Stranica 82 od 182 PrviPrvi ... 3272808182838492132 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 4,051 do 4,100 od 9079

Tema: Pričajmo o dohrani 7.

  1. #4051
    Jainina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    364

    Početno

    @ apricot

    Dječji metabolizam i naš nije baš za usporedbu, oni ipak konstantno rastu i imaju skokove u razvoju, logično da im metabolizam brže radi od našega i zahtijeva veće količine hrane kada ubrzano raste. Kao što sam i napisala, nisam za to da dijete stalno nešto jede i da hrana koju jede je tzv. junk food. Nisam baš sigurna koliko je mojoj curki ludo fino bilo jesti cvjetaču, proso i korabicu kuhano bez ikakvih začina a ipak se davila u tome i praktički u svemu što sam joj ponudila(isključivo svježe voće, žitarice i kuhano povrće), prije bi rekla da joj je to bila potreba. Sada npr. tome ne želi ni primirisati i više uopće ne jede količinski koliko je donedavno jela, dakle ipak ima nekakav sustav regulacije potražnje... A da i ne pričam o tome kako i mi odrasli imamo različite metabolizme, ja npr. jedem dnevno puno previše nego što bi trebala po tablicama a ipak me kg zaobilaze i tako oduvijek, dok netko ne može pojesti ni kaloriju više od potrebne i već mu se gomilaju kg... I sama sam se u početku dohrane pitala da li joj treba toliko hrane, ali kada sam vidjela da je u slučaju kontrole količine ostajala gladna, puštala sam ju da jede koliko želi. Do početka dohrane je bila prava mišelinka a s početkom dohrane polako su joj se jastučići počeli topiti i sada je baš taman Ovo ti pišem samo zato jer si ipak osoba za priupitati za savjet na ovom podforumu pa čisto da imaš u vidu i ostale bebače koji imaju apetita a i potrebe za većom količinom hrane od prosjeka i da kao što se često na ovom forumu piše da nisu sve bebe iste...

  2. #4052
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    jesti povrce bez zacina ako zacine ne poznas je jako ukusno. mi smo zacinima pokvarili okuse, zapravo.

  3. #4053
    Jainina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    364

    Početno

    Ovisi kako kome Možda se previše ravnam po sebi, meni osobno povrće tipa cvjetača, brokula, mrkva i slično je strašno odbojno, začinjeno ili ne a općenito ne volim začinjenu hranu. Da kuham samo za sebe, vjerojatno bi s vremenom i sol izbacila iz upotrebe Ali poanta je u svemu tome da teško da će se klinci ubijat u zdravoj hrani jer im je super ukusno isto kao i klinci koji se tove sa raznoraznim čokoladama, bonbonima, smokijima i sličnim "delicijama"...

  4. #4054
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    klinci koji se "tove" to rade zbog pojacivaca okusa koji izazivaju ovisnost.
    nema tog pojacivaca okusa koji bi mi mogao parirati recimo malini <3
    bude mi uvijek zlo jer pretjeram :smrc:

  5. #4055
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj Jainina prvotno napisa Vidi poruku
    @ apricot

    Dječji metabolizam i naš nije baš za usporedbu, oni ipak konstantno rastu i imaju skokove u razvoju, logično da im metabolizam brže radi od našega i zahtijeva veće količine hrane kada ubrzano raste. Kao što sam i napisala, nisam za to da dijete stalno nešto jede i da hrana koju jede je tzv. junk food. Nisam baš sigurna koliko je mojoj curki ludo fino bilo jesti cvjetaču, proso i korabicu kuhano bez ikakvih začina a ipak se davila u tome i praktički u svemu što sam joj ponudila(isključivo svježe voće, žitarice i kuhano povrće), prije bi rekla da joj je to bila potreba. Sada npr. tome ne želi ni primirisati i više uopće ne jede količinski koliko je donedavno jela, dakle ipak ima nekakav sustav regulacije potražnje... A da i ne pričam o tome kako i mi odrasli imamo različite metabolizme, ja npr. jedem dnevno puno previše nego što bi trebala po tablicama a ipak me kg zaobilaze i tako oduvijek, dok netko ne može pojesti ni kaloriju više od potrebne i već mu se gomilaju kg... I sama sam se u početku dohrane pitala da li joj treba toliko hrane, ali kada sam vidjela da je u slučaju kontrole količine ostajala gladna, puštala sam ju da jede koliko želi. Do početka dohrane je bila prava mišelinka a s početkom dohrane polako su joj se jastučići počeli topiti i sada je baš taman Ovo ti pišem samo zato jer si ipak osoba za priupitati za savjet na ovom podforumu pa čisto da imaš u vidu i ostale bebače koji imaju apetita a i potrebe za većom količinom hrane od prosjeka i da kao što se često na ovom forumu piše da nisu sve bebe iste...
    Ovo kao da sam ja pisala, točno tako moja i točno tako i ja.
    S tim da moja osim što puno jede, kaka od 2 do 4 puta dnevno, rijetko jednom.

  6. #4056
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku

    ša pogledajmo same sebe... taman ručamo, najedemo sedo sita... ali bismo nešto slatko
    i jedemo... ne zato što nam treba, neo zato što nam je fino
    pa nakon sat vremena sjednemo gledati utakmicu/film... jedemo kokice, kikiriki, čips, jabuke... tko već što voli
    ne zato što nam treba, nego zato što smi navikli ubacivati, zato što nam je fino, zao što je običaj...
    ili hodaš po gradu... ne znam koja od nas odoli pekarnici iako, realno, nije gladna.
    i onda se želudac nepotrebno proširuje.
    a mislim da djeca još ni nemaju izreguliran taj osjećaj za sitost.
    ?
    Ja u ovom tvom opisu mogu malo koga prepoznati (mozda svekrvu, al ona bi druge sopala, a ne sebe). I tko to ne moze odolit pekari?! Meni to sve cudno sta ti pises.

    Ja mislim da treba dijete naucit da vjeruje svom osjecaju gladi i dat mu da jede koliko hoce (il nece). Ne vjerujem da djeca ne znaju kad su sita.
    Moj uredno odbija hranu kad mu je dosta pa makar s najvecom slascu jeo do minute prije.

  7. #4057
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    pa zato i jesmo svi različiti
    (a i ja sam po godinama puno bliža tvojoj svekrvi nego tebi, pa možda otud i generacijski jaz)

    ipak, činjenica da je 1/3 djece/idraslih u hrvatskoj pretilo nekako govori u prilog ovome što ja pišem
    nisu djeca kriva, roditelji su

    jainina, da moja djeca pročitaju što pišeš o brokuli, karfiolu i korabi, pogledali bi te ovako
    a bome i muž i ja (iako se odraslima baš nije primjereno iščuđavati)

  8. #4058
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Jainina prvotno napisa Vidi poruku
    @ apricot

    Dječji metabolizam i naš nije baš za usporedbu, oni ipak konstantno rastu i imaju skokove u razvoju, logično da im metabolizam brže radi od našega i zahtijeva veće količine hrane kada ubrzano raste. Kao što sam i napisala, nisam za to da dijete stalno nešto jede i da hrana koju jede je tzv. junk food. Nisam baš sigurna koliko je mojoj curki ludo fino bilo jesti cvjetaču, proso i korabicu kuhano bez ikakvih začina a ipak se davila u tome i praktički u svemu što sam joj ponudila(isključivo svježe voće, žitarice i kuhano povrće), prije bi rekla da joj je to bila potreba. Sada npr. tome ne želi ni primirisati i više uopće ne jede količinski koliko je donedavno jela, dakle ipak ima nekakav sustav regulacije potražnje... A da i ne pričam o tome kako i mi odrasli imamo različite metabolizme, ja npr. jedem dnevno puno previše nego što bi trebala po tablicama a ipak me kg zaobilaze i tako oduvijek, dok netko ne može pojesti ni kaloriju više od potrebne i već mu se gomilaju kg... I sama sam se u početku dohrane pitala da li joj treba toliko hrane, ali kada sam vidjela da je u slučaju kontrole količine ostajala gladna, puštala sam ju da jede koliko želi. Do početka dohrane je bila prava mišelinka a s početkom dohrane polako su joj se jastučići počeli topiti i sada je baš taman Ovo ti pišem samo zato jer si ipak osoba za priupitati za savjet na ovom podforumu pa čisto da imaš u vidu i ostale bebače koji imaju apetita a i potrebe za većom količinom hrane od prosjeka i da kao što se često na ovom forumu piše da nisu sve bebe iste...
    pa naravno
    zato sam i napisala gore negdje da treba promatrati svoje dijete
    i vidjeti jede li zato što je gladno, zato što mu je dosadno, zato što želi pažnju (jer je činjenica da se jako puno postova mladih majki/očeva vrti oko prehrane), zato što im je fino, zato što im paše podražaj probavnog sustava...
    inače bismo ih svjesno izgladnjivali ili prejedali

    nema 2plus2je4 kad su djeca u pitanju, samo širom otvorene oči

  9. #4059
    Jainina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    364

    Početno

    Pitanje pretilosti djece u Hrvata i opcenito sigurno nije povezano sa roditeljima i djecom koja se hrane vocem, povrcem, mesom, zitaricama i mlijecnim proizvodima u svojim izvornim oblicima(ne kojekakve preradevine tipa gotovih jela, razne "djecje" mljecne hrane i sl.) vec se tu radi o djeci koja zive na keksima, cokoladama, razno raznim linima, cokoladnim namazima i slicnoj hrani prepunoj secera, a rucak s povrcem im dode kao meduobrok. Uz to gledaju doma crtice umjesto da su vani i polako se debljaju... U zivotu nisam cula da se itko udebljao jer je svaku dan jeo puno povrca ili voca....

  10. #4060
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Al djeca u nekom vremeenu prestanu jesti puno voca i povrca i to zamjene s puno junk foodom. Ok, ne sva, al vecina.

  11. #4061
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    Al djeca u nekom vremeenu prestanu jesti puno voca i povrca i to zamjene s puno junk foodom. Ok, ne sva, al vecina.
    Plašim se tog dana. Mi doma nemamo ni paštete, ni hrenovke, ni poli, ni slične stvari, a to je jedina hrana koju mnoga djeca naših prijatelja tamane u vrtićkoj dobi i drugo ništa neće.
    Sjećam se da ni mi doma kad sam bila mala nismo imali ništa od tih nezdravih stvari pa mi je jedenje paštete kod susjeda bio praznik Ali danas se zato ubijam u sarmama, varivima i sličnoj domaćoj hrani, a ne u trashu.
    Pozlije mi kad u supermarketu vidim majku s djecom, a u kolicima najgore od najgoreg, hrpa industrijskih kolača, kroasana, muffina .. s nekakvim kremama i preljevima... to stvarno često vidim zato jer me sad to zanima, prije nisam obraćala pažnju...i vidim da ima sve više sve debljih ljudi i sve deblje djece. Pa mi smo u osnovnoj školi imali samo jednu malo deblju curicu i jednog malo debljeg dečka, s tim da oni danas ne bi bili debeli, već malo zaokruženi.

    Zato, potpuno razumijem Apri i hvala joj na edukaciji koju širi forumom, od nje sam puno naučila i po njenom sam topicu i uvodila dohranu (a onda dalje prenosila drugim mamama).

    Ipak, čini mi se da većina cura koje posjećuju ovaj topic blisko razmišlja i zato ponovo potpisujem i Jaininu. Važnije je što se jede, nego koliko se jede. Zato sam malo mirnija što se moje curke tiče (a i zaboravila sam da sam ja jedna od tih koje puno jedu, pa ima na koga bit )

  12. #4062
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    moja do 2g nije znala sta je cokolada, kolac, cips i smoki do 3 (tad je krenula u vrtic, djecji parkovi) i tu je pocela otkrivat "ne"zdravu hranu pa je zobene pahuljice koje je jela od pocetka dohrane zamjenila vitalis il nekim sa secerom. pa su poceli treninzi i jedino sto stignes je ubost joj nesto u pekari izmedju vrtica i treninga, pa su poceli parkovi nakon vrtica i ne moze vise voce jer svi imaju smokice i cipsove...pa snizis ljestvicu, radis kompromis. doma nema sokova, kole, smokija, cips je rijetko i to kad imamo kino vecer ili kokice, pastete nema, bar za nju, hrenovke joj nisam ni dan danas spremila, al zato je imala fazu hrenovke u lisnatom, majoneze ima samo kad je bozic, za francusku, u zadnjih 7 godina 1 sam pohala pa je zato praznik kad ode kod bake, a ono pohanci i tako.
    zato znam da koliko god se trudila nikad nece jesti kao sto je jela prvih godinu i pol, al mogu utjecati da jede sto zdravije.
    najveci junk koji prolazi su neke lino kuglice i omiljeni joj kruha i putra.

  13. #4063
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Plašim se tog dana. Mi doma nemamo ni paštete, ni hrenovke, ni poli, ni slične stvari, a to je jedina hrana koju mnoga djeca naših prijatelja tamane u vrtićkoj dobi i drugo ništa neće.
    Sjećam se da ni mi doma kad sam bila mala nismo imali ništa od tih nezdravih stvari pa mi je jedenje paštete kod susjeda bio praznik Ali danas se zato ubijam u sarmama, varivima i sličnoj domaćoj hrani, a ne u trashu.
    Pozlije mi kad u supermarketu vidim majku s djecom, a u kolicima najgore od najgoreg, hrpa industrijskih kolača, kroasana, muffina .. s nekakvim kremama i preljevima... to stvarno često vidim zato jer me sad to zanima, prije nisam obraćala pažnju...i vidim da ima sve više sve debljih ljudi i sve deblje djece. Pa mi smo u osnovnoj školi imali samo jednu malo deblju curicu i jednog malo debljeg dečka, s tim da oni danas ne bi bili debeli, već malo zaokruženi.

    Zato, potpuno razumijem Apri i hvala joj na edukaciji koju širi forumom, od nje sam puno naučila i po njenom sam topicu i uvodila dohranu (a onda dalje prenosila drugim mamama).

    Ipak, čini mi se da većina cura koje posjećuju ovaj topic blisko razmišlja i zato ponovo potpisujem i Jaininu. Važnije je što se jede, nego koliko se jede. Zato sam malo mirnija što se moje curke tiče (a i zaboravila sam da sam ja jedna od tih koje puno jedu, pa ima na koga bit )
    X!
    Najlješpša i najkraća definicija zdrave hranbe je ona od Michaela Pollana koji kaže: jedite ono što bi vaša prabaka prepoznala kao hranu.
    http://michaelpollan.com/books/in-defense-of-food/
    Posljednje uređivanje od Mojca : 31.01.2013. at 11:45

  14. #4064
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ne stignem sada sve čitati, u jako lošim sam internetskim uvjetima
    ali bih još nadodala vezano za "ne bi jeo da nije gladan"

    mi ovdje govorimo o djeci koja još uvijek doje,je li tako?
    neka se to ne zaboravi.
    tih pet obroka nisu jedini obroci koje dijete dobije u 24 sata.

    i, kao drugo... sjetimo se onih trauma nakon pedijatarskih savjeta: dajte djetetu poslije podoja bočicu, ako pojede, nije mu bilo dosta, gladan je.

    a mislim da sve znamo koliko to nema veze s pameću.

    probavljivost majčina mlijeka je 1,5 do 2,5 sata.
    sve drugo je neprobavljivije.

    leonisa, mislim da sam ubrala da jednako mislimo

  15. #4065
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    E pa da sam znala da se preslo na raspravu o izjelicama ranije bi se ukljucila!

    Zuska,moja je kao tvoja samo to traje vec mjesecima!
    Definitivno nezna kad joj je dosta jer npr. nakon sto je pojela veliku kacicu (zaimacu,kutlacu) povrtne juhe dala sam joj jos i paste sa pomadorama. Stvarno kolicinski puno!
    Ali nakon pola sata (ma i krace) ako bilo tko nesto jede eto ti nje kao motorna pila:am-am-am i vristi ako joj ne das! Jos nismo naisli na nesto sto ona ne voli,stogod joj stavis u usta ona:mmmmmm...stvarno ju je gust hranit ali i problem kontrolirat u kolicini!
    Ima oko 10,5-11kg i 18 mj,u licu je bucka i ima ogromnu pupu(ali to imaju sva mala djeca zar ne?) ostatak je OK...nije mrsava ali daleko je od debelog!

    Jedini " junk food" koji jede je kruh za kojim je apsolutno luda...ali,pecemo ga sami pa joj ga davam i to samo koricu da sto duze glodje i zabavi se!
    Kaka min 2x dnevno,cesce po 3x...i to posteno....po meni je to dokaz da puno jede zar ne?

    Ja i MM smo zabrinuti za buducnost,kad se susretne sa pravim junk food-om i kad sama bude mogla otvorit frizider,lako mi je sad - ne dam joj,pustim da malo vristi,preusmjerim pozornost i gotovo....
    A i genetika nam nece ici u prilog,fizicki je cijela na MMa koji je kao mali bio bas buco,sveki mi prica da bi mu baba govorila da manje jede a on bi njoj odbrusio: ic ces ti baba doma!

    Netko je gore pisao da zasto su nam djeca sve vise debela....nije samo problem u unosu i vrsti hrane,drasticno se smanjila kolicina vremena provedena vani u igri i aktivnostima...previse sjede sto u skoli,sto pred kompjuterom,igrice.....

  16. #4066
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Zasad skulirana, hehe, isto! Ah, njen am-am, ta bi jela i sama i s nama i sa svakim ponaosob. Kad idemo gradom, hoće ili u park ili u pekaru, ništa drugo je ne zanima. A iz pekare probala jedino kukuruzni kruh.
    Najbolje mi je kad gleda slikovnicu s hranom i govori am-am i mljacka.

  17. #4067
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Zasad skulirana, hehe, isto! Ah, njen am-am, ta bi jela i sama i s nama i sa svakim ponaosob. Kad idemo gradom, hoće ili u park ili u pekaru, ništa drugo je ne zanima. A iz pekare probala jedino kukuruzni kruh.
    Najbolje mi je kad gleda slikovnicu s hranom i govori am-am i mljacka.
    Aha, tako i moja... ali samo kao znak razumijevanja gradiva.

  18. #4068
    giussepe avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    980

    Početno

    Ajme kako sam ljubomorna!!!
    Ali ulijeva nadu da bu ovo moje malo cudo kad tad pocelo papat!!!

    Sutra cu mu ponuditi proso! Kako mi to doma ne jedemo nikako se nisam odlucila, ali obzirom da ionako samo isprobava okuse zasto ne! A mozda i mi krenemo jest proso
    Koliko ga kuhate i da li ga mocite?!
    Hvala

  19. #4069
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Ja kuham proso 20 minuta, bez mocenja.
    Posljednje uređivanje od Jadranka : 01.02.2013. at 09:02

  20. #4070
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    evo upravo kuham proso
    stavim duplo više vode i kuham najmanje 10 min. iako na uputama piše 5 ali ne bude onda mekan
    još odstoji nekih 10 min. i to je to
    naribat ću unutra jednu krušku

  21. #4071
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    mi danas imamo proso kao dodatak jelu, kuham ga cca 20minuta, ne močim ništ, dobro isprati prije

  22. #4072
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    postoji valjda vise vrsta. sa starijom sam koristila neki koji se morao 20min kuhati. sad imam ovaj iz alnature, pise 10.

  23. #4073
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    ja kupujem i jedem domaći iz međimurja

  24. #4074
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    kad moze cesnjak?

    i kak dajete sirovu ciklu?

    i koju i kakvu rizu? (9mj)
    Posljednje uređivanje od leonisa : 05.02.2013. at 11:47

  25. #4075
    diči avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    557

    Početno

    Kad kravlje mlijeko, može sa godinu dana?

  26. #4076
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    i kak dajete sirovu ciklu?

    i koju i kakvu rizu? (9mj)
    ciklu narendati na sitno onak ko limune ,
    bijelu rižu, kuhanu

  27. #4077
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    kak se renda limun? nisam ga nikad rendala.

    ciklu kuham, a kuha se skoro 2h da bi ju mogla izgnjeciti i mislim da tako od nje ne ostane nista :/

    nisam nikad davala sirovu. sta to moze? tek ju "isprobava".

  28. #4078
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    J je jucer prvi put probao ciklu, kuhanu pola sata, i nasjeckanu na male komade. S jednakim odusevljenjem ju je stavljao u usta i pljuvao van.
    Neki dan sam mu napravila juhu od mijesanih mahunarkih pa je vrlo precizno vadio slanutak iz juhe i jeo ga jedan po jedan, a prvi put ga vidio, ostale mahunarke kako tako.

  29. #4079
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ni S. se cikla nije svidjela. a toliko sam se namucila oko nje

    zanimljivo da sve sto ima okusa i meni je fino, njoj je bezveze. jabuku jos uvijek ne voli. ni mrkvu.
    dok bljutave prazne zitarice smaze samo tako.

    ok, orada je iznimka, to voli rukama jesti.

  30. #4080
    astral avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    sunčani otok
    Postovi
    984

    Početno

    čaj od šipka za bebu od 9 mj?
    šta mislite?
    prehlađena je jako i to već drugi put u mjesec dana i ne dajem joj više željezo pa sam mislila možda dat malo čaja poslije ručka radi c vitamina...

  31. #4081
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    A di je C vitamin u čaju od šipka?

  32. #4082
    astral avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    sunčani otok
    Postovi
    984

    Početno

    šta nije?

  33. #4083
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    iskreno, mislim da c vitamin ne prezivi temperaturu ako ga uopce ima u vrecici.

    banana je bogata c vitaminom. ima i par zitarica.

  34. #4084
    astral avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    sunčani otok
    Postovi
    984

    Početno

    pa za što se onda pije čaj od šipka kad si prehlađen?

    nedavno sam sa sestrom vodila raspravu o vit C jer sam negdje pročitala ( ne pitajte gdje jer sam zaboravila) da se 20 % vitamina gubi pri kuhanju a tek na temp od 190 stupnjeva ostatak

  35. #4085
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ne znam, ja ga ne pijem, pijem limunadu, ne volim caj.

    znam da sam citala o beskorisnosti meda i limuna u caju jer toplina sve ubije, pa ak se stavlja da se priceka da se ohladi. al to je bilo davno, mozda se i to promjenilo :D

  36. #4086
    astral avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    sunčani otok
    Postovi
    984

    Početno

    za med znam ali me zanima za vit c tj limun, da li je netko bolje upućen?

  37. #4087
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    vitamin c se uništava kuhanjem
    on je osjetljiv na svjetlost i visoke temperature

  38. #4088
    astral avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    sunčani otok
    Postovi
    984

    Početno

    evo piše i na Wikipediji ali ja sam to pročitala na nekoj drugoj stranici..

    znači vitamin se se gubi na 190 stupnjeva a pri kuhanju se gubi oko 20 % i naravno topi se u vodi

    http://hr.wikipedia.org/wiki/Vitamin_C
    Posljednje uređivanje od astral : 11.02.2013. at 17:30

  39. #4089
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

  40. #4090
    astral avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    sunčani otok
    Postovi
    984

  41. #4091
    astral avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    sunčani otok
    Postovi
    984

    Početno

    ok imamo različita mišljenja o vitaminu c

    a inače šta misliš o čaju od šipka, da ili ne?

  42. #4092
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj astral prvotno napisa Vidi poruku
    pa za što se onda pije čaj od šipka kad si prehlađen?

    nedavno sam sa sestrom vodila raspravu o vit C jer sam negdje pročitala ( ne pitajte gdje jer sam zaboravila) da se 20 % vitamina gubi pri kuhanju a tek na temp od 190 stupnjeva ostatak
    Zbog tople tekućine koja blagotvorno djeluje na otapanje šlajma itd. Možeš slobodno piti i toplu vodu, bit će nekog efekta.

    Vit C je termolabilan i najbolje ga je iz limuna uzeti u limunadi (ne toploj) i popiti ju odmah.

  43. #4093
    astral avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    sunčani otok
    Postovi
    984

    Početno

    ali ja bi dala malenoj čaj od šipka, ne mogu joj još dat limun...ma ionako ne pije puno pa sam mislila da bi ovako možda
    popila malo više, bar dok je prehlađena...

  44. #4094
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ah, dok ja malo radim, ma malo tipkam... vi se raspisale.
    A čaj od šipka.

    Dobar je za zatvaranje.

  45. #4095
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ma čaj od šipka je zdrav
    mislim, šipak je zdrav
    i u sirovom stvarno i ima c vitamina
    ne znam kako je sa sušenim, ali ako se od njega čaj na pravi, ne vjerujem da išta ostane nakon dugotrajnog potapanja u vreloj vodi

    daj ti djetetu salatu od svježeg kupusa; kupus ima više vitamina c od ičega drugoga
    osim ako taj kupus nije stajao negdje danima

  46. #4096
    astral avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    sunčani otok
    Postovi
    984

    Početno

    e pa znam da zatvara pa me to i muči jer ionako svako malo pa je nešto stisne ( pšenični gris)
    onda ništa od čaja..

    apri, šta joj mogu dati onako da gricka u ruku kupus? imamo domaćeg u vrtu...
    napominjem ima 9 mjeseci, ok skoro 10.

  47. #4097
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    daj ti njoj kupusa, zdrav je ionako

    ali, ne znam koje bi to količine ona trebala pojesti pa da udio c vitamina bude značajan
    čini mi se važnijim da sva ostala prehrana bude uravnotežena
    da je što više na zraku...

    teško ćeš izoliranom hranom nabildati imunitet

  48. #4098
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    brokula. brokulu smiju jesti.

    sta kupus vec s 9 mogu?

  49. #4099
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    i da, zar ne dobiva jos uvijek dnevnu dozu c vitamina dojenjem?

  50. #4100
    astral avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    sunčani otok
    Postovi
    984

    Početno

    eto ga na, nisam znala da dojenjem dobija vitamin c

    brokulu jede skoro svaki dan isto domaću

    vani baš i ne idemo svaki dan jer je vrijeme užas a njoj stalo nosić pun i stalno slini...ma nisam više ni sam pametna,...svemu je kriv vrtić i starija curka ali eto mislila sam nekako joj pomoć kroz prehranu jer okolo samo slušam kako šopaju djecu umjetnim vitaminima i preparatima.....a ja svojim ane dajem ništa ( osim što im kuham doma a ne kupujem gotovu hranu)

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •