Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 78

Tema: SPORAZUMNI RASKID BRAKA-pitanja molim vas odgovore

  1. #1

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    180

    Početno SPORAZUMNI RASKID BRAKA-pitanja molim vas odgovore

    dakle da ne obasnjavam previse dogodila se kap koja je prelila casui ja odlucila povuci razvod braka, a posto nemam pojma o ikakvom procesu istoga moliti cu vasu pomoc.

    1. zanima me posto se on stvarno trudi biti dobar otac i meni je uzasna pomisao dab ga odvajam od djece ( u slucaju mog odlaska to bi bilo 300 km udaljenosti) da li je moguce dobiti sporazumni razvod braka ijako on pristane da mi ostanemo zivjeti jos neko vrijeme s njim ili moram bas odseliti ?

    2. da li mogu zahtjev napisati sama ili moram davati novce odvjetniku da mi on to napise?

    3.ako moram koje su cijene te usluge i da li se moram prijavljivati centru za soc rad ijako se sve i oko djece dogovorimo?


    hvala vam puno od srca



    tweety prepravila naslov i stickala temu

  2. #2
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    2. sama možeš napisati i predati zahtjev. nađem ti šprancu. strpi se malo.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    180

    Početno

    mama courage hvala ti na brzom odgovoru

  4. #4
    Mirjana S. avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Santa Cruz
    Postovi
    319

    Početno

    1. Stvar dogovora između tebe i njega.
    3. Moraš se javiti u Centar radi posredovanja prije rastave koje je obavezno ako imate zajedničku djecu. Sve što se do tada dogovorite slobodno daš na zapisnik.

  5. #5
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    prvo pročitaj ovdje: link, možda nađeš neke odgovore.

    recimo:
    U tužbi odnosno u zahtjevu za sporazumni razvod braka obvezno se mora zatražiti od suda četiri stvari o kojima sud u postupku mora odlučiti, i to:
    1. predložiti da se brak razvede
    2. iznijeti Vaš prijedlog o tome s kojim od roditelja će nakon razvoda živjeti mldb. djeca (ukoliko postoje zajednička mldb. djeca)
    3. iznijeti Vaš prijedlog o tome koliko onaj roditelj koji neće živjeti sa djecom treba doprinositi za uzdržavanje djece te
    4. iznijeti Vaš prijedlog kako bi se i u kojem vremenu trebali odvijati kontakti (susreti i druženja) između tog drugog roditelja i mldb. djece.

    Temeljne isprave koje se prilažu tužbi odnosno sporazumnom zahtjevu za razvod braka su izvornik (original) vjenčanog lista i rodnog lista za malodobnu djecu, naravno ukoliko stranke imaju zajedničku malodobnu djecu.

    Prema sadašnjim propisima, stranke prvo moraju podnijeti tužbu ili sporazumni zahtjev za razvod braka sudu, nakon čega sud zakazuje prvo ročište. Na tom prvom ročištu sud će zatražiti od bračnih drugova da odmah izjave kojem se posredovatelju žele obratiti radi pokušaja posredovanja , dakle radi pokušaja uklanjanja bračnih nesuglasica odnosno dogovora o uređenju pravnih posljedica razvoda braka. Ukoliko se stranke o ovom nisu sporazumjele, sud mora bez odgode, dakle odmah na prvom ročištu, po službenoj dužnosti donijeti odluku o izboru posredovatelja i dostaviti je posredovatelju.

    ovo sam ti kopipejstala (izvor):

    PREDLAGATELJI:
    Ime i prezime - ti
    Adresa
    10 000 Zagreb
    i
    Ime i prezime - muž
    Adresa
    10 000 Zagreb



    REPUBLIKA HRVATSKA
    OPĆINSKI SUD U ZAGREBU

    ZAGREB
    Ulica grada Vukovara 84




    PREDMET: Prijedlog za sporazumni razvod braka


    Predlagatelji suglasno podnose Naslovu sljedeći


    PRIJEDLOG ZA SPORAZUMNI RAZVOD BRAKA


    Predlagatelji su brak zaključili __________ godine u Zagrebu, koji je evidentiran sukladno priloženom vjenčanom listu.
    U braku je rođeno ______ dijete maloljetni/a ______________, rođen/a ____________. godine.
    Prilog: rodni list.

    Predlagatelji su živjeli zajedno u ____________, _____________, što im je i posljednje zajedničko prebivalište.

    Bračni odnosi između predlagatelja već su duže vrijeme poremećeni, zbog različitih naravi predlagatelja došlo je do poremećaja u braku te je faktična bračna zajednica prekinuta prije ________. Nema nade da se ponovno uspostavi jedna normalna bračna zajednica te se predlagatelji ne žele pomiriti.

    Maloljetni/a ______ živi sa ________, predlagatelji su postigli dogovor da se susreti i druženja _______ i djeteta odvijaju svake ______ poslije podne, te _________________________________.

    Predlagatelji su postigli dogovor da suprug doprinosi za uzdržavanje djeteta mjesečno xx% svoje plaće što iznosi oko _________ kuna.

    Slijedom navedenog predlagatelji su došli do spoznaje da su bračni odnosi između njih toliko ozbiljno i trajno poremećeni da se ne mogu ponovno uspostaviti i normalizirati te sporazumno predlažu Sudu da donese sljedeću

    P R E S U D U

    Razvodi se brak između ___________ i _____________, zaključen dana _____________ u ___________, upisan u maticu vjenčanih matičnog područja ___________ pod brojem ______ za godinu ________.

    Predlagatelji mole oslobođenje sudskih troškova radi čega prilažu potvrdu o imovnom stanju.

    Sukladno članku 14. Zakona o sudskim pristojbama predlagatelji prema svom općem imovnom stanju ne mogu podmiriti sudsku pristojbu bez štetnih posljedica za nužno uzdržavanje sebe i svoje obitelji.



    U Zagrebu, _______________. godine.



    PREDLAGATELJI


    Potpis: Potpis:

    ____________________ _______________




    PRILOZI: - vjenčani list
    - rodni list djeteta
    - potvrda o imovnom stanju
    - Zapisnik Centra za socijalnu skrb
    - prosjek plaća zadnja 3 mjeseca
    a ovaj "zahtjev" navodno ide centru (to nisam sigurna, pa provjeri sama):

    PREDLAGATELJ: _____________________________________________
    IME I PREZIME

    __________________________________________________
    ADRESA

    PROTUSTRANKA: _____________________________________________
    IME I PREZIME

    __________________________________________________
    ADRESA



    ZAHTJEV

    za pokretanje postupka posredovanja
    prije rastave braka


    1. Brak smo zaključili _____________ godine

    2. Naše posljednje zajedničko prebivalište bilo je:
    _____________________________

    3. U braku je rođenio dijete_ca:
    ________________ rođen: ________________

    4. Razlozi neslaganja su:
    Neslaganje naravi i zahlađenje odnosa

    5. Radi navedenog


    PREDLAŽEM

    da se provede postupak prije rastave braka



    1. _______________
    potpis

    2. ________________
    potpis

    Prilozi: 1. Vjenčani list
    2. Rodni list za djecu
    3. Uvjerenje o prebivalištu

    Zagreb,

  6. #6
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    Hvala MC, zalijepiti ću ovaj topic na vrh, vjerujem da će mnogima biti od velike koristi.

    Loo, dozvoljavaš li da u naslov dodamrijedlog za sporazumni razvod braka?

  7. #7

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    180

    Početno

    da naravno dapace jer vjerujem da je jako puno onih koji bi voljeli znati cijeli postupak

    hvala vam drage moje sada moram jos progutati ovu gocinu u sebi i pokrenuti cijelu stvar, ali sam uvjerena da cu nakon svega ovoga kada zavrsi barem biti smirenija nego sada.

    ja sam nasla istos rode nekakav primjer zahtjeva žpa sam ga kopirala i prilagodila

    http://www.roda.hr/forum/viewtopic.p...39db4a4462a884

  8. #8

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    180

    Početno

    jos jedna velika molba :

    stvarno sam u paklu i nisam xssposona detaljno pretrazivati ovaj di foruma , a voljela bi procitati (ako se naravno spominje) sta su druge majke ili očevi rekli svojoj djeci u tim trenucima.

    ja imamm dva sina jednog od 13,5 mjeseci ( kojem za sada hvala bogu ne moram objasnjavati) i jednog od 10 godina koji na debelo kuzi da se dogadjaju terminalne stvari. Inace je on jako jako emotivno bice kojde je tek rodjenjem brata i stvorio normalan odnos sa s tatom ( do tada ga on nije bas dozivljavao kao djete u emotivnom smislu; uvjek je brinuo on da sve mi imamo ali emocije i paznja prema sinu su bile jako oskudne) i nekidan kada sam ja pukla od neispavanosti mm je rekao sinu nek se presvuceda idu ( mislio je do grada), a moj sinek jadni meni u suzama dolazi i govori da se boji da se nece vratiti. Srce mi je puklo i puca mi od jada kako mu reci da ce mu to sada mama prijustiti.

    eto molila bi link ako nije problem

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    tvoj sin i ima tako egzoticne reakcije upravo zbog odnosa oca prema njemu (nemam pojma kak doma funkcionirate, i sto te napokon pokrenulo da se maknes iz takve veze)

    pokusaj otici kod djecijeg psihologa

  10. #10

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    911

    Početno

    loo pošto te samo malo bolje znam moram se uključiti....
    ja se nadam da si dobro promislila, da nije odluka kak se kaže nahoruk, i da si razgovarala sa svojim mužem... ne želim ulaziti u detalje niti je to moja briga al to je čovjek s kojim si u braku 10 godina... ili možda čak više... ja sam uvijek za onu da se proba popraviti stanje, bračno savjetovanje, crkva ili neka druga institucija naravno ako se ne radi o psihičkom ili fizičkom maltretiranju....

    želim ti svu sreću i da doneseš pravu odluku i ono što je najvažnije da ti djeca ne pate.....

  11. #11

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    180

    Početno

    nije rijec o nijednom obliku maltretiranja nego o prijevari , lazi,izigranosti i ugrozavanju obitelji.

    bio je jasno upozoren da to necu tolerirati i zamoljen da mi ne cini te stvari a u to vrijeme je vec zakuhavao svoju juhu umjesto da je ugasio vatru.

    ma mozda bi se jos i dvojila da se nije nakon sto je otkriven poceo ponasati kao kuhana noga jer da mu je stalo ( bar bi ja tako postupila a vjerujem i svako drugi) grebao bi rukama i nogama da spasi ako ikako moze ( jer je on taj koji je napravio ne prvi puta gresku).


    uhhh neznam da li me ijedna od vas razumije, ali najgore od sveg mi je sto ne mogu plakati,, a imam osjecaj da bi mi to jako pomoglo, ali ocito sam sve suze vec isplakala.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    180

    Početno

    e da idanassam mu ostavila papir za sporazumni razvod i naravno i daljene shvaca koliko sam ozbiljna jer se ponasa kao da nije vidjeo nikakav papir.

    fakat ti muski sklopovi u mpzgu meni jednostavno nisu jasni.

  13. #13
    Banned
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    597

    Početno

    fakat ti muski sklopovi u mpzgu meni jednostavno nisu jasni.
    bez brige i žene su takve isto, kad uhvaćene u prijevari prave od sebe naivne i nevine duše ne bi li zakamuflirale još jednom istinu! Dakle nije stvar uopće u muškom mozgu, nego čisto pravljenju i dalje bedaka iz tebe, a reakcija potpuno neovisna o spolu...

    Ako si pokušala argumentirano i otvoreno razgovarati s njime i nije polučilo rezultate, nego se i dalje ponaša ko "kuhana noga", umjesto da, kako lijepo kažeš, "ako mu je stalo, grebe i rukama i nogama", onda ti je milo moje odluka na mjestu!

    Ja te potpuno razumijem kad govoriš o razočaranju u prijevari, laži i izigranosti i time direktnom, svjesnom i drastičnom ugrožavanju obiteljske zajednice... doista razumijem tvoj osjećaj i smatram da je jedino ON taj na ledu koji je trebao zrelim potezom iskupljenja i objašnjenja nadoknadit svoju nezrelost i vratit povjerenje... a ako mu raskrinkanom nije stalo ni popričat o tome, nego se još k tome pravi i mutav, onda je time dokazao i koliko mu je stalo do zajednice i veze s tobom! A bez brige, ukoliko je tvoja namjera čvrsta i nepokolebljiva, brzo će se on osvjestit da si ti osoba s dušom, stavom i dostojanstvom, i da nipošto ne dopuštaš gaženje povjerenja i rušenje stubova zajedništva, bez otrpljenja posljedica za to!

  14. #14

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    180

    Početno

    tat o hvala ti sto me razumijes.
    pokusavamo komunicirati preko jako dobrog prijatelja no stariji sin ga je zamolio da se ne svadimo jer on ne moze to vise podnositi i oboje smo pristali da se necemo svaditi, sto ne znaci da cu ja ignorirati situaciju i cekati ga sa smjeskom i sl. Cak sam sina zamolila da ako se budemoodlucili na ragovor da li on moze optici u svoju sobu i na glasno upaliti tv kako nebi nas cuo ( naravno nre mislimo se ni derati ni svaditi, nego dsa jednostavno ne slusate gadosti) na sto je on rekao naravno. E da jos uvijek ne razgovaramo.

    definitivna potvrda mojoj odluci je nastala jucer kada je izjavio da slucaj i odluku prepusta meni, kao tipa stalo muje ali eto ako sam ja odlucila otici on cese sloziti s time, a ako sam se odlucila pomiriti i opet ce se sloziti, ali on nece vuci inicijative :shock: :shock: :shock: :shock: heloooouuuu naravno da sam poludila i isla isprintati zahtjev.

  15. #15
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    pa loo tako i treba. ako si ti odlučila - budi i ti aktivna. ništa lakše od toga. inače, savjet koji uvijek dajem parovima pred razvodom je ovaj: ili odite bračnom savjetniku (ako želite spasiti brak) ili odvjetniku (ako se želite koliko toliko civilizirano razvesti i sačuvati zivce). al nemojte pokušavati sami rješavati svoje stvari! jer svatko od vas je sad povrijeđen, svatko od vas smatra da je u pravu, i rijetke su rasprave koje mogu dovesti do nekih pozitivnih zaključaka, posebice ako se u tu raspravu upetlja pitanje financija. iz mog iskustva muškarci često počinju prijetiti u takvim situacijama, te novcem, te djecom. to mi je posebno fascinanto vidjeti kod muškaraca koji do tada nisu skoro ni znali da imaju djecu, a sad bi oni oduzimali skrbništvo mamama, moš misliti! al to ženu ne smije obeshrabriti. ako si odlučila kako jesi (ne ulazim u tvoje razloge!) - onda zacrtanom putanjom idi dalje. a sve pravne rasprave... hladno ga otpili i reci: čuj, ni ti ni ja nismo pravnici i ne znamo ništa o tome, o tome nek odluči sud (ili o tome će nas naši odvjetnici posavjetovati)! i točka. ne govorim ovo za badave, bilo je tu svakakvih prijedloga i prijetnji, svačeg sam se naslušala, a žene prestrašene me pitale: smije li on to?!

    ako budeš imala još pitanja, slobodno se javi! sretno!

  16. #16

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    180

    Početno

    zahvaljujem vam svima odsrca

    posto se situacija ne mjenja ja u utorak ( zbog nemogucnosti ostavljanja djetea nigdje prije utorka) idem u realizaciju bilo da cu do odvjetnika ( ako mm bude pravio probleme) ili direktno na sudi czss.

    hvala vam sto prolazite samnom 9. krug pakla

  17. #17
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    SRETNO!

  18. #18

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    180

    Početno

    danas za koji sat vremena krecu razgovori, ne moram vam reci koliko sam napeta i nadam se da cu biti snazna ( to je jedino cega me je strah).

    od frenda koji igra un sam doznala da bi se sada borio za nas ali samo neznam na koji nacin to misli izvesti jer meni rijeci i isprike vise nista ne znace ( trebaju mi djela koja ce mi dati nekakvu nadu, a iskreno da sam ja u nj kozi neznam sta bi ja to napravila).

    drzite mi fige, javiti cu vam ishode

  19. #19

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    180

    Početno

    evo javljam vam se danas nakon jako mucnog i iscrpnih razgovora.

    dakle ovako je odluceno da cu ostati do 1.12. i jos malo razmisliti tj dati mu mogucnost nebi li pokazao koliko mu je stalo i da misli ozbiljno prestati sa svim svojim glupostima koje mene vrijedjaju. Naravno za tu odluku mi je presudio stariji sin koji place od prekjucer i ujutro me molio da zbog njega tati dam sansu :/ sta ces kada mi zene smo u stanju svima dtugima prvo udovoljiti pa tek onda nama samima

    Ako bude promjena u bilo kojem obliku ja cu3 se javiti.

    zelim svima vama zahvaliti na svemu (papiri za razvod mi jos stoje u fasciklu sa svom popratnom dokumentacijom) i reci svima koji kroz istu stvar prolaze da stvarno u tome covjek m ora biti cvrst i sirov i da ih sve razumijem ma kakav god ishod bio.

    toliko od mene

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    da li je tebi do njega jos stalo?

    ako ti je stalo, jel mozes reci zbog cega ti je stalo do njega kakav je danas, ne onog tipa sa kojim si prije 100 godina pocela, nego do ovog u sto se razvio

    ne mora zena biti pokretac i leprsati oko muskog samo tako jer zene uvijek moraju imati razumijevanja za muske

    da bi ti imala ravnotezu, u glavi, u srcu, i da bi normalno funkcionirala moras od suprotne strane dobijati natrag to sto dajes

    nemam pojma da li imas problema sa komunikacijom, nemam pojma da li stvarno znas reci sto volis, sto ne volis, nemam pojma da li si u vezi (sa muzem, sa djecom, sa prijateljima) uvijek samo kriticna i spominjes samo negativno ili takodjer pricas o pozitivnim stvarima koje su ti ti ljudi dali)

    hocu ti reci da ako ti njemu samo nabacujes i redas sranja koja je izveo i onda od njega ocekujes da na negativno reagira pozitivnim ponasanjem, to zaboravi

    ako ti je stvarno stalo, popricajte o pozitivnom sto jos vidite jedan u drugom pa vidi kako dalje

  21. #21
    Banned
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    597

    Početno

    u-hu-hu...

    Cak sam sina zamolila da ako se budemo odlucili na ragovor da li on moze otici u svoju sobu i na glasno upaliti tv kako nebi nas cuo (naravno ne mislimo se ni derati ni svaditi, nego da jednostavno ne slusa te gadosti) na sto je on rekao naravno.
    loo moram priznati da sam vrlo razočaran netaktičnošću u pristupu pred djecom i uplitanjem djeteta od 10 godina u cijelu priču. Totalno mi nepriliči na taj način postaviti se pred svojim djetetom, poslavši ga u drugu sobu, s otvorenom naznakom da će mu se roditelji sad šamarat bjesnim riječima i "gadostima"... a on toga svega svjestan! Ma može on poslije poglašnjavat TV do maksimuma, njemu je ionako nakon samih tvojih riječi i naave događanja gorčina i žučna kiselina u trbuhu do grla!!! a da vi odrasli lijepo nađete sebi ipak neki nezavisni prostor mimo djece za takve rasprave i ne maltretirat njih time još dodatno, kao da nisu već dovoljno napeti tom iskrslom situacijom i neizvjesnošću koju ste im stvorili?

    dakle ovako je odluceno da cu ostati do 1.12. i jos malo razmisliti tj dati mu mogucnost nebi li pokazao koliko mu je stalo i da misli ozbiljno prestati sa svim svojim glupostima koje mene vrijedjaju.
    A možeš li nam približiti možda, ako nije preintimno, kakve su zapravo točno te gluposti i koliku to težinu imaju???

    Naravno za tu odluku mi je presudio stariji sin koji place od prekjucer i ujutro me molio da zbog njega tati dam sansu :/
    I opet uključivanje djece u vaš sukob! Pa zar ne vidiš koliko je dijete već patno i nesretno u toj situaciji i da se moraš zrelo i čvrsto oduprijeti uopće nastojanju da je ono u blizini vaših sukoba, a kamo li da je konstantni svjedok i još gore - ni kriv, ni dužan - živi tampon u zoni vaših svađa i prepucavanja. Djeca tome nisu ničime kriva i jednostavno ih moraš znati i moći zaštiti od toga kaosa koji proživljavaju, jer će im ostat nepopravljive posljedice čak i ako vi kao supružnici ostanete zajedno u bračnoj zajednici!

    sta ces kada mi zene smo u stanju svima drugima prvo udovoljiti pa tek onda nama samima
    jao, jao kakve izjave vapajuće za istomišljenim solidarizmom, i to u današnje vrijeme kad hedonizam ulazi na velika vrata u svijet žena, feminizam džonom odavno gazi mušku dominaciju, a altruizam moramo naprosto tražit svijećom? I onda stray_cat još dolije ulje na vatru s riječima:

    ne mora zena biti pokretac i leprsati oko muskog samo tako jer zene uvijek moraju imati razumijevanja za muske
    a tko to od žena uopće i očekuje i zašto se učestalo stvara takva fama? ili je to ipak srećom samo odraz razmišljanja jedne osobe, netom citirane? Uglavnom bilo bi mi izuzetno žao da ima više pristaša takvog stava, a kamoli da ga se smatra generalnim i općeprihvatljivim sudom...


    zelim svima vama zahvaliti na svemu (papiri za razvod mi jos stoje u fasciklu sa svom popratnom dokumentacijom) i reci svima koji kroz istu stvar prolaze da stvarno u tome covjek mora biti cvrst i sirov i da ih sve razumijem ma kakav god ishod bio.
    Hm... čovjek prvenstveno treba znati zrelo i mudro i nadasve promišljeno što uistinu želi u životu... nakon dobrog promišljanja, čvrst u odluci i potezu svakako treba biti, ali sirov nipošto, više razborit i racionalan pogotovo ako je ovako izrazito životno bitna... i ne mogu se složiti da razumijem sve ljude ama kakav god im ishod bio - jer sigurno nemogu one koji će nastaviti živjeti u lošoj i povjerenjem potonuloj zajednici, a samo zato, jer tobože nemaju drugog izbora ili tako okolina od njih očekuje... Djeca su pritom vrlo veliki zalog i zato je itekako potrebno ozbiljno i zrelo promisliti i deset puta, bolje tako nego površno tek jednom, da li su svi stubovi zajedništva doista trajno i nepremostivo porušeni ili je to samo subjektivna fikcija trenutno iskrslog nezadovoljstva, a s objektivno nedovoljno snažnim argumentima za trajni prekid.

    Prilikom utvrđivanja objektivnosti svakako bi trebalo najbolje potražiti stručnu psihološku pomoć, odnosno nezavisnu arbitražu i procjenu možda najbolje za početak Obiteljskog savjetovališta. Rekao bih čak štoviše svakako prvo Savjetovalište, pa tek ako se potvrdi da su baš sve opcije beznadne, onda ona opcija Odvjetništva. U hirovitosti momenta mnogi su podložni podleći hitrim rastavama i time učinit možda nepopravljivu životnu grešku, zbog koje bi se mogli itekako kajati, jer ako partneru pružite makar i jednom tu snažnu poruku pozivanjem na zakonski raskid i lamatanjem papirima pred očima, onda i on gubi svaku nadu i povjerenje da se tu išta više može učiniti i za išta boriti!

    Loo nekako generalno mi se čini, a i volio bih tako vidjeti, da vi još niste beznandni slučaj i da ti svakako nisi definitivno sazrijela u toj odluci za bezrezervnim prekidom, što je meni obećavajuće pohvalno i s humane strane svakako dobrodošlo, s obzirom i na tih 14 god braka i zajedništva, ali i dvoje već podosta stasale djece. Dakle vjerojatno doza povređenosti i izgubljenog povjerenja u partnera nije na samom dnu dna, već ima još dosta prostora za razmišljanje, reagiranje i opraštanje...

    Pa iako je sasvim drugačija priča, pomalo me tonom te tvoje još neodlučnosti u krajnji potez, podsjeća na temu "nasilje u obitelji" sa Berthom. Podsjećam da je hirovita početna ishitrenost dignute prašine na njenu situaciju, na kraju ipak završila pomirljivim tonom, uz doduše hvale vrijedan potez potražene stručne psihološke pomoći, kojom su oboje dobili krajnje potrebnu objektivnu arbitražu sa strane i umirili svoje narušene strasti... iskreno se nadam da pomireni i dalje sretno odgajaju svoju malu djevojčicu, obogaćeni lekcijom obostranog osvještenja prema uzajamnom poštovanju i potrebnom pažnjom i razumijevanjem za funkcioniranje u zajednici.

    stray_cat ti je dala par zanimljivih konkretnih pitanja i teza za samoispitivanje:
    nemam pojma da li imas problema sa komunikacijom, nemam pojma da li stvarno znas reci sto volis, sto ne volis, nemam pojma da li si u vezi (sa muzem, sa djecom, sa prijateljima) uvijek samo kriticna i spominjes samo negativno ili takodjer pricas o pozitivnim stvarima koje su ti ti ljudi dali)

    hocu ti reci da ako ti njemu samo nabacujes i redas sranja koja je izveo i onda od njega ocekujes da na negativno reagira pozitivnim ponasanjem, to zaboravi

    ako ti je stvarno stalo, popricajte o pozitivnom sto jos vidite jedan u drugom pa vidi kako dalje
    pa si pokušaj i na njih odgovorit sama, da bi koliko toliko spoznala objektivnost onog što se trenutno događa u tvojoj zajednici...

    Nije sve kao u bajkama, ali vrijedi vjerovati uvijek u sretan kraj.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    180

    Početno

    ne nije nista jako intimno
    ne nema nasilja niti verbalnog nitin fizickog u obitelji
    na moju veliku zalost djete se nije moglo sklonit iz kuce jer nije imao kamo otici, a nisam htjela da cuje sta smo pricali tj nisam mu ni zeljela reci pa tako nisam ni zeljela da sazna razloge moje odluke od mene iili iz mojih usta.

    dogadjaj je bio da sam mm uhvatila u vrlo socnim porukama sa jednom zenom koja bi mu usput mogla jako uprpastiti zivot i poslovno, a jako su zvucale kao da ga lovi i uvjerena sam dan danas da je izmedju njih bilo nesto ( ijako mm jos uvijek to porice)

    sansa za dalje .... hmmm neznam sta reci na to. Rekla sam mu da mi se na neki nacin mora dokazati da mu je stvarno stalo i da mimora dokazati da se takve stvari nece ponavljati ( ijako vuk dlaku mjenja ali cud...), ali ajdedobro jako sam ga uzdrmala pa valjda je shvatio.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    180

    Početno

    a da jos neso to dokazivanje se ne odnosi da on mora nositi transparent sa porukom kriv sam i povrijedio sam te po ko zna koji put nego neki vid da mu je stvarno zao i da se trudi da bude sve bolje

    stray cat tko je on tj kako ga dozivljavam,.... joj jakpo mi je to tesko odgovoriti, jer ne mogu reci da ga ne volim ali isto tako i da ga iskreno volim. Osjecaji su mi pomjesani i ne mogu ih definirati, jer jos uvijek osjecam gorcinu u svom srcu ( stvarno mi nije jasno zasto i cime sam to zasluzila).
    ijako nekima mozda to nece biti jasno , ja stvarno zelim svog partnera imati kao svog najboljeg prijatelja koji meni , a i ja njemu mozemo sve reci i oko svega se dogovoriti, a ko ja kazem da me nesto boli i vrijedja da se to onda izostavi iz odnosa.

    ufff ali sam oduljila......oprostite

  24. #24
    s3ja avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    sunčana strana ulice
    Postovi
    391

    Početno

    Draga loo, nemoj se ispričavati, uzmi vremena koliko trebaš. Tu stvarno ne možeš nikome smetati, ne možeš ništa krivo reći, neka ti ovo pisanje bude ispušni ventil..koji ti je u ovim trenucima jako potreban...

    Odlučila si ostati, pružiti još jednu šansu, ne ihitreno pobjeći. To je u redu no, pridružila bih se onima koji ti savjetuju da svakako i to što prije, potražiš stručnu psihološku pomoć - dal sama ili zajedno sa suprugom, bilo koju... samo nemoj sama kroz to prolaziti... zbog sebe, zbog svojih anđela...

    A s njima budi max iskrena i pokušaj koliko god možeš biti stvarno prisutna - bebi što više sigurnosti kroz zagrljaje, a velikom iskreno i prilagođeno priznaj kako se osjećaš, no ponavljaj i opet ponavljaj da on nije ništa kriv... I pokušaj mu ne priuštiti slušanje svađa.

    Želim ti puno, puno mudrosti i hrabrosti da ovu svoju situaciju privedeš mirnom i sretnom završetku.

    Duboko diši
    i
    Drži se

  25. #25
    fegusti avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    pu
    Postovi
    2,033

    Početno

    bilo bi stvarno dobro da se naslovu topica doda Sporazumni raskid braka

    e sad, mene zanima zašto se prilaže mišljenje CZSS - zar ne određuje sud po primitku zahtjeva gdje se ide na mirenje?

  26. #26
    fegusti avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    pu
    Postovi
    2,033

    Početno

    a zanima me i ovo:
    Sukladno članku 14. Zakona o sudskim pristojbama predlagatelji prema svom općem imovnom stanju ne mogu podmiriti sudsku pristojbu bez štetnih posljedica za nužno uzdržavanje sebe i svoje obitelji.
    kolika je ta pristojba, ukoliko netko zna?

  27. #27
    petarpan avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb-Trnje
    Postovi
    2,136

    Početno

    da ne otvaram novu temu, prikeljit ću se ovdje- ljubazno vas molim da mi netko odgovori kakva je procedura kad sam ja ta koja podnosi zahtjev, jer se bojim da sporazumni u ovom slučaju ne bi igrao ...
    Čula sam,navodno, da moram kupit nekakav zahtjev u palači pravde i da bih se prvo trebala javiti ovima u centar za soc.skrb, prije nego se išta podnese sudu....

    Kopam po internetu, sve mi je ovo već previše preko glave i doslovno mi treba jedan.divorce for dummies... :?

  28. #28
    Iva avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Prečko
    Postovi
    463

    Početno

    Iz prve ruke.. napises taj zahtjev, sama po onoj špranci u cini mi se, 3 primjerka, oboje potpisete, prilozis fotokopije osobnih iskaznica i rodne listove djece... s tim odes na Općinski sud, platis 200 kuna i cekas poziv na prvo rociste. Tek nakon tog prvog rocista sa zapisnikom ides na CZSS, a dalje ne znam... ja sam za sada dosla do tu

  29. #29
    silki avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    planet gallifrey - tardis - kvatrić
    Postovi
    167

    Početno

    ovo gore je zahtjev za sporazumi razvod braka, što će reć' da ste oboje suglasni da se brak raskine i da se možete dogovoriti za skrbništvo, viđanja i alimentaciju.
    ukoliko se on protivi tome - nema sporazuma.
    moj savjet je da za početak odeš na centar za soc. skrb po mjestu stanovanja. oni će te uputiti dalje

  30. #30

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    Citiraj Iva prvotno napisa
    Iz prve ruke.. napises taj zahtjev, sama po onoj špranci u cini mi se, 3 primjerka, oboje potpisete, prilozis fotokopije osobnih iskaznica i rodne listove djece... s tim odes na Općinski sud, platis 200 kuna i cekas poziv na prvo rociste. Tek nakon tog prvog rocista sa zapisnikom ides na CZSS, a dalje ne znam... ja sam za sada dosla do tu
    da ja nadopunim sta se desi dalje
    dodjete na CZSS, kazete da ste se sve dogovorili, socijalna radnica to zabiljezi, napise, pita jos hrpu glupih i nevezanih pitanja i svoje misljenje posalje na sud. Sud vas zatim pozove na rociste, dodjete tamo, ponovite sto ste se dogovorili ( vidjanje, skrbnistvo, alimentacija ), sud to zabiljezi, donese presudu i to je to... sluzbeno ste se rastali.

  31. #31
    fegusti avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    pu
    Postovi
    2,033

    Početno

    Citiraj petarpan prvotno napisa
    Čula sam,navodno, da moram kupit nekakav zahtjev u palači pravde i da bih se prvo trebala javiti ovima u centar za soc.skrb, prije nego se išta podnese sudu....
    ako se ne razvodite sporazumno, onda podnosiš tužbu.
    prvo to a nakon prvog ročišta vas upućuju u czzs na posredovanje.
    prilikom predaje tužbe se ništa ne plaća, tek naknadno.
    meni su tražili 2 primjerka tužbe s priloženim fotokopijama vjenčanog lista i rodnih listova djece.

  32. #32
    petarpan avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb-Trnje
    Postovi
    2,136

    Početno

    Citiraj fegusti prvotno napisa
    Citiraj petarpan prvotno napisa
    Čula sam,navodno, da moram kupit nekakav zahtjev u palači pravde i da bih se prvo trebala javiti ovima u centar za soc.skrb, prije nego se išta podnese sudu....
    ako se ne razvodite sporazumno, onda podnosiš tužbu.
    prvo to a nakon prvog ročišta vas upućuju u czzs na posredovanje.
    prilikom predaje tužbe se ništa ne plaća, tek naknadno.
    meni su tražili 2 primjerka tužbe s priloženim fotokopijama vjenčanog lista i rodnih listova djece.
    tužbu kažeš? jel je mogu i sama napisat ili?

  33. #33
    fegusti avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    pu
    Postovi
    2,033

    Početno

    Citiraj petarpan prvotno napisa
    tužbu kažeš? jel je mogu i sama napisat ili?
    možeš.
    ja sam našla šprancu na forum.hr (trenutno mi ne otvara portal da ti stavim link)
    btw, odvjetnička tarifa za sastavljanje tužbe je 610 kn.

  34. #34
    fegusti avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    pu
    Postovi
    2,033

    Početno

    evo linka s primjerima sporazumnog razvoda i tužbe
    http://www.forum.hr/showthread.php?t=355657

    kod tužbe treba izostaviti rečenicu pod 3.: Proveden je postupak posredovanja pred CZSS Rijeka koji je okončan neuspješno.
    jer se posredovanje provodi naknadno.
    naravno, i sve ostalo treba prilagoditi - razloge, iznose, viđanja...

  35. #35
    petarpan avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb-Trnje
    Postovi
    2,136

    Početno

    Citiraj fegusti prvotno napisa
    evo linka s primjerima sporazumnog razvoda i tužbe
    http://www.forum.hr/showthread.php?t=355657

    kod tužbe treba izostaviti rečenicu pod 3.: Proveden je postupak posredovanja pred CZSS Rijeka koji je okončan neuspješno.
    jer se posredovanje provodi naknadno.
    naravno, i sve ostalo treba prilagoditi - razloge, iznose, viđanja...
    thanx!

  36. #36
    Ines avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,594

    Početno

    moze li mi netko reci tocno kako ide procedura kod sporazumnog razvoda, molim vas.

    prvo se ide na sud (gdje je to u zagrebu, koji sud?) jel tako? sta se tocno tamo nosi?
    u ovom gore prijedlogu vidim da pod prilozima pise i 'zapisnik centra' - to valjda sad vise ne treba jer se, kolko sam shvatila, prvo ide sudu?

    da li onda oni daju daljnje upute ili trebamo sami na centar?

    sto znaci 'potvrda o imovnom stanju'?
    treba li u zahtjevu za sporazumni odmah pisat i mjesto gdje ce malodobna djeca zivjeti, podjelu imovine i dugovanja (otplata kredita)?

    da li ovi dokumenti koji se prilazu moraju biti friski ili (potvrda o prebivalistu, rodni listovi)?

  37. #37
    fegusti avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    pu
    Postovi
    2,033

    Početno

    Citiraj Ines prvotno napisa
    1. sta se tocno tamo nosi?
    2. u ovom gore prijedlogu vidim da pod prilozima pise i 'zapisnik centra' - to valjda sad vise ne treba jer se, kolko sam shvatila, prvo ide sudu?
    3. da li onda oni daju daljnje upute ili trebamo sami na centar?
    4. sto znaci 'potvrda o imovnom stanju'?
    5. treba li u zahtjevu za sporazumni odmah pisat i mjesto gdje ce malodobna djeca zivjeti, podjelu imovine i dugovanja (otplata kredita)?
    6. da li ovi dokumenti koji se prilazu moraju biti friski ili (potvrda o prebivalistu, rodni listovi)?
    stavila sam redne brojeve da ti lakše odgovorim.
    1. nosi se zahtjev i kao prilog uz njega izvod iz knjige vjenčanih i izvodi iz knjige rođenih za djecu
    2. zapisnik centra se ne podnosi jer je sada procedura drugačija
    3. na prvom ročištu vam sud daje rješenje s kojim odlaziš u centar i podnosiš zahtjev za posredovanjem
    4. to ti na prvom ročištu ne treba a tada će vam napisati što sve trebate pribaviti za drugo ročište nakon posredovanja. potvrda o imovnom stanju se izdaje u poreznoj upravi
    5. razvodom braka ne rješevate podjelu imovine. to je zaseban predmet. u sporazumnom zahtjevu trebate navesti s kim će djeca živjeti i predložiti način i vrijeme viđanja djece s drugim roditeljem kao i predložiti visinu alimentacije koju u konačnici određuje sud uvidom u materijalno stanje.
    6. da, trebaju biti friški

  38. #38
    Ines avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,594

    Početno

    puno ti hvala na odgovorima

  39. #39
    Anajat avatar
    Datum pristupanja
    May 2009
    Lokacija
    Zagreb Zapad
    Postovi
    37

    Početno

    ...čitam sve gore i u svemu sam vidjela sebe prije 7-8 godina...hrpa laži, prevare i na kraju kap koja je prelila čašu...stariji sin tada imao 15 godina, bojala sam se kako će to sve na njega utjecati, taman je upisao prvi srednje... u Centru me gledali kao da sam s Marsa pala jer kod nas je to još uvijek tako, dok me ne tuče i ne ubije, čemu razvod (za njih prevare, alkohol, psihičko maltretiranje - nisu razlog za rastavu braka)...trajalo sve nekih 5-6 mjeseci, bivši ipak pristao na sporazumnu rastavu, čak sam i kredit digla da ga isplatim, mada smo živjeli u kući mojih roditelja, samo da ga se napokon riješim...nitko sretniji od mene nakon rasprave na sudu i kad mi je stigla presuda! častila sam cure u uredu i vikala da sam napokon sretno rastavljena...naravno, alimentaciju sam vidjela prva 3-4 mjeseca, a dalje ni lipe...
    ...sad sam ponovo udata, imam krasnog muža, sineka od 4 godine, stariji sin također živi s nama (oca posjećuje kad sam to poželi)...i napokon živim onako kako treba, punim plućima, sa osobom koja me poštuje i voli i sa moja 2 sina (ralika u godinama između djece je točno 18 godina i 1 dan ...
    Podržavam svaku osobu koja želi uzeti svoj život i svoju sudbinu u svoje ruke i napraviti ih puno boljim i kvalitetnijim.
    Meni je dugo trebao onaj klik u glavi da imam jedan život i da ga ne mislim provesti nesretna. I da ne mislim šta će reći susjedi, rodbina, prijatelji, te šta ću i kako ću ja sama sa svojim sinom...

  40. #40

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    79

    Početno

    muž mi govori da je našao najboljeg odvjetnika u gradu i da mu on sad sređuje papire.Mm hoće da ja samo potpišem kad on donese taj papir jer ako ne pristanem na sporazumni razvod onda će biti posljedica (nije rekao konkretno što). Ja ne dam njemu sporazumni jer želimda on napravi sve jer je puno problema stvorio i sad se želi lagano rješiti.Ja nisam željela razvod i ja sam rekla da ja čekam papir,ali to treba biti tužba s njegove strane.
    Molim vas,sa pravne strane,tko zan nek mi kaže što se desi u slučaju da on donese papir za sporazumni razvod,ja odbijem,tj. da li da potpisujem išta ili ništa? ima li to kakve posljedice u smislu da će se proces pogoršati? imamo dijete od godinu i pol

  41. #41

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    79

    Početno

    nitko nema odgovor?

  42. #42
    fegusti avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    pu
    Postovi
    2,033

    Početno

    ako ne želiš razvod neka ga on pokrene tužbom.
    zbog čega bi ti morala pristati na sporazumni?

    ...a ono da će biti posljedica ako ne pristaneš je čisto zastrašivanje!

  43. #43
    fegusti avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    pu
    Postovi
    2,033

    Početno

    evo, naš se postupak okončao.
    2 ročišta i između njih posredovanje.

    troškovi - svakome po 200 kn sudskih pristojbi.

  44. #44
    Ines avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,594

    Početno

    kolko dugo je sve skupa trajalo?

  45. #45
    fegusti avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    pu
    Postovi
    2,033

    Početno

    kod mene 6 mjeseci ali sam odugovlacila s predajom misljenja czss-a.
    moglo je biti gotovo u 3 mjeseca.

  46. #46
    Ines avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,594

    Početno

    hvala na odgovoru

  47. #47
    nine avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Dalmacija-Istra
    Postovi
    700

    Početno

    MBM me godinuipol otkako je napustio bračnu zajednicu gnjavio s tim da želi sporazumni zahtjev al pod njegovim uvjetima.
    Na kraju sam ja "pukla",našla odvjetnika,platila 500kn sastavljanje tužbe,dala mu punomoć, MBM se na prvom ročištu složio sa svim predloženim od mog odvjetnika,tužba se pretvorila u sporazumni zahtjev za razvod,czss,još jedno ročište i sve gotovo u cca 10mj.

  48. #48
    cvjetkica avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    148

    Početno

    Pozdrav svima! Imam pitanje. Koliko vremena prođe od predavanja sporazumnog zahtjeva na Općinski sud do poziva na ročište?Hvala

  49. #49

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    ovisi o tome imate li djece ili ne. ako imate, sud salje proceduru prvo na CZSS a zatim se vraca na sud.. u tom slucaju moze trajati i preko 7 mjeseci do poziva na prvo rociste

  50. #50
    fegusti avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    pu
    Postovi
    2,033

    Početno

    Citiraj samamama prvotno napisa Vidi poruku
    ovisi o tome imate li djece ili ne. ako imate, sud salje proceduru prvo na CZSS a zatim se vraca na sud.. u tom slucaju moze trajati i preko 7 mjeseci do poziva na prvo rociste
    samamama, sud upućuje na czss nakon 1. ročišta.
    ja sam od predaje zahtjeva čekala 20ak dana do 1. ročišta.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •