Stranica 13 od 18 PrviPrvi ... 31112131415 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 601 do 650 od 864

Tema: rodiliste rijeka 2. dio

  1. #601
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Daisy je sve rekla. I još kod blizanaca ili jako velike beba je koristan drip jer je maternica silno rastegnuta, do krajnjih granica, i nije jednostavno tim glatkim mišićima maternice da se brzo zatvore krvne žile i vrate se na svoju veličinu.

    Može naše tijelo to i samo, naravno, ali mu nekad dobro dođe pomoć.

  2. #602
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    cure škužajte ali vas moram prekinuti jer previše toga ulazi u vode urbane legende a ne činjenice.

    Ni jedna rodilja da je puštena na miru da bira sama koju će poziciju odabrati neće u trudovima leći! Ok, Možda jedna na sto, ali 99 njih neće, iz čistog razloga što to nema smisla i iznimno je bolno. Ležanje na ovaj ili onaj bok je napravljeno da se olakša očitanje CTG-a i da je lakše raditi vaginalne preglede (pregledavati otvorenost itd) u trudovima odnosno lakše je liječnicima i drugim osobljem pratiti što se dešava ako je žena u ležećem položaju (ne moraju kretati se za trudnicom, čučati itd). Ako žena leži na leđima pritišće vena cavu, glavnu venu koja ide prema nogama i na taj način smanjuje krvotok bebi i vjerojatno onda zbog toga je pouzdanije očitanje CTGa ako je žena na boku. Dec it. Nema čarobnog okretanja zbog ovog ili onog boka.

    (a to da su sve moguće studije pokazale da rutinsko korištenje CTG-a ne poboljšava ishode poroda za mamu ni za bebu nego samo utječe na to da se postotak CR-a povećava, to je priča za drugi dan).

    Epiziotomija se ne radi zbog smanjenje krvarenja, odakle ta logica uopće? Kad se radi epiziotomija reže se mišić, a kad žena popuca popuca mekano tkivo, ne mišić i zato toliko više boli i duže treba da se žena oporavi. Vidite ovaj link, koji spominje % epiziotomije po zemljama: 8% Nizozemska, 14% Britanija, 99% istočna Europa. Ovdje je statistika da u Latinskoj Americi je % epiziotomije 90%. Mislim da statistike govore sami za sebe. Ima situacija gdje se korištenje epiziotomije smatra opravdano, poput poroda koristeći forceps ili u nekim slučajevima kod poroda nedonošćad, ali bi trebala malo bolje pročačkati literaturu.

    Kad žena prima drip (dakle, to je umjetni hormon okcitocin koji se koristi za ubrzavanje poroda ili pojačanje trudova; ne govorimo o gelovima koji se koriste za istu stvar, ima info o tome na linku) to prima u venu preko IV (ne znam točnu riječ na hrvatskom, vrečica visi gore, tekućina ide kroz cijevčicu i dolazi u krvotok kroz igle koja se nalazi u veni u maminoj ruci). To se ne odmah makne ča nakon poroda em jer je to procedura i se ne želi tu buku/frku raditi, em jer se nakon poroda svim majkama rutinski daje vrsta dripa (syntocin) koji potpomaže porod posteljice i smanjuje krvarenje (ima druge načine da se to radi prirodno, npr da se majka utopli i da se dijete odmah stavi na dojku, ali rutinska praksa u rodilištima je syntocin); to je također umjetni hormon oksitocin. Kad majka već ima IV unutra najlakše je lijek syntocin dati kroz istu tubicu umjesto da joj se daje injekcija. Majke koje nemaju tubicu već u veni primaju injekciju.

    Kad je već to u veni obično se pusti bar nekoliko sati u slučaju da majci treba još neke lijekove ili infuzije dati u narednih par sati jer je lakše kroz tu već iskorištenu i otvorenu venu nego da joj se eventualno mora naći i otvoriti druga ili pak davati nešto preko šprice.

    I sad samo da spomenem razliku između umjetnog okcitocina (drip/gel) i okcitocina koji proizvodi organizam. Dakle, prirodni okcitocin potiće maternicu da se grči odozgo prema dolje (kao kad vršite pritisak na tubu od paste za zube, od iza vršite pritisak prema naprijed) i izlučuje se u 'ciklusima' (dakle, ne konstantno nego pusirajuće na neki način, malo se izluči pa stane, pa opet se izluči pa stane). Umjetni okcitocin se izlučuje ravnomjerno (kroz drip, toliko kapi na sekundu / minutu i prisutno je uvijek u krvotoku kad počne odnosno ne zaustavlja se ili smanjuje ciklično nego šiba ista količina kroz neko vrijeme koja se eventualno kroz neko vrijeme smanji ili povećava ali nema taj ritam nego ide konstantno). Umjetni okcitocin stimulira maternicu da se grči i mišić se onda grči posvuda, ne toliko odozgo prema dolje više, kao da stišćete tubicu za pastu za zube po cijeloj dužini istovremeno da bi izašla pasta.

    Mislim da ne trebam objasniti što je efikasnije.

    Nego, ono što je važno za prirodni okcitocin jest da je taj hormon u riječima Michel Odenta 'sramežjiv'; on neće se izlučiti ako se rodilja ne osjeća sigurno i smireno i ima kontraindikatore kao što su jaka svijetlost i adrenalin. Zbog toga što u rodilištima je često prisutan i adrenalin (stres majke), nemir majke i jaka svijetlost onda je umjetni okcitocin 'potreban'.

    Ako ste me kužili dobro u oba primjera dakle liječimo problem kojeg smo proizvodili sami i koji ne bi bio prisutan da se neke osnovne zakone poroda poštuju.

    Možete pročitati ovaj vrlo zanimljiv članak (na engl) o tome kako se poštuju potrebe skupocijene kolibe kad se ždrijebi. Da bi bar nama ljudima bilo tako...

  3. #603
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    a jesam luda, gore sam mislila napisati KOBILA kad se ždrijebi a ne koliba (baš bi htjela vidjeti kako se koliba ždrijebi!!)... aj kad ću više naučiti hrvatski :LOL:

    evo još par tekstova na hrvatskom o ovome što smo pisale gore:
    Zašto baš ležeći položaj?
    Epiziotomija mitovi i istine
    Kada je epiziotomija opravdana?

  4. #604
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Danci_Krmed, gdje si to o ležanju na leđima i boku naučila? Na medicinskom fakultetu se ne uči tako kako si ti rekla. Tko je u pravu?

    Beba se okreće dok se rađa, aktivno i pasivno. Prekomplicirano bi bilo objasniti detalje onome tko ne zna anatomiju, izgled zdjelice, način funkcioniranja glatkih mišića. To ni ne treba znati rodilja. Bitno je da legne na onaj bok koji olakšava bebi izlaz. Jer BEBA je glavna u porodu.

    Meni je ležati kad si u trudu jedini mogući položaj. Mislim na prijelazno razdoblje i sam porod, ne ono prije. U 1.dobu se ne mora ležati ni u rodilištu, osim ako nije puknuo vodenjak. Dok te boli logično je da legneš. I tako ne misli samo 1% žena sigurno.

    Nisam nigdje primijetila da netko piše o vezi epiziotomije i krvarenja. To nema nikakve veze.

    Glatkim mišićima maternice baš i nije bitno da li je hormon umjetan ili ne, bitnija je količina.

    Očitanje CTG i bok isto nema veze. Može se očitati i na leđima. I neće ga staviti ni jednoj rodilji kojoj ne treba. Samo ako je beba ugrožena ili je u anamnezi mame razlog za to. Ali da znaš koje je olakšanje slušati otkucaje sa CTG u rađaoni nakon onoga što se meni dogodilo. Znaš da je beba živa i tko šljivi trudove, srce kuca.

    I ja i dalje svaki put napišem da mi možemo same roditi, ali neka doktora sa strane, da reagiraju ako nešto krene po zlu. Za to su studirali: spriječiti i/ili izliječiti.

    Moje potrebe su svaki put poštovali, iako nisam skupocjena kobila. Ali sam se bogami osjećala pažena. Bravo RI!

  5. #605
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Danci_Krmed, gdje si to o ležanju na leđima i boku naučila? Na medicinskom fakultetu se ne uči tako kako si ti rekla. Tko je u pravu?

    Beba se okreće dok se rađa, aktivno i pasivno. Prekomplicirano bi bilo objasniti detalje onome tko ne zna anatomiju, izgled zdjelice, način funkcioniranja glatkih mišića. To ni ne treba znati rodilja. Bitno je da legne na onaj bok koji olakšava bebi izlaz. Jer BEBA je glavna u porodu.

    Je, osim što je npr prolaz kroz koji dijete mora proći za oko 30% veći kad majka čući ili je na stolčiću.

    Meni je ležati kad si u trudu jedini mogući položaj. Mislim na prijelazno razdoblje i sam porod, ne ono prije. U 1.dobu se ne mora ležati ni u rodilištu, osim ako nije puknuo vodenjak. Dok te boli logično je da legneš. I tako ne misli samo 1% žena sigurno.
    Od puknuća vodenjaka do samog poroda mogu proći sati i sati, vrlo je teško ležati satima u jednom položaju , pogotovao kad za to stvarno nema nekog opravdanog razloga. Osim naravno ako postoji prolap pupkovine , ali to je i tako indikacija za hitni CR , i nikakvo ležanje.

    Nisam nigdje primijetila da netko piše o vezi epiziotomije i krvarenja. To nema nikakve veze.

    Glatkim mišićima maternice baš i nije bitno da li je hormon umjetan ili ne, bitnija je količina.

    Maternici možda i jest svejedno, ali mozgu nije. Umjetni nema jednaki učinak na mozak majke i dijeteta kao umjetni, a to je nešto što možda ostavlja dugoročne posljedice (obzirom da to nitko ne priznaje , aistaživanja jesu u tijeku, ne morate to uzeti u obzir) . meni je potpuno jasno da u bolničkim uvjetima, takvi kakvi jesu (ponajćešće potpuno neprijateljski prema uvjetima da bi se izlučilo dovoljno prirodnog oksitocina), treba umjetni. U svakom slučaju trebalo bi izbjeći barem njegovu rutinsku primjenu, ona sa dobrim indikacijam je opravdana (u svakom slučaju u puno manjem broju slučajeva nego se prakticira u velikom broju rodilišta)

    Očitanje CTG i bok isto nema veze. Može se očitati i na leđima. I neće ga staviti ni jednoj rodilji kojoj ne treba. Samo ako je beba ugrožena ili je u anamnezi mame razlog za to. Ali da znaš koje je olakšanje slušati otkucaje sa CTG u rađaoni nakon onoga što se meni dogodilo. Znaš da je beba živa i tko šljivi trudove, srce kuca.
    Može se očitavati i kad rodilja stoji, kleći, pa ćak i hoda ako nema žica.Zapravo ne znam niti jednu rodilju koja nije rodila kod kuće, u bazenu u bolnici ili na hodniku , da nije imala CTG cijelo vrijeme-tako da mislim da je to prililično rutinska praksa danas.
    I ja i dalje svaki put napišem da mi možemo same roditi, ali neka doktora sa strane, da reagiraju ako nešto krene po zlu. Za to su studirali: spriječiti i/ili izliječiti.

    Moje potrebe su svaki put poštovali, iako nisam skupocjena kobila. Ali sam se bogami osjećala pažena. Bravo RI!
    Ovo nije za RI rodilište, nego općenito za rodilišta u Hrvatskoj.

  6. #606
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Koji dio porođajnog kanala je veći za 30% ako žena čuči? Koštani ili mišićni? Gdje možeš dobiti tih 30%? Mora da je postotak manji.
    Ženska zdjelica je savršeni oval za prolaz glavice:

    http://hr.wikipedia.org/wiki/Datoteka:Gray242.png

    Moja je 4. beba tako brzo prošla kroz taj prolaz, da sam čučila nitko je ne bi uhvatio, ali svi smo drugačiji. Odustajem, ionako je tema rodilište rijeka.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 01.08.2011. at 19:49

  7. #607
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    prolaz je 28% siri i par centimetara kraci. 1930-tih godina su radili rtg trudnica (da, u doba kad je medicina smatrala da je rtg pouzdan i siguran za trudnice, pise u medicinskom udzbeniku iz tog doba) i mjerili promjere. dakle, radi se o kostima. ja ne znam jesi li ikada pokusala obaviti nuzdu u lezecem polozaju, ja nisam i ne pada mi na pamet jer mi je logicno sjediti i biti uspravno - prolazak djeteta je vrlo slicna stvar, samo je utjecaj gravitacije puno vazniji...

    medicina nije egzaktna znanost, stvari koje se na medicinskom fakultetu uce nisu u kamen uklesane... tamo ucis ono sto predaju LJUDI, na temelju svojih osobnih iskustava i iz knjiga koje su napisali LJUDI, a te knjige su tko zna koliko stare... ne ocekujem od nekog ginekologa s 30 godina staza da pise kako je dobro radjati u ne-lezecem polozaju. zasto bi on to pricao? on je 30 godina 'poradjao' zene u tom polozaju, nije u zivotu vidio prirodan porod, zasto bi vjerovao da takav porod uopce postoji? zasto se na medicinskom fakultetu jos uvijek uci da je potreban klistir i brijanje, kad sva, ali SVA znanstvena istrazivanja u proteklih 25 godina govore da su oni nepotrebni, stovise stetni i nepozeljni? zasto se to jos uvijek kod nas radi? zasto se ne radi na tome da se porod olaksa, da bude sigurniji i time postedniji i za majku i za dijete?

    ista stvar je s lezanjem. lakse je medicinskom osoblju nafilati drip, vezati za ctg i ostaviti zenu da lezi, nego biti prisutan, strpljiv, i pustiti da porod ide sam od sebe, i omoguciti djetetu da na najprirodniji nacin zarotira i izadje van. naravno, ima razlicitih lijecnika i razlicitih primalja, pa ces o istim stvarima dobiti potpuno razlicite stavove.

    ja sam u svoja dva poroda sveukupno u lezecem polozaju provela mozda jednu minutu u trudu, i to je definitivno bila najbolnija minuta od svih, ukljucujuci i one najjace trudove za izgon. nikad, nikad ne bih rodila lezeci i apsolutno se divim zenama koje to uspiju. svaka cast, isle ste protiv prirode i protiv prirodnih zakona, a ipak ste uspjele!

    ali ja se ispricavam, ne znam dijelove zdjelice na latinskom i zato nikad necu biti podobna znati i razumjeti ista o porodu. nema veze sto sam radjala i sto sam bila na porodima, sto imam zdrav razum i znam zbrojiti dva i dva, sto sam neopterecena autoritetima i egzaktnoscu medicine i biram citati i slusati autore koji su svjetski poznati i priznati. zauvijek ostajem amater i laik koji siri blasfemicne ideje da zena moze roditi i bez aktivnog vodjenja poroda i jos blasfemicnije ideje da je to za dijete puno, puno bolje u preko 90% slucajeva.

  8. #608
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    jedna anegdotica glede lezanja. prijateljica je nedavno radjala u vinogradskoj svoje prvo dijete. otvorena full, beba se ne spusta. svi oko nje, drip na najjace, beba se ne spusta. odluka - carski.
    kako je ona sisla s kreveta i ustala, tako je beba pocela ici dolje i na kraju je rodila vaginalno... jesu li iz toga ista naucili? da prije carskog, ako se beba ne spusta, treba bar pokusati da zena stoji uspravno? ma kakvi. jer to ne pise u udzbenicima o vodjenju poroda.

    prijateljica od moje prijateljice je pak pred koji tjedan rodila u vinogradskoj carskim. ista stvar. lezanje non stop, drip na najjace, beba se ne spusta, otkucaji pali (pitam se zasto? nije valjda jer je drip bio na najjace i beba nije dobivala kisik zbog tako nehumanih trudova?), i hitan carski.

    takvih prica cujem puno, i uvijek se pitam kako bi bilo da je zena imala mogucnost ustati i omoguciti djetetu da se optimalno zarotira i spusti.

    jedna druga prijateljica je pred par godina kod podobnika imala relativno slicnu stvar, uspjela se izboriti da radja bez dripa ali su joj svako malo uletavali da se beba ne spusta i da mora dobiti drip jer se beba inace nikako nece uspjeti roditi. ona ih je otkantala, ustala, stajala neko vrijeme i rotirala bokovima onako kako joj je bilo intuitivno, i rodila je prije nego su oni uspjeli doci sebi od iznenadjenja da je tako nesto moguce. velika beba, tocno 5 kg, btw.

    toliko o lezanju.

  9. #609
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Koji dio porođajnog kanala je veći za 30% ako žena čuči? Koštani ili mišićni? Gdje možeš dobiti tih 30%? Mora da je postotak manji.
    Ženska zdjelica je savršeni oval za prolaz glavice:

    http://hr.wikipedia.org/wiki/Datoteka:Gray242.png

    Moja je 4. beba tako brzo prošla kroz taj prolaz, da sam čučila nitko je ne bi uhvatio, ali svi smo drugačiji. Odustajem, ionako je tema rodilište rijeka.
    Super za tvoju bebu i tebe.

    Mogli bi napraviti novu temu na "porodima" o položajima kod poroda...

  10. #610
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    za one koji zele znati vise, jedna zanimljiva knjiga http://www.amazon.com/Active-Birth-Approach-Naturally-Revised/dp/1558320385

    j
    anet balaskas nije neka alternativka ni anonimka, ovu knjigu je napisala jos 1983. i stvari se od tad promijenile u mnogim bolnicama zapadne europe. lijepo je objasnila koje su razlike izmedju polozaja u porodu, kako tijekom aktivnog dijela poroda tako i tijekom samog izgona i zasto je polulezeci najgori, a uspravan polozaj najbolji i za majku i za dijete. ima i slika, ima i latinskih izraza, a pisana je tako da cak i laici kao sto smo mi mozemo razumjeti nesto tako komplicirano.

    zanima me tko bi se zalagao za lezanje nakon sto procita tu knjigu (ispravka: zanima me koja ZENA bi se zalagala za to). vjerujem da ima zena koje bi lezale u porodu, boze moj, ima nas razlicitih, i sve je to ok, ali zasto bi to bila obaveza i jedina opcija za SVE zene? bar sve koje radjaju u bolnici i nije im se posrecilo da se izbore za stolcic, ako uopce postoji u tom rodilistu.

  11. #611

    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Postovi
    41

    Početno

    hvala danci na savjetima... no, mislim da ću i ovaj put slijepo vjerovati doktorima, sad sam kao preko neke veze u ri, da se ne ponovi scenarij iz vž.
    već mi je rečeno (u ri, u vž ne mogu odlučiti)) da je puno sigurnije ići na carski, i ja ću od silnog straha za bebu pristati ako to bude zadnje.
    Maštam već dvije godine o normalnom porodu, kako ću to ja sve odraditi i kako ću primiti bebu u naručje i sve će biti dobro, željela bih to više od ičega.
    No, isprobavati vaginalni, i još da ja inzistiram na tome (iako je bebica u dobrom položaju, ja sam ok, prvi put imala visok tlak), a da onda opet nešto krene krivo, ne znam kako bi to utjecalo na mene.
    Prije 4god, bila sam u totalnom krahu nakon poroda.

    Hvala i drndalici.
    Znači, ti si ustvari isto željela vaginalni, no nije išlo, jel sam dobro shvatila?
    Mene jako muči strah da se nešto ne dogodi bebi, a znam da mi to samo šteti.

    Što se tiče torbe, mislim da ću za svaki slučaj vući sve što mi treba.
    Hvala i na pojašnjenju oko matice rođenih.

  12. #612
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    uh...taj ležeći položaj naljuti me tik tak.
    i ja se divim ženama koje preleže svoj porod. ja to nisam u stanju. meni to dođe kao kazna.
    u principu, porod ne mogu doživjeti pasivno..da ležim i čekam da se dogodi...
    porod baš vuče da ploviš s njim...

    i možete vi sad izvlačiti svakojake studije...meni nisu interesantne. da ženi nije rečeno da legne, da ju se porodi, jel ...mislim da niti jednoj taj položaj ne bi došao spantano. mislim, uvijek ima izuzetaka.
    ali, da žena sama bira, onako spontano...teško da bi izabrala ležeći...pa to graniči sa zdravim razumom, meni makar.
    ja zaista razumijem ležeći položaj, i zašto je on dobar...i to je logično. a da je to najjednostavniji položaj za rađanje...mislim..to mi je nerazumljivo skroz na skroz.

  13. #613
    pčelica_maja_23 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    348

    Početno

    dobro i nakon čitave rasprave: tko te u biti može spriječiti da se digneš na krevet na sve četri makar ili siđeš s kreveta??
    pa nisu stalnmo oko tebe?
    moje mišljenje je nitko.
    ne znam...


    a ova koja se digla za carski i rodila, svaka čast, imala je sreće.
    ova druga nije bila tako sretna.

  14. #614
    pčelica_maja_23 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    348

    Početno

    koji je postupak po rođenju u rijeci (izvan mjesta boravišta)
    kada prijavljujemo dijete u matični?
    da li i muž i ja moramo biti?
    gdje je matični u rijeci?
    da li se nakon toga opet mora stalno ići u rijeku po papir?

    nema veze sa rijekom:
    kad po porodu na hzzo?
    koji je postupak kad se iz bolnice vratimo doma, unutar mjesec dana i unutar 6 mj.?
    kad se prijavljuje poslodavcu dijete?

  15. #615
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    Cure koje strastveno pričaju o "ne ležanju", ne zamjerite sad vi meni, ali za nekoga kao što sam ja to može biti jako frustrirajuće. Kad prođeš godine liječenja od neplodnosti i preležiš pola svake trudnoće, nemaš baš hrabrosti ne vjerovati doktorima. I znaš da tvoje tijelo u puno stvari treba medicinsku pomoć. Jako bih željela porod u prirodnom položaju i bez lijekova, da ovaj puta moje tijelo sve obavi samo, ali svjesna sam da imam malo šanse da mi se to dogodi. Zato mi pomaže nalaženje objašnjenja za ležanje i drip, pomoglo mi je na ovoj temi čitati o tome.

    Pomoglo bi mi i ako netko ima informacije koliko je (u Ri rodilištu) spojiv prirodni porod i donacija matičnih stanica.

    pčelica_maja_23
    dobro i nakon čitave rasprave: tko te u biti može spriječiti da se digneš na krevet na sve četri makar ili siđeš s kreveta??
    strah.

  16. #616
    pčelica_maja_23 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    348

    Početno

    klara za donaciju moraš imati izgon na krevetu ležečki. zvala ja i odustala na negodovanje muža.
    prirodan porod ovisi o ekipi na koju naletiš, vremenu dolaska u bolniucu, tvojoj osobnoj amnezi i napretku poroda te tumačenju istog napretka od strane ekipe.

    strah? fala na odgovoru.

    ako se dessi da moraš dovršiti porod n stolu a nisi potpisao unaprijed donaciju zaista ne znam da li je moguće naknadno.

  17. #617

    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Postovi
    41

    Početno

    da, strah da se nešto ne desi bebi.
    jer, npr. prikopčaju te na ctg, da to jesu "samo" dvije špage oko trbuha, no ako se pomakneš, pomaknu se i one, nestane "signala". Isto tako nemam ideju kako bi šetala s ctg-om, vukla bi cijeli aparat za sobom? Ctg vjerojatno i jest višak, kako je više vas pisalo, i mogu to prihvatiti, ali se puno više slažem s time da ti puno znači čuti to malo srčeko da kuca i da je sve ok. Vjerujte mi, ne želite čuti tišinu na ctg-u.

    jako si hrabra, pčelica maja, želim ti i puno sreće...

  18. #618
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    Citiraj pčelica_maja_23 prvotno napisa Vidi poruku
    klara za donaciju moraš imati izgon na krevetu ležečki. zvala ja i odustala na negodovanje muža.
    Ja neću odustati. Znam da me jako puno faktora može natjerati da rodim na krevetu, pa neka onda to bar bude dobar razlog. Vidjet ćemo kako će ići sve ostalo, izgon je samo mali dio poroda.


    strah? fala na odgovoru.
    Moje osobno iskustvo
    Odjednom mi je sve ovo jako smiješno

    ako se dessi da moraš dovršiti porod n stolu a nisi potpisao unaprijed donaciju zaista ne znam da li je moguće naknadno.
    Prilično sam sigurna da ne može.

    Pcelice kad ti je termin?

  19. #619
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj klara prvotno napisa Vidi poruku
    Cure koje strastveno pričaju o "ne ležanju", ne zamjerite sad vi meni, ali za nekoga kao što sam ja to može biti jako frustrirajuće. Kad prođeš godine liječenja od neplodnosti i preležiš pola svake trudnoće, nemaš baš hrabrosti ne vjerovati doktorima. I znaš da tvoje tijelo u puno stvari treba medicinsku pomoć. Jako bih željela porod u prirodnom položaju i bez lijekova, da ovaj puta moje tijelo sve obavi samo, ali svjesna sam da imam malo šanse da mi se to dogodi. Zato mi pomaže nalaženje objašnjenja za ležanje i drip, pomoglo mi je na ovoj temi čitati o tome.

    Pomoglo bi mi i ako netko ima informacije koliko je (u Ri rodilištu) spojiv prirodni porod i donacija matičnih stanica.


    strah.
    Žao mi je , ali ja ti tu ne mogu pomoći. To što ja znam da je ispravno ,naravno da mi nije u potpunosti pomoglo u rodilištu i (naravno ) na kraju sam imala izgon ležečki, uz ručno okretanje bebe i agoniju od bolova.
    Istina ja sam stajala skoro do izgona i nisam se dala na krevet , ali na izgonu više nisam imala snage za ništa (nakon višestane psihičke torture i zastrašivanja od strane ekipe), dakle odgovor pčelici: mene nije bilo strah, ali više nisam imala snage za borbu (nažalost, moj porod je izgledao kao borba sa osobljem ćim sam u rodilište stigla).
    Ako ti stvarno vjeruješ da trebaš medicinsku pomoć i ležanje u porodu, onda te mi ne bi trebale zbuniti.
    Kao što mene nitko nije zbunio na mom porodu, ali nažalost za neke stvari jednostavno se nisam imala snage boriti iako sam znala da su krive ili nepotrebne. Ako te tješi rodila nisam u Ri.
    Pčelice, za uzimanje matičnih stanica nije nužno da ležiš, možeš biti i na slolčiću (ili bilo kako-neke su cure rodile kod kuće pa pohranile matične stanice, a tamo nema ginekološkog stola), jedino bojim se da u rodilištu ovisiš o njihovoj volji.

  20. #620
    Kikica1 avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    733

    Početno

    Citiram daisy "u trudnoći dijete se u maternici može smjestiti u 2 namještaja: lijevi i desni..(leđa lijevo ili desno). S tim da je lijevi namještaj u najvećem dijelu zastupljen" - cijelu trudnocu mi se beba losije micala na lijevom (ono kad mjerim pokrete) i nikako mi nije odgovaralo. I bas sam zato svoju ginicu koja mi je pratila trudnocu pitala zasto je to tako i ona mi je nesto tako objasnila i da moja beba nije okrenuta na tu lijevu stranu nego na drugu.

    A zasto sam ja onda zavrsila na lijevom boku - meni se vise cini da je to rutinski bilo jer to tako ide. Prosla jesam bez dripa na svoje inzistiranje, ali mi sigurno nije pomoglo kad mi je receno da mi daju dva sata a onda me ceka drip...sva sreca rodila sam za ta 2h...ali sam stalno gledala na sat koliko jos imam vremena i nisam ni osjetila nagon za tiskanje ni da se beba spustila.... recnuli me jesu (i tu mozda ide prituzba babici jer sam odmah rekla da bi voljela izbjec rezanje ali nisam primjetila da je ona bila nesto zainteresirana za masazu i slicno jer mi je odmah receno da sam prvorotka i da se vecina prvorotka reze), lokalna je ocito djelovala jer me sivanje nije boljelo.

    Vec sam komentirala rodiliste i rekla da je radjaona za +5 prema 5.katu - ima izuzetaka ali ja mogu reci da je vecina sestara bila jako bezobrazna i otresita, dapace bilo je i izrugujucih opaski a imale su i skroz suprotne komentare, danas ti ista osoba kaze jedno, sutra drugo sto te kao majku prvog djeteta moze izluditi jer nista ne znas a zelis bebi sve najbolje. Curi do mene su odmah rekle da ona nece moci dojiti sa takvim cicama a drugi dan size jer ne doji. Da joj je netko bar pokusao bebu staviti na prsa i pomoc Ja se sjecam da sam samo cekala kad cu kuci da mogu biti na miru. S druge strane cula sam i predivne komentare za taj isti odjel tako da mozda sve ovisi i o tome tko je u smjeni.

  21. #621
    pčelica_maja_23 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    348

    Početno

    meni je termin 08.09. po 1, UZV
    ja sam odustala od doniranja matičnih jer ne želim izgon na stolu. uglavnom mislim da je to ucjena da te zadrže u ležećem položaju.
    mah!
    ne mogu se više zamarati, kak će bit bit će, nadam se da neće biti borbe previše.
    stvarno svatko ima svoje iskustvo i svoju priču.

  22. #622

    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    77

    Početno

    Evo mog iskustva sa 2 poroda i jednog induciranog pobacaja u 20 tt.1 porod-pukla plodna voda,trudovi nula,smjestili me u predrađaonu na 3 sata ,nikakvog napretka,trazila sam epiduralnu jer me bilo uzasno strah bolova,dali drip(predhodno me pitali da li ga zelim),drip poceo djelovat,napikali epiduralnu,nakon sat vremena pregled,otvorena 4 cm,beba se ne spusta,gase epiduralnu,pojacavaju drip,nakon sat vremena pregled,otvorena 6 cm,beba i dalje visoko,ugl rodila nakon naljeganja na trbuh,sa epiziotomijom,bebi padali otkucaji,zaradila dijastazu simfize,pocela normalno hodat kad je mali imao 6 mj,3 god.nakon pobacaj u 20 tt,10 sati trudova potaknuti karboprostinom,bol neusporedivo gora i jaca naspram trudova sa 1.poroda,veliki minus doktoru koji me vodio,nakon 8 sati plakanja i doslovno vriskanja i bjezanja sa kreveta udostojio se rec sestri da mi da pola ampule dolantina da mi bude lakse,6 mj od spontanog ponovo trudnoca,strah ogromni ali idemo dan za danom u 37 tt probude me bolovi ali ne trudovi, vise kao da me boli žuč,naravno u panici trk u bolnicu od straha da se nakraju nesto ne zakomplicira,sestre me stave na ctg, otkucaji savrseni,trudova nema ali kao s obzirom na anamnezu dr.me pregleda,otvorena 5 cm,beba nisko,pita me dali zelim u rađaonu,pristajem.U rađaoni klasika,brijanje,klistir i odmah u rađaonu,dolazi dr.S(zacudo dobre volje i pristupacan)prokida mi vodenjak i stave na drip(opet me pitali i za jedno i za drugo)proslo tocno 35 min i moja princeza je bila s nama,ovaj put bez dijastaze simfize, bez naljeganja na trbuh,divan i brz porod uz divnu primalju Klaudiju!

  23. #623
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    sirius ne zbunjujete me, nego mi se učinilo da se pogubila perspektiva o tome kako nismo svi jednaki, kako nemamo iste mogučnosti i polazišne točke, čak i kad imamo ista želje. (kao što se ponekad dogodi na mom najdražem forumu )

    Ja volje za borbu na porodu nemam, reći ću/napisati što želim i nadati se da ću naletjeti na ekipu koja će me razumijeti. Već sam odavno dokazala da mogu više nego su liječnici rekli da ću moći.

    Pčelice vodiš me za par dana, možda se sretnemo

  24. #624
    Ares avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    402

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Ares, drži to vodu, Daisy je lijepo objasnila. Bebi je daleko lakše se rotirati ako je mama na odgovarajućem boku. Možemo to izdržati za njih.

    Epiziotomija nije uobičajema praksa ni kod prvorotka, samo kada treba. Evo mi sad bile prvorotka i beba u posjeti, nije rezana.

    Drip isto nije obavezan. Daju ga pri kraju i zato da bi bilo manje poslijeporođajno krvarenje. A što se tiče bolova i njihove nepodnošljivosti, zašto misliš da su zadnji sat-dva podnošljivi kod poroda bez dripa? Nisu, isto je. Boli ali nema veze. Isto jedva čekaš da se beba rodi.

    Zašto ti je trebao lijek protiv bolova? Zar se smije Voltaren uz dojenje?

    Kad je voda zelena nema čekanja, beba je ugrožena i u tom času moraju djelovati, bez obzira na mamine prigovore, mora se roditi odmah.

    A može se roditi na ravnom krevetu, zašto ne? (Može se roditi bilo gdje.) I u predrađaoni jer ti ne vjeruju da je beba tuuuu!!

    pčelica mara 23, da.
    u prošlom postu sam i napisala da s obzirom na okolnosti nisam mogla očekivati čuda, i znam da se s zelenom vodom ne čeka, ali sam se nadala da ću ipak izbijeći drip kad sam se već otvarala brzinom munje, a trudovi su bili na par min, a kad već to nije moguće onda očekujem da mi netko to i kaže (kao i za ostale postupke), ili kad pitam da dobijem odgovor, ja na to jednostavno nisam navikla...

    što se tiče epiziotomije vjerujem da postoje žene prvorotke koje su je izbjegle, bilo bi loše da je drugačije, ali isto tako vjerujem da ih je jako malo....ja ne poznajem niti jednu, tj. poznajem ali ta nije rodila u Ri....eto dobra tema za anketno pitanje

    naravno da se može roditi bilo gdje, ali meni osobno taj ležeći položaj nije odgovarao.... ali ja to stvarno nisam očekivala, mislila sam da imaju one krevete slične ginekološkom stolcu, koji se može podešavati...očito ja živim u nekom drugom svijetu

    Voltaren mi je bio prepisan, ali ga nisam dobila, no kako bol nije popuštala, a na savjet cimerica na kraju sam ga tražila, a bol je bila od epiziotomije, hematoma, hemeroida, možda i zbog toga jer je porod bio težak, beba velika a ja sitna, ne znam (i još danas osjećam neke smetnje)... pretpostavljam da onda ide i uz dojenje, a kad ga je ponestalo onda su dijelili cafetine

  25. #625
    Ares avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    402

    Početno

    Citiraj pčelica_maja_23 prvotno napisa Vidi poruku
    koji je postupak po rođenju u rijeci (izvan mjesta boravišta)
    kada prijavljujemo dijete u matični?
    da li i muž i ja moramo biti?
    gdje je matični u rijeci?
    da li se nakon toga opet mora stalno ići u rijeku po papir?

    nema veze sa rijekom:
    kad po porodu na hzzo?
    koji je postupak kad se iz bolnice vratimo doma, unutar mjesec dana i unutar 6 mj.?
    kad se prijavljuje poslodavcu dijete?
    bolnica šalje podatke, a vi trebate unutar mjesec dana otići u matični u svojem gradu dati izjavu, a nakon toga rodni list, oib i domovnica stižu vam poštom na kućnu adresu, dakle ne morate ići u matični u rijeci
    oboje morate potpisati izjavu, no može se dogovoriti da ne idete u isto vrijeme, tako smo mi jer nismo imali kud s bebom, kad se jedan vratio drugi je išao

    kad ti papiri stignu, tada s njima ideš u mup, prijavljuješ dijete, te dobiješ još neke papire (npr. uvjerenje o prebivalištu, jmbg), zatim poslodavac (tvoj ili od muža, ovisno preko koga će dijete biti prijavljeno) treba ispuniti prijavu i tada tek ideš na hzzo.
    treba uzeti i preslike mislim zdravstvene, tekućeg...zbog one naknade za bebu
    Posljednje uređivanje od Ares : 04.08.2011. at 02:07

  26. #626
    pčelica_maja_23 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    348

    Početno

    Ares, puno ti hvala. U par rečenica a tako jednostavno. Sve sam te info već čula ali nisu bile tako posložene i iznesene pa sam se bunila što je prvo.
    Da li je to sigurno da ne moram u matični Rijeka jer su mi totalno drugačije rekli? Kad si ti rađala i ipak ću provjeriti tu info kako je sad?
    Svaka čast i na tome što niste imali koga da čuva bebu i da ste sve sami? Kako vam je to bilo? Posebno tebi?
    Ares kaj si ti po struci i da li živiš u Istri (čisto me zanima, nema veze sa temom)

  27. #627
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    ne moraš ići u RI, oni podatke šalju u centralnu bazu pa nakon što potpišete izjavu u svoj matični ured (PU) onda kroz par dana oni interno 'potvrde' i možete uvijek odlaziti u PU po rodni list. ako se slučajno preselite ista je procedura - ideš u novi matični, čekaš dan-dva da se u bazi 'potvrde' podaci i možeš u novi matični dizati papire.

    HZZO prijava ti treba za prvi pregled kod pedijatra oko cca mjesec dana. probaj vidjeti u međuvremenu koji pedijatar u puli prima pacijente.

    Ares, što se tiće anketnog pitanja RODA je poslala anketu prošle godine svim rodilištima i pitala za brdo statistike (uklj ovo o epi), nadam se da ćemo te statistike brzo to pretočiti u knjižicu koja će se distribuirati u cijeloj hrvatskoj; nažalost, RI rodilište i još 2-3 manja rodilišta odlučili su ne poslati anketu tako da podaci za RI neće biti tada dostupni, ali biti će podaci iz svih drugih rodilišta.

  28. #628
    pčelica_maja_23 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    348

    Početno

    fala curke.
    danci ako me zadesi porod u zagrebu di je najbolje da me zadesi u kojoj bolnici?
    na verudi doktorica žic prima klince to sam se već raspitala (štrebsi)

    ajme kod nas da je nešto jednostavno (centralni matični i podaci, neverovatno)
    moj bivši gazda koji živi 40 god Down Under kod nas gubi živce samo tako, kako je vama iz kanade tu kod nas trpit birokraciju???

  29. #629
    Kikica1 avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    733

    Početno

    Ares je napisala :mislila sam da imaju one krevete slične ginekološkom stolcu, koji se može podešavati...
    Nakon poroda sam lezala na "promatranju" ili kako se to vec zove prije nego te odvezu u sobu, malog su mi odvezli a ja nisam mogla zaspati tako da sam proucavala taj box u kom sam rodila. E pa iza stola lijepo stoji na zidu jedan pano na kojem su slikice kako se sve taj stol moze postaviti i ima bar sigurno desetak polozaja u kojima rodilja moze biti, ukljucujuci i sjedeci.

    Proslo ljeto kuma mi je dosla roditi u Ri i htjela je kadu a ako izgon ne bude moguce u kadi da ide na stolcic. Tad su joj rekli da ne moze dobiti kadu i stolcic ali ako odluci da ipak ne rodi u kadi da se stol moze sloziti tako da rodi sjedecki. Znaci da se moze, treba zamoliti osoblje da izadje u susret ako je izvedivo.

  30. #630
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Citiraj pčelica_maja_23 prvotno napisa Vidi poruku
    fala curke.
    danci ako me zadesi porod u zagrebu di je najbolje da me zadesi u kojoj bolnici?
    na verudi doktorica žic prima klince to sam se već raspitala (štrebsi)

    ajme kod nas da je nešto jednostavno (centralni matični i podaci, neverovatno)
    moj bivši gazda koji živi 40 god Down Under kod nas gubi živce samo tako, kako je vama iz kanade tu kod nas trpit birokraciju???
    prema ovome što čitam, mislim da su vinogradska i sveti duh ok rodilišta u zg, ali to treba provjeriti stvarno ne mogu reči.
    a ja i tvoj bivši gazda bismo mogli jadikovati skupa ajmeee... ja se tiješim na način da izbjegavam sve moguće LOL. ali da, matične knjige online sa centralnom bazom u čakovcu (tamo je valda server) je stvarno super stvar. i naravno da se to desilo nakon što sam evidentirala sve oko vjenčanja u inozemstvu i promjenila prezime, ispravila netočne podatke na rodnom listu LOL

  31. #631
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj Kikica1 prvotno napisa Vidi poruku
    Kad su joj rekli da ne moze dobiti kadu i stolcic ali ako odluci da ipak ne rodi u kadi da se stol moze sloziti tako da rodi sjedecki. Znaci da se moze, treba zamoliti osoblje da izadje u susret ako je izvedivo.
    taj položaj na krevetu koji oni nazivaju sjedeći zapravo nije pravi sjedeći položaj, nego položaj u kojem sjediš a noge su ti u zraku (u onim uzdama )
    sori, ali to stvarno nema veze sa sjedenjem. been there done that

  32. #632
    Vojvođanka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    360

    Početno

    bila na trudničkom tečaju u 06.mj. na KBC Rijeka....
    bilo mi je slabo koliko su sami sebe hvalili
    vidjeli smo bokseve u kojima su kreveti koji se SVI mogu podizati u taj "sjedeći" položaj
    jedan Dr., koga iznimno cijenim, je priznao da se epiziotomija još uvijek prečesto i rutinski koristi u KBC-u
    epilog tečaja: sve što rodilja poželi može dobiti, način poroda (stolčić, bazen...), epiziotomija nije više rutinska, klistiranje nije obavezno, brijanje samo "donji" dio, epiduralna obavezno ako je zatražite itd, itd
    za koji tj. ću vam javiti kakvo je stanje

  33. #633
    pčelica_maja_23 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    348

    Početno

    ajde ako je epilog tako dobar...

    mogu mislit kako su tek tebe zakoplikovali. ja sam samo iz drugog grada a ne sa drugog kontinenta.
    ma pazi meni iz zega je smješno kako stvari funkcioniraju u manjim sredinama, a kamoli tebi il nekome iz Sidneya.

  34. #634
    Ares avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    402

    Početno

    pčelice zaboravih...trebaju ti još od bebe preslika rodnog lista i ako se ne varam domovnice za mup i preslika rodnog lista za hzzo, orginale nosiš samo na uvid....inače to su info od prije cca mjesec dana, tada sam ja obavila svu tu proceduru...za ostala pitanja s obzirom da nije tema šaljem ti pp

    Danci šteta za Ri, ali svejedno vjerujem da će knjižica biti interesantna....

    nisam znala za mogućnost tog kreveta, također nisam izričito tražila nego sam samo komentirala, a i pitanje da li bi to bilo uopće izvedivo u mojoj situaciji, da li bi možda pomoglo ili odmoglo?!

  35. #635
    pčelica_maja_23 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    348

    Početno

    ja rodila u rijeci na stolčiću. bili su predivni, porod unutar 1 h od prijema bez dripa, na stolčiću iliti ičega osim mene i bebe. Babice odlične, doktor pošovao plan i nije se petljao.
    Kasije na babinjačama samo pohvale, imam zamjerki ali ništa puno. Ne na osoblje već na sisem.
    Sestra Željka opičena iz hrvatske udruge primalja i Violeta spasile mi cistoiznu sisu.
    Hvala Rijeci i svima.

    Lida ima 50 cm i 3070g, mislim kad se rodila i cica ko velka, zna ona sve štoseve.

    Hvala Rodama na tome što su se uplele u moj život jer bez tih knjižica i DVdA ja ne bih dojila kolostrumom prvi dan. Tek kasnije kad je došla zainteresirana sestra bimo se uštelale.
    Ovako sam bila od pomoći još dvima ženama u rodilištu i bebama i ja i moja knjižica.

    Miljeko je već nadošlo ( ma već 2 il 3 dan). Zgledam ko cicoid a cura me pojede ko od šale.
    Posljednje uređivanje od pčelica_maja_23 : 13.09.2011. at 07:49

  36. #636
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa Vidi poruku
    taj položaj na krevetu koji oni nazivaju sjedeći zapravo nije pravi sjedeći položaj, nego položaj u kojem sjediš a noge su ti u zraku (u onim uzdama )
    sori, ali to stvarno nema veze sa sjedenjem. been there done that
    Nisu! Noge ti padaju dolje. Kad bi me uhvatio trud ja bi ih povukla sebi i oduprla se od šipku koju stave preko. Meni su noge u tim "uzdama" bile samo dok su me šivali.

  37. #637
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Pčelica_maja, drago mi je da je sve super prošlo. I od mene sve pohvale Rijeci. Jedina zamjerka mi je na drip i prokidanje vodenjaka zbog mekonijske vode. Ali valjda je tako trebalo biti.

  38. #638
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Citiraj pčelica_maja_23 prvotno napisa Vidi poruku
    ja rodila u rijeci na stolčiću. bili su predivni, porod unutar 1 h od prijema bez dripa, na stolčiću iliti ičega osim mene i bebe. Babice odlične, doktor pošovao plan i nije se petljao.
    Kasije na babinjačama samo pohvale, imam zamjerki ali ništa puno. Ne na osoblje već na sisem.
    Sestra Željka opičena iz hrvatske udruge primalja i Violeta spasile mi cistoiznu sisu.
    Hvala Rijeci i svima.

    Lida ima 50 cm i 3070g, mislim kad se rodila i cica ko velka, zna ona sve štoseve.

    Hvala Rodama na tome što su se uplele u moj život jer bez tih knjižica i DVdA ja ne bih dojila kolostrumom prvi dan. Tek kasnije kad je došla zainteresirana sestra bimo se uštelale.
    Ovako sam bila od pomoći još dvima ženama u rodilištu i bebama i ja i moja knjižica.

    Miljeko je već nadošlo ( ma već 2 il 3 dan). Zgledam ko cicoid a cura me pojede ko od šale.
    Drago mi je da ste doma i da je prošlo kako ste htjele

  39. #639
    dani82 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    1,186

    Početno

    Pčelice drago mi je bilo pročitati tvoj post jer se u zadnje vrijeme samo nešto loše o Rijeci piše. Pišeš da si se porodila u roku od sat vremena, pošto si iz Pule kada si krenula i koliko ti treba od Pule do Rijeke? Meni do tamo treba cca sat vremena, a ne bi htijela doći prerano u rodilište.

  40. #640
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Pčelica je naletila na *super* ekipu iz snova i došla pred sam kraj, jedva čekam da napiše priču

  41. #641
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    dani82 meni su trudovi počeli u subotu navečer, tek sam u ponedjeljak oko podne krenula iz ZG za Rijeku, u bolnicu se javila oko 15 - 4 cm otvorena. To mi se učinilo prerano za ići u rađaonu pa sam se još dva sata šetala okolo. Fora ti je da se kad dođeš javljaš u trudničku ambulantu na prvi pregled koja nije u istoj zgradi kao i rodilište, pa se možeš "izgubit" na kratko. Ja sam rodila za manje od 3 sata, možda sam mogla još malo šetati okolo, ali me bilo strah jer mi je bila plodna voda zamućena.

  42. #642
    dani82 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    1,186

    Početno

    Rivendell čitala sam tvoju priču s poroda još ranije i tada sam odlučila da ću i ja rađe prošetavati trudove oko bolnice nego da prerano dođem pa me tamo prikopčaju na ctg.

  43. #643
    Ares avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    402

    Početno

    Pčelice, čestitam!!!
    Baš mi je drago da je sve prošlo onako kako si htjela!

  44. #644
    pčelica_maja_23 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    348

    Početno

    meni do rijeke treba oko sat i po ali ja sam došla jako otvorena tipa 7 ili 8 a do pregleda sam čekala oko 45 min i došla na 10. ja sam sve odradila doma jer nije puko vodenjak i nije bilo razloga...osim enormno jake boli ali ko to ne bi mogao izdržati. ili to trpit ili ić na ful treatmant.

    ekipa je bila super, ali i da nije bio taj dotur i te babice i druge bi valjda me masirale a izgon na stolu bi mi bio isto dobar jer su mi trudovi bili jaki a ja u svom svijetu toatalno pod hormonima i nisam se dala smesti. možda bih recimo malo pukla da babice nisu bile voljne.

    ma sreća i da vodenjak nije puknup pa sam mirno mogla odugovlačiti. na pilates lopti i na podu

  45. #645
    pčelica_maja_23 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    348

    Početno

    ni u najluđim snovima nisam se nadala ovakvno scenariju jer nisam toliko samouvjerena da se opće tomu nadam

  46. #646
    dani82 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    1,186

    Početno

    Na koliko su ti bili trudovi kad si krenula za rodilište? I kad ti je puknuo vodenjak?

  47. #647
    dani82 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    1,186

    Početno

    Zanima me je li netko tražio da se bebina pupčana vrpca prereže tek kada prestane pulsirati i kako u Riječkom rodilištu reagiraju na tu želju?

  48. #648
    Zrina avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    554

    Početno

    A kako to da si na pregled išla u trudničku ambulantu? Ja sam sa trudovima odmah došla u rodilište. Nisam znala da možeš birati tko će te i gdje pregledati. Ili to ovisi o dobu dana? Pretpostavljam da ambulante ne primaju recimo u 5 ujutro.

  49. #649
    pčelica_maja_23 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    348

    Početno

    imala sam jaki pa slabi trud pa sam brojala jake, al bila sam na 4 min ako bin uzela slabe.
    vodenjak na ulazu u bolnicu, poslali me na lif u rodiliše.
    nisam birala doktor je došao.
    bila sam u toj nekoj ambulanti skoro sat vremena na ctgu i odgovarala na suluda pitanja

    došo doktor pa me uskoror skinuli i u rađaonu.

    ja sam tražila ds prestane pulsitrati al nisam bila pri sebi ne zna kaj su rekli. mislim da su je pustili da malo stoji, leži i dali meni u ruke.
    mužu škare pa su mu rekli da pričeka pa onda tek ajde sad tu reži.

  50. #650
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Ja sam to htjela pitati, ali kad je bebač izašao samo sam ga gledala i uopće mi nije palo na pamet dok ga nisu stavili na mene, a tada je već bilo kasno. A ono, stanu par minuta dok aspiriraju dijete.

    Mislim da u ambulantu šalju ako radi, jer sam se ja javila u rodilište, a oni su me poslali najprije na pregled u ambulantu.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •