Stranica 1 od 46 12311 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 2278

Tema: Heparinke ili Fragminke, bivse i sadasnje..imam pitanje..

  1. #1
    bebomanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Austria
    Postovi
    934

    Početno Heparinke ili Fragminke, bivse i sadasnje..imam pitanje..

    Posto sam po mojoj procjeni uz Fragmin prvi puta uspjela pospjesiti implantaciju i sada sam u 15tj. trudnoce,pitam se koliko dugo ste vi spricale Fragmin ili Heparin?
    Moja ginicka kaze da bi najkasnije u 22-tjednu trebale prestati i sa njim i sa Aspirinom 100 a ja se bojim i ne znam jel to pametno.
    Inace....nalazi su svi ok i pocela sam sa Fragminom iskljucivo zbog 7 neuspjelihIVF pokusaja koje sam imala iza sebe..

    Hvala!

  2. #2
    Naomi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Preko velike bare, srcem u ZG
    Postovi
    546

    Početno

    Draga, ja od svega toga sto si nabrojala uzimam samo aspirin i doktor je rekao da cemo nastaviti tako do 34. tjedna. Za ostalo ne znam, ali ako su ti svi nalazi za 5, onda je stvarno dobro posavjetovati se s vise strucnjaka i vidjeti kako dalje...

  3. #3
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Nažalost, nisam imala priliku dugo se pikati, ali gotovo sam sigurna da se i jedno i drugo uzima dulje od 22 tjedna, do 33. ili 34., ako je u pitanju APS, sklonost trombofiliji i sl., čini mi se. Barem je tako meni rečeno. U utorak idem vidjeti nalaze testova trombofilije i ostalih dr. u Petrovu koja će me voditi zatrudnim li opet, pa ću je baš pitati. Ja sam na Andolu stalno, zbog kardiolipina.
    Ako su ti svi nalazi u redu, možda i nema smisla uzimati tijekom cijele trudnoće terapiju. Ne znam kakva ti je ginićka? Da se obratiš nekome tko se bavi reproduktivnom imunologijom?

  4. #4
    bebomanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Austria
    Postovi
    934

    Početno bebomanka

    Naomi
    vikki da,bas sam postavila pitanje i dr.Radoncicu na "Zdravlje-zivot" forumu pa cu vidjeti sto on kaze...On mi je i preporucio Fragmin cisto da dodje do implantacije blastociste sto smo i uspjeli...

  5. #5
    kik@ avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    768

    Početno

    Naomi-draga sta ti jos uvijek uzimas terapiju ili samo aspirin?

  6. #6

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,585

    Početno

    Kao "teoreticar" samo cu nadodati da prof. Regan iz bolnice St.Mary iz Londona isto za antifosfolipidni sindrom kaze terapija do 34 tjedna trudnoce, a za zene koje su prethodno imale trombozu i zacepljenja zila jos barem 6 tjedana iza poroda

    Sretno cure

  7. #7
    Naomi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Preko velike bare, srcem u ZG
    Postovi
    546

    Početno

    Draga kik@, ja sam samo na aspirinu. Posljednji testovi prije trudnoce su svi bili uredni i receno mi je da ne trebam heparin. Ne znam zasto, ali cijelo vrijeme imam osjecaj da mi taj aspirin stvarno pomaze. Onako, kao neka intuicija.
    Bebomanka, mene su prije trudnoce slali kod strucnjaka za poremecaje krvi (hematolog) i on je zakljucio da ne trebam heparin. Koliko sam ja primjetila, MPO-ovci, iako veliki strucnjaci u svom podrucju, ipak ne znaju sve. Ako imas prilike popricati sa pravim strucnjakom za krv, svakako to ucini.
    Lilium

  8. #8
    bebomanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Austria
    Postovi
    934

    Početno bebomanka

    lilium znala sam da ces mi se javiti!
    Jedva cekam tvoju pricu,draga...~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  9. #9
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Upoznala sam curu koja je cijelu trudnoću preležala i stalno su joj mijenjali količinu fragmina (i ostalih lijekova koje je dobivala) ovisno o nalazima koagulacije. Ležala je u Petrovoj, a hematolog joj je bila dr. s Rebra. E, sad, kako se uopće dolazi do hematologa kod nas? Dobiješ preporuku i uputnicu od prim. ginekologa prije planirane trudnoće ili tek kad zatrudniš ovi iz bolnice kontaktiraju s hematologom :?
    Nažalost, nisam opet srela tu curu da je pitam za detalje, baš bi me zanimalo kako to ide...

  10. #10

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,585

    Početno

    bebomanka

    vikki,
    nije lose tu vezu s hematologom uspostaviti i prije trudnoce i vidjeti za strategiju-i-taktiku - jedna nasa forumasica koja je PAI-1 4g/4g homozigot je bas nedavno bila do hematologa na Rebru; treba se naruciti, uputnicu daje lijecnik opce prakse, pogledaju ti sve nalaze, po potrebi posalju na dod. pretrage, objasne opcije... efikasnije je kada obradu napravis i prije trudnoce

    sretno cure

  11. #11
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    lilium
    Prije tri tjedna sam napravila u Petrovoj prekoncepcijsku, među ostalim i testove trombofilije - ne znam što sve od konkretnih pretraga ti testovi uključuju. Nalaze inače moram odnijeti i MPO-ovcu (bit će jedan stimulirani najesen), a za hematologa ću vidjeti idući tjedan kad ih dobijem, valjda će i dr. u Petrovoj komentirati štogod ne budu li u redu.
    bebomanka, javi što je savjetovao dr. Radončić (i njega moram posjetiti, nisam bila od missed-a, ajme kolko posla )

  12. #12
    bebomanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Austria
    Postovi
    934

    Početno bebomanka

    Joj cure...ja sam van sebe od straha jer sam jucer jos na netu procitala kako moze doci do smrti fetusa u slucaju bilo kakvog nedovoljnog prokrvljavanja posteljice a ja se upravo toga uzasno bojim.
    Naravno,to je u slucajevima nekih stupnjeva antifosfolipidnog sindroma a ja ne znam imam li ja to!!
    Moja ginicka provjerava moje trombocite svakih 4 tjedna i uvijek su ok.Svi nalazi su ok.I imunologija-trombofilija i koagulacija je ok.
    A ja ipak nikad nisam uspjela ostati trudna do zadnjeg puta kad sam prije transfera uzela Fragmin i sad se uzasno bojim!! Mozda ipak imam minimalne poteskoce u prokrvljavanju maternice koje se ne mogu ocitati na nalazima a ipak potajno ometaju funkciju....sto ako prestanem sa Fragminom i moj bebac ne dobije vise dovoljno hrane preko posteljice jer se sve to poremeti bez Fragmina????Uhhhh... :/

  13. #13
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno Re: bebomanka

    Citiraj bebomanka prvotno napisa
    sto ako prestanem sa Fragminom i moj bebac ne dobije vise dovoljno hrane preko posteljice jer se sve to poremeti bez Fragmina????Uhhhh... :/
    Ako postoji i najmanja sumnja na slabu prokrvljenost, nemoj prestajati s Fragminom (u dogovoru s dr., naravno), barem on ne prolazi kroz posteljicu, ne može naškoditi bebi.
    A jesi li radila ACA, LAC, VDRL, PTT ? - ako je ijedan od njih povišen, mislim da postoji indikacija za antifosfolipidni pa se preventivno može uzimati Fragmin.

  14. #14
    bebomanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Austria
    Postovi
    934

    Početno bebomanka

    Bas trazim gdje je moj imunoloski nalaz da ga ovdje kopiram a u medjuvremenu sam nasla Dr.Radoncicev odgovor o Fragminu i nekim fosfolipidnim sindromima koji se i ne mogu uociti preko rutinskih nalaza...

    Ovako s distance, sada je lako biti pametan, i reći da je očito Clexan taj koji je nešto učiniio, ali za to imate i nekoliko razloga za vjerovati, iako je teško znanstveno dokazati:
    - TNFalpha je samo jedan od citokina koji "podivlja" u reumatskim bolestima; za mnog još ne znamo
    - uz takve bolesti, vrlo često imamo brojne abnormalnosti u mnogim antitijelima, koje nekada i ne možemo dokazati; tipično, rizik za trudnoću u reumatskim bolestima je najbolje vezan za APS (LAC i aCL), no to su samo dva od najmanje 7 testova za antifosfolipide, pa negativan nalaz ta dva ne isključuje nepostojanje ostalih, iako se ne trestiraju u rutinskim laboratorijima
    - gornja granica trombocita isto može nešđto govoriti; naime njihova eventualna defektna funkcija (može se testirati, nekada se u Petrovoj radila agreacija tromboocita, test koji nije bio loš kao orijentacija), u praivlu vuče komenzacijsko povećanje broja, što kod APS-a može biti paradoksalno. No, paradoksi i jesu osnovna bit APS-a (recimo: laboratorijska se pokazuje sklonost ka krvarenju, a u biti radi se o sklonosti ka trombozi)
    - heparinske molekule su važne za adheziju blastociste, a male doze smanjuju aktivaciju trombocita koje svojim citokinima mogu ometati implantaciju
    - jedna od heparinskih indikacija jest i različite reumatske bolesti; recimo, ulcerozni kolitis također dobro reagira na takvu terappiju itd,.

    Dakle, mnoga iskustva i saznanja govore u prilog da ta može biti od velike pomoći, no još uvijek je mali broj dobro koncipiranih studija.

  15. #15
    bebomanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Austria
    Postovi
    934

    Početno

    Citiraj Dr.Radoncic prvotno napisa
    U rutinskom poslu, svakako nastojimo dovesti u red nalaz prolaktina prije svakog postupka - bilo da se radi o apsolutnom povišenju gledanom preko laboratorijskim nalazima, galaktoreji ili sekundarno, kao posljedica povišenja TSH.
    Imajte na umu, da postoji najmanje 6 vrsta prolaktina u krvi, te upola manji broj testova za njega; biološki markeri (iscjedak, makar i najmanja količina) i kod normalnog laboratorijskog nalaza imaju se smatrati kao pozitivni. Dakle, osim nalaza iz krvi svakako provjeriti isjedak, te TSH
    I meni je bio povisen TSH >2 i zbog toga uzimam euthyrox!

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    97

    Početno

    Draga, bebomanka!
    Kod mene je situacija takva da još uvijek i na samom kraju trudnoće uzimam heparin (fragmin 2500ij). Danas nam je punih 38 tj i u utorak 19.08 planiran je carski rez. Uzimat ću ga sve do poroda. Preporuka dr.Duića (koji mi je propisao fragmin) je bila minimalno do 35 tj a doktor koji mi vodi trudnoću predložio je do kraja trudnoće. Do sada nikad nisam imala problema s zgrušavanjem krvi i fragmin uzimam preventivno zbog genetske sklonosti trombofiliji. Sretno

  17. #17
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Joanna , baš sam se pitala što je s tobom, izračunala sam da ti je sad nekako vrijeme

  18. #18
    bebomanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Austria
    Postovi
    934

    Početno bebomanka

    Joanna bas mi je drago da si se javila!!
    Vidis,i kod mene postoji genetska sklonost trombofiliji tj. moj tata je imao trombozu-dijabeticar i sto to znaci??
    Ne znam sto da radim? Izgleda da cu morat otici do Zg-a na razgovor sa nekim imunologom..
    Najvise me brine to sto je dr.R. napisao da postoje i antitijela koja se rutinskim imunoloskim pretragama i ne pokazu..hm....Necu moci spavati dok ne rascistim tu dilemu..

  19. #19

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,585

    Početno

    Joanna

    Bebomanka, dok se Joanna ne javi s detaljima evo sto je ranije napisala:
    Citiraj Joanna prvotno napisa
    Meni je za PAI-1 utvrdjen delecijsko/insercijski polimorfizam (4G/5G).
    U objašnjenju mog nalaza stoji da nalaz ukazuje na moguću sklonost trombofiliji (zgrušavanje krvi).
    Zbog toga i još jednog nalaza, koji takodjer ukazuje na mogući problem, sada u trudnoći pijem pola andola 100 i svako jutro primam injekcije niskomolekularnog heparina.

  20. #20
    bebomanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Austria
    Postovi
    934

    Početno bebomanka

    Hvala lilium!
    Ja sam svoj nalaz kopirala na topicu "Imunoloske pretrage" pa tamo cekam komentare..Nigdje ne pise da postoji sklonost trombofiliji iako vidim da su mi neke vrijednosti na gornjoj granici a neke cak malo ispod granice....
    Kopiram nalaz i ovdje:
    __________________________________________________ _________
    Na kraju svega pise da nemam genetskog defekta za faktor V i II (Leiden Mutation und Prothrombin Polymorphismus G20210A)

    Nalaz:
    Krvna slika:

    Eritrociti-broj 4.0 T/L.(4.1-5.1)
    Hemoglobin: 11.3 g/dl (12.0-16.0)
    Hematokrit: 34.1 (36-4
    MCV: 84.4 fl (80-96)
    MCH: 28.0 pg (28.0-33.0)
    MCHC: 33.1 g/dl (33.0-36.0)
    Leukociti: 6.96 G/L. (3.50-9.80)
    Trombociti: 252 G/L (140-400)
    __________________________________________________ ___________

    Koagulacija:

    PZ:114% (70-130)
    PTT:27 sekundi (26-40)
    Fibrinogen:447 mg/dl (150-450)
    AT-III: 89% (80-120)
    D-Dimer: 0.21 mg/ I FEU (<0.50)
    ProC-GLOBAL: 0.91 Ratio (>0.80)
    APC-Resistenz: 0,91 Ratio (>0.70)
    Protein C: 135% (70-140)
    Protein S: 86% (58-128)
    freies Protein S: 109% (58-130)
    Faktor VIII: 134.9% (50.0-149.0)
    Lupus Antikoagulans 1: 36.99 sekundi (34-44)
    Cardiolipin-AK-IgG: <10 Units/ml (<10)
    Cardiolipin-AK-IgM: <7 Units/ml (<7)
    Homocystein: 5.32 µmol/l (6.00-12.00)

    Dijagnoza:Leichte normocytäre normochrome Anämie
    Polyvalente Allergie

  21. #21

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,585

    Početno

    evo i ovdje na brzinu:
    - za homocistein je lose kada je visok - kod tebe je mali, a bila si i na folnoj kad si vadila krv (a folna ga snizava)
    - proteini C i S su problem ako ih je premalo

  22. #22
    bebomanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Austria
    Postovi
    934

    Početno bebomanka

    lilium uh...nemas pojma koliko mi pomazes...evo,vec mi je mrvicu lakse!
    Ja bi bez frke primala Fragmin do 34tjedna baremali me ginicka stalno upozorava da moze doci do osteoporoze i da mi je zdravlje ugrozeno...ali sto ako,ne daj Bozen krene nesto krivo sa bebacem,uzas! Ne smijem si to niti zamisliti!

  23. #23
    bebomanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Austria
    Postovi
    934

    Početno bebomanka

    sutra cu dobiti i najsvjezije nalaze trombocita...pa ako su oni ok, zasto uopce prekidati sa fragminom kad on navodno jos nije pokvario krvnu sliku.. :/

  24. #24

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,585

    Početno

    tako se i meni cini, no probaj otici do hematologa ti to sve jos iscita i da te kontrolira

  25. #25
    bebomanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Austria
    Postovi
    934

    Početno bebomanka

    Citiraj lilium prvotno napisa
    tako se i meni cini, no probaj otici do hematologa ti to sve jos iscita i da te kontrolira
    Svakako!!

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    97

    Početno

    bebomanka
    to što imaš genetsku sklonost trombofiliji neznači da ćeš sigurno imati problem ali čemu riskirati.
    U mojoj užoj obitelji koliko ja znam nitko nema trombozu i moji nalazi su bili dvojbeni. Jedan doktor je smatrao da nije potrebna terapija a drugi se za nju ipak odlučio.
    Ja sam sretna što uzimam fragmin do kraja ,čak i ako to nije nužno potrebno, jer mi svaka injekcija pruža određenu sigurnost i mir.
    Prije dva tjedna sam bila u bolnici (zbog nekih drugih problema) i tamo su se doktori čudili zašto sam još uvijek na fragminu (kao nema potrebe nakon 15tj) a s druge strane moj dr.Duić ga je planirao pojačati na 5000i.j. zbog protočnosti krvi kroz posteljicu. Sve je to dvojbeno kao u ostalom i dex koji smo uzimale i puno toga je na pacijentu.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    97

    Početno

    Još nešto,
    opis nalaza ti ovisi od laba do laba. Neki ispod rezultata napišu " nalaz ukazuje / ne ukazuje na moguću sklonost trombofiliji" a neki laboratoriji samo upišu vrijednosti bez komentara.

  28. #28
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Bebomanka, tvoj nalaz pokazuje samo laganu anemiju, koliko vidim (snižen hematokrit, hemoglobin, dakle željezo), a što se osteoporoze tiče, trebalo bi uzimati nadomjestak kalcij&magnezij, jer njihovu razinu u tijelu terapija fragminom drastično smanjuje.
    Inače, i u mojoj obitelji postoji sklonost krvožilnim bolestima, s očeve strane svi su umrli ili od infarkta ili od moždanog, i otac je na andolu već dugi niz godina (prevencija od moždanog) - no sve ono što se njemu manifestiralo tek od 50-ih godina, meni je počelo već od 30-e. Instant generacija, što ćeš.

  29. #29
    rikikiki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,248

    Početno Re: bebomanka

    Citiraj bebomanka prvotno napisa
    Ja bi bez frke primala Fragmin do 34 tjedna barem ali me ginicka stalno upozorava da moze doci do osteoporoze i da mi je zdravlje ugrozeno...
    Evo...sad sam se i ja zabrinula.... već imam osteopeniju na kukovima...uz fragmin bi se moglo pogoršati i preći u osteoporozu .... nisam znala za tu nuspojavu fragmina

  30. #30

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,585

    Početno

    rikikiki,
    koliko sam proucavala kazu da je to s gubitkom gustoce privremeno i da se popravi nakon prestanka uzimanja heparina (dr. Regan spominje gubitak gustoce od 3-4% sto je kaze skoro pa identicno ostalim trudnicama), no svakako da treba kontrolirati

  31. #31

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,585

    Početno

    Jos jedna stvar koju treba uzeti u obzir; postoji "unfractionated heparin" (UFH) i "low molecular weight heparin" (LMWH). Koliko sam pronasla kazu da LMWH ima manje nuspojave - manja vjerojatnost trombocitopeniji i smanjenja gustoce kostiju od UFH.
    Fragmin je LMWH.


    A evo i jedne svjezije studije:
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18664969?ordinalpos=1&itool=EntrezSystem2.PEntrez. Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_DiscoveryPanel.P ubmed_Discovery_RA&linkpos=5&log$=relatedarticles& logdbfrom=pubmed

    gdje zakljucuju:
    "Recent results suggest that the use of long-term prophylactic low-molecular-weight heparin in pregnancy is not associated with a significant decrease in bone mineral density. Whether higher doses might be a risk factor for osteoporosis is still an unanswered question. It is also possible that subgroups are more susceptible. Overall, women should be reassured regarding the risk of osteoporosis associated with the use of prophylactic dose of low-molecular-weight heparin during their pregnancy."

  32. #32
    bebomanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Austria
    Postovi
    934

    Početno bebomanka

    Joj cure,genijalne ste!!!
    Odmah cu se raspitati za taj LMWH.
    Upravo mi se javila i nasa forumasica Lidali koja je bila u identicnoj slucaju kao i ja i rekla je da je i ona prekinula u 22.tjednu ali je nastavila sa Aspirinom 100 duze....
    Sad se ona i njezin Tin igraju na moru!!

  33. #33
    Isabel avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,365

    Početno

    Bebomanka jesi li još na Fragminu ili si ga prekinula?

    Meni je moj doc rekao da mi od 14-15 tjedna prelazimo na Fragmin 5000iu (sad sam na Fragminu 2500iu od punkcije nadalje), i da ću ga obavezno uzimati do kraja trudnoće.
    Svi su mi nalazi u granici normale, nešto je blizu gornje granice, ali obzirom da sam izgubila bebicu pred sam kraj trudnoće u 32.tjednu i razlog je nepoznat, a u toj trudnoći prekinula Fragmin u 26.tjednu, sad smo rekli da ćemo ga do kraja.

    Antitijela LAC, ACL i homocistein sam ponovila krajem ovog mjeseca, samo još čekam nalaze (s Rebra, skoro mjesec dana ).

    Mislite da je to prejaka doza? Jel itko bio na 5000iu Fragmina?
    Kaže mi doc da bi bilo idealno 2x2500iu dnevno ali to je puno pikanja, pa mpže i 5000 odjednom :/ . Valjda on zna...

    Hvala

  34. #34
    laky avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    vječita lutalica......na samom jugu ,srcem u Slavoniji
    Postovi
    3,564

    Početno

    da neduljim,moji roditelji i majka MM imaju ogromne probleme s trombozom i općenito sa zgrušavanjem krvi.
    zbog svega i ja imam strah (nista novo za mene) da nemam problema iste vrste i kako sve moze djelovati na bebu.
    koji test za početak da uradim da vidim ima li opasnosti i kakvo je stanje kod mene. :? :?

  35. #35

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,585

    Početno

    laky,
    neke stvari se vide iz koagulograma pa koliko vidim najcesce se s tim krece: aptv, protrombinsko vrijeme, fibrinogen, d-dimeri, trombociti
    kod sumnje na nasljedne trombofilije cesce se rade: antitrombin III, proteini C i S (to su statisticki gledano najcesci uzroci), no ima tu jos i dodatnih pretraga, popricaj s doktorom - ukazi na to da tvoji roditelji imaju probleme - i bilo bi dobro ako znas koji parametri kod njih nisu OK, bolje to preventivno provjeriti.

    Isabel,
    nije to prejaka doza, jedino koliko vidim savjetuje se da se kroz trudnocu cesce prate koagulacijski parametri i pazi na redovan unos kalcija, magnezija... Mislim da je mackulina na dozi od vise od 5000 fraxiparina isto pika jednom dnevno

    Sretno cure

  36. #36
    laky avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    vječita lutalica......na samom jugu ,srcem u Slavoniji
    Postovi
    3,564

    Početno

    imam kopirane tatine nalaze pa ujutro idem do dr da vidim to ma kako on reagirao na isto

  37. #37
    sanja74 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb - Trešnjevka
    Postovi
    1,578

    Početno

    Ja sam trenutno na 2500 heparina, i zanima me kako znati da li je to dovoljno.

  38. #38
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    Citiraj sanja74 prvotno napisa
    Ja sam trenutno na 2500 heparina, i zanima me kako znati da li je to dovoljno.
    iz dvije pretrage prva je anti XA a druga je mjerenjem protoka u krvi ali protoka između tvoje meternice i posteljice..

    Meni ih tako mjeri ..pitaj svog ginekologa kako će on tebi to utvrditi

  39. #39
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    Citiraj Isabel prvotno napisa
    Bebomanka jesi li još na Fragminu ili si ga prekinula?

    Meni je moj doc rekao da mi od 14-15 tjedna prelazimo na Fragmin 5000iu (sad sam na Fragminu 2500iu od punkcije nadalje), i da ću ga obavezno uzimati do kraja trudnoće.
    Svi su mi nalazi u granici normale, nešto je blizu gornje granice, ali obzirom da sam izgubila bebicu pred sam kraj trudnoće u 32.tjednu i razlog je nepoznat, a u toj trudnoći prekinula Fragmin u 26.tjednu, sad smo rekli da ćemo ga do kraja.

    Antitijela LAC, ACL i homocistein sam ponovila krajem ovog mjeseca, samo još čekam nalaze (s Rebra, skoro mjesec dana ).

    Mislite da je to prejaka doza? Jel itko bio na 5000iu Fragmina?
    Kaže mi doc da bi bilo idealno 2x2500iu dnevno ali to je puno pikanja, pa mpže i 5000 odjednom :/ . Valjda on zna...

    Hvala

  40. #40
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    Citiraj Isabel prvotno napisa
    Bebomanka jesi li još na Fragminu ili si ga prekinula?

    Meni je moj doc rekao da mi od 14-15 tjedna prelazimo na Fragmin 5000iu (sad sam na Fragminu 2500iu od punkcije nadalje), i da ću ga obavezno uzimati do kraja trudnoće.
    Svi su mi nalazi u granici normale, nešto je blizu gornje granice, ali obzirom da sam izgubila bebicu pred sam kraj trudnoće u 32.tjednu i razlog je nepoznat, a u toj trudnoći prekinula Fragmin u 26.tjednu, sad smo rekli da ćemo ga do kraja.

    Antitijela LAC, ACL i homocistein sam ponovila krajem ovog mjeseca, samo još čekam nalaze (s Rebra, skoro mjesec dana ).

    Mislite da je to prejaka doza? Jel itko bio na 5000iu Fragmina?
    Kaže mi doc da bi bilo idealno 2x2500iu dnevno ali to je puno pikanja, pa mpže i 5000 odjednom :/ . Valjda on zna...

    Hvala

  41. #41
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    pala mi je stranica..

    htjedoh napisati da je tvoja doza malena - preventivna.
    Ja sam na 5700 fraksiparina i on je jači od fragmina...

    postoje doze i do 120000 IU koje uzimanju žene sa dubokom venskom trumbozom

    LAC, ACL nisi trebala ni raditi jer će ti biti dobra (kako je meni đelmiš rekao) čim si pod heperinom koagulacija dođe u normalu.
    Da li je doza dovoljna postoji druga pretraga a treba mjeriti protoke

  42. #42
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    a želi dva puta na dan jer heparin ima najjače djelovanje 4 -5 sati nakon samodavanja.. i onda ako ti da dvije doze dvnevno imati ćeš svaka 4-5 sati relativno nisko djelovanje i te dvije doze imaju produljeno djelovanje nego jedna dnevno u većoj dozi....


    ali pusti da doktor to odluči..

    Nije ti velika doza... izgleda da će meni moju povećavati...

  43. #43
    Isabel avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,365

    Početno

    Ok, sad mi je jasnije. I nisam znala da može ići ček do 12000iu. Baš mi je i doc rekao da je to preventivna doza, i zato malo pojačavamo.
    Da, točno da je koagulacija u redu čim sam na terapiji. Nebi bilo ok da nije :/ .. Protoke još nismo mjerili, mislim da to planira sljedeći pregled. Žila pupkovine i sve ono...Ak ti se da, napiši što još

    Kako si ti daješ? Jel više puta dnevno ili jednom?
    Nije to neka frka, preživit ću sve i što god doktor odluči, Mogu se i 2put na dan. Sve za zvjezdicu :D !

  44. #44
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    Citiraj Isabel prvotno napisa
    Ok, sad mi je jasnije. I nisam znala da može ići ček do 12000iu. Baš mi je i doc rekao da je to preventivna doza, i zato malo pojačavamo.
    Da, točno da je koagulacija u redu čim sam na terapiji. Nebi bilo ok da nije :/ .. Protoke još nismo mjerili, mislim da to planira sljedeći pregled. Žila pupkovine i sve ono...Ak ti se da, napiši što još

    Kako si ti daješ? Jel više puta dnevno ili jednom?
    Nije to neka frka, preživit ću sve i što god doktor odluči, Mogu se i 2put na dan. Sve za zvjezdicu :D !
    ma ima i po 12000 IU - do 15 000 IU na dan ali kažem to su velike terapijske doze.
    Ja ne znam kakav ti je doktor i kako on gleda na protoke.

    ja znam da npr. Podobnik baš brije na protoke(nevezano za mene, on ima teoriju da se na protocima sve vidi te njemu su protoci vrsta markera uz nuhalni i sve ostalo) i on mi ih stalno gleda (ne samo kroz pupkovinu, već i šumove srca, protoke kroz mozak bebe, protoke mojih krvnih žila između mene i paternice - jer to je moj feler beba je u redu, ja sam felerična i te protoke treba gledati, a i protoke između maternice i posteljice a i protoke između posteljice i bebe (ovu zadnju vrst protoka svi ginekolozi i gledaju).
    ja ti ne znam napisati kako se oni sve zovu ali dobijem a4 isprintan sa oko 30 vrsta protoka izmjerenih u tom pregledu (od mozga do srca i krvnih žila bebice)

    ali imaš ok doktora, vjerojatno će i tebi to tako gledati...

  45. #45
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    nadovezujem se na nejasno napisano - bitni su protoci između maternice i posteljice, te mene i maternice (krvne žile općenito u tom dijelu)

  46. #46
    Isabel avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,365

    Početno

    Da, da, kužim... Hvala, sve će mi to polgedati, iako mislim da su mi to radili po dafaultu i u prvoj trudnoći!


  47. #47
    laky avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    vječita lutalica......na samom jugu ,srcem u Slavoniji
    Postovi
    3,564

    Početno

    Citiraj lilium prvotno napisa
    laky,
    neke stvari se vide iz koagulograma pa koliko vidim najcesce se s tim krece: aptv, protrombinsko vrijeme, fibrinogen, d-dimeri, trombociti
    kod sumnje na nasljedne trombofilije cesce se rade: antitrombin III, proteini C i S (to su statisticki gledano najcesci uzroci), no ima tu jos i dodatnih pretraga, popricaj s doktorom - ukazi na to da tvoji roditelji imaju probleme - i bilo bi dobro ako znas koji parametri kod njih nisu OK, bolje to preventivno provjeriti.
    danas uzela uputnicu za veliki koagulogram pa da vidim stanje.sreća privatni lab ima ugovor s ZZO i nema plaćanja nikakvih nalaza.

  48. #48
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    ma ništa ti se njime ne mora vidjeti..

    meni je bio savršen u prvoj trudnoći.... ali kada se je zagreblo nije bilo ok.

    PV, APTV..ti ionako ništa ne znači, D dimeri pokazuju nešto ali ne i što

  49. #49
    bebomanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Austria
    Postovi
    934

    Početno bebomanka

    Isabel ja sam prestala sa Fragminom ali tek sa punih 35 tjedana..ulaskom u 36-ti,znaci nedavno..Dva dana nakon prestanka sam bila na kontroli i ginicka mi je provjeravala protoke krvi i sve je bilo ok.
    U ponedjeljak idem opet na kontrolu ali vec u bolnicu pa cu im tamo skrenuti paznju da detaljnije provjere protoke..jedva cekam!
    Bila sam jako nervozna i prestrasena prvih par dana bez Fragmina..i meno je on ulijevao sigurnost. Bebaca redovno osjecam i nadam se da mu nista ne fali.
    Za ca.2 i pol tjedna bi trebala zavrsiti na carskom rezu..rekli su mi da bi ga uradili u 38. tjednu pa se nadam da ce do tada sve proci bez kompikacija a bilo je vazno nesto prije prestati sa Fragminom jer je opasno dobiti epiduralnu ako nije prosao odredjeni period nakon uzimanja bilo koje vrste terapije za razrijedjivanje krvi..

    SRETNO svima skupa!

  50. #50
    bebomanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Austria
    Postovi
    934

    Početno bebomanka

    Sorry..prestala sam sa puna 34 tjedna, ulaskom u 35-ti!

Stranica 1 od 46 12311 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •