Stranica 159 od 182 PrviPrvi ... 59109149157158159160161169 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 7,901 do 7,950 od 9079

Tema: Pričajmo o dohrani 7.

  1. #7901
    lukab avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,125

    Početno

    moje nije bacila sam ju...

  2. #7902
    Vlatk@ avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    193

    Početno

    Evo jos jedne panicarke, mala (10,5 mj) nece da jede.
    Do sad je bilo voce i zitarica ujutro (pojela bi cijelu bananu), malo mesa ili ribe s povrcem za rucak, i vocka ili griz ili tako nesto popodne. Sad sizi kad vidi zlicu. Ako joj dam da sama jede, brljavi.
    Kod ped smo bili, dobila 750 gr u 2,5 mjeseca (dok je jela). Sad vidim po njoj da je malo izgubila...
    Nekad odbija i moje mlijeko, mislim da joj se vec i bocica zgadila.

    Jutros sam onda na sredinu kruha namazala maslac i dala komadic po komadic, pojela je snitu (bez kore). Onda sam promuckala kefir (raspametila se na to) i pojela pola casice.
    Sad sto da dam za rucak? Ocito ove stare fore na zlicicu ne prolaze. Jel joj mogu dat obicnu barilla tjesteninu? Onako da sama s malo umaka jede. Jos nije probala jaje, al mislim da ta tjestenina bas jaja nije vidila....

    Sto vi dajete s cca 11 mj?


    Edit: nedam cokolino i ta smeca, al dolazim u napast. Mozda su i zubi, ha?
    Posljednje uređivanje od Vlatk@ : 30.10.2014. at 11:28

  3. #7903
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj nanimira prvotno napisa Vidi poruku
    štir,da..imam ga po vrtu, stalno raste..

    i mene zanimaju namazi za bebe.
    Sir , sir sa ostalim ( povrce, zacini, riba...) , maslac, namaz od graha , slanutka, pekmez ( domaci ili neki sa sto manje secera i dodataka).
    oko prve godine je to vec ok.

  4. #7904
    lukab avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,125

    Početno

    Citiraj Vlatk@ prvotno napisa Vidi poruku
    Evo jos jedne panicarke, mala (10,5 mj) nece da jede.
    Do sad je bilo voce i zitarica ujutro (pojela bi cijelu bananu), malo mesa ili ribe s povrcem za rucak, i vocka ili griz ili tako nesto popodne. Sad sizi kad vidi zlicu. Ako joj dam da sama jede, brljavi.
    Kod ped smo bili, dobila 750 gr u 2,5 mjeseca (dok je jela). Sad vidim po njoj da je malo izgubila...
    Nekad odbija i moje mlijeko, mislim da joj se vec i bocica zgadila.

    Jutros sam onda na sredinu kruha namazala maslac i dala komadic po komadic, pojela je snitu (bez kore). Onda sam promuckala kefir (raspametila se na to) i pojela pola casice.
    Sad sto da dam za rucak? Ocito ove stare fore na zlicicu ne prolaze. Jel joj mogu dat obicnu barilla tjesteninu? Onako da sama s malo umaka jede. Jos nije probala jaje, al mislim da ta tjestenina bas jaja nije vidila....

    Sto vi dajete s cca 11 mj?


    Edit: nedam cokolino i ta smeca, al dolazim u napast. Mozda su i zubi, ha?
    sve sto si i do sad davala ali u komadicima... moj je isto sad u toj fazi - danas je jeo varivo od poriluka, krumpira, mrkve i mljevene junetine - u istom obliku kao i mi samo bez zacina i soli... krumpiri, mrkva u komadicima, poriluk se ionako raskuha, mljeveno isto u lopticama...
    i prstima si stavlja u usta (sam ili ja pomažem)

  5. #7905
    hatatitla avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    223

    Početno

    Nanimira, ja sam sad svom jednogodisnjaku radila kolac od jabuka bez jaja (ostali sastojci su brasno, griz, secer, cimet, maslac) u formi torte i bome je gustao papat a i mi smo ga uzivali gledat kako je smazao cijelu fetu. Stavila sam recept na recepte, tema se zove torta za prvi rodjendan ili nesto slicno, moj je post tamo zadnji.

  6. #7906
    nanimira avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1,447

    Početno

    super, hvala za ideje za torte i namaze...od sutra počinjemo juhu

  7. #7907
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Vlatk@ prvotno napisa Vidi poruku
    Sto vi dajete s cca 11 mj?
    Pa sto vi jedete?

  8. #7908
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Moj nije pojeo svoju rodjendansku tortu za prvi rodjendan, ali imao je visoku temperaturu i nije mu bilo ni do cega.

    Torta je bila od napravljena od palacinki od rizinog i bademovog brasna s bademovim mlijekom (americke debele palacinke), a povezane su bile krem sirom od tikve. Sve napravljeno u mojoj kuhinji.

  9. #7909
    Vlatk@ avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    193

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Pa sto vi jedete?
    Pa npr. jucer sam jela tjesteninu s telecim gulasom, to joj necu dat, em radi paste, em radi gulasa sa soli, paprom i vegetom. Jbg, probala sam bez vegete, trudim se al ne ide
    Neki dan sam probala salsu od domacih pomidora (rajcica), to joj je kiselo. Ja u to sebi dodam malo secera, uz ostale zacine dok kuham.

    Stvar je u tome da je pocela odbijat zlicu, ne zeli ni kusat rucak, a ako joj dam samoj, vise zbrljavi nego pojede. Znam ja da je to dohrana, al uz nju bebe imaju il cicu il ad. Moja ima moje izdojeno mlijeko, i to sad vec samo 3 dcl a ad ne prihvaca, i zato mi je bitno da nesto unese u sebe. Nece ni vodu ni caj, tako da joj je mm i jedina tekucina. Ja pumpam ko mutava al vise ne ide. I fizicki i psihicki sam iscrpljena...

  10. #7910
    phiphy avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    1,216

    Početno

    Kod nas je jedno vrijeme palilo to da joj u ruku dam nešto što voli jesti pa bi to glodala, a ja bih je na žlicu hranila ostatkom ručka/večere. Ostvarala je usta k'o gladni ptić iako bez te omiljene hrane u ruci žlicu nije htjela ni vidjeti. Pali i to da joj po vrhu kaše pobacam komadiće nečeg što voli, onda grabi te komadiće i kašu. Kad nestane komadića, buni se. Isprobaj razne opcije, nešto će upaliti, a moguće i da su zubi, kad rastu, dosta djece manje jede.

    Da li jede sama rukom? Jesi joj probala izdojeno dati da pije iz čaše umjesto bočice? Možeš joj mlijeko i na žličicu dati.

    Što se tiče Vegete u gulašu, nemoj odmah skroz izbaciti...smanjuj količine malo pomalo. Na kraju ćeš se pitati kako si uopće mogla jesti gulaš s Vegetom . Dugoročno zdravije i za vas i za bebicu koja će kadtad jesti vaš gulaš.
    Posljednje uređivanje od phiphy : 31.10.2014. at 09:57

  11. #7911

    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    392

    Početno

    I ja se slijepo držim rodine tablice i za sad je sve super, ali mi svi drve da mu moram dati i drugi obrok popodne (malac ima za par dana 7 mjeseci). Lijepo napreduje, imao je 8,8 kg s 6 mjeseci, ali su noći sve nemirnije (sinoć buđenje svakih sat vremena)Što da radim? Ujutro pojede 7-8 žličica nečega (jabuka, tikvica, kruška, palenta), doji kad mu padne na pamet pa mu možda to nije dovoljno? Je li veliki grijeh ako mu popodne ponudim i malo palente?

    Evo da si sama odgovorim
    Uveli i drugi obrok sa sedam mjeseci palenta i tikvica za sada, odlično prolazi, mirnije noći (bile bi i mirnije da ne želi spavati na stomaku, pa se vrti, okreće, namješta- i naravno ja sve budna promatram, ali to je neka druga tema).

    Mene zanima, ako je odlično prihvatio prvi i drugi obrok, kad mogu uvesti treći, a da mu ne opteretim stomačić? Za mjesec dana, dva ili kad mi se učini da želi još jesti?

    Hvala!
    Posljednje uređivanje od perla5 : 31.10.2014. at 10:05

  12. #7912
    Vlatk@ avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    193

    Početno

    Citiraj phiphy prvotno napisa Vidi poruku
    Kod nas je jedno vrijeme palilo to da joj u ruku dam nešto što voli jesti pa bi to glodala, a ja bih je na žlicu hranila ostatkom ručka/večere. Ostvarala je usta k'o gladni ptić iako bez te omiljene hrane u ruci žlicu nije htjela ni vidjeti. Pali i to da joj po vrhu kaše pobacam komadiće nečeg što voli, onda grabi te komadiće i kašu. Kad nestane komadića, buni se. Isprobaj razne opcije, nešto će upaliti, a moguće i da su zubi, kad rastu, dosta djece manje jede.

    Da li jede sama rukom? Jesi joj probala izdojeno dati da pije iz čaše umjesto bočice? Možeš joj mlijeko i na žličicu dati.

    Što se tiče Vegete u gulašu, nemoj odmah skroz izbaciti...smanjuj količine malo pomalo. Na kraju ćeš se pitati kako si uopće mogla jesti gulaš s Vegetom . Dugoročno zdravije i za vas i za bebicu koja će kadtad jesti vaš gulaš.
    Ovo s hranom u ruci nam generalno pali ali ponekad ni to, glode svoj komadic al kad ide zlica cvrsto zatvori usta. Nekad joj dam drugu zlicicu pa tuce s njom po zdjelici i te fore, al me brine kad nista nece.
    Evo jutros je pojela fetu kruha na komadice, s maslacem, dam joj u usta i to prihvaca, komadic sira (s tim da ne znam koliko mi je to pametno, mislim da ima i soli i ko zna cega) i malo vise od pola casice kefira.
    Ako se vodim onom sakom prozvakane hrane, to je ok, al meni to sve djeluje malo. Mozda je u biti problem u mojim ocekivanjima?

    A Vegeta... Vrazju vegetu guram u sve, i znam da je otrov i opet po svom. Tjesi me bas to da ce mala brzo jest sto i mi, pa da ce bit dovoljno malo soli. Trebala bih i sebi uvest neku tablicu, mozda bi se pocela zdravije hraniti

  13. #7913
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Vlatka mene je preporodila moja vegeta
    Isto sam ju stavljala u sve, jednostavno mi jelo bez nje nije imalo okusa. Na kraju sam poludila i izblendala tonu luka, češnjaka, peršina, mrkve, celera, korabice, paprike, i na to stavila kilu himalajske soli i promiješala. Zatvorila u teglice i spremila, eto jedna već prazna a vegeta stoji dobrih mjesec dana nepipnuta :ponosna:
    Jelo ima okus i po češnjaku i po peršinu i po svemu kao da je danas ubrano, i slano je, a zdravo.

  14. #7914
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj Vlatk@ prvotno napisa Vidi poruku
    Pa npr. jucer sam jela tjesteninu s telecim gulasom, to joj necu dat, em radi paste, em radi gulasa sa soli, paprom i vegetom. Jbg, probala sam bez vegete, trudim se al ne ide
    Neki dan sam probala salsu od domacih pomidora (rajcica), to joj je kiselo. Ja u to sebi dodam malo secera, uz ostale zacine dok kuham.

    Stvar je u tome da je pocela odbijat zlicu, ne zeli ni kusat rucak, a ako joj dam samoj, vise zbrljavi nego pojede. Znam ja da je to dohrana, al uz nju bebe imaju il cicu il ad. Moja ima moje izdojeno mlijeko, i to sad vec samo 3 dcl a ad ne prihvaca, i zato mi je bitno da nesto unese u sebe. Nece ni vodu ni caj, tako da joj je mm i jedina tekucina. Ja pumpam ko mutava al vise ne ide. I fizicki i psihicki sam iscrpljena...
    Ako mene pitas kompliciras bez veze.
    tijesto, teletina dinstana, umak od rajcice ... Pa sve to moze. Stavi sebi vegetu, sol i papar na kraju . Mozes dodati mrvicu secera u rajcicu ako ti se cini perkisela, nista joj od secera u tragovima nece biti ( nece staviti jusnu zlicu ).
    Posljednje uređivanje od sirius : 31.10.2014. at 11:17

  15. #7915
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Kad ide matovilac?

  16. #7916
    snupi avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    2,247

    Početno

    moja je jedva docekala zlicu, ko da je u prozloz zivotu bila gladna, obozava meso i povrce, vise joj mlijeko nije fino!

  17. #7917
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Moj je danas probao jecmenu kasu, i bio je skroz na skroz odusevljen

  18. #7918
    Ana i mamino zlato avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    937

    Početno

    Može pomoć ?
    Htjela bi isprintati ovih 7 stranica https://www.facebook.com/udrugaroda/...e=3&permPage=1
    ali mi ispadne krupno zrnato tj. slaba je rezolucija.
    Gdje griješim ili odkuda da ih bolje skinem ?

  19. #7919
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    pa kupi Kljun, škrta ne bila!

  20. #7920
    nanimira avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1,447

    Početno

    Moja mala od 11,5mj je nedugo isto počela brljavit po hrani..čak je naučila rukom izvadit van iz usta ako joj nije fino..rijetko što prolazi,al doji još puno, ovo je tek dohrana pa se ne zabrinjavamo...uglavnom, ona jede kako je i dojila-na zahtjev,u malim količinama i često. Tako da smo i mi već naučili da njoj sigurno 3 obroka krute hrane dnevno idu na 5-6 manjih. I stvar funkcionira.

  21. #7921
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    Kad i salata

  22. #7922
    Vlatk@ avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    193

    Početno

    Citiraj nanimira prvotno napisa Vidi poruku
    Moja mala od 11,5mj je nedugo isto počela brljavit po hrani..čak je naučila rukom izvadit van iz usta ako joj nije fino..rijetko što prolazi,al doji još puno, ovo je tek dohrana pa se ne zabrinjavamo...uglavnom, ona jede kako je i dojila-na zahtjev,u malim količinama i često. Tako da smo i mi već naučili da njoj sigurno 3 obroka krute hrane dnevno idu na 5-6 manjih. I stvar funkcionira.
    I moja vadi cim joj nesto ne pase
    Ma sve bi ja to provarila da doji, al danas je izdojeno 1,5 dcl od jutra mrcvarila do 7 popodne, i sad pred spavanje popila jos dcl. I to je to i od mlijeka i od tekucine. Ni na zlicicu ni na casicu ni nikako. Ni to ni vodu. Ne kuzim.
    Al je danas bar nesto pojela. Ocito je ili-ili, ne stane joj sve u zeludac

  23. #7923
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Jesi probala na slamcicu?

  24. #7924
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    Pelenski osip na kivi, do kad da ga ne dajem? Mjesec, duze?

  25. #7925
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ako mene pitas kompliciras bez veze.
    tijesto, teletina dinstana, umak od rajcice ... Pa sve to moze. Stavi sebi vegetu, sol i papar na kraju . Mozes dodati mrvicu secera u rajcicu ako ti se cini perkisela, nista joj od secera u tragovima nece biti ( nece staviti jusnu zlicu ).
    Aj'd da nisam opet ja koja kaze da je ta teletina s tjesteninom sasvim ok obrok za dijete od 11 mjeseci.

  26. #7926
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj mare41 prvotno napisa Vidi poruku
    Pelenski osip na kivi, do kad da ga ne dajem? Mjesec, duze?
    Nama je pedijatar savjetovao pauzu od barem mjesec dana ako je nesto sumnjivo. Ako vuce na stvarnu alergijsku reakciju onda ne duze, mozda i godinu dana (osim ako nije u dosluhu s alergologom).

  27. #7927
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Aj'd da nisam opet ja koja kaze da je ta teletina s tjesteninom sasvim ok obrok za dijete od 11 mjeseci.
    Pa po tablici i teletina i tjestenina mogu s 11 mjeseci

  28. #7928
    lukab avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,125

    Početno

    moj stariji je neki dan podijelio svoj tanjur špageta sa šalšom sa manjim - dok ja nisam gledala...
    rekao je - nisam ga više mogao slušat kako viče pa sam mu dao...
    nisam imala izbora nego izvadit fotić i slikat dijete do laktova u šalši i kako mu špageti vise iz usta

  29. #7929
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Ginger prvotno napisa Vidi poruku
    Pa po tablici i teletina i tjestenina mogu s 11 mjeseci
    Zajedno?

  30. #7930
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Zajedno?
    Zasto ne?
    Ja kombiniram namirnice koje smiju

  31. #7931
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Kaae se šali.
    Inace ja se ( iz ciste ljenosti i prakticnosti ) priklanjam njezinoj struji.
    Jos se vrlo zivo sjecam kako sam mladoj dala za jesti negdje u dobi od 9-10 mj fine leso mahune, koje ju nisu odusevile. Nakon pet minuta otpuzala je do starijeg brata koji je jeo (sjedeci na podu , nemam pojma zasto) kuhane mahune prelivene krusnim mrvicama i maslacem. Koje je to veselje bilo! Kad se dohvatila TIH mahuna.

    Moram reci da stvarno ne kuzim zasto djecu koja su vec vrlo blizu prve godine ne bi jela ono sto jede njihova obitelj , ako pripremljeno na njima prihvatljiv nacin.
    a to je zapravo vecina sto se jede u normalnim obiteljima : ako nije przeno, jako slano, sa nekim kockama i vegetama.

  32. #7932
    Vlatk@ avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    193

    Početno

    Iskreno, slamcica mi nije ni pala napamet :glupigluplji: probat cu.
    Mi u principu koristimo vegetu za gulas, juhu...i valjda je to to. Probat cu ju izbacit pa mozda malu zainteresiram... Jel smije npr. barilla penne (koje su kao s jajima), ako joj jaje jos nisam dala?
    Ma znam da vise manje sad sve smije, al sam panicarka i komplikator po prirodi pa sam valjda morala i ovo zakomplicirat

  33. #7933
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Pa daj prvo jaje.
    nakon toga mozes i pastu sa jajima , ako na jaje nema reakciju.
    ja sam prestala koristi vegete i sl. kad je nas stariji krenuo sa dohranom.
    Prezivjeli smo .

  34. #7934
    Vlatk@ avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    193

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Pa daj prvo jaje.
    nakon toga mozes i pastu sa jajima , ako na jaje nema reakciju.
    ja sam prestala koristi vegete i sl. kad je nas stariji krenuo sa dohranom.
    Prezivjeli smo .
    A cekam neka domaca jaja kroz par dana... Ma mislim, tek ovako kad napisem sve svoje gluposti, postajem ih svjesna
    Dat cu joj sutra jaje pa kroz par dana pastu.
    Vec mi je mami rekla jedna zena, kad je cula da idem po tablici i trazim sve domace, nespricano, bla, bla...: Gospodjo, vi slobodno malu nahranite kad ju budete pricuvali, nemojte bas slusat kcerku
    S drugim ce bit lakse....

  35. #7935
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Tko ceka , doceka.
    Sjedni pored koke i cekaj da snese jaje.

  36. #7936
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Za dijete cekas mjesecima na specijalna domaca jaja ( ne znam kakva su to. Kupujem domaca jaja godinama, ili ona iz podnog uzgoja ako ih ima u ducanu. Ili u krajnjem slucaju najobicnija ako nema prvih ili drugih.) , a trpas vegetu za sebe i muza .
    da bih rijec rekla . :D

  37. #7937
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    komentar susede mi je baš prisjeo,

    u ostalom potpisujem sirius

  38. #7938
    Vlatk@ avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    193

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Za dijete cekas mjesecima na specijalna domaca jaja ( ne znam kakva su to. Kupujem domaca jaja godinama, ili ona iz podnog uzgoja ako ih ima u ducanu. Ili u krajnjem slucaju najobicnija ako nema prvih ili drugih.) , a trpas vegetu za sebe i muza .
    da bih rijec rekla . :D
    Je, je, sve znam

  39. #7939
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Meni je trece dijete i drzim se tablica
    Ali ako mi jedemo nesto sto i ona moze, pojednostavim
    Recimo, kuham juhu pa ju ne solim, ubacim krumpiric i evo rucka i za nju - mrkvica, korabica, krumpir
    Za nas zacinim kad njoj izvadim

  40. #7940
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Izgleda da su stvarno tablice potrebne i bas mi je bezveze da ispada da ih bas napadam. Nije u tome stvar, ozbiljno. Stvar je u tome da se pomalo grozim, ali ne na los nacin, ne bezobrazno, koliko si ljudi kompliciraju zivot, a ni zbog cega. Djeca stvarno mogu jesti puno vise nego sto tablica propisuje, a ja osobno mislim i da bi trebali. Osim onih koji imaju problema s alergijama, probavnim traktom, ili cak i djeca sa senzornim poremecajima. I to je u principu samo mali postotak.

    E, sad, znam da mi apri stalno govori da onda napisem ja tablicu, no ja stvarno ne znam kako. Mogu jedino pisati prijedloge menija, od najranije dobi, a koristeci vise-manje ono sto je napisano u tablici. Ali to i sad postoji.

    Pretpostavljam da je jos jedan od razloga zasto ovdje djeca pocinju jesti kompletnije obroke ranije - porodiljni. Ranije se krece u kolektiv, sudjeluje u zajednickim obrocima i u kolektivu i kod kuce. No to rade i u zemljama gdje porodiljni/rodiljni dopust postoji (Velika Britanija, Kanada, Skandinavske zemlje, Australija, Novi Zeland...), tako da sigurno nije samo to.

    Iz kojeg god kuta krenem gledati na prehranu male djece, nikako ne vidim razlog zasto bi trebalo slijepo slijediti bilo kakve tablice i kuhati namirnicu po namirnicu toliko dugo. Ok, prvih mjesec dana; prvih par puta. Ono, da dijete dobije neku ideju sto je uopce hrana koja ne izlazi iz sise (ili bocice). Nakon toga stvarno mogu pomalo jesti sve, pod uvjetom da je to "sve" neka zdrava hrana, ono napravljena od namirnica, a ne ististnuta iz tuba, izvadjena iz kutija, itd. Jasno je da je svakoj obitelji pojam zdrave prehrane nesto drugo i tu nece pomoci nikakva tablica. U slucaju kad svi ukucani jedu ili preradjenu hranu, ili koriste previse aditiva, secera, cega god, nikoga, pa ni bebu, nece spasiti prvih sest mjeseci leso korabice - cim projede s ostalima, jesti ce lose. I nastavit ce tako, najvjerojatnije, sve dok sam(a) ne osvijesti cime se hrani. Ako dodje do tog trenutka.

    I onda, nis', ja sam pobornik toga da dijete moze jesti sto i obitelj mu. U ovim gore nabrojanim uvjetima. Za sve ostale, tu su onda valjda tablice (i proizvodjaci gotove hrane, jer velik broj nece kuhati tikvicu i korabu).

    Kad vec spominjem proizvodjace, oni koje sam ovdje promatrala slazu se s 'mojim' nacinom prehrane. Imaju jako raznolik popis 'dozvoljenih' namirnica i ponuda im je sasvim u redu. To pod uvjetom da je nekome pakirana hrana za djecu ok. (Ne pricam o zlikovcima i krsiteljima; ovdje je ponuda ogromna. I ne podrzavam prehranu djece proizvodima koji mogu stajati na polici tko-zna-do-kad.)
    Posljednje uređivanje od Kaae : 01.11.2014. at 15:05

  41. #7941
    Agrum avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2014
    Postovi
    122

    Početno

    Imam bebača starog 7 mjeseci, od 5 i pol je na dohrani. Jel mi može netko pomoći (linkom ili napisati) oko broja obroka, što i kada jer nailazim na različita mišljenja?! Moja pedica kaže da može već i jogurt, sir, oslić...Veli da ujutro ili za užinu dam npr. voće, a za ručak povrće+bijelo meso/riba . Kaj nije to malo previše svega?

  42. #7942
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Evo Agrum, ovo je rodina tablica koja ti otprilike može pokazati kada se djetetu što daje.
    Što se tiče broja obroka, sa 6 mjeseci se daje jedan, kada se taj prvi obrok baš dobro prihvati može se dati drugi, najčešće ga daju sa 8 mjeseci, a treći obrok ide sa 10 mjeseci.
    Oslić možeš sada, ali jogurt i sir pričekaj..

  43. #7943
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Izgleda da su stvarno tablice potrebne i bas mi je bezveze da ispada da ih bas napadam. Nije u tome stvar, ozbiljno. Stvar je u tome da se pomalo grozim, ali ne na los nacin, ne bezobrazno, koliko si ljudi kompliciraju zivot, a ni zbog cega.
    reče ona koja je napisala cijeli traktat o govancetu

    daj, molim te
    meni je sasvim razumljivo da netko ima više problema s dojenjem, pelenama, dohranom, kupanjem, puzanjem...
    svatko od nas ima neki svoj issue s djecom

    i blago vama kojima je sve jednostavno

  44. #7944
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Stvarno mi nije jasno u cemu je problem ako kazem da mi se cini da kuhanje posebnog menija djetetu od 11 mjeseci izgleda kao nepotrebno kompliciranje? Stvarno nema nikakvog razloga, osim ako dijete ima neki problem (alergija, na primjer), ili ako roditelji jedu nesto prestrasno lose za svaki obrok. No prilicno sam sigurna da ti koji jedu nesto prestrasno lose stvarno, najstvarnije, niti ne citaju nista o kvalitetnoj prehrani djece.

    U kojem trenutku onda prestaje zasebno kuhanje? Kad dijete odbije rucak i razgovijetno kaze da ne zeli jesti leso korabicu, vec meso i krumpir s tanjura roditelja ili sedmogodisnjeg brata?

    Zapravo uopce ne razumijem kome je sto jednostavno. Uopce mi nije jednostavno kuhati, ali sto se mora, nije tesko. Pa jedemo svi isto.

  45. #7945
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ne znam
    naše obroke može
    pojma nemam kako je kod drugih

  46. #7946
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Pa bilo bi idealno da moze svacije, a najvjerojatnije je stvarno i tako, ili vrlo blisko istini, barem sto se tice posjetitelja Rodinih stranica.

    Skroz ne mogu zamisliti da netko tko jede jedan dan McDonalds, drugi dan KFC, a treci dan pohane smrznute riblje prutice (pa onda sve ispocetka), pomno studira u kojem mjesecu dohrane ide korabica, kad oslic na leso, a kad amaranth s preporucenom dozom DHA za malu djecu. Taj ce najvjerojatnije kupiti gotovu kasicu ili ponuditi prutice i McD.

    Netko tko kuha kod kuce i kupuje namirnice, a ne kutije, stvarno moze podijeliti obrok i s djetetom. I ok su tablice, neka stoje, lakse je valjda tako rjesavati nedoumice ili doci na ideju sto dati djetetu kad, eto, dodje sarma na red, ili tatarski umak ili sushi ili sto god se smatra losim za dijete u nekom odredjenom podneblju.

    Zapravo je La Leche sazeo cijelu pricu u super jednostavnu recenicu, primjenjivu na sve kulture i nacine prehrane: "Good nutrition means eating a well-balanced and varied diet of foods in as close to their natural state as possible."

  47. #7947
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Ja sam danas pekla meso, mlince i krumpir u pećnici. Malom sam morala kuhati posebno..
    Jučer smo imali saft i tijesto, to mu opet nisam mogla dati. Neki dan smo imali kelj na lešo i ribu, al sam njemu kelj morala kuhati i ribu također.. Dakle, 3 jela doma za nas i 3 kuhanja njemu posebno.
    Jedino što sam uspjela skuhati i za njega je smeđa riža koju sam kasnije začinila za nas.. Ja stvarno ne znam kak kuhat već sad kuhat za njega skupa s nama?

  48. #7948
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Apsu prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam danas pekla meso, mlince i krumpir u pećnici. Malom sam morala kuhati posebno..
    Jučer smo imali saft i tijesto, to mu opet nisam mogla dati. Neki dan smo imali kelj na lešo i ribu, al sam njemu kelj morala kuhati i ribu također.. Dakle, 3 jela doma za nas i 3 kuhanja njemu posebno.
    Jedino što sam uspjela skuhati i za njega je smeđa riža koju sam kasnije začinila za nas.. Ja stvarno ne znam kak kuhat već sad kuhat za njega skupa s nama?
    Ja bih dala meso iz pecnice, mlince ne jedem pa ne bih, ali peceni krumpir bih (a on ga ne bi pojeo, ni s 10 mjeseci, a ni sad).

    Dala bih i tijesto i umak, ali moj umak bi bio ili povrtni ili mesni, s malo maslinovog ulja i nesto sitno luka i cesnjaka. Tjestenina kakva vec, nekakva. Meso bi pojeo, tjesteninu s 10 mjeseci ne, sad vjerojatno da.

    Ako ste imali kelj na leso, kakav si kelj njemu kuhala posebno? U manje vode?! U drugacijoj vodi? A ribu, stajaznam, kuhanu bih dala istu kao i nama, a zapravo i pecenu. I s rostilja. Ne bih je prelila s brdom ulja i cesnjaka, najvise zato da siroto dijete ne bazdi previse (to bi on recimo slasno pojeo).

  49. #7949
    tigrical avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    RI
    Postovi
    2,925

    Početno

    Sjećam se da se već pisalo ali ne mogu pronaći, cikla od kada? 7 mjeseci ima.

  50. #7950
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    kao i krumpir i mrkva
    ako imaš domaću, netretiranu, možeš odmah

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •