Pokazuje rezultate 1 do 21 od 21

Tema: RAZLIKE U BPD-AC-FL

  1. #1
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno RAZLIKE U BPD-AC-FL

    Znam da su odstupanja normalna, zanima me da li su bitne ove mjere da se bar donekle poklapaju ili je bitna težina bebe?
    Kod mene je BPD manji, a AC malo veći. FL je točan za tjedan trudnoće u kojem jesam, a to je 21. tjedan.
    Zanimaju me vaša iskustva i da li je nekome BPD kaskao puno nazad???

    Inače moj ginić kaže da je sve uredu pa se pretjerano i ne brinem, no isto volim čuti od vas jednu lijepu utješnu riječ

    Svima velika

  2. #2
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Nama je veličina glave uvijek malo u prednosti u odnosu na ostale mjere , šta ću niko mi to nije govorio kad sam birala za koga ću se udati. A beba je konstantno naprednija za gotovo sedmicu u odnosu na trajanje trudnoće po standardnim računicama. Gin se ne brine, a ni ja. Isto mi je tako bilo i u prvoj trudnoći. I koliko su u opće precizna ta mjerenja, gin mjeri sliku na UZV-u, dakle preciznost zavisi, u glavnini, od stručnosti gin-a, pa od preciznosti aparata. Ako su odstupanja mala, to ti može biti i do subjektivnog "čitanja" nalaza. Da tvoj doc i najmanje sumnja, nasekirao bi on tebe, ništa se ti ne brini.

  3. #3
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Ja sam se zamarala i zamarala merama i odstupanjima, i evo mojih zakljucaka:

    BPD moze pogresno da se ocita ako se ne uzme najveci precnik glavice, a to je veoma lako da se desi ako je bebina glava nsiko u karlici, ili ako je beba na zadak ili poprecno.
    Obim glave (HC) mere elipsom, gledala sam kako uzimaju precnike, nema sanse da iz jednog merenja bude tacno.
    Ipak BPD moze dosta precizno da se izmeri jer je glavica oivicena kostima, koje se dobro vise.

    FL - da bi se lepo izmerio moraju da se vide tupi krajevi sa obe strane kosti. Na raznim slicicama koje sam dobila od dr mozda sam samo 1 ili 2 puta videla tupe krajeve femura.
    Takodje je teze da se izmeri ako beba ima prekrizene nogice, i ako je na zadak.

    AC je sam po sebi problematican jer nije oivicen kostima sa svih strana, nego ima i mekog tkiva. Takodje se meri elipsom i ostaje isti problem kao kod HC.

    Tezina se racuna po razlicitim formulama. Ja sam pronasla da mi je jedan uzv aparat izracunao manju tezinu bebe za vece mere, nego drugi aparat (jednostavno postoje razlicite formule za izracunavanje tezine, i zavisi koji se software u aparatu).

    Sto se mene tice, ako nije nekoliko puta izmereno, nista od preciznosti.
    Software koji je u aparatima i zahteva visestruko merenje, ali ja to do sada nisam dozivela kod ginekologa, osim jednom.

    Mislim da se ginekolozi dosta oslanjaju na osecaj i iskustvo u odnosu na precizno merenje, i tu ih potpuno razumem.
    Ako je dr rekla da je ok, onda je ok

    Verujem da kad bi uzv radili tehnicari kao u nekim drugim drzavama, oni bi se trudili da dobiju sto tacnije mere, i sto kvalitetnije fotke, jer je to ono sto oni pokazuju lekarima, i na osnovu cega lekar daje misljenje.

  4. #4
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    ma da slažem se u potpunosti. Naglasila sam više sam znatiželjna nego što mislim da nešto nije uredu. Meni je ginićka odmah rekla da se puno toga vidi na UZV-u i bez mjerenja i da dobar ginekolog vidi kada nešto nije uredu. Nemam ja straha da nešto nije uredu nego samo me općenito zanima.
    Što se tiče BPD-a iznenadila bi se kad bi bio veći jer i ja i suprug imamo malene glave (da ne kažem glavice u ovim godinama ).
    Ok, neću se time baviti dok sam trudna, udrit ću proučavanje kad rodim

    svima!!!

  5. #5
    saska7 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    1,122

    Početno

    pogledaj u pretrazniku procjena tezine ili premala tezina ili samo nesto od ovih kratica, pojavit ce ti sevec nekoliko tema na kojima smo ovo poprilicno ispretresale

    u svakom slucaju, nis za zabrinjavati se...opusti se i uzivaj

  6. #6
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    saska7 već sam čitala s pretražnika ma što se tiče težine moje bebice to je super, početak 21. tj. i teška je 405 g :D nego eto, čisto me zanima detaljniji odnos tih mjera i značenja, a na netu nisam baš pronašla nešto pametno.

    Možda bolje da ne čeprkam bez razloga

  7. #7
    saska7 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    1,122

    Početno

    ne ceprkaj...to je opcenarodno za razdoblje trunoce najpametnije sto mozes uciniti 8) (vjeruj na rijec hipohondru)

    htjedoh samo reci da ces na raznim temama skuziti da osim sto fulavaju na UZVu i to da dok globalo prosjek mjera odgovara +-1tj to je najnormalnije (nikad, ama bas nikad, nisu sve mjere po prosjeku niti u istom tjednu) do 2tj se tolerira, a cak i onda zbog pitanja koliki ti je ciklus i sl detalja cesto nisi u prosjeku nego malo iznad ili ispod, a SVE JE ZAPRAVO OK!

    ne brigaj...

  8. #8
    evita avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Podravina
    Postovi
    639

    Početno

    Kod mene ti je isto tak. Sve 3 mjere različite,tj. jedna za tjedan manja,druga točno na tjedan,a treća za tjedan veća. DOC JE REKLA DA JE TO OK.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    banja luka
    Postovi
    149

    Početno ..

    Pepita,draga ne sikiraj se to je sve ok,moje bebice imaju malo vecu glavicu,al su izgleda na tatu Ono sto mene zanima je to sto meni nigdje ne pise tezina beba a u 22.nedelji sam.Dosta me ljudi pita za tezinu a ja nemam pojma,moj dr je jos nije posla mjeriti,ili je zato sto su blizici pa su jos mali,ali to me svejedno po malo brine.Zna li ko sta o tome :?

  10. #10
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Hvala cure

    migullyy

  11. #11
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno Re: RAZLIKE U BPD-AC-FL

    Citiraj Pepita prvotno napisa
    Znam da su odstupanja normalna, zanima me da li su bitne ove mjere da se bar donekle poklapaju ili je bitna težina bebe?
    Kod mene je BPD manji, a AC malo veći. FL je točan za tjedan trudnoće u kojem jesam, a to je 21. tjedan.
    Zanimaju me vaša iskustva i da li je nekome BPD kaskao puno nazad???

    Inače moj ginić kaže da je sve uredu pa se pretjerano i ne brinem, no isto volim čuti od vas jednu lijepu utješnu riječ

    Svima velika
    Evo, mojoj curi, mislim 2 tjedna. U biti, uvijek bi FL bio točan za tjedan trudnoće (računajući od dana menstruacije, a ne od dana transfera - meni je ovulacija bila u tom ciklusu 18 dc pa je to računanje od 1dc isto malo ne baš skroz točno). Trbuh bi isto najčešće kaskao, kao i glavica. I sad ima manju glavicu, ali nema baš sad tako duge noge. Jako sam se bila brinula u nekim trenucima, ali da sad i nama, odraslim ljudima, počne mjerit glave, noge i trbuhe, našlo bi se svakakvih mjera. Bebice se jedno vrijeme drže točno statistika za tjedne trudnoće, onda kasnije (kako trudnoća napreduje) dolaze te individualne karakteristike do izražaja i odstupanja znaju bit veća.

  12. #12
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Ja sam u truidnoci s Novijem isla kod socijalnog ginekologa, i onda je zaista merila po nekoliko puta, pa je i dobijala tacne mere.
    Mislim da ipak vise zavisi od ruke, nego od individualnih karaktereistika, jer meni su nalazi svaki put drgaciji, nekad je veca glava, nekad femur, nekad stomacic...

  13. #13
    Kikica1 avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    733

    Početno

    Ma i bebice su ti veliki individualci! Moj je u pocetku stalno odgovarao mjerama za tjedne po mengi + 2-3 dana vise sto je po meni odgovaralo punkciji posto je bila na 11dc.

    Kad ga je dr u 27 tj.isla mjeriti, glavica i noge su stimali 27.tj. a opseg trbuha je bio za 25.tj. pa kad je procjenjivala tezinu ispalo je da je mali zgoljo i kao mrsav. Ja sam ti se sva isprepadala da nece ni doc do normalne tezine ako tako nastavi. Da skratim pricu, i dalje je u trbuscicu ta dva tjedna mrsaviji ali druge dvije mjere stimaju. I da - doktorica svaki puta mjeri bar dvaput da bi bila sigurna. Zakljucak je da ako nesto nije u redu, sam ce ti dr dignuti frku, vjerojatno kod svakog djeteta postoji neko manje odstupanje a najbitnije ti je da kad sve to skupa sagledas, bebic ulazi u neki prosjek.

    Moj zgoljavac je u 35.tj.procjenjen na 26oo pa mislim da bi mogao jos oho-ho nabaciti, pogotovo ako odluci ostati unutra duze nego sta nam je termin.

    Ne brini se, mozak na pasu i uzivaj u trudnoci!

  14. #14

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    1,470

    Početno

    moja gin. ne očitava AC, samo BPD i Fl... mislite da je to ok?

  15. #15
    evita avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Podravina
    Postovi
    639

    Početno

    Citiraj Maya_78 prvotno napisa
    moja gin. ne očitava AC, samo BPD i Fl... mislite da je to ok?
    Valjda je,jer i moja gin samo to mjeri (i na temelju toga procijeni težinu).

  16. #16
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Maya_78, mislim da je svakako rano za AC.
    AC je nekako bitniji kad beba krene sa debljanjem, tj. nakupljanjem misicnog i masnog tkiva, a to dodje tek negde krajem drugog, i u trecem trimestru.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    1,470

    Početno

    [/quote]
    Valjda je,jer i moja gin samo to mjeri (i na temelju toga procijeni težinu).[/quote]
    ja pitala koliko je velik plod, a ona - umejsto da izmjeri - uzela knjižicu i kaže: pa trebao bi biti cca 13 cm i 10 dag
    a radi UZV...
    i nije mi htjela ni pobliže pogledati za spol...

  18. #18
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Evo nakon četiri tjedna bila na kontroli, sada su sve mjere tu negdje i odgovaraju tjednu u kojem je trudnoća.
    Nadam se da će pomoći curama koje se budu mislile kao ja.

    Inače, moja curica 650 g. Presretna sam

  19. #19

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    4

    Početno

    "Naše" mjere su: 30+2 tjedana, bpd-83 (kaže na uzv povelika glava), hc-287, fl-55,7, hl-52,8.
    Je li to ok? Ili je glava stvarno prevelika?

  20. #20

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    438

    Početno

    Ja svoje nalaze ne znam pročitati... prisiljena sam vjerovati kad kažu da je sve ok... a baš bih voljela znati kak se to čita...

  21. #21
    Baby avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    321

    Početno

    o ovj se je temi dosta raspravljalo, evo jedan od linkova: http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=75796

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •