Pokazuje rezultate 1 do 13 od 13

Tema: Koliko na tašte prije vađenja krvi

  1. #1
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno Koliko na tašte prije vađenja krvi

    Sutra ujutro trebam ići vaditi krv u 7, a večeras sam unatoč čvrstom opiranju na rođendanu pojela komad pizze i kolača oko 20:30 Vadit ću između ostaloga i masnoće i šećer pa jel bolje da odem idući tjedan? Ustvari cijeli ovaj tjedan sam bila malo nemarna u jelu Kakva su pravila kod vađenja krvi? Čitam na netu da bi kod masnoća trebalo biti 12 sati na tašte, jel se toga treba držati ili to i nije tako bitno? Tko zna bila bi zahvalna.

  2. #2
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    moglo bi utjecati na nalaz masnoća, pogotovo triglicerida
    možda bolje da odgodiš

  3. #3
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    Hvala na odgovoru, onda ću sutra malo duže odspavati

  4. #4
    Moe avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    865

    Početno

    Citiraj dorotea24 prvotno napisa Vidi poruku
    Sutra ujutro trebam ići vaditi krv u 7, a večeras sam unatoč čvrstom opiranju na rođendanu pojela komad pizze i kolača oko 20:30 Vadit ću između ostaloga i masnoće i šećer pa jel bolje da odem idući tjedan? Ustvari cijeli ovaj tjedan sam bila malo nemarna u jelu Kakva su pravila kod vađenja krvi? Čitam na netu da bi kod masnoća trebalo biti 12 sati na tašte, jel se toga treba držati ili to i nije tako bitno? Tko zna bila bi zahvalna.
    Bolje odgodi.
    Suprug je tako išao jedno jutro vaditi krv nakon večernjeg tamanjenja nekih suhih kobasa i baklave. Totalno su bile podivljale sve (tj većina) vrijednosti iz krvi. Za 2 tjedna je ponovio, naravno - pazio je dan-dva prije na prehranu. I sve je u savršenom redu.

  5. #5
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ali u principu nije poanta paziti na prehranu, zar ne? Pa bitno je kakve su brojke u nekom stvarnom zivotu, a ne kad tjedan dana pases travu i pijes vodu, ako to i inace ne radis. No naravno da je uputno poslusati upute o satima posta prije samog vadjenja.

  6. #6
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    na jednom sistematskom sam imala poviseni secer i sokirala se
    dan prije, poslijepodne, na rodjendanu tamanila torte i kolace
    kontrolno vadjenje je pokazalo da je sve ok

  7. #7
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    na jednom sistematskom sam imala poviseni secer i sokirala se
    dan prije, poslijepodne, na rodjendanu tamanila torte i kolace
    kontrolno vadjenje je pokazalo da je sve ok
    Da li je to stvarno ok?
    Zar ne bi zdrav organizam trebao preraditi bilo koju količinu šećera?
    Kao i OGTT - to je neprirodno visoko opterećenje, ali zdrav organizam ga mora preraditi.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Šećer se mora vratiti u normalu kroz par sati.

  9. #9
    Moe avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    865

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Ali u principu nije poanta paziti na prehranu, zar ne? Pa bitno je kakve su brojke u nekom stvarnom zivotu, a ne kad tjedan dana pases travu i pijes vodu, ako to i inace ne radis. No naravno da je uputno poslusati upute o satima posta prije samog vadjenja.
    A je.
    Samo uzmi u obzir situaciju gdje npr ideš napraviti liječnički radi neke vrste životnog osiguranja. Iznos će biti veći ako neki nalaz nije ok

  10. #10
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    šećer bi se morao vratiti, ali masnoće, ako se navečer natučeš pancete, sira, baš i ne bi u potpunosti
    ok, možda bi dobro bilo vidjeti realno stanje
    i znati da je došlo do poremećaja regulacije metabolizma masnoća
    ali nije loše ni znati ako se držiš reda, da je sve ok
    (s tim da ja nisam za izbacivanje masnoća iz prehrane, dobra panceta je milion puta zdravija od komada kolača, ali to sad nije tema)

  11. #11
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Da li je to stvarno ok?
    Zar ne bi zdrav organizam trebao preraditi bilo koju količinu šećera?
    Kao i OGTT - to je neprirodno visoko opterećenje, ali zdrav organizam ga mora preraditi.
    ne znam
    ovo je bilo prije par godina,
    nakon toga sam u nekoliko navrata vadila krv, i secer je uvijek bio ok

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Nikad se ne držim tih ograničenja prije vađenja krvi, nit pazim što jedem dan ili par dana prije. Radije mi je vidjeti kakvo je pravo stanje, nego dobiti uredan nalaz.
    Pa tako ako sam gladna u 11 navečer, a drugo jutro trebam vadit kks - najedem se.
    Dovoljno mi je kriza što prije vađenja krvi ne smijem doručkovat, ma ni kavu popit, a kamoli da još dan ranije gladujem, da bi jela drugi dan tek u 9 ujutro.
    Glad je moj neprijatelj

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    5

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Ali u principu nije poanta paziti na prehranu, zar ne? Pa bitno je kakve su brojke u nekom stvarnom zivotu
    Citiraj Sumskovoce prvotno napisa Vidi poruku
    Nikad se ne držim tih ograničenja prije vađenja krvi, nit pazim što jedem dan ili par dana prije. Radije mi je vidjeti kakvo je pravo stanje, nego dobiti uredan nalaz.
    Trik je u tome da su referentne vrijednosti definirane prema nalazima ljudi koji su vadili krv natašte, tako da se jedino i Vaše vrijednosti natašte mogu s punim pouzdanjem uspoređivati s njima. Poanta takvog nalaza zapravo uopće nije da pokaže "pravo stanje", nego stanje u onakvoj situaciji koja je najurednija za brzu usporedbu.

    Bitna riječ: standardiziranost.

    Kad bismo zbilja uspoređivali "pravo stanje" (sad mislim na prosjek cjelodnevnog kretanja neke vrijednosti kroz više dana) onda bi i referentni intervali morali biti bitno drukčije definirani i dozvoljavati veću varijabilnost. Uzmite već spomenuti primjer - jedan dan jedem masnu pizzu, drugi dan cušpajz od kelja; masnoće u krvi su mi jedan dan visoke, a drugi dan niske, ali mjesečni prosjek mi je u nekim zdravim vrijednostima.

    Kužite? Onda bi se trebalo od pacijenta tražiti da ili ponavlja takav nalaz više puta za redom ili se dan-dva ranije ponaša (jede, spava, kreće se, uzrujava se, živi na nekoj temperaturi) samo u skladu sa svojim višednevnim prosjekom. Obje opcije su prilično nepraktične jer obično se radi o jednostavnom nalazu koji nikom ne bi trebao toliko komplicirati život.

    Zato se kao "nulta točka", koja sve ljude resetira na neko stanje u kojem bi im nalazi trebali biti slični, uzima 12 sati gladovanja i uredno prospavana noć.

    Za najbolje protumačiti vrijednosti onda je najbolje da se i pacijent ovoga drži.

    :D :D :D A sad kad se ovak über-dugo raspisala, odat ću jednu tajnu. Dobar dio nalaza uopće ne ovisi puno ni o hrani ni o spavanju pa i nije takav grijeh ako niste bili natašte. Ali bilo bi komplicirano svakoj osobi govoriti 'za ovu pretragu gladujte, za ovu se naspavajte...' - i doktori i pacijenti bi se masovno pogubili u takvom sustavu.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •