Stranica 36 od 46 PrviPrvi ... 263435363738 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1,751 do 1,800 od 2278

Tema: Heparinke ili Fragminke, bivse i sadasnje..imam pitanje..

  1. #1751
    LadyB avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    1,041

    Početno

    Evo ja sam obavila razgovor s Đemlišem, ukratko: preporuka je niskomolekularni heparin iducu T.
    Bio je vrlo siguran u tu odluku..eto, sad znam sto me ceka. Takoder,ako se netko prepozna u mojoj klinickoj slici nadam se da ce mu moje iskustvp pomoci.

  2. #1752
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    LadyB
    sretno!

    kakvi su ti bili genetski nalazi na faktore trombofilije?

  3. #1753
    LadyB avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    1,041

    Početno

    Citiraj Inesz prvotno napisa Vidi poruku
    LadyB
    sretno!

    kakvi su ti bili genetski nalazi na faktore trombofilije?
    PAI 1- homozigot 4G/4G
    MTHFR-heterozigot
    FXIII-heterozigot

  4. #1754
    mona22 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    bjelovarsko-bilogorska
    Postovi
    480

    Početno

    Citiraj LadyB prvotno napisa Vidi poruku
    Evo ja sam obavila razgovor s Đemlišem, ukratko: preporuka je niskomolekularni heparin iducu T.
    Bio je vrlo siguran u tu odluku..eto, sad znam sto me ceka. Takoder,ako se netko prepozna u mojoj klinickoj slici nadam se da ce mu moje iskustvp pomoci.
    da li si isla privatno ili u petrovu

  5. #1755
    LadyB avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    1,041

    Početno

    Citiraj mona22 prvotno napisa Vidi poruku
    da li si isla privatno ili u petrovu
    Privatno, nije mi se dalo cekat i ganjat doktora po bolnici..navodno ne radi on vise bas previse pred morovinom je..

  6. #1756
    bubicazubica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    902

    Početno

    hetero
    Citiraj LadyB prvotno napisa Vidi poruku
    Jesi MTHFR hetero ili homozigot?

  7. #1757

    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    150

    Početno

    Evo da se javim i na ovoj temi s dobrim vjestima. Pisala sam vec ranije ovdje nekoliko puta dok sam čekala nalaze za genetičke faktore trombofilije. Krenulo je lose, u veljači blighted ovum, kiretaža. Sve su lađe potonule (bila je to treća kiretaža po redu) i činilo mi se nikako na zelenu granu. Mislila sam da su nakon tolikih pobačaja sigurno godine krive za to i da mi nema spasa. Tješilo me jedino što vec imam jedno dijete pa se ipak sve nekako lakše prebrodi. Nakon treće kiretaže poslana sam na pretrage za trombofiliju, napravljen je kariogram koji je na sreću bio normalan. Nalazi koagulacije u redu, jedino je PAI 1 bio heterozigot 4g/5g što po dr. i nije tako strašno i rekao da bi se to našlo u 70% trudnica kad bi se sve ispitivalo. Ja sam se ipak nadala da je u tome kvaka jer mi je inače sve izgledalo beznadno. I tako sam ja ne htijući i ne znajući, čekajući prvu menstruaciju, mjesec dana nakon kiretaže ostala trudna. Najprije sam bila ljuta, zabrinuta jer sam mislila da ce se opet sve ponoviti pogotovo bez terapije. Odmah sam nakon pozitivnog testa otrčala svojoj gin koja je potvrdila trudnoću i rekla da je to još jako malo, nek dođem za dva dana da vidimo raste li. I na moje veliko razočaranje nije nista naraslo. Mozda je bilo premalo vremena pa se ništa nije vidjelo makar sam ja sve otpisala i spremila se za novu kiretažu. Međutim, na novoj kontroli za 10 dana srce je kucalo, a ja u novom šoku i nevjerici. U međuvremenu sam pila Aspirin Protect i vjerujem da je on spasio stvar jer su m i se svi dosadašnji pobačaji događali u 5, 6 tt. Odmah nakon što su ustanovljeni otkucaji dr. mi je dao Clexane makar je i sam bio u nedoumici je li to potrebno, ali nakon tolikih pobačaja smatrao je to sigurnijim rješenjem. Valjda ne šteti plodu, a ja sam smirenija. Uglavnom, trudna sad sam 14 tjedana i nadam se da mrva neće odustati do samog kraja...

  8. #1758

    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Lokacija
    Na vrhu brijega iznad malog grada...
    Postovi
    63

    Početno

    Bravo!

  9. #1759
    bubicazubica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    902

    Početno

    Lijepa priča ..i neka bude sretno i uspješno do samog kraja!!!
    Ja sam jedva uspjela svog mpo dr. namolit da mi prepiše heparin,jer to po njemu nije neka problematična mutacija(pai i mthr-heterozigot),i valjda da ga više ne "tlačim" i da ja budem na miru ,i svi okolo mene.,prepisao mi je fragmin(dok je moja soc.rekla da ću na clexane po pozitivnom testu)...sad idem u ljekarnu po ljekove,i vidjet ću kako stojim s tim heparinom,i od danas se bockam.
    Inače sam pila aspirin 100,jedno 2 mj..a sad ću ga kombinirati s hep.

  10. #1760

    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    150

    Početno

    Očito su to neki granični slučajevi i možda nam to nije zbilja ni potrebno, ali tko bi se usudio prestati. Nije lako bockati se svaki dan, ali sta kad kazu da ni aspirin nije bas dobar za plod, a ovo valjda ne prelazi posteljicu. Ma mozda ti je dovoljan heparin, sta ces s jednim i drugim, kad su dr. sumnjičavi je li to uopće potrebno. Meni ih je čak troje izrazilo sumnnju u potrebu uzimanju heparina, ali nitko ne predlaže prestanak uzimanja. Ja sam s aspirinom stala i nista se nije dogodilo. Nadam se da ce ti ovaj put uspjeti i da će do kraja sve biti bez problema.

  11. #1761
    žužy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Lokacija
    kc
    Postovi
    6,455

    Početno

    Bubice,imam frendicu sa tvojim mutacijama koje je otkrila nakon drugog spontanog. Njoj je fragmin odobren od bolnice i sada je 16tt. Eto
    Isto tako,meni fragmin nije odobren ali također mi je savjetovano da ne prestanem s njim. Naravno da ni ne pomišljam na to.

  12. #1762
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    ja sam MTHFR heterozigot, PAI homozigot i ACE heterozigot...

    Nekako sam mišljenja da se i stavovi liječnika oko heparina mijenjaju, neki koji su nekada bili grdi zagovornici istog, sad po novijem na mutacije koje nisu 'in' (čitaj dokazane da ometaju trudnoću a to su Faktor II i Faktor V) nevoljko gledaju.
    Ja sam imala anamnezu i u svakoj trudnoći mi je odobren, ali prije nekih mjesec dana rečeno mi je da dolazim prvi put sa ovim mutacijama, da ga nikada nebih dobila preko povjerenstva. Kupovanje o vlastitim sredstvima, je druga priča ali osvrćem se na mišljenja povjerenstva.
    Zašto je to tako? Mislim da su malo i tu liječnici pretjerali...
    Samnom u bolnicama su lažale žene, čeka treće dijete, prve dvije trudnoće su prošle ok, bebe rođene u 40 TT, sa kilažom preko 3500 kg ali ona je čitala o trombofiliji i eto napravila markere i ima MTHFR heterozigot ili PAI heterozigot i ona je na heparinu.
    Druga pak, ima drugu trudnoću, nikakvih problema ni na UZV ni na krvnoj slici, d dimeri bili ok, ali njezina baba ili tata je imao DVT i ona eto napravila markere i isto ima te mutacije i ona je na heparinu.

    Iskreno, malo me je to šokiralo

    Postojanje mutacija nije dokaz ničeg, jer se mogu i ne moraju aktivirati, prevencija heparinom je učinkovita ako je dana ranije, kada zastoj, hipoksija ili nešto treće nastupi besmisleno ga je davati jer ne djeluje. On djeluje kao preventiva da se sve to napisano ne dogodi.

    Činjenica je kako meni rekoše da je u bjelačkoj populaciji postoji sklonost ka PAI mutacijama (bilo homozigotnim i heterozigotnim) kao i sklonost ka MTHFR-u... I istina ima te mutacije dobrih 70% i više žena a da toga nije ni svjesno i da nikada kod njih ne počne trombofilija...

    Ali opet, hajde ti znaj.... ali mislim da je tu velika restrikcija injekcija od strane povjerenstva te da sad gledaju kliničku sliku i anamnezu a ne same nalaze
    Posljednje uređivanje od mačkulina : 30.06.2015. at 16:36

  13. #1763

    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    150

    Početno

    Meni je prvenstveno dan zbog 3 pobačaja makar je između bio i jedna trudnoća bez apsolutno ikakvih problema. Da nije pobačaja, vjerojatno ne bih nikad dobila, a ne bih ni znala za svoju mutaciju. Možda se nekom aktivira u trudnoći, nekom nikad i ko bi sad tu riskirao... pogotovo kad si blizu kraja svoje reproduktivne faze. Jedino mi nije jasno zasto se u trudnoći ne radi koagulogram koji bi pokazao jesu li neke vrijednosti preniske pa bi to značilo da je terapija nepotrebna ili je potrebna manja doza heparina. Idete li vi na kakve pretrage u vezi sa zgrušavanjem? Meni nikad nitko nije to spominjao. A ono što je gore spominjala mačkulina- ACE, nije mi ni rađeno. Sta je to?

  14. #1764
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    na koagulogramu se to ne vidi....
    vidi se po D dimerima, homocisteinu, Proteinu C i proteinu S - oni su promjenjivi ( i genetici koja je nepromjenjiva)... i po UZV uglavnom, kada krene zastoj u rastu (iako je trombofilija samo jedan od razloga zastoja) ili hipoksija i beba se smiri i umiri...
    Ali kako rekoh, kada se to dogodi, ne djeluje - nema smisla ga davati jer je to proces koji nije nastao preko noći već puno tjedana ranije
    Posljednje uređivanje od mačkulina : 30.06.2015. at 17:40

  15. #1765
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    U zadnje dvije godine većina studija je opovrgla korist preventivnog davanja heparina kod žena koje imaju samo genetske mutacije (izuzev Faktora II i V) bez slučaja tromboze u svojoj osobnoj anamnezi, jer takvih je slučajeva kako je mačkulina rekla jako veliki postotak. Oko aspirina u maloj dozi se još uvijek nisu složili ali on i djeluje na drugačiji način od heparina. Tako su i komisije počele gledati širu sliku kod davanja odobrenja za heparin na teret HZZO-a ali se on i dalje u velikoj mjeri preporuča, pogotovo u MPO, i mnoge ga cure na kraju moraju kupovati jer jednom kad kreneš baš i nije uputno prestati.

    Zastoji u rastu nastaju kada se stvore ugrušci između 'ploče' koja spaja maternicu i posteljicu što narušava normalan dotok hranjivih tvari i kisika do ploda. To se dešava kada se izgrađuje posteljica, od 6-14 tjedna trudnoće. Ukoliko je više od 50% te 'ploče' ispunjeno ugrušcima posteljica potpuno gubi svoju funkciju i dolazi do gubitka trudnoće zbog trombofilije i to se obično dešava u drugom trimestru, jer tada posteljica treba preuzeti svoju ulogu. Iz tog razloga se smatra da gubitak trudnoće u prvom trimestru nema veze s trombofilijom već s genetskom greškom ploda i da heparin ne igra ulogu u očuvanju trudnoće unutar prvih 14 tjedana. Trombofilija se inače aktivira u drugom i trećem trimestru pa je preporuka da se žene s genetskim mutacijama prati kroz trudnoću preko proširenog koagulograma ukoliko nemaju do tada dokazanu trombofiliju (onda idu odmah na heparin). Ako ddimeri nepravilno ili ubrzano rastu izvan referentog intervala (njihova vrijednost je inače viša u trudnoći nego inače) uvodi se heparin prije nego dođe do zastoja u rastu, razvoju i sl i doza se prilagođava prema parametrima u krvi. Onda uloga heparina više i nije samo preventivna već i terapijska.

    Ja sam PAI homozigot, MTHFR heterozigot i kad sam napravila prošireni koagulogram, koji je bio uredan, više nitko nije spominjao heparin s obzirom na ostalu anamnezu. No ja baš i nisam tipičan slučaj s obzirom da mi je stalna prijetnja hemoragični a ne ishemični moždani udar. Pouzdala sam se u dobar embrij i evo me u 16tt. Sada svako malo radim prošireni koagulogram i lako moguće da ću na kraju balade ipak završiti na heparinu. Da mi je situacija drugačija možda bi se pikala od pozitivne bete i duboko vjerovala da je u tome spas. Ovako me strah i asprina ali ga svejedno uzimam.

  16. #1766
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    Da, ja sam izgubila bebu u trećem tromjesječju i to je bila moja klinička slika i nažalost anamneza, gdje i u ovim sadašnjim restrikcijama oko povjerenstva - opet mi ga daju. Ali da sam samoincijativno išla vaditi nalaze npr sad u sklopu MPO postupka ili prirodne trudnoće i da sam im došla sa nalazima bez anamneze - nebi prošlo, tako mi rekoše prije 2 mjeseca.

  17. #1767
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    ovo što si napisala da nema nekog učinka u vrijeme organogeneze, čitala sam neke studije o tome, zašto? je majka i dijete nisu povezani krvlju, tek sa formiranjem posteljice i završetkom organogeneze i ulaskom u drugo tromjesječje heparin ima smisla.
    Moram priznati da mi ima i nema logike. Ima logike, jer nema povezanosti krvotoka preko posteljice a nema logike jer ako je krv pregusta i ako više od 50% te 'ploče' ispunjeno ugrušcima posteljica potpuno gubi svoju funkciju i dolazi do gubitka trudnoće zbog trombofilije. Pa pobogu onda ima logike prevenirati to sve od 1 tromjesječja da se ne dogodi u drugom.

    Ali shvaćam što si željela napisati, mnoge žene vjeruju da rani spontani dolaze zbog trombofilije - da,novije studije su to totalno opovrgle.. u tom si u pravu

  18. #1768
    ljube avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    1,498

    Početno

    eryngium, problemi u koagulaciji ne moraju se uopće vidjeti na proširenom koagulogramu, najčešće se niti ne vide
    npr. PV i APTV uglavno ne pokazuju ništa sumnjivo, osim ako nije poremecaj s odredjenim faktorima koji ucestvuju u tim koagulacijskim procesima
    trombofiliju i je jako teško "uloviti", a poremećaj na strani fibrinolize zna rezultirati nedobrim ishodom i u ranoj trudnoći

  19. #1769
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Mene uvjerili da se aktiviranje trombofilije može uloviti proširenim koaguloramom i ddimerima. I to četiri različita doktora, ne jedan. Sad sam

  20. #1770
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    Citiraj ljube prvotno napisa Vidi poruku
    eryngium, problemi u koagulaciji ne moraju se uopće vidjeti na proširenom koagulogramu, najčešće se niti ne vide
    npr. PV i APTV uglavno ne pokazuju ništa sumnjivo, osim ako nije poremecaj s odredjenim faktorima koji ucestvuju u tim koagulacijskim procesima
    trombofiliju i je jako teško "uloviti", a poremećaj na strani fibrinolize zna rezultirati nedobrim ishodom i u ranoj trudnoći
    ma valjda je htjela reći da prošireni koagulogram inače ako se radi u bolnici (zove se u njihovom 'slengu' veliki koagulogram) uključuje i d dimere pod obavezno, ambulantno se veliki ne radi u domovima zdravlja već samo se radi 'mali'. Ja sam to tako shvatila iz njezinog posta.

    Da, nju je jako teško uloviti jer se parametri mjenjaju u nekoliko sati.. pa meni je bebica umrla u 2 UZV u roku od 5 dana razmaka jednog do drugog... ali naravno nitko mi nije radio nikakve pretrage. Ona je ipak pod nadzorom i češće vadi krv i kontrolira d dimere a trebala bi i homocistein te Protein C i S.

    PV i APTV - su pretrage za penziće na marivarinu (tako ja to zovem), one nikada ni ne pokazuju ništa.

    Mah, i dalje stojim pri onom što sam rekla, masa doktora se je sa heparinom 'zaigrala' unazad par godina i davala ga šakom i kapom i to na svaku mutaciju, i kada je valjda netko vidio da svaka 2ga ima trombofiliju odlučio reći - NE.
    Ja sam kupovala Heparin (dok sam čekala rješenje povjerenstva) i to 10 injekcija Fraxiparine-a od 0.6 - 5700 IU košta 250 kuna. Nije mala stavka za 10 dana, ali što ćeš, ako ti ne odobre - kupiti.. sigurno ti se ne igra na poker u trudnoći

  21. #1771
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    Citiraj eryngium prvotno napisa Vidi poruku
    Mene uvjerili da se aktiviranje trombofilije može uloviti proširenim koaguloramom i ddimerima. I to četiri različita doktora, ne jedan. Sad sam
    da, dobro su te uvjerili.. ali to treba često kontrolirati
    i vadi homocistein - on je pokazatelj. on jest povišen u trudnoći, tolerira se do 8. meni je na Fraksiparinu od 0.9 (najvećoj mogućoj dozi) bio 9

  22. #1772
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    ey.. ti si na andolu/aspirinu - neće se tebi samo tako aktivirati trombofilija. Andol/aspirin je puno agresivniji nego heparin, znam još iz doba kada sam bila trudna i išla na RACZ.. ja sam sa heparinom prekidala prije zahvata 24 sata, dok cimerica na andolu je prekidala sa njim 3 dana prije zahvata RACZ

    eto, onda vidiš koje su to razlike u djelovanju

  23. #1773

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Tamo gdje svijetli mali žižak...
    Postovi
    1,123

    Početno

    Ja sam imala dvije trudnoće. U obje se aktivirala trombofilija.

    U prvoj bez heparina.
    U drugoj sa heparinom.

    Nikad niti jedan spontani.

    Koagulogram za vrijeme trudnoće nikad mi nisu radili. Bez trudnoće je naravno bio ok.

    U prvoj T. je uhvaćena trombofilija kad je beba već zaostajala u rastu mjesec dana, jedva se izvukla. Heparin nije uveden kao terapija, već su bebu vadili van kad su protoci kritično pali.

    U drugoj T. je primjećena slabija fluktuaciji krvi u mojim arterijama (bez obzira što sam od 5tj bila na heparinu), da "šteka", taj doktor koji je znao to gledat je gledao prvi put sa 30tj. Beba je u tom periodu kasnila 7-10 dana.
    Inače se ovakav poremećaj fluktuacije u majčinim arterijama može već uoćit i nakon 12tj. U prvoj T. mi to niko nikad nije ni gledao.
    Bebu su vadili van preventivno prije nastupa kritičnog pada protoka.

  24. #1774
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Citiraj mačkulina prvotno napisa Vidi poruku
    ma valjda je htjela reći da prošireni koagulogram inače ako se radi u bolnici (zove se u njihovom 'slengu' veliki koagulogram) uključuje i d dimere pod obavezno, ambulantno se veliki ne radi u domovima zdravlja već samo se radi 'mali'. Ja sam to tako shvatila iz njezinog posta.

    Da, nju je jako teško uloviti jer se parametri mjenjaju u nekoliko sati.. pa meni je bebica umrla u 2 UZV u roku od 5 dana razmaka jednog do drugog... ali naravno nitko mi nije radio nikakve pretrage. Ona je ipak pod nadzorom i češće vadi krv i kontrolira d dimere a trebala bi i homocistein te Protein C i S.

    PV i APTV - su pretrage za penziće na marivarinu (tako ja to zovem), one nikada ni ne pokazuju ništa.

    Mah, i dalje stojim pri onom što sam rekla, masa doktora se je sa heparinom 'zaigrala' unazad par godina i davala ga šakom i kapom i to na svaku mutaciju, i kada je valjda netko vidio da svaka 2ga ima trombofiliju odlučio reći - NE.
    Ja sam kupovala Heparin (dok sam čekala rješenje povjerenstva) i to 10 injekcija Fraxiparine-a od 0.6 - 5700 IU košta 250 kuna. Nije mala stavka za 10 dana, ali što ćeš, ako ti ne odobre - kupiti.. sigurno ti se ne igra na poker u trudnoći
    Baš to.

    Veliki koagulogram je ono što kod nas u KBC-u zovu prošireni koagulogram i tu spadaju i ddmeri. Do sad mi nije vađen homocistein i proteini C i S, valjda zato što mi ddimeri još nisu izašli iz referentnog intervala. Idem na kontrolu u ponedjeljak pa ću pitati da mi dodaju i njih.

  25. #1775
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    Citiraj sweety prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam imala dvije trudnoće. U obje se aktivirala trombofilija.

    U prvoj bez heparina.
    U drugoj sa heparinom.

    Nikad niti jedan spontani.

    Koagulogram za vrijeme trudnoće nikad mi nisu radili. Bez trudnoće je naravno bio ok.

    U prvoj T. je uhvaćena trombofilija kad je beba već zaostajala u rastu mjesec dana, jedva se izvukla. Heparin nije uveden kao terapija, već su bebu vadili van kad su protoci kritično pali.

    U drugoj T. je primjećena slabija fluktuaciji krvi u mojim arterijama (bez obzira što sam od 5tj bila na heparinu), da "šteka", taj doktor koji je znao to gledat je gledao prvi put sa 30tj. Beba je u tom periodu kasnila 7-10 dana.
    Inače se ovakav poremećaj fluktuacije u majčinim arterijama može već uoćit i nakon 12tj. U prvoj T. mi to niko nikad nije ni gledao.
    Bebu su vadili van preventivno prije nastupa kritičnog pada protoka.
    rekoh ti ja na kavi već odavno.... ti i ja smo 'inkubatori' za onu stvar. da sam bila na venskoj dozi (kliničkoj) heparina opet bi se aktivirala.. ja sam nesposobna (kao i ti) iznjeti trudnoću do kraja (ma do 38TT a 40 TT mi je žestok SF) i roditi dijete preko 2 kile

    E to je trombofilija a ne ovo rađanje u terminima od 40 TT bebe po 3,4... nastavi niz kila
    Posljednje uređivanje od mačkulina : 01.07.2015. at 13:53

  26. #1776
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    i kada sam išla kod L oko dogovora za IVF i on mene pita, jeste li ZA da vratimo 2 zametka... ja skočila sa stolice i govorim NE NE NE... čovjek me u čudu gleda i pita zašto?
    rekoh mu, moj organizam je nesposoban za iznijeti jednoplodnu trudnoću a kamo li višeplodnu - ne dolazi taj prijedlog u obzir

  27. #1777
    ljube avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    1,498

    Početno

    eryngium, nije napisano u svrhu da te uplašim, bit će to okej kod tebe

    samo napomenuh da je paušalno tvrditi da će veliki koagulogram (mačkulina, da, mislila sam na bolnički veliki koagulogram) sve pokazati
    meni nije, no FDP (fibrin degradacijski produkt) na strani fibrinolize je

    kako misliš mačkulina da je doza 0,9 Fraxiparina najveća moguća, pretpostavljam da misliš na preventivnu?
    preporuka za estrogensku pripremu FET-a kod mene je 2×0,6 IU Clexane...

  28. #1778
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Prijateljica je bila na kliničkoj dozi heparina u trudnoći, a do tad na ovoj preventivnoj jer je u 19. dobila moždani udar (tromb). I uz svu terapiju jedva došla do 36tt na hitan carski. Ispada da kad je baš imaš (bilo u trudnoći, bilo prije) ni heparin ne pomaže da ne dođe do zastoja u rastu, ha?

  29. #1779
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    pa trebao bi pokazati ovisno što uključuje (pa nije u svakoj bolnici i po difoltu isto)
    da, mislila sam na najveću moguću preventivnu dozu, nakon nje koliko ja znam slijede terapijske doze i to u obliku infuzije...
    jedna sa FV homozigot je ležala samnom i bila stalno na terapijskoj dozi u obliku infuzije. Na nju preventive dijagnoze nisu djelovale

  30. #1780

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    146

    Početno

    Pozzz

    Evo da se i ja javim.

    FaktorV -normalan
    FaktorII- heterozigot
    Pai-heterozigot
    Mthfr-normalan
    ACE- heterozigot

    Iza sebe jednu potvrđenu biokemijsku sa niskom betom, i 3 puta plus, pa minus.
    Jedan postupak sam bila na fragminu 2500 i nije uspilo.
    Sad sam u postupku na fragminu 5000, i molim Boga da bude bolji scenarij. I kupila sam ga, jer nemam zivaca ic po doktorima od punkcije, a znam da ga necu dobit iako imam nalaze dvije hematologice.

  31. #1781
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Capo, Fragmin je samo za cirkulaciju, on ne utječe na kvalitetu zametka. I ne bih ja na svoju ruku određivala dozu, daj razgovaraj s liječnikom.

  32. #1782

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    146

    Početno

    Citiraj Konfuzija prvotno napisa Vidi poruku
    Capo, Fragmin je samo za cirkulaciju, on ne utječe na kvalitetu zametka. I ne bih ja na svoju ruku određivala dozu, daj razgovaraj s liječnikom.
    Znam znam da ne utjece na kavlitetu, krivo sam se izrazila.
    Imam nalaz od dvije hematologice, od jedne preporucen fragmin 5000, a od druge izricito clexane 0,4.
    Posto sam za prosli postupak vec kupila fragmin, mpo dr. mi je odobrio fragmin, nisam na svoju ruku

  33. #1783
    bubicazubica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    902

    Početno

    Prijavljujem plavice od fragmina..prva je prošla super,ali sljedeće koma...a što peče
    Znam da nije čaroban lijek za pozitivan ishod...ali po dr.riječima"odmoći ne može,ne šteti,jedino ćete vi biti na muci jer ćete se morati bosti".Pa se sad mučim..

  34. #1784
    Twinsi29 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2

    Početno

    Pozdrav cure Nova sam na forumu i imala bi pitanje dok ne vidim sa doktorom jer je na godišnjem. 2013 imala sam missed ab. a ove godine 16.01. sam izgubila blizance u 19 tjednu trudnoće. Pred mjesec dana doktorica me poslala na pretrage za trombofiliju i rezultati su sljedeći:

    - Faktor V leiden - heterozizog
    - Faktor II protrombin - normalan tip
    - Mthfr - normalan tip
    - Pai 1 (4g/5g) - homozigot 4g

    Ako itko zna da mi malo razjasni... hvala od <3

  35. #1785
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Citiraj bubicazubica prvotno napisa Vidi poruku
    Prijavljujem plavice od fragmina..prva je prošla super,ali sljedeće koma...a što peče
    Znam da nije čaroban lijek za pozitivan ishod...ali po dr.riječima"odmoći ne može,ne šteti,jedino ćete vi biti na muci jer ćete se morati bosti".Pa se sad mučim..
    Probaj si masirati 30-ak sekundi to mjesto uboda odmah nakon što si daš inekciju s vaticom ili tupferićem. Pritisneš i kružnim pokretima masiraš bez da podižeš ili pomičeš vaticu. Moglo bi pomoći.

  36. #1786
    žužy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Lokacija
    kc
    Postovi
    6,455

    Početno

    Dosta sam toga iščitala o samom davanju fragmina prije početka uzimanja i ono kaj je bilo uvijek naglašeno je da se mjesto uboda nakon vađenja igle ne trlja.
    Pikam u trbuh,premažem alkoholom ulovljenog špekeca,piknem pod 90 iglu do kraja,jako polako puštam i tak si doziram bol ako boli. Zadnji uđe onaj mali mjehurić zraka. Pričekam par sekundi,izvadim iglu,lagano prebrišem alkoholom i gotovo. Nemam ni jednu masnicu.

  37. #1787
    theorema avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    88

    Početno

    Pozz cure.. evo malo vas citam pa da pitam za misljenje jer ne znam puno o tome..
    trenutno sam 11+1 tt, uzimam fragmin 2500,
    Hematolog na rebru me uporno uvjeravao da nemam pravo na njega, nego tek nakon miss ab. A buduci da smo do trudnoce dosli na jedvite jade mpo dr mi ga propisao. Homo sam na mthfr i pai 1.
    Dr je spominjao da cu prekinut s hepom nakon 12 tt, sto mislite o tome? Jel dovoljno nakon toga kontrolirati d-dimere i protoke?
    Posljednje uređivanje od theorema : 05.07.2015. at 11:58

  38. #1788
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Citiraj žužy prvotno napisa Vidi poruku
    Dosta sam toga iščitala o samom davanju fragmina prije početka uzimanja i ono kaj je bilo uvijek naglašeno je da se mjesto uboda nakon vađenja igle ne trlja.
    Pikam u trbuh,premažem alkoholom ulovljenog špekeca,piknem pod 90 iglu do kraja,jako polako puštam i tak si doziram bol ako boli. Zadnji uđe onaj mali mjehurić zraka. Pričekam par sekundi,izvadim iglu,lagano prebrišem alkoholom i gotovo. Nemam ni jednu masnicu.
    Na poslu non stop gledam sestre kako po davanju clexana protrljaju mjesto uboda. Zaključila sam da to pomaže. Bubicazubica probaj kako žužy kaže ipak žena ima iskustvo na svojoj koži, moj prijedlog zanemari, ja sam bila samo promatrač.


    Citiraj theorema prvotno napisa Vidi poruku
    Pozz cure.. evo malo vas citam pa da pitam za misljenje jer ne znam puno o tome..
    trenutno sam 11+1 tt, uzimam fragmin 2500,
    Hematolog na rebru me uporno uvjeravao da nemam pravo na njega, nego tek nakon miss ab. A buduci da smo do trudnoce dosli na jedvite jade mpo dr mi ga propisao. Homo sam na mthfr i pai 1.
    Dr je spominjao da cu prekinut s hepom nakon 12 tt, sto mislite o tome? Jel dovoljno nakon toga kontrolirati d-dimere i protoke?
    Ne znam za nikoga tko je počeo terapiju i onda prestao s njom. Možda ove iskusnije cure imaju više informacija.

  39. #1789
    žužy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Lokacija
    kc
    Postovi
    6,455

    Početno

    Citiraj eryngium prvotno napisa Vidi poruku
    Na poslu non stop gledam sestre kako po davanju clexana protrljaju mjesto uboda. Zaključila sam da to pomaže. Bubicazubica probaj kako žužy kaže ipak žena ima iskustvo na svojoj koži, moj prijedlog zanemari, ja sam bila samo promatrač..
    Ma i svaka sestra drukčije piče...dok sam ležala nedavno u bolnici,jedna mi je zabola iglu u ruku ko pikado i istisla sadržaj za pol sekunde. Zvijezde sam vidla a cijela ruka mi je odrvenela od boli. Druga mi pak pikla pod 45 pod kožu i lagano istiskivala...rekla je da su nju tak učili.
    Ja sam na kraju zamolila da si dajem sama,jer nikad neznaš koja ti bu došla..malo su se čudili ali reko manje me boli dok si sama.
    Inače clexana sam dobila večer prije i dan nakon laparoskopije..isto od dvije različite sestre na različite načine. Od jedne mi je ostala crnjavka kak ima biti.

  40. #1790
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Citiraj Twinsi29 prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav cure Nova sam na forumu i imala bi pitanje dok ne vidim sa doktorom jer je na godišnjem. 2013 imala sam missed ab. a ove godine 16.01. sam izgubila blizance u 19 tjednu trudnoće. Pred mjesec dana doktorica me poslala na pretrage za trombofiliju i rezultati su sljedeći:

    - Faktor V leiden - heterozizog
    - Faktor II protrombin - normalan tip
    - Mthfr - normalan tip
    - Pai 1 (4g/5g) - homozigot 4g

    Ako itko zna da mi malo razjasni... hvala od <3
    Uf... žao mi je zbog ovog što si prošla...
    Uz ove nalaze i izgubljene trudnoće rekla bih da ćeš biti (ako već nisi) kandidat za heparin. I vjerujem da bi ti ga ttebali odobriti na teret HZZO-a.
    Pai 4g ti ne bi bio tako loš sam po sebi ali si uz njega i heterozigot za Faktor V Laiden (gora opcija bi bila homozigot) čija mutacija, po svim studijama koje sam našla, zahtjeva terapiju. Čak i kad ne dolazi u paketu s još nekom mutacijom a u anamnezi postoje izgubljene trudnoće.
    U svakom slučaju vidjet ćeš s doktorom koji te vodi kakav će biti plan za terapiju.

  41. #1791
    Twinsi29 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2

    Početno

    Hvala puno na odgovoru eryngium. Vidjet ćemo što će doktor reći, ali najiskrenije ako se moram pikat nek se pikam samo da sve prođe u redu u sljedećoj trudnoći. Potrpit ću ponovo što god bude trebalo

  42. #1792

    Datum pristupanja
    Apr 2015
    Postovi
    4

    Početno

    Pozz cure, za par dana trebam raditi anti Xa nalaz. Danas sam zvala da zakažem i sestra mi je rekla da Clexan primim 4 sata prije dolaska u ambulantu. Clexan primam otprilike u isto vrijeme (oko 23 sata). E sad Clexan na dan vađenja krvi bih trebala primiti u 04:00 ujutru, međutim ne znam da li smijem tako dugo biti bez Clexana, to je više od 24 sata. Moj hematolog je na godišnjem. Šta vi mislite o ovome?

  43. #1793
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Cure nisma trudna al me zanima. Danas sam dobila nalaze krvi: trombociti su mi sniženi 140 a isto mi je snižen i dobri kolesterol HDL.
    Jel to povezano jedno s drugim jer oboje imaju veze s kardiovaskularnim bolestima. Hvala.

  44. #1794
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    Citiraj dzenica prvotno napisa Vidi poruku
    Pozz cure, za par dana trebam raditi anti Xa nalaz. Danas sam zvala da zakažem i sestra mi je rekla da Clexan primim 4 sata prije dolaska u ambulantu. Clexan primam otprilike u isto vrijeme (oko 23 sata). E sad Clexan na dan vađenja krvi bih trebala primiti u 04:00 ujutru, međutim ne znam da li smijem tako dugo biti bez Clexana, to je više od 24 sata. Moj hematolog je na godišnjem. Šta vi mislite o ovome?
    možeš... prije RACZ sam ja na 24-36 sati prekidala sa injekcijama, a cure koje su bile na andolima 3 dana prije zahvata.

    i nisu injkekcije antibiotik, komotno ju možeš dati kad god (u vremenskom trajanju od 24 sata) nemoraš se buditi u 4 ujutro
    Posljednje uređivanje od mačkulina : 07.07.2015. at 11:32

  45. #1795

    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    150

    Početno

    Citiraj dzenica prvotno napisa Vidi poruku
    Pozz cure, za par dana trebam raditi anti Xa nalaz. Danas sam zvala da zakažem i sestra mi je rekla da Clexan primim 4 sata prije dolaska u ambulantu. Clexan primam otprilike u isto vrijeme (oko 23 sata). E sad Clexan na dan vađenja krvi bih trebala primiti u 04:00 ujutru, međutim ne znam da li smijem tako dugo biti bez Clexana, to je više od 24 sata. Moj hematolog je na godišnjem. Šta vi mislite o ovome?
    A šta je to anti xa nalaz? I ja sam na Clexanu,a nikad mi to nitko nije gledao u ova 2 mj. primanja? a ni ništa drugo.

  46. #1796

    Datum pristupanja
    Apr 2015
    Postovi
    4

    Početno

    Citiraj kaja76 prvotno napisa Vidi poruku
    A šta je to anti xa nalaz? I ja sam na Clexanu,a nikad mi to nitko nije gledao u ova 2 mj. primanja? a ni ništa drugo.
    Koliko sam shvatila hematologa, pomoću tog nalaza će utvrditi da li je doza Clexana koju primam adekvatna. Ako griješim neka me neko ispravi. Pored toga radila sam i D-dimer, aPTT, jetrene probe, feritin, krvnu sliku..

  47. #1797
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    Citiraj kaja76 prvotno napisa Vidi poruku
    A šta je to anti xa nalaz? I ja sam na Clexanu,a nikad mi to nitko nije gledao u ova 2 mj. primanja? a ni ništa drugo.
    http://klinkemija.kbcsm.hr/test.php?recordID=629
    pretraga na antitijela u tebi...tj da li uopće heparin djeluje i da li pomaže u terapiji i kako se stvaraju antitijela i kojom brzinom

  48. #1798

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Tamo gdje svijetli mali žižak...
    Postovi
    1,123

    Početno

    Citiraj mačkulina prvotno napisa Vidi poruku
    http://klinkemija.kbcsm.hr/test.php?recordID=629
    pretraga na antitijela u tebi...tj da li uopće heparin djeluje i da li pomaže u terapiji i kako se stvaraju antitijela i kojom brzinom


    Gledam svoje stare nalaze, i intervale koji su navedeni na ovoj stranici.

    Terapijski interval za niskomolekularni heparin (3-4h nakon zadnje doze): 0,40 - 1,10 IU/mL
    Sniženo: neadekvatna (preniska) doza LMW heparina, neadekvatno vrijeme uzorkovanja (>4 sata nakon zadnje doze)


    Ja sam vadila 3h nakon inekcije, a nalaz mi je uvjek bio < 0,05

  49. #1799
    bubicazubica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    902

    Početno

    Hvala na savjetima za davanje injekcija...sinoć sam si dala zadnju...i nekako mi se čini da mi se nisu pojavljivale plavice zadnjih par dana..nisam ničim prebrisala nakon uboda,samo bi pustila da se osuši.

  50. #1800
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Imam iskustva s iglama (a nisam đanki ) i ne mogu vjerovati koliko je igla od Clexana tupa i debela, za ne povjerovati. Nije mi bilo svejedno zabosti ju, pogotovo kad znam koliko davanje injekcija s oštrim i tankim iglicama može biti bezbolno (na stranu što sam heparin peče/boli). Meni su rekli da ga dajem pod kutom od 30 supnjeva i tako mi je bilo lakše, a danas mi je hematologinja rekla da ga mogu davati kako hoću, i pod 90/45/30 stupnjeva. Meni su ostajale crvene točkice i ponekad manja masnica, a sve u 40-tak dana koliko sam ga davala. Davala sam ga u noge.
    Posljednje uređivanje od Optimist : 22.07.2015. at 19:52

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •