Pokazuje rezultate 1 do 46 od 46

Tema: Kako zaraditi za djeparac?

  1. #1
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno Kako zaraditi za djeparac?

    da li vasa djeca "zaradjuju" djeparac, ili imaju dodatne izvore "prihoda" pored neke redovne cifre koju dobivaju?

    da li im placate neke poslove po kuci ili nesto drugo?

  2. #2
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    ja sam po ljeti prodavala sladoled

  3. #3
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    ne sjećam se da sam od roditelja dobivala novce za neki posao po i oko kuće

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    1,652

    Početno

    Ja sam od kraja 6 razreda išao u žito, metlice, duhan...
    Za vrijeme praznika u srednjoj sam radio kao ispomoć na baušteli i u disku kao pomoćni konobar...

    Za vrijeme škole sam fušario obavljajući razne inf. poslove za 2-3 pž privatne firme...

    Za vrijeme faksa ljeta provodio na moru radeći kao sportski animator... od tuda (a i s bauštele) imam tako divno nabildano tijelo...

  5. #5
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    sjetila sam se!
    u petom razredu sam počela ići s tatom na teren. za to sam dobivala pinku.

  6. #6
    japanka avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    na rubu znanosti
    Postovi
    859

    Početno

    na benzinsku- prati stakla
    kažu curice( susjede) da dnevno zarade između 150-300 kuna
    :shock: - za malo više od 300 ja dežuram 24 sata pa ti vidi

  7. #7
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    emily, nitko ti ne odgovori na pitanje


    ja mojima ne placam. al samo zato jer oni nista ni ne rade

    kad bi radili nesto na nekoj redovnoj "bazi" - rado bih im placala neku sitnu sitnicu... ni dzeparac nemaju :/


    nista ih ne zanima nit motivira


    recimo - za svakodnevno odnosenje smeca iz kuce u kantu i postavljanje nove vrecice - za tjedan dana obavljenog posla - recimo 5kn?

  8. #8
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    mozda odnosenje vasih plasticnih boca na recikliranje?

  9. #9
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    kikica je u prvom osnovne "otplaćivala" pretplatu na časopis koji je htjela (zvrk).

    napisali smo na papir koliko košta časopis, a koliko pojedini kućni poslovi, i onda odbijali iznose dok nismo došli na nulu...

    tada je naučila spremati svoj krevet . poslovi su bili oni koje je mogla obaviti - tipa spremanje vlastitog kreveta, spremanje sobe (slaganje igračaka, robe, knjiga...), brisanje suđa, pomaganje kod kuhanja...

  10. #10
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj japanka prvotno napisa
    na benzinsku- prati stakla
    kažu curice( susjede) da dnevno zarade između 150-300 kuna


    kad sam radila jedno ljeto u dva tjedna sam zaradila vise od 3000kn.

  11. #11
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    ja odbijam placati spremanje kreveta, ciscenje vlastite sobe, spremanje svoje odjece u ormar ili ne stolicu, isl... (iako... koliko se natezem oko ovih stvari, kune bi sigurno bile odlican stimulans )

    S. ima tek 10 godina, jos mi se cini premali za pranje stakala na pumpi :/ prodavanje sladoleda isto (ne bi li trebali imati sanitarnu knjizicu oni koji rade sa hranom? time automatski otpadaju djeca?)

    jucer su cupali ambroziju koja nam se razmnozava ispred terase, platila sam 25 lp po stabljici s korijenom (nabralo se kunica )

    danas cemo prati i cistiti auto, pa cu im dati da odrade dio posla za naknadu

    stalno vodimo rat tko ce nabrati trave za zamorca (koji nije MOJ ljubimac, ali to svejedno u 80% slucajeva ja radim), i to cu im platiti


    .... naslo se ideja :D

  12. #12
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa
    ja odbijam placati spremanje kreveta, ciscenje vlastite sobe, spremanje svoje odjece u ormar ili ne stolicu, isl... (iako... koliko se natezem oko ovih stvari, kune bi sigurno bile odlican stimulans )
    emily uzmi u obzir dob (6,5 godina). i to nije bio "stalni" posao, nego odrada "duga". isto tako - u tom poslu je bilo i dosta učenja kako nešto napraviti. pa je tako na moru (u grupi s curicama iz 3. i 4. razreda) - bila jedna od rijetkih koja je ZNALA spremiti krevet! i došla je doma silno ponosna...

    pranje auta je odlična ideja. sigurno ima još poslova koje radiš isključivo ti - a oni bi mogli (uz malu "edukaciju") to raditi samostalno.

    moj tata je meni i sestri davao "osnovni džeparac", koji je bio dovoljan valjda za dva soka :? ... sve ostalo smo morale zaraditi, i da znaš da sam se jako trgala prihvatiti svaki plaćeni posao

  13. #13
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    mi smo se danas neko vrijeme zadrzali na jednom lokalnom "vasaru" i naravno da su htjeli na sto djidja i vrtilica i papilova - nismo dali. nije im bilo drago, al nisu bas mogli birat.

    onda se u povratku kuci poteglo pitanje zasto oni ne bi, jelte, mogli sve sto su zamislili i putem vidjeli (i balone i bojanje lica i ringispile i napuhane dvorce za skakanje i sladoled i sto ijedno s.ranje...). ja sam fino iskoristila priliku i rekla im da mogu slobodno zaraditi novac koji ce onda moci trositi po vlastitom ceifu... ida se, kao, zainteresirala, noa je i dalje samo mijaukao da on nikad nista ne moze...

    bas me zanima kad ce se opet sjetiti da bi im dobro dosla koja para...

  14. #14
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    novac koji sami zarade - itekako dobro raspoređuju.

    kikica nije ni taknula novac koji je zaradila prošle godine preko servisa, a kaže da neće ni od ove godine

  15. #15
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno

    ja i sestra nikad nismo dobivale lovu za kucanske poslove, jer u kuci svi zajedno zivimo, i to mi je okej. ali smo dobivale neki redovni dzeparcic, plus smo tatinu krojacku radnju mele naizmjence svaku vecer i za to dobivale pare. ali obicno bi lovu dobile (i dzeparac i placu) u velikim vremenskim razmacima pa bi se to fino nagomilalo, pa sam si tako u sestom razredu ja sama kupila biciklu! (i to cak nesto skuplju od ove koju sad vozim, a koju mi je mama kupila )

  16. #16
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    ja svojoj "plaćam" iznošenje smeća, kuna po vrećici. sad smo u pregovorima oko daljnjih "poslova", osladilo joj se
    mislim ja bi njoj i tako i tako kupila to što ona sebi kupi za tu lovu (časopis, strip, labelo, privjesak za ključeve...), ali mi je drago vidjet kako svaki novčić okrene dva puta kad ide iz njenog džepa. i super mi je kako kalkulira da joj je neka stvar skupa i nije baš tako potrebna, nego će skupit još malo love pa će kupiti nešto drugo/potrebnije/bolje...

  17. #17
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    kunu po vrecici + stavljanje nove vrecice u kantu, sam uvrstila u cjenik

  18. #18
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    Aaaaaa pa da i stakla na benzinskoj sam prala.

    Emily, ja sam prodavala sladoled i prala stakla na Krku, prije rata. Sve je bilo mirnije, roditelji su se manje bojali, a kao i da je manje opasnosti prijetilo.
    Sladoled je bio onaj zatvoreni iz škrinje, pa valjda zato nije bila potrebna sanitarna.
    Počela sam to raditi mislim negdje u petom razredu (koliko je to? 10 ili 11 godina).

  19. #19
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Nama su roditelji, pošto smo bili jako lijeni za bilo kakva pospremanja na vrata zalijepili cijenik.
    Nakon toga smo se svađali tko će šta čistiti i pospremati a stan se skoro uvijek sjajio
    Kako bi kome pofalilo novaca za nešto što je želio samo bi se prihvatio usisavača/metle/krpe/itd. i da vidiš sretnog maminog lica kada bi došla s posla.
    Slažem se da smo to trebali raditi i bez novčanog poticaja, ali eto, nismo (ili jesmo svake prestupne nakon što bi mama ili tata po stoti put zagrmili na nas).
    Ovako smo svi bili sretni a stan uvijek čist

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    1,652

    Početno

    a jesu djeca od zarađenog novca kupovala četke, metle, krpe, rukavice, sredstva za pranje?

  21. #21
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj Brunda prvotno napisa
    Kako bi kome pofalilo novaca za nešto što je želio samo bi se prihvatio usisavača/metle/krpe/itd.
    eh da su meni starci placali za takve stvari, sad bi vec imala SVOJ stan

  22. #22
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Evo mene u krivoj kucici - moji su klinci 7 i 8 godna stari, ali uskoro se selimo k vama!

    Daklem, ja ne placam djeci za ono sto je njihov posao: npr. ucenje tj. ocjene - uce za sebe, a ne za mene; zatim pospremanje svojih stvari i sl.

    No, ponekad im udijelim sitno ako odrade nesto sto je inace MOJ posao. Ranije dok su bili u vrticu dobili bi 2 kn za odnosenje smeca. Otkad su u skoli, to je polako uslo u kategoriju neplacenih poslova jer su sposobni za to. Krenuli smo prije tako (za praznjenje sudjerice 2kn, za slaganje vesa) ali sam s vremenom zakljucila da to nije dobro i da to niti ne traze, pa smo nekako prestali. Nije bas pametno trgovati kucanskim poslovima - to je nesto sto bi trebalo biti njihov doprinos domacinstvu. U skladu s uzrastom.

    Djeca dobiju lovu od svih recikliranih stvari (boce, limenke) koje sakupe i to zustro skupljaju. Ali moraju biti prisutni dok se to odnosi u trgovinu. Tko nosi (uz pratnju) - njegova je lova! Moram provjeriti da li se moze prodati i stari papir.

    Inace, ja sam (u malo starijoj dobi) dobivala od tate vikendom lovu za pranje auta, a to kanim priustiti i svojoj djeci. Mozda vec od iduceg ljeta. Sad jos ne mogu samostalno to odraditi. Isto vrijedi za pranje prozora u stanu i druge vece poslove.

    Ali dobio je moj mladji "naknadu" za okopavanje cvjetnjaka i tako - prema prigodi.

  23. #23
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    Citiraj litala prvotno napisa
    mi smo se danas neko vrijeme zadrzali na jednom lokalnom "vasaru" i naravno da su htjeli na sto djidja i vrtilica i papilova - nismo dali. nije im bilo drago, al nisu bas mogli birat.

    onda se u povratku kuci poteglo pitanje zasto oni ne bi, jelte, mogli sve sto su zamislili i putem vidjeli (i balone i bojanje lica i ringispile i napuhane dvorce za skakanje i sladoled i sto ijedno s.ranje...). ja sam fino iskoristila priliku i rekla im da mogu slobodno zaraditi novac koji ce onda moci trositi po vlastitom ceifu... ida se, kao, zainteresirala, noa je i dalje samo mijaukao da on nikad nista ne moze...

    bas me zanima kad ce se opet sjetiti da bi im dobro dosla koja para...

    od onda - nista. ni a ni be.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    222

    Početno

    Mi smo klincima bili prije dvije tri godine stavili cjenik kućanskih poslova (smeće, usisavanje, pas u šetnju isl), no to je funkcioniralo svega par mjeseci jer su zaključili da su rađe bez love nego da po kući rade Ovog ljeta ja nadobudno ponudila junioru (14 god) da mi opere auto za 25 kunića a on mi se počeo smijat s riječima "pa tolko dobim čim se primim za dedina vrata od stana" onda se probao cjenkat pa kaže daj mi 50kn :shock: kolko? Pa za tolko mi u praonici operu auto i izvana i iznutra a on zatrepće i kaže mi "ali ja sam ti sin"

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    418

    Početno

    Dajem im mjesečno džeparac ali mogu zaraditi dodatno ako operu auto i to se za cifru dogovorimo jer ovisi da li je pranje samo vanjsko ili unutarnje ili slično.... ali ako su sami isprljali auto sa blatnjavim cipelama ili su jeli u njemu - e onda nema plaće.

    Uredno nose boce u reciklažu i tko ih odnese taj si uzme novce....

    Mala je ove godine za ljetovanje pripremila obojane teglice i ljepila po njima školjkice koje je skupila i plela nekakve ukrase pa je to prodavala, nekad me hoće izmasirati za 5 kuna ili mi prodati neku svoju posebnu slikariju...

    Za kućanske poslove i ocjene nema plaće. To se podrazumijeva. A sve u skladu s njihovim godinama....

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    i za pranje na benzinskoj treba imat vezu , i to debelu
    svi bi to radili
    i ne primaju osnovnoškolce

  27. #27

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    i za pranje na benzinskoj treba imat vezu , i to debelu
    svi bi to radili
    i ne primaju osnovnoškolce

  28. #28
    DaDo avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    rijeka
    Postovi
    345

    Početno

    mi smo još uvijek samo u fazi džeparca tjednog koji je cca 20 kn. naravno da uvijek ima dodatnih troškova, ali vidim da je osjećaj kod njega drukčiji, zna s koliko raspolaže, pa se premišlja oko toga hoće li ih uludo potrošiti...ha,ha. mislim da je osnovni smisao da se nauče raspolagati s novcima i da shvate da to ne pada s neba. isto tako mi se ne sviđa ideja niti mislim to raditi da im plaćam za kućanske poslove. pa tko nama plaća ali mi je ok ovo što je stea rekla, platiš im ko fol neke ekstra usluge i slično.
    ja sam počela ko klinka s 13 godina raditi kod starog u servisu za džeparac i od prve love kupila robu...pravo žensko.

  29. #29
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    F. je još mali ali itekako voli novac koji je sam zaradio. Sam smišlja što bi mi mogao pomoći. U cjenik ulazi: postavljanje stola za objed, vađenje suđa iz perilice, usisavanje na grubo(mrvice ispod stola ručnim usisavačem ili tepih), prostiranje sitnog veša-gaće, čarape, krpe, ručnici..., metenje ulice/dvorišta (kod bake). Cijene su od 2-5 kn.

    Tekuće stvari kao pravljenje kreveta, spremanje igračaka, odjće, cipela u ormar i sl. ne plaćam. To se podrazumijeva da treba pomoći.

    Mislim da djecu treba učiti da se neke stvari koje požele imati moraju i zaraditi. Tako smo i brat i ja uvijek morali. Tako sam naučila i kuhati, kao i brdo ostalih poslova koje sad znam ili radim a ljudi se čude. Slađi su zarađeni nego poklonjeni novci, u svakom slučaju, pa i njima malima, ne samo nama odraslima.

    Evo sjetih se da me jučer F. molio da skine veš sa štrika, gratis., naravno. Neki dan je htio da mu pošpricam kupaonicu(umivaonik, kadu, bide )sa deterdžentom pa da on riba. Naravno da mu nisam dala jer su to ipak kemikalije. Vrednica moja mala.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Nama su bake uništile koncepciju đeparca i sveg drugog. Svaki put kad se vide dobije po 200 kn. Od obe. To je 400 kn. Ja joj ne dajem đeparac, niti imam prilku za to. Kad joj ponudim 20 kn, kaže da već ima, da joj ne treba.

    Razgovarala sam s bakama neka joj daju po 20, max 50 kn... ali ipak (i nakon dogovora) su napravile isto. Bezveze... :/

  31. #31

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    10

    Početno ja i ja

    ja sam zarađivala u metlicama i išla u berbu grožđa a moje dvije kčeri u metlice a ove godine čemo se pridružiti ja i sin da bude zabavnije .pa če imati đeparac za more a i znat če cjeniti svaku kunu kad sami zarade :D

  32. #32
    anita_m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    moj dom
    Postovi
    395

    Početno

    daj molim te objasni što znači "u metlicama" - što si radila?

  33. #33
    tamaris avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    181

    Početno

    Citiraj anita_m prvotno napisa
    daj molim te objasni što znači "u metlicama" - što si radila?
    U metlice znaci brati sa kukuruza one metlice na vrhu, koliko
    sam upoznata to se prilicno dobro placa al da je lako-nije.
    Mislim, ne toliko fizicki da nije lako nego zamisli ovako, vani +35, na zarkom suncu, oznojis se a kukuruz rezeeee

  34. #34

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Karlovac, Croatia
    Postovi
    12

    Početno

    Može li se zaraditi nekako s nekim malim poslićem? To jest, mogu li ja? 11 godina. Bilo što

  35. #35

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,218

    Početno

    Ocjene i osobne uspjehe ne plaćam.
    Dogovorno mu pripada lova od plastičnih boca. Ima svoj mini shop u kojemu prodaje svoje kreativne uradke meni i baki. Kad idemo u veći šoping dogovaramo iznos za koji sam mu spremna kupiti "nešto", a on gotovo uvijek traži da mu dam taj novac - ali onda se smatra da je dobio nešto u kupnji. On taj novac ne troši, nego skuplja za nešto veće. Najviše zaradi na moru jer mu plaćam za odvoženje velikih vreća punih suhe trave s dvorišta do obližnjih kontejnera.
    Uglavnom, oko 90% novca s kojim raspolaže "zaradi" s time da imam pravo na veto što se tiče trošenja.
    Zna već što je kapital, rizik, zadužnica , kamata i sl.
    Ne znam koliko je dobar ovaj sistem - saznat ću za desetak godina
    Vidim da pokušava uštedjeti što veći iznos i da je vrlo strpljiv, planira strategiju kako će to ostvariti i koliko mu treba vremena - mislim da bi to moglo biti dobro u konačnici.
    Ali odgovor znaju roditelji koji su već podigli djecu, a što struka o tome kaže, nemam pojma.

  36. #36
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    ja nema sanse da im placam kucne poslove
    odnjet smece (izvadit vrecu koju ja zavezem, odnjet je do kante i stavit novu vrecu u kantu) obrisat sudje koje ja operem, izvadit ves iz masine, natrpat ves u masinu, pobrat ves, pospremit stol za sobom, odnjet svoju robu na pranje, zalit cvijece, posaugat, oprat prozore, zamjenit WC papir, otic u ducan i slicno se MORA (da se razumijemo, ne rade oni to stalno, nego samo meni pomazu... nije to sve njihov zadatak - cesto ja zamjenim vrecu i odnesem smece i sve ostalo i sama, ali kad im velim da mi pomognu onda moraju)
    i gotovo
    ja ne zivim sama, mi smo obitelj, svi skupa mazemo, radimo nered i trsoimo pa cemo svi skupa i cistit i odrzavat red
    nema sanse da im ikada tak nekaj platim
    svoje sobe jos nemaju, a kad ce ih imat nema sanse da cu im platit da ih odrzavaju cistima, a bogme ih ne bum ni ja cistila (osim ak bu u pitanju neka opaka generalka)

    jos ne rade za dzeparac, a ako ce ikad raditi to ce mozda bit cupanje korova u nasem vrtu koji se polako razvija (iako, kad malo bolje razmislim... i to se MORA jer cemo o kaj izraste svi jest, a ne samo ja 8) )

    moj buraz im nekad da lovu kad mu pomazu pocistit skladiste i slicno
    to mi je oke

    emily znam da nisi pitala kaj ne placamo
    al nemrem se sad sjetit nicega cime bi moji mogli zaradit neki dzeparac

  37. #37
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    Citiraj Eva :) prvotno napisa
    Može li se zaraditi nekako s nekim malim poslićem? To jest, mogu li ja? 11 godina. Bilo što
    Eva probaj se dogovorit sa starijim susjedima koji tesko hodaju da im ides u duckas ili tak nekaj za neku naknadu. Ili, ako si u zgradi, prodji zgradom i pokupi stare novine i prodaj ih u reciklazno dvoriste, skupljaj plastcne boce...

    A o svemu ovome prvo razgovoraj s mamom i tatom da vidis jel se oni slazu s tim da ti tako nesto radis.

  38. #38
    malena beba avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    8,636

    Početno

    ni meni moji nisu placali za kucanske poslove, kako ono neko rece, vec bi zaradila za kucu da jesu

    ja sam radila svako ljeto, u osnovnoj cuvala dijete, prodavala sladoled. kasnije sam radila u fast foodu, u kaficu... nadje se uvijek nesto ako zelis zaradit. od tih novaca sam platila eskurziju u osnovnoj i srednjoj, odjecu, obucu...

  39. #39
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Ja sam svojima prije plaćala za pražnjenje suđerice i slično, ali nije to dobro... Prestali smo s tim ubrzo nakon što smo i počeli, upravo zato jer su djeca doživljavala kao da nam čine uslugu, a ne kao da je to njihov posao.

    Eventualno bih razmislila da im platim za farbanje ograde u vikendici ili tak nečega (što bi inače uzela nekoga i platila), a ostalo je njihovo zaduženje.

    Lovu dobiju od plastičnih boca (skupljaju po 2-3 tjedna, a onda ih tata odvede da predaju na otkup) i to je za sada sve. Razmišljamo o uvođenju tjednog paušala (džeparac) ali ta naša djeca ništ ne troše pa smo zaključili da za sada nećemo inzistirati... Došla sam na ideju da otkupim njihove stare slikovnice (nisu ih voljni dati, sve bi čuvali kao uspomenu, možda bi ih potaklo ako mi ih budu uspjeli prodati) ali i ta ideja ima mana... Na kraju, sve završi na tome da nema bogznakak velikog manevarskog prostora. Susjedi odu u dućan i bez naknade jer ju imaju rad i kaj na kraju ostane? No, kad budu zainteresirani za lovu... ukazat će se valjda nešto.

  40. #40
    Handy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    226

    Početno

    Moji su mali za džeparac, ali nećacima dam lovu ako mi učine nešto oko kuće ili u kući (to nije tako često). Svojima za te stvari ne mislim plaćati (već je gore lijepo argumentirano) i baš lijepo da ima još ljudi koji odmalena uče djecu radu.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    Ne plaćam nikakve kućanske poslove, ocjene i slično.
    Ne dajem džeparac.
    Ako treba lovu, pita i objasni šta će mu. I dobije.
    Tu i tamo sam zaradi, prodaje slike (ili crteže) po narudžbi .

  42. #42
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ja dajem mini džeparac, al ne plaćam nikakve kućanske poslove ni ocjene.

  43. #43
    MariolaST avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    Split
    Postovi
    293

    Početno

    Ja djeci ne dajem nikakav 'dogovoreni' džeparac, niti im plaćam kućne poslove. Ionako im kupim što im treba, a i još su mali. Starijem je tek 12. Marendu u školu nosi od kuće, kad hoće nekakav slatkiš ili sitnicu, pita novce pa mu dam, a veće stvari zajedno kupujemo. Za kućne poslove tipa sređivanje svoje sobe, bacanje smeća i sl. ne namjeravam plaćati. Ne plaćaju ni oni meni, a tako se podrazumijeva da sve to radim, a kad sami slože robu u ormaru paze da se opet ne uneredi (dok sam ja slagala - bila je bomba!!!).

  44. #44
    majoslava avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    sthlm
    Postovi
    654

    Početno

    ne placam isto nikakve poslove, biti ce im dosta jasno s vremenom da bez posla nema para, neka budu djeca sada. kad im treba nesto, vidimo sto, i dobiju novac za to ili ne. uglavno se radi o odlasku u kino, slatkisima subotom, i tako neke sitnice. odjecu kupujemo prema potrebi...

  45. #45

    Datum pristupanja
    Jan 2013
    Postovi
    4

    Početno

    Ja svojoj cerkici(13) tako receno ne placam poslove... kad netko dodje posto je odlikas uglavnom je neko casti i to cuva i skuplja novce za neke vece stvari koje npr. mi mislimo da ne treba a ona ih ipak zeli, dobija svako dnevno za uzinu koliko-zavisi kako-kad...uglavnom kad doruckuje kod kuce damo joj 1-2km za neke sitnice ak pozeli a ako ne doruckuje dobije po 5km da kupi picu i neki napitak,pored toga dajemo joj i za bus koliko je potrebno. Ona je inace jako vredna pa kad ode do prodavnice i ostane sice d kusura dam joj , a cesto pomaze ocu da opere auto pa je i on casti sa 5-10km. I na kraju kad sve to sracunam od rdugih za uspeh mjesecno dobije pa podobrih 50km a od nas za uzinu 100km tako da neka njena ukupna nazovimo je 'zarada' iznosi 150km.... a preko leta sa drugaricama cesto zna da prodaje sladoled i to mesec dana je 600km i posto ih je ove god. ocu reci prosle bilo 3 podelile su za svaku po 200km mislimda ne treba preterivati sa dzeparcom i sve to ide umereno i nikad ne bi trebalo dijetetu dati sve odjednom nego kad treba a dobro i da ima koju paricu u kasici

  46. #46
    goga123 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    42

    Početno

    Kod nas tog nema, ni džeparca ni ničeg. Kod V. je ovako: Sve što joj treba, za školu, časopise, sladoled s frendicom i sl. joj mi damo novac. D., koja je puno starija, dobiva novac al i dalje žica za užinu s lošim opravdanjem

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •