Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 99 od 99

Tema: Heljda

  1. #51
    Ninči avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    2,159

    Početno

    A mene ubi! Svi govore da heljda nije žitarica, a nitko ne spominje koji je onda vrag? Ubit će me znatiželja!

    A heljdu nisam u životu jela!

  2. #52
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Heljda je zeljanica a ovo što se jede je sjeme. Ja ne znam zašto je makrobiotičari smatraju 'jakom' žitaricom (ne znam jesu li vlakna u pitanju, baš kažu da je dobro probavljiva i preporučuje se osobama sa poremećenom probavom i starijima). Mi inače najviše volimo juhu od heljde (po receptu moje kuharske idolice, gđe Štefice ) - jednostavno se skuha heljda i mrkva narezana na kockice u vodi ili nekakvom temeljcu (od povrtne kocke i sl.) , fino je dodati papra (pa baš nije za djecu)

  3. #53
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj mama sanja prvotno napisa
    Davore, možeš li objasniti zašto nisu ok? Vjerujem ti na riječ, ali bih voljela znati razlog.
    Vlakna. Jako previše vlakana. Heljda ima vlakana otprilike koliko i integralno pšenično brašno, a to malcima nije OK.
    Više o problematici ćeš naći ovdje:
    Nondigestible Carbohydrates in the Diets of Infants and Young Children
    (Hvala Vještičice)

  4. #54

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Dugo Selo
    Postovi
    686

    Početno

    Thx na linku!

  5. #55

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,173

    Početno

    Članak smo već komentirali.

    U njemu se zaista spominju studije po kojima bi prevelika količina vlakana mogla uzrokovati određene probleme. Navodi se primjer vegana. Ali isto tako kaže da djeca u Europi i Americi tipično konzumiraju premalo vlakana. U zaključku piše
    On the other hand, adverse effects of overconsumption of NDC appear to be unlikely, except at extremes of intake
    ili u slobodnom prijevodu
    negativni efekti prevelike količine unesenih vlakana nisu vjerojatni, osim u ekstremnim slučajevima
    Što je "ekstrem" nisu definirali, ali nekako ne vjerujem da je to zdjelica heljde tu i tamo ili šnita integralnog kruha dnevno.

    Nigdje u članku se ne preporuča izbjegavanje pojedinačnih namirnica ili integralnih namirnica općenito.

  6. #56
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Skoro svaka namirnica je OK kada se uzima vrlo umjereno, makar u smislu usvajanja novih okusa
    Problem je što neke namirnice već u malim količinama prekoračuju umjerenu granicu. Povremeni izleti preko granice neće napraviti trajnu štetu, ali ih kao takve svejedno treba prepoznati i ne dopustiti da postanu redoviti.
    Puno mama se bore s kilogramima i vlakna su im saveznici u toj borbi, što znači da su obilato uključena u jelovnik. Kada se dijete hrani istom hranom - računaj na probleme.

  7. #57

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,173

    Početno

    Moguće, ali još nisam vidjela primjer da se to dešava osim u nekakvim ekstremnim slučajevima. Konkretno ovaj članak kao takve navodi vegane i djecu koja žive isključivo na mueslima.

  8. #58
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Muesli, osobito ako sadrže ekstrudirane cerealije imaju više od jednog problema. Vegani su nešto češće na udaru kritike nego što stvarno zaslužuju, čime se nezasluženo pokušava održati svetost suprotne prehrambene zajednice. Pri tome se zanemaruje činjenica da male bebe - ne jedu meso.
    Uostalom, anemija je prisutna i među mesojedima, iako imaju drastično veći unos željeza od vegetarijanaca.

  9. #59

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Najlipši grad na svitu..
    Postovi
    635

    Početno

    Čekaj malo....kažeš da su vlakna dobra z borbi s kilogramima ali da kod djece nastaje problem...MOlm te obzirom da nisam baš na VI s engleskim tekstovima, možeš li to pojasniti..

  10. #60

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,173

    Početno

    Krampus, ako i nastaju nekakvi značajniji problemi, u tekstu nema o tome ništa (osim za već spomenute ekstremne slučajeve).

    Protiv vegana nemam ništa, a ekstrudirane žitarice ne jedem i ne dajem djeci.
    Ali uredno jedu integralni kruh (i bijeli i polubijeli i dinkel i raženi, ovisno što taj dan pečem), zobene i ine pahuljice, heljdu i sve drugo vlaknasto. Bez štetnih posljedica.

  11. #61
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Vlakna smanjuju apsorpciju hranjivih tvari. Djeca rastu i trebaju hranjive tvari, a iskoriste sve što dobiju. Zaostajanje u razvoju je obično teško zapaziti, ali kad postane očito obično se radi o velikom i uznapredovalom problemu, recimo celijakija.

    Osim industrijski silovane hrane sva hrana prirodnog porijekla dolazi s dovoljnom količinom vlakana. Recimo, bijelo brašno ima samo 4x manje vlakana od integralnog i to je sasvim dovoljno.

    Kao zadnji kriterij pretjerivanja s vlaknima uzmi nadimanje.

    Heljda je samo namirnica s velikom količinom vlakana. Udio vlakana u ugljikohidratima je veći od 10%. Vrećica šećera u kafiću zajedno s papirom ima manji udio vlakana.

  12. #62

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Najlipši grad na svitu..
    Postovi
    635

    Početno

    Dobro, ali pretpostavljam da nitko dijete neće hraniti heljdom tri puta dnevno, ako i bude jednom ili dva puta tjedno ne znam na koji nalin to može utjecati na daljnju apsorpciju hranjivih tvari unešenih drugim namrnicama.

    Već sam ako se ne varam spomenula susjedu Armenku kojoj je mama farmaceut i kod njih se uredno bebe hrane heljdom već kod prvih hranjenja.

    Celijakija je specifična bolest za koju isto ne vjerujem da je nastala prekomjernim unošenjem nečega, već je organizam bolestan praktički od početka što s ene mora uvijek pravilno niti pokazati a niti dijagnosticirati.

  13. #63
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Da, poanta je bila da kod celijakije zbog nemogućnosti apsorpcije u oštećenim crijevima dolazi do zaostajanja u razvoju, što se obično prekasno skuži.
    Vidiš kako znam trkeljati bez veze 8)

  14. #64

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Najlipši grad na svitu..
    Postovi
    635

    Početno

    Da ali celijakija pokezuje i druge probleme osim zaostajanja u razvoju prvenstveno kod problema s probavom

  15. #65
    retha avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    zemlja neizlazeceg sunca
    Postovi
    1,599

    Početno

    Citiraj Ailish prvotno napisa
    Što je "ekstrem" nisu definirali, ali nekako ne vjerujem da je to zdjelica heljde tu i tamo ili šnita integralnog kruha dnevno.
    Tak si i ja mislim. Pogotovo sto ja ipam periode kad je neka namirnica napeta..pa je mrvu vise jedemo..ali onda je izbacim na mjesec-dva da je se pozelimo malo..i tako vrtim u krug.
    Dobro je..nisam vise zabrinuta.

    A tu na Baltiku takoder heljdu jako brzo uvode u dohranu..cak i prije prve godine.

  16. #66

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Ima li netko recept za štrukle od heljde?

  17. #67
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa Vidi poruku
    Ima li netko recept za štrukle od heljde?
    Da li te zanimaju štrukli od heljdinog brašna (punjeni sirom, oni koji se kuhaju u krpi) ili štrukli od običnih kora punjeni heljdinom kašom?

    Ove kuhane jako jako dugo nisam radila, ali ide otprilike ovako:

    400 g heljdinog brašna + 100 g običnog bijelog pšeničnog t-550 (da se ne raspada) + 1 žličica soli - dobro razrahliti viljuškom u zdjeli
    koliko brašna - toliko vruće vode, dakle pola litre vruće vode preliti preko tijesta, pa izmiješati mikserom sa svrdlima iostaviti da se ohladi da se može mijesiti

    Nadjev:
    koliko heljdinog brašna - toliko sira, koliko bijelog brašna - toliko vrhnja; dakle 400 g svježeg sira + 100 g domaćeg vrhnja
    U to dodati 1 žličicu soli i cijelo jaje i izraditi mikserom (obične metlice)

    Tijesto umijesiti u 2 kugle i od njega razvaljati na daski (pobrašnjenoj bijelim oštrim brašnom) dva lista dimenzija A4 ili kako već ispadne, da bude debelo oko 5-7 mm.

    Pripremiti krpe (bolje su starinske salvete od damasta ili komadi plahte nego kuh.krpe jer se masa manje prima - tkanina mora biti glatka), posipati prezlima, prebaciti (valjkom) razvaljano tijesto na salvetu, premazati sirnim nadjevom i pažljivo zarolati, pa izvana omotati koncem da se ne raspada. Krajeve isto treba zavezati.

    U veeeliku rajnglu (najmanje 5 litara, a po mogućnosti onu za pekmez) staviti vodu i šaku soli, zakipiti i kuhati unutra "kobase" tj. savijače zamotane u salveti oko pola sata. Kad je kuhano, prebaciti savijače zajedno s krpom na pleh + rešetkastu mrežicu iz pećnice i ostaviti da se ohladi bar pol sata, jer se inače može raspasti.

    Pažljivo odmotati savijače, još malo ohladiti, prebaciti (odrolati) na dasku, narezati na šnite i pripremiti za posluživanje. Poslužuje se uz preljeve: mrvice prepržene na ulju i domaće vrhnje, također prokuhano.

    * * *

    Jednostavnije je (i za fešte prikladnije) napraviti obične savijače od gotovih kora, sa slanim nadjevom od heljdine kaše.

    Kašu (oko 400 g) skuhati u slanoj vodi kao rižu (3:1) uz dodatak lovorovog lista. U posebnoj posudi na MASTI i malim komadićima mesnate slanine izdinstati glavicu luka, pa prebaciti kašu. U ovo se može dodati šumske gljive, peršinov list, PAPAR, sol.... To je mjera za veliki pleh od pećnice.

    Za nadjev - ja u dinstanu kašu dodajem samo 2-3 jaja i 300 ml vrhnja (ocijenim koliko treba prema količini kaše), ali Zagorci stavljaju i sir. Malo mješavine vrhnja i jaja (+ malo soli) treba ostaviti za premaz.

    S tim nadjevom puniti kore (s placa), poredati u masni pleh, premazati ostatkom nadjeva i peći u pećnici do rumene boje. Ovo je mljaaaac, bolje mi je nego ono kuhano, a i teško mi je nabaviti hajdino brašno.

    Evo ti malo tuđe pameti: http://www.recepti.hr/recepti/jela/s...#axzz3LIMpif4g

  18. #68

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Hvala ti puno za recepte!

    Sigurna sam da ću verziju sa gotovim korama uskoro isprobati......

  19. #69
    baka avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    594

    Početno

    Javljam: heljdino brašno od Gardena povučeno je iz prodavaonica jer nije za upotrebu. Ja sam ga kupila u dm za palačinke i kada sam otvorila vrećicu zapuhnuo me loš miris na plijesan. Rok korištenja 10/2016. Ako ste ga kupili (cijena 23 kn/0,5 kg) možete ga vratiti.

  20. #70
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Zna netko recept za kruh od heljde kuhane, a da ne ide jaje?

  21. #71
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,976

    Početno

    Znala sam ju koristiti miješanu s običnim brašnom jer nema glutena pa se kruh od same heljde bez jaja jako mrvio, ali ne bih ju kuhala nego samljela u multipraktiku u brašno. Omjer je bio otprilike 1:3.

    Sad eksperimentiram s dodavanjem psylliuma i mljevenog lana (sluz od lana može zamijeniti jaje, navodno) u tijesta koja sadrže heljdino, ječmeno, bademovo i ino bezglutensko brašno.

  22. #72
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Pokušavala sam s lanom mijenjati jaja, ali nikad mi to nije bilo ukusno. Kruh s jajima za mene nije kruh nego kolač.

  23. #73
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,976

    Početno

    Da, slažem se.
    Najkruhastiji bezglutenski kruh sam uspjela napraviti tako da bih ubacila sve što sam navela+jaje+kvasac. Umijesila bih ljepljivo tijesto i ostavila da se diže u kalupu sat-dva i jedino tako bi bio sočan.
    Nedostatak - zbog jaja i količine vlage traje samo 2-3 dana. Nakon toga se ubuđavi

  24. #74
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Onaj kruh iz Konzuma, heljdin s orahom, jako mi je dobar. A ne znam kako bih ga dobila.

  25. #75
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    ja radim klincu nešto ala http://forum.roda.hr/threads/16133-P...z-kvasca/page2 izbacim sve kaj ne jede a ubacim mješavinu rižino, kukuruzno, proseno heljdino brašno, malo smljevenih bundevinih kosčica, lan i chia sve skupa u proizvodnom omjeru kako već imam ili kako mi dopre do činije. da brašno i sjemenke sama meljem , i to ništ nije kuhano.


    inače od http://www.jutarnji.hr/dobrahrana/pr...eciva/6477658/ znam drugim klincima kupiti heldin kruh ili nekaj drugo, istina vjerovatno su tebi predaleko , ali ima ih i na Kvatriču, utrinama, španskom i na dolcu ( i možda i na trešnjavci ako su otvorili)
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 25.08.2017. at 12:41

  26. #76
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Onaj kruh iz Konzuma, heljdin s orahom, jako mi je dobar. A ne znam kako bih ga dobila.
    Oni vjerojatno ne stavljaju samo heljdino brašno nego miješaju i pšenično. Da ga radim, stavila big cca 25-30% pšeničnog T 550 brašna. Orahe izrezane na komadiće možeš odmah frknuti u brašno. Evo omjera za moj pleh uski, dugačak 35cm: Recimo 400g heljdinog i 150 do 200g pšeničnog brašna, 1 vrećica suhog kvasca, 2 čajne žlice šećera (ravne) da se aktivira kvasac, sol (1 žlica čajna ravna), topla voda po potrebi, cca 1 šalica, 4-5 žlica ulja, maslinovog ili običnog. Heljda je gusta pa nije dosta germa ili suhi kvasac, treba dodati još i pola praška za pecivo. Umijesiš, ostaviš da se digne (ne smije biti propuh, ili stavi zdjelu u hladnu pećnicu), a kad se digne,, premjestiš u pleh obložen pek papirom i to je sva mudrost. Ja to mijesim ručnim mikserom, svrdlima za tijesto. Dugo nisam niš pekla jer je bilo prevruće. Neće se jako dignuti kao kruh od pšeničnog brašna, a prašak za pecivo osigurava rahlost i trajnost. Pečeš štajaznam pol sata, ja najprije uključujem samo donje grijače da ne ostane sirovo, a onda nakon 10 do 15 min prebacim na ventilator. Pečem na nekih 180oC ali svaka je p3ćnica drugačija pa uzmi u obzir svoje iskustvo.

  27. #77
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Hvala Peterlin. Stavila sam tijesto da se diže.
    Sada, svuda čitam da stavljaju na 250 C. Meni je moja pećnica još uvijek izazov. Stavila bih 30 minuta na 250 sa nekim papirom preko pleha da malo zaštiti od udara vrućine odozgo, i onda zadnjih 20 minuta spustila na 180.

  28. #78
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    melje li koja od vas sama heljdu?
    ima li kakve razlike izmedju tog i kupljenog brasna?

  29. #79
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Ja meljem, ponekad je malo grublja, ali većinom radim kombinaciju s prosom pa ispadne sitnije

  30. #80
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    U biti ono kaj ja radim ne smeta mi i malo grublja, jedino kad radim kekse onda mi treba finije

  31. #81
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    meljes u mlincu za kavu ili multipraktiku?
    bilo koju ili ima neka koja je bolja za to?

  32. #82
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,976

    Početno

    Heljda je mekana. Može i multipraktik.

  33. #83
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Mlinac za kavu

  34. #84
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    thnx

  35. #85
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala Peterlin. Stavila sam tijesto da se diže.
    Sada, svuda čitam da stavljaju na 250 C. Meni je moja pećnica još uvijek izazov. Stavila bih 30 minuta na 250 sa nekim papirom preko pleha da malo zaštiti od udara vrućine odozgo, i onda zadnjih 20 minuta spustila na 180.
    Ja imam pećnicu s ventilatorom pa to ide na nižoj temperaturi, a iz iskustva znam da je 250oC za moju pećnicu previše. Max 225 i to kad pečem pizzu koja je tanka. Uostalom, isprobaj pa ćeš vidjeti. Ja se nakon dosta godina iskustva još uvijek znam nasaditi, a sve što sam naučila je da eventualni neuspjeh ne treba uzimati srcu... Bit će bolje drugi put.

  36. #86
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Ovaj put sam mljela heljdu. Bilo je više ko griz nego brašno.
    Pogriješila sam sa vodom. Nije bilo dovoljno. Tijesto je tvrdnjikavo. Djeci paše, ali nije to to.
    U Konzumovom koriste tvari za rahljenje, i još nešto što daje fin okus.

  37. #87
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Radila sam večeras pogače od heljde i nisam zadovoljna i opet se sjetim konzumovog kruha. Može li netko potvrditi bi li se ovako dao izvuć recept iz nj sastava za kruh, evo

    brašno (PŠENIČNO polubijelo, heljdino 22%, brašno od krumpira/pahuljice), voda, ORASI 14%, biljno ulje (suncokretovo, SOJINO i uljane repice u promjenjivim udjelima), sirovi MASLAC, šećer, sol, kvasac, tvar za tretiranje brašna: askorbinska kiselina.
    Neka je 400 g ukupna masa i onda 1/5 brašno heljde, nekih 80 g, pa 1/10 orasi, to je 40 g oraha, krumpira su mogli staviti recimo ko oraha, pola dcl biljnog ulja, još manje maslaca i ostalo pšenično brašno, al ne kužim c vitamin, askorbinsku kiselinu, gdje da to nađem u namijeni za kruh

  38. #88
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Jednostavno to preskočiš
    Nego
    Jel tko jeo sirovu heljdu?
    https://www.natanjiru.com/2014/09/si...inama.html?m=1
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 25.11.2020. at 00:58

  39. #89
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Jednostavno to preskočiš
    Nego
    Jel tko jeo sirovu heljdu?
    https://www.natanjiru.com/2014/09/si...inama.html?m=1
    Ja godinama heljdu kuham samo ako zaboravim namočiti, ali nakon što omekša, termički ju obradim (dinstanje na luku ili slično). Inače, u mom kraju (Podravina) to je uobičajen način pripreme. S druge strane, kad se heljda namoči (preko noći ili najmanje desetak sati), opet treba kratku termičku obradu. Ima u sebi neku kiselinu koja nije idealna za ljudsku probavu. Ne znam napamet bez pretraživanja interneta, ali ako se konzumira nekuhana (tj. samo namakana) treba pažljivo ograničiti količinu, da se ne preoptereti probava. Kad stignem, potražit ću detalje.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 25.11.2020. at 09:02

  40. #90
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Radila sam večeras pogače od heljde i nisam zadovoljna i opet se sjetim konzumovog kruha. Može li netko potvrditi bi li se ovako dao izvuć recept iz nj sastava za kruh, evo



    Neka je 400 g ukupna masa i onda 1/5 brašno heljde, nekih 80 g, pa 1/10 orasi, to je 40 g oraha, krumpira su mogli staviti recimo ko oraha, pola dcl biljnog ulja, još manje maslaca i ostalo pšenično brašno, al ne kužim c vitamin, askorbinsku kiselinu, gdje da to nađem u namijeni za kruh
    Od čega si radila pogače? Od heljdine kaše ili brašna? Heljdina kaša nije za pogače, ona je najbolja kad je rastresita (kao riža) i odličan je prilog uz bolonjez Moji sinovi bi se udavili u tome...


    Za kruh koji nabaviš u dućanu vjerojatno pali najnajjednostavniji recept. Za teška brašna (sva) pravilo je 2:1 - staviš dva udjela običnog krušnog brašna i 1 udio heljdinog. Koliko si stavila pšeničnog, toliko MAKSIMALNO težinski i vode. Maslac - u tragovima. Orasi - šaka. Krumpir - žlica instant pahuljica (bez brige, ovi koji peku industrijski kruh ne kuhaju pire, a ako radiš s ostacima pirea - to utječe na količine vode i ostalog...)

    Evo kako bih ja napravila (iz glave - nisam dugo, a za kruh obično ne koristim vagu nego volumenske mjere):

    Ovo je mala količina, za probu. Ako ispadne dobro, mjere se mogu udvostručiti.

    2 šalice (od 2 dl) običnog bijelog brašna T-550 - to ti je oko 400g
    1 šalica heljdinog brašna
    Po želji - žlica do dvije instant pirea u prahu - ja bih ovo za prvi put preskočila
    1 žlica (čajna) soli
    1 šalica tople vode - unutra umiješati 1 žlicu šećera i 1 vrećicu suhog aktivnog kvasca, ostaviti na toplom da nabuja - nije previše, to je teško tijesto
    1još 1/2 šalice tople vode - PO POTREBI, dodavati pomalo, samo ako je tijesto suho
    maksimalno 1/4 šalice jestivog ulja ili onaj jedan mali maslac (mislim da je to 20 grama, kao i kocka germe)
    Orasi - 1/2 šalice (četvrtine, ne treba sjeckati)

    Daklem, prvo zamutiš toplu vodu sa šećerom i germom.
    Brašno bi trebalo prosijati zajedno u zdjelu, da uđe zrak, tj. da kruh ne bude kao cigla. U to umiješaš sol. Ako dodaješ krumpirove pahuljice, dodaj odmah u suho. Nisam to nikad radila, ali da radim, tako bih.

    U brašnu napraviš rupu, u rupu ide maslac/ulje. Kad se germa naklobuči, ubaciš i to i frk unutra mikser sa svrdlima. Izmiješaš. Po potrebi dodaš još pola šalice tople vode, eventualno malo manje ili malo više - ovisi o tome kako tijesto izgleda. Mora biti mekano i podatno, ali ne ljepljivo.

    Eh, sad - orasi... Nisam pametna, može ih se dodati na početku, ali ja bih ih dodala pred kraj miksanja tijesta.

    Kad je tijesto ok, staviš ga u zdjelu za dizanje. Ako imaš zdjelu s poklopcem - odlično. Ako nemaš - pokrij sve prozirnom folijom ili uguraj cijelu zdjelu u vrećicu. Ostaviš na toplom mjestu dok ne udvostruči volumen. Ja sam lijena baba, pa znam cijelu tu zdjelu uvaliti u veliki lonac tople (ne vruće) vode, pa se tijesto od pšeničnog brašna digne za pola sata, ali ovo je teško tijesto - trebat će mu dulje. Obično ga izvana premažem ovlaš uljem.

    Kad se digne, samo ga treba prebaciti u pleh za pečenje obložen pek-papirom. Može se to i premijesiti, recimo ako si zaboravila uključiti pećnicu. (Offt. ako nisi popravila grijače, nemoj se ovime baviti - pečenje kruha ište jednoličnu temperaturu i grijanje odozdo. Ja ne pečem na jako visokoj temperaturi, nego na 180-200, s tim da prvo pečem na donjem grijaču 15 minuta (da mi ne ostane gnjecav i sirov), a onda još dvaput toliko na oba grijača i ventilatoru.


    Askorbinsku kiselinu preskoči - ona je tu da produlji vijek trajanja industrijskim kruhovima, kao i brojnim drugim proizvodima u kojima se koristi. To je antioksidans. Kraj priče.

  41. #91
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

  42. #92
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Probala sam to nekuhano pred par dana,nisam jedini stavila ocat.

    Bilo mi je jestivo ,nisam našla koja bi to bila kiselina u nekuhanom

  43. #93
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Probala sam to nekuhano pred par dana,nisam jedini stavila ocat.

    Bilo mi je jestivo ,nisam našla koja bi to bila kiselina u nekuhanom
    Fitinska kiselina

    Evo malo o tome: https://www.novilist.hr/life/gastro/...dijelu-godine/

  44. #94
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Mislila sam na nju,ali koliko se sjećam ona se baš neutralizira kod namakanja bar kod drugih namirnica

    A u tvom piše namači i još kuhaj 20 min.kaj bi ostali od tog ,nekaj ko žganci?
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 25.11.2020. at 10:03

  45. #95
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Evo samo da javim da sam upravo pojela pecivo od heljde

  46. #96
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Radila sam u međuvremenu pogačice u tipu plosnatog kruha na tavi. Skuhala sam heljdu, ubacila je u posudu s običnim brašnom, šećerom, uljem, kvascem, stavila u pećnicu da se malo podigne, dodala opet brašna, opet u pećnicu da se podigne, još jednom jer mi se činilo premokro. Bacila na stol, razvaljala, zapekla na tavi na maslacu. Meni je bio užitak jesti, osjeti se blaga nota heljde u tom pecivu, masu fino.

    Kasnije sam radila kekse, dodala sam klasično masti, običnog brašna, pa onda utrpala mljevenog maka, kakaa, pretjerala sam sa šećerom, tijesto je bilo premasno, pa sam za drugu turu dodala još brašna. Nisu fantazija, ali nisu ni loši. Klinac je rekao "Ovi keksi miriše bljak, ali su ukusni."

    Mislim da ću slj put ipak uzet čru heljdino brašno iz trgovine pa malo dodavat običnom tijestu jer mu svakako podiže na okusu.

  47. #97
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Klinac
    Ti postala vrsna kuharica

  48. #98
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Sve si mislim da ću tražit poslove u pekarskoj branši. Svaki put drugi rezultat, samo malo promijenim varijable. Minus plus ove mrvice, ili one, ili ovaj šećer ili ona sol. Te ovo brašno te ono. Bilo mi je otkriće kad sam doznala da postoji knjiga na 1000 stranica posvećena - kruhu. To ću si uzet. Al me počelo napuhavat evo već četiri dana kak sam pojačala unos dizanog tijesta. Možda imam intoleranciju, al na kvasac?

  49. #99
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Možda si stavila o previše kvasa zna to tak biti kod domaćeg

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •