranilicu otkad se tako sama posjeda uz jastučić ili penjanjem po meni
    ajme što sam zapetljala, nadam se da ste me shvatile
    Jel moze jos malo o ovome?
    Kod mene ista situacija, prvi put se pridigla u kolicima koja su bila malo povisena, onaj prvi polozaj (rekli nam doktori jer je stalno kasljala da podignemo da joj se sluz sljeva), isto tako i sa jastucica, od tad je stavljamo sjediti, ima bocne obrane ali jos uvijek na ledja padne ako nema nista iza. Ima 8 mjeseci i doktor je vec sa 6 rekao da motoricki zaostaje jer ne sjedi pasivno. Ako se dijete samo ne posjeda do 9-10 mjeseci jel odda ne trebaju sjediti do tada ili se ovo broji da se sama posjela?

  25. #575

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,388

    Početno

    pa ja mislim da se smatra pod samostalno posjedanje ak se beba sama sjedne, znaci bez povisenja, jastucica, npr. ak ju stavis na leđa, trbuh, a ona sama sjedne onda bi to bilo to.
    ne znam, taj distoni me pomalo zivcira, mislim da radi bespotrebnu paniku.

  26. #576
    BubikaM avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    166

    Početno

    drage forumasice,

    imam jedno pitanje.

    koliko puta dnevno bih trebala bebu od 3.5 mjeseci stavljati na trbuh?
    cisto da vjezba oslonac na laktove.

  27. #577

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    705

    Početno

    ajme nemam pojma¨
    ja sam bila totalna tuka - meni nitko nije rekao da stavlajm dijet ena trbuh kad je itpao pupak - pa čak ni patronažna mi to nije rekla!?!?!?

    onda smo negdje sa dva mjeseca skužili asimetriju i teže dizanje glave pa smo naglo postali vježbači- onda je bila na trbuhu toliko koliko smo vježbali ruke, leđa i ramena!

    nisam ti baš korisna!

  28. #578
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    pa možeš ju svako malo staviti na trbuh da vidiš koliko sama želi biti
    kad se pobuni na trbuhu, dosta joj je
    tako smo mi radili

  29. #579
    klaudija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    1,294

    Početno

    Citiraj BubikaM prvotno napisa Vidi poruku
    drage forumasice,

    imam jedno pitanje.

    koliko puta dnevno bih trebala bebu od 3.5 mjeseci stavljati na trbuh?
    cisto da vjezba oslonac na laktove.
    Mislim da ju možeš onoliko često koliko beba to želi. stavljaj ju često, ali kad se počne ljutit i protestirat okreni ju. Samo probaj ju okrenut onako kako bi se ona sama okrenula da može.. Mi smo bili vježbaći s prvom pa smo to tako radili i s jednom i s drugom..

  30. #580
    BubikaM avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    166

    Početno

    hvala vam na odgovorima.
    sa prvim djetetom sam i ja bila tuka, pa je nisam bas stavljala na trbuh, a poslije se cudila kako nema oslonac na lakat
    sad sam od pocetka o tome vodila racuna, ali nisam znala koliko cesto ga mogu stavljati na trbuh. ide mu definitvno bolje do seke, ali nije da mu je bas udobno (jos "pliva"), pa ga ni ne forsam.
    vjerujem da ce brzo shvatiti cemo sluze laktovi

  31. #581

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    705

    Početno

    na vježbama smo stavljali djetetu pod prsa zarolani ručnik tako da se digne ne laktove
    ali ne znam sad oh kako se to lako zaboravi kad ti više ne treba!

  32. #582
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    a koje vještina mora dijete usvojiti prije nego smije koristiti guralicu?

  33. #583

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,388

    Početno

    mislim da se guralica ne preporucuje ( jer je isto " pomagalo " ).
    mi smo malenom dali kad je radio par samostalnih koraka.
    malena za sad samo ustaje i puze na sve 4 i jos nismo dali.

  34. #584

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    705

    Početno

    nemam pojma
    ali mi smo ovako - guralicu smo dobili sa 12mjeseci -t ada još M. nije hodala - prvo ju je puzajući gurala držeći volan - mjesto gdje je guralica niža - onda ju je počela hodajući gurati držeći za naslon sjedišta - mjesto gdje je guralica višlja
    polako je sve sigurnije gurala- i mogu reći sve bolje hodala!
    čini mi se d aju je koristila ko one starije osobe svoju guralicu-hodalicu na kotačiće - kao oslonac u hodanju i rado se njome pomagala da bi stigla negdje po stanu - a da ne mora puzati - hihihih

    i tek kad je bila jako stabilna na nogama se usudila sjesti u to čudno vozilo i odgurivati se nogama i 'voziti' - sada ima 18mjeseci i još uvijek se vozi po stanu!

  35. #585

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,388

    Početno

    ja sam mislila na guralicu pravu ( ko za starije kak kaze bobica ), autic mi je autic.

  36. #586

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    705

    Početno

    pojašnjenje - mi smo imali autić guralicu!


    nemam iskustva sa onim guralicama!

  37. #587
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    i ja mislim na autić guralicu ili triciklić bez pedala na guranje

  38. #588

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,388

    Početno

    za autic nemam pojma, mislim da smo ga kupili kad je imao godinu dana, zaboravila sam kad se poceo vozit, al sa 18 je to bas volio. a triciklic je dobio za 2 rođendan od nekog na poklon al nismo bas koristili.

  39. #589

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    705

    Početno

    mi imamo i autić guralicu i triciklić i kolica za lutkice i neku kutiju punu kockica sa kotačim ai špagom - i sve baš sve je kod nas u upotrebi!

    i kolica za lutke su bile trik za prohodavanje - kokica je htjela hodati samo ako je netko drži za ruku i bojala se pustiti - ali je htjela gurati mala kolica u dm-u pa je tako dobila mala kolica za lutkicu i onda smo išli u šetnju bez držanja za ruku - hihihih

  40. #590

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Vidim da se dosta spominje hranilica.. Mi nabavili Peg Perego Newborn hranilicu koja se može namještati u razne položaje, od ležećeg, polusjedećeg, do sjedećeg. Odlična stvar za djecu koja ne sjede, a počeli su dohranu. Još se može potpuno ukloniti podmetač, tako da dijete može sjediti za stolom s obitelji. Po meni, jedna od najboljih stvari koje sam mu kupila.. Neka moderatorice brišu ako ovo spada pod reklamu

  41. #591
    Ninči avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    2,159

    Početno

    Evo i nas da se opet javimo

    Sada bebonja ima 9 mj. i u prvih tjedan dana 9.mjeseca je odlučio sve napraviti- propuzati, posjesti se i dizati na noge. Nisam očekivala baš sve tako odjednom, ali to mi je samo još jedan primjer da je stvarno svako dijete posebno
    Nema žurbe-oni najbolje znaju kad im je za nešta vrijeme!

  42. #592
    ivana b avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    474

    Početno

    evo da se i ja javim, nisam dugo na ovom topicu, zadnji put 2008 sa njenih 8mj..stupanj krvarenja je bio 2-3., vježbali privatno i na Goljaku..prosjedila sa 9,5-10mj, propuzala sa 11,30, prohodala sa 16 mj
    i dan danas vrlo oprezna u motoričkim aktivnostima, za nijansu manje spretna od vršnjaka ali vrlo aktivna (čitaj:neumorna), i još uvijek se izvija dok spava..1x godišnje kontrola na Goljaku, kompletna, i vele da je motorički u širim granicama normale

  43. #593
    Bebinja avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Malo Misto
    Postovi
    642

    Početno

    ne znam da li se trebam zabrinuti,ali moj malac je opet počeo držati palac u šaci,ne uvijek,ali kada ga pogledam,ima palac u šaci.

    inače je imao dijagnozu hipertonus ali to više nije izraženo.
    puže,sjedi i diže se,sve je to samostalno napravio.
    fizioterapeut je super zadovoljna s njim.
    Posljednje uređivanje od Bebinja : 19.11.2010. at 12:38

  44. #594

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    141

    Početno

    cure, molim vas da mi odgovorite ako znate. moj sin od 12 mj se počeo dizati uz namještaj ali jako krivi nogice, stopala prema unutra. Po kući je u abs čarapicama. Ne znam jel mu trebaju čvrste cipelice da mu drže nogice? Nismo ga forsirali na hodanje, sam se ustao. jel ima tko iskustva s tim i kako se ispravlja? da li da idemo ortopedu?

  45. #595
    cvijetak avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Antunovac
    Postovi
    1,132

    Početno

    Mimi, ja bih išla .... bolje je pitati na vrijeme ... možda nije ništa ... a možda i jest... dok su mali lakše se ispravi...

  46. #596

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,388

    Početno

    Moja će sad godinu dana... diže se za bilo šta, iskorak, i hoda uz namještaj, pentra se ( uglavnom pokušava, nekad uspije )... Već se dugo ustaje, al u samom početku i mene je zanimalo to što ti pitaš, znači pigale su joj se nogice na sve moguće strane. Frendica mi je tad rekla da i malena od njene frendice to radi i da je fizio reko da je to normalno u početku. I sad neki dan me zvala frendica - malena to radi, al ima 9 mj.
    E sad ne znam, ovi moji navedeni primjeri su tako ustajali sa 9 mj i prije, ne znam jel veći problem pošto je tvoj 12 mj.

  47. #597
    Aiko avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Postovi
    290

    Početno

    Drage naše, nije nas neko vrijeme bilo na Forumu, no, moramo s vama podijeliti veliku sreću. Evo, bili smo na pregledu kod dr. Žućka, koji je naš napredak ocijenio tako da je rekao kako je sad s motorikom dijete najnormalnije. Doduše, nismo imali, hvala Bogu, neku ozbiljnu situaciju, već distoni sindrom u verziji "manja odstupanja od normalne", ali svejedno nam nije bilo ugodno čuti "niskorizično dijete". Dapače, sve smo skupa prošli u priličnoj brizi i stresu, no, fizioterapeutske vježbice su učinile čuda! To i činjenica da je propuzao i da puže od 8. mjeseca do sad kad je već napunio godinu dana, pokazalo se da je neizmjerno važno!

    Doktor je stalno ponavljao koliko je puzanje bitno čak i za razvijanje fine motorike, da je teže za savladati od hodanje i da je za napredak djeteta iznimno važno. Nikakve hodalice ne davati, to je stalno ponavljao, katastrofa su za dijete, kao ni druge oblike forsiranja djetetova hodanja (pr. držanje za ruku kako bi "naučilo" hodati)! Ali guralice je dr. Žučko rekao da slobodno možemo dati. Uzeli smo Tommy, istu onu koju imaju i na Goljaku. No, nije nešto zainteresiran za to...

    Švrćo je na pregledu bio začuđujuće kooperativan, bili smo oboje u šoku. Šta god je doktor tražio - on je pokazao, stalno se smješkao doktoru i zavodio ga, čak nije htio uzeti "službene" igračke dok mu doktor ne bi rekao da može - ono stalno ga je zavodonički pogleda, nasmiješi se, doktor kaže "smiješ uzeti, uzmi samo", a on se onda baci na igračku... Sinčina je trenutno izvršavao sve što je doktor tražio - puzanje, sjedenje bočno, ustajanje na sve četiri, klečanje, bočni hod lijevo, bočni hod desno, stajanje na prstićima da dohvati nešto visoko, puzanje s većim preprekama, dočekivanje na ruke, onda sam htjela vidjeti hoće pričati, dakle, stao Sinak čak i to! Ponavljao je iza mene riječi koje zna... čak je doktor i to napisao u nalaz da "priča melodiozno", jer je stalno nešto brbljao i bio odlično raspoložen... grejt sakses što bi rekao Borat! Finu motoriku isto pokazao odlično, iako to već radi par mjeseci! Kasnije smo u autu komentirali da šta da je dijete bilo neraspoloženo ili nekooperativano, ajme, sve bi otišlo u nekom sasvim drugom smjeru! I kod kuće nije takav da odmah napravi što od njega tražiš, no, tamo kao da je osjetio da ga "provjeravaju" pa je dao svoj maksimum! Naš Švrćo sad odjednom radi više stvari motorički nego što rade "neke bebice u našem susjedstvu" koje su čak koji mjesec starije od njega, što mi je ogromno olakšanje, iako znam da je nezahvalno uspoređivati... sigurna sam da je to sve od vježbica, toliko je spretan, brz, okretan, dočekuje se na ruke u slučaju da se osklizne, puže neviđeno brzo... ma, preponosni smo! Jedina stvar koju je doktor registrirao da ne radi je - hodanje na koljenima, hehehe...


    Moram reći da sam ta "manja odstupanja" u motorici primijetila isključivo zahvaljujući ovom Forumu jer sam tu čitala iskustva drugih mama i prepoznala da naš Sinak nešto ne radi kako bi trebao ili nešto radi što ne bi trebao. Hvala forumašicama! Na sreću da smo sve na vrijeme prepoznali i da smo se odlučili za vrhunskog liječnika (dr. Žučka), da smo imali odličnog fizioterapeuta i da je uz vježbe sin sve školski svladao... jer i naša sama pedijatrica nije neke stvari registrirala, no, kako smo kasnije razgovarali, ipak je majka ta koja je stalno s djetetom, puno se toga ne može registrirati u "pet minuta" pregleda, tako da i majke moraju biti konstantno informirane.

    Oprostite na dužem postu, nije me dugo bilo pa sam si dala malo oduška! Idem sad vidjeti dalje što sam svašta propustila na Forumu! Pozdrav mamama!

  48. #598
    Tattoo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    371

    Početno

    Aiko hvala na ovim lijepim riječima, jako ohrabrujuće. Mi tek počinjemo vježbati, dosta kasno, ali ne bi ni to da nisam čitala ove postove jer je po riječima pedijatra sve pet na što se fizijatar zgraža. No, dobro, imamo dobru volju i nadam se da ću i ja jednog skorog dana moći napisati nešto slično.

    Zanima me jedna stvar. Dosta se spominje i na ovom forumu da se bebice treba pustiti da se same razvijaju i ne forsirati, npr. posjedanje. Rukovodila sam se time i dopuštala mu samo stvari koje može bez forsanja. A onda dođemo prvi put na vježbe i bivam suočena s pitanjima "pa niste još s djetetom probali ovo ili ono?" (npr. ja ga nisam stavljala na silu u četveronožni jer nije bio ni blizu tome, nisam ga ni posjedala a sad odjednom treba sjediti i raditi još neke stvari koje mi nisu ni pale na pamet). Ovako ispada da sam ipak trebala neke stvari "naučiti" ga jer on do toga do određene dobi nije došao sam. Nije da mi doma nismo baš ništa radili, vježbali smo kukiće još od trećeg mjeseca i igrali se vježbajući, onako razgibavanje raznih dijelova tijela, masaža, ali nikad nešto neprirodno. Sad se osjećam nekako bezveze jer znam mame koje su uporno posjedale djecu s četiri mjeseca kad im se kičmica krivila, pa su ih vukle u okret na bok, ja se nikako nisam s tim slagala i sad njihove bebe sve to rade odavno, a mi ovako kaskamo. A samo sam htjela biti educirana mama koja želi samo najbolje za svoje dijete.

  49. #599
    cvijetak avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Antunovac
    Postovi
    1,132

    Početno

    Tattoo, točno znam kako ti je. Moj ti je savjet u početku idi na što više vježbi (koliko god ti daju ako ne ideš privatno) dok ne usvojiš sve kako treba raditi. Mi smo išli tjedan dana u komadu, a sad kasnije idemo povremeno po jedan termin. Pitaj sve što ti nije jasno i ako možeš nekad radi ti s bebom pred njima. I nemoj se kriviti ni za što. Mislim da je bolje da nisi ništa forsirala, a pogotovo ne bez stručnog nadzora jer tako može biti više štete nego koristi. Koliko ti je beba stara? Moj je 9 mjeseci i još se sam ne posjeda ... odigne se u krilu i jako čvrsto sjedi, ali sam još nije ni blizu. Ne puže. Ne stoji. Ali je jako napredovao otkako smo krenuli s vježbama.

  50. #600
    Tattoo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    371

    Početno

    Moj je isto 9 mjeseci, ne posjeda se sam ali već mjesec dana čvrsto sjedi. Prvi se put sam digao u kolicima i tek kad sam vidjela da se u kolicima stalno diže i ne želi natrag ostavila sam ga da sjedi. Meni se uopće ne čini da on jako kasni za vršnjacima, brinulo me jedino što više ne želi biti na trbuhu i okretati se, a to je radio već sa 4 i pol mjeseca. I sad se on okrene i bude na boku kad mu se da, ali kad treba vježbati odbija. Najsmješnije je što svaki specijalist ima svoju priču: pedijatar misli da je sve ok i da jednostavno nije beba koja će puzati, fizijatar kaže da je jako krut, fizioterapeut da uopće nije krut nego se s njim nije dovoljno vježbalo (kao da sve mame po defoltu vježbaju ), a neuropedijatar se slaže s mišljenjem pedijatra i misli da ja vježbanjem samo bespotrebno mučim bebu koja je jednostavno "sjedilački" tip. Napominjem da su svi stručnjaci (osim pedijatra, of kors) iz iste ustanove a bili i privatno i mišljenje je otprilike slično onom pedijatra. To me zbunjuje. Vidim ja da s njim treba vježbati, ali nisam za nasilno prisiljavanje bebe u položaje koji njoj ne odgovaraju. Ja bih to sve kroz igru i tako radimo i doma. Na početku on odbija, ali s vremenom se opusti pa dođemo do nekog rezultata. Ali na vježbicama on namjerno ne želi, plače cijelo vrijeme (dapače rida), a terepeut me uvjerava da on jednostavno mora to moći. On inače jako brzo uči i kopira što ja radim, fina motorika mu je super, ali ni to ne želi pokazati na vježbicama jer se jako ljuti. Ispada da bi trebali vježbati po cijele dane, a ja ne želim da mi bebica propusti ove dane života i provede ih plačući i protestirajući. Nikud nam se ne žuri, cijeli će život hodati (i puzati pod teretom društva).

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •