Stranica 76 od 182 PrviPrvi ... 2666747576777886126176 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 3,751 do 3,800 od 9079

Tema: Pričajmo o dohrani 7.

  1. #3751
    Gabrielle avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    86

    Početno

    Bok društvo, eto mene nakon dosta vremena. Ovako, imam poprilično specifičnu situaciju pa ne zamjerite na malo opširnijem postu. Kopirat ću na još par tema, veće šanse da prije dobijem odgovor. Malac je 4. rujna završio na Rebru, leukemiju ima. Zasad dobro guramo, usprkos naglom odvajanju po noći, izgurali smo s dojenjem usprkos tome,blisteru, sooru itd. No, sad smo u situaciji da ja vjerojatno neću moći biti uz njega nekoliko dana jer me lovi nešto, prehlada, gripa, nešto je, najvjerojatnije neću smjeti na odjel. Ipak im nešto takvog može doslovno ugroziti život. Izdajanje i pohranjivanje mlijeka u frižider u sobi mi ne dozvoljavaju jer je to ipak bolnica, kao to bi moralo biti u sterilnim uvjetima, da ne uđe neka bakterija itd. Moram postaviti ono mrsko pitanje, za koje znam da ne mogu dobiti odgovor ovdje, pa ako može, šaljite mi u inbox. Koje mlijeko da mu dam? Ja veze nemam o tim stvarima, s tim da moram naglasiti da se čini da su kemoterapije ubile i prijašnju osjetljivost na mliječne prizvode. Ima godinu i mjesec dana. Pls, nemojte me ignorirati, na sto muka sam, pošizit ću. Sve smo izgurali, i sad ovo...

  2. #3752
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Jako mi je žao da ti prolazite. Čvrsto držim fige za malog hrabricu.

    Za mlijeko nemam pojma, da pokušaš pitati u bolnici, oni će znati.

  3. #3753
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Gabrielle uh , žao mi je da prolazite takvo što i malcu želim što brži oporavak
    misliš na adaptirano mlijeko?
    ja sam prvo dijete kraće dojila i bila ja na (kršitelj koda)u
    ima hrpa proizvoda ali ne mogu sa sigurnošću reći koje je bolje ili lošije
    savjerujem ti da odeš u neku ljekarnu pa da se tamo raspitaš?

  4. #3754
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Gabrielle, naravno da bismo u ovome slučaju napravili iznimku
    Ali ja dosita ne znam kako da pomognemo; možda je najbolje da pitaš u bolnici.
    Zašto uopće misliš da treba kupovati formulu, maleni ima 13 mjeseci.

    Mislimo na vas, dršte se ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Posljednje uređivanje od apricot : 22.12.2012. at 19:22

  5. #3755
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,372

    Početno

    Citiraj Gabrielle prvotno napisa Vidi poruku
    Bok društvo, eto mene nakon dosta vremena. Ovako, imam poprilično specifičnu situaciju pa ne zamjerite na malo opširnijem postu. Kopirat ću na još par tema, veće šanse da prije dobijem odgovor. Malac je 4. rujna završio na Rebru, leukemiju ima. Zasad dobro guramo, usprkos naglom odvajanju po noći, izgurali smo s dojenjem usprkos tome,blisteru, sooru itd. No, sad smo u situaciji da ja vjerojatno neću moći biti uz njega nekoliko dana jer me lovi nešto, prehlada, gripa, nešto je, najvjerojatnije neću smjeti na odjel. Ipak im nešto takvog može doslovno ugroziti život. Izdajanje i pohranjivanje mlijeka u frižider u sobi mi ne dozvoljavaju jer je to ipak bolnica, kao to bi moralo biti u sterilnim uvjetima, da ne uđe neka bakterija itd. Moram postaviti ono mrsko pitanje, za koje znam da ne mogu dobiti odgovor ovdje, pa ako može, šaljite mi u inbox. Koje mlijeko da mu dam? Ja veze nemam o tim stvarima, s tim da moram naglasiti da se čini da su kemoterapije ubile i prijašnju osjetljivost na mliječne prizvode. Ima godinu i mjesec dana. Pls, nemojte me ignorirati, na sto muka sam, pošizit ću. Sve smo izgurali, i sad ovo...
    Gabrielle, zao mi je zbog okolnosti u kojima ste se našli . Iz mog osobnog iskustva i dugotrajnom hospitalizacija na tebi je da izaberes formulu. Ako ti ne izaberes za očekivati je da u bolnici daju kravlje mlijeko obzirom na dob ( ako ne postoje zdravstveni razlozi tipa alergija da ne smije kravlje mlijeko). U slučaju da se odlučite za formulu tada razmislite o dodatnim potreba ako postoje ( npr. Veći broj kalorija ako je potrebno ) , a i probiotici bi bili korisni. Nadam se da će maleni prihvatiti bilo koju alternativu koju mu ponudis , i da će promjena proći sto bezbolnije.

  6. #3756
    NINOLINO avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Lokacija
    cairo
    Postovi
    85

    Početno

    mi vec treci dan dans na palenti, za razliku od jabuke bolje prolazi...bebacu se izgleda svidja..prvi dan dala mu 2 ravno punjene jusne zlice, drugi 3, treci dan 4...cini mi se on bi mogao i vise, al me bilo strah da ne pretjeram, ne znam grijesim li sto mu to ogranicavam...:O

  7. #3757
    NINOLINO avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Lokacija
    cairo
    Postovi
    85

    Početno

    meni sporo dolazi update..ne znam da li zbog daljine ili sto...tek sad sam vidjela Gabrijelin post..i neumjesno od mene ovako da uletim sa svojim tempom dohrane, sory...Gabrijela zelim sve najbolje za bebaca...saljemo molitve iz Caira da sto prije ozdravi...

  8. #3758
    alma_itd avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    1,024

    Početno

    Citam, citam i ne mogu da nadjem.... Moze li mi neko napisati bilo kakav recept za domace keksice. Ovi kupovni su puni secera a to bih za sad da izbjegnem.

  9. #3759
    diči avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    557

    Početno

    1 van.šećer,2 jaja, 2 dcl.vrhnja,1pec.prašak,malo korice limuna,25dkg masti,2dcl šećera,pečeš sve na 175stupnjeva da požute...inače se zovu keksi na mašinu...e da i 90dag oštrog brašna..sretno

  10. #3760
    alma_itd avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    1,024

    Početno

    Hvala... Samo bi izbacila mozda bjelanjak iz jajeta jer ce ga beban tek sa 13 mjeseci probati.

  11. #3761
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ako dijete nema 13 mjeseci, što će mu keksi uopće

  12. #3762

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Došla sam se pohvaliti
    Dala sam dečkima 1/4 žumanjka svakome - svidjelo im se i nisu imali nikakvu alergijsku reakciju.
    Dala sam im i komadić maslaca u povrćnu kašicu (veličine lješnjaka, u kašicu mase cca 500 grama) i svidjelo im se i nisu imali nikakvu alergijsku reakciju.

    Danas kuham špinat i krumpri, opet ću dodat malo maslaca.
    Ne znam da li bi radije trebala dodati žličicu svježeg sira (imam onaj u marami) i kakvog bi okusa za kašica bila. Dvoumim se još.
    Bit šepurenja je da moji twinsi (unatoč silnom strahu i odgađanju uvođenja novih namirnica - alergogenih namirnica) nisu reagirali na ništa, dakle nisu alergični
    Veliko je to veselje u našoj mladoj obitelji

  13. #3763

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,405

    Početno

    Sumskovoce bravo za twinsice! Kako si im na kraju (ili mozda bolje receno na pocetku ) dala zumanjak?


    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    ako dijete nema 13 mjeseci, što će mu keksi uopće
    Znaci li to da je od 13 mjeseci OK djetetu dati keksice? Koje (kakve) preporucujes?

  14. #3764
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ma ne
    nego je alma spomenula 13 mjeseci kao dob u kojem se daje bjelanjak
    pa mislim da, ako ne jede bjelanjak, ne treba ni šećer

    nema preporučene dobi za davanje keksa
    ono što je sigurno je da je bolje što dulje čekati sa šećerom
    nije keks neka visokovrijedna namirnica pa da nam je u interesu nuditi je djetetu

  15. #3765
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    kad može šljiva?
    imam pekmez od domaćih šljiva, bez šećera
    pa mislim da pomiješam žličicu pekmeza sa zobenim
    jer sam ostala bez voća koje smije jesti a dućan ne radi

  16. #3766

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Aurora - žumanjak sam umiješala u kašicu od špinata. Super je prošlo.

    Flopice - mi smo šljivu uveli rano, bila je sezona. Negdje sa 7 mjeseci njihove starosti. Danas kuhamo suhu šljivu s jabukama, pa dodamo zobene.

    Inače - keksi za bebe su vrlo uvriježena dohrana u mojim krajevima. Mi koristimo Plasmon kekse (talijanske) kao začin, kad je jabuka pre kisela ili kad se djeci ne jede - oni su sjajan motivator.
    Ali stavim max 2 žlice u kašicu.

  17. #3767
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Flopice, šljive mogu rano, pogledaj si Rodinu tablicu. Mislim da je ok ova ideja sa pekmezom bez šećera u zobenim.
    Mi nismo koristili kekse, i još uvijek ih ne jede, kao ni bilo koju drugu hranu sa soli ili šećerom.

    S obzirom da je prije 6 dana napunila 13 mjeseci, prekjučer sam dala cijelo jaje i smazala ga je, nije bilo nikakve reakcije, ali ja to više nekako ni ne očekujem jer sad nije reagirala na ništa. Danas možda bude pašta prvi put za ručak

  18. #3768
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    jučer sam joj napravila kašicu pekmez od šljiva plus zobene - pun pogodak!

  19. #3769

    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Postovi
    20

    Početno

    Pozz svima!
    Jos malo cemo 10mj! Dohranu smo poceli par dana prije 6og mj i drzimo se Rodine tablice!
    Mali jako fino papa i nikad nije bilo problema oko nicega!
    E sad... Jos mu nisam dala ni meso ni ribu. Nekako mi se ne da jos pocinjati s tim.
    Ribu mislim brzo uvesti jer zivimo na moru, ali nekako mi se ne zuri s tim. Dali grijesim?
    Trudim se davati mu raznovrsno i zitarica i povrca i voca (koliko je moguce jer sad bas nema puno sezonskog), i dojimo cesto!
    Bojim se da mu ne uskracujem nesto vazno iz mesa, ali ovo industrijsko meso mi ionako ne djeluje kao nesto zdravo!
    P.s nismo vegetarijanci, jedemo meso doma!

  20. #3770
    ani4 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,633

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    jučer sam joj napravila kašicu pekmez od šljiva plus zobene - pun pogodak!
    Ja svojem skuham suhe sljive u vodi i u toj vodi zakuham zobene pahuljice. To jako voli, a i pomaze mu kod tvrde stolice.

  21. #3771
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj memorex prvotno napisa Vidi poruku
    Pozz svima!
    Jos malo cemo 10mj! Dohranu smo poceli par dana prije 6og mj i drzimo se Rodine tablice!
    Mali jako fino papa i nikad nije bilo problema oko nicega!
    E sad... Jos mu nisam dala ni meso ni ribu. Nekako mi se ne da jos pocinjati s tim.
    Ribu mislim brzo uvesti jer zivimo na moru, ali nekako mi se ne zuri s tim. Dali grijesim?
    Trudim se davati mu raznovrsno i zitarica i povrca i voca (koliko je moguce jer sad bas nema puno sezonskog), i dojimo cesto!
    Bojim se da mu ne uskracujem nesto vazno iz mesa, ali ovo industrijsko meso mi ionako ne djeluje kao nesto zdravo!
    P.s nismo vegetarijanci, jedemo meso doma!
    Mislim da bespotrebno odgađaš davanje ribe i mesa, to su isto novi okusi i teksture i prema tablici dohrane dio ribe i mesa mogla je već probati i jesti. Pogotovo ako živite na moru, bespotrebno je odgađati davanje ribe...

    Moja je u početku obožavala ribu, sad je već manje jede, ali obožava riblju juhu...i juhe uopće. Ono što vidim je da joj se preferencije stalno mijenjaju, ima dana kad bi jela samo jogurte, a onda joj se odjednom to više uopće ne jede. Tako i meso, na početku joj se nije svidjelo, sad pojede bez problema. Tako da se nemoj obeshrabrivati i ako nešto neće, naknadno joj ponudi opet.

    A što se tiče jogurta, ovo moram podijeliti s vama. Sjedimo neki dan na kauču i ona pokazuje rukom na frižider. Pitam je, a što bi ti točno htjela, pokaži mami. I ona uperi prst u moju sisu i pokuca po njoj pa onda prst uperi u frižider. Dovedem je do fridža, otvorim i ona pokaže na jogurt.
    Tako da, eto, shvatila sam da ona jogurt doživljava kao cicu u firižideru )

  22. #3772
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Tako da, eto, shvatila sam da ona jogurt doživljava kao cicu u firižideru )

    Pametno dijete.

  23. #3773
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    zuska, zašto ti imaš opomenu?!

    memorex, ne vidim svrhu odgađanja mesa i ribe..dijete raste i njen organizam zahtijeva nešto više od onoga što dobiva samo cicanjem. Iako, 10 mj je malo, ništa jo neće biti da i samo cica..ali daj joj malo po malo, nek se navikava na nove okuse.

  24. #3774
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Pardon, sad vidim da je dečko a ne cura

  25. #3775
    Gabrielle avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    86

    Početno

    Cure hvala vam puno na odgovorima, i ovdje i na pp. Sve sam procitala onda, ali nikako vam se javiti i zahvaliti! Na odjelu nisam pitala jer sto se lijecnika tice to moje dojenje samo smeta od prvog dana kako smo dosli. Nisam imala zivaca opet slusati izjave kako se djecu doji do 6 mjeseci i tditd, sve vec znate... A zasto uopce adaptirano apri, pa da ti iskreno kazem pojma nemam kako djeca koja ne doje i sto uopce jedu nakon godinu dana. Ja sam sebi u glavi zamislila da cemo mi dojit do druge godine, i apsolutno sam neinformirana o prehrani adaptiranim mlijekom. A ne bih ga mogla ostaviti na nekoj drugoj hrani jer je recimo u zadnja tri tjedna jeo 1 jogurt dnevno i moozda pol snite kruha, i to je sve, naravno uz cicanje. I dalje cicamo, s izdajanjem sam spasila produkciju, a on je pio jogurt ))) kako i sto uopce jedu djeca njegovog uzrasta?

  26. #3776
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Gabrielle, tvoj bebač je samo 6 dana stariji od moje cure i otkako sam pročitala tvoj post, svaki vas se dan sjetim. Želim da što prije ozdravite

    Što se tiče tvog pitanja, što djeca njegovo uzrasta jedu, mi jedemo svašta: za doručak voće, jedna vrsta ili više, zgnječeno, ponekad i smiksano; zobene pahuljice s voćem itd. Za ručak npr. juha s tjesteninom, povrće (jedna ili više vrsta) s nekom žitaricom i/ili komadom mesa/ribe (nasjeckano ili umiksano), danas je skuhano jaje i svježi sir + brokula i mrkvica... Jučer špinat i piletina.
    Danas navečer je jela griz na običnom mlijeku, jučer palentu i jogurt. Za međuobroke tu je voće, jogurt (jučer jogurt i banana umiksana, kao frape)..voli grickati i kruh... Pa onda može već i tjestenina s rajčicom..ili tunom... ili riža... U biti sve kao za odrasle, samo jednostavnije kuhane verzije bez začina.
    Pitaj sve što ti treba, ako mogu kako pomoći, bit će mi drago.

  27. #3777
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa Vidi poruku
    zuska, zašto ti imaš opomenu?!
    Jer se zgražavam nad nekim stavovima pa ponekad napišem što mislim. Ne na ovom topicu

  28. #3778
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Mislim, nisam je dobila na ovom topicu, to sam htjela reći.

  29. #3779
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Jer se zgražavam nad nekim stavovima pa ponekad napišem što mislim. Ne na ovom topicu
    AAaa, ti nisi još shvatila da se to ne smije

  30. #3780
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Zuska molim te mozes li mi reci kako napravis ovu riblju juhu koju voli tvoje dijete? Sto stavis unutra?
    Unaprijed hvala!

  31. #3781
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Pa u vodu stavim klasično povrće za juhu (mrkvicu, peršin, celer, malo korabe, luk), a onda ribu (ili cijelu ako kuham na lešo; ili glave ako riba ide u pećnicu) i onda se to kuha na jako laganoj vatri. Kad se juha skuha, procijedim je i dio odvojim za nju (u male posudice pa u duboko), a dio koji ostane za nas, začinim.
    Onda njoj u juhu stavim ili kuhano povrće, ili rižu, ili - po novome - tjesteninu (jer sad jede jaja).

    A često radim i ovu juhu za nas: krem-juha-od-brokule-i-cvjetace
    Pa njoj, usred 2. koraka - nakon što smiksam povrće i vratim ga vodu, a prije dodavanja mlijeka - isto odvojim u par posudica. Onda nama završim s mlijekom i vrhnjem i začinima. Tu juhu dosta voli (s tim da ja u nju ne umiksam samo brokulu i cvjetaču, već i ostalo povrće koje se kuhalo, ali bez listova celera i peršina).

  32. #3782
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Hvala! Bas sam razmisljala da li moze i za dijete juha od ribe kad ju napravim a unutra su npr glave i kakve omjere svih namirnica i vode bi trebale biti za dijete. Tako da na kraju u nedoumici nisam nikad davala ako nisu cisti fileti

  33. #3783
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Radiš sve isto ko i vama, samo bez začina. A u glavama ima taman finog mesa kojeg nakon cijeđenja pregledaš i vratiš joj nazad u juhu, ili serviraš posebno...

  34. #3784
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ja sam zamrzla sljive jesenas, isto je bio pun pogodak. to je jedino voce koje oce. za sada.
    i svidio joj se kupovni mango. frajerica.

  35. #3785
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    gabrielle, sad sam procitala tvoj prvi post...uf, uf :hug:

  36. #3786
    Isobela avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    36

    Početno

    Čitam ovdje da se bjelanjak daje s 13 mjeseci, ali nama je doktorica rekla da prije cijepljenja za prvi rođendan mora probati cijelo jaje? moj sada ima 11 mjeseci i mislila sam mu uskoro ponuditi i bjelanjak, žutanjak je već probao i ok je.

    Nije zasada pokazao nikakvu alergiju, a nismo se bas držali rodine tablice (npr. s agrumima sam počela ranije - s 9.5, 10 mj sam dodavala sok od naranče u kašicu i limunadu za piće, imamo sve domaće pa mi je bilo šteta ne iskoristiti, sada najviše voli uzeti komad naranče u ruku i sam papiti, sve kiselije mu paše, valjda zbog zubića, jako me začudilo što voli nezašećerenu limunadu- super!)

    P.S. podrška Gabrielli, molimo Boga za oporavak!
    Posljednje uređivanje od Isobela : 01.01.2013. at 11:52

  37. #3787
    Isobela avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    36

    Početno

    I, da, probao je domaću tjesteninu s jajima, a i kolačić za Božić, valjda to znači da onda nije alergičan na bjelanjak?

  38. #3788
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Ja imam iskusta s alergijom na jaja. Dijete mi je testirano prick testom na tu vrstu alergije prijje nego je pocelo jesti jaje. Inace je rijec o alergicaru i dok tad poznate alergije su bile mlijeko i mlijecni proizvodi. Uvela sam mu jaje i nakon nepuna dva mjeseca od jedenja jaja on je postao alergican i na jaje. To zato sto je dosao u doticaj s alergenom namirnicom i protiv nje razvio antitjela. Alergija se manifestirala svrabom, crvenilom na kozi otocima osipa i pogorsanjem vec postojeceg atopijskog dermatitisa.
    Cjepivo ima samo teoretske veze jer je razvijeno na sastojcima jaja ali alergicari ih podnose bez ikakve reakcije. To je vise praksa nekih zemalja nego istinska kontraindikacija. To isto cjepivo pedijatrica u Hrvatskoj mu nije htjela dati zbog alergije dok ga je u Italiji primio bez ikakvog problema. U bolnici, samo smo ostali dva sata nakon cjepljenja z ako bi mozda se nesto pojavilo kao jedan na xy pitaj-boga-koliko-malo slucajeva

  39. #3789
    giussepe avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    980

    Početno

    drage iskusne mame, molim pomoć. Moj malac ima 6 mjesecio i tjedan dana, počeli smo s dohranom s pet i pol mjeseci. Sad mi je žao ko pesu sto smo krenuli prije nego li je napunio 6 mjeseci, ali ne mogu vratiti vrijeme pa eto. Dosta loše prihvaća krutu hranu. jedan dan fino pojede, a drugi dan ništa..i tako stalno.
    Problemi su nam sljedeći:
    1. Kako uopće uvesti raspored hranjenja? Pokušavala sam mu davati barem u približno isto vrijeme (oko podne) kao rucak, no on ako je cicao sat vremena ranije nema šanse da jede (jer nije gladan), a ako je pregladan hoće cicu. Tako da ja čekam trenutak da on bude strasno dobre volje i između dva cicanja i onda kako tako pojede.
    2. odbija piti vodu. Doduše pokušavala sam mu davati na bočicu - nema šanse, on dudu od bočice žvače - imam osjećaj da opće ne kuzi da treba vuć i da je tu voda. probala sam na žlicicu pa pol iscuri van. da li ste vi davbale vodu na onu neku prelaznu bočicu ili na onu bočicu s kljunom?

  40. #3790

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    giuseppe - nama je trebalo pol godine da bi ustanovili neki pristojan raspored. U dobi tvoje bebe su jeli i pili na zahtjev, imali su 1 kruti obrok u svakakvo doba. Pratila sam da nisu ni jako gladni, ni jako siti. Ono - kao da bi nešto zamezili.
    Za bočicu i vodu ti ne znam reć, ja imam slčan slučaj s kljunašicom.

  41. #3791
    giussepe avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    980

    Početno

    Sumskovoce - ok, a kad mu onda uvesti drugi obrok?! Da li se onda to samo od sebe sredi? Na koji nacin si onda davala vodu?

  42. #3792
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Citiraj giussepe prvotno napisa Vidi poruku
    Sumskovoce - ok, a kad mu onda uvesti drugi obrok?!
    Jesi vidjela ovu temu?

  43. #3793
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    Moje starije dijete nije prihvatilo dohranu nikako. Od 6 mjeseci do 2. godine je više dana bilo da je bila samo na sisi nego da je pojela bilo što drugo + nije znala prožvakati hranu pa se stalno davila
    Tek je oko 2. rođendana počela normalnije jesti i imala par krutih normalnih obroka.

    Dok je mlađe prirodni talent za žvakanje , on je već sa 6 .mj. žvakao i jeo ko veliki bez gušenja i sl.

  44. #3794
    giussepe avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    980

    Početno

    da, vidjela sam onu veliku temu korak po korak, a nikako sve pročitati, no ozbiljno razmišljam da krenem po toj tablici malo po malo sve ispočetka jer sam sad vec sva luda od toga.
    Zara1 - i to nam je isto nazoviproblem - mora biti totalno zmiksano da bi on prihvatio - ako osjeti neki komadić veći kao da se guši i odmah izbacuje van

  45. #3795
    Isobela avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    36

    Početno

    Citiraj giussepe prvotno napisa Vidi poruku
    Sumskovoce - ok, a kad mu onda uvesti drugi obrok?! Da li se onda to samo od sebe sredi? Na koji nacin si onda davala vodu?
    Ja sam imala isti problem s vodom, nije htio iz bočice s dudom nikako (neće ni dan danas) pa sam kupila kljun (uludo bačen novac, to samo zvače, posebno sad kad mu zubi izbijaju na veliko ) Ja svome imam vodu u bočici, a nudim mu tako da ulijem u čep od boce pa on to pije kao na čašu, tako sam od početka (od 5,5mj) , sada pije na čašu ko veliki. To je super, samo sto bi bilo meni lakše da hoće na kljun, zgodnije je kad smo vani, ovako moram stati i preliti iz boce u čep pa mu ja dam, ne moze sam, a iz kljuna bi mogao no, što je tu je.

    Nisam neki stručnjak, ali mislim da nije neka razlika sto s krenula s dohranom s 5,5mj, a ne s 6, mislim da nije to razlog sto slabije jede. MOj ni dan danas nije izjelica, ispočetka sam se i ja zabrinjavala, ali to je tako sve dok on zna da moze dobiti sisu kad god poželi, a kad krenem na posao , a on u jaslice, projest će se, već i sad bolje jede kad ga ostavim kod bake, zna da sisu dobit neće

  46. #3796
    giussepe avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    980

    Početno

    Mislim da ne govorim kako me pedijatrica napala da dijete mora početi piti vodu i da ga moram to naučiti. da sam preblaga i da je njoj trebalo 4 dana da nauči od prijateljice malu dapije vodu.Grrrrrrrrrr...
    ma zao mi je sto sam krenule jer očito mu nije trebalo ranije, a ja sam si u glavu nekako utvila da je njemu vrijeme, ma mislim bzvz.
    Postaje mi jako teško to što nemamo ama bas nikakav raspored. ne mogu apsolutno ništa planirati.
    a nadam se da će početi papati

  47. #3797
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    probaj ga staviti samo na sisu 2-3-4 tjedna i onda krenite ispočetka sa dohranom

  48. #3798
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj giussepe prvotno napisa Vidi poruku
    drage iskusne mame, molim pomoć. Moj malac ima 6 mjesecio i tjedan dana, počeli smo s dohranom s pet i pol mjeseci. Sad mi je žao ko pesu sto smo krenuli prije nego li je napunio 6 mjeseci, ali ne mogu vratiti vrijeme pa eto. Dosta loše prihvaća krutu hranu. jedan dan fino pojede, a drugi dan ništa..i tako stalno.
    Problemi su nam sljedeći:
    1. Kako uopće uvesti raspored hranjenja? Pokušavala sam mu davati barem u približno isto vrijeme (oko podne) kao rucak, no on ako je cicao sat vremena ranije nema šanse da jede (jer nije gladan), a ako je pregladan hoće cicu. Tako da ja čekam trenutak da on bude strasno dobre volje i između dva cicanja i onda kako tako pojede.
    2. odbija piti vodu. Doduše pokušavala sam mu davati na bočicu - nema šanse, on dudu od bočice žvače - imam osjećaj da opće ne kuzi da treba vuć i da je tu voda. probala sam na žlicicu pa pol iscuri van. da li ste vi davbale vodu na onu neku prelaznu bočicu ili na onu bočicu s kljunom?
    1. Pa ne mora ti ručak biti baš u istu minutu. Ako trenutno nije gladan jer je prethodno jeo cicu, odgodi ručak za pola sata ili sat. Ali ako si počela s ručkom, onda neka svaki dan bude ručak, npr. između 12 i 13:30. Kod nas je to između 13 i 14.
    Drugi obrok uvodiš nakon 2 mjeseca prvog obroka, npr. uvedi doručak pa za gablec neka sisa, a onda ide ručak. I onda nakon mjesec, dva, možeš i treći. Nemoj se bedirati, nisu sve bebe iste, neke prihvate dohranu odmah, nekima treba duže, a svima ipak treba da se priviknu na to i na kakav-takav raspored. Ni mi nismo uvijek isto gladni, tako nisu ni oni. Moja je dohranu prihvatila super, ali nabacala sam se i ja hrane... I dan danas nekad nečega pojede 3-4 žličice, a tog istog za dva dana pojede sve i traži još. Ali raspored imamo (i ako zaboravimo, ona počne mljackati i pokazivati rukom...) i isto nam je trebalo vremena.
    Važno je da dohranu ne shvatiš jako ozbiljno (u smislu nerviranja), pogotovo ako dijete doji jer ovo je ipak samo DOhrana, a ne glavna hrana (glavna je i dalje sisa). Dohranu shvati kao proces učenja za bebu...nove teksture, boje, oblici, okusi...nekad je dovoljno da to nešto opipa i stisne rukom, primakne ustima i poliže prste, mozak je dobio važnu informaciju. Gladna sigurno neće biti dok ima siku.

    2. Mi smo vodu počeli sa 6 mjeseci i to odmah na običnu čašu (ili na bocu Jane ako smo u šetnji). Naučila je piti bez po muke, jednom ili dvaput sam joj bila ponudila kljun, ali nije skontala šta treba, pa smo odustali. Oko vode budi uporna, nudi...a kako bude beba prihvaćala dohranu, bit će sve žednija pa će piti. Nemoj nuditi previše alternativa za pijenje (sokove i sl.), neka prvo savlada vodu, važno je da shvati da je voda za žeđ...

  49. #3799
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj giussepe prvotno napisa Vidi poruku
    da, vidjela sam onu veliku temu korak po korak, a nikako sve pročitati, no ozbiljno razmišljam da krenem po toj tablici malo po malo sve ispočetka jer sam sad vec sva luda od toga.
    Zara1 - i to nam je isto nazoviproblem - mora biti totalno zmiksano da bi on prihvatio - ako osjeti neki komadić veći kao da se guši i odmah izbacuje van
    Mi smo išli po toj Aprinoj tablici, hvala joj na njoj

    Kako smo mi išli po Aprinoj tablici, ja sam nudila i zgnječeno, često je sama nešto jela, u biti sam rijetko miksala jer nisam htjela da se nauči na miksano i sve je super prihvaćala pa nisam kompetentna za dijeljenje savjeta po tom pitanju, ali sjećam se da sam baš na ovom topicu čitala o tom problemu pa zaviri u starije postove i vidi što su mame jedna drugoj savjetovale kad dijete hoće samo miksano.

  50. #3800

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Kad su mi počeli jesti prvi obrok, onako da jedu cijelu kašicu (179 ml Ad-a + pahuljica koliko pita) onda sam počela nudit doručak. Prvi obrok je bio ručak. Pa su prihvatili doručak i neko vrijeme zezali s ručkom i tako tih 6 mjeseci u krug.
    Ja ti nisam dobar primjer za uvođenje vode, moji su imali gastro virozu sa 4 mjeseca, pa sam tad počela. A hranjeni su Ad-om pa im je bočica sa sisačem normalan način pijenja Ja bi htjela da im čaša ili bar kljunašica postanu normalan način pijenja, jer pun mi je kufer pranja sve te mašinerije.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •