Pokazuje rezultate 1 do 25 od 25

Tema: kada beba ne smije sisati?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    679

    Početno kada beba ne smije sisati?

    Odnosno, bolje je postaviti pitanje: kada ne bi trebalo davati bebi svoje mlijeko? Kad mama ima prehladu, gripu, proljev i sl.? Jel' ima kakav popis? Mislim da imam problema s probavom (nije da se čudim, s obzirom da su mi patronažna i pedijatrica zabranile veliku većinu namirnica; što zbog sumnje da bi beba mogla biti alergičar, što zbog grčeva, tako da ja smijem jesti samo 3 i pol stvari; meso, krumpir, riža, tijesto, griz na rižinom mlijeku); da li moji probavni problemi mogu utjecati na bebu? :?

  2. #2
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno Re: kada beba ne smije sisati?

    Citiraj daisy2005 prvotno napisa
    što zbog sumnje da bi beba mogla biti alergičar
    Otkud ta sumnja?
    , što zbog grčeva
    Cijih grceva?

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    nije mi jasno iz ove price da li si vegeterijanka?

    kod nas ti je preporuka da jedes sve sto si jela u trudnoci

    ni meni nije jsno ko ima problema sa grcevima i sa probavom?

    koliko znam beba najurednije moze sisati ako je mama bolesna. nama se u 3 navrata dogodilo da ja krepavam od gripe i kasljanja a malom nije bilo apsolutno nista

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    NL - UK - NL
    Postovi
    724

    Početno

    Daisy,

    Super da ipak pored takvih restrikcija dojis. Nije lako biti na strogoj dijeti i dojiti (ja to iz licnog iskustva)! Ne mogu sad' kopati po tvojim postovima da skontam koliko ti je dijete, ali pretpostavljam da se radi o djetetu starom max. nekoliko sedmica, ne mjeseci!

    kada ne bi trebalo davati bebi svoje mlijeko?
    Dijete se moze dojiti uvijek, osim u iznimnim situacijama kad' mama koristi neke vrste lijekova ili boluje od neke dobro zarazne bolesti (tbc, hepatitis). Sve sto si naveka kao mogucnosti su upraavo razlozi zbog kojih se djetetu treba davati majcino mlijeko koje je puno antitjela.

    Mislim da imam problema s probavom
    Iz kojeg razloga mislis da ias problema sa probavok? Kad' su problemi poceli i kako si primjetila da nesto ne stima?

    ... beba mogla biti alergičar
    Zaista na osnovu cega je doslo do sumnje da bi beba mogla biti lergicar? Jeste l' ti i muz alergicari? Ima li diete ekcem? Kakva je bebina boja koze i vlaznost?

    ...
    tako da ja smijem jesti samo 3 i pol stvari; meso, krumpir, riža, tijesto, griz na rižinom mlijeku
    Koliko dugo si na dijeti? Jel' se stanje popravilo nekoliko dana nakon sto si prestala konzumirati ostale namirnice? Ako zaista ima potrbe ici na tako strogu dijetu, onda ti treba ekolosko meso, nikako obicno, i krompir je diskutabilna namirnica. Ne znam sta sve podrazumijevas pod tijestom, ali u vecini tjestanina su preradjena jaja i mlijeko (trebas dobro paziti!).

    da li moji probavni problemi mogu utjecati na bebu?
    Nisam kompetentna da odgovorim na ovo pitanje, ali po mom misljenju je to jako nevjerovatno. Najcesci problem je da pvoja probava moze propustati predugacke lance bjelancevina tako da dijete reaguje alergijom na tvoje mlijeko. Ali to nije bilo tvoje pitanje, zar ne?

    Odgovori na postavljena pitanja, pa ce mo vjerovatno moci biti i specificniji sa odgovorima! Sterno

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    679

    Početno

    borimo se s grčevima pa se tek sad javljam...
    1) sumnja na alergiju zbog toga što MM ima alergiju, a bebač je imao neke crvene flekiće po leđima kad smo došli iz bolnice pa je dr. zaključila (zbog MM) da bi mogla biti alergija i zabranila mi kravlje mlijeko (to mi nije teško palo, jer mi je zobeno/rižino i sl. draže tako i tako)

    2) Meni je zbranjeno jesti hrpu stvari zbog toga da bebica ne bi imala grčeve... (a svejedno ih ima )

    3) Probavne smetnje, mislim na moje; nakon poroda se sve to skupa uhodava kod mene; stolica mi je uglavnom redovita, ali par puta sam imala proljev (iako 1 dnevno), što je po mom uvjerenju i zbog tipa hrane koju sad jedem (prije sam jela 90% povrće (organsko), od mesa samo bijelo od peradi i ribu, a sad od povrća zbog bebinih grčeva ne smijem ništa osim riže i krumpira (i blitve)) :?

    4) beba će sutra biti 4 tjedna :D (od srijede Nurse Harvey's smijemo koristiti za grčeve, nadam se da će mu od toga biti lakše!)


    Zbog bebe sam stvarno pristala na sve promjene koje su od mene tražili, ali zaista ne vidim da ima koristi od toga, a onda još kad ja imam proljev ne znam niti sama da li je smijem dojiti da joj još ne pogoršam grčeve i sl. Što se alergija tiče, ne bih htjela da beba postane hipersenzibilna upravo zbog svih tih silnih ograničenja (sad je dobio prištiće po licu pa se bojim da će dr. i opet "paničariti", a znam da hrpa beba ima prištiće)

    Mene je zanimalo da li postoje neka ograničenja, odnosno pravila kad ne bi trebalo bebici davati svoje mlijeko?


    I da, cure, puno hvala!

  6. #6
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Daisy, bas mi je zao za muku kroz koju prolazis

    Sto se tice tvoje probave i tvojeg opceg zdravlja, dijeta koja se bazira na tri (pet ili sedam ili jedanaest) namirnica nikako nije zdrava za tebe a njen negativni utjecaj na tvoje fizicko zdravlje moze se odraziti i na bebu i vas odnos kod dojenja.

    Jako veliki broj beba ima grceve i kod velike vecine njih uzrok grceva je nepoznat. Ono sto je prilicno pouzdano je da grcevi kod skoro svih beba prestanu oko tri mjeseca starosti, bez obzira na to sto su roditelji radili kako bi ih pokusavali sprijeciti ili smanjiti (promjene u prehrani, davanje preparata ovakvih ili onakvih ukljucujuci i cajeve i sl.).

    Ukoliko tvoja beba ima grceve bez obzira na sve to sto si dosad cinila, to znaci da to nije od nikakve koristi a za tvoje zdravlje moze biti jako lose. Tvoje tijelo treba povrce i voce, treba proteine, treba kompleksne ugljikohidrate, posebno sada kada je tijelo pod dodatnom tezinom proizvodnje mlijeka za bebu.

    Pristici kod cetverotjedne bebe su normalna stvar, skoro svaka beba ih ima i nisu naznaka za alergiju.

    Ukoliko ti ne smeta ne piti i ne jesti proizvode iz kravljeg mlijeka, ne kosta te nista da ih nastavis ne konzumirati. Al sve drugo nema smisla. Ovo je fakat predrasticno sto ti je lijecnica preporucila. Ja bih rekla da trebas potraziti drugo lijecnisko misljenje.

    Kod grceva ponekad pomaze puno kontakta koza-na-kozu, mijenjanje polozaja dok se ne nade onaj u kojem beba izgleda najudobnija, redovito podrigivanje poslije obroka i sl.

    Isto pazi da se kod podoja beba ne naguta previse zraka, posebno ako imas jaki let-down. Nemoj cekati da beba bude pregladna prije podoja pa da mora halapljivo jesti (i time progutati puno zraka, uz mlijeko), a ako ti je jaki let-down, pokusaj se ili malo izdojiti prije podoja dok mlijeko ne pocne polaganije teci, ili par minuta nakon podoja podrigni bebu pa je opet vrati na dojku.

    Ali moguce je da ni to nece pomoci nego cete morati prezivjeti (i preplakati, sigurna sam) do tog magicnog treceg mjeseca kada se cini da grcevi nestanu kao rukom odneseni.

    Zelim vam sto lakse prebrodivanje ove teske faze

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    679

    Početno

    Ancica, hvala ti! Jedva čekam da prođu ti grčevi, jer mi grozno teško pada kad vidim da se muči

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    75

    Početno Re: kada beba ne smije sisati?

    Citiraj daisy2005 prvotno napisa
    kada ne bi trebalo davati bebi svoje mlijeko? Kad mama ima prehladu, gripu, proljev i sl.? :?
    Ja sam dojila i sa gripom i sa mastitisom.
    Beba mi ima grčeve što god ja jela ili ne, pomaže eventualno nošenje tako da malecka leži na trbušćiću. Čekamo da napuni 3 mjeseca...

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    moj muz je veliki alergicar i meni je savjetovano da sta duze samo dojim sta sam napravila 8 miseci. sta se hrane tice mozes samo mliko izbacit a sve ostalo SMIJES jesti i sve te liste sa hranom koja se smije ili ne smije su glupe i samo dovode mame u nedoumicu i nesigurnost.
    jesti smijes sve samo ni u cemu pretjerivati.
    za grceve pokusaj da bebu pravilno namjestis pri dojenju da s ene naguta zraka a isto tako probaj je masirati, nosati tako da glavica bude skroz zabacena preko tvog ili muzevljevog ramena, nosaj je polegnutu potrbuske na tvoju nadlaknicu.
    pristici na licu su normalna pojava kod beba tamo oko pete sedmice 8 taman tada je i moj ociravija a za pegulu tada smo imali najvise posjeta )
    te pristice ne treba sa nikakvom kremom mazati vec sa svojim mljekom i one ce se nakon par dana povuci.

    u kojoj si drzavi kad si dobila taj spisak sta smijes jesti dok dojis?

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    679

    Početno

    u kojoj si drzavi kad si dobila taj spisak sta smijes jesti dok dojis?


    U Hrvatskoj, naravno! Spisak započela patronažna, a nastavila dr.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    ajme a ja se nadala da ces napisat bilo koju drugu osim hrvatske :shock:

    zaboravi te spiskove, ozbiljno ti kazem.mozes jesti sve,bas sve i ne kuzim kako pedijatri mogu na racun tatine alergije zadati dojilji takvu djetu u kojoj se nalazi tek par namirnica????? ma to granici sa ludilom i stvarno je vise nego glupost.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    zaboravila sam ti rec da se psihicki pripremis na to da ce ti ubrzo savjetovati uvodenje adaptiranog ( valjda i to zbog tatine alergije)

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    679

    Početno

    zaboravila sam ti rec da se psihicki pripremis na to da ce ti ubrzo savjetovati uvodenje adaptiranog
    :D

    I to smo već prošli...

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    NL - UK - NL
    Postovi
    724

    Početno

    daisy,
    cure su ti se svasta nagovorile tako da cu se samo nadovezati. Poznato mi je (mozda se varam) da se prva indikacija neke alergije na hranu primjecuje negdje 4-7 tjedana. Po tvojoj prici izgleda da dijete ponekad' ima po koju tackicu po tijelu (ispravi me ako grijsim). Hm, :/ To bi mogao biti i znak da joj ne odgovara deterdzent za ves, da joj je bilo prevruce, i hrpa drugih stvari. Alergija!! :?, ne znam, ali ako je tata stvarno teski alergicar, bilo bi pametno (kako i Fortuna kaze) da sto suze iskljucivo dojis (najmanje 9 mjeseci), pa tek onda da uvodis krutu hranu i to ne alergene nairnice. Ja sam prije (kod' oboje djece) imapa problema da ubijedim med. osoblje da oni imaju alergiju. Prestala sa alergenima i sve im se povuklo, kakica je postala normalna, ali grcevi nisu prestajali.

    Sto se tice tvoje dijete!! :/ Smatram da neizbalansirana prehrana, ako je kratkotrajna (ne godinama) nije problematicna za tvoje zdravlje. Ali isto tako smatram da definitivno trebas vidjeti promjene na djetetu ako je do toga. Mozda da pokusas ne jesti mlijecne proizvode (ali zaista sve, cak i one u tjestenini), jaja, kostunice, paradajz, juzno voce i zacine. A ostal os' mjerom. Da pokusas takvu ishranu nekih 10-tak dana, pa da pratis kako se dijete ponasa i osjeca.

    Jos samo par pitanja: Ima li beby grceve tokom cijelog dana ili je vecina od 16:00-20:00 sati? Kakva joj je kakica? I kako cesto kaki?

    Grcevi su opaka stvar! Ali na zalost, nema im pomoci. Sto se pokazalo kao korisno je nosenje u marami, nama je to bilo zlata vrijedno. Dojenje u hodu, grijanje stomacica, paznja usmjerena ka nacinju dojenja i sl.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    mi smo za grceve uz nosenje i grijanje trbuha termoforom jos imali i dugotrajna zajednicka tusiranja

    ostalo je napisano

  16. #16
    nina14 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Mostar
    Postovi
    221

    Početno

    Kod nas je tata isto alergicar, a i ja sam - mada ne u tolikoj mjeri (pelud)
    MM je pitao dr bas u vezi alergija i rekli su nam da ce vjerojatno i Sven biti osjetljiv (on je jos plav, svijetle, dosta suhe koze) i da ga DOJIM sto duze. Niko nije nista rekao za moju prehranu, jedino kasnije kad pocnemo uvoditi njemu drugu hranu da uvodimo jedno po jedno radi eventualne reakcije-da znamo na sta je (sto je meni i logicno i kad ne postoji obiteljska sklonost)

  17. #17
    nine avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Dalmacija-Istra
    Postovi
    700

    Početno

    mi smo malo i malo više alergični, i bebica eto pokazuje sve naznake da se dala na mamu po tom pitanju,
    al prva alergija na mlijeko joj se pojavila nakon 4tj od rođenja,a od 1.dana je na adaptiranom

    Poznato mi je (mozda se varam) da se prva indikacija neke alergije na hranu primjecuje negdje 4-7 tjedana.
    tako da je po mom iskustvu lejla u pravu

  18. #18
    martinovamama avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Slavonski Brod
    Postovi
    174

    Početno

    I moja beba je imala grčeve i ja sam po savjetu patronažne i pedijatrice izbacila brdo stvari iz jelovnika da bi na kraju ostala na čokolinu i sojinom mlijeku,kruhu i riži.Kada sam skužila da šta god ja izbacila iz jelovnika djetetu nije bolje,počela sam polako u malim količinama jesti sve.A onda su i grčevi prestali.Ni dan danas još nisam pojela naranču niti pila gazirano mada bebač ima više od šest mjeseci.Što se tiče stanja kada mama ne bi trebala dojiti,uz sve što su cure rekle mislim da i spada povišena tj.temp. iznad 38,5 stupnjeva.

  19. #19
    martinovamama avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Slavonski Brod
    Postovi
    174

    Početno

    Zaboravih,beba nastavlja sisati kada mama spusti temperaturu ispod 38,5.

  20. #20
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Mama smije dojiti pod temperaturom, bez obzira koliko visoka bila.. Bitno je da se mama osjeca "dobro" dok doji pod temperaturom.. Znaci ne zelimo da se desi da se mama pod visokom temperaturom preforsira ili da zanemari svoju bolest, itd...

    Temperatura kod mame NIKAKO ne utjece na mlijeko niti na bebu, i zbog tog je dojenje dozvoljeno dok mama ima temperaturu.

  21. #21
    martinovamama avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Slavonski Brod
    Postovi
    174

    Početno

    Prekopala svoje knjige jer mi je odnekud zvonilo u glavi da mama ne doji dok je temp. iznad 38.5 tj dok je ne spusti ali sam onda našla nove američke smjernice o dojenju gdje kažu da to nije točno.A i anchie76 je to već napisala.ISPRAVAK!!

  22. #22

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Svojevremeno sam čula mišljenje da majka alergičarka izlučuje alergene u mlijeku već pripremljene za alergijsku reakciju djeteta, u smislu da su alergičnij nego kod mama nealergičarka.
    Inače se kod alergije na tvari koje nisu proteini (recimo penicilin), one moraju vezati za protein da postanu alergen. Proteini mogu biti alergeni sami po sebi.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj martinovamama prvotno napisa
    uz sve što su cure rekle mislim da i spada povišena tj.temp. iznad 38,5 stupnjeva.
    ovo nije tocno

    imala sam mastitis i temp 41 i sluzba za laktaciju i sluzba koja se kod nas brine za rodilju i bebu (nesto ko patronazna ali ih imate doma 8 sati dnevno prvih 10 dana nakon poroda) i lijecnik opce prakse su naglasavali da mogu najurednije dojiti da djetetu od mojeg mastitisa i temperature ne moze biti nista. jedino sam morala koristiti poseban antibiotik koj je kompatibilan sa dojenjem

  24. #24

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    679

    Početno

    Pssst! I ja sam odlučila polako uvesti "normalnu hranu" u umjerenim količinama (kravlje mlijeko i dalje neću, jer mi to i odgovara), jer se mojoj bebici grčevi nisu ništa smanjili zbog moje prehrane "by the book"... Posebno zato što je moje željezo jaaaako nisko nakon poroda (3,9). Od danas možemo i Nurse Harvey's za grčeve, ali je dr. rekla da zbog toga što sadrži sodu bikarbonu (1%) bolje ne, ako nije nužno... zašto? :?

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    nadam se da znas da beba do 6 mjeseci ne bi trebala konzumirat nista drugo osim maminog mlijeka, tj ti cajevi protiv grceva se ne bi trebali davati bebama

    ako moras uzimati zeljezo vodi racuna da konzumiras neko koje ne zatvara a kao drugo kad uzimas zeljezo kombiniraj ga sa vitaminom c (npr juice). kalcij ti sprijecava apsorbiranje zeljeza

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •