Stranica 3 od 5 PrviPrvi 12345 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 208

Tema: Što su jeli moji preci ilitiga dalmatinska spiza...

  1. #101
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa
    Šteta zapričavati ovako dobar topic.
    Necu vise majkemi. Peterlin, otvaraj topic, hitno mi je. Zlevanka s kukuruzom i šiškrle s makom (ako su to oni Balasevicevi rezanci s makom, onda ne trebas).

  2. #102

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    ROŽATA

    Rožata je nekakv puding od jaja i to u omjeru 1 jaje - 1 žlica šećera - ca 1 dcl mlijeka... što se mlijeka tiče to ovisi o veličini jaja pa na 0,5 lit. mlijeka ide 5-6 jaja ... obično se kuha na pari...

    Primjer
    U zdjelu ubaciti 5 jaja, 5 žlica šečera, dosta korice od limuna, sok od 1/2 limuna, pinkicu (1/2 male žlice) brašna, ruma po želji.... Malo žbatit (kao kad se radi omlet vilicom ili žicom za miksanje) i dodati 1/2 litre mlijeka i 1-2 vanilijina šećera pa opet malo žbatit.
    U zdjelu koja može ić u pećnicu ubaciti 5 žlica šečera i malo vode pa karmelizirati.... dok je na vatri taj karamel treba ˝razmazivati˝ po stranicama zdjele... kad se skine s vatre pustiti da se malo stvrdne i onda uliti puding....
    u drugu, širu posudu uliti vode da teća s rožatom bude do pola u vodi (kuhanje na pari 10-ak minuti), a nakon toga sve skupa primistit u pećnicu
    još ca 1/2 ure na 180°C...


    ovo je isto ka i paradižot - morate bit oprezni s jajima (podrijetlo, kvaliteta, veličina) + dobro je staviti dosta začinskog materijala da se ne čuje baš po jajima....

  3. #103

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    p.s.

    kad sam napisala sve skupa primistit u pećnicu to bi značilo da se obje teće (cili pogon za kuhanje na pari) primištaju u pećnicu... valjda sam dobro objasnila...

    i rožata ima svoje tajne pa za svoju verziju možete zamijeniti začine i tako kombinirati nove okuse... ovo je standardni recept....

  4. #104

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    Peterlin oprosti, sad sam iščitavala topic i skužila da si tražila recept za bakalar...

    Ima više recepata za pripremu..

    BAKALAR I

    (mislim da se u većini krajeva ovo zove bakalar na bianco)

    Uzme se suhi bakalar (pravi bakalar vam je dosta žut pa imajte to u vidu kad kupujete) i stavi se močiti u vodu (hladnu) 2-3 dana - vodu treba mijenjati svaki dan...
    svaki dan bakalar treba savijati rukama jer se za ovaj recept ne mlati palicom po njemu kao za ostale recepte i zato se ovako dugo treba močit...

    stavi se kuhati u hladnu vodu na jaku vatru pa kad uzavre (uskuha) stavi se obilato soli i ostavi kuhat još 10-15 minuta na skroz tihoj vatri... zatim se izvadi iz vode (ne prolit vodu) i dobro očisti od kože i drače (drača = riblje kosti)... zatim se meso stavi u zdjelu, popapri, po potrebi još dosoli (ovo većinom nije potrebno obzirom da se stavi dosta soli u kuhanje), ulije se maslinovog ulja i stavi obilato (dosta) češnjaka... zatim se poklopi i doooobro istrese zdjela... ovo jelo se ne miješa kuhačom nego samo trese (isto kao i svi brujeti).... kada se u dnu zdjele stvori bijeli sok stavi se kuhat na laaaagaaaanoj vatri još 1,15 sati... povremeno se dolijeva slane vode u kojoj se ranije kuhao bakalar i često se protrese...

    neki ljudi stavljaju i peršin u ovo jelo ali meni to onda nije bakalar na bianco (na bijelo) nego je i zelen... ja obično poslužim peršin sa strane pa tko voli može posuti sam... samo ponekad ubacim peršin 2 minute prije nego skinem s vatre...

  5. #105
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Zahvaljujem na bakalaru! Uskoro ćemo isprobati... :D

  6. #106

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    Kiseli kupus s junetinom...

    Na malo masnoće užuti se isjeckana kapula (malčice posoljena)... kada postane zlatna doda se junetina nasjeckana na kockice (kao za gulaš)... to se pirja prvo u vlastitom soku a zatim dolijevajući po malo vode nekih 45 min - 1 sat (ovisi koliko je tvrda)... zatim se dodaju začini (sol, konšerva, češnjak, peršin, sitno sjeckana mrkva, sitno sjeckan korijen od selena - pročitajte sastojke na pakiranju vegete i stavite te iste sastojke samo svježe )... kiseli kupus dobro isperite pod tekućom vodom i dodajte u meso zajedno sa nekoliko fetica (3 x 3 x 0,5 cm) pancete... dolijte vode i pustite da iskuha...

  7. #107
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Štrigica, radite li kiseli kupus sa suhim mesom i kojim?

  8. #108

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    Kiseli kupus mi ide uz:

    kobasice
    suhu prasetinu (obično rebarca ili nogice + obavezna slanina)
    kaštradinu (ovo ima osebujan okus a bogami i miris koji svatko ne podnosi baš najbolje, kao ja na primjer )

    pire krumpir je obavezan uz kiseli kupus (ali ga više ne radimo s uljem nego sa maslom i mlijekom)

  9. #109

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    Ajd kad već spominjem kaštradinu valjda bi bilo fer i da je malo pobliže opišem.. Bravetina se dosta često spremala na raznorazne načine... možda je najpoznatija baš kaštradina...

    Kaštradina je slano i na dimu osušeno meso ovna (ovan ili brav pa se friško meso zove bravetina)... soli se jednako kao i prasetina (razreže se na komade, dobro posoli krupnom soli, zapapri, u novije vrijeme se stavlja i mljevena paprika, pa se ostavi u velikoj posudi par dana pod pizom (piiiiz - uteg - teški predmet) da se izravna i istisne tekućina, a zatim se suši 2- 3 tjedna na dimu (za kominom se lagano nalože veći komadi drva (maslina, bajama, česmina) i pusti ih se da samo tinjaju i prave dim bez vatre. komin se zatvori i tako se dimi meso)...

    Kaštradina se sprema sa raštikom, kupusom, kiselim kupusom ( i krumpirima)...


    Uzme se komad kaštradine, dobro se opere i stavi kuhati u vruću vodu u lonac koji se zove bronzin na komin (bronzin drže komoštra - lanac od velikih karika koje se okače za držač ili gredu, a na dno im se zakači bronzin) mislim da sam na tv-u vidila da se fiš paprikaš kuha u takvom aranžmanu... kuha se u samoj vodi otprilike 2 sata a zatim se doda kupus, kelj, verzot, ili drugo zelenje i pusti se kuhati par minuta... zatim se unutra ubaci dosta pešta od slanine, peršina i češnjaka, malo konšerve i 2-3 krumpira izrezanog na kockice... vatra se nakon ovoga više ne loži nego se pusti da se kuha na lagano dok kumpir nije gotov...

    jednako se sprema i sa kiselim kupusom (kod nas se onda ne stavljaju kumpiri unutra nego se skuhaju sa strane)

    pa ko voli nek izvoli...

  10. #110

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    mjesto pod suncem
    Postovi
    2,786

    Početno

    U mom dijelu Dalmacije se nikad nije jeo kiseli kupus s junetinom i konservom, na nacin koji je gore opisan. Zapravo sam ja zivila u uvjerenju da je to kontinentalni recept, tzv sekeli gulas ili takonekako. Kod nas kiseli kupus ide u kombinaciji s sarmama / arambasicima, kobasicama ili suhim mesom. Ponekad uz grah - jota, ali ni to nije autohtono, to su utjecaji zapadnog primorja.

    Inace, jako mi se svida onaj recept za zelenu rizu, to cu ovih dana napraviti.

    Super topic.

  11. #111

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    fritulice, nisam to znala... kaže moja sveki da je to njena pokojna mater spremala... njena pokojna mater je bila skroz sa mora, ali kako je umrla ne mogu baš pitat odakle se to naučila :? sad mi je baš krivo
    ne stignem pisat -ludnica mi je na svim poljima života... čim uhvatim vremena pišem dalje...

    OT - pekla mukičinu pletenicu i almatheine klipiće za Dane kruha - bili su mljaaaac...

  12. #112
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    uf, kaštradinu sam jednom probala i to je jedna od rijetkih stvari koju ne mogu pojesti ni pod razno :/

  13. #113

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    MURTERIN

    ovaj recept sam dobila od kolege s posla... za njega inače smartam da je falija profesiju... toliko dobro kuha da je stvarno mogao biti vrhunski kuhar...

    dakle na kriške izrezati kapulu, krumpir i ribu (komadi od palac duljine)... ribu natrljati sa soli (kasnije se sol više ne dodaje u kuhanje) pa u zdjelu posložiti red kapule, red krumpira, red ribe (ponavljati dok se ne potroše sastojci)... zatim unutra ubaciti krupno sjeckanog češnjaka, sjeckani peršin, luk purić (ovo je neki divlji poriluk ili tako nešto, raste po škrapama na otocima te u priobalnom pojasu lijepe naše) a jelima, pogotovo od ribe) daje poseban šmek... zatim to zaliti sa dosta maslinovog ulja (riba nema dovoljno vlastite masnoće pa možete na 1 kg ribe staviti oko 1 dcl ulja), bijelog vina i malo vode tako da prekrije ribu do malo više od pola visine... zatim poklopiti i kuhati dok riba nije gotova...

    inače brudeti se nikada ne miješaju nego se zdjela protrese s vremena na vrijeme... isto tako, brudeti se kuhaju bez poklopca, ali ovaj je poseban jer se gornji slojevi kuhaju na pari...

  14. #114
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    štrigice, bez pomidora, na bijelo?

  15. #115

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    jes, kolega kuha na bijelo...
    ja zbog bisernih mentalnih sklopova mojih ukućana za zacrvenit stavim malo crvene paprike (mljavene, slatke) ili konšerve...

  16. #116

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    e, da, zaboravila sam - kriške kapule i krompira trebaju biti tanke... ne ono baš da vidiš 7 nebesa kroz njih, ali ne ni puno deblje...

  17. #117

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    GREGADA
    razlika između gregade i murterina je u prženju dijela sastojaka kod gregade (a opet kod pescadoro brujeta se i riba prži tako da svaki način pripreme ima svoje ime)

    kapula se izreže na fete, češnjak na veće komadiće (1/4)
    u zdjelu se stavi pola količine maslinova ulja (računajte otprilike kao i za murterin 1dcl ulja na ca 1 kg ribe), dodat pola kapule i češnjaka pa se to malo zažuti....skinit s vatre pa složit polovicu kumpira narezanog na fete pa na to komade ribe (npr. filete ako kupujete zamrznuto), ostatak kapule i češnjaka, a na kraju opet fete kumpira.... posolit i začinit kako kome paše, zalit s ostatkom maslinovog ulja pa s bilim vinom, ribljom juhom (ako ima) ili vodom da ne pokrije sve (isto ka i murterin)...
    kuha se pokriveno, ne miješa se nego se trese zdjela....

    inače teća za brujet tiba bit šta šira i šta plića

  18. #118
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Štrigice:


    Svaka čast, odakle ih samo vadiš?? I ti to sve SAMA znaš napraviti???

  19. #119
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Moram ova dva zadnja isprobati.... :D Djeca ce mi se raspametiti.

    Mi smo ljubitelji riba. A ja moram fakat FAKAT kad sredim svoje stare biljeske napisati nekaj o kontinentalnoj "spizi" i rijecnim ribetinama!

  20. #120
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    uf, štrigice, sad više ni raditi ne mogu - samo mislim a di da nabavim ribu za danas

    ili da pod marendom skoknem do ribarnice?

  21. #121

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    ja kuham 2 x tjedno... sveki inače kuha... ali meni je ovo područje stvarno zanimljivo pa si prikupljam informacije di god sitgnem...

    većinu stvari sam spremila bar jednom, neke sam jela, neke samo pomirisala :bljak: za neke samo imam recept i nisu isprobani niti sam ih jela niti vidila (te još nisam počela stavljat ovdje - strah me da netko ne spremi pa da ispadne ajme majko)...
    jel tko kuhao po ovim receptiima?

  22. #122
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Ja, of kors!
    Konšerva ruls!
    Gulaš sam radila. Malo sam skeptična prema finoći kuhane ribe, ali nije da me ne privlači kad tako znalački pišeš.

  23. #123

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    cvijeta - ovo možeš i od ledove škrpine (gregadu i murterin)... nije BAŠ tako dobro kao friška riba kad se spremi ali posluži svrsi... bez obzira šta san na moru ima perioda kad po tjedan ili dva ne vidimo ribara onda i ono iz leda dobro dođe... pa taman od Leda ili Jambe :/ ako već nemam nešto šta sam sama zamrzla....


    inače netko mi je rekao ili sam možda pročitala, ne znam, da gregada traži ribu koja živi u kamenu, ne na pijesku

  24. #124
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Štrigice, može li se brudet raditi i s nekim drugim povrćem, sem krumpirom? Jesi li ikada probala ili krumpir najbolje sjeda?

  25. #125

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    brujet nisam s ničim drugim radila osim sa krumpirom... konzervativka
    možeš ga napraviti i bez krumpira, pa skuhati puru (žganci :? ) sa strane i preliti toćom iz brujeta a ribu složiti uz to...

  26. #126
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Citiraj štrigica prvotno napisa
    cvijeta - ovo možeš i od ledove škrpine (gregadu i murterin)... nije BAŠ tako dobro kao friška riba kad se spremi ali posluži svrsi...
    Jel ta od Leda očišćena?
    Viri malo crnog u najlonu , nisam dosad kupovala, a volim...



    jesti

    Tu sam vas preko vrtićkog topika našla

  27. #127

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    je izvađena su crijeva ali ja isto volim skinut i onu crnu opnu koja ostane jer je gorka i ošišam peraje (pogotovo leđnu)...

  28. #128

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    Glavonožac s bobom

    Muzgavci, hobotnica, lignje -šta god vam drago...ako se sprema hobotnicu onda je treba ostavit ostavit u ledu dan-dva da omekša pa je nije potrebno prokuhavat ... narezat na komadiće (ono da imaš zalogaj)...
    na maslinovom ulju zažutit jednu veću kapulu, pa u to ubacit komade glavonošca po izboru i šufigavat neko vrime, a pri kraju šufigavanja ubacit i sjeckani češnjak... zatim se ulije malo vode ili riblje juhe ili ribljeg temeljca - šta već imate i začine (sol, papar, štagod po želji)... kad prokuha unutra ubacit bob i kuhat još 20-ak minuta... ukoliko želite uz bob možete ubacit i krumpir...

    @ AM - ako stvarno nategnemo pojmove - ovo bi ti mogla bit jedna varijanta brujeta s nekim drugim povrćem

    za riblje temeljce uvijek je dobro ostavit u zamrzivaču glave od ribe, škampi itd. ono šta biste inače i tako bacili ... pa kad spemate nešto u šta vam treba temeljac (rižoti, brujeti itd) samo prokuhate te glave u vodi i ubacite jedan lovorov list (ili nešto drugo šta vam odgovara) i eto super začina

  29. #129

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    štrigice,sutra ujutro ću do ribarnice,koja bi riba išla u murterin?
    jel može mol?

  30. #130

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    sorry jučer smo ovde imali izvanredno stanje zbog poplave, nije bilo struje i sve u svemu koma situejšn...
    u murterin ti ide ona mekša oborita riba (mol mi je više za juhu) i izmišaj vrste - probaj naći arbuna, škarpinu, pauka, malo skuplja varijanta bi sadržavala i šampjera...
    obećavam da ću čim stignem napravit listu ribe i šta se sve može s kojom vrstom... jutros nemam vrimena...

  31. #131

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    p.s i komadić ugora obavezno - to sam ja mislim već prije napisala... za zgusnit brujet ugor je dušu da, pogotovo glava...

  32. #132
    japanka avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    na rubu znanosti
    Postovi
    859

    Početno

    Citiraj štrigica prvotno napisa
    brujet nisam s ničim drugim radila osim sa krumpirom... konzervativka
    možeš ga napraviti i bez krumpira, pa skuhati puru (žganci :? ) sa strane i preliti toćom iz brujeta a ribu složiti uz to...
    meni je tako, s palentom, najbolji, mnjam.

  33. #133

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    ja sam danas napravila murterin po ovom receptu što je stavila štrigica
    i što reći....jelo je za prste polizati

    radila sam ga od arbuna i gofa(gofa sam stavila umjesto škarpine,nije jutros bilo friške,no mislim da je ovo dostojna zamjena)

    savršeno,jedan dan ću probati gregadu

    što se temeljca tiče,napravim ga uvijek od svježih glava,pa dio smrznem i po potrebi otopim,ne smrzavam glave

  34. #134
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    mi ne radimo brudet s krumpirom ,
    a imamo nadaleko poznati brudet, neretvanski, e taj je meni mmmm

    :D

  35. #135

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    sadrži li taj ..one...klizave stvari?

  36. #136

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    ronin baš mi je :D

    sad ću pokušat sastavit listu riba i kako ih je najbolje spremat prema predaji.. godišnje doba je samo preporuka (na peškariji ćete tada tu ribu i naći)

    arbun - može se peć ili na brujet - najbolji u proljeće
    škrpina - juha ili brujet - jako bodljikava (oprez) - dobra je cilu godinu
    pauk - juha ili brujet - OPREZ kod čišćenja, otrovan - proljeće
    girica - pržit ili peć (ako je veća) - proljeće i jesen
    cipal - meni može jedino s gradela, netko ga stavlja i u brujet ali :/ -proljeće i jesen
    glamoč - brujet ili pečenje - jesen
    mol - juha, juha, juha i mol lešo (zalit uljem, sol, papar, češnjak i peršin) - zimska riba (ali valja cijelu godinu)
    Šampjer (kovač) - za mene car od riba - preukusan - peći, kuhati ili na brujet - cijelu godinu
    Lubin - odličan, peći, ljeto
    Komarča (orada)- odlična, peći :D (ili kuhati :/ ), cijelu godinu
    Tunj- odličan (ali težak za želudac!), može se peći, marinirati, konzervirat u ulje - proljeće do jeseni
    trlja (barbun) - favorit mm-a, najbolja pečena, zimska riba
    ugor - sočan i dobar cijelu godinu, brujet mi je favorit - glavu od ugora možete zamrznit pa ubacit u brujet od lošije ribe za začin
    očada (ušata) - brujet, veća za peći, cijelu godinu
    zubatac - za mnoge kralj riba, dosta skup, najčešće se peče a može i na brujet
    list (švoj) - široka, tanka riba, mi je najčešće pržimo, proljeće ili jesen
    grdobina - odlična, treba je ogulit cijelu, savršena na brujet, može se pohat - cilu godinu
    kanjac - najbolji za juhu - cilu godinu


    eto ga... za početak dosta...

  37. #137

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    Citiraj zrinka prvotno napisa
    mi ne radimo brudet s krumpirom ,
    a imamo nadaleko poznati brudet, neretvanski, e taj je meni mmmm

    :D
    pa i dolina neretve je u dalmaciji - ja bih volila čut recept za taj brujet (to je onaj od žaba ili?)

  38. #138
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Neke ribe s popise ne znam ni prepoznati (npr. glamoč)...

    (ali zato npr. znam da je smuđ fini pečeni, a štuka kuhana... )

  39. #139

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa
    Neke ribe s popise ne znam ni prepoznati (npr. glamoč)...
    radi ovoga sam se i mislila oću li ili neću stavljat popis :/ pa sam na kraju stavila a vi googlajte

  40. #140

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    danas slatko..

    PANDULAT (postoji i mandolat - nije isto)- tvrdi, suhi kolačići

    stuče se 6 jaja i 35 dag šećera u prahu dok ne postane sasvim jednolična masa... zatim se pomalo umuti unutra 75 dag brašna, 15 dag bajama, malo soli, šaka suhih grožđica, suhih smokava ili što god vam od suhog voća paše, zatim limunovu koricu (po želji), od začina je dobar kim ja unutra umiješam i grubo naribanu čokoladu ma šta vam srce poželi... i na kraju 1 malu žličicu meda...
    kad ovo dobro umijestite treba vam ispast relativno tvrdo... zavaljajte štrucu i stavite peći nekih 45 minuta...
    toplo izrežite na tanke fetice i pustite da se ohladi... što duže stoji (i suši se) to je bolje odlično ide uz čaj, mlijeko i ostale tople napitke...

  41. #141

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    ps - veće suho voće (kao smokve) narežite na komadiće

  42. #142
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj štrigica prvotno napisa
    ugor - sočan i dobar cijelu godinu, brujet mi je favorit - glavu od ugora možete zamrznit pa ubacit u brujet od lošije ribe za začin
    eh, slušala sam bajke o tom ugoru na brudet. ali, niti na jedan način se nisam uspjela riješiti drača, ne možeš to očistiti da se na glavu postaviš. i stiskali smo ga onako od glave prema dole pola sata - ali, brdo drača je još uvijek bilo tu, i nismo ga uopće mogli jesti. :?
    ima li kakav tips&tricks?

  43. #143

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    jel ima smajli nemam pojma?

  44. #144

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    Tingul


    Kokoš narezati na sitnije (ili kokoš očistiti pa iskoristiti ono što ostane - glavu, vrat, noge, iznutrice itd)... zažutiti kapulu na masti i dodati meso... dobro išufigat usuho i onda dodavat po pinku vode (ili juhe)... zatim dodati žličicu konšerve razmućene u malo vode... posolit, popaprit i pustit da pirja na lagano dok šug ne uvati tamniju boju...
    može se polit po riži, manistri (tjestenini) ili se 20 min prije nego je gotovo ubace unutra kockice krumpira...
    u Primoštenu se tingul sprema sa bižima (zeleni grašak :? ) i krumpirom i meni je to osobno najdraži tingul, a kod jedne gospođe u Splitu sam vidjela da na pola kuhanja u zdjelu stavlja suhe šljive (na ca 1,5 kg kokoši stavila je 25 dag šljiva)...

  45. #145
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Zakaj si stavila :? za zeleni grašak? Ne uklapa se u recept?

    Meni se čini da je to danak kontinentalnoj kuhinji - u pileći paprikaš se može staviti grašak! Uz to skuhaš vaseršpacne i da vidiš miline...


    No, natrag na temu: Ove suhe šljive podsjetile su me na pašticadu. Jednom sam negdje našla recept za umak za PAŠTICADU BEZ MESA, pa me to zanima.

    Zna li netko ili da ja prerujem svoje kuharice (jučer sam ih probala prebrojiti, ali sam odustala kad sam došla do 30 i shvatila da ih ima još cijelo brdo... ).

  46. #146

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    Peterlin ne znam jesu li biži grašak i zato je išao onaj :?

  47. #147
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Dakako da su biži grašak. Morat ćemo napraviti rječnik....

    (Eto, ja sam dijete sjeverne Hrvatske, ali sam se sretno udala: mm ima nonu sa krajnjeg juga Hrvatske, pa čovjek svašta nauči... Morat ću potražiti dubrovačke i bokeljske recepte da popunimo topic... )

  48. #148

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    e da, moja mama sprema pašticadu bez mesa... čim se sitim zvat ću i pitat..

    danas recept za kolač... nisam sigurna jel ovo dalmatinski recept (možda i nije) iako u bilježnici od moje mame stoji da je ovo tijesto za dalmatinsku pitu :/ nemam pojma, ali recept je lip, jednostavan i predobar... i moram vam ga dat...

    40 dag brašna
    15 dag masnoće
    14 dag šećera + 1 vanilija
    1 pzp
    korica limuna
    1 jaje
    6 žl mlijeka
    pinku soli (da ne bude gluvo)
    umijestiti tijesto po standardnom postupku (brašno + pzp, umiješati šećer, naribati limun, u rupicu u sredini ubaciti ostale sastojke)... kod ovakvih tijesta dobro vam je sve sastojke pustit da se malo opuste na sobnoj temperaturi....
    podijeliti u dva dijela... donji dio mora biti pinku veći od gornjeg - razvalja se i stavi na namašćenu tepsiju da pokrije dno i da ima uzdignute rubove... na to uvaliti naribane i ocijeđene jabuke sa cimetom (ako su kiselkaste može se ubaciti malo vanilijinog šećera, ako su suhe i slatke malo soka od limuna, ako ima previše soka malo krušnih mrvica...) pa prekriti gornjom korom i slijepiti rubove... zatim nabockati kolač vilicom i staviti u toplu pećnicu 20-25 minuta na 200 °C... gotovo je kad dobije onu zlatnosmeđu boju... može se posuti šećerom u prahu....


    (nadjev br.2 - svježi sir + sok limuna+limunova korica+šaka grožđica+ vanilkijin šećer + obični šećer)

    ili bilo koji drugi nadjev koji smislite... ja obožavam ovo tijesto pa uvijek sebi kantune napravim deblje i sa samo malo nadjeva... udavim se u tome...
    odlično u ova hladna popodneva uz čaj po želji

  49. #149
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Štrigice jel bude pravo prhko ili mekano, sipljivo?

  50. #150
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa
    Citiraj štrigica prvotno napisa
    ugor - sočan i dobar cijelu godinu, brujet mi je favorit - glavu od ugora možete zamrznit pa ubacit u brujet od lošije ribe za začin
    eh, slušala sam bajke o tom ugoru na brudet. ali, niti na jedan način se nisam uspjela riješiti drača, ne možeš to očistiti da se na glavu postaviš. i stiskali smo ga onako od glave prema dole pola sata - ali, brdo drača je još uvijek bilo tu, i nismo ga uopće mogli jesti. :?
    ima li kakav tips&tricks?
    nema, osim da dio oko glave daš mačkama, a jedeš meso bliže repu gdje ima manje drače.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •