Stranica 1 od 63 1231151 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 3113

Tema: Motorički razvoj djeteta u 1. godini života

  1. #1
    Tiwi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    on the edge
    Postovi
    3,231

    Početno Motorički razvoj djeteta u 1. godini života

    Uvod

    Pokret je osnovna karakteristika života kojom se izražavaju osjećaji (mimika), uspostavlja verbalna i gestikularna komunikacija (govor, gestikulacija), ovladava prostorom i postiže biološka samostalnost.

    U najranijoj životnoj dobi pokret je odraz stanja i ponašanja djeteta.

    Kod novorođenčeta motorni obrasci su refleksne prirode.

    U doba dojenčeta, preko obrazaca posturalne kontrole, razvijaju se obrasci voljnih pokreta, a kasnije, preko brojnih neuronskih veza, formiraju se sekundarno automatizirani, koordinirani voljni pokreti.

    Motorički razvoj zdravog novorođenčeta, dojenčeta i malog djeteta odvija se potpuno spontano, prema prirodnim zakonitostima i direktno je ovisno o anatomskoj i funkcionalnoj adekvatnosti centralnog živčanog sustava.

    Tijek ovog razvoja determiniran je genetski utvrđenim obrascima razvoja, ali je istovremeno stimuliran i nadražajima iz vanjskog okruženja. Na ove nadražaje, koje mozak kao organ, odgovoran za integraciju i koordinaciju, prima od osjetilnih organa, odgovara automatskim složenim reakcijama. Za dijete to znači konstantno poboljšavanje motoričkih sposobnosti pomoću kojih se ono bori za svoju fizičku neovisnost, kao i sposobnost adaptacije na uvjete socijalne sredine.

    Usvajanje glavnih motoričkih funkcija (kontrola glave, bočni transferi u ležećem položaju, sjedenje, stajanje, hod, puzanje, hvatanje) odvija se potpuno spontano. Sve motoričke radnje dijete nauči i savlada potpuno samo i zato nije potrebno „učiti“ dijete da sjedi, stoji, hvata, hoda...

    “Učenje” djeteta motoričkim radnjama predstavlja grubo, nepotrebno i nepoželjno upletanje u spontani motorički razvoj kojim se ometa i usporava normalno usvajanje motoričkih funkcija (6).
    Uvijek treba imati na umu da između motoričkog i psihičkog razvoja postoji tijesna veza i jak međusobni utjecaj, te se zato umjesto termina “motorički”, često koristi termin “psiho-motorički” razvoj.

    Neometan razvoj kretanja u prvoj godini života

    Razvoj motorike u položaju na trbuhu do puzanja i stajanja

    Novorođenče i mlađe dojenče leži na trbuhu u savijenom položaju. Savijenost zahvaća i gornje i donje ekstremitete. Zbog jake savijenosti nogu, zdjelica je odignuta od podloge, pa je zato težina tijela na licu, grudima i podlakticama bočno od tijela.

    Od trećeg meseca i u četvrtom, dijete počinje održavati ravnotežu, a preduvjet za to je da su oba lakta ispred linije ramena, da je jaka fleksija u zdjelici popustila i da se težina tijela pomakla s grudi prema trbuhu. Ova faza u motoričkom razvoju označena je kao “oslonac: lakat-zdjelica”. Samo iz ovog položaja dijete može nesmetano okretati glavu.

    U petom i šestom mesecu dijete se sve više odiže, tako da sa šest meseci potpuno ispruži laktove i oslanja se na otvorene šake. Težina tijela premješta se s trbuha k zdjelici. Ova faza u motoričkom razvoju zove se “oslonac: šaka-zdjelica”.

    S punih sedam mjeseci funkcija oslonca na šake je toliko dobra da se dijete pomiče unazad a težinu nose šake i bedra. Tako dijete uči opterećivati noge, dok bočno pomicanje postiže “osloncem: jedna šaka--zdjelica”.

    S osam mjeseci dijete uspijeva odignuti zdjelicu od podloge i tako otkriva “oslonac: šaka-koljeno”. Međutim, još uvijek ne može puati jer mu nedostaje pomicanje težine na bok. Ovo će uvježbati u položaju na trbuhu unakrsnim pokretima tijela: okreće se oko pupka udesno i ulijevo. Kada svlada pomicanje težine na bok, stvoreni su uvjeti za kretanje naprijed (deveti i deseti mesec).

    S deset meseci dijete zauzima četvoronožni položaj, klati se naprijed – nazad i pri tome naizmjenično opterećuje ruke i koljena. Tako uvježbava ravnotežu za puzanje i tek onda će moći dobro i koordinirano puzati.
    Iz puzećeg stava lako prelazi u kosi sjedeći i opet iz sjedećeg u puzeći. Ako je dovoljno stabilno i sigurno, dijete se može podići i otkriti “oslonac: šaka-stopalo” ili “medvjeđi hod”. Iz ovog položaja dijete može ustane u stojeći stav sa 10 ili 11 mjeseci.

    Razvoj motorike u položaju na leđima do sjedenja

    U prvim mjesecima života (do trećeg mjeseca), dojenče ima refleksne pokrete tijela – holokinetička faza, i na sve podražaje reagira refleksnim pokretima ekstremiteta (Moorov refleks).

    Moorov refleks će u drugom mesecu prijeći u fazu tjelesnih reakcija – distona faza.

    S tri mjeseca dojenče leži na leđima simetrično, dovodi obje šake ispred lica, “igra: šaka-šaka”. Noge su savijene, dodiruju podlogu petama ili su odignute.

    S četiri mjeseca dijete može dobro održavati ravnotežu na leđima, noge su savijene u kukovima i koljenima, izvodi stopalima pokrete hvatanja kao i šakama. Potiljak i gornji dio tijela su ispruženi. Leži ravno, tj. linija: nos-pupak–simfiza je ravna.

    Dijete staro pet mjeseci zauzima perfektan “sjedeći stav” u ležećem položaju. Noge su podignute, dodiruje šakama svoja bedra, promatra stopala, koja su sve bliže glavi.

    Sa šest mjeseci dojenče hvata stopala rukama, a sa sedam ih stavlja u usta. Pri ovom pokretu premješta se težina tijela. Težina tijela se prebacuje ka glavi pri čemu se isteže lumbalni deo kralježnog stupa.

    Sa sedam mjeseci dijete se može vrlo dobro okrenuti s leđa na trbuh preko obje strane.

    S osam mjeseci rado se igra na boku, da bi s devet ili deset mjeseci otkrilo tzv. “posjedanje ukoso”, tj. da bi potpuno samo posjelo.

    S jedanaest mjeseci 90% djece može samostalno zauzeti pravilan sjedeći stav iz koga često prelazi u puzeći preko sjedenja ukoso i opet se vraća u sjedeći.

    Razvoj motorike u bočnom položaju do hodanja

    Promatranjem bočnog položaja mogu se ustanoviti elementi “hodanja” u ležećem stavu.

    Sa četiri mjeseca dijete se može skotrljati na bok bez pomicanja težine i s rukama i nogama ispod tijela.

    S pet mjeseci, dok leži na boku javlja se bočno pomicanje zdjelice. Bočnim pomicanjem zdjelice torzalno i ventralno povećava se radijus kretanja nogu i postiže diferencijacija nogu.

    Sa šest mjeseci, kada se dijete okreće s leđa na trbuh, uočava se uzorak hodanja u ležećem položaju na boku: donja strana (na kojoj leži) je oslonac, gornja strana je pokretna, noge se kreću automatizmom koračanja.

    Sa sedam mjeseci dijete se podjednako dobro okreće na obje strane. Strana oslonca i slobodna – pokretna strana se stalno mijenjaju pri čemu strana oslonca ili donja strana odgovara fazi hoda u kojoj se staje na nogu, dok slobodna strana odgovara fazi iskoraka naprijed. Dakle, dijete “hoda” pri okretanju oko sredine tijela na drugu stranu.

    S osam mjeseci dijete se okreće s trbuha na leđa i izvodi kontrapokret od zone rame-zdjelica, tj. okretanje kralježnog stupa. Ovakav pokret odrasli automatski čine u hodu.

    Sa devet i deset mjeseci dijete je uvježbalo sve faze kretanja i mišićne grupe u ležećem položaju tako da se sada može uspraviti, može puzati, podiati jednu nogu i preko klečećeg stava uspraviti se uz predmete (namještaj) u stojeći stav.

    Krajem jedanaestog i u dvanaestom mjesecu 90% djece počinje prohodavanje u stranu uz pridržavanje za predmete.

    Više od 50% djece s punih dvanaest mjeseci hoda slobodno bez pridržavanja.



    Ometanje normalnog razvoja kretanja

    Pasivno posjedanje – “učenje” djeteta da sjedi

    Nekada se smatralo da dijete u uzrastu od 6 mjeseci treba sjediti, te da je potrebno pasivno posjedati dijete uz obavezno podupiranje.

    Ne uzimajući u obzir normalne faze u razvoju kretanja, ne poštujući prirodne nagone za kretanjem i zakone razvojne kineziologije, nanosi se ogromna šteta djetetu i njegovom zdravlju. Prerano pasivno postavljanje u sjedeći položaj naročito veliku opasnost predstavlja za djecu sa smetnjama u motoričkom razvoju, jer se svako patološko držanje pogoršava u vertikalnom položaju.

    U uzrastu od petog do devetog mjeseca, zdravo dijete u položaju na leđima stalno drži noge podignute od podloge, flektirane u kukovima, hvata ih rukama, s tendencijom da stopalo dosegne ustima.
    Podižući noge prema glavi dojenče zapravo priprema lumbalni segment kralježnog stupa za buduće sjedenje. Pri ovome dolazi do istezanja lumbalnog segmenta, tj. međusobnog udaljavanja lumbalnih pršljenova, što je veoma važno i poželjno za razvoj kralježnog stupa.

    U ovom periodu roditelji čine veliku grešku: pasivnim postavljanjem djeteta u sjedeći stav, dolazi do sabijanja lumbalnog segmenta što je nepoželjno i može biti štetno. Kod dojenčeta od šest mjeseci koje sjedi s
    podupiranjem može se čak uočiti i deformacija u predjelu L2–L5, kao i fleksija trupa prema naprijed. Oslonac je smanjen i sveden na svega 30% od potrebnog, dijete je nestabilno, nesigurno. Sva njegova pažnja usmjerena je na održanje ravnoteže, a koordinirana igra rukama jako otežana.
    S obzirom da u ovom uzrastu nije razvijena bočna zaštitna ekstenzija, dijete lako gubi ravnotežu i pada u stranu ili prema naprijed.

    Pasivno posjedanje ne koristi ničemu, a može biti štetno za lumbalni segment kralježnice (sabijanje), dovodi do destabilizacije djeteta zbog smanjenja površine oslonca za oko 70%, kao i do usporenog razvoja funkcije hvatanja.

    Primjer normalnog posjedanja djeteta u uzrastu od 10 mjeseci: iz četvoronožnog položaja (oslonac: šaka-koljeno)
    1) podmetanjem noge ispod sjedalnog područja
    2) dijete lako prelazi prvo u kosi sjedeći
    3) a iz njega u pravi sjedeći položaj
    4) kada sjedi s potpunom ekstenzijom kičmenog stuba, potpuno je stabilno i može dobro koristiti ruke za hvatanje predmeta. Iz ovakvog sjedećeg položaja dijete se potpuno samostalno i neovisno od tuđe pomoći može vrati u četvoronožni položaj iz koga će opet lako prijeći u sjedeći. Dakle, dok dijete ne usvoji oslonac “šaka - koljeno” neće se moći samo posjesti; 90% djece izvodi ovaj transfer između devetog i jedanaestog mjeseca.

    Posebno treba ukazati na povremeni problem koji se javlja kada se ultra-zvučni pregled kukova radi kasnije. Naime, konstatacija: “Kukovi su dobri, dijete može sjediti” potpuno je neopravdana iz jednostavnog razloga što nitko, pa ni dijete ne sjedi na kukovima, već na glutealnoj regiji gdje glavno opterećenje trpi lumbalni segment kralježnice, a ne zglob kuka.

    Upotreba pomagala (nosiljke, ljuljačke, skakalice, hodalice)

    Uz pretpostavku da će osigurati udobnost i poboljšati razvoj djeteta, napravljene su ležaljke--ljuljačke. U ovakvim ležaljkama zbog kosog položaja leđa, dojenče se dovodi u pasivan sjedeći stav. Pri tome je onemogućeno normalno premještanje težine tijela prema glavi, kao što je to slučaj kada dijete leži na leđima normalno, već se vrši pritisak na kralježni stup. Tako dolazi do sabijanja lumbalnog segmenta kralježnice, što može imati štetne posljedice.

    Ljuljačke nepovoljno djeluju i na razvoj kretanja nogu, jer onemogućuju fleksiju u kukovima i koljenima, kao i pomicanje stopala prema licu. Stječe se navika da noge budu ekstendirane, što je u prvim mesecima nepoželjno i štetno.

    Pod pretpostavkom da dijete treba naučiti hodati u vertikalnom položaju, upotrebljavaju se razna pomagala tipa skakalica, hodalica isl, čime se djeci uskraćuju normalne faze u razvoju kretanja kao što su ustajanje iz četvoronožnog i puzećeg položaja, održavanje ravnoteže, prohodavanje u stranu.

    U hodalici dijete zauzima potpuno neprirodan stav gdje je glava zabačena otraga, ruke podignute uvis, ramena retrahirana. Posebno štetan efekt hodalica ima na razvoj stopala jer provocira equinus položaj stopala i kasnije naviku hodanja na prstima.

    Zaključak

    Motorički razvoj zdravog djeteta odvija se potpuno spontano, prema prirodnim zakonima kretanja. Kardinalne motoričke funkcije kao što su bočni transferi, sjedenje, puzanje i hod, zavise od zrelosti centralnog živčanog sustava i lokomotornog aparata, posebno kralježnog stupa, a ne od zainteresiranosti roditelja i liječnika da ubrzaju ovaj razvoj.

    Svaki pokušaj učenja djeteta ovim radnjama, zapravo je ometanje razvoja kretanja. Dijete će se podići onda kada je u ležećem položaju vježbanjem stvorilo uvjete za vertikalizaciju.

    U svakom slučaju, ne treba učiti dijete sjediti ili hodati, posebno ne treba koristiti pomagala tipa hodalica, skakalica i sl. jer se nametanjem položaja i ovakvim spravama djetetu uskraćuju važne razvojne faze.

    Za razvoj kretanja djeci nisu potrebna nikakva pomagala. Pomagala suzbijaju kod dece njihov prirodni nagon za kretanjem, ometaju razvoj kretanja i mogu imati štetne posljedice, npr. equinus stopala, deformitete stopala i kralježnice i sl.


    izvor:
    Acta Medica Medianae 2005, Vol. 44 Ometanje normalnog motornog razvoja u prvoj godini života 3
    Klinika za fizikalnu medicinu, rehabilitaciju i protetiku Kliničkog
    centra u Nišu
    Kontakt: Lidija Dimitrijević
    Klinika za fizikalnu medicinu, rehabilitaciju i protetiku Kliničkog
    centra
    Bulevar dr Zorana Đinđića 48
    18000 Niš, Srbija i Crna Gora
    Tel.: 018/532-490
    E-mail: lidijad@bankerinter.net


  2. #2
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    joj ljubim te! koji dobar clanak, vrlo jednostavno i logicno objasnjenjo!


  3. #3
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Tiwi, super je članak.
    Već smo ga stavljali na onom topicu s hodalicama, ali dobro je da bude izdvojen i pod ovim naslovom.

  4. #4
    Tiwi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    on the edge
    Postovi
    3,231

    Početno

    Ma da, većmi je dosadilo da ga stalno tražim po temama

  5. #5
    Ora avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,236

    Početno

    Citiraj zhabica prvotno napisa
    joj ljubim te! koji dobar clanak, vrlo jednostavno i logicno objasnjenjo!

    X

  6. #6

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Meni je isto ovo super. Već sam to pročitala i prema tome je moja beba sasvim ok, a na temelju foruma uvijek imam dojam da zaostaje u motorici i da sve druge bebe sa 7 mj. pužu i posjedaju se.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Kad moj Marko sa 6 mjeseci nije mogao biti u četveronožnom položaju, onaj pripremni za puzanje, zamjenska fizioterapeutica mi je rekla da mali ima rupe u mozgu

  8. #8
    bobaibeba avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Duga Resa
    Postovi
    760

    Početno

    Da,a ja sad po ovome vidim da se djeca sama posjednu sa 9-10 mjeseci, a mene su izbezumili kad Grga nije sjedio do 7 mjeseci,a onda se sa 7 mjeseci i tjedan dana sam posjeo i tek je tada počeo sjediti.A počeli su mi govoriti već sa4 mjeseca da ga moram malo posjedati da se nauči.I stalno sam mislila kako mi dijete zaostaje u motoričkom razvoju jer sa 7 mjeseci još ne sjedi a njegovi vršnjaci su već odavno sjedili u kolicima.Dobro da čitam Rodu

  9. #9

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    I mene mama davi s tim sjedenjem, jer vidi puno mlađu djecu u kolicima kak sjede. Vidim ih i ja, većina ih je pogrbljena u leđima. Nikako da ju uvjerim da dijete kad je spremno sjedi uspravno.

    Paula ima 9 mj. i još se ne posjeda. Kad ju stavim sjediti, ona sjedi i ima bočne obrane. Još se nije digla četveronoške, ali već se cca. mjesec dana kreće prema naprijed. Pokušava se dići ali nikad na mjestu nego u pokretu. Diže se na koljena i odgurava, ponekad je na jednoj podlaktici a drugom nešto hvata, ponekad na šakama i tak juri naprijed. Ponekad joj tokom takvog kretanja uspije biti na koljenima i šakama istovremeno ali kratko. Stavim joj srolanu debelu deku kao prepreku i bez problema se popne preko.
    Sjedenje ju baš ne zanima, kao ni nikakvo mirovanje općenito

  10. #10
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    što ja to nisam pročitala ranije... zbilja rijetko sam vidjela neki tekst protiv prijevremenog posjedanja.

  11. #11
    Tiwi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    on the edge
    Postovi
    3,231

    Početno

    Mene je ovaj tekst s Patrikom spasio.

    On se tek s 9 i pol mjeseci sam posjeo, pa je propuzao i polako se vježbao ustajanje uz namještaj. Prohodao je bočno (dakle uz namještaj) s oko 10 i pol a samostalno - pustio se od namještaja s godinu i tjedan dana.

    Slučajno sam skužila da može sjediti s nekih 8 mjeseci (jer se nije sam posjedao) pa kad sam ga stavila u sjedeći a on je ostao sjediti uspravnih leđa i s ozarenim osmjehom - kao da oduvijek može. Mjesec dana prije sam probala, stavila ga u sjedeći, on se nasmijao, izgubio ravnotežu, nije imao bočne obrane pa se samo srušio u stranu. Više nisam isprobavala.
    No i punih mjeseci pol nakon što sam vidjela da sam odlično sjedi, nije se sam posjeo, pa sam ga najviše puštala na puzzle na pod da "vojnički puže" okreće se i radi što mu paše, pa se tako (srećom preda mnom) i prvi put posjeo, ustao i sve ostalo.

    Znam da postoje napredna djeca, ali to nam ne treba biti cilj.

    Zar nije čudesno da od potpuno bespomoćne male mekane i mirišljave grudice, za par mjeseci postaje tako pokretno čeljade a s kojih godinu dana se samo otisne u svijet. Treba samo uživati promatrajući.

  12. #12
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Hvala, u ime svih "prvi put mama" !

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    654

    Početno

    tiwi, velika
    tebi i dečkima.


  14. #14
    aishwarya avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    1,028

    Početno

    Super članak! Nego, ja bih pitala nešto, baš me zanima...Ako fizijatar vježba dijete i ono se nauči samo posjesti (i to puno prije nego je gore navedeno), ali sjedi sasvim nestabilno i ruši se na stranu. U čemu je svrha takvog vježbanja, jel dijete sjedi ili ne sjedi?
    I je li ležaljka iz članka viper?

  15. #15

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Ja sam uvijek mislila da dijete kad se može posjesti može i stabilno sjediti :?

  16. #16

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa
    Kad moj Marko sa 6 mjeseci nije mogao biti u četveronožnom položaju, onaj pripremni za puzanje, zamjenska fizioterapeutica mi je rekla da mali ima rupe u mozgu
    Kaj bi ta rekla da mene vidi. Pročitala sam da se bebe kad uče hodati dižu iskorakom iz klečećeg položaja pa sam probala tak se dići, izgubila ravnotežu i skoro se raspala po sobi E to su rupe u mozgu

  17. #17
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj Tiwi prvotno napisa
    Znam da postoje napredna djeca, ali to nam ne treba biti cilj.
    evo moje je takvo. motoricki napredno dijete.

    neke stvari je savladao i do 4 mjeseca ranije :shock: nego sto pise ovdje i sto sam procitala na drugim mjestima, i sad bi neko reka da je to super a mi bili duboko zabrinuti. raspitivali se na sto mista i na kraju smirili kad smo shvatili da je to jednostavno takvo dijete i sto je najvaznije da sve radi sam bez ikakvog forsiranja ko sto je i radio.

    uopce ne volim puno pricat sta sve moze (osim najblizima - najvise didama i babama) iako bi mi nekad srce puklo od radosti i ponosa kad dodje u neku novu fazu i najradje bi svima ispricala npr. kako se moj slatkis mali prije neki dan ustao sam i dubio par sekundi pa sjeo na guzu.

    evo nisan izdrzala

  18. #18
    Tiwi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    on the edge
    Postovi
    3,231

    Početno

    Citiraj aishwarya prvotno napisa
    Super članak! Nego, ja bih pitala nešto, baš me zanima...Ako fizijatar vježba dijete i ono se nauči samo posjesti (i to puno prije nego je gore navedeno), ali sjedi sasvim nestabilno i ruši se na stranu. U čemu je svrha takvog vježbanja, jel dijete sjedi ili ne sjedi?
    I je li ležaljka iz članka viper?
    Na prvo pitanje, po mom mišljenju, dijete nije zrelo za posjedanje. Nema bočne obrane pa se ruši u stranu. Pusti ga na leđa i nek radi ono što treba raditi da bi mu mišići ojačali i mozak u pravom trenutku odlučio da je vrijeme za posjedanje.

    Drugo, da - ležaljka je viper. Mi nismo imali s Patrikom. Sad imamo ali izbjegavamo. Eventualno kad je baka tu, na kratko (par minuta) u ravnom položaju (koji isto nije baš tak ravan kao npr. pod). Najviše ga volim stavljati u baby gim za sada, a kasnije su to puzzle na podu.

    Inače, meni je bila totalna frustra jedno vrijeme - kao da mi dijete zaostaje jer ne puzi sa 6 mjeseci isl. Pa sam na kraju shvatila da su to gluposti. Ništa ali baš ništa neće dobiti ili izgubiti propužu li, prohodaju ili progovore prije ili kasnije. Samo se mame i tate malo više vesele.

    S drugim djetetom na sve ovo gledam potpuno drugačije. Skroz sam cool.

  19. #19
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    Ja sam patrika pustila da on sam sve usvoji počevši od okretanja, preko puzanja, podizanja, sjedenja (jedino mi je bilo malo što je već s 3 mjeseca sam stalno htio u sjedeći iako naravno nije mogao, ali je toliko znatiželjko da mu je tako valjda bila preeglednija situacija ), a tako namjeravam i s drugim.
    Doduše sad kad u njegovom otpusnom pismu čitam da mu se treba pratiti motorički razvoj zbog hipotrofičnosti pri rođenju, umrem od smijeha - dijete ne da je motorički bilo napredno, nego stvarno bez ikakvih mogućih intervencija je odradio sve što bi se samo moglo poželjeti, a tako je i dan danas!

    Nismo imali nikakva pomagala, osim što ko što već rekoh, znala sam ga u krilu malo prerano stavljati da "sjedi", ali dok mu je god to pahalo nisam iz toga radila nikakve drame.

  20. #20
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Tiwi prvotno napisa
    Drugo, da - ležaljka je viper.
    Što bi ti rekla, je li bolje dijete držati u autosjedalici onda (tipa hranjenje, kad je nužno i sl.) ili u viperu? Od fizioterapeuta sam dobila ok za viper, ali za kratko - tipa hranjenje.

  21. #21
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Citiraj Tiwi prvotno napisa
    Drugo, da - ležaljka je viper.
    Što bi ti rekla, je li bolje dijete držati u autosjedalici onda (tipa hranjenje, kad je nužno i sl.) ili u viperu? Od fizioterapeuta sam dobila ok za viper, ali za kratko - tipa hranjenje.
    mi nismo imali ni htjeli viper. AS smo koristili kao AS i kratko na kolicima kad je poceo sjedit.

    hranili smo ga u narucju, drzao bi g mm ili ja i davali mu tako. ionako ti dohrana pocinje polako, par zlicica od 6. mj. (bez obzira koje mlijeko dijete pije) i u pocetku je nama to sve trajalo kratko tako da nije ni bilo potrebe za icim osim narucja. kad je poceo sjedit sjeli smo ga u hranilicu.

  22. #22
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    i ja glasam za ruke
    dok ne počne samostalno sjediti

  23. #23

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Ni mi nemamo viper, hranimo je u naručju. Planiram kupiti hranilicu iako se ne posjeda, jer čvsto sjedi i mislim da joj tih par minuta dnevno neće štetiti.

    U kolicima sjedi zadnjih 10-ak dana jer je s tim totalno oduševljena i ne skida osmijeh s lica. Vrištala je u spuštenom položaju, pa smo ju digli. Sad govori go-go kad se vozi a to znači da se čudi onom kaj vidi.

    Prije smo ju vozili i u AS na kolicima jer jako rijetko se vozi u autu, a doma je uvijek u ležećem položaju.

  24. #24
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Sirius Black prvotno napisa
    Citiraj maria71 prvotno napisa
    Kad moj Marko sa 6 mjeseci nije mogao biti u četveronožnom položaju, onaj pripremni za puzanje, zamjenska fizioterapeutica mi je rekla da mali ima rupe u mozgu
    Kaj bi ta rekla da mene vidi. Pročitala sam da se bebe kad uče hodati dižu iskorakom iz klečećeg položaja pa sam probala tak se dići, izgubila ravnotežu i skoro se raspala po sobi E to su rupe u mozgu
    možda su i tebe prerano posjedali? Jedna forumašica (ne znam koja, da nisi isto ti?) je isto pisala da su je naučili sjediti i hodati bez da je prošla fazu puzanja, i "kaj joj sad fali" osim što se ne može ustati iz iskoraka. To je kao neka manja motorička smetnja zbog preskakanja faze u razvoju.

    Evo ja sam baš probala i mogu

  25. #25

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Naravno da jesu, mislim da su onda tak svi radili. Imam sliku gdje sjedim u fotelji s 6 mj. S 10-11 mj. sam hodala jer su me tak naučili. Imam problema s ravnotežom, ali ne prestrašnih. Normalno hodam, vozim bicikl i mislim da ima puno nespretnijih od mene. Ja bih prije rekla da je to zato jer se nisam nikad bavila nikakvim sportom u djetinjstvu i uopće nisam razvijala motoričke vještine. I stvarno to smatram zanemarivim nedostatkom, nikad u životu nisam imala zbog toga problem.

    Moja sestra je mlađa od mene 13 god. i jako se dobro sjećam nje kad je bila beba. Puno je bila na rukama jer smo svi bili oko nje, ne sjećam se da se baš puno rotirala, sa 7 mj. je bila u hodalici i vozila se po sobi, sjedila je u vrtiću kamo smo ju stavili. U vrtiću se naučila dizati na noge povlačenjem za mrežicu i održavati ravnotežu tak da sama stoji bez držanja. S 13 mj. je trčala po plaži po šljunku bez problema. To sve skupa je krivo i danas bi valjda svi rekli da će imati nekakve posljedice, ali nema.

  26. #26
    Irchi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,221

    Početno

    Kad se Tiwi tako divno potrudila i prevela tekst , uploadala sam vam i slikice.
    Na slikama je prikazano normalno posjedanje djeteta u dobi od 10 mjeseci:

    iz četveronožnog položaja (oslonac: šaka-koljeno) (Slika 1.),
    podmetanjem noge ispod sjedalnog područja (Slika 2),
    dijete lako prelazi najprije u kosi sjedeći (Slika 3) ,
    a iz njega u pravi sjedeći položaj (Slika 4)

    Na Slici 5 prikazano je dojenče od 6 mjeseci u sjedećem položaju gdje je uočljiva fleksija trupa naprijed zbog nestabilnosti i nedovoljne površine oslonca koja iznosi oko 30% od normalnog. Na Slici 6 prikazano je dojenče u dobi od 6 mjeseci, u normalnom položaju i površina normalnog oslonca potrebnog za stabilnost djeteta u toj dobi, koja mu dozvoljava koordiniranu igru rukama.
    U hodalici dijete zauzima potpuno neprirodan položaj gdje je glava zabačena unazad, ruke podignute uvis, ramena retrahirana (9). Posebno štetan učinak hodalica ima na razvoj stopala jer potiče equinus položaj stopala i kasniju naviku da se hoda na prstima što je prikazano na Slici 7 i Slici 8 .
    izvor:
    Acta Medica Medianae 2005, Vol. 44 Ometanje normalnog motornog razvoja u prvoj godini života 3
    Klinika za fizikalnu medicinu, rehabilitaciju i protetiku Kliničkog
    centra u Nišu
    Kontakt: Lidija Dimitrijević
    Klinika za fizikalnu medicinu, rehabilitaciju i protetiku Kliničkog
    centra
    Bulevar dr Zorana Đinđića 48
    18000 Niš, Srbija i Crna Gora
    Tel.: 018/532-490
    E-mail: lidijad@bankerinter.net

  27. #27

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    223

    Početno

    tiwi, hvala za tekst...
    imam pitanje u vezi posedanja: sta znaci "kad se dete samostalno posedne"? znaci li kad uradi to prvih par puta da se onda moze voziti u kolicima u sedecem polozaju i sedeti u hranilici? ... ili je potrebno da se poseda svakodnevno neko vreme?
    n. se sam poseo par puta do sad, sedi stabilno, doduse sa opruzenim nogama, ali mu je taj polozaj totalno nezanimljiv, jer je propuzao pre nedelju dana i ne zeli da miruje... da li bi trebalo da sacekamo da mu sedenje postane redovna aktivnost?

  28. #28
    Tiwi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    on the edge
    Postovi
    3,231

    Početno

    Miljica, pa ako se posjeo, to je okej. Ne moraš čekati.

    Irchi legendo! Hvala za fotke, ja više nisam stigla tražiti od sisavca (koji se danas, btw: prvi puta glasno nasmijao!! ... i nije prestajao više svidjelo mu se).

    Hranjenje - definitivno glasam za ruke. Mi smo stolac - hranilicu (najobičniju bez mogućnosti naginjanja isl) počeli koristiti kad je prosjedio. Do tada, te dvije žlice kruške svakih par dana na rukama. Najčešće sam stajala, tako mi je bilo zgodnije. Nikad mi se nisu svidjele ideje hranjenja u viperu a pogotovo ne u AS. Najbolje ju je ostaviti u autu.

    Sirius Black - gle i u tekstu piše "može imati ozbiljnih posljedica.." i naravno da netko neće imati ili primjetiti nikakve. Ali, zanimljivo je da ja iz moje generacije poznajem jako puno ljudi sa nekoliko zajedničkih problema kao što su spuštena stopala i "iskrivljena" kralježnica. Ja takođe. Ne smatram to nekim većim problemom ali bih voljela da moji sinovi to nemaju. Zato biram ovaj način.

  29. #29
    ivana b avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    474

    Početno

    e sad se ja pitam što je sa nama distonašima vježbačima koji npr. sa 7 mj već vježbamo posjedanje i puzanje da li se ovaj tekst i na nas odnosi?
    i fizioterapeuti imaju neku literaturu po kojoj se educiraju (a to očito nije ova)..kome na kraju vjerovati?
    Kad gledate npr. Polovinine stranice navedene su neke druge radnje zavisno o dobi (npr.puzanje sa 8mj) a Polovina isto slovi kao veliki stručnjak

  30. #30

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Sve ok, i ja isto biram ovaj način i moram uvjeravati ljude da nije dobro da dijete sjedi prerano. Ali ne volim kad se pretjeruje pa se spominju neke katastrofalne posljedice jer ih u većini slučajeva nema.

    Mene je isto zabrinulo kad sam pročitala da bi dijete trebalo puzati s 8 mjeseci. Ali opet nekak baš ne vjerujem doktorima koji imaju privatne ordinacije. Njima je uvijek u interesu da im čim više ljudi dođe na pregled jer se zabrinu da nekaj nije u redu.

  31. #31
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Sirius Black prvotno napisa
    I stvarno to smatram zanemarivim nedostatkom, nikad u životu nisam imala zbog toga problem.
    I ova forumašica koju sam spomenula napisala je da joj to ne bi puno smetalo da se ne bavi speleologijom ili slobodnim penjanjem (zaboravih, u svakom slučaju nešto s konopcima), pa se ovako mora puno više oslanjati na ruke, što je teže. Inače bi sasvim mirno živjela i bez toga.

  32. #32
    Tiwi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    on the edge
    Postovi
    3,231

    Početno

    Citiraj ivana b prvotno napisa
    e sad se ja pitam što je sa nama distonašima vježbačima koji npr. sa 7 mj već vježbamo posjedanje i puzanje da li se ovaj tekst i na nas odnosi?
    i fizioterapeuti imaju neku literaturu po kojoj se educiraju (a to očito nije ova)..kome na kraju vjerovati?
    Kad gledate npr. Polovinine stranice navedene su neke druge radnje zavisno o dobi (npr.puzanje sa 8mj) a Polovina isto slovi kao veliki stručnjak
    Ma ne znam kaj da ti velim, osim da valjda tvoj doktor zna najbolje. Ovdje se ionako govori općenito o normalnom razvoju djeteta bez nekih određenih poteškoća. U tvojem slučaju mislim da se ne trebaš ljutiti ali ni uspoređivati s bilo kakvim tekstovima. Fizioterapeuti valjda imaju neke razloge zbog koji vježbaju baš te stvari i ne bih se uopće uplitala u to.

    Inače, ja sam jedno vrijeme i zbog toga s prvim sinom bila zabrinuta, ovako na forumu sam često pročitala o djeci vježbačima da to tako nazovemo; i bila u strahu zašto meni pedijatrica ništa ne govori jer moj zaista ne puže sa 6 mjeseci isl.

    Sad ipak jesam mirnija i mišljenja sam da nije ni trebao sjediti puzati ili što već sa 6 mjeseci.

  33. #33
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    recimo nedavno sam za poklon prijateljici koja ima malu bebu kupila onu debelu knjigu Penelope Leach, u izdanju Algoritma (zaboravih točan naslov) činila mi se dosta ok, ali kad sam je malo prelistavala doma vidim baš ovo suprotno - od 6 mj djeca se mogu posjedati, kaže ona!

    Odmah sam rekla frendici da to izignorira, jer sam baš to naučila iz vlastitog iskustva - napravila sam grešku što malu nisam stavljala na tvrdu podlogu (imamo psa u stanu pa je nisam stavljala na pod nego sam čekala da propuže na krevetu) i ona se nije često okretala a kamoli puzala i posjedala, premda je bila živo i čvrsto dijete od početka. Sa 7 ili 8 mj sam je probala posjesti i ona sjedi, ali mi je ipak bilo sumnjivo što ne puže pa sam prosurfala po blaženoj Rodi, i našla neku raspravu u tom smislu.
    Nakon toga sam je počela više puštati na podu, i u roku od tjedan dana ona je propuzala, a za dva tjedna je već sama sjedala i podizala se na noge ako se imala za što uhvatiti.

    Evo tu je ta rasprava, sad sam je našla, mislim da ima i ono o ustajanju iz iskoraka http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...493&highlight=

  34. #34
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Svatko ovaj tekst može shvatiti kako ga volja ili kako mu odgovara, slagati se s mišljenjem ili ne.
    Majka sam dvojce sinova, obojca su (bili) vježbači. Stariji je sada super spretan iako je ponekad jeo u AS, posjla bi ga u kolica kad još nije sam savladao posjedanje i sl. ALi smo vježbali i neke druge su nam stvari bile važnije. Sada s drugim djetetom nisam ponovila takve "greške" jer sam se više posvetila razlogu zašto se o tome govori na taj način. I eto, progmizao sa 8, posjeo se sa 9, pridigao uz namještaj sa 10 (o ovom terminu se ne priča, ali dizanjem se smatra kad se iz iskoraka samostano podigne u stojeći stav, bez pomoći, sve ostalo je pridizanje), propuzao sa 11 mjeseci. I kad danas nekome kažem da ne smije stati na noge, da ga MI spuštamo nakon njegovog pridizanja - svi me u čudu gledaju. Nama je bitnije da do savršenstva savlada već usvojene obrasce ponašanja i motorike, nego da što prije prohoda, jer će time dobiti puno više. A prohodat će kad-tad. U pitanju je kvaliteta. Ne kvaliteta može (a i ne mora) imati za posljedicu ravna stopala, iksice, oksice, probleme s kukovima, kralježnicom i još brdo drugih stvari.
    Ako je djete s poteškoćama u razvoju i ima neke obrasce ponašanja, onda se takvom djetetu pristupa na sasvim drugačiji način nego li djetetu koje tih smetnji nema. Ako neka faza kasni, ne mora nužno značiti da postoji neki problem. Dijete jednostavno kasnije sazrijeva. Nekome će se činiti smješnim i možda glupava usporedba, ali ni mi žene ne "sazrijevamo" sve u istoj dobi. Neke dobe prvu menstruaciju sa 10 neke sa 14, a neke još i kasnije. Dakle, nisu sva djeca ista.

    Žao mi je što puno korisnika ovog foruma i ovakvih tema ne shvaća da jednaka pravila u razvoju ne vrijede za svu djecu. Svako je djete drugačije, a najveća je razlika da li djete ima ili nema poteškoće u razvoju. Ako s 6 mjeseci ne puže, to ne znači da ima poteškoće. AKo niste sigurni, posjetite fizijatra. I ne mora to biti privatnik, ako ste skeptični u njihovu profesionalnost. Čekat ćete dulje, ali ionako smatrate (ili znate) da to vašem djetetu nije potrebno. Ako ste sigurni da problem postoji, ništa vas neće spriječiti da što ranije krenete na vježbe, bilo ovako ili onako, pa čak da potražiti i dva ili više mišljenja.

  35. #35

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa
    recimo nedavno sam za poklon prijateljici koja ima malu bebu kupila onu debelu knjigu Penelope Leach, u izdanju Algoritma (zaboravih točan naslov) činila mi se dosta ok, ali kad sam je malo prelistavala doma vidim baš ovo suprotno - od 6 mj djeca se mogu posjedati, kaže ona!
    Mislim da tu postoje razna mišljenja, jer sam na puno stranih stranica našla nešto slično ovome:

    http://www.babycenter.com/0_developm...itting_6505.bc

    gdje kažu da bebu treba prvo naučiti sjediti samostalno, a onda ona nakon toga ide puzati. Kod nas govore da se bebu ne smije posjedati prije nego to može sama. To mi je nekak logičnije, ali svejedno je teško ponekad bilo kome vjerovati kod toliko različitih teorija

  36. #36
    Irchi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,221

    Početno

    Ne razumijem zašto se, kada je riječ o stručnim tekstovima o razvoju djeteta, vrlo često pojave komentari tipa: "Ja sam svoga posjedala (ili što već) ranije nego što piše pa nema nikakvih posljedica. Ili moju su mamu, sestru, brata stavljali u hodalicu pa im nije ništa." Mislim, čemu to?
    Ovo je stručni tekst, navedena je literatura (pogledaj) , autori su se potpisali.
    Sirius Black, pogledala sam link i smatram da jedna komercijalna stanica kao ova apsolutno ne može biti ono na što bi se roditelj trebao osloniti. I sami navode u uvjetima korištenja tko su izvori objavljenih tekstova
    Some of the Content is provided by BabyCenter or its suppliers, and other Content is provided by persons who use the Web Site ("Users")
    Ne vidim nigdje spomena o stručnjacima s bilo kojeg područja, dapače spominju se dobavljači. Koliko su onda takvi izvori pouzdani?
    Različita mišljenja postoje, tu se slažemo, ali to onda moraju biti mišljenja stručnjaka na temelju kojih će netko samostalno procijeniti kako će postupati. To je ono na što se uvijek vratimo, pravo na informirani izbor.
    Citiraj AndrejaMa prvotno napisa
    Ako je djete s poteškoćama u razvoju i ima neke obrasce ponašanja, onda se takvom djetetu pristupa na sasvim drugačiji način nego li djetetu koje tih smetnji nema. Ako neka faza kasni, ne mora nužno značiti da postoji neki problem.
    Na ovo treba staviti naglasak, a to je da su dobne granice u tekstu prosječne i da se sve odnosi na djecu koje nemaju teškoća u motoričkom razvoju.

    Tiwi, za smjehuljka

  37. #37

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Evo ja ti mogu napisati zašto kometar "ništa mi ne fali". Zato jer često primjećujem po forumima da se puno mama strašno nervira kad vidi da dijete nešto ne radi u određenom vremenu, ili kad skuže da su nešto krivo radile a ne po ispravnom baby handlingu jer misle da će dijete imati teške i trajne posljedice. Puno puta sam pročitala da neke mame plaču doma od brige.
    Većinu ljudi u mojoj generaciji su posjedali i učili hodati vođenjem za ruke. U generaciji mojih roditelja veliki broj beba je prvih par mjeseci imao zavezane noge i ruke zamotane uz tijelo jer se onda vjerovalo da je to ispravno i masovno se to radilo, o nikakvom razvoju motorike nije se razmišljalo. Možda neki imaju danas posljedice toga a možda i nemaju, a ako i imaju nisu ni svjesni toga.

    Što se tiče ove stranice, to je samo jedan primjer, a ima ih jako puno. Nažalost, nema vremena ići u knjižnicu da pročitam neku stručnu literaturu, a kad pokušavam naći nešto na internetu, na hrvatskom se otvaraju uglavnom forumi s komentarima "meni je fizijatar/fizioterapeut rekao ...", a na engleskom brdo stranica na kojima piše da dijete treba postavljati sjediti, pa je to malo zbunjujuće za nekog tko želi nešto o tome saznati. Npr. našla sam par puta da ljudi na forumima pišu da im je dr. Sabol koji je isto cijenjeni neuropedijatar rekao da nek stavljaju dijete sjediti.

  38. #38
    Tiwi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    on the edge
    Postovi
    3,231

    Početno

    Ma zar nije vjerojatnije da djecu ne treba ničemu "učiti" ? Dijete koje nitko nije učio sjediti, hodati isl isto tako je prohodalo i sjedilo, pa nema straha

    Baš namjerno ovaj tekst uvijek citiram, gledam i konzultiram - jer ne pretjeruje u procjenama i ne čini roditelje frustriranima.

  39. #39
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Evo, i mi smo vježbači, i meni se nekako ovaj tekst i uklapa u tu cijelu filozofiju, s time da mi (vježbači) potičemo dijete da jača neku muskulaturu ili izvodi neke pokrete na pravilniji način (bez izvijanja i sl.), tj. potičemo ga u usvajanju dobrih obrazaca (ako sam to sve dobro shvatila). Mislim da se kod vježbača ne radi toliko o tome da se "ubrza" posjedanje i sl., jer isto sam čula i na Goljaku - ne treba dijete stavljati u sjedeći položaj dok ne može samo sjesti, ali može ga se držati u krilu u takvom položaju, ali onda ide pridržavanje tj. oslonac da dijete samo ne opterećuje taj dio dok još nema mišiće razvijene. Koliko sam shvatila, taj termin "distoni" ne znači nužno patologiju (u stvari, ovisi o težni), nego je indikacija da dijete u određenoj dobi ne radi određene stvari koje većina radi, što ne mora, samo po sebi biti patologija, a vježbice su često i preventiva i idu za to da se djetetu pruži potpora u smislu usvajanja dobrih obrazaca pokreta. Mi smo na Goljaku i radimo po Bobathu i jako sam zadovoljna kako to moje dijete prihvaća (kuc-kuc), njoj je to stvarno najčešće igra, a na upit "koliko puta dnevno" sam dobila odgovor za naš slučaj, koji mi se svidio - kad je dijete dobre volje i vi ste djetetu prvenstveno roditelj, u smislu da je najvažnije maženje i sve ostalo, a vježbanje kroz igru, kada dijete dopusti.

  40. #40
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    ina jako lijepo sazeto

  41. #41
    Tiwi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    on the edge
    Postovi
    3,231

    Početno

    ina

  42. #42
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    OT...citam topic i L. kraj mene gleda avatare i pokaze na Twicin i veli beba!
    a ja kazem to ti je Ian, a ovo je Patrik, sjecas se?
    a ona Ian....Pakit....i osmijeh i sreca!!!
    i odgovori mi da je sadak i godan

    ja cu stickat ovaj topic

    Tiwi i ovdje za njega

  43. #43
    ivana b avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    474

    Početno

    Pitam se gdje je granica između djeteta sa distonijem i onog bez, jer vidim da je dosta neuropedijatara/fizijatara (naročito privatnih :/ ) sklono djecu svrstavati u tu grupu čim dijete kasni mjesec dana sa razvojem neke vještine ili ako malo križa nogice pa preporučuju vježbanje (a onda kad je usvoji treba, eto, za svaki slučaj vježbati dok ne prohoda)..a znamo da je svako dijete individua koja se razvija svojim tempom, stoga, čemu forsiranje vježbicama? Odgovor je - jer smo isprepadani informacijama sa neta..
    Mene zanima što će se desiti sa takvim djetetom iz navedenog primjera ako NE vježba..kad će prosjediti/prohodati itd. i hoće li mu gruba/fina motorika biti ok, kakav je potencijalni razvoj događaja?

  44. #44
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj ivana b prvotno napisa
    Pitam se gdje je granica između djeteta sa distonijem i onog bez, jer vidim da je dosta neuropedijatara/fizijatara (naročito privatnih :/ ) sklono djecu svrstavati u tu grupu čim dijete kasni mjesec dana sa razvojem neke vještine ili ako malo križa nogice pa preporučuju vježbanje (a onda kad je usvoji treba, eto, za svaki slučaj vježbati dok ne prohoda)..a znamo da je svako dijete individua koja se razvija svojim tempom, stoga, čemu forsiranje vježbicama? Odgovor je - jer smo isprepadani informacijama sa neta..
    Mene zanima što će se desiti sa takvim djetetom iz navedenog primjera ako NE vježba..kad će prosjediti/prohodati itd. i hoće li mu gruba/fina motorika biti ok, kakav je potencijalni razvoj događaja?
    Dobro si ovo, po meni, poantirala. Granica je često fluidna, a mislim da liječnici idu ziheraški, pa rađe pušu na hladno. Nama je, recimo, naša pedijatrica ("državna") potaknula cijelu priču, uvijek uz ograde da nisu svi kao po traci, i to smo shvatili kao ekstra mjeru opreza i preventivu. Mislim da je teško dijagnosticirati dijete u dobi od tipa 2 mjeseca i sl., osim ako nije teška patologija, a da je sada prevladavajuća liječnička paradigma "bolje spriječiti nego liječiti", pogotovo u ZG-u, di postoji Goljak koji mi se čini stvarno kvalitetan. U ST-u, npr., koliko kužim, bitno je manje malih vježbača jer nema ustanove koja bi to na način Goljaka podržala, pa mi se čini da "državno" vježbaju djeca s težim dijagnozama, a oni koji su na rubu ili imaju zabrinute roditelje odlaze u ZG privatno.

  45. #45
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj ivana b prvotno napisa
    Mene zanima što će se desiti sa takvim djetetom iz navedenog primjera ako NE vježba..kad će prosjediti/prohodati itd. i hoće li mu gruba/fina motorika biti ok, kakav je potencijalni razvoj događaja?
    Ovisi, od slučaja do slučaja. Sigurno u vel. broju slučajeva - skroz OK. Mojoj sestri je bilo rečeno za slučaj njenog djeteta (rekao ZG fizijatar) da su bile velike šanse da bi i bez vježbanja bilo sve b.o. Ja, zasad, s obzirom da mi dijete ima zasad blagi distoni, "vozim" da je to nešto korisno i zabavno što mogu raditi s djetetom, u stilu preventive i gimnastike koja svima dobro dođe.

  46. #46
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj ivana b prvotno napisa
    Pitam se gdje je granica između djeteta sa distonijem i onog bez, jer vidim da je dosta neuropedijatara/fizijatara (naročito privatnih :/ ) sklono djecu svrstavati u tu grupu čim dijete kasni mjesec dana sa razvojem neke vještine ili ako malo križa nogice pa preporučuju vježbanje (a onda kad je usvoji treba, eto, za svaki slučaj vježbati dok ne prohoda)..a znamo da je svako dijete individua koja se razvija svojim tempom, stoga, čemu forsiranje vježbicama? Odgovor je - jer smo isprepadani informacijama sa neta..
    Mene zanima što će se desiti sa takvim djetetom iz navedenog primjera ako NE vježba..kad će prosjediti/prohodati itd. i hoće li mu gruba/fina motorika biti ok, kakav je potencijalni razvoj događaja?
    zar se ne radi UZV mozga, npr?
    zar se ne gleda djetetova anamneza?

  47. #47

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Postovi
    39

    Početno

    ovaj tekst je super! pomogao mi je da smirim kolegicu koja se strasno zabrinula jer je njezin mali s nepuna 4 mjeseca jos jako miran u usporedbi s mojim koji se od 3 mjeseca poceo okretati na trbuh, sam izvlaci ruku, sa 4 mjesecas stavlja stopala u usta, ne da se nositi tako da se oslanja vec gura naprijed i sl. ja mislila to normalno, sad vidim da je malo uranio. opcenito smatram da djecu ne valja usporerdjivati, netko ide malo brze, netko sporije, vazno je stici na cilj ja se motorikom uopce nisa opterecivala, mene zaokupilo hranjenje i problemi s tezinom, iako - ped mi je npr preporucivala da ga stavljam na stomak i vjezbam oslanjanje na ruke, al kako se to njemu nije svidjalo ja ga nisam ni stavljala i svejedno je samostalno drzao glavu od drugog mjeseca, a tek se prije par dana prestao buniti kada se okrene na stomak (inace je bilo presmijesno - okrene se hop i odmah panika da se vrati nazad, i cim ga vratim odmah opet hop na trbuh). glede nosiljke i autosjedalice znam roditelje kojima je dijete po citav dan u as sto mi je nezamislivo, as je za auto i to je to. u nosiljku ga stavim samo kada moram nesto u kuhinji zavrsiti sto ne moze cekati njegovo pavanje pa da ne bude sam vec pored mene. moja mama inzistira da je za dijete najbolje biti na ravnom, cak i sto manje po rukama i toliko je bila dosadna s tim da sam na kraju prihvatila i posto je moj toliko ziv da se ne da nositi vec skace po rukama, mi se obicno igramo na krevetu

  48. #48
    ivana b avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    474

    Početno

    Navest ću 2 primjera (dijagnoze privatnika):
    Primjer 1: beba od 4mj, ima krvarenje u mozgu, ne odstupa u motorici osim što se izvija. Dijagnoza - distony, treba vježbati
    Primjer 2: beba od 3mj, nema krvarenja u mozgu ali križa nogice, glava ponekad malo klima, nema drugih odstupanja u motorici. Dijagnoza - isto distony i treba vježbati
    Nakon 3-4 mj sve ok sa motorikom kod obje bebe, nema odstupanja u odnosu na dob, osim što se prva i dalje izvija. Ali obje navodno još moraju vježbati.
    Pitam se da li ove bebe stvarno imaju distony i da li trebaju (rigorozno) vježbati dok god ne prohodaju :/

  49. #49
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa
    OT...citam topic i L. kraj mene gleda avatare i pokaze na Twicin i veli beba!
    a ja kazem to ti je Ian, a ovo je Patrik, sjecas se?
    a ona Ian....Pakit....i osmijeh i sreca!!!
    i odgovori mi da je sadak i godan
    ajde da je i još koji Patrik, Pakit, osim mog moj je bio do unatrag par mjeseci isključivo Pakit, a najprije je bio Tapik

  50. #50
    Tiwi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    on the edge
    Postovi
    3,231

    Početno

    Citiraj Stijena prvotno napisa
    ajde da je i još koji Patrik, Pakit, osim mog moj je bio do unatrag par mjeseci isključivo Pakit, a najprije je bio Tapik
    Znaš, sad pomalo vježba, kad misli da ga nitko ne čuje, pa veli Pa-tik, Pa- tik.. Ali ne može u razgovoru još uvijek reći pa i dalje govori da se zove Pakit. Meni ide na živce kad ga bake i dede zovu Pakit jer je to krivo i on to zna.

    On topic,

    ivana b, definitivno mislim da o oba primjera trebaju odlučiti doktor i roditelj. Ne bih se tako igrala dijagnozama. I još jednom - ovaj gore tekst se tiče djece općenito, koja nemaju motoričkih poteškoća.

    Nego, jel mi može netko reći, kako se otkrije krvarenje u mozgu?

Stranica 1 od 63 1231151 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •