Pokazuje rezultate 1 do 19 od 19

Tema: Kako i da li krenuti s odvikavanjem od palčane ovisnosti?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    72

    Početno Kako i da li krenuti s odvikavanjem od palčane ovisnosti?

    Drage mame prstocicača.
    Kad ste počele i kako s odvikavanjem od cicanja?

    Moj miš je bio isključivo dojen do 6 mjeseci, sad ima 8 mjeseci, uvijek je imao cicu na zahtjev, nije htio dudu, ali je takav ovisnik o prstu da je to uzas!
    Najgore mi je što kad tutne taj prst u usta, kao da se isključi iz cijelog svijeta. A uz to smo i vježbači, pa me onda peče savjest kad ga tako vidim, imam osjećaj da bi trebao biti aktivan, a ne mogu svaku sekundu skakati oko njega i čupati mu prst iz usta i ludirati se da ga zaboravi tutnuti.
    A postao je pravi profić u tutanju u usta, za milisekundu je palac na mjestu, čim makneš lijevoga, već je u ustima desni

    Čitala sam o nekom ekstraktu paprike.. ali joj, još je tako mali.... a opet možda bolje početi sad kad je mali....

  2. #2
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    L. ce sad 3 i jos uvijek ga koristi kod uspavljivanja i nekih posebnih situacija.

    paprika i slicne metode, meni su preokrutne. narocito kod tako malog djeteta.

  3. #3
    Karin avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    398

    Početno

    Moj Marko ima 3.5 i još duda palac - kad ide spavati, kad se mazi sa sekom u krevetu ili kad mu čitam. Nisam ga nikada ni pokušavala odvikavati.
    Tara je već sa 2 mjeseca dudala palac ko luda, iako je dojena na zahtjev. Jedno vrijeme ga je intenzivno koristila, ali je nakon nekoliko mjeseci sama od sebe prestala. Mislim da se to poklopilo s tim da je počela puno sisati po noći pa sad sve svoje sisalačke porive tako zadovolji. Inače od 2.-7.mjeseca je super spavala po noći, a onda nam je krenulo...Iskreno ja bih rađe da duda palac nego da se stalno budi po noći. Tara sad ima 10 mjeseci.
    Na tvom mjestu ne bih ništa poduzimala u vezi toga. Pa tvoja bebica je još mala, nek duda ako ju to veseli i(li) smiruje.
    Koliko ja vidim, svi kad tad prestanu. Doduše koliko čujem neki tek kad krenu u školu

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    Ja sam bila teški ovisnik. Na meni su isprobane sve metode (i humane i nehumane) koje nisu polučile rezultate.
    Prestala sam trpat palac u usta kad me mama odvela zubaru (već sam imala trajne zube koji su stajali ko zecu). Zubar me toliko isprepadao nekim pričama da više palac nisam stavila u usta. Zubi su se kasnije sami ispravili.

  5. #5
    maxi avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Brussels
    Postovi
    2,043

    Početno

    Lara ima 4,5 godine i ne namjerevam je s tim gnjaviti (još)
    ja sam bila teška ovisnica do škole kad sam svjesno sama prestala pa to čekam i kod nje

  6. #6
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno

    Stariji, skoro 4 godine, siše palac na desnoj ruci. Nešto smo pokušavali razgovorom, ali nije upalilo. Samo se još više uhvati palca. Psihologica (nismo bili zbog toga ) nam je rekla da ništa ne pokušavamo, jer je to njegov način na koji se tješi, kad mu ne bude trebalo prestat će.
    Mlađa, uskoro godinu, siše lijevi palac.

    A budu se valjda odvikli.
    Stariji nije više takav ovisnik, tutne ga tu i tamo navečer, kad se uspavljuje. Nema više ni onaj žuljić na prstu. Zubići su lijepi, ravni i zdravi.

  7. #7
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Samo da kažem da ima nade. Moj je prestao cicati palac po danu prije skoro godinu dana (nakon što smo dosta razgovarali o tome), a prije nekih pola godine maknuo je i noćni palac (i to nisam dosta dugo skužila jer je mljackao po noći kao da ga cucla - i još uvijek mljacka).

    Jedno vrijeme mu je bila urnebesna fora kad bi ga MM zafrkavao da će mu staviti chilli papričicu na prst

  8. #8
    Palagruža avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    251

    Početno

    Ma pusti ga nek cucla Beba od 8 mj. je premala da bi ju mogla odvikavati od palca na ikakav smislen nacin. Daj mu vremena. Lako moguce da ce ga jednog dana proci samo od sebe.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    610

    Početno

    da podignem temu : ja sam svoju curu odviknula od cuclanja palca lakiranjem noktiju. Imala je tada 4 godine.
    Sad da me mame ne napadnu, to je bio neki dječji lak i vidjela je kod curice u parku da ima nalakirane nokte , pa je i ona tražila. Ja sam joj nalakirala i rekla da sad ne smije više cuclati prstić jer je lak otrovan. Poslušala me i od tad nije prst niti jednom stavila u usta.

  10. #10
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Diana72 prvotno napisa Vidi poruku
    da podignem temu : ja sam svoju curu odviknula od cuclanja palca lakiranjem noktiju. Imala je tada 4 godine.
    Sad da me mame ne napadnu, to je bio neki dječji lak i vidjela je kod curice u parku da ima nalakirane nokte , pa je i ona tražila. Ja sam joj nalakirala i rekla da sad ne smije više cuclati prstić jer je lak otrovan. Poslušala me i od tad nije prst niti jednom stavila u usta.
    Blago tebi... Moj E. je prst gurao u usta prije spavanja od rođenja pa skoro do škole. Sve smo probali, nije pomoglo sve dok mu nije došao klik u glavu. Tvojoj curi je očito to došlo ranije - lak je pomogao. Super!

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    610

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Blago tebi... Moj E. je prst gurao u usta prije spavanja od rođenja pa skoro do škole. Sve smo probali, nije pomoglo sve dok mu nije došao klik u glavu. Tvojoj curi je očito to došlo ranije - lak je pomogao. Super!
    Da ti pravo kažem, nisam se nadala da će me ozbiljno shvatiti, ali vidjela sam tu mogućnost da je pokušam odviknut od cuclanja prsta. Na svu sreću,upalilo je.
    Mlađi ima dudu, to ćemo tek morati smisliti kakvu smicalicu upotrijebiti za rješavanje ovisnosti.

  12. #12
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Super Diana, a dudu ćeš lakše rješiti nego palac jer je palac uvijet tu na raspolaganju.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    610

    Početno

    Nadam se da hoću, iako sam čula za takve slučajeve, da dijete koristi dudu čak do šeste godine.
    Zasad je rano jer je tek prešao godinu dana, ali nadam se da ću ovdje naći korisne savjete kako ga odviknuti od dude, ako se sama ne budem mogla dosjetiti neke efikasne neagresivne metode.

    S obzirom da se radi o dečku, bolje je da je duda, jer njemu ne mogu nalakirati nokte, izgledalo bi ipak malo čudno.

  14. #14
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Diana72 prvotno napisa Vidi poruku
    Nadam se da hoću, iako sam čula za takve slučajeve, da dijete koristi dudu čak do šeste godine.
    Zasad je rano jer je tek prešao godinu dana, ali nadam se da ću ovdje naći korisne savjete kako ga odviknuti od dude, ako se sama ne budem mogla dosjetiti neke efikasne neagresivne metode.

    S obzirom da se radi o dečku, bolje je da je duda, jer njemu ne mogu nalakirati nokte, izgledalo bi ipak malo čudno.
    Ma baš te briga - nalakiraj bezbojnim lakom. Ja se ne bih ustručavala (iako mom sinu nije pomoglo). On je prestao cuclati palac tek kad je sam to odlučio.

    UPOZORENJE: Kad je duda u pitanju - nema veze ako ju cucla dok se uspavljuje, ali klonite se toga da uči govoriti s dudom u ustima - to zna tako deformirati govor da ga je kasnije silno teško ispraviti (nagledala sam se svega u čekaonici Suvagovih logopeda - užas). Znači - duda može, manje je zlo nego palac, ali NE dozvoliti djetetu govoriti s tim čudom u ustima.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    Ja sam svoj djeci doslovno uzela dudu oko 2 godine.
    Ne bi da su samo spavali s njom, ali su ju po cijeli dan navlačili u ustima.
    Par dana apstinencijske krize i prođe to.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    610

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ma baš te briga - nalakiraj bezbojnim lakom. Ja se ne bih ustručavala (iako mom sinu nije pomoglo). On je prestao cuclati palac tek kad je sam to odlučio.

    UPOZORENJE: Kad je duda u pitanju - nema veze ako ju cucla dok se uspavljuje, ali klonite se toga da uči govoriti s dudom u ustima - to zna tako deformirati govor da ga je kasnije silno teško ispraviti (nagledala sam se svega u čekaonici Suvagovih logopeda - užas). Znači - duda može, manje je zlo nego palac, ali NE dozvoliti djetetu govoriti s tim čudom u ustima.
    Cura je imala 4 godine kad sam joj nalakirala nokte, na njezino insistiranje, ali mislim da kod dečka u tim godinama ne bi išlo.

    Peterlin, hvala na upozorenju, nastojat ću da što manje koristi dudu preko dana kad krene sa govorom ( priča i sad,ali samo par riječi i svaki put izbaci dudu)i da ne priča sa dudom u ustima.

  17. #17
    linalena avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    2,401

    Početno

    usput vidla ovu temu a imam nešto slično...beba počela gurati rukice u usta, zadnjih dana ga vidim da je skužio sisati palac. Neće dudu, zapravo hoće ali samo ako mu je netko drži. Kod njega je refleks sisanja slab s obzirom da je nedonoššće. Dal da forsiram dudu ili da ga pustim sisati prst? Il se i kako boriti protiv oboje

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    25

    Početno

    Citiraj Diana72 prvotno napisa Vidi poruku
    Da ti pravo kažem, nisam se nadala da će me ozbiljno shvatiti, ali vidjela sam tu mogućnost da je pokušam odviknut od cuclanja prsta. Na svu sreću,upalilo je.
    Mlađi ima dudu, to ćemo tek morati smisliti kakvu smicalicu upotrijebiti za rješavanje ovisnosti.
    Evo kako je upalilo prijateljici: Božićni praznici, piše se pismo Djeda Mrazu i traži poklon, a Djed Mraz traži dudu zauzvrat. Dude poslti u zaborav

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    25

    Početno

    Citiraj linalena prvotno napisa Vidi poruku
    usput vidla ovu temu a imam nešto slično...beba počela gurati rukice u usta, zadnjih dana ga vidim da je skužio sisati palac. Neće dudu, zapravo hoće ali samo ako mu je netko drži. Kod njega je refleks sisanja slab s obzirom da je nedonoššće. Dal da forsiram dudu ili da ga pustim sisati prst? Il se i kako boriti protiv oboje
    Da, veoma sličan slučaj, to su i moje dvojbe. A čuj, mišljenja su veoma opredijeljena, svaka metoda ima određene pluseve i minuse. Moj sisavac siše palac iz dosade i prilikom uspavljivanja. Kada mu uvalim dudu uglavnom prihvaća i nju. A uvalim mu i cicku, ali onda poslije puno bljucka!
    Možda se ustvari previše i samo orjentiramo na negativne strane duda i prstića. Pozitivno je što oni ipak umiruju bebače i oni si sami pomognu na neki način. Od moje prijateljice bebo neće ni dudu ni palac, ali zato se ne može umiriti/uspavati sam nikako - isključivo i svaki put mama mora lobirati na vrijeme.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •