Stranica 4 od 46 PrviPrvi ... 2345614 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 151 do 200 od 2278

Tema: Heparinke ili Fragminke, bivse i sadasnje..imam pitanje..

  1. #151
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    ja mislim da je šefica PT 2 dr. Škrablin (nekako mi se učinilo) ali pT 2 se bavi drugim poremećajima (ne koagulacijom)..stoga ma neka je neznam tko, po meni on nije dr. za moj problem :?

    to me isto podjeća na situaciju u mojoj struci, npr odvjetnik Nobilo je specijalist za kazneno pravo i sad dođe žena sa zahrtjevom za razvod braka i alimentacijom njemu :?

    Pa on nema veze sa tim, specijalnost mu je drugačija,ma koliko god bio dobar odvjetnik...


    sorry na of topic ali samo naglas razmišljam, laky draga odluka je samo tvoja...

    ponavljam želim ti svu sreću ovog svijeta

  2. #152
    nikka avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    602

    Početno

    Citiraj Isabel prvotno napisa
    Ja uzimam Andol 100 i Fragmin 2500iu i to od punkcije pa do danas.

    Folnu sam također pila 800mg od Kala, i to do 13tog tjedna i onda prema preporuci doktora prešla na Prenatal od Twinlaba - jednu tabletu. Kako nisam sigurna jel to dovoljno, a ipak mi se malo previše čine 2 te velike kapsule na dan, kombiniram sa (kršitelj koda)ovim Natal sokićem - jedan dan sokić, jedan dan Prenatal tabletica.

    I nadam se da radim ok.

    Doktor me vezano za vitamin A i heparin, kao ni za Andol 100 i Heparin nije upozorio, pa mislim da je terapija dobro prepisana.

    Isabel mene zanima da li si prije nego što ti je dr. prepisao Fragmin trebala napraviti pretrage krvi?
    Da li si samoinicijativno tražila da ti prepiše Fragmin ili se on sam odlučio na to?

  3. #153
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    Citiraj mačkulina prvotno napisa
    ja mislim da je šefica PT 2 dr. Škrablin (nekako mi se učinilo) ali pT 2 se bavi drugim poremećajima (ne koagulacijom)..stoga ma neka je neznam tko, po meni on nije dr. za moj problem :?
    Prof. Škrablin (ona mi je vodila trudnoću i napravila porod) nije prava šefica, ona samo mijenja Kuvačića koji se zbog ravnateljskih obaveza ne stigne baviti i odjelom.

    Meni je ona uvela Fragmin, preventivno.
    Svi nalazi su bili b.o.

    I slažem se s tobom u vezi izbora liječnika.

  4. #154
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    nažalost nemamo izbora (trombofiličarke).... taj problem radi i njime se isključivo profesionalno i samo time bavi jedini doktor u Hrvatskoj koji radi i ordinira u Petrovoj bolnici.

    Ovo sve oko trombofilije i uvođenje terapije kako sam taj doktor kaže jer improvizacija. Treba pogledati krv a krv se svka dva-tri tjedna u organizmu mijenja i najbitniji je laboratorij i dijagnostika.

    Nije lako trombofiličarkama

    Ostale koje Fragimin, Fraksiparin dobivaju preventivno a nisu trombofiličarke i ne moraju njemu u tu bolnicu...

  5. #155
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    I PT1 i PT2 se bave patologijom trudnoće, a to znači i koagulopatije, problemi s trombofilijom, imunologija itd. Razlika je jedino u tome koji je doktor stručniji, cjenjeniji, miliji ili što već od njega tražite, pa čak ni to nije uvijek najbitnije, nego jeste li mu i privatni pacijent ili tek padobranac na odjelu. Meni su kao padobrancu na PT2 (dakle, bez privatnih odlazaka Škrablinki i bez poznavanja Kuvačića, koji naleti samo kad su svi ostali na g.o.) preventivno napravili sve žive pretrage čim sam se došla javiti da sam trudna.
    E sad, nisam zadovoljna zbog nekih drugih stvari, ali mislim da mi tu i ne može pomoći ginekolog po struci, već mi fale podaci i mišljenja doktora iz drugih specijalističkih područja.

  6. #156
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    čuj koliko sam ja čitala na PT 1 piše Centar za dijabetes i prenatalni razvoj.

    Pod prenetalnim razvojem spada (zastoj u rastu bebe, koagulacija, te trombofilije..uznači uzročno posljednične veze prenatalnog razvoja)

    PT 2 - nisam čitala što piše ali iz razgovora cura na drugom jednom forumu koje boluju od Lupusa i autoimunih bolesti shvatila sma da se tamo time bave.

    Tamo liječe kortikostereoidima a na PT 1 ne

  7. #157
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    I na PT1 se bave imunologijom. Pa kod Đelmiša je Yana s autoimunom bolesti i terapijom kortikosteroidima, a nije uzimala heparin. PT znači patologija trudnoće u što ulazi svašta i oba se odjela bave svačim, a sad, stvar je izbora, sreće, informiranosti.
    Zapravo je najbolje kad si sam detaljno informiran o svom problemu pa još imaš neku vezicu u Petrovoj, tada ti bolničko liječenje u ovoj bolnici može biti produktivno, inače banana.
    Da vas ne plašim, cure, super je kad imate konkretan problem pa ga možete i tretirati (a tu je koagulacija i trombofilija najmanji problem jer zato postoji fraksiparin koji sanira stvar), ali meni već tri godine nitko nije postavio dijagnozu, a problem postoji. To i ne može Petrova, nego bih, poput Yane, trebala odležati mjesec dana na Rebru, a ovako se samo uzdam (uzalud) da ću jednom nekim čudom ipak uspjeti iznijeti trudnoću.
    mačkulina

  8. #158
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Hoću reći, mačkulina, i ja sam krivo mislila (shvatila i prenijela informaciju) da se Đelmiš bavi trombofilijama i daje hep., a Škrablin imunologijom i daje kortikosteroide (tako mi je rekao moj i vaš cijenjeni privatni doktor, imunolog i MPO-ovac), međutim nakon mjesec dana ležanja na odjelu vidim da je situacija vrlo šarena.

  9. #159
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    fakat prvi glas. nisam znala. Jer sam ga ja pitala pod što spada njegov djelokrug odjela pa mi je tako objasnio.

  10. #160
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Citiraj mačkulina prvotno napisa
    fakat prvi glas. nisam znala. Jer sam ga ja pitala pod što spada njegov djelokrug odjela pa mi je tako objasnio.
    Sigurno ti je točno rekao, ali to nisu jedini problemi u trudnoći, to mu je vjerojatno specijalnost, ali ne znači da se ne može pozabaviti i drugim problemima.

  11. #161
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    [quote="vikki"]
    Zapravo je najbolje kad si sam detaljno informiran o svom problemu pa još imaš neku vezicu u Petrovoj, tada ti bolničko liječenje u ovoj bolnici može biti produktivno, inače banana. [quote]

    nažalost ne samo u Petrovoj, u bilo kojoj našoj državnoj bolnici je tako

    [quote="vikki"]
    Da vas ne plašim, cure, super je kad imate konkretan problem pa ga možete i tretirati (a tu je koagulacija i trombofilija najmanji problem jer zato postoji fraksiparin koji sanira stvar), ali meni već tri godine nitko nije postavio dijagnozu, a problem postoji.

    da to je zaista tužno i koma. meni je heparinom postavljena dijagnoza ali kako si i sama rekla jednino da probaš sa kortikostereoidima.

    Citiraj vikki prvotno napisa
    To i ne može Petrova, nego bih, poput Yane, trebala odležati mjesec dana na Rebru, a ovako se samo uzdam (uzalud) da ću jednom nekim čudom ipak uspjeti iznijeti trudnoću.
    mačkulina
    Draga a da li znaš gdje bi trebala ležati na Rebru?? Da li znaš kojem se doktoru javiti?

  12. #162
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    ajme ovo sa quotanjem ispalo dno-dna...

    a post ne mogu izbrisati..vikki nadam se da ćeš razumjeti što sam pisala

  13. #163
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Dakako da razumijem, znaš da sam dokona u bolnici, imam vremena
    Ma ja sam ti očekivala od Bosnićke prije dvije godine da će mi makar kakvu dnevnu bolnicu složiti pa da sve obavim, ali dok sam došla na red, mnogi simptomi su se povukli, ostalo je opadanje kose, noktiju, anemija, mjesecima povišena temp., povišen imunoglobulin koji fakat znači autoimunu ili tumorsku bolest i ona je zaključila da to sigurno nije lupus, već možda lupus like sindrome (lupus izazvan lijekovima, što jeste moguće, jer sam se uz hiramicin sunčala po cijeli dan, a tetraciklin i sunce znaju napraviti rusvaj), tj. vjerojatnije psorjatični artritis (zbog artralgije sitnih zglobova i lakata).
    Ha ha, sad zvučim ko Jeremija, ja se fizički osjećam odlično, ali znam da imam problem.
    Da ne skrećemo s teme pdf-a, Yana mi ima dosta savjeta što se imunologije tiče i dr. za preporučiti pa možda nešto organiziramo kad izađem iz bolnice.
    Baj d vej, Bosnićka mi je rekla da meni heparin neće pomoći, i evo, bila je u pravu.

  14. #164
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    ček pa ti imaš antifosfolipidni sindrom, zar ne?

    kako se on liječi u trudnoći?

  15. #165
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Liječi se terapijom heparin/aspirin/kortikosteroidi (po "potrebi"). Međutim, antifosfolipidni mi nije dijagnosticirao imunolog nego ginekolog (njih trojica iz tri različite klinike), a to je autoimuna bolest. Imunologinja je rekla da ja nema APS jer se kod APS-a događaju pobačaji češće u 2. i 3. trimestru ili se rađaju male, neuhranjene bebe (i uz terapiju). Meni je LAC negativan, a on je daleko jači marker za APS od aCl-a koji mi je jedini pozitivan kriterij za APS.
    Dalje, postoji primarni APS (kada su problem samo antifosfolipidna antitijela i terapija je hep/asp, dosta uspješna) i sekundarni APS koji je prateća pojava teže autoimune bolesti, najčešće sistemskog lupusa, a tu je onda pomoći malo teže. Meni lupus nije dijagnosticiran, ali postoji sumnja, a sa sumnjom se mogu frigati.

  16. #166
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    znači ako je malo povišel ACL - onda heparin/aspirin
    ako je više povišen ACL - onda heparin/aspirin/kortikosteroid

    jesam li dobro ja to pohvatala?

    kod tebe je bio jako povišen ali si aspirinom uspjela to smanjiti...

    Da li si ga sada vadila, kada si pod pola aspirina i fragimina - da li si vadila ACL????

    Sadašnje vrijednosti su bitne ako ti je u granicama normale onda nije to to?

  17. #167
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Nažalost, mislim da nije tako jednostavno. Meni se nije od aspirina snizio aCl. Najprije je aCl-IgM bio jako pozitivan (36), nakon par mjeseci je pao na umjereno pozitivnu vrijednost (22, i to je bilo u prošloj trudnoći), a sada se ponovno popeo na 30, s time da mi je prvi put pozitivan i aCl-IgG (17) koji je dosada bio negativan. Ta vrijednost nije ovisna o aspirinu ili ne samo o aspirinu, meni je rečeno da jednom kada ga imam, imat ću ga uvijek, bez obzira na terapiju, jer ako nije pao nakon 6 tjedana, znači da nije označavao neki akutni upalni proces, već kronični. Može biti da je povišen i zbog endometrioze i da mi je stimulacija gonalima isprovocirala žarišta endometrioze i odmah se povisio i IgM, nitko sa sigurnošću ne može utvrditi to. I endometriozu drže autoimunom bolesti, a i kronična je (nikad ne znaš kad će se vratiti dok god imaš mengu), tako da nemaju doktori egzaktne odgovore. Hoće li se uključiti i kortikosteroidi u terapiju, ovisi. Ja sam sad pokušala samo s hep/asp, jer mi je tako savjetovano, a vjerujem da će u idućem pokušaju dodati i kortikosteroid (ili ću ga ja sama nabaviti), jer ako nije upalila jedna kombinacija, možda će druga.
    To se, nažalost, kod mene svelo na metodu pokušaja i pogrešaka, samo što imam otegotnu okolnost - malu rezervu jajnih stanica i visoke godine - tako da nemam još puno vremena za nove pokušaje.
    Duić npr. koji je doktorirao na APS-u (između ostalog) je na osnovu praćenja i istraživanja trudnica s poviišenim aCl-IgM zaključio da on sam po sebi, a bez povišenog LAC-a (koji je meni uvijek uredan) ne izaziva pobačaje u 1. tromjesečju.
    Pa ti sad budi pametan.

  18. #168
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Kratki zaključak: za APS uglavnom daju samo hep/asp, ali u literaturi piše da se prepisuju i kortikosteroidi.

  19. #169

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,585

    Početno

    vikki, nadam se jos uvijek za dobar UZV sutra, no ukoliko na zalost ne bude OK prije konacnog zakljucka s ucinkom ove terapije aspirinom i heparinom treba sacekati kariogram i analizu resica, da se to prvo iskljuci.

    Iscitala sam sto ste sada sve napisale pa bih probala pojasniti par stvari.
    Na temu APSa se jos dosta istrazuje i dokazuje, pa se tako i pretrage, terapije... kroz vrijeme nadopunjuju i mijenjaju. Heparin i aspirin su tu danas priznata, poprilicno uspjesna terapija koja po raznim izvorima u trudnocama daje i preko 70% uspjeha (a u nekim izvorima spominju da je kod APSa bez takve terapije sansa ispod 10%). Neki lijecnici jesu dok drugi nisu za kortikosteroide (cini mi se da su se ranije vise davali), a neki spominju i terapiju intravenskim imunoglobulinom, verujem da je tu bitno i koja se bolest krije iza APSa.

    vikki, mislim da sam ovo sto cu sada napisati tebi ranije poslala, no sada cu zbog drugih napisati par detalja.

    U jednoj relativno svjezoj medicinskoj studiji sam pronasla da su internacionalni kriteriji za diagnosticirati APS slijedeci:

    A. Klinicki kriteriji
    1. Vaskularna tromboza
    Jedan ili vise klinickih epizoda atrerijske, venske ili tromboze malih zila, koje se dese u bilo kojem tkivu ili organu i potvrde se s Doplerom ili histopatoloski. Histopatoloski treba iskljuciti vaskulitis.
    2. Gestancijska smrt
    a) jedna ili vise smrt normalnog fetusa iza 10 gestacijskog tjedna
    b) jedno ili vise rodjenje normalnog fetusa s 34 ili manje gestacijske dobi, uz pre-eklampsiju, eklampsiju ili zaostatke u razvoju
    c) tri ili vise spontanih pobacaja PRIJE 10 gestacijskog tjedna, iskljucujuci kromosomske uzroke ili uzroke sa strane majke

    B Laboratorijski kriteriji
    1.ACL: IgG or IgM koji su umjereni ili visoki (iznad 20) izmjereno u dva ili vise navrata, pretraga mora biti standardizirana ELISA
    2. LAC: antitijela u plazmi, detektirana prema International Society of Thrombosis and Hemostasis.

    Ovo ne znaci da pojedinac mora imati sve da bi se sumnjalo i dokazalo APS (desava se da zene van trudnoce nemaju apsolutno nikakve simptome). A skoro svi izvori navode da ne mora biti pozitivan i LAC i ACL, dapace kazu da je za diagnosticirati APS dovoljno da je samo jedno od tih antitijela prisutno u vise navrata, a gledaju se tu i dodatna antitijela npr. antibeta2-glucoprotein (prof. Reagan tvrdi da je LAC cesci, a rijetko su zene pozitivne na oba testa).

    Kazu da se APS moze pojaviti kao nuspojava kod razlicitih bolesti, nabrajam samo dio da vidite koliko je problem kompleksan:
    - Imunih: Systemic lupus erythematosus (25-50%), idiopathic thrombocitopenic purpura, (30%), rheumatoid arthritis (33%), psoriatic arthritis (28%), Sjögren's syndrome (42%), giant cell arteritis/ rheumatic polimyalgia (20%), mixed connective tissue disease (22%), systemic sclerosis (25%), Behçet's disease (20%), poliarteritis nodosa, dermatomyositis/polimyositis, autoimmune hemolytic anemia, active chronic hepatitis
    - Hematoloskih: Myelofibrosis, von Willebrand's disease, paraproteinemias
    - Infekcijskih: Syphilis, hanseniasis, tuberculosis, micoplasma, Lyme's disease, malaria, HIV infection, hepatitis A, hepatitis C, HTLV-1, mononucleosis, adenovirus infection, parvovirus infection, measles, varicella, mumps, bacterial infections (endo carditis and sepsis)
    - Neuroloskih: Sneddon's syndrome, miastenia gravis, multiple sclerosis, migraine (hemicrania)
    - Kod koristenja lijekova: Clorpromazine, phenytoin, hidralazine, procainamid, quinidine, clozapine, streptomicin, fenothiazines

    Sigurno da kada je APS povezan s pojedinom od ovih bolesti onda primarno treba tretirati tu bolest (ako se uspije dokazati!) specificnim lijekovima za tu bolest (ako su to kortikosteroidi - onda kortikosteroidima i td.), a na to jos po potrebi ici s profilaksom aspirinom i antikoagulansima (i van trudnoce) i onda jos u trudnoci po potrebi ici i s heparinom. Kako se vidi tu treba ukljuciti vise specijalizacija i nije jednostavno.

    Sretno

  20. #170

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    ovo što sam pročitala u najmanju ruku zvuči zapanjujuće, to je toliko komleksna tematika, a koliko se doktora time bavi i to prizna kao problem? mogu se nabrojat na prste jedne ruke

  21. #171

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,585

    Početno

    Zo, da, slozeno je, no tjesi da se uz aspirin i heparin i nesto srece sanse za uspjeh dizu s 10% na 70%

  22. #172
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    lilum
    Upravo sam to htjela reći - da se kod mene tretira APS (i meni je zapravo manje važno imam li ga ili nemam budući da terapiju koja se za njega daje uzimaju i cure koje ga nemaju, preventivno, neuspjeli IVF-ovi itd.), a bojim se da se ne liječi osnovni problem koji imam, a to bi mogao biti SEL (lupus) ili nešto slično. Ja doktorima jednostavno ne izgledam bolesno i shodno tome ne šalju me da napravim sve one anti- razne pretrage. Liječenje APS-a neće dati rezultat, ako je to samo popratna dijagnoza.
    Naravno, sad će se napraviti kariogram ploda i bakteriološka obrada koriona (mada ona često ne uspije jer je u 9. tjednu vrlo tanka ta placenta iliti tako nešto što uglavnom onemogući pretragu - potrebna je izrazita stručnot pri uzimanju materijala i ODMAH ga treba obraditi jer u protivnom propada; koliko će si doktor koji će mi raditi kiretažu dati truda, to je pitanje, i APS su mi dijagnosticirali pri zadnjoj kiretaži samo zato da ne bi radili kariogram - šta će se ljudi zadavati posao).
    ZO , lilium je maher za ovo područje (ja sam laik totalni, nastojim je pratiti i informirati se jer vidim da od doktora neću dobiti bogzna što).
    Cure

  23. #173

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,585

    Početno

    vikki, i ja sam laik samo nesto brze pronalazim i povezujem informacije (a kroz vrijeme mi je i ovo podrucje postalo vise od hobija)
    Sretno!

  24. #174
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    a zašto onda meni hematolog tvrdi da antifosfolipidni sindrom se očituje od 20-30 tjedna trudnoće a ne ranije

    ja više niš ne kužim majke mi

  25. #175

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,585

    Početno

    mackulina,
    dosta izvora navodi da se statisticki gledano APS cesce ocituje u drugom trimsteru, no dosta izvora spominje da kod dijela zena moze smetati i od samog pocetka, doduse kod nekih rijetkih sretnica cak i ne mora smetati - ima cak i toga! (vidis uz koje se sve bolesti povezuje, slozeno je to)

  26. #176
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    curke ja sam pozitivno ostala :shock: koliko ovdje ima znanja...pa ja sam mala beba koja o ovome vrlo malo zna u uspordbi s vama. Svaka vam čast!

    Ja sam se zbog tremboflebitisa (tromb mi upalio venu, prvi put u životu) pridružila skupini heparinki od prošlog tjedna, hebena genetika?! E sad meni se upala smirila s antibioticima i heparinom a Đelmiš mi je rekao da ću trebati uzimati heparin do kraja T. i još 2 tjedna nakon poroda.

    E sad što mi nije jasno:
    koliko često bi se trebali ponoviti nalazi da se vidi da se nije drastično smanjio broj trombocita zbog heparina? (trombocitopenija)

    Meni je kontrola zakazana za 2 tj. i moram priznati da mi ovo pikanje ne ide baš dobro, nikad nisam voljela igle, pogotovo gledat kako mi se zabijaju pod kožu, uh,sva se naježim pri toj pomisli,kad to netko drugi radi sve OK.
    Milsim da još nisam dobila još sve svoje nalaze (radili trombofiliju kad sam zaprimljena u bolnicu na 4 dana), ali mi je Đ. rekao kad dođete na kontrolu onda ćemo imati i sve vaše nalaze :? , e sad mene zanima ako je to bila trenutno upala, ima li šanse da neću trebat primat heparin do samog konca trudnoće ili barem rjeđe? to mislim u slučaju da nemam neku nasljednu trombofiliju.

    Meni su pokazali ali samo jednom u bolnici pikanje u butinu, ali morat ću provjerit jedan dan u nekom domu zdravlja jel si ja to dobro dajem jer su mi rekli kut 45 stupnjeva a vi ovdje spominjete 90, a navodno kad se koža nakon injekcije malo nadigne dala sam si injekciju previše površinski. :?

    Nekako sam uvjerena da sam nastavila piti aspirin 100 (po uputi svog dr. R), a ne prestala (po svom nahođenju) da ne bi ni došlo do prijeteće tromboze.

    Isto me muči sam porod, kako je s krvarenjem ako nam je razrjeđena krv, što s epiduralnom?treba li biti neka pauza od heparina prije poroda? ne želim ništa raditi na svoju ruku,ali volim ipak imat neke informacije i znati zašto se nešto radi.

    Malo brzinski pišem post pa je navrat - nanos, ali eto u svijet heparina sam ušla prije tjedan dana, pa me dosta stvari zbunjuje.

    Trudnoća se dogodila prirodnim putem ali nakon 3 godine neuspjeha ( potpomognuta) pa mi je već na vrh glave razne kemije, i srdetsava koja mi se ubrizgavaju u tijelo pa sam valjda zato oprezna a i po prirodi sam full prirodni tip.

    sorry na ovako dugom postu i hvala na odgovorima,ako ih znate što ne sumnjam

  27. #177

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,585

    Početno

    Lili75,
    u dobrim si rukama!
    Dok od svojih doktora ne dobijes relevantne informacije, evo par info. koje sam pronasla:

    - Mislim da je rizik za tormbocitopeniju uz ove danasnje niskomolekularne heparine jako mali. Neka ispitivanja pokazuju da je za heparinski induciranu trombocitopeniju (HIT) kod upotrebe niskomolekularnih heparina vjerojatnost 0,2%, a s nefrakcionalnim je to bilo 2.6%, a jedna studija iz 95 cak na svom uzorku uopce nije ulovila pacjenta na niskomolekularnim heparinom i HITom.

    - Sto se tice epiduralne to isto doktor mora odrediti s obzirom na dozu - neki kazu da s manjim dozama niskomolekularnog heparina epiduralna nije problem i daje se, no po nekim izvorima treba proci 10-12 sati od zadnje doze do epiduralne. Koliko znam ove preventivne doze ne razrijedjuju krv bas jako (npr. na koagulogramu APTV i PV su u granicama).

    Dobro je sto si obavila kompletne pretrage, na zalost na neke nalaze se tu duze ceka. Kod tebe je specificno to sto ti se trombofilija vec manifestirala, koliko vidim kod takvih slucajeva zene najcesce ostaju na heparinu do par tjedana nakon poroda, doktor ce odrediti sto je za tvoj slucaj najbolje.

    Prakticarke makculina, uporna... ce ti sigurno reci koliko cesto se krv kontrolira i kako se najbolje bockati.

    Sretno!

  28. #178
    sanja74 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb - Trešnjevka
    Postovi
    1,578

    Početno

    Meni su rekli da zbog HITa trombocite kontroliram svakih 3-4 tj.

  29. #179
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    Praktični dio Fraxiparina....

    ja bodem pod 45 stupnjeva pod kožu..

    Prije istisnem zrak od paranoje da ne ubodem žilu i ne dogodi mi se zrak u žili i da ne dođe do srca krvotokom...

    Uzmem onaj pozamašni celulit (koji se je eto u 19 tjedana nakupio) i tu ubodem..

    Injekcije držim u frižideru..

    Kada unosiš sadržaj injekcije radi to sporo jer će te manje peći...

    I to je to..dezimficiraš prije i dezimficiraš poslije

    Nekad imaš podljev a nekada ga nemaš imaš samo kvrgu..

    to ti ovisi o načinu samodavanja te brzini kojom sadržaj unosiš a modrica ovisi da li si pogodila kapilaru ili ne

    Romantično..zar ne?

  30. #180
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Lili, što se pikanja tiče, meni sestre kažu da ide između 45 i 90 stupnjeva, a sad je li to malo dublje ili pliće, važno je da se cijela doza aplicira. Ja sam sebi isto davala pliće i imala veće podljeve, a vidim da mi u bolnici daju svakako (najčešće visoko u rame, tj.mišić, možda zato što baš nemam mesa na nadlakticama).
    I nisi jedina smotana s injekcijama, ja si iskopam takvu rupu na mjestu apliciranja samo zato što mi je ruka nesigurna i uvijek sam malčice uznemirena kad si je dajem.
    mačkulina, upravo to je meni imunologinja na Rebru rekla - da nemam APS jer se on očituje u 2. i 3. trimestru, a ginekolozi koji se bave reproduktivnom imunologijom da imam. A meni je, brate, svejedno što imam i kako se to zove, samo da mi daju kakav "eliksir" pa da uspijem izvući bar jednu trudnoću.

  31. #181

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,585

    Početno

    vikki

  32. #182
    uporna avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    3,848

    Početno

    E sad ovako.
    Ja sam bila 1. puta na pretragama 26.11. kad nisam još znala da sam trudna i tada mi je određena doza prema nalazima. Od tada niti jednom nisam vadila krv, navodno ćemo sljedeći put vidjeti kad ću ići opet u bolnicu, a tad ću biti 15. tjedan trudnoće.
    Da je ovo komplesna tema - je i ja sam se pomalo pogubila u njoj, ali sam i prilično zadovoljna jer sam uspjela izganjati sve pretrage i saznati za dr.Đ. i to puno znači jer nitko me nikad nije od lječnika uputio bilo kuda osim moj socijalac prije više od 10 godina nakon spermiograma MM na VV.
    Sve ostalo je istraženo na ovim stranicama i primjenjeno u praksi, po metodi uzmi stvar u svoje ruke i bori se za sebe.
    Kad sam došla dr.D., pitao me zašto sam došla (zato što sam prošla xy postupaka niti jedan uspješan) i dobila popis pretraga. Kad sam s tim došla socijalcu pitao me je kako sam došla do dr.D. (lijepo čula i naručila se). I tako je krenulo. Više me socijalac ništa ne pita samo piše uputnice i zato sam mu zahvalna.

    A meni je, brate, svejedno što imam i kako se to zove, samo da mi daju kakav "eliksir" pa da uspijem izvući bar jednu trudnoću.
    Ovo je dobro rečeno jer stvarno je nebitno koji je problem već da se on definira i liječi kako bi svi uspjeli biti roditelji.
    vikki

  33. #183
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Cure, hvala vam na informacijama, sve vas puno i

    Šta bih bez vas?
    vikki, ~~~~~ za ovaj put i eliksir,
    uporna pa već 15 tj. vauuu kako vrijeme leti?!bravo!!!

    tako mi je drago da su tu neka meni poznata imena i drage osobe: vikki, uporna, isabel, mačkulina, yana, Lilium (za tebe znam i preko dr. R. može preko pp), sretna,..sorry ako nekog zaboravih...

    zlata ste vrijedne!!!! curke moje!!!!
    Sad letim do svoje dr. zbog bolovanja pa ću usput tražit još jednu lekciju za davanje injekcija (štrepsa do kraja )

  34. #184

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,585

    Početno Curiosity Killed The Cat :-)

    Citiraj Lili75 prvotno napisa
    za tebe znam i preko dr. R. može preko pp
    Draga Lili75,
    samo da je tebi situacija pod kontrolom!
    moram priznati da si me iznenadila s citatom
    Nisam redovna pacijentica dr. R, no bila sam kod njega na konzultacijama i na mene je ostavio odlican dojam!

    Sretno i velika

  35. #185
    sanja74 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb - Trešnjevka
    Postovi
    1,578

    Početno

    Meni je koma kad mi iscuri nakon davanja injekcije kapljica heparina. Uvijek se pitam koliko je ostalo.. jel bi trebala to "nadoknaditi"...
    Ma ne iscuri mi često, možda jednom u 10 dana po kap, ali..

  36. #186

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    670

    Početno

    Citiraj sanja74 prvotno napisa
    Meni je koma kad mi iscuri nakon davanja injekcije kapljica heparina. Uvijek se pitam koliko je ostalo.. jel bi trebala to "nadoknaditi"...
    Ma ne iscuri mi često, možda jednom u 10 dana po kap, ali..
    ne brini se draga, to je sve normalno
    tako sam radosna zbog tebe trudnice....

  37. #187
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    Citiraj sanja74 prvotno napisa
    Meni je koma kad mi iscuri nakon davanja injekcije kapljica heparina. Uvijek se pitam koliko je ostalo.. jel bi trebala to "nadoknaditi"...
    Ma ne iscuri mi često, možda jednom u 10 dana po kap, ali..
    kak ti iscuri?? meni uvijek sve uđe u mene...

    do zadnje kapi ja to zabijem u sebe

  38. #188

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    204

    Početno

    Citiraj mačkulina prvotno napisa
    Citiraj sanja74 prvotno napisa
    Meni je koma kad mi iscuri nakon davanja injekcije kapljica heparina. Uvijek se pitam koliko je ostalo.. jel bi trebala to "nadoknaditi"...
    Ma ne iscuri mi često, možda jednom u 10 dana po kap, ali..
    kak ti iscuri?? meni uvijek sve uđe u mene...

    do zadnje kapi ja to zabijem u sebe
    a kak ti ne iscuri na početku ako istiskuješ zrak, kako znaš da si ga istisnula... ja ako ga idem istisnuti barem kap dvije izađu, dva puta mi je dosta štrcnulo od potiska pa te nisam ni dala nego nove...
    a na kraju kad izvadim, mada istišćem do kraja dok je još u koži, kad izvadim onda još ak stisnem zna izaći mala kap... ne znam... i mene brino pogotov zato kaj mimam samo 0,3ml fraxiparinea. sutra idem đelmišu pa ću baš pitati...

  39. #189
    sanja74 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb - Trešnjevka
    Postovi
    1,578

    Početno

    Citiraj mačkulina prvotno napisa
    kak ti iscuri?? meni uvijek sve uđe u mene...

    do zadnje kapi ja to zabijem u sebe
    Kad izvučem iglu, ponekad mi izađe kap krvi, ponekad kap heparina. Pikam se u nogu.

  40. #190

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    204

    Početno

    Citiraj sanja74 prvotno napisa
    Citiraj mačkulina prvotno napisa
    kak ti iscuri?? meni uvijek sve uđe u mene...

    do zadnje kapi ja to zabijem u sebe
    Kad izvučem iglu, ponekad mi izađe kap krvi, ponekad kap heparina. Pikam se u nogu.
    a tebi iz noge? meni iz šprice...

  41. #191
    sanja74 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb - Trešnjevka
    Postovi
    1,578

    Početno

    Citiraj Novel prvotno napisa
    a tebi iz noge? meni iz šprice...
    Pa sve do kraja "iscijedim" u sebe.
    Zrak ne istiskujem.

  42. #192

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    204

    Početno

    Citiraj sanja74 prvotno napisa
    Citiraj Novel prvotno napisa
    a tebi iz noge? meni iz šprice...
    Pa sve do kraja "iscijedim" u sebe.
    Zrak ne istiskujem.
    da, j aponekad da ponekad ne...najčešće da.
    i istišćem do kraja, al kažem kad istiskujem monda mora izaći, jer kak inače znaš da si istusnuo zrak, al meni zna i kad ivadim špricu pa kada pokušam još stsnuti da vidim, izaći mala kap.
    al dobro, mislim da to nije niš strašno.

  43. #193
    Isabel avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,365

    Početno

    Ja se od prošlog tjedna pikam u butine, jer mi je tiba već velika, počela sam dobivati podljeve, i bed mi je pikati se u bušu, kad znam da je mrvica sve veća, strah me.

    U butine mi je ok, isto me boli i peće, malo, ali također ne istiskujem zrak, nego kako ubodem, tako pokalo istisnem vijelu količinu šprice u nogu, obično na kraju bude samo onaj balončić zraka. Pričekam koju sekundu i pokalo izvadim, i nikada mi ništa, niti iz igle niti iz tijela ne šprica van.
    Imam male tamnocrvene točke dan nakon uboda, podljeve srećom ne.

    Ja sam u prvoj trudnoćo istiskivala zrak i imala sam puno veće i češće podljeve, više me je bolilo, znalo mi je špricati nekad iz tijela nakon izvašene igle...

    Znam da je kod Gonal Pena krucijalno da se igla nakon istiskivanja ostavi još par sekundi(5-6) u tijelu, jer lijek još curi. Jednom sam izvukla Gonal odmah nakon, i još mi je pola curilo van .

    Možda je slično i kod Heparina.

    E da pitam, meni se par puta desilo da kad sam izvadila iglu nakon pikanja, da mi je pojavila kapljica dvije krvi iz uboda. Ja bi kao i uvijek obrisala s alkoholiziranom vaticom, i bilo bi ok. Ali se prestrašim. Pa nisam to venu ili nešto takvo ubola, možda kakvu žilicu, ili prokrvljeniju kožu??

  44. #194
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Što se tiče krvi i pikanja u nogu, kažu mi sestre u bolnici da kad zapiknem iglu (ako se bojim da ne dam u kakvu kapilaru), malo povučem natrag i ako se crveni, znači da sam zabola u neku žilicu, pa treba samo izvući injekciju i piknuti u drugo mjesto.
    A uvijek izađe kapljice prije i kapljica poslije, no sumnjam da o rezultat ovisi o dvije kapljice.
    Sretno, cure!

  45. #195
    Isabel avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,365

    Početno

    Cure, kako vi dobivate Heparin preko socijalnog? Ja imam problema...

    Koja je procedura dobivanja Fragmina na recept?

    Naime, ja sam u bolnici prema preporuci dr, Đelmiša (koji mi je rekao da što bezveze plaćam lijek, kad ga mogu dobiti na recept) dobila terapiju heparinom (Fragmin) napisanu na Otpusnom pismu i sestra s PT1 me je uputila u Trudničku kliniku kod Đelmiša da tamo vidim.
    Sestra tamo me je zapisala, i rekla da kad donesem uputnicu za 30 komada od svog socijalnog ginekologa, pa da mi ih naručiti.

    Ja sam bila kod svog soc. gin. ali on naravno nema pojma o tome, bljezgara kako to nije priznat lijek na popisu HZZO-a (a je!), da se to ne može i ne daje na recept, i kako mi on to ne može dati :Shock: !

    I što sad?!?! Ja se mogu s njim do mile volje svađati tamo snjim, ali on mi recept ne da. Kao, ne može.
    Opća praksa mi također ne može dati, i kak da ja sad riješim tu problematiku.
    Soc. gin. me šeće - kaže neka odem kod MPO doktora (recimo dr. Đelmiš ili kod nekoga sa Sv. Duha) da mi oni daju recept, jer oni kao MPO doktori jedini mogu.
    Gdje ću ja sad opet šetati po bolnicama i moljakati recept za Fragmin, i da ne kažem tako svakih 30 dana :Shock: ??!?!


    Kaj da radim??


  46. #196
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Ajme, Isabel, daj mu zaprijeti - medijima, čime god. viči, pošalji TM-a... kakvi idioti. Koliko znam, cure bez problema dobivaju uputnice od raznih soc. ginića (ja nemam iskustva jer ih dobivam dok ležim u bolnici, a doma sam imala također one koje sam sama platila).

  47. #197
    sanja74 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb - Trešnjevka
    Postovi
    1,578

    Početno

    Ja sam prvih cca 2-3 mjeseca kupovala heparin. Onda mi je dr koji mi vodi trudnoću rekao da ga mogu dobivati preko bolnice.
    Bila sam u bolnici jedan dan-forme radi. Dr je poslao moju povijest bolesti na neku komisiju, i odobreno mi je da s obzirom na dijagnozu i ranije spontane dobivam heparin do kraja trudnoće + još 6 tjedana.
    Onda sam s otpusnim pismom išla svojoj dr opće prakse, da mi da uputnicu za dnevnu bolnicu - hematologija. I onda s tim na hematologiju na SvDuhu. Tamo popričala s hematologom, on mi odobrio heparin. I dobila sam ga za 30 dana.
    Sad bi svakih 30 dana trebala kod opće prakse po uputnicu za heparin (dnevna bolnica), pa na SvDuh po lijekove.

  48. #198

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    204

    Početno

    Isabeltrebaš tražiti UPUTNICU ZA BOLNIČKO LIJEČENJE FRAGMINOM (kod mene fraxiparineom) i napisati one jedinice koliko i komada, a ne recept.
    tako su meni rekli za fraxiparine i baš danas idem po drugu uputnicu...

  49. #199

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    204

    Početno

    Citiraj Novel prvotno napisa
    Isabeltrebaš tražiti UPUTNICU ZA AMBULANTNO LIJEČENJE FRAGMINOM (kod mene fraxiparineom) i napisati one jedinice koliko i komada, a ne recept.
    tako su meni rekli za fraxiparine i baš danas idem po drugu uputnicu...
    sori ne bolničko, već ambulantno

  50. #200
    Isabel avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,365

    Početno

    I teta u Perovoj, tamo u ambulanti ti se nije na to bunila kad si donijela uputnicu a ne recept?

    Jer meni je baš rekla recept, pa me sad to buni

    Probati ću bilo što dobiti, pa vidjeti!

    Hvala !

Stranica 4 od 46 PrviPrvi ... 2345614 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •