Stranica 2 od 5 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 208

Tema: Što su jeli moji preci ilitiga dalmatinska spiza...

  1. #51
    Dia avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    kun
    Postovi
    2,244

    Početno

    Citiraj zhabica prvotno napisa
    Citiraj MajaMajica prvotno napisa
    ali kruv više niko ne misi i ne peče...
    misi i pece na kominu ispod peke, samo triba znat di
    kod mene doma

  2. #52

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    mjesto pod suncem
    Postovi
    2,786

    Početno

    Ajde da i ja stavim jedan "nostalgični":

    Tripice

    1 kg goveđih, telećih ili janjećih tripica, malo dimljene slanine, 2 kapule,
    2 češnja luka, selen, petrusimul, konšerva (ili neki dr. pasirani pamidor), lovor, vino, 2 klinčića, krompir, parmezan

    Kupiti na pouzdanom mjestu već očišćene tripice (nekad su se pažljivo čistile po kućama ) i narezati ih na komade veličine prsta. Šufigati kapulu, pred kraj dodati luk, petrusimul, klinčić, dimljenu slaninu, lovor, tripice i konšervu. Promiješati sve zajedno, zaliti s malo vina, pustiti da ispari pa dodati vode. Dodati začine (sol, papar, crvena paprika). Neka se lagano krčka pa pred kraj dodati krompir narezan na fete. Pustiti da jelo malo počine pa posuti naribanog parmezana i navaliti.

  3. #53
    Alkemicarka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb - zapad
    Postovi
    403

    Početno

    Super topic.

    Evo ja stavljam recept za soparnik moje pok. babe iz Poljica: blitva se opere i dobro posuši, izreže na trakice, stavi se isjeckana mlada kapula i peršin, zaulji maslinovim uljem i promieša. Tijesto: glatko brašno, sol, mlaka voda i malo običnog ulja. Dobro se umijesi, podili na 2 dila, malo odstoji, 20-tak minuta, razvalja, opet malo odstoji. Stavi se u nauljenu okruglu tepsiju jedan dio tijesta, blitva, drugi dio. Kad je gotovo namaže se maslinovim uljemi pospe sitno sjeckanim češljakom. Mljac!

  4. #54

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    bravo cure :D

    alkemičarka... koliko debljine treba biti tijesto?
    (znam da ga ja ne mogu napravit kako treba jer nemam ni odgovarajuću peku ni onaj pladanj ali sigurna sam da i će mi dobro ispast i ispod obične peke i tepsiji...)

  5. #55

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    Janjeći mozak s jajima

    ja ovo ne volit ali ima ljudi koji vole jest mozak... oni koji ga jedu se kunu da je najbolji dio janjca pa sad ... ko voli nek izvoli...

    mozak se popari vrućom vodom, opere, očisti (od krvi, ako ima komadića kosti itd)...
    na masti ili ulju se isprži kapula, doda se mozak (isjeckan na komadiće), dodaju se začini (sol, papar, peršin itd)... kad je mozak gotov prelije se žbaćenim jajima... još 2 minute prženja i gotovo...

  6. #56

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    Mineštrun II

    Ovo je ajmo reć zimska varijanta mineštruna...

    Nareže se na komadiće brokula, kaul (cvjetača), čimulice (zeleni vršci zelja), mrkva, krumpir i sitno slanina (slaninu je dobro prepržiti pa onda uvaliti u kuhanje)... nadolije se voda, posoli se, stavi malo masl. ulja i pusti kuhati dok ne zgusne ... u ovu svrhu se može i propasirati malo povrća ALI propasirano povrće se vraća u zdjelu tek NAKON što se na kraju kuhanja stavi i sasvim skuha manistra (tjestenina)... (u gustoj juhi manistri treba puuuuno više vremena da se skuha...

    ako se u istom loncu skuha neki komad suhog svinjskog mesa nije potrebno nadolijevati ulje...

  7. #57

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    Žitna juha

    Žito je treba natopit u vodi prije kuhanja i stavi se u vrelu vodu... ako se to ne napravi žito padne na dno lonca i zagori...

    Uskuha se voda pa se unutra stavi (kod ima dobar želudac zapržena kapula (luk) i slanina) jedna kapula, namočeno žito, sitno isjeckan češnjak, slanina i peršin te malo konšerve (koncentrat rajčice)... po želji unutra ide i par krompira (sitno sjeckano ili zgnječeno 1-2 kom)...
    ovo se kuha oko 1,5 -2 sata a pri kraju se unutra stavi i par kobasica ili kuhanog suhog mesa ....

  8. #58

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    alkemičarka od koliko brašna se radi tijesto za soparnik?

  9. #59

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    Čušpajz

    mi ka dica ovo zvali ručak za svinje :shock: mama šizila na nas... a šta'š kad stvarno kad sve smiksaš baš tako izgleda

    Nareckat glavati kupus, izrezat par mrkvi, 2 krompira, paprika, tikvica, balancana (patlidžan), pomidora - zapravo sve što nađete od povrća koje nije u listu u frižideru...
    Na malo ulja zaprži se jedna kapula, doda se češnjak i peršin i sjeckano povrće... to se prži dok voda ne ispari,a zatim se stavi žličica koncentrata rajčice (ako pome nisu već unutra) i podlijeva vodom te poklopljeno pirja dok ne omekša skroz...

  10. #60

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    PAŠTICADA s njokima

    Za pravu pašticadu trebate odvojiti dovoljno vremena... često su potrebni sati da sve dođe u optimalnu mjeru... no krajnji rezultati su toliko da sve muke zaboraviš jednom kada je kuhana...
    Počinje se spremati navečer...

    Uzme se komad goveđeg mesa (od buta), opere se, posuši pa se nabocka sa začinima: par fetica češnjaka, nekoliko klinčića i komadićima suhe slanine... Tako pripremljeno meso potopi se u mješavinu domaćeg vinskog octa (kvasina) i crnog vina... uz to se stavi nekoliko mrkvi, jedna kapula, par zrna češnjaka, selen, peršin... - pokriti i ostaviti do sljedećeg dana...

    Meso se sutradan izvadi iz paca te isprži dobro sa svih strana na masti... zatim se u zdjelu stavi meso, 2 kapule, nekoliko mrkvi, par zrna češnjaka, komad selenovog korijena, par listova peršina i selena, malo suhog voća (smokve, šljive), muškatni oraščić, sol to se zalije sa 2-3 dcl crnog vina u kojem se razmutila žlica konšerve (konc. rajčice) i 2 žličice šećera... kada ovo uzavre podlije se sa još vina mješanog s vodom dovoljno da prekrije meso... kada uzavre kuha se dalje na laganoj vatri najmanje 3-4 sata... kada je sve kuhano meso se izreže na kriške (fete) a povrće se dobro ispasira da napravi gusti toć (današnje blagodati multipraktika ovdje dobro dođu)... toć mora biti tamnosmeđe boje pa ako nije može se potamniti sa zaprškom od krušnih mrvicasa malo pelata...

    zatim se sve toć i meso zajedno vrate u zdjelu gdje se kuhaju još pola sata... na kraju ubaciti šaku sitno rezanog peršina...

    Njoke umijesiti od krumpira, brašna, jaja, soli i masti (maslac, ulje).. rezati na male komade veličine pola palca te kuhati u slanoj vodi... kada isplivaju na površinu, gotovi su...

    Ovo je najčešće blagdansko jelo a svaka obitelj ima svoj tajni sastojak i poseban trik za spremanje...

    (od tijesta koje napravite viška za njoke napravite knedle sa marmeladom, koje uvaljate u toplo ulje pomiješano s krušnim mrvicama i cimetom... tako u jednom potezu riješite i prilog i desert... )

  11. #61
    Berlin avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    uz more
    Postovi
    784

    Početno

    Štrigice

  12. #62

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    hvala...

  13. #63

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    mjesto pod suncem
    Postovi
    2,786

    Početno

    Ajme štrigice, pašticada. I to s njokima, nemaš milosti.
    Mogu ti reći da je skoro isto praviš kao ja ( a ima milijun varijanti). I sad me zivo zanima di je tocno to tvoje misto? Moze na PP?

  14. #64

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    Ono šta mi zovemo GULAŠ
    gulaš je madžarsko jelo... danas svašta prolazi pod gulaš, a evo kako mi to radimo...

    Na ulju se zaprži dosta sjeckane kapule... kada uhvati zlatnu boju stavi se unutra junetina isječena na kockice i dinsta se ca 1 sat podlijevajući vodom... potpm se dodaju začini (češnjak, sol, papar, peršin, koncentrat rajčice itd. po želji) te se dolije dovoljno vode da može kuhati još po prilici 35-40 minuta...
    unutra se zatim dodaju krompiri sjeckani na kockice i po potrebi nadolije još vode... kada voda iskuha i ostane gusti šug gulaš je gotov.. šug mora biti gust i taman... inače nije dobro...

    kod nas se uz gulaš ne služi salata :? moja nana kaže da su gulaš počeli spremati tek 60-tih godina... prije je junetina valjda bila raritet...

  15. #65

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    Fazan

    divljač je bila dosta čest gost na stolovima... ulovi i pojedi...

    Fazan se spremao na tingul (gulaš od avijacije) ili ovako:

    nakon što ga se očisti i uredi fazan se natrlja sa soli a zatim se (ovisno o veličini može se prepolovit) u mesu naprave džepovi koji se napune mješavinom slanine i češnjaka ... zatvoriti džepove i namazati meso uljem...
    u okruglu tepsiju se stave krumpiri i kapula te se na njih položi meso... stavi se na ugrijanu ploču i poklopi pekom... zatim se na peku stavi pepeo i žar, te se naloži vatra... nakon pola sata se meso okrene i krumpiri promiješaju te se ponovno naloži još ca pola sata...

    na ovaj način je odlično i meso od pijetla

    naravno može se pripremiti i u špaheru... samo dobro poklopite...

  16. #66
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Štrigica, ja tebe obožavam
    ... malo ću te udaviti po potrebi radi pašticade (koje mi obiteljsko slavlje dolazi prvo ????), a po svoj ću prilici gulaš raditi odmah.
    Daj još malo o gulašu (juneća lopatica?) koliko tekućine treba ostati, koliko ima šuga, za jest žlicom ili uz to ide neki prilog? Ako se jede žlicom poput variva nije previše koncentriran okus?

  17. #67

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    AM

    šug ti treba bit skroz gust (gušći od onoga za tjesteninu) ... meso i kumpir pobodeš perunom (viljuška :? ) jer ih isječeš onako taman da budu zgodni za jedan zalogaj... krumpir će ti zgusnit toć tako da računaš i na to pri kuhanju...
    najbolje ti dodaji malo po malo vode cijelo vrijeme pa kad ocijeniš da imaš još ca pola sata do kraja kuhanja stavi krumpir, ulij vodu i pusti da iskuha ...
    ne treba ti prilog jer imaš krumpir unutra a i šuga i ne ostane tako puno...

    pri jelu se ne dira žlicom nego se jede tako da uz njega pojedeš pola kila kruha umakanjem ...

    nije dobro za ljude na dijeti

    samo ti pitaj

  18. #68

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    sad sam još jedan put pročitala tvoj post pa čisto razumijevanja radi (ustanovili smo da nam riječnik nije isti):

    šug = toć= gusta tekućina koja se sastoji od vode, tekućine koju pusti meso i sitno sjeckanog povrća (kapula, mrkva, češnjak, peršin - šta god)...

    meso obavezno prvo dinstaš nasuho, pa kad ispari tekućina koju pusti meso malo po malo dolijevaš vodu...

    inače riječ šug dolazi iz talijanskog jezika ( ne znam pisat- čita se sugo) i znači sok....

  19. #69

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    Jutros naletila na Solbodnu Dalmaciju od subote i unutra članak o vareniku pa sam se sitila da je neka naša rodica bila udana negdi na Pelješac... e tamo di se je ona udala se spremala

    MANTALA...

    Mantala se pravi od varenika... Varenik je vrlo slatka tekućina koja se dobiva tako da svježe iscjeđeni sok od što je moguće slađeg grožđa stavimo na laganu vatru i pustimo da iskuha na trećinu (znači od 9 deci soka treba ostat 3 deci varenika)...
    Na 7 litara varenika doda se kilo i kvarat griza pa se to kuha na laaaaaganoj vatri da ne zagori... kada se smjesa ujednači unutra se doda pola kile poprženih i oguljenih bajama koje se samo lupnu batićem (da nisu sasvim mljevene nego onako u komadiće)...
    pri kraju kuhanja doda se nastrugana korica naranče, limuna, malo cimeta i mljevenog klinčića... vruća smjesa se izlije u neku posudu četvrtastog oblika (navodno na Pelješcu imaju specijale drvene kalupe za ovo) i pusti da se stvrdne (2-3 dana) a zatim se ostavlja izrezano na komade na lovorovom lišću 2-3 tjedna da se prosuši na zraku...

    ovo sam jela samo jednom i svidjelo mi se.... svake godine se spremam kako ću i ja probat napravit ali nikako da stvarno započnem...

  20. #70
    japanka avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    na rubu znanosti
    Postovi
    859

    Početno

    hvala ti za sve ove recepte
    ma šta hvala, svaka čast :D

  21. #71
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    veceras sam prvi put napravila fritule
    ali, rezultat je bio iznad ocekivanja :D

    bas sam zbog toga happy

  22. #72
    r_i_t_a avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    split
    Postovi
    303

    Početno

    ovaj topik je kao stvoren za mene...obožavam kuhati sve što se jede,kolači,torte,glavna jela..
    vidila sam da ste već stavili recept za soparnik oli ti ga u mom kraju zelenjak, pa ga neću ja stavljati.,ali ja ga pravim često u u stanu u pečnici jer ga svi obožavamo.
    mislim da su vam recepti super,samo nastavite..

  23. #73

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    Domaća MANISTRA (tjestenina)

    U 1/2 kg prosijanog brašna stave se 2 -3 (ovisno o veličini) jaja i žlica vode... to se pažljivo umijesi da bude sasvim glatko... zatim se razvalja na tanko i ostavi otprilike 15 minuti da se malo posuši (ali ne sasvim osuši jer je onda nemoguće izrezati)... kada se prosušilo izreže se po želji (ja najviše volim onim kolutom za ricasti rub)... ne smi se stavljat jedno na drugo jer se inače zalipi... za juhu se valja na tanje (skroz prozirne) listove a za manistru usuvo se razvalja malo deblje da bolje popije toć...

    kuhat kao njoke - stavi se u zauljenu i slanu kipuću vodu i kuha se dok ne ispliva na površinu...
    ako se stavlja u juhu 10-ak minuta je dosta...

    MRVICE

    (za u juhu)

    tvrdo se umijesi tijesto (otprilike 1 jaje na 3 pune žlice brašna) i onda se to ostruže na gratakažu (ribež :? ) na onu srednju veličinu rupica
    i pusti se na krpi da se malo posuši... kuha se 10-ak minuta...


    Inače se isto tako može umijesiti tijesto po prvom receptu i onda se naprave tanki, tanki valjci pa na iglu od pletenja namata u spirale ( ovo je s bodulske strane familije)... mislim da tako slično u Istri rade fuži...

  24. #74

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    712

    Početno

    štrigica

  25. #75
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    Citiraj štrigica prvotno napisa
    Pašta fažol

    U veliki lonac se stavi dosta sitno nasjeckane kapule, luka, peršina, smeđeg graha (suhi fažol), jedna nasjeckana mrkva, rajčica (ili konncentrat rajčice), komad suhog svinjskog mesa (prethodno prokuhanog da se odslani) sol, papar, lovorov list... kada je grah gotov odvadi se par žlica i to se zgnječi a u lonac se ubaci 2 šake manistre (penne rigate)... kad je manistra kuhana vrati se onih par žlica propasiranog graha i to je to...

    u paštu fažol se može ubaciti i žito 20 min prije nego je gotovo....

    za zgušnjavanje se može napraviti i zapržak od 1/2 žl brašna na malo masl. ulja....
    je li ti odma ubaciš sve sastojke?
    ja nasickam poprilično bilog luka i u skoro pa suhu teću obacim taj bili luk i fažol. i mišam sve skupa par minuta dok fažol ne pusti malo mirisa. i tek onda ulijem vode i dodam ostale sastojke. ne stavljam kapulu ni pomu, a mrkvu naribam na gratakažu. manistru ubacim prid kraj, a zapršku radim ako vidim da mi je fažol osta jušan.

  26. #76
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    evo da ti se ubacim sa CANCARELAMA (koje mi doma obožavamo u juhi).

    u tanjuru razbijem 2 jaja (u cilo), dodam malo soli i mlake vode i sve skupa smućkam. tome dodajem brašna dok ne dobijem smjesu koja lagano klizi sa žlice (znači ne rijetku). smjestu triba izmišat da bude skroz glatka (bez grudica od brašna).
    uzet malu kavenu žličicu i ubacivat malo po malo te smjese u juhu koja vrije. kad cancarele isplivaju na površinu pustit ih još 2-3 minute da kuvaju. i to je to.

  27. #77

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    Lory, ovo ti je probavljivija verzija pašta fažola - kod mene su svi gastritičari

    zaprška i šufigavanje potiču gastritis šta ih automatski eliminira... baba kaže da zapršku nije stavila u ništa ima 30 godina...

  28. #78
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Topic je supeeeeer!

    Ja sam kontinentalna baba, pa me malo uputite - trebam dobar recept za bakalar (da vidim koliko se razlikuje od onoga kaj ja radim, onak amaterski). Može i više varijacija...

    Inače, dolazim u napast da otvorim novi topic za nas s kontinenta, pa unutra utrpam vaseršpacne, hajdinsku kašu i dinstano zelje, šiškrle s makom, proso na mlijeku, čušpajze vrsta raznih s vrhnjem i bez vrhnja, pa onda zlevenke kukuruznu i od bijelog brašna, žemljaču i slično...

  29. #79

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    Peterlin, to bi bilo super... :D

    Hrvatska ima stvarno bogatu kuhinju i bilo bi odlično da se barem dio tog bogatstva sačuva... ima puno jela za koje sam čula ali su izgubili bitku sa modernim tempom života i nisam ih imala prilike probati

    Piši... ne samo ti nego sve forumašice...

  30. #80
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Loryblue prvotno napisa
    evo da ti se ubacim sa CANCARELAMA (koje mi doma obožavamo u juhi).

    u tanjuru razbijem 2 jaja (u cilo), dodam malo soli i mlake vode i sve skupa smućkam. tome dodajem brašna dok ne dobijem smjesu koja lagano klizi sa žlice (znači ne rijetku). smjestu triba izmišat da bude skroz glatka (bez grudica od brašna).
    uzet malu kavenu žličicu i ubacivat malo po malo te smjese u juhu koja vrije. kad cancarele isplivaju na površinu pustit ih još 2-3 minute da kuvaju. i to je to.
    Joooj, kod nas se to zove žuti levanci! A umjesto kavene žličice, uzmem ribež za jabuke i preko njega lijevam u juhu! Dugo nisam - fala na ideji!

  31. #81
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Štrigice, meni "tvoja" konšerva otkriće, majke mi.
    Kako se fini šug ušufiga nakon nekog vremena, ma...

    Zaprška i zgušnjavanje brašnom je za mene stvar prošlosti... 8) zaistač... 8)

  32. #82
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj štrigica prvotno napisa
    Peterlin, to bi bilo super... :D

    Hrvatska ima stvarno bogatu kuhinju i bilo bi odlično da se barem dio tog bogatstva sačuva... ima puno jela za koje sam čula ali su izgubili bitku sa modernim tempom života i nisam ih imala prilike probati

    Piši... ne samo ti nego sve forumašice...
    potpisujem ovo s istom molbom.

    iako jako puno jela radim na sličan način, na ovaj topik svaki dan bacim pogled. glavni izvor inspiracije za ručak.

  33. #83
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj Loryblue prvotno napisa
    evo da ti se ubacim sa CANCARELAMA (koje mi doma obožavamo u juhi).

    u tanjuru razbijem 2 jaja (u cilo), dodam malo soli i mlake vode i sve skupa smućkam. tome dodajem brašna dok ne dobijem smjesu koja lagano klizi sa žlice (znači ne rijetku). smjestu triba izmišat da bude skroz glatka (bez grudica od brašna).
    uzet malu kavenu žličicu i ubacivat malo po malo te smjese u juhu koja vrije. kad cancarele isplivaju na površinu pustit ih još 2-3 minute da kuvaju. i to je to.
    kod nas su to zanzarele, kad sam bila mala mislila se da se zovu po mojoj familiji

  34. #84

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    a ja sam cila umišljena kad čitam ovakve komentare 8)

    Peterlin, ozbiljno, razmisli o tome... ja sam već tila napisat ovde da se stavljaju bilo kakvi recepti od bakica s bilo kojeg područja Hrvatske ali onda je naslov topica glup jer nije dalmatinska spiza...

    ako moderatorice misle da sve to stane pod jedan topic neka izbrišu ono dalmatinska spiza i ostave samo onaj dio o jelima naših starih

  35. #85
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    Citiraj štrigica prvotno napisa
    ako moderatorice misle da sve to stane pod jedan topic neka izbrišu ono dalmatinska spiza i ostave samo onaj dio o jelima naših starih
    to bi bilo super.
    i onda bi to bila jela minulog vremena. :D

    štrigice, stavljaš li ti konšervu u svu spizu?
    ja nisam, ali moji doma su bolesni ako ne stave konšervu, u sve osim u jaja naoko i ušorbulu.

  36. #86

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    otprilike tako...

    moji su isto bolesni ako vide nešto bijelo u pjatu... da im izgleda bolesno :shock: tako da sam se naučila u sve stavljat konšervu... čak i u riblju juvu :/

  37. #87
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj štrigica prvotno napisa
    ako moderatorice misle da sve to stane pod jedan topic neka izbrišu ono dalmatinska spiza i ostave samo onaj dio o jelima naših starih
    Ne, neeee, molim!
    Svaki posebno, ako nije problem.

  38. #88

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    a da provedemo anketu?

    meni svejedno... ostavljam moderatorima da odluče

    (sad ih zaspite pp-ovima na cvijetinu muku i žalost )

  39. #89
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj štrigica prvotno napisa
    otprilike tako...

    moji su isto bolesni ako vide nešto bijelo u pjatu... da im izgleda bolesno :shock: tako da sam se naučila u sve stavljat konšervu... čak i u riblju juvu :/
    Da, daaaa - ja radim dvije vrste riblje juhe: bijelu i crvenu varijantu. A fiš... eh, to ćemo u onaj drugi topic!

  40. #90
    Alkemicarka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb - zapad
    Postovi
    403

    Početno

    Ja to sve odoka. Tijesto debljine 2-3 mm, ne pretanko da se prozire. Ako su u pitanju 2 stručka blitve s tržnice onda otprilike 400 grama brašna - malo u tijesto, a malo za razvaljivanje.

  41. #91
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa
    Citiraj štrigica prvotno napisa
    ako moderatorice misle da sve to stane pod jedan topic neka izbrišu ono dalmatinska spiza i ostave samo onaj dio o jelima naših starih
    Ne, neeee, molim!
    Svaki posebno, ako nije problem.
    Svaki posebno, molim.

  42. #92
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    Citiraj Loryblue prvotno napisa
    evo da ti se ubacim sa CANCARELAMA (koje mi doma obožavamo u juhi).

    u tanjuru razbijem 2 jaja (u cilo), dodam malo soli i mlake vode i sve skupa smućkam. tome dodajem brašna dok ne dobijem smjesu koja lagano klizi sa žlice (znači ne rijetku). smjestu triba izmišat da bude skroz glatka (bez grudica od brašna).
    uzet malu kavenu žličicu i ubacivat malo po malo te smjese u juhu koja vrije. kad cancarele isplivaju na površinu pustit ih još 2-3 minute da kuvaju. i to je to.
    kod nas su to zanzarele, kad sam bila mala mislila se da se zovu po mojoj familiji

  43. #93

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    chaterice

    PARADIŽOT

    tko ne voli jaja ovo nek ne sprema :/ i jaja bi trebala biti sasvim svježa i domaća
    nekad davno se paradižot spremao sa tvrdim pecivom, a danas tome služe pb keksi (s maslom) ...

    moji recepti su uvik odokativni ali ovaj ću pokušat napisat bar malo detaljnije...

    U zdjelu se uskuha (uzavre ) pola litre mlijeka...
    Odvojiti žumanjke od bjelanjaka (2-3 jaja ovisno o veličini)

    umutite čvrsti snijeg sa malo, malo soli

    u drugu zdjelu umutite žumanjke sa 3 žl. šećera kap hladnog mlijeka (da bude tečnije), vanilijin šećerom, rumom i malo soka od limuna...

    u zdjelu u koju mislite napravit paradižot grubo izmrvite kekse...

    u uzavrelo mlijeko stavljajte snijeg od bjelanjaka žlicom... ta kuglica će se okrenuti u mlijeku i kada to napravi izvadite žlicom vani i slažite u krug po keksima tako da na sredini ostane rupa kroz koju ćete ulit kremu...

    kada ste skuhali cijeli bjelanjak u to isto vrelo mlijeko umješajte smjesu od žumanjaka i kuhajte da se malo zgusne neprestano miješajući...

    kada je kuhano (par minuta) vrelu kremu ulijte kroz rupu u bjelanjcima i ona će se razliti ispod bjelanjaka po keksima...
    zatim po vrhu naribajte koricu limuna i čokoladu (ili kakao)...

    ohladiti a zatim stavititi u frižider da se dobro stisne...

  44. #94
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    kako sam paradizot dobro radila. u davnim vremenima.
    ovo mi je jedan bas nostalgican topik. sa mirisima djetinjstva.

  45. #95
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    meni otac radi paradižot a ja pojedem samo bjelanjak koji on pospe kraš ekspresom.
    kekse i mliko ostavim jer sve što je otopilo u mliku (tipa kruh ili keksi) meni učini gricule

  46. #96

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    istina, malo je poseban recept i s ovim je većini ljudi ko s janjetinom - ili voliš ili ne voliš...

    ja pravim ali ne jedem... jednostavno ne volim...

  47. #97
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    poanta je da paradizot mora biti gust, gust. ona zuta smjesa se mora zaista sasvim zgustiti i dooobro ohladiti. i onda je njami, njami.

    cesto sam vidala paradizote u kojima su skuhani bjelanci plutali po rijetkoj, zutoj tekucini, brrrrr, koja se pri tome jos i jako osjecala po jaju.bljak.
    to mi je uzasno i ne znam sto bi me natjeralo da to stavim u usta.

  48. #98
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    kod nas se rade snenokli - to je ta rijetka zuta tekucina u kojoj plivaju oblaci od bjelanjka
    i nema keksa na dnu. i nis se ne mora stvrdnuti.
    meni je to fino.

  49. #99
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    a zakaj, to je ista stva samo ovi dalmosi stavljaju i kekse. to je isto ko da ja stavim kekse u rozatu. ccccccc...

  50. #100
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Šteta zapričavati ovako dobar topic.

Stranica 2 od 5 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •