Pokazuje rezultate 1 do 12 od 12

Tema: obračun naknade

  1. #1
    @n@ avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,984

    Početno obračun naknade

    Da li u obračun naknade za komplikacije (a kasnije i rodiljnu naknadu) ulaze isplate prethodne rodiljne naknade?

    Naime, situacija mi je takva da na potvrdi o isplaćenim plaćama imam 2 mjeseca rodiljne naknade (2500 kn x 2), zatim 2.5 mjeseca ničega (mirovanje radnog odnosa) i onda 1.5 isplatu plaće.
    U mjesecima kad sam primala rodiljnu naknadu ne piše koliko je isplaćeno, ali pišu radni sati u tom mjesecu i to me malo buni...

    Hvala na odgovoru!

  2. #2
    @n@ avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Kaj nitko ne zna?? :?

  3. #3
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Koliko znam isplaćene rodiljne naknade NE uzimaju se u obzir za obračun nove naknade.

    S druge strane ne kužim kako su ti u firmi u taj obrazac upisali naknade kad ih oni ne isplaćuju? :?

  4. #4
    @n@ avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Nisu oni upisali naknade (nisam to ni napisala), nego RADNE SATE u tim mjesecima. Zašto, ne znam.

  5. #5
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Upisali su ti radne sate jer si bila zaposlena, samo nisi primilia plaću, a naknadu si primila od države (isto bi ti da si bila na bolovanju). Ovi sati uzimaju ti se u obzir kod obračuna vrijednosti sata u ovih 6 mjeseci, ali ti se ne uzima u obzir isplaćena naknada.

  6. #6
    @n@ avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Znači, ako sam ispravno shvatila, HZZO će mi podijeliti ukupne isplate od firme (plaće) sa ukupnim brojem radnih sati, uključujući i te provedene na rodiljnom dopustu?! :/

  7. #7
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    @n@, mislim da smo negdje (baš tebi) odgovarali na ovo pitanje. :/

    Iskreno mislim bi trebala dobiti naknadu kao prosjek isplaćenih plaća za ova dva mjeseca rada i da ti ono od ranije ne bi trebalo utjecati na naknadu. Ali opet, ti nemaš puna dva mjeseca rada...

  8. #8
    @n@ avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Ispričavam se ako je tako, no mislim da nisam postavila takvo pitanje, jer nisam ni znala da na taj papir o isplaćenim plaćama ulaze RADNI SATI koje sam provela na rodiljnom.

  9. #9
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj @n@ prvotno napisa
    Ispričavam se ako je tako, no mislim da nisam postavila takvo pitanje, jer nisam ni znala da na taj papir o isplaćenim plaćama ulaze RADNI SATI koje sam provela na rodiljnom.
    ma znam. pričali smo o tom obračunu naknade nakon mirovanja, zar ne? :/

  10. #10
    @n@ avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Jesmo.
    No ja sad pitam za komplikacije, jer će mi u rodiljnu naknadu ući još jedna isplaćena puna plaća, pa mi to i nije neki problem.
    Ali me totalno zbunilo to što piše na papiru, kao radni sati, a zatim još i što si mi napisala da ulaze sati ali ne i naknada. To me totalno :? :?
    I sad opet kažeš da misliš da će mi izračunati naknadu iz plaća... zbunj...

  11. #11
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj @n@ prvotno napisa
    Jesmo.
    No ja sad pitam za komplikacije, jer će mi u rodiljnu naknadu ući još jedna isplaćena puna plaća, pa mi to i nije neki problem.
    Ali me totalno zbunilo to što piše na papiru, kao radni sati, a zatim još i što si mi napisala da ulaze sati ali ne i naknada. To me totalno :? :?
    I sad opet kažeš da misliš da će mi izračunati naknadu iz plaća... zbunj...
    Oprosti, ja cijelo vrijeme govorim o rodiljnoj naknadi.. a ne o naknadi za bolovanje zbog komplikacija u trudnoći.

    Evo ti sa HZZO stranica i zašto je uključena satnica:

    NAKNADA PLAĆE ZA VRIJEME BOLOVANJA

    Od čega se određuje naknada plaće

    Od osnovice za naknadu.


    Kako se utvrđuje osnovica za naknadu plaće

    Kao satna ili dnevna osnovica, ovisno o rasporedu radnog vremena osiguranika – korisnika naknade.

    Osiguraniku koji obavlja gospodarsku djelatnost, odnosno samostalno u obliku zanimanja obavlja profesionalnu djelatnost, naknada plaće pripada za radne dane u tjednu, a obračunava se kao prosječna dnevna naknada. U smislu navedene odredbe tjedan ima 6 radnih dana. Istom osiguraniku naknada plaće pripada pod uvjetom da za vrijeme bolovanja ne radi.



    1. Kada se za utvrđivanje osnovice za naknadu plaće uzima u obzir prosječni iznos plaće

    Kod izračuna naknade plaće za sljedeće osiguranike:

    -osobe u radnom odnosu kod poslodavca koji ima sjedište u Republici Hrvatskoj,

    -osobe koje su izabrane ili imenovane na stalne dužnosti u određenim tijelima državne vlasti, odnosno jedinicama samouprave, ako za taj rad primaju plaću i ako su prijavljene na obvezno zdravstveno osiguranje temeljem istog rada te

    - osobe koje pružaju njegu i pomoć hrvatskom ratnom vojnom invalidu Domovinskog rata prema propisima o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, ako su prijavljene na obvezno zdravstveno osiguranje po osnovi pružanja navedene njege (osobama koje pružaju njegu i pomoć HRVI Domovinskog rata osnovicu za naknadu plaće čini prosječni iznos novčane naknade koja se navedenim osobama isplaćuje)



    Koji je prosječni iznos plaće mjerodavan?

    Prosječni iznos plaće koja je osiguraniku isplaćena u posljednjih šest mjeseci prije mjeseca u kojem je nastupio slučaj na osnovi kojeg se stječe pravo na naknadu.



    Što se u tom slučaju smatra plaćom?

    Redovna mjesečna plaća osiguranika, te naknada plaće isplaćena za vrijeme odsutnosti s rada (godišnji odmor, plaćeni dopust i bolovanje) koja se isplaćuje na teret pravne ili fizičke osobe kod koje je osiguranik zaposlen.

    Osobama koje pružaju njegu i pomoć HRVI Domovinskog rata, umjesto plaće, u obzir se uzima novčana naknada koja im se isplaćuje.


    Prethodno osiguranje

    Naknada plaće pripada osiguraniku u visini propisanoj Zakonom o obveznom zdravstvenom osiguranju i općim aktima Zavoda, pod uvjetom da ima ostvaren uvjet prethodnog osiguranja.

    Prethodno osiguranje je status osiguranika u obveznom zdravstvenom osiguranju najmanje 12 mjeseci neprekidno ili 18 mjeseci s prekidima u posljednje dvije godine na temelju radnog odnosa ili obavljanja gospodarske djelatnosti, odnosno obavljanja profesionalne djelatnosti samostalno u obliku zanimanja.

    Osiguraniku koji ne ispunjava uvjet prethodnog osiguranja naknada plaće, za sve vrijeme trajanja bolovanja, pripada u iznosu od 25% od proračunske osnovice, odnosno 831,50 kuna, osim u slučaju korištenja prava na obvezni rodiljni dopust i prava na bolovanje zbog rane, ozljede ili bolesti koja je neposredna posljedica sudjelovanja u Domovinskom ratu.

  12. #12
    @n@ avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Hvala!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •