Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 187

Tema: Epiziotomija - iskustva u rodilištima

  1. #51
    Hobita avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    212

    Početno

    Citiraj Maxime prvotno napisa
    Mene su u Petrovoj rezali, bebolina je imala 4150. Doc me pazljivo sivao i sada (manje od mjesec dana) nakon poroda skoro vise nista ne osjecam od epi.

    Punomoc nisam potpisala, napisala sam napomenu da bez suprugovog pristanka nemaju pravo raditi nikakve zahvate ...
    I? Jesu li te/supruga obavijestili/pitali za epiziotomiju?
    (nada umire posljednja)

  2. #52
    aries24 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    2,090

    Početno

    stvarno, to i mene zanima?

  3. #53
    Ana :-) avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,386

    Početno

    Pulska bolnica - rezali su me, kada je dok spomenuo epi ja sam je pokušala odbiti ali "epi se svima radi", a pretpostavljam da su me i morali recnuti jer je bio vakuum u pitanju :/

  4. #54

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    95

    Početno

    pulska - još jedno friško iskustvo:
    beba samo 2480g i 49,5 cm
    3x omotana pupčana vrpca oko vrata, otkucaji srca padaju
    od prvog truda do izlaska bebe cijelih 20 sati i rezultat je ožiljak velik 10-ak cm i to sada kad je već zaraslo....
    nije ni čudo da se nisam mogla dugo ustati kako treba, a kamoli sjesti
    neki dan gledam u ogledalo, čini mi se da mi je pola guza rezano....vidjet će se i u kupaćem... :/

  5. #55

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    1,610

    Početno

    Opet Pula, rodila sam prije 4,5 mj., nitko me nista nije pitao, a zarezao me kad nije bio trud. Boliiii!

  6. #56

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,983

    Početno

    Da, pitali su mene za epi, ali me zato nisu pitali dali se slazem da me pogleda specijalizant i dali se slazem da pripravnici i studenti prate porod. Tek nakon sto sam digla frku zatvorila su se vrata boksa kako bi se u miru mogla koncentrirati na porod

  7. #57
    fegusti avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    pu
    Postovi
    2,033

    Početno

    Još jedna pulska - prije 20 dana rodila je žena mog bratića - nisu je rezali a nije ni pukla. Sretnica.
    Moje je mišljenje da sve ovisi o dr i njegovom stavu prema epiziotomiji pa tako ni pulsko rodilište nije iznimka.
    Češće se rade epi (vjerojatno i bezrazložno) ali ipak ne uvijek.

  8. #58
    Eci avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb, Gajnice
    Postovi
    2,107

    Početno

    Ja sam oba puta rodila u Merkuru. Prvi puta su me rezali dosta i nisu mi htjeli reči koliko šavova. Beba je bila na zadak i dosta težak i dugačak porod.
    Drugi puta je babica sama rekla da me neće rezati osim ako ne bude morala, na kraju me recnula, samo jedan šav, već sam drugi dan sjedila.
    Nadam se da treći puta neće morati uopče. Jel to istina, što više poroda - manje rezanja? Postaje li međica elastičnija?

  9. #59
    mirje avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    763

    Početno

    Citiraj Eci prvotno napisa
    Ja sam oba puta rodila u Merkuru. Prvi puta su me rezali dosta i nisu mi htjeli reči koliko šavova. Beba je bila na zadak i dosta težak i dugačak porod.
    Drugi puta je babica sama rekla da me neće rezati osim ako ne bude morala, na kraju me recnula, samo jedan šav, već sam drugi dan sjedila.
    Nadam se da treći puta neće morati uopče. Jel to istina, što više poroda - manje rezanja? Postaje li međica elastičnija?
    Ovisi. Mene su rezali prvi i treći put. Inače, taj drugi nerezani put sam rodila bucka od 3900/52 (najljepše puse mojoj primalji br.2). Nakon prvog puta svi su se divili šavu a primalja br.1 je komentirala da me vraćaju mužu kao novu (potvrđeno ). Što se ponovnog rezanja tiče, kada je dr, koja je usput prolazila rađaonom, upitala zašto sam rezana, primalja br.3 je komentirala: "... zbog nedostatka komunikacije...". Inače, u rađaoni sam tada bila "čak" punih 90 min (valjda sam joj bila dosadna)

  10. #60
    Eci avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb, Gajnice
    Postovi
    2,107

    Početno

    Citiraj mirje prvotno napisa
    primalja br.3 je komentirala: "... zbog nedostatka komunikacije...".
    :shock: krasno. Znači slijedeči put vičem već sa vrata - Nemojte me rezatiii!!!
    Za takvu babicu .

  11. #61

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    277

    Početno

    Citiraj ninaXY prvotno napisa
    i ja sam čula priče o "ženi-koja-je-toliko-popucala-da-ju-nisu-mogli-zašiti,-pa-ju-je-muž-nakon-toga-ostavio" i slične, koje vrlo dobro služe za zastrašivanje žena, nakon čega one dragovoljno pristaju na epiziotomiju, štoviše sretne su što su ju dobile . Meni osobno u tim pričama fali i druga strana, što se zapravo desilo, da li je žena kontrolirano tiskala, da li je već bila napravljena epiziotomija, pa je nakon nje žena pukla još jače, da li su joj nalegli na trbuh... ima tu puno detalja. Bilo je jedno istraživanje, koje je potvrdilo da se najgadnija puknuća događaju nakon što je epiziotomija već napravljena, po principu tkanine koja ne puca dok ju ne zarežeš, ali ju nakon toga lako možeš rasparati rukama.
    Nakon svega ovoga, ja planiram slijedeći put odbiti epiziotomiju :D .
    Ono nije samo jedna od priča. Tu ženu sam vidjela i pričala s njom. Prvi put nije rezana i imala je par ponata. Drugi put također nije rezana i pukla je do rektuma. Tiskanje nije bilo forsirano, išlo je polako, niko nije tiskao na trbuh,... Možda je bila kriva procjena babice, možda je žena odbila epis- to je nisam pitala jer još nisam čula da je itko pitao ženu da li želi episiotomiju ili ne. Mene niko nije pitao, a poslje ovoga što sam vidjela nebi ni odbila. Samo zavidim onima koje su prošle bez. I tebi želim puno sreće drugi put.

  12. #62
    fegusti avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    pu
    Postovi
    2,033

    Početno

    Ja sam uz epiziotomiju imala puknuće rektuma i analnog sfinktera. Šivali su me pod općom anestezijom. Beba je išla čelom naprijed i rukicom uz glavu.
    Izgon je bio isforsiran jer nikako da se beba spusti pa su nalijeganjem ubrzali stvar na račun mog rektuma. Pukla bih u svakom slučaju jedino ne znam da li u tim razmjerima.

  13. #63

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    277

    Početno

    Citiraj fegusti prvotno napisa
    Ja sam uz epiziotomiju imala puknuće rektuma i analnog sfinktera. Šivali su me pod općom anestezijom. Beba je išla čelom naprijed i rukicom uz glavu.
    Izgon je bio isforsiran jer nikako da se beba spusti pa su nalijeganjem ubrzali stvar na račun mog rektuma. Pukla bih u svakom slučaju jedino ne znam da li u tim razmjerima.
    Porod s čelom naprijed!!! Dobro da si uopće uspjela roditi prirodnim putem. Pa još i rukica! Sigurno je bilo užasno! Bez forsiranja možda ne bi toliko puknula, ali ručica je i meni napravila razdor, srečom samo unutra. Pitanje je bi li uopće rodila da nije bilo forsiranja. Moja rodica je s takvim stavom išla na carski rez jer se glavica uopće nije spuštala.
    Imaš li sada problema sa sfinkterom?

  14. #64
    Ana :-) avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,386

    Početno

    I moj David je išao sa čelom naprijed....zato smo i završili na vakuum, a još mu je bila i pupčana dva puta oko vrata....

    Pitam se kako bi ja tek popucala da me nisu rezali, a još su mi i na trbuh nalijegali...

  15. #65
    fegusti avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    pu
    Postovi
    2,033

    Početno

    Minići, i moja je sestrična išla na carski kada su ustanovili da beba ide čelom naprijed ali je bila prvorotkinja i sitna je, za razliku od mene.
    Bila je to stvar procjene koja se pokazala pogrešnom. Srećom je sve dobro završilo i dobro sam sašivena pa sa funkcioniranjem cijelog "donjeg aparata" nemam problema.
    Sfinkter mi šljaka. Sa zadržavanjem stolice nemam problema, jedino mi je s vjetrovima malo teže

  16. #66
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    puknuce 4.stupnja, odnosno pucane analnog otvora, je jednako cesto, odnosno rijetko (3-4%) kod epiziotomije ili bez nje. ako ce doci do tako velikog pucanja, nikakva epiziotomija tu nece pomoci.

    to je samo jedan veliki mit, kod nas jos uvijek dosta uvrijezen. takodjer, do jaceg pucanja cesce dolazi uz epiziotomiju (iako bi ga ona trebala sprijeciti) nego bez nje.

  17. #67
    fegusti avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    pu
    Postovi
    2,033

    Početno

    Citiraj Felix prvotno napisa
    puknuce 4.stupnja, odnosno pucane analnog otvora, je jednako cesto, odnosno rijetko (3-4%) kod epiziotomije ili bez nje. ako ce doci do tako velikog pucanja, nikakva epiziotomija tu nece pomoci.

    to je samo jedan veliki mit, kod nas jos uvijek dosta uvrijezen. takodjer, do jaceg pucanja cesce dolazi uz epiziotomiju (iako bi ga ona trebala sprijeciti) nego bez nje.
    Pa ja nekako pretpostavljam da sam, kojim slučajem, prošla bez epiziotomije da bi i razmjer rupture bio manji. Ali samo nagađam. U svakom slučaju, lošije nikako ne bi prošla.

  18. #68
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    Citiraj fegusti prvotno napisa
    Pa ja nekako pretpostavljam da sam, kojim slučajem, prošla bez epiziotomije da bi i razmjer rupture bio manji. Ali samo nagađam. U svakom slučaju, lošije nikako ne bi prošla.
    99,99% da je tako. a jos da je bio prirodniji porod, da nisi lezala u najgorem polozaju, da si se osjecala sigurnije i opustenije...

  19. #69

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    277

    Početno

    Citiraj fegusti prvotno napisa
    Citiraj Felix prvotno napisa
    puknuce 4.stupnja, odnosno pucane analnog otvora, je jednako cesto, odnosno rijetko (3-4%) kod epiziotomije ili bez nje. ako ce doci do tako velikog pucanja, nikakva epiziotomija tu nece pomoci.

    to je samo jedan veliki mit, kod nas jos uvijek dosta uvrijezen. takodjer, do jaceg pucanja cesce dolazi uz epiziotomiju (iako bi ga ona trebala sprijeciti) nego bez nje.
    Pa ja nekako pretpostavljam da sam, kojim slučajem, prošla bez epiziotomije da bi i razmjer rupture bio manji. Ali samo nagađam. U svakom slučaju, lošije nikako ne bi prošla.
    Da ali onda bi doktori okrivili babice što nisu napravile episiotomiju, a večina žena ipak najviše vjeruje doktoru, iako su oni u principu ZA episiotomiju. Mojoj poznanici je dr rekao da je puknula jer je babica nije urezala i da to nije dobro( iako je imala samo 2 šava).

  20. #70
    fegusti avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    pu
    Postovi
    2,033

    Početno

    Citiraj minići prvotno napisa
    Da ali onda bi doktori okrivili babice što nisu napravile episiotomiju, a večina žena ipak najviše vjeruje doktoru, iako su oni u principu ZA episiotomiju. Mojoj poznanici je dr rekao da je puknula jer je babica nije urezala i da to nije dobro( iako je imala samo 2 šava).

    To si samo dr daju na važnosti. Sa epi bi imala rez od najmanje 4 cm (kod mene je 6-7 cm) i više šavova. Ja sam svakako za to da stručnjaci procijene imali li potrebe za obavljanjem epiziotomije. Ali stvarno da procijene a ne da je rade rutinski.

  21. #71

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    277

    Početno

    Citiraj fegusti prvotno napisa
    Minići, i moja je sestrična išla na carski kada su ustanovili da beba ide čelom naprijed ali je bila prvorotkinja i sitna je, za razliku od mene.
    Bila je to stvar procjene koja se pokazala pogrešnom. Srećom je sve dobro završilo i dobro sam sašivena pa sa funkcioniranjem cijelog "donjeg aparata" nemam problema.
    Sfinkter mi šljaka. Sa zadržavanjem stolice nemam problema, jedino mi je s vjetrovima malo teže
    Pokušaj s Kegelovim vježbama. Ja sam imala slične probleme i pomogle su mi.

  22. #72
    (maša) avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zg, IR
    Postovi
    2,188

    Početno

    Vinogradska - nisu me rezali, sami su to odlučii.....malo sam pukla unutra jer je malac držao ruku na glavi....

  23. #73

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,138

    Početno

    Petrova prošle godine - rezali su bez upozorenja, i uz komentar da je to prvi porod, pa je rutinsko. Zanimljivo, za lijekove su mi govorili što daju (Spasmex, Normabel) i to sam mogla odbiti. Bolilo je najviše 2 tjedna nakon poroda, kad su šavovi počeli popuštati, zaraslo bez problema.

  24. #74

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    127

    Početno

    Merkur, prva beba, bila je teška 3220 - porod je bio relativno kratak 2 i pol sata od ulaska u box do "izlaska" beboline.
    Epi mi nisu najavili, niti me pitali, ali beba je teško izlazila, čak imam i u rodnici 4 šava jer me zakačila ramenom.

    Rez je jako malen i uredan (doktor je kod šivanaj izvrsno obavio posao), već 2-3 tjedna nakon poroda nisam ništa osjećala, niti me zatezalo, a šivali su me pod lokalnom tako da ni to nisam osjetila.
    E da - recnuli su me točno u trenutku samog izgona, tako da ni to nisam osjetila. Bit će da sam sretnica.

    Uglavnom, moje iskustvo sa epi nije negativno.

  25. #75
    Layla avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    347

    Početno

    Rodila sam prvo dijete u 12/2006 u Vinogradskoj, bez epiziotomije.
    Kratko i jasno
    Mislim da u Vinogradskoj nije rutinska.

  26. #76
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Citiraj Felix prvotno napisa
    puknuce 4.stupnja, odnosno pucane analnog otvora, je jednako cesto, odnosno rijetko (3-4%) kod epiziotomije ili bez nje. ako ce doci do tako velikog pucanja, nikakva epiziotomija tu nece pomoci.

    to je samo jedan veliki mit, kod nas jos uvijek dosta uvrijezen. takodjer, do jaceg pucanja cesce dolazi uz epiziotomiju (iako bi ga ona trebala sprijeciti) nego bez nje.
    potpisujem.
    8)

  27. #77
    zlatokosa avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    128

    Početno

    rodila sam u petrovoj i rekla sam nikad više. rezali su me, no gore od toga je šivanje doktora kojem je to prvo šivanje, (znam jer sam ga poslije čula kak komentira)koji ne zna kak i gdje točno treba , pa babica za njim popravlja.mislila sam da nikad neće biti gotovo. 4 tjedna nisam mogla sjesti.. koma, koma.... a da ne pričam kak me boljelo...čitala sam da bi taj zahvat trebao biti bezbolan, jer se daje injekcija. u mom slučaju sve je bilo naopako.

  28. #78

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb, trešnjevka
    Postovi
    103

    Početno

    Vinogradska, babica se trudila da me ne reže (ona mi je bila veza), ali M je bio velik, 4230g i 54 cm, a ja prvorotka. Rezana na kraju , vjerujem da sam popucala više nego što me babica zarezala jer mi je doktor nalego na trbuh. Šivanje koma . Sve zvijezde zam vidjela i svaki ubod osjetila, mogao je to i malo pažljivije . Nisam mogla sjediti 3-4 tjedna, a šav dan-danas izgleda koma.

  29. #79

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    438

    Početno

    Koprivnica-epi im je rutina,posebno kod prvorotkinja, tako da je ni ja nisam izbjegla.
    Bilo je i nalijeganja na trbuh(beba se nije spuštala), tako da bih i spontano pukla sigurno.
    Oporavak...užasan,ožiljak gadan.
    Sve bih dala da uspijem predstojeći porod preživjeti bez epi.

  30. #80
    ivanaos avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    osijek-bilje
    Postovi
    414

    Početno

    ja sam rodila u os i imala sam epiziotomiju, nažalost jer me jaaako bolila rana i dugo nisam mogla sjediti
    Kod mene je slučaj bio ovakav: unaprijed sam obavijestila babicu i dr da bih htjela bez epi i složile su se. Međutim kad je došlo do izgona dr je rekla da mi je koža jako nerastezljiva i da bi se beba namučila pri izlasku ako ne zareže. Naravno sam zbog bebe pristala. Lukas je rođen brzo i nije čekao trudove već se odgurivao van.
    Sada, pitanje, je li postoji nerastezljiva koža? Dali bi se beba stvarno mučila ili bih ja jednostavno popucala?
    voljela bih bez epi u slijedećoj trudnoči jer je ovo bilo prestrašno.

  31. #81
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,372

    Početno

    Pojam nerasezljive kože...Zanimljivo.Čini mi se da su oni procijenili da bi izgon predugo trajao(predugo_za njh ,a ne za tebe i bebu),pa su te cvaknuli.

  32. #82

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    277

    Početno

    Nismo svi jednako elastični. Predugi izgon dobar za bebu? :/ Znam jedno dijete koje zbog predugog izgona ima oštečenje mozga. Možda je to jedno od 100 ili 1000, ali to jedno je nečije dijete a moglo je biti i bilo koje od nas- ne daj Bože.

  33. #83
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    meni je izgon trajao 45 min. u kojoj hr bolnici bi to dopustili? naravno, nisam rezana, popucala sam malo i iduci dan sjedila. beba super. nije za bebu uvijek bolje da izgon traje sto krace, zasto bi? priroda je tako napravila da se medjica malo po malo siri, i na kraju dovoljno rasiri da beba prodje. ako su prirodni trudovi, a ne drip, bebi je sasvim dobro ako izgon traje i malo duze.
    who pise da je epiziotomija opravdana u maksimalno 10% rodilja.

  34. #84

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    277

    Početno

    Nisam je za epis, naprotiv, ali ponekad je ipak potrebna i ko zna da li smo baš mi u tih 10%? Predug izgon, ako kucaji nisu dobri, sigurno nije baš idealan za bebu. A ako je bebi dobro, zašto žuriti?

  35. #85

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    277

    Početno

    Mojoj poznanici su rekli pedijatri da je beba imala oštečenje mozga jer je glavica bila predugo na izlazu, i da je to isključivo greška onoga ko je porađao. Nije imala epis, beba je bila velika a izgon dug. Ne sječa se koliko dug, ali kaže da je bilo strašno bolno i da je molila da je urežu.

  36. #86
    bimba iaia avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    820

    Početno

    Pula,07/2006.
    i ja sam se žicala da izbjegnem epi...dr se premišljao i rekao da imam "visoku međicu" :?
    naravno da je ( fale mu rogići i rep) već "naoštrila" škare...
    Beba je imala 2860gr i da je nekog bilo vidit u tim satima mislim da se se uz masažu,obloge i sl. to moglo izbjeći
    Doduše kad su došli dr. i mm i ekipa,meni su trudovi stali,pa sam tiskala baz truda (do tada mi je baš dobro i brzo išlo,da sam ostala još pola sata sama...eh! )
    Valjda će se do sljedeće prilike stanje poboljšat.Ili ću i ja u RI.

  37. #87

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    DUBROVNIK
    Postovi
    10

    Početno

    Citiraj Felix prvotno napisa
    meni je izgon trajao 45 min. u kojoj hr bolnici bi to dopustili?
    U Dubrovniku. Meni je izgon kod prvog poroda trajao otprilike toliko. Nisam rezana, nisam popucala, beba je super. Za drugi put ne moram ni spominjati- sve samo još bolje i lakše.

  38. #88

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    384

    Početno

    SD, prvi porod, rezali su me, nisu me obavijestili o tome...

    (bebica je bila mala - glavica 34 cm)

    ...poslije sam se jedva gegala, a medicinska sestra se ironično nasmijala kad sam rekla da se ne mogu sagnut i pokupit maramicu zbog epiziotomije... rekla je:"prvi put čujem da se netko ne može sagnut zbog epi...", a mene bolovi rasturali kako god se pomaknem...


  39. #89
    migoh avatar
    Datum pristupanja
    May 2009
    Lokacija
    Zg - istok
    Postovi
    578

    Početno

    podižem ovu temu .
    Da li u našim bolnicam i dalje rade epi rutinski te u koliko slučajeva je zbilja potreba za tim ?
    Da li je koja od vas radila masažu međice te da vam je to pomoglo?
    Termin mi je jako brzo i užasavam se na samu pomisao na rezanje.
    Ići ću roditi u Merkur te ću zamoliti da to ne rade , a sad koliko će mi želje biti uslišane :?

  40. #90
    elin avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    2,282

    Početno

    migoh, odgovori na tvoja pitanja:
    1. koliko znam rade ju rutinski
    2. nisam radila, ne znam čemu bi mi i služila zbog ovog pod 1.
    3. ne treba te užasavati - to će ti biti najmanja preokupacija za vrijeme poroda, osim toga, nećeš je niti osjetiti (nakon poroda ne garantiram da će ti biti najmanja preokupacija - meni nije bila, niti je sad jer imam ružan rez, zbog kojeg mi je ostalo sve... ma da ne duljim, imaš na pdf-u izgled vagine horror)

    Moguće da će ti u bolnici i uslišiti želje, ali će ti vjerojatno turnuti papir da potpišeš da se oni oslobode odgovornosti.

  41. #91

    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    849

    Početno

    mislim da ti to vise ovisi o doktoru i babici nego o samom rodilistu..prije poroda mi je dosta pomoglo weleda ulje koje pojacava rastezljivost medjice ali kako je beba isla brzo van ipak su me rezali(Petrova)...ali iskreno, ovako sam i ja bila prepadnuta prije poroda kako ce to biti ali mi na kraju savovi uopce nisu bili neki problem..rez ne osjetis, sivaju pod injekcijom pa isto ne osjetis gotovo nista, brzo zarastu..za 3 tjedna si ko nova i mene nisu ni bolili previse..tu i tamo bi me zategnuo jedan sav koji je brzo puknuo i to je to..good luck

  42. #92
    L&L0809 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,190

    Početno

    ja sam u 1. trudnoci masirala, nije mi pomoglo jer su me rezali (rodila na SD). cula sam da tamo nemaju praksu to raditi rutinski, ali im se sa mnom jako zurilo, tako da nisu imali vremena cekati da mi se medjica rastegne, nego je bilo lakse uzeti skare i cap
    bolilo me i rezanje i kasnije sivanje, jer mi nisu dali anestetik, zasili su tako da su mi savovi popucali i sada imam "lijepi" oziljak kao podsjetnik na 1. porod.

  43. #93
    luci07 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,313

    Početno

    Mislim da to puno ovisi o rodilištu, doktoru, babici, sreći... Ja je nažalost nisam izbjegla, ali me nisu ni rezali rutinski ili iz žurbe. Izgon je trajao cijelu vječnost, jako su se trudili, nisu me rezali ni onda kad sam sama jaukala da me režu jer više ne mogu... Međutim, nije nikako išlo, međica je bila jako tvrda, a bebi nije bilo baš super i nije bilo vremena još čekati dok se omekša i zbog toga su me malo recnuli. Da nije bilo toga, mogla bih zbilja reći da mi je porod bio savršen. Ovako mi je žao zbog toga, ali na miru sam s tim. Osim toga, samo osam dana me bolilo kod sjedenja, nakon toga nisam ni osjetila.
    Masažu nisam radila, žao mi je zbog toga, možda bi pomogla.

  44. #94
    bimba iaia avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    820

    Početno

    Evo,ja sam i otišla u RI samo zbog toga,tj da izbjegnem epi.
    I uspjelo mi je.Uletila sam kao padobranac i izbjegla i klistir
    I kako je rekla moja babica"treba samo glasno tražiti".

    Kad te doma čeka i 1dj.,ne možeš si dopustiti da 2-3 tjedna ne znaš za sebe,ne možeš sjediti i sl.Mi smo odmah i išli naokolo.
    Oporavak je puno brži,i fizički i psihički.

  45. #95

    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    102

    Početno

    ja sam rodila na merkuru, trudili su se da me ne režu, ali je beba bila velika i porod je išao dosta brzo i nije bilo druge. čak sam i uz rez dosta popucala. ali ne mogu reci da mi je to neko strašno iskustvo, šivanje je bilo uz anestetik, trajalo dosta dugo, ali zašiveno super, taj dan sam popila jedan brufen, jer me bolilo, već drugi dan sam normalno sjedila, ponekad bi osjetila malo zatezanje. rezali su me u trudu, tako da ni to nisam osjetila. stvar ti je jako individualna, ja u toj mojoj epiziotomiji stvarno ne vidim nikakvu strašnu stvar. i da, ostao je samo tanki ožiljak

  46. #96
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,372

    Početno

    Da ,baš,na merkuru se trude da te ne režu.
    Meni su se trudili nagovoriti da me režu jer je to u mom i bebinom interesu.
    Nisam im dozvolila rezanje.Baš tako.Napismeno sam došla sa molbom da ne režu.Onda su počela uvjeravanja,na kraju i prijetnje da je to opasno za dijete.Nisam popustila .I u izgonu sam vikala da me ne režu.
    Popucala jesam,i to dosta.
    Ali to je pjesma u odnosu na epi koju sam zaradila na prvom porodu.
    Pjesma doduše nije bilo silno gubljenje energije da me ne režu.
    Trebate uzeti u obzir da se kod epizotomije zarezuje i mišić,i zbog toga treba toliko dugo za oporavak.Kod spontanih puknuća mišić puca užasno rijetko,a tada ni epizotomija ne pomaže.

  47. #97
    elin avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    2,282

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa
    Trebate uzeti u obzir da se kod epizotomije zarezuje i mišić,i zbog toga treba toliko dugo za oporavak.
    da, moguće da zbog toga meni i dan danas dolje izgleda prava grozota, ne sam rez koji se skoro niti ne vidi, nego jednostavno izgleda kao da mi fali dio mesa, pa na lijevoj strani lagano zjapi. Ali kao što ti cure kažu: epizotomiju nećeš niti osjetiti (rezanje, niti šivanje). Nakon toga - rana boli, bože mili, kao i bilo koja druga duboka rana - toga si valjda svjesna. Ja nisam pila nikave lijekove protiv bolova, neke cure su oko mene gutale lijekove protiv bolova kao kokice, ali ne zbog epiziotomije, nego te (navodno, mene npr. nije) boli skupljanje maternice nakon poroda.

  48. #98

    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    102

    Početno

    [quote="sirius"]Da ,baš,na merkuru se trude da te ne režu.

    svi imamo svoja iskustva, meni su masirali međicu i da, trudili su se da ne režu, a nisam imala plan poroda i dozvolila sam da rade sve što misle da je potrebno da porod prođe dobro za mene i djetete

  49. #99
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,372

    Početno

    [quote="morula"]
    Citiraj sirius prvotno napisa
    Da ,baš,na merkuru se trude da te ne režu.

    svi imamo svoja iskustva, meni su masirali međicu i da, trudili su se da ne režu, a nisam imala plan poroda i dozvolila sam da rade sve što misle da je potrebno da porod prođe dobro za mene i djetete
    Nažalost previše stvari u našim rodilištima koje nemaju čvrstih medicinskih opravadanja i dokaza u našim rodilištima se opravdavaju potrebom da rodilji i bebi sve prođe najbolje.
    Nisi ti kriva,a vjerujem da i oni misle da rade u najboljem interesu.Opet nažalost,jer za rutinsku epi nema pametnog opravdanja.

  50. #100

    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    102

    Početno

    sad smo vec otisli OT, ali moram reagirati na to da nisam ja kriva... ja sam jako dobro informirana o svemu vezanom uz epiziotomiju i za razliku od vecine, u situaciji u kojoj sam trebala birati izmedu toga da popucam i da me zarezu, ja sam htjela epiziotomiju. mozda ce zvucati cudno, ali nakon sto sam izvagala sve prednosti i mane jednog i drugog to je bio moj izbor. i u mom slucaju je ispalo super. problem je sto u puno slucajeva rodilja nema pravo izbora, ako se za njega ne izbori, kao sto si uspjela ti

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •