Stranica 1 od 13 12311 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 606

Tema: ogtt?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    679

    Početno ogtt?

    Da li je netko radio ovaj test tako da su vam vadili 4 puta krv i 2 puta urin (sve skupa traje 2 sata); s tim da su meni su rekli da pojedem pecivo i popijem jogurt poslije 1. vađenja , a ja sam do sada čula samo da su cure pile glukozu pa sam malo zbunjena. :shock: (nije da se bunim, jogurt i pecivo nestali brzinom svjetlosti, s obzirom da nisam ništa smjela jesti od jučer u 7 navečer! ) Inače test sam radila u jednom DZ u Zg i sva mjerenja su radili s onim malim aparatićem s trakicama.

    Je l' vam to zvuči pouzdano?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    681

    Početno

    Daisy, ja sam radila OGTT i to mi je bilo najgnjusnije trudničko iskustvo. Porod mi je bio milina spram tog .
    Al bez jogurta. Jok, samo ona šećerna jeza.

    Radila sam privatno, na IVF-u. Morala sam doći natašte, tamo sam suknula valjda 10 dkg šećera s 1 dl vode. I to u doba najžešćih trudničkih mučnina.

    Pozelenjela sam od muke, strpalo me u krevet u podrumu. Strahota je uslijedila kad mi je sestra došla rovarit po prstima. Nema mi goreg od vađenja krvi, a kamoli od onakvog struganja po jagodicama.
    Muke su trajale tri sata, imala sam tri 'struganja' po prstima, al ništa mi nisu dali jesti.

    Al muž me nakon OGTT-a dočekao pred klinikom sa sendvičinom 8)
    Laknulo mi je, btw, kad mi je nalaz bio uredan.

  3. #3
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Ja sam radila i to dvaput, ali sam morala biti natašte i ništa ne jesti dok sve ne bude gotovo (radila sam ga na Vuk Vrhovcu). Nisam trebala dati urin, nego je samo bilo pikanje prstiju

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Joj i ja oba puta i sve bilo ok ali sto mi se smucila ta glukoza sto se pije. A hebate nis odvratnije u zivotu nisam morala popiti.

  5. #5

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    203

    Početno

    U prvoj trudnoći dvaput i zgadilo mi se. Gastroskopija je gušt prema ovome.

    U ovoj trudnoći bila sam jednom, bilo mi je bitno manje teško popit onih 3 dl slatkog užasa , a krv su mi vadili iz vene i prije i poslije. To mi je manje grozno od prsta, časna riječ.

    I rezultat je super - od 4,1 do 5,2. :D

  6. #6
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    U tu glukozu možete slobodno staviti limunsku kiselinu, tada nije tako odvratno za popiti tj. ima okus kao jako slatko limunada. Ja sam OGTT radila privatno, u laboratoriju Breyer, i tamo oni sami stave limunsku kiselinu u glukozu - imak je to privatno oa je finjak

  7. #7

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Daisy, nije to baš ono što bi trebalo... :/
    U principu se ovakav tzv postprandijalni test tolerancije glukoze radi ljudima za koje se već zna da imaju šećer - njih je loše opterećivati čistom glukozom. Kod graničnih slučajeva ne znam koliko pouzdano pokazuje. I malo mi je čudno kombiniranje teške preciznosti (4 točke krv i 2 urin) a onda mjeriti s glukometrom...
    Trakice (glukometri) su ok za kontrolu, ali ne i za dijagnostiku.
    Svakako svom doktoru objasni kako su ti radili test. On će znati koliko mu je to pouzdano.
    A ja umirem od znatiželje u kojem si to DZ-u radila... može na pp?

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    679

    Početno

    Cure, hvala, tak' se i meni činilo da baš i nisam čula da je netko tako radio taj test...

    Mamazika, poslala sam ti ime DZ-a.

    Pošto sam zbog urinoinfekcija i ostalih pretraga ostavila brdo love u privatnim laboratorijima, mislila sam si: "ok, ovo ću napraviti u DZ!".

    Inače, jedna od pretraga koju sam napravila u jednom privatnom ZG laboratoriju (Mamazika, sad ćeš opet htjeti ime na pp, ha? ), a onda je mojoj dr. bio sumnjiv rezultat pa je sugerirala da ponovim pretragu u labu na Sv. Duhu i nalaz je bio različit :shock: . Ne znam, ali očito ništa od tih rezultata ne možemo uzeti sa 100%-tnom sigurnošću, pa si ti misli?! :?

  9. #9

    Početno

    Ja radila u prvoj trudnoci dvaput, u drugoj jednom na VV. Je da ta otopina nije bas najfinija, niti pikanje najugodnije, ali meni je najteze palo cekanje u hodniku. Obavezno si uzmi nesto za citati! Osoblje moram posebno pohvaliti jer su svi bili stvarno jako ljubazni i susretljivi. Nadam se da ce ti nalazi biti OK.

  10. #10
    Mirta30 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Zagreb, Centar
    Postovi
    1,967

    Početno

    Podižem ovaj topic zbog svih onih koje čeka ovaj test.
    Radila sam ga prije tjedan dana i s veseljem mogu reći da je to super jednostavno. Više sam se šokirala kada mi je sestra rekla da trebam dati i urin. Otopina mi je više smrdila nego je bila slatka.
    Dakle, cure nije to baš tako strašno.

  11. #11

    Početno

    Ja sam to radila u prvoj trudnoći, i poslali su me u šetnju s riječima 'vratite se za dva sata'...izdržala sam 45min, otišla u dućan i pojela malo pecivo, i onda se vratila natrag i rekla da moram leć...

    Kasnije sam skrušeno priznala dr. Hermanu da sam jela između dva vađenja krvi i urina, na što je rekao da nema frke, da jedno malo pecivo ne može imat neki veći utjecaj na rezultat. :D

    Ovaj put sam to srećom izbjegla...

  12. #12

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    804

    Početno

    o kakvom je to pregledu odn. testu riječ? :shock:

  13. #13
    lara26 avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    split
    Postovi
    306

    Početno

    Ja sam ogtt radila u Splitu, u starom rodilistu gdje sestra ima kilo limuna spremno na stolu za nepripremljene trudnice Tako da mi je to bilo skroz podnosljivo.

  14. #14
    Mirta30 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Zagreb, Centar
    Postovi
    1,967

    Početno

    Citiraj lali prvotno napisa
    o kakvom je to pregledu odn. testu riječ? :shock:
    To je test kojim se dokazuje postojanje trudničkog dijabetesa. Mene je doc poslao na test jer sam u 4 tjedna dobila 4 kg, a i mama je imala trud. dijabetes kada je mene nosila.

    Daš krv i urin, daju ti da popiješ jako slatku tekućinu i čekaš 2 sata, tada ti ponovno uzmu urin i krv i ideš doma. Ja sam ta dva sata morala biti u čekaonici.

  15. #15

    Početno

    Vidim da svaki DZ izgleda ima svoje kriterije kako to ide... tipično za naše zdravstvo

  16. #16
    Mirta30 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Zagreb, Centar
    Postovi
    1,967

    Početno

    E da ja sam morala doći jedan dan ranije na vađenje krvi samo da bi vidjeli koliki mi je šećer, jer da je kojim slučajem bio visok ne bi mi radili OGTT.
    Da DZ su različiti ali pacijenti su u svakom isti. Ja sam došla prvi i drugi dan i čekala praznu stolicu, svi penzići i oni drugi su vidjeli da sam trudna ali nitko od njih cca 40 nije se ustao i ustupio mi svoju stolicu, ali kada je sestra počela prozivati svi su potrčali. Sorry, malo sam off topic ali sam ljuta na sve one kojima sam se godinam austajala i ustupala mjesto.

  17. #17
    Ayna

    Početno

    E svasta kako su ti testi razliciti od bolnica do bolnica, pa cak i drzava.

    Ovde u Sloveniji, je test sa 50g glukoze obavezan svakoj trudnici tamo od 24 tjedna dalje. Ja sam ga pravila i pokazao mi je pozitivno, jer sam imala 8.0ml secera u krvi a granica je 7.7 ml. Uglavnom nakon par dana ponovno sam pila glukozu ali 100g i trebalo je dati urin jednom i krv 4 puta vaditi u razmaku sat vremena. Znaci krv vaditi u 9, 10, 11 i 12 sati. Ali ja testa nisam izdrazala, zapravo povratila sam svu onu glukozu pa mi tako ni krvi osim jednom nisu vadili. Posto mi nemogu postaviti diagnozu dali postoji mogucnost diabetisa moram mjesecno odlaziti u diabetolosku ambulantu gdje ce nadzirati secer u krvi.

  18. #18
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    e ja sam sada totalno zbunjena! ja mozda trenutno i radim taj ogtt test a da nisam niti svjesna. :/ naime, prije 2 tjedna me je moja doktorica pitala, onako usput, da li netko u mojoj obitelji ima dijabetes, na sto sam ja odgovorila negativno.

    e onda mi je dala 7 uputnica - 4 su za vadenje krvi iz prsta i to svakih 7 dana. na tim uputnicama pise "analiza krvi - sahar" (posto sam trenutno u ruskom govornom podrucju, pretpostavljam da je to analiza secera). Mokracu moram dati dva puta, i to prvi puta "middle portion" tj. malo se popiskim, onda zaustavim, onda se popiskim u flasicu ali ne do kraja! nikada cula za ovakvo davanje urina. I jos jednu uputnicu za vadjenje krvi iz vene.

    Ja sam mislila da sve to ima veze sa time sto su skuzili da mi je stitnjaca blago uvecana, te da imam nedostatak joda. Kontrolu imam tek 01.06. i do tada moram jos dva puta dati krv iz prsta. No, budem tada pitala da li je to taj OGTT test. Meni nikakvu glukozu ne daju da pijem, samo moram biti nataste.

  19. #19
    nelitza77 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Tresnjevka u srcu, srce 2500 km sjevernije
    Postovi
    242

    Početno

    Sto se tice ugodnog obavljanja ogtt-a, mislim da ga u Domu zdravlja na Kneziji (Bicaniceva ulica) rade cist ok (doduse o pouzdanosti njihove metode ne znam!).
    Dakle, dosla sam u cca 7.20, malo cekala dok mi je uputnica dosla na red (nakon toga su me skoro odmah zvali, al mi je trebalo vremena dok je dosla na red jer je kutija za uputnice bila krcata uputnicama penzica, koji tam valjda dolaze i prije 7 :/ )
    Nakon toga pikanje u prst, provjera secera, glukoza (donijela sam limunsku kiselinu sa sobom, a sestra mi je podijelila glukozu u dvije case i cak dala da si dodam jos vode tak da je sve skupa smekalo ko najobicnija limunada!
    Onda sam dobila 2 sata fraj (jos sam otisla doma malo odspavat ), samo nisam smjela nis jesti ni piti, nakon toga jos jedno pikanje u prst i to je to!

  20. #20
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    Trebala sam doc ujutro nataste, izvadili mi krv iz vene, dali popit glukozu (sta niste prije rekli za limun) i rekli da se vratim za dva sata, i nista jest ni pit u meduvremenu. BIla sam zedna ko Shara, i sto jos reci, duboko suosjecam sa biljcicama koje ne zalijevaju redovito. Kad sam se vratila opet su mi izvadili krv iz vene i to je to. Secer je malo povisen, veli doc nista strasno, samo ne pretjerivat sa slatkim a ja ionak vise volim slano
    Sto se tice davanja urina, uvijek treba prvo malo u skoljku, pa prst-dva u casicu, pa ostatak u skoljku. To mi je objasnila teta koja radi u labosu kraj zarazne, a oni se kuze u posao Naime tako dobijes najbolji moguci uzorak.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    804

    Početno

    aha sada mi je jasno,hvala na objašnjenju. :D

  22. #22

    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    778

    Početno

    Da ne otvaram novi topic malo podižem.
    Zanima me jel tko na friško radio OGTT na Vuk Vrhovcu i koliko vađenja. Danas mi dok dao uputnicu (piše OGTT i HbA1C) da idem na Vuk Vrhovac jer sam dobila premalo, samo 3 kg. Sad sam u 25.-om, po UZV 23.-em tjednu. Malo mi čudno jer vidim da ste svi radili taj test zbog viška kila, a ne manjka... I rekao mi kao nema to veze s mojim šećerom to je zbog bebe :? Inače nemam šećer a ni nitko u familiji... I što je ovo drugo HbA1C? I kad se ujutro treba doći tamo i jel ima mjesta za parkiranje? Sve me zanima...

  23. #23

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    AgRaM
    Postovi
    2,692

    Početno

    ja sam ogtt pod obavezno.Ni zbog manjka ni zbog viška kila.mislim da su mi 4 puta vadili krv

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    AgRaM
    Postovi
    2,692

    Početno

    radila pod obavezno

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    93

    Početno

    ja sam radila ogtt na V V prije 2 tjedna. to je najpouzdanije mjesto za to. domovi zdravlja nemaju bas isti princip rada. Na V V vade krv 4 puta u 2 sata. npr.prvo u 8 pa suknes glukozu. pa u pol 9 pa u 9 pa u 10. ako mozes idi tamo jer je pouzdanije nego u domu zdravlja. nalazi su gotovi za 2 dana.

  26. #26
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    osim sto secer moze biti povisen, moze biti i smanjen (hiper i hipoglikemija)
    svatko radi taj test u tom tjednu, samo oni koji imaju predispozicije ili su rizicne skupine rade ga puno prije (od pocetka trudnoc).
    HbA1C ti je "prosijek secera"

    Što je hemoglobin A1C?
    Glukohemoglobini (A i A1C) su frakcije hemoglobina A iz eritrocita. Vezanjem glukoze iz krvi na hemoglobin A nastaje hemoglobin A1C pri čemu je vrijednost (%) razmjeran prosječnom vijeku eritrocita (2-3 mjeseca) i razini glikemije tijekom određenog razdoblja. Dakle, vrijednost HbA1C obuhvaća integriranu vrijednost koncentracije glukoze u krvi tijekom 6-8 tjedana. Takav, glukozilirani hemoglobin, od velike je važnosti u dugotrajnoj kontroli reguliranosti glikemije. Vrijednosti glikoziliranog hemoglobina ispod 7,2% trebale bi odrediti osobu u koje vjerojatno neće doći do razvoja kasnih dijabetičkih komplikacija ili će taj razvoj biti izrazito usporen. Naime, povišene vrijednosti glukoze u krvi znače i povišene vrijednosti HbA1C, odnosno višak glukoze vezan na eritrocite ali i mnoga tkiva i organe što je povezano s kasnim dijabetičkim komplikacijama na mnogim organima.
    Da bi vrijednost HbA1C bila nužno ispod 7,5% ni jedna vrijednost GUK-a tijekom dana, bez obzira na obrok ne bi trebala biti viša od 10 mmol/L.
    Na HbA1C nema mnogo utjecaja hrana pojedena posljednjih nekoliko dana prije uzimanja uzorka krvi, pa se ni njegova vrijednost ne može smanjiti preskakanjem obroka prije samog testiranja ili poboljšanjem nadzora nad glukozom u krvi dan prije uzimanja uzorka.


    http://www.diabetes.hr/glavne/o_dijabetesu.php

  27. #27
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj nelitza77 prvotno napisa
    Sto se tice ugodnog obavljanja ogtt-a, mislim da ga u Domu zdravlja na Kneziji (Bicaniceva ulica) rade cist ok (doduse o pouzdanosti njihove metode ne znam!).
    Dakle, dosla sam u cca 7.20, malo cekala dok mi je uputnica dosla na red (nakon toga su me skoro odmah zvali, al mi je trebalo vremena dok je dosla na red jer je kutija za uputnice bila krcata uputnicama penzica, koji tam valjda dolaze i prije 7 :/ )
    Nakon toga pikanje u prst, provjera secera, glukoza (donijela sam limunsku kiselinu sa sobom, a sestra mi je podijelila glukozu u dvije case i cak dala da si dodam jos vode tak da je sve skupa smekalo ko najobicnija limunada!
    Onda sam dobila 2 sata fraj (jos sam otisla doma malo odspavat ), samo nisam smjela nis jesti ni piti, nakon toga jos jedno pikanje u prst i to je to!
    pravilno vađenje OGTTa bi bilo: 0' - urin, krv, pa opterećenje sa 75 g glukoze, 30' krv, 60' krv, 120' krv + urin. u međuvremenu se NE SMIJE ništa jesti ni piti, ne mokriti i NIKAKO šetati, jer svaka aktivnost troši šećer i utječe na nalaz.
    naravno, svaki DZ i lab ima neka svoja "pravila" i metode, ali...

  28. #28
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    tocno tako. neki labovi rade nataste urin i krv, popije se glukoza te nakon 2h ponovo urin i krv. to nije pravi niti mjerodavan ogtt jer ti samo dobijes rezultat- nakon 2h secer se treba vratit u granice normale, ali tom pretragom ne vidis kako tvoj organizam reagira na opterecenje. neki rade iz vene a neki iz prsta. ni za to nisu iste vrijednosti i granice. pravilniji je iz prsta.

    uz to postoji i produljeni ogtt kojeg rade u VV u slucaju kada se sumnja da nakon 2h pada secer i traje 5h (meni ga radili prije par godina)

  29. #29
    luce2006 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    759

    Početno

    kod nas u splitu poneses sa sobom limun i napravi ti slatku limunadu koja uopce nije tako ni losa (barem meni :D ) a bockanja nisu uopce strasna tako da ne razumin zasto stvarate toliku paniku oko toga??

  30. #30
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    slatku limunadu?
    pobogu kako? kad moras tocno dobiti 75g glukoze! a i u limuni, iako je kiseli, ima fruktoze i kalorija. svasta!
    u zg na krugama ti stave malo limunske kiseline u otopinu da ti donekle poboljsaju okus. no ni za to nisam sigurna koliko je po pravilima.

    luce2006, ne znam jesi li probala pravu otopinu? ja je pijem od svoje 4g zivota i jos ne mogu kontrolirat zeludac i eksirat da ne suzdrzavam povracanje. gori okus nisam u zivotu probala. a neke zene bas i ne podnose dobro toliku kolicinu glukoze u krvi pa im se zna mantati a znaju i pasti u nesvjest.

  31. #31
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa
    slatku limunadu?
    pobogu kako? kad moras tocno dobiti 75g glukoze! a i u limuni, iako je kiseli, ima fruktoze i kalorija. svasta!
    u zg na krugama ti stave malo limunske kiseline u otopinu da ti donekle poboljsaju okus. no ni za to nisam sigurna koliko je po pravilima.

    luce2006, ne znam jesi li probala pravu otopinu? ja je pijem od svoje 4g zivota i jos ne mogu kontrolirat zeludac i eksirat da ne suzdrzavam povracanje. gori okus nisam u zivotu probala. a neke zene bas i ne podnose dobro toliku kolicinu glukoze u krvi pa im se zna mantati a znaju i pasti u nesvjest.
    ako odvažu točno 75 g glukoze, i dodaju malo limunske kiseline, dobije se JAAKOO slatka limunada. limunska kis ne smeta, a pomaže da se otopina popije, jer puno ljudi se ispovraća nakon ispijanja glukoze, pa baš i nema učinka

  32. #32
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    dobro ok jos ubacit limunsku kiselinu, ali donjeti limune da ti iscijede...zar to ne ne utjece na uzorak?

  33. #33
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa
    dobro ok jos ubacit limunsku kiselinu, ali donjeti limune da ti iscijede...zar to ne ne utjece na uzorak?
    ovisi koliko se soka iscijedi. mada je količina šećera u limunskom soku zanemariva u odnosu na 75 g glukoze (koja se btw ne važe na analitičkoj vagi)

  34. #34

    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    778

    Početno

    Evo bila sam na VV na OGTT, malo sam došla u zadnji čas jer sam tražila bolnicu pa parking... Nisam gledala plan grada pa nisam otišla Srebrnjakom nego Zajčevom pa posvud ukrug... Znala sam da je tamo negdje ali nisam se sjećala točno gdje, još kako mi svi rekli to je ispod Merkura pa nisam ni pomislila da se mora ići Srebrenjakom... Pa otišla Zajčevom, tražila po Dobrom dolu, umjesto Dugom dolu... Ali onda mi jedan dobri čovjek rekao da se ide Srebrenjakom, pa sam našla odmah...
    Sad vidim da ste pisali i vađenje urina, meni su samo 4x krv. Izvadili pa dali popit jednu čašu oko 2dcl glukoze koja je već bila napravljena s limunom. Ipak mi bilo prilično muka od toga i skoro sam povraćala i onesvjestila se, ali ipak nisam... Nakon pola sata mi opet vadili i rekli neka malo prošetam i slobodno popijem malo vode??? Pa opet za pola sata, pa za sat i napokon sendvič... Malo sam došla k sebi ali ipak sam jedva vozila do doma...

  35. #35
    luce2006 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    759

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa
    slatku limunadu?
    pobogu kako? kad moras tocno dobiti 75g glukoze! a i u limuni, iako je kiseli, ima fruktoze i kalorija. svasta!
    pretpostavljan da je to zanemarivo...

    luce2006, ne znam jesi li probala pravu otopinu? ja je pijem od svoje 4g zivota i jos ne mogu kontrolirat zeludac i eksirat da ne suzdrzavam povracanje. gori okus nisam u zivotu probala. a neke zene bas i ne podnose dobro toliku kolicinu glukoze u krvi pa im se zna mantati a znaju i pasti u nesvjest.[/quote]

    moran priznat da nisan provala pravu otopinu stoga neman pojma kakvog je okusa (stoga ne mogu pricat o tome). ja govorin o bockanjima koja idu na zivce jer su cesta ali nije to nista tako pretjerano. a ovo o limunu je bilo cisto onako bezveze da vam kazen kako se to radi ovde

  36. #36
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ah bockanja ko bockanja! sad te fakat samo bocnu. prije bi onim ziletom zarezali prstic i cijedi

  37. #37

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Ja idem na OGTT 21.12 (na vlastiti zahtjev, ništa ne pitajte, ginić već koluta očima kad me vidi jer stalno tražim neku novu pretragu - veli da sam jedina trudnica u njegovoj povijesti koja je tražila test na toksoplazmu!) i nekako mi se činilo da nije big deal, ali nakon ovih horror priča...Ajoj.
    Tješim se da volim slatko

  38. #38

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    531

    Početno

    I ja sam tražila testiranje na toksoplazmu i to dva puta (imam mačku doma). Navodno je to u nekim zemljama standardna pretraga za trudnice.

    Luna Rocco, samo ti traži ginića sve pretrage, pa OGTT su radile gotovo sve trudnice koje poznajem...

  39. #39

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    447

    Početno

    Joooj, Houston I have a problem.
    Doktor me poslao na OGTT jer mi je nono imao dijabetes (onaj pravi, s inzulinom dva puta dnevno) i umro od njega (nakon godina ležanja u krevetu). Kvaka je u tome što ja mogu potrpiti sve što treba (npr. vađenje nokta bez anestezije, namještanje ključne kosti - prijeloma na živo i još nekih "gadarija"), ali ne dirajte mi iglom ni žile, ni prst!!!!Kad trebam vaditi krv, ja sam...ne znam...malo je reći kukavica. Ja to jednostavno ne mogu. A vooolim slatko do bola.
    I uglavnom na sve sam moguće načine pokušala Matijevića odgovoriti za taj ogtt na način da jednom lijepo odem vaditi krv, ako glukoza nije povišena, nema potrebe za ogtt-om, na što mi je on odgovorio, "To što tebi glukoza nije povišena natašte, ne znači da dobro podnosiš glukozu."
    I teorija mi opala u vodu. Fuj!
    Gdje najmanje pikaju? Idem i u Češku ako treba, samo da me ne bodu.

  40. #40

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    A ti lijepo lezi na odjel pa neka ti stave kanilu i vade iz nje krv a poslije ruka plava do lakta. A boli čim mrdneš prstom. Šalim se, ne bi te nitko za to polegao u bolnicu.
    Ajde, ajde, djeca će ti radit manje drame od tebe za vađenje krvi. Iz prsta zapravo više boli, ali je psihološki lakše, zamisliš si da si se slučajno upiknula. A i nemaš frke od podljeva.
    Klincima u Klaićevoj vele "evo sad ćemo napraviti bubamaru..."

  41. #41
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    joj, sad ti imaju lude igle- na federe. tak te bocnu da ni ne osjetis. fakat!
    ne boj se!

  42. #42

    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    778

    Početno

    Evo ja sam bila neki dan. "Igla", ustvari neki aparatić s kojim pikaju izgleda kao deblja kemijska olovka (radi na feder kao što kaže leonisa) , daš im prstić i dok kažeš keks- gotovo... Ma ubod komarca je puno gori... A krv ti skupljaju s nekim "pištoljem". Sve je stvarno fora, nije ko nekad... I ta glukoza nije grozna, stvarno ko limunada... Ja nisam nosila limun sa sobom, imaju već gotovu limunadu za sve... Ma najgori dio je čekanje u punoj čekaoni ta dva sata...

  43. #43

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    447

    Početno

    Mina, a gdje si bila? U kojem dz?

  44. #44
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    RVukusic- nemoj ici na kruge, tamo vade iz vene i to samo 2 puta
    za "pistoj" znam da koriste u VV.

  45. #45

    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    778

    Početno

    Na Vuk Vrhovcu

  46. #46

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Joj, cure, bile ste me toliko isprepadale, a pretraga je skroz bez veze.

    Sve one koje tvrde da je ta glukoza užas sigurno su iste one kojima je zlo kad pojedu više od 2 kockice čokolade Meni ta količina glukoze uopće nije bila bed, naučena sam na overdosiranje slatkim.

    Uglavnom, u mojem DZ je procedura bila sljedeća: došla sam u 7 ujutro (najgori dio cijele priče je što sam trebala biti natašte od dan prije u 18 h, aaaaaaa), dala urin, vadili mi krv, popila 3 dcl te glukoze, čekala dva sata, opet dala urin i krv. Fajrunt. Oba puta vadili su mi krv iz vene.

    Sad sam došla doma i nakon doručka maznula 2 pudinga.

    Nema pomoći, teška sam ovisnica o slatkom, a OGTT je skroz bezveze test. RVukusic, nemoj se bojati!

  47. #47
    plashljivo_pile avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    558

    Početno

    joj, ja mogu požderat vagon čokolade, al ova otopina.... *puke*
    dobila sam prokletu žgaravicu od tog, ona dva sata sam samo gledala kak ću se ispovraćat.
    vađenje krvi me npr. uopće ne dira, nemam problema s iglama i venama, al pišat u čašicu!!!! užaaaaaaaaaassssssssss!!!!!!
    treba mi valjda 10 min da uspijem naciljat, još sad s ovim ogromnim trbuhom... više sam si zapišala ruku neg čašu.... grrrrrrrr!!!!!!!!
    ja radila ogtt u dz siget, procedura je ovakva:
    vade krv iz vene, piškiš u čašcu (tj. svuda oko čašice u mom slučaju), onda ti daju onu šećernu gadariju i slijedi dva sata besciljnog bauljanja po dz. nakon dva sata opet piki piki i pi pi. nalazi gotovi za dan.
    mene su poslali jer je pokojna baka bila teška dijabetičarka, deda je dijabetičar, a ja sam malo prase . i nalaz ispao iznenađujuće dobar... natašte 4.1, a pod opterećenjem 4.9.

  48. #48

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    808

    Početno

    Prvi put cujem da OGTT ukljucuje i davnje urina :shock:
    Ovdje u Njemackoj je sljedeca prosedura:
    Dodes nataste(od 10 navecer proslog dana ne smijes nista jesti ni piti),izvade ti krv iz vene,zatim popijes 75 g glukoze razmucene u 3 dcl vode,nakon toga sjedis i cekas te ti nakon 1 sat vade ponovno krv,te opet nakon 1 sat.
    Nema nikakvog limuna ni nije dopusteno izmedu toga nista jesti ni piti.

    Luna ovo tvoje gladovanje od 18 sati prethodnog dana mi se cini grozno.Brrr... Ne vidim razloga za to.

  49. #49

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Citiraj Nina prvotno napisa
    Dodes nataste(od 10 navecer proslog dana ne smijes nista jesti ni piti),izvade ti krv iz vene,zatim popijes 75 g glukoze razmucene u 3 dcl vode,nakon toga sjedis i cekas te ti nakon 1 sat vade ponovno krv,te opet nakon 1 sat. Nema nikakvog limuna ni nije dopusteno izmedu toga nista jesti ni piti
    Tako sam i ja u Čakovcu.

    Citiraj plashljivo_pile prvotno napisa
    ona dva sata sam samo gledala kak ću se ispovraćat.
    I još su mi rekli: "Pazite da slučajno ne povraćate, jer ćemo morati ispočetka!"

  50. #50

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    808

    Početno

    Danas test pokazao dijabetes :/

Stranica 1 od 13 12311 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •