Pokazuje rezultate 1 do 23 od 23

Tema: 7 mj. nakon prohodavanja - još uvijek nestabilna

  1. #1
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno 7 mj. nakon prohodavanja - još uvijek nestabilna

    Jana ima 2 godine.

    Ali priča počinje s njezinih 3 mj. kad smo krenuli na vježbe zbog hipotonije. Samostalno se posjela s 11 mj., puzala je dugo vojnički, prvih 10 samostalnih koraka napravila sa 17 mjeseci.

    I sada, 7-8 mj. kasnije, ona je još uvijek klimava, kad ju spustim s ruku na pod, moram paziti da to bude polako i da ju dobro osovim, jer će se ziher zaljuljati. Na moru ju je jedna mala podigla, spustila i otrčala svojim poslom, a Jana naravno završila na podu.

    Inače normalno hoda, trči, skače, ali kad dođe do "kritične" situacije, kućnog praga, prepreke koju treba zaobići/prekoračiti, naglo zaustavljanje, ona pada na ispitu. :/

    Ja sam povremeno baš jadna što je tako, nije ona kriva, ali pitam se što radimo krivo? U zadnjih par mjeseci krenula sam prilično "oštro", u smislu da više ne strepim da njom, kad i gdjegod pala, sama se diže, ali svejedno ona baš ne napreduje.

    Ima li još takve djece, iako sumnjam? :/

  2. #2
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Ajoj Jelka, baš mi je teško kad to pročitam. Mi smo isto vježbači bili do prohodavanja i sad u trećoj godini moramo na kotrolu.
    Do kad ste vi vježbali, ja bih se na tvom mjestu javila opet fizijatru pa nek te uputi kakve vježbe treba raditi i na što treba obratiti pažnju i kako se postaviti u tim situacijama mislim da bi oni svakak to trebali znati.

    Ne znam kak ste se hendlale, ali ja sam uvjek pazila i strijepila nad njom, ali sam ju uvjek ipak puštala da sama odrađuje i izbavlja se situacija itd. Danas ju ne smijem niti pipnuti i ona sve mora sama. Uglavnom ako si sad krenula možda je sad kad je veća ipak malo teže i svakako bude duže trebalo da se vide rezultati, ali vjerujem da ako budeš uporan i dosljedna rezultati će se svakako vidjeti samo ipak malo kasnije.
    Evo šaljem vam puno vibri da krene na bolje ~~~~~~~~~

  3. #3
    lara01 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,734

    Početno

    Jelka, odi kod stručnjaka.

  4. #4
    mirjana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    997

    Početno

    nama je fizijatrica rekla da ako nam se bilo što čini sumnjivo i imamo bilo kakvih pitanja/dvojbi, slobodno nazovemo i prije naručenog termina (6 mjeseci od zadnjeg pregleda) ili provjerima kada radi i zaletimo se do nje

    ja bi u tvom slučaju otišla do fizijatra i riješila se muka, možda dobiješ nove upute kako poboljšati hod

    mi smo imali uputu da je što više pustimo po neravnom, npr travi, laganoj uzbrdici/nizbrdici - što neravnije-to bolje, upravo da bi što bolje izvježbala ravnotežu

    puno je hodala po stepenicama, po stanu smo joj namjerno postavljali prepreke (nemamo pragove) itd...

    male penjalice na Bundeku su nam isto bile super (ono igralište preko jezera)

  5. #5
    Njojza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,709

    Početno

    ja bih rekla da samo imali donekle slicnu situaciju
    vodali smo ga mjesecima kod neurologa, radili MRI kicme, radili ergo-nesto ili kako se vec zove ne sjecam se

    evo cijeli
    topic
    jer mi se ne da sjecati toga

    danas, par godina kasnije znam da je sve bilo od spustenih stopala, malo slabijih misica i male deformacije izazvane tim spustenim stopalima

    sada nosi kalupice u cipelama i puno stabilnije hoda onda, ali zna i dan danas izgubiti ravnotezu pogotovo na stepenicama a da ne znamo zasto...

    u svakom slucaju ako ioko cega brines odite doktoru, bar ces ti biti mirna kad ti kaze da je sve ok

  6. #6
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Hvala svima.

    Prvo sam zvala Almu s Goljaka, ona je pratila Janu dok nije prohodala, tada je rekla da ne moramo više dolaziti. U međuvremenu smo prije 3 mj. bili kod fizijatra na kontroli, nije tada ništa rekla, a ni ja još nisam dizala puno frke oko svega. Iduća nam je kontrola 15.10.

    Uglavnom, Alma je na GO, pa sam došla do jednog privatnog studija i naručila nas za ponedjeljak (u fizijatricu nemam baš prevelikog povjerenja).

    Kako će to izgledati, sve se bojim. Jana će ziher pružati otpor, ali meni je dovoljno i da samo porazgovaram s fizio, da mi kaže na što paziti i sl. Nešto na tragu ovoga što mirjana veli - hodanje po neravnim površinama, prepreke su super ideja.

  7. #7
    pale avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    981

    Početno

    Hm, i mi smo bivši vježbači, prohodala je sa 15 - 16 mjeseci i sad će 18 i meni se čini da je to ok. Fizijatrica nam je sa 15 mjeseci rekla da ne moramo dolaziti ako ne vidimo nekakav problem. Znači kontrola po potrebi. Vidim da vi svi idete i kasnije :? A mi još i koristimo skraćeno radno vrijeme zbog prohodavanja

  8. #8
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    Ovo o čemu pričaš sam primijetila kod curice moje prijateljice. Možda ne baš u tom obimu, ali jako slično tome. Čak i ako nije koncentrirana na hodanje ili stajanje eto ljuljanja, a curica ima preko 2 godine.
    Meni se ne čini baš stabilna na nogama, bila bosa ili u cipelicama, i dosta mi je čudno...

    Javi šta su ti rekli i koje savjete dali!

  9. #9

    Početno nestabilna

    Nama je fizijatar rekao što više hodanja po neravnom. Preporučio nam je park u Boćarskom, kaže da ga tamo pustimo, da je dobro napravljen... Treba nać neku livadu i pustiti ih da bauljaju po neravnom na terenu gdje se neće povrijediti i ako padnu... Mislim da je sve to stvar vježbe, treba nać neko mjesto gdje bi mogli vježbati...

  10. #10
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Jednostavno morate i dalje raditi na spretnosti. Dijete koje je stvarno bilo hipotono, normalno da će se to uvijek primijetiti. Forsirajte park, hodanje, uzbrdice i nizbrdice, stepenice.

  11. #11

    Početno

    Slažem se - to je to što ja zovem - vježbanje...
    Mi smo se tako naučili penjati na tobogane - stavili smo lojtre usred dnevne sobe i penjali se, penjali...
    Samo treba vremena...
    Ima tamo kraj Sveucilisne izmedju dva autoputa livada s velikim busenima trave, s uzbrdicama i raznim nepravilnostima terena i puno psecih govanaca na zalost, pa donijeti lopte i neke druge igralice pa nek trci / pada / vjezba

  12. #12
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    zara je bila hipotona, prohodala s 20 mjeseci, i do 3. godine mi je bila ajmo reći nespretna.
    sad vec duze vremena ne zaostaje motorički za vršnjacima, dapače, neustrašiva je, spretna i ima je po svuda. jedino joj je grafomotorika slabija ali to povezujem s hipotonijom i ne brinem previse.

  13. #13
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    sta je grafomotorika?

  14. #14
    rvukovi2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,123

    Početno

    grafomotorika onako ukratko znači sposobnost/spretnost/umijeće pisanja, crtanja i sl.

  15. #15
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    I moja H je bila "nespretna" dosta dugo, prohodala je sa 13mj, bila je hipertona i također smo vježbali. Dugo sam kod nje primječivala: po stepenicama je išla uvijek prvo desnom nogom, popikavala se na neravnom terenu, na penjalicama je bila dosta nespretnija od vrsnjaka...

    No, na kontroli su nam rekli da je sve u granicama normale i da će se s vremenom ispraviti. I evo, nakon nekih 3g, stvarno se skoro izjednačila sa vršnjacima. Jako joj koriste ljetni mjeseci i puno aktivnosti u parkovima. Po zimi se kao malo uspori, a kako ne ide u vrtic namjeravam intenzivno je vodizi u neke "aktivne" igraonice, ako ih nađem.

  16. #16
    lara01 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,734

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    Jednostavno morate i dalje raditi na spretnosti. Dijete koje je stvarno bilo hipotono, normalno da će se to uvijek primijetiti. Forsirajte park, hodanje, uzbrdice i nizbrdice, stepenice.
    Moj L. je imao hip-hiper dijagnozu. Vježbali intenzivno prvu godinu, prohodao malo prije prvog rođendana.
    Izuzetno je spretan, motorički sada čak i nešto napredniji od vršnjaka i niti malo se ne primjećuju na njemu ti početni problemi i zaostajanje u motorici.
    A i grafomotorika mu je super. Crtao puni krug sa 20 mjeseci.
    Tako da mislim da tu stvarno nema mjesta generaliziranju. Klinci su različiti, a vježbanjem se mogu čuda napraviti.

  17. #17
    Nova avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    275

    Početno

    Aron je isto išao na vježbice od 2,5mj zbog normo-hipoton dijagnoze. Propuzao je s 8,5mj, prohodao s 13,5mj i sve u principu išlo u normalnim granicama, ALI meni je čudno da on s danas skoro 2 godine nije nikad skočio, onako da su mu obje noge odignute od zemlje. Nekako mi je preoprezan. Nismo nikad strepili nad njim, puštali smo ga da se sam iskušava u tome što može i što ne može... možda je to problem, sad misli da ne može
    Imamo kontrolu za 20 dana, ali sve mi se čini da će kao i prije reći da je to sve u širim granicama....
    Zanimljivo mi je ovo što je neka od vas napisala za STOPALA jer Aron ima izrazito spuštena stopala, s tim da je veći problem što je lijevo spuštenije od desnog... možda mu je i to izvor frustracije. Idemo i ortopedu za mjesec dana, pa se nadam saznati nešto konkretno.

  18. #18
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Vidiš, a Jana može tako skočiti, dapače nekoliko puta za redom. Nije da ti sad to nabijam na nos, nego hoću reći da neke stvari još uvijek ne može, npr. bez treptaja zakoračiti na stepenicu, a evo je skače.

    Ne znam jesam li to ja ovdje pisala za stopala, ali kod Jane je to slučaj, gotovo identično ovome kaj ti opisuješ. Već imamo uputnicu za ortopeda, samo se moramo odlučiti kod koga ćemo. Iako mislim da će nas samo stjerati doma, kako ti veliš, jer sve je u širim granicama normale.

  19. #19
    Nova avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    275

    Početno

    Ma, meni Aron sve što uključuje podizanje obje noge od tla jako smiješno radi. Rekla sam da nije nikad skočio, on se pravi kao da skače... mislim ima priprema, pozor i onda opet polako. I kad trči jako smiješno trči... meni više izgleda ko brzo hodanje with a twist. Ljubav mamina i tatina, najbolja mi je njegova ozbiljna faca kad mu kažemo da nam pokaže kako je brz kao munja!

  20. #20
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj lara01 prvotno napisa
    Citiraj Mima prvotno napisa
    Jednostavno morate i dalje raditi na spretnosti. Dijete koje je stvarno bilo hipotono, normalno da će se to uvijek primijetiti. Forsirajte park, hodanje, uzbrdice i nizbrdice, stepenice.
    Moj L. je imao hip-hiper dijagnozu. Vježbali intenzivno prvu godinu, prohodao malo prije prvog rođendana.
    Izuzetno je spretan, motorički sada čak i nešto napredniji od vršnjaka i niti malo se ne primjećuju na njemu ti početni problemi i zaostajanje u motorici.
    A i grafomotorika mu je super. Crtao puni krug sa 20 mjeseci.
    Tako da mislim da tu stvarno nema mjesta generaliziranju. Klinci su različiti, a vježbanjem se mogu čuda napraviti.
    Ka što rekoh, koje je stvarno bilo hipotono.

  21. #21
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    puni krug ili spiralu?

    l. crta krug kao spiralu odavno, ali jos uvijek ne radi kruznicu. :/

    sorite na OT

  22. #22
    lara01 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,734

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa
    puni krug ili spiralu?

    l. crta krug kao spiralu odavno, ali jos uvijek ne radi kruznicu. :/

    sorite na OT
    Leonisa, crta puni krug.
    Samo možda moj L. u ovome baš i nije neko mjerilo jer piše slova M, L i V .
    Inače jako voli crtanje, bojanje i pisanje, a i tete u jaslicama vele da od cijele grupe
    on najduže vremena provodi sa olovkom u ruci.

    Mima, mislim da nisi u pravu. Naš mali susjed je imao dijagnozu hipotonije, krvarenje je bilo 2-3 stupanj, prohodao je sa 15 mjeseci. Sa svoje četiri godine igra nogomet, ide na plivanje i ja moram priznati da ga nikada nisam vidjela u nekoj situaciji, a da se on nije spretno izvukao iz nje. Ne razlikuje se apsolutno po ničemu od svojih vršnjaka.
    Obzirom da se grozim ikakvih predrasuda, nazavt ću našu bivšu fizioterapeuticu i pitati ju za stručno mišljenje.

  23. #23
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Kakvih predrasuda :?

    Inače, kladim se da i za moje dijete susjedi misle da se ni po čemu ne razlikuje od vršnjaka.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •