Pokazuje rezultate 1 do 23 od 23

Tema: 7 mjeseci i fontanela vec zatvorena

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    SARAJEVO
    Postovi
    65

    Početno 7 mjeseci i fontanela vec zatvorena

    Danas smo isli doktoru i napomenula da mu malo opopa fontanelu i kaze da je vec srasla, mjerili obim glaver i sa 7 mjeseci je 45 kakze tacno po tablici i ukoliko glava raste netrebamo se brinuti,da se fontanela u normalnim slucajevima zatvara sa 9-18 mjeseci ali eto kod njega malo ranije i da ne bi trebao biti problem.
    dali vjerovati doci i jeli neko imao slicno iskustvo?
    Molim vas odgovorite jer sam pravo u bedu

  2. #2
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Novi je sa 4 meseca pao sa kreveta, i mi kao mladi, uplaseni i neiskusni roditelji odjurili smo na hitnu.
    Tu su konstatovali da je pad bio bezazlen, ali i da je fontanela potpuno srasla, i rekli nam isto sto i vama - ako glavica raste, sve je ok.
    Ja sam mu tu i tamo merila glavicu, mada nije bilo potrebe jer se videlo da raste, i sad je malo glavatiji , a takav je od rodjenja (mada se uopste ne vidi jer je glavica lepo oblikovana, ali je obim uvek na 90 percentili).

    Mene je umirila i spoznaja da glava svakako raste i nakon zatvaranja fontanela, jer da nije tako, svi bismo imali velicinu glave kao kod osamnaestomesecne bebe.

    Dakle, bez brige

  3. #3
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Od rođenja imamo manju fontanelu - 1x1 cm, sad je mislim na 0,5 mm, glava je na 3. percentili (sitna je), ali je pravilna i zasad OK raste - samo pratimo zasad i nadamo se da će ostat na praćenju. Ima 5 mjeseci uskoro.

  4. #4
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    i kod I. i kod K. su mi na pregledu sa 4 mj rekli da je srasla. I. je čal boi sa nekih 6 mj na snimanju gkave i sve je bilo ok. njoj zasad raste pravilni iako je sota mala (jedino na njoj što je sitno )

    5mj - 41cm

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    SARAJEVO
    Postovi
    65

    Početno

    joj malo se i ja smirujem mada mi je to uvijek na pameti.Nesto me zanima moja sestricina sa 16 mjeseci ima obim glave 49 a moj mis sa 7 45 pa koliko to raste glava mjesecno

  6. #6
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Citiraj ninochka prvotno napisa
    ...
    5mj - 41cm
    Ovako će vjerojatno i kod nas biti, sa 4,5 je bilo 40, ali je tijekom 4. mjeseca glava narasla za 1,5 cm, a tijekom 3. samo 3 mm. Mislim da je rođena s 35, tako da nije baš tako malo niti napravila.

  7. #7
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Citiraj ninochka prvotno napisa
    ...
    5mj - 41cm
    Ovako će vjerojatno i kod nas biti, sa 4,5 je bilo 40, ali je tijekom 4. mjeseca glava narasla za 1,5 cm, a tijekom 3. samo 3 mm. Mislim da je rođena s 35, tako da nije baš tako malo niti napravila.

  8. #8
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    i moja je rođena s 35. a imala je preko 4 kile i 52 cm

  9. #9
    ivorka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Zagreb-zapad
    Postovi
    212

    Početno

    I kod nas je mala fontanela - doktorica je pipala i rekla da je kao jagodica (njenog) prsta i da je to dosta malo. Pitala nas je koliko kapi D vitamina dajemo - i složila se da su 2 kapi ok po ljeti (a često i preskočimo ako smo puno na suncu ).
    Malo je manja glavica, ali raste, a to je bitno 8)

  10. #10

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    411

    Početno re

    mi bili u ponedjeljak kod pedijatrice s 4 mjeseca. fontanela zatvorena, ali sad se ne brinem jer je tako bilo i s prvom bebom, a sve ok

  11. #11
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    ja sam vrlo sporadično davala D kapi,a po ljeti nikako. mala će za 8 dana 6 mjeseci, a još imamo pola prva bočice

  12. #12

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    411

    Početno re

    može li me netko prosvijetliti?
    kakve veze imaju D kapi s fontanelom?

  13. #13
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno Re: re

    Citiraj panterica prvotno napisa
    može li me netko prosvijetliti?
    kakve veze imaju D kapi s fontanelom?
    Nama je rekla 3, ne radi razliku između ljeta i zime (mi nastojimo bit u hladu ili skroz zakriveni u kolicima). Koliko sam ja pokoštala, D vitamin je za bolji rast kostiju i da se spriječi rahitis, a ako su fontanele manje onda se boje da zbog D vitamina ne pospiješe brže sraštavanje. Koliko sam shvatila, default je 5-6 kapi (onima s normalnim fontanelama).

  14. #14
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno Re: re

    Citiraj panterica prvotno napisa
    može li me netko prosvijetliti?
    kakve veze imaju D kapi s fontanelom?
    Nama je rekla 3, ne radi razliku između ljeta i zime (mi nastojimo bit u hladu ili skroz zakriveni u kolicima). Koliko sam ja pokoštala, D vitamin je za bolji rast kostiju i da se spriječi rahitis, a ako su fontanele manje onda se boje da zbog D vitamina ne pospiješe brže sraštavanje. Koliko sam shvatila, default je 5-6 kapi (onima s normalnim fontanelama).

  15. #15
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno Re: re

    Citiraj panterica prvotno napisa
    može li me netko prosvijetliti?
    kakve veze imaju D kapi s fontanelom?
    Nama je rekla 3, ne radi razliku između ljeta i zime (mi nastojimo bit u hladu ili skroz zakriveni u kolicima). Koliko sam ja pokoštala, D vitamin je za bolji rast kostiju i da se spriječi rahitis, a ako su fontanele manje onda se boje da zbog D vitamina ne pospiješe brže sraštavanje. Koliko sam shvatila, default je 5-6 kapi (onima s normalnim fontanelama).

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    SARAJEVO
    Postovi
    65

    Početno

    Cure da vas pitam, koliko glavica od sedmog mjeseca mjesecno treba da raste?
    Dali je to 1 cm manje ili vise?

  17. #17
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Citiraj FIRDEVS prvotno napisa
    Cure da vas pitam, koliko glavica od sedmog mjeseca mjesecno treba da raste?
    Dali je to 1 cm manje ili vise?
    Evo, moja Ana napunila 6 i gotovo joj se zatvorila, možda je na par mm koliko pipam. Nama je rečeno da u prosjeku treba rast pola centimetra.

  18. #18
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Citiraj FIRDEVS prvotno napisa
    Cure da vas pitam, koliko glavica od sedmog mjeseca mjesecno treba da raste?
    Dali je to 1 cm manje ili vise?
    Evo, moja Ana napunila 6 i gotovo joj se zatvorila, možda je na par mm koliko pipam. Nama je rečeno da u prosjeku treba rast pola centimetra.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    SARAJEVO
    Postovi
    65

    Početno

    ja neznam tacno koliko je nama porasla za mjesec sad ima 8 mjeseci, milim da je 3-4 mm porasla neznam tacno kod onog mjerenja kod doktora tada sa sedam mjeseci se opirao i vristao, mm ga drzao i kaze jos tada da nije bilo punih 45 cm a sad mu je nesto preko 45 cm.

  20. #20
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Citiraj FIRDEVS prvotno napisa
    ja neznam tacno koliko je nama porasla za mjesec sad ima 8 mjeseci, milim da je 3-4 mm porasla neznam tacno kod onog mjerenja kod doktora tada sa sedam mjeseci se opirao i vristao, mm ga drzao i kaze jos tada da nije bilo punih 45 cm a sad mu je nesto preko 45 cm.
    Nama je 3. mjesec narasla mislim 5 ili 8 mm, onda je 4. samo 3 mm, onda je 5. narasla centimetar i po. Fontanela je na rođenju imala oko 1 cm, sad je gotovo pa zatvorena, ev. je par mm otvorena. Privatnici su mi rekli da bi morala kao rast 5 mm, ako ne onda neke dodatne pretrage, mjerenje i naših glava (ja imam sitnu i usku glavu da mi je problem nać cvike - sve mi padaju - MM je glavat).

  21. #21
    lollipop avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    219

    Početno

    na kontroli sa četiri mjeseca fontanela je bila zatvorena. sad ima šest i glavica normalno raste. naša se pedijatrica nije zabrinula, pa nisam ni ja...

  22. #22
    Eci avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb, Gajnice
    Postovi
    2,107

    Početno

    Podižem malo, da vas pitam do koliko mjeseci ste mjerili glavicu i kada se trebam prestati brinuti?
    Vito sad ima 18 mj, a fontanela mu se zatvorila sa 3. Mjerila sam do godinu dana, normalno mu je rasla. Ali sada ne mogu nigdje naći tablice za iznad godine. Stalno u pipam glavicu i ima neke izbočine (dr mi je rekla da treba paziti da se ne pojave nekakvi grebeni), ali takve imaju i starija djeca.

  23. #23
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno Re: re

    Citiraj panterica prvotno napisa
    može li me netko prosvijetliti?
    kakve veze imaju D kapi s fontanelom?
    meni je neonatologica u vinogradskoj rekla - nikakve.

    naime, D smo radili uzv mozga s 5,5 mj i jedva mu je našla fontanelu jer se već bila skoro zatvorila (na nalazu je napisala VF uloživa za vršak prsta), kad sam pitala kakve to veze ima i jel smo možda pretjerali s D-vitaminom (iako ga uopće ne dajemo redovito , a zima je), rekla je da to uopće nema nikakve veze i da je srastanje fontanele individualno :/

    inače vitamin D služi da se kalcij iz hrane bolje ugradi u kosti

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •