Pokazuje rezultate 1 do 13 od 13

Tema: molim savjet ....

  1. #1

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    75

    Početno molim savjet ....

    nadam se da na dobrom mjestu stavljam temu

    Ovako, prijateljica mi je trudna, termin joj je 27.10. U četvrtak, 01.10. na UZV-u su utvrdili da je beba po ultrazvuku starija tri tjedna i ostavili je u bolnici. Otvorena je 2-3 prsta, trudova nema, po njenom računanju, beba nije starija :/ . I sad ona leži u bolnici, ne rade joj nikakve pretrage, a mene je strah da ne bi nešto zabrljali budući da se radi o bolnici u Brodu, a tamo je situacija na rodilištu i ginekolgiji grozna .

    Ima li tko kakav savjet ili je prošao nešto slično :?

  2. #2
    argentina avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    646

    Početno

    a kakvi su joj bili uzv nalazi tijekom trudnoce?
    valjda joj nije ovo jedini put da je beba mjerena!
    uostalom, beba može biti "starija" tri tjedna ne samo po datumu začeća već i po razvoju tj napretku.
    ne vidim neki konkretan problem tu.
    mogla bi se poroditi ranije tri tjedna nego što je prema zadnjoj M.

  3. #3
    anjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    3,849

    Početno

    beba je veca tri tjedna od prosjeka, a koliki je prosjek? sad bubam napamet- negdje oko 3500g

    i moji su uvijek bili iznad prosjeka i rodili su se veliki

  4. #4
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Dok god je tu negdje do 4000 - 4200 to je super, ja bi na njenom mjestu otišla doma i čekala trudnove. A sad ne znam jel postoje neke komplikacije pa su je ostavili, ali ako je sve normalno ne vidim zašto mora ležat u bolnici :/

  5. #5

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    75

    Početno

    Do sada su svi nalazi uzv bili u redu, jedino joj je doktorica stalno govorila da će beba biti velika (prva je bila 3900).
    Procjena težine 01.10. je oko 3500.
    Nalazi krvi su u redu, šećer u redu, tlak normalan.

    Ni meni nije jasno zašto su je ostavili u bolnici :/

    A poučena svojim iskustvom (a i iskustvima drugih) iz te bolnice strah me da nešto ne zabrljaju. To mi je najbolja prijateljica i volim je kao sestru

  6. #6
    Mater Studiorum avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb Dubrava
    Postovi
    359

    Početno

    Nedavno sam provela dva tjedna na patologiji trudnoće u Petrovoj u Zagrebu, gdje bi treba raditi vrhunski stručnjaci za to područje u Hrvatskoj. Ja sam tek u 17. tjednu, ali većina mojih cimerica su bile žene pred porodom koje su svakodnevno izluđivali procjenama da su im bebe dva-tri tjedna prevelike ili premale.
    To što se događa tvojoj prijateljici na žalost je vrlo često i sigurna sam stresno, ali vjerojatno nije ništa strašno ni ozbiljno.
    Probaj joj pomoći da se opusti, nemoj pokazati svoje nepovjerenje prema medicinskom osoblju, jer ona nema drugog izbora nego vjerovati tim ljudima. Uz malo sreće, uskoro će roditi, izaći iz bolnice i sve će biti OK.
    Pozdrav,

    M

  7. #7

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    75

    Početno

    Citiraj Mater Studiorum prvotno napisa
    Nedavno sam provela dva tjedna na patologiji trudnoće u Petrovoj u Zagrebu, gdje bi treba raditi vrhunski stručnjaci za to područje u Hrvatskoj. Ja sam tek u 17. tjednu, ali većina mojih cimerica su bile žene pred porodom koje su svakodnevno izluđivali procjenama da su im bebe dva-tri tjedna prevelike ili premale.
    To što se događa tvojoj prijateljici na žalost je vrlo često i sigurna sam stresno, ali vjerojatno nije ništa strašno ni ozbiljno.
    Probaj joj pomoći da se opusti, nemoj pokazati svoje nepovjerenje prema medicinskom osoblju, jer ona nema drugog izbora nego vjerovati tim ljudima. Uz malo sreće, uskoro će roditi, izaći iz bolnice i sve će biti OK.
    Pozdrav,

    M

    Ma ni ne govorim joj ništa što se meni vrzma po glavi, znam koliko to može biti stresno, zato i pitam ovdje da vi mene tješite

    Nadam se da si ti sad dobro

  8. #8
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Koliko ja znam točna starost bebe se određuje na početku trudnoće, dok se mjeri prije svega CRL (dužina zamteka od vrha glave do trtice), BDP, bedrena kost. Kasnije su to samo procjene (težine) i praćenje rasta i napredovanja.
    I kao što svi jednogodišnjaci ili trogodišnjaci nemaju iste mjere, tako se i fetusi kako rastu sve više razlikuju po mjerama, neka beba je duža, neka deblja, neka ima veću glavu, neka manju...

  9. #9
    argentina avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    646

    Početno

    Citiraj Pcelica Mara prvotno napisa
    Koliko ja znam točna starost bebe se određuje na početku trudnoće, dok se mjeri prije svega CRL (dužina zamteka od vrha glave do trtice), BDP, bedrena kost. Kasnije su to samo procjene (težine) i praćenje rasta i napredovanja.
    I kao što svi jednogodišnjaci ili trogodišnjaci nemaju iste mjere, tako se i fetusi kako rastu sve više razlikuju po mjerama, neka beba je duža, neka deblja, neka ima veću glavu, neka manju...
    tak je. mogu reći iz vlastitog primjera.
    moj je bebač veći tj stariji za tjedan dana. tako je od pocetka i normalno se razvija dalje - uvijek za tjedan dana ispred.
    dakle, po meni je bitan kontinuitet koji beba ima - da ne raste odjednom previše ili počne zaostajati u rastu i razvoju.

    uostalom ako je beba veća, često znaju slati na carski - no to sve skupa ne predstavlja nikakav problem - dokle god su mama i beba normalne i zdrave

  10. #10

    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    79

    Početno

    eto, ja ću pisati po iskustvu što sam vidjela u rodilištu u VŽ-u, tamo su isto trudnice koje su bile tako otvorene (2-3 prsta) ostavljali i pratili pojavu trudova, jer onda to se žena počne brzo otvarati al ako je u pitanju velika beba planiraju carski. al po mome bi to kao " Beba starija za 3 tjedna značilo kao prenošena pa bi to bio dodatan razlog ostanka u bolnici. a tada se svašta može zakomplicirati.
    aaaaabilo bi dobro da tvoja prijateljica upita zašto mora biti u bolnici! ako je sve OK pa stvarno zašto bi tamo ležala, pa svi znamo da su bolnice legla bakterija i bolesti!

  11. #11
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    Citiraj mkorota1 prvotno napisa
    Beba starija za 3 tjedna značilo kao prenošena pa bi to bio dodatan razlog ostanka u bolnici. a tada se svašta može zakomplicirati.
    !
    I ja mislim da je zbog toga ostala u bolnici.

    Kao Brođanka, znam kakvo je stanje na našoj ginekologiji :/
    savjetujem tvojoj prijateljici ujutro na vizitii izrešeta doktore pitanjima, neka znaju da je ona pacijent koji želi biti informiran o svom stanju.

    I nikako ne savjetujem izlazak iz bolnice na vlastitu odgovornost, mozda jedino ako bi otišla u neku drugu bolnicu.

  12. #12
    Paio avatar
    Datum pristupanja
    May 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    131

    Početno

    Moj gigant je isto veći (napredniji) za dva tjedna od prosjeka, te mi je ginekologica rekla da postoji mogućnost da se i rodi dva tjedna prije od izračunatog termina, ali da to sve ovisi o tome kad ću dobiti trudove.
    Dakle i može i ne mora.
    Ako se rodi ranije bit će manji i lakše će izaći, a ako ostane do termina bit će nešto veći i bit će mlo ga teže poroditi. Niš komplicirano...
    I rekla je da u slučaju kad trudnoća traje 38 tjedana (što bi moglo biti i u mom slučaju - kad je beba brže napredovala), da se to ne smatra da je beba rođena prije vremena već da je jednostavno brže napredovala u maternici, a za to je, pak, zaslužno mali milijun razloga ko npr. genetika, prokrvljenost maternice i ostalo, ono što nas uostalom i čini međusobno drugačijima.
    Naravno, treba napraviti kontrole krvi, šećera i svega ostaloga što bi osim navedenoga moglo uzrokovati ubrzani rast bebe i ako je to sve OK onda nema razloga za zabrinutost.
    BTW, i ja sam bila u strahu kad sam saznala da mi je moj Pišo Mišo veći od prosjeka, dok se nisam savjetovala sa mudrim curkama sa foruma i iščitala svakakve članke i znanstvene studije na internetu!

    Sretno frendici, a ti ne brigaj!

  13. #13

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    75

    Početno

    Citiraj Snjeska prvotno napisa
    I ja mislim da je zbog toga ostala u bolnici.

    Kao Brođanka, znam kakvo je stanje na našoj ginekologiji :/
    savjetujem tvojoj prijateljici ujutro na vizitii izrešeta doktore pitanjima, neka znaju da je ona pacijent koji želi biti informiran o svom stanju.

    I nikako ne savjetujem izlazak iz bolnice na vlastitu odgovornost, mozda jedino ako bi otišla u neku drugu bolnicu.

    upravo zbog boldanog me i je strah :/

    inače, jučer ju je doktor koji ju je ostavio u bolnici u viziti pitao zašto je ona u bolnici :shock: ...kad mu je ona rekla da ju je on poslao, on je rekao da ju on nije poslao u bolnicu nego na vađenje plodne vode i rekao sestri da se to obavi taj dan poslije doručka, da bi sestra poslije doručka došla po njene papire i odnjela ih dežurnom liječniku, vratila se i rekla "Doktor kaže da ne trebate ići na .....(ne znam kako se stručno zove pregled plodne vode )"...mislim tu nitko nije normalan! Oni se prepucavaju preko leđa pacijenata

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •