Stranica 180 od 182 PrviPrvi ... 80130170178179180181182 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 8,951 do 9,000 od 9079

Tema: Pričajmo o dohrani 7.

  1. #8951
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,488

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Moja kaka kiselo nakon agruma. Guza se osipa, ali i brzo prođe.
    A jesi probala bar smanjiti kiselinu?

  2. #8952
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Kak? Da posipam naranču sodu bikarbonom?

  3. #8953
    pak avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,634

    Početno

    I moj se počeo daviti u mandarinama ali mu guza nakon 3 dana crvena kao paprika pa sam obustavila 2 dana i odmah bolje.
    Probati će mo smanjiti na 1 dnevno. Do sada ništa i malo kiselo nije htio niti primirisati a danas se poslužio sa kiselim kupusom na salatu. Mislila sam da će popljuvati odmah ali htio je još.Očito mu traži organizam

    Poslano sa mog D6503 koristeći Tapatalk

  4. #8954
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Ja isto dajem po jednu dnevno jer joj se inače zakiseli stolica. A koža na guzi joj jako osjetljiva i lako pocrveni.

    Zapravo sam i pobornik nepretjerivanja. Mislim da im je jedna-dvije dovoljna na dan.

  5. #8955
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,488

    Početno

    Za dete do godinu dana i jedna mandarina je dosta i previše

  6. #8956
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Od kada djeca piju vodu s pipe?
    Ja jos uvijek dajem prokuhanu, svejedno prokuhavam za ad.

  7. #8957
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Kako koja, moja oduvijek, tj. otkad sam im počela davat...sa 6 mjeseci.

    Onda sam jedno vrijeme (tipa možda 2 mj.) prokuhavala tu za AD (dajem za večeru žitarice na AD jer mi treba pol dana za izdojit pol deca), pa sam i to batalila...ionako nikad nisam našla razlog zašto bi se AD trebao raditi na prokuhanoj vodi, a ne na onoj iz špine.

  8. #8958
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Ovisi kakva ti je voda. U mom gradu je voda naravno ispravna, ali odvratnog okusa. Mi pijemo isključivo filtriranu, a pije ju od početka dohrane. Dakle, ne bih to povezala s dobi koliko s kvalitetom vode.

  9. #8959
    željkica avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    3,821

    Početno

    Citiraj Argente prvotno napisa Vidi poruku
    Kako koja, moja oduvijek, tj. otkad sam im počela davat...sa 6 mjeseci.

    Onda sam jedno vrijeme (tipa možda 2 mj.) prokuhavala tu za AD (dajem za večeru žitarice na AD jer mi treba pol dana za izdojit pol deca), pa sam i to batalila...ionako nikad nisam našla razlog zašto bi se AD trebao raditi na prokuhanoj vodi, a ne na onoj iz špine.
    Jel daješ AD na vodi iz špine?
    Moj ima 13 mj i još uvijek je prokuhavam za mlijeko ,tražim razlog zašto ne može na običnoj vodi al bezuspješno.Vodu sa špine pije.

  10. #8960
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Da, da, AD na vodi iz špine. Bez posljedica već evo 5 mjeseci

  11. #8961
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Powdered infant formula milk is not sterile. Even though tins and packets of milk powder are sealed, they can still contain bacteria. Water that hasn't been boiled can also contain bacteria. Formula therefore needs to be made up with water hot enough to kill the bacteria, which is at least 70 degrees C.

    Ja nikad nisam napravila ad na neprokuhanoj vodi, niti za jedno dijete

  12. #8962
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Ali voda se mora ohladit na 40 stupnjeva prije nego ubaciš AD u nju, tako da onda ona neće ubiti bakterije iz AD-a. Ili su to neke posebne bakterije koje moraju biti prisutne u oba medija i onda kad se spoje ka-bum!
    However, Rodin forum baš i nije optimalno mjesto za iznaći odgovor na ovaj problem

  13. #8963
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Nije, ali zato prokuhavanje vode za AD - je.
    Jednostavno i sigurno. Bebe su preosjetljive za eksperimentirati s njima.

  14. #8964
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Dobro al kužiš me. Logično za bebe koje još ne piju nikakvu vodu nego su samo na mlijeku, i za djecu u krajevima gdje voda nije preporučljiva za piće.
    Ali za bebu koja tehnički više nije beba jer jede dohranu i pije vodu iz špine (u krajevima gdje se ista smije piti), zašto bi ta voda bila štetna u kombinaciji s AD-om, ako sama za sebe nije? I ako ne smiješ sipati kipuću vodu (ili onu od 70 C, no na mlijeku koje ja kupujem piše da čekam da se ohladi na 40, hint: prodaje se u ljekarnama u kantici) u AD da ga "dezinficira"? Koji je tu argumet za prokuhavanje?

  15. #8965
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Mislim, nije da sam ja tu nešto izučavala materiju, a pogotovo nisam autoritet za AD s tim decom mlijeka koji umiješam u žitarice. Moguće da postoji sasvim opravdan razlog za to i želim ga čuti; ali s info kojima trenutno raspolažem, vjerujem da je to samo mjera predostrožnosti za krajeve u kojima voda nije za piće (Afrika npr).
    Odnosno, ono što je rekla i VeraM.

  16. #8966
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,976

    Početno

    Uz ovo sto Argente kaze, meni prokuhavanje gubi smisao u trenutku kad beba krene puzati i gurati sve po redu u usta.

  17. #8967
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    A ne znam, ako zakuham vodu do vrenja za nas za kavu i caj, zakuhat cu i njoj za ad. Ona pije jos preko 4dl nekad na dan i ne zelim riskirati

  18. #8968
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Arđo, kuzim te. I meni se logicno namece to pitanje, ali mi je lakse slijediti upute i biti kao ziher, ionako mislim da su drugi uvijek pametniji pa sto riskirati

  19. #8969
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Otkrila sam da moje izbirljivo dijete voli spek i cvarke.
    I sta sad? Koliko joj toga cesto smijem davati s obzirom da je prakticki do jucer jela neslano?
    Sve mi se cini da je ona po pitanju dohrane k'o onaj mali iz vica sto je rekao da do sada nije imao primjedbi

  20. #8970
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Kopiram vic:

    Dobio Crnogorac sina. I sav sretan i ponosan, mazi ga i pazi. Mali brzo raste, napreduje, ali ne izgovara ni slovca. Mole ga svi, ajde reci nesto djedu, baki, ovome, onome.
    Bilo mu vec sest godina, a on ni da bekne. Jednog dana za ruckom, mali odjednom drekne: Ovo nije slano! Daj soli!
    Ustrce se svi oko njega, grle ga, ljube, majka sva u suzama, pita ga: pa, sine zasto dosad nisi govorio?
    Mali kaze : Dosad nijesam imao primjedbi!

  21. #8971
    j-la avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,241

    Početno

    Citiraj Optimist prvotno napisa Vidi poruku
    Otkrila sam da moje izbirljivo dijete voli spek i cvarke.
    I sta sad? Koliko joj toga cesto smijem davati s obzirom da je prakticki do jucer jela neslano?
    Sve mi se cini da je ona po pitanju dohrane k'o onaj mali iz vica sto je rekao da do sada nije imao primjedbi

    Sad znači imaš problem s količinom. Moja N. je bila takva, ali nisam imala dileme s količinom, jer nije puno tražila.
    Ali kako kontam ne bih joj davala puno, pogotovo ako su jako slani.
    A vic sam znala

  22. #8972
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj j-la prvotno napisa Vidi poruku

    Sad znači imaš problem s količinom. Moja N. je bila takva, ali nisam imala dileme s količinom, jer nije puno tražila.
    Ali kako kontam ne bih joj davala puno, pogotovo ako su jako slani.
    A vic sam znala
    Ti si odmah skuzila da je mala gurmanica!
    Dopi*dio joj batat i kasice, ona bi prsuta.

  23. #8973
    j-la avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,241

    Početno

    Vidjela sam ja u njoj potencijal
    Kakva je sada sa teksturama? Kontam da je bolja, čim jede cvarke.
    N. doduše dugo nije mogla mrvice u hrani, kao npr zobenu kasu, ali je slaninu brzo savladala.

  24. #8974
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Dugo je jela iskljucivo kasasto, grudice nije mogla progutati, dizao joj se zeludac.
    I malo po malo, sad lijepo zvace.
    Ali i dalje cesto ratujemo s hranom. Izbirljiva je, ali mislim da joj apetit ovisi i o zubicima, cetvorke probile, idu trojke.
    Ako hocu da pojede kolicinski vise, onda pribjegnem grizu s vocem, kokosovim uljem i tako. Voce obozava, na mater. Najdraze voce su joj cvarci

  25. #8975
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Evo, stigle nove smjernice u prehrani dojenčadi. Upravo na RTL.
    Uglavnom bebe mogu jesti baš sve i to već nakon 4 mjeseca.
    Naravno, treba prilagoditi strukturu i smanjiti sol i začine.
    Čak i voda i prirodni sok i čaj, sve smije

    A meni dali ban na 3 mjeseca jer sam rekla da beba smije vodu.

  26. #8976
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    joj sjećam se tog bana i baš me bilo šokiralo kako si strogo sankcionirana. a ovo o novim smjernicama za dohranu me uopće ne čudi. moji su rođeni s 5 godina razlke i savjeti su bili dijametralno suprotni. naravno, od strane pedijatara, tada nije bilo rode

    čini mi se da kako god napravio i kojih smjernica se držao, pogriješit ćeš... jer kad tad će stići neke nove

  27. #8977
    j-la avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,241

    Početno

    Beti, nisam gledala. Čije su smjernice?

    Bodulice, ako ova preporuka bude od WHO, tako će biti i kod mene. 6 godina razlike, pa bi smjernice o dohrani bile skoz različite, od tablica, koje su napuštene, do sada ovog.

  28. #8978
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    j-la nisam isla detaljno istrazivati, al mislim da WHO jos uvijek govori isto

    https://www.who.int/nutrition/topics...astfeeding/en/

    https://www.who.int/nutrition/topics/infantfeeding/en/

  29. #8979
    j-la avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,241

    Početno

    Hvala Ginger
    Znači ostaje isto, samo nema tablica.

  30. #8980
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    I mene jucer svekar zvao da mi kaze da je procitao da beba od 4 mjeseca moze jesti jaja, ribu, kikiriki, sto li vec.

  31. #8981
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Kao što je Ginger gore napisala, preporuke WHO se nisu promijenile


    Complementary feeding

    Around the age of 6 months, an infant’s need for energy and nutrients starts to exceed what is provided by breast milk, and complementary foods are necessary to meet those needs. An infant of this age is also developmentally ready for other foods. If complementary foods are not introduced around the age of 6 months, or if they are given inappropriately, an infant’s growth may falter. Guiding principles for appropriate complementary feeding are:

    • continue frequent, on-demand breastfeeding until 2 years of age or beyond;
    • practise responsive feeding (for example, feed infants directly and assist older children. Feed slowly and patiently, encourage them to eat but do not force them, talk to the child and maintain eye contact);
    • practise good hygiene and proper food handling;
    • start at 6 months with small amounts of food and increase gradually as the child gets older;
    • gradually increase food consistency and variety;
    • increase the number of times that the child is fed: 2–3 meals per day for infants 6–8 months of age and 3–4 meals per day for infants 9–23 months of age, with 1–2 additional snacks as required;
    • use fortified complementary foods or vitamin-mineral supplements as needed; and
    • during illness, increase fluid intake including more breastfeeding, and offer soft, favourite foods.

  32. #8982
    j-la avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,241

    Početno

    Ako sam dobro shvatila, bebi u periodu od 6-8 mjeseci može se uvesti 2-3 obroka.
    N. sam drugi ponudila sa 8 mjeseci a treći sa 10. Nije bila neka izjelica, ali mislim da sam trebala to sve ranije posložiti, odnosno da je sa 10 imala 3 prihvaćena obroka. U vrtić je krenula sa 11 mjeseci, nit je prihvatila treći obrok nit je ikad probala slano ili slatko, i hop odmah na soljenu hranu, keksice za uzinu i dosta začinjenu hranu. Ne moram ni pisati kako je to tamo išlo, prvi pošten obrok je pojela nakon dva mjeseca.
    Ovoj maloj mislim ranije uvoditi obroke, ne čekati 8 za drugi, odnosno 10 za treći jer će i ona sa 11 mjeseci u vrtić.
    Razmišljam da je i prije vrtića upoznam sa malo soli, a keksice nek joj oni daju. Mada ima stariju sestru koja joj već sad maše hranom ispod nosa.

  33. #8983
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

  34. #8984
    j-la avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,241

    Početno

    Koliko se sjećam, stav udruge američkih pedijatara je bio kao kod WHO.
    Opet mi nekako rano, da joj s 4 mjeseca išta dam u usta, još sve gura jezikom van.

  35. #8985
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Nemoj, prerano je to za njezna crijeva.

  36. #8986
    j-la avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,241

    Početno

    Neću prije 6-og, ionako je muče crijeva. Možda pokleknem koji dan ranije, ali ne sa 4 mjeseca. Evo i WHO kaže
    around the age of 6 months a ne tačno sa 6.

  37. #8987
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Je li netko podijelio cije su to smjernice?

    Pretpostavljam da se RTL docepao floskule koja je izletjela nedavno tu u SAD-u. Naime, netko se opet uhvatio novih smjernica vezanih uz dojencad/djecu i alergije na hranu i konstruirao pricu prema kojoj se dohrana uvodi s cetiri mjeseca, sto nije istina, a ni preporuka.

  38. #8988
    j-la avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,241

    Početno

    Kaae, našla sam ja juče, evo ovo
    https://www.aap.org/en-us/about-the-...Allergies.aspx

    Kad sam pročitala tekst, zapravo sam zaključila da oni predlažu uvođenje prvo namirnica koje se smatraju alergenima, a nisam stekla dojam da preporučuju ranije uvođenje dohrane. Istina, na jednom mjestu se provuklo ovo od 4-6 mjeseci.

  39. #8989
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj j-la prvotno napisa Vidi poruku
    Kaae, našla sam ja juče, evo ovo
    https://www.aap.org/en-us/about-the-...Allergies.aspx

    Kad sam pročitala tekst, zapravo sam zaključila da oni predlažu uvođenje prvo namirnica koje se smatraju alergenima, a nisam stekla dojam da preporučuju ranije uvođenje dohrane. Istina, na jednom mjestu se provuklo ovo od 4-6 mjeseci.
    Da, to je glavni izvor iz kojeg se pogresno izvlace zakljucci da treba uvoditi dohranu od 4. mjeseca nadalje.

    S obzirom da zivim s djecom s alergijama na hranu (a i bavim se dojenjem i prehranom beba), ovo mi je stvarno velik interes i dosta istrazujem i zbog sebe, a i zbog savjetovanja. Imamo izuzetno dobrog obiteljskog alergologa koji voli razglabati sa mnom nadaleko i nasiroko, tim vise sto zna cime se bavim u (ne)slobodno vrijeme.

    Ova preporuka se doslovno odnosi na nova saznanja vezana uz alergije - dosli su do zakljucka da cesto nastaju zbog apstinencije, odnosno da su neke prijasnje preporuke oko uskracivanja "alergena" (svaka hrana je potencijalni ubojica/alergen) dovele do masovnije pojave alergija u drustvima u kojima su se neke namirnice uskracivale ili odgadjale. Sad preporucuju dohranu bez tih ogranicenja, osim u slucajevima kad u uzoj obitelji postoji alergija na (tu) hranu. Tad se preporuca konzultacija s alergologom, a ocekuje se da obitelj ima kontakt, s obzirom na postojece alergije.

    Ovo s preporukom uvodjenja od 4-6 mjeseci, to treba ostaviti strucnjacima da odraduju, po potrebi. Svakako se taj spomen ne odnosi na uvodjenje krute hrane cetveromjesecnim bebama, vec postoje naznake da se rano izlaganje odredjenim alergenima (npr. u obiteljima gdje vec postoji ta alergija) moze sprijeciti pojavu alergije ili smanjiti njezin intenzitet. Istrazivanja su otkrila i da izlaganje nekim namirnicama dodirom/kozom, a bez konzumacije, vode stvaranju alergija (u tu grupu vjerojatno spada moja kcer i njezina alergija na soju, koju je u medjuvremenu prerasla). Nove preporuke cak kazu da kod beba/odraslih gdje odredjene namirnice utjecu na pojavu ekcema/atopijskog dermatitisa, treba nastaviti s konzumacijom tih namirnica kako bi se pridonijelo izbjegavanju stvaranja imunoloske reakcije izazvane IgE (antitijelima), odnosno kako bi se pokusalo sprijeciti razvoj alergije koja moze biti i fatalna (anafilaksa).

    U svakom slucaju, AAP ne preporuca dohranu bebama ispod 6 mjeseci, u smislu u kojem se ona uvodi u kucnoj radinosti, u prosjecnoj obitelji.

  40. #8990
    j-la avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,241

    Početno

    Tako sam i ja razumjela tekst, i onda mi je ostao veliki upitnik a gdje su portali ili ko je već prevodio, shvatio da se odnosi na ranije uvođenje dohrane.

    Koliko se sjećam, ti si ovdje na dohrani,još prije nekad pisala ovo ok alergena, da se uvode uz oprez ako je neko od članova porodice alergičan.

  41. #8991
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,976

    Početno

    U Belgiji razvoj i rast djece nadgleda ured za obitelj i djecu (u Flandriji Kind&Gezin), odnosno njihovi pedijatri i medicinske sestre. I tamo su me silovali da moram poceti s dohranom s 4 mjeseca. U njihovoj knjizici o dohrani stoji da se moze poceti s 4 mjeseca kod djece koja nisu dojena, a za dojenu djecu stoji 6 mjeseci. Uglavnom, ja sam ih ignorirala i ponudila joj prvi komadic hrane malo prije 6 mjeseci jer me promatrala sa zanimanjem, ali s njim se ionako samo igrala.

  42. #8992
    alga avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    544

    Početno

    Obzirom da se u zadnje vrijeme sve češće teorije oko dohrane mijenjaju, podijeliti ću moje iskustvo, da imate i drugu perspektivu.. u vrijeme mojih beba (znači prije 15 god) smjernice su bile tablice i dohrana od 6 mj, premda je pedijatrica inzistirala početak od 4.
    U više razgovora sa ekipom alergologa iz Njemačke (tada smo još živjeli tamo), prihvatljiva mi je bila njihova teorija – navodim što je meni tada objašnjeno: probavni sustav beba treba vremena da sazrije. To je razlog zašto se alergeni ne uvode rano. Organizam se bori sa unosom bilo kojih namirnica, za organizam (pogotovo crijeva) strana tijela na koje se navikava. Zato namirnice koje su potencijalni alergeni treba odgoditi jer bi mogle (nije pravilo, ali bi mogle) izazvati reakciju još nezrelog imunološkog sustava koje bi poslale krivi impuls i time izazvati upravo alergije – kao obranu. Iz toga i praksa da neke namirnice koje se uvedu i na prvu izazovu reakciju se onda odgađaju za neki druga vremena jer se zapravo time organizmu daje potrebno vrijeme za sazrijevanje i onda je ono spremno za prihvaćanje.
    To su meni tada rekli (a isti alergolozi nisu ni danas promijenili mišljenje) i meni bilo sasvim logično, pa sam se držala tablica- jer zašto se žuriti, sve se stigne u životu. Sa drugim djetetom sam se onda ohrabrila jer sam već bila i iskusna u dojenju, i isključivo smo dojili punih 8 mjeseci- u to doba je pak u Švedskoj (ne znam je li i danas, nisam se time bavila) preporuka bila uvođenje dohrane nakon 9 mjeseci. Pa smo i mi tako, laganini nakon 8 mjeseca života.
    Mogu samo reći da nisam pogriješila, nikad alergični na ništa, uvijek zdravi, dohranu prihvatili kao i svi sa malo početnog negodovanja i postepeno, a danas, izraziti gurmani jedu ama baš sve- sushi omiljeno jelo. Ne mogu reći bi li bilo drugačije da nismo tako postupili, ali sigurno mogu reći da je teorija da se treba što prije naviknuti na okuse da bi poslije djeca jela pogrešna. Isto tako mogu reći da je pogrešna teorija da ono što se brani bude poslije žudnja - moj teenager nije nikada probao colu, jer mu tako nešto nezdravo nisam nikada ponudila, i jednostavno ga ne zanima jer nije stvorio naviku.
    Moje iskustvo je takvo, i danas bi, bez obzira na preporuke koje se stalno mijenjaju, isto postupila, jer je meni apsolutno logičan ovaj stav o alergijama.

  43. #8993
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj alga prvotno napisa Vidi poruku
    U više razgovora sa ekipom alergologa iz Njemačke (tada smo još živjeli tamo), prihvatljiva mi je bila njihova teorija – navodim što je meni tada objašnjeno: probavni sustav beba treba vremena da sazrije. To je razlog zašto se alergeni ne uvode rano. Organizam se bori sa unosom bilo kojih namirnica, za organizam (pogotovo crijeva) strana tijela na koje se navikava. Zato namirnice koje su potencijalni alergeni treba odgoditi jer bi mogle (nije pravilo, ali bi mogle) izazvati reakciju još nezrelog imunološkog sustava koje bi poslale krivi impuls i time izazvati upravo alergije – kao obranu. Iz toga i praksa da neke namirnice koje se uvedu i na prvu izazovu reakciju se onda odgađaju za neki druga vremena jer se zapravo time organizmu daje potrebno vrijeme za sazrijevanje i onda je ono spremno za prihvaćanje.
    To su meni tada rekli (a isti alergolozi nisu ni danas promijenili mišljenje)...
    Nazalost, tim alergolozima se ne bih usudila prepustiti brigu o mojoj (a ni bilo cijoj djeci) s alergijama jer, ako su ti rekli ovako kako pises, zvuce neozbiljno i nesuvislo.

    Naime, prvo i osnovno, potencijalni alergen je apsolutno svaka hrana. Svaka. To moze biti omrazeni kikiriki, moze biti protein kravljeg mlijeka, ali jednaku reakciju moze izazvati i tikvica, jabuka, a i mrkva. Tako da uskracivanje alergena nema nikakvog smisla jer ne znamo na sto bi tko mogao reagirati. (Odavde dolazi preporuka da, u slucaju kad postoje alergije u blizoj obitelji - majka, otac, braca i ili sestre - treba se konzultirati s alergologom i napraviti plan koji moze biti apstinencija, a moze biti i izlaganje, ovisno o tome ce alergolog provjeriti i, naravno, kakvi ce biti rezultati.

    Kad jednom dodje do reakcije, znaci da postoji alergija i ta hrana se ne odgadja "za druga vremena", vec se apsolutno ne smije konzumirati, dirati, a cesto ni biti u njenoj blizini. Organizam moze, a i ne mora prerasti alergiju, odnosno prestati proizvoditi antitijela kao reakciju na taj strani protein.

    Tako da... stvarno se nadam da ti alergolozi ne pristupaju problemima opasnim po zivot na nacin na koji si ovdje opisala.

    Budi sretna sto nemaju alergije, a vise nego vjerojatno to nema nikakve veze s uvodjenjem dohrane prema ovim ili onim tablicama, vec vam je tako zapisano u genetskim zvijezdama. Nama ocito nije, a takodjer "nismo pogrijesili".

  44. #8994
    marla-s avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    otok ljubavi
    Postovi
    424

    Početno

    Joj kako je sve to promjenjivo iz godine u godinu. Evo sam bas nekidan naletjela na clanak o tome kako nema potrebe izbjegavati "velike alergene", odnosno da dohrana cak krece s njima. Ako nadjem link ostavit cu ga...

  45. #8995
    marla-s avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    otok ljubavi
    Postovi
    424

    Početno

    Tu Jovancevic, medju ostalim, govori o novim saznanjima vezano za dohranu. https://super1.net.hr/emocije/nova-s...m-je-objasnio/

  46. #8996
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Marla,pa od toga smo i krenule u raspravu, stavljeni ti novi linkovi

  47. #8997
    j-la avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,241

    Početno

    Marla, izvor za koji su se svi portali zakacili, eno sam linkala gore.

    Ja se po pitanju alergena držim ove što piše Kaae, alergija se može razviti na bilo koju namirnicu. To što je kikiriki nekom alergen, ja i moja porodica ga tako ne možemo gledati jer niko nije alergičan na njega.

    Što se tiče uzrasta bebe za uvođenje dohrane, i sredine u kojoj živim, 8 mjeseci je kasno. Kao što sam pisala, moja djeca u vrtić kreću sa 11 mjeseci, imamo jedan, kakav je takav je, sa hranom koja nije baš prilagođena bebama. Za ta tri mjeseca vjerovatno joj ne bih stigla uvesti veliki dio namirnica, a ona bi trebala na tu težu hranu.
    Preporuka WHO mi sasvim odgovara.

  48. #8998
    marla-s avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    otok ljubavi
    Postovi
    424

    Početno

    Da, da vidjela sam kasnije i sama taj link (na app treba skrolati, nije mi tako pregledno kao na kompjuteru)

  49. #8999
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,976

    Početno

    Krecemo na put autom na godisnji. Sve skupa tocno 2000 km u 3 dana. Ono sto me kopka je sto djetetu od godinu dana ponuditi 2. dan puta jer ne bih da jede restoransku hranu s autoputa.

    Prvi dan cu ponijeti kuhano u termosici. Buduci da spavamo jednu noc u hotelu, necu moci skuhati nesto za sljedeci dan. Ima li netko prijedlog koje kuhano jelo ponijeti, a da moze biti jestivo i drugi dan? Meni jedino padaju na pamet nekuhana jela - voce (jede samo jabuke, kruske, avokado) i sirovo povrce koje bas ne ljubi (kuhano je ok).

    Bit ce ok jedan dan i na improviziranom, ali bih isto da pojede nesto konkretno :bakinigeni: samo mi nista ne pada na pamet

  50. #9000
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Mrkva može 2 dana, tjestenina, riža, umak od rajčica, pohana piletina. Krumpir nemoj, grozan je 2.dan.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •