Pokazuje rezultate 1 do 29 od 29

Tema: nametnici na blitvi-kako ih se riješiti?

  1. #1
    big milky mum avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    467

    Početno nametnici na blitvi-kako ih se riješiti?

    Molim ako imate kakav pametni savjet da mi velite!
    Blitva je prekrasna i ima je stvarno puno ali ima neke crne kukce ispod listova, grozni su, mali i u nakupinama,
    skoro da nema lista na kojem ih ne bi bilo. Ne moram uopće spomenuti da ju još nisam kuhala jer mi se gadi!
    I baš sam jadna zbog toga a opet ne bi ju rado s nekim otrovom posipala!
    Imate kakvih savjeta? Inače imam i špinat ali on je ok, znači ta mala gamad ide samo na blitvu!

  2. #2
    mayato avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    1,033

    Početno

    Ako je velika ne možeš ništa. To su uši. Možeš probati špricati sa koprivom, napravi se kao uvarak od koprive. Stavi puno koprive u vodu, neka prenoći i probaj s time špricati.
    Inače dok je blitva mala šprica se sa insekticidima - Direkt, Karate...ali ne možeš s time sad dok je velika jer ju onda ne smiješ jesti.
    na špinat ti ta gamad ne ide.
    Posljednje uređivanje od mayato : 30.05.2012. at 22:21

  3. #3
    big milky mum avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    467

    Početno

    da velika je.. a joj
    baka s tim šprica nešto, nisam sigurna što, samo znam da jako smrdi
    budem probala, stvarno mi je žao da propadne
    hvala na savjetu

  4. #4
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Ili su uši, ili "buhiri" (tako se zovu kod nas, ne znam pravi naziv). Minijaturni kukci koji grickaju listove i rade mini rupice.
    I jedno i drugo pokušaj koprivom.
    Dobro operi listove i možeš normalno jesti blitvu.

  5. #5
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    ovo i ja imam na bobu
    a bob super narstao i cvjetao
    danas ću ih pošpricati koprivom koja od sinoć stoji u vodi pa ću vidjeti
    inače ne koristim nikakva druga sredstva a sad sam se sjetila da se može koristiti i otopina nikotina
    par cigareta se ostavi u vodi preko noći i time se pošprica
    valjda će nešto upaliti

  6. #6
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    kopriva je super stvar za te uši, mi smo ih imali na par mjesta i riješili tako.

    što se duže kopriva moči (i što više smrdi lol) to je učinkovitija i jača, pa možeš si u jednu kantu staviti i do deset dana da se moči i onda pošpricat. nekim biljkama godi i da ih zaljevaš sa tom juhom od koprive.

  7. #7
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Danas je prilog u "24sata" ( čitala ih na kavi jutros) i piše da ako koprivu koristiš kao zaštitu od nametnika smije stajati najduže 1 dan namočena.
    Oko 1 kg koprive na 10 l vode i odmah nakon procjeđivanja pošpricati biljku sa svih strana. Inače se gube insekticidna svojstva.

    Ako želiš koprivu koristiti kao gnojivo onda treba stajati 10ak dana dok ne počne smrditi na stajski gnoj. I još piše da se i cvjetovi bazge mogu koristiti kao insekticid. Isto napraviti otopinu kao i kopriva.

    Ima još dobrih ideja. Pišu i o koristi sađenja dragoljuba uz povrće.

  8. #8
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,499

    Početno

    to veli i vrtlarica u zadnjih par emisija

  9. #9
    ninik avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    986

    Početno

    probala sam svašta...
    dakle... s blitve idu dole koprivom, ali tako kako Beti kaže, ne smije stajati duže od jednog dana... i uspijeva samo ako nije jaaaaaako puno ušiju i ako se ponavlja svakih par dana dok ne nestanu...

    onda ima za kupiti u aromateci neko sredstvo na bazi buhača i to isto radi ako se često tretira...

    pa sam čitala da pomaže i prah neem....ima za kupit po bio ljekarnama... razrijedi se u vodi pa se s tim šprica... to nisam probala... još!

    ali poanta ušiju je da ih ima ako ima mrava... naime, čitala sam da mravi uzgajaju te lisne uši jer im one, ako ih "glade" daju neki slatki sok koji mravi vole.
    i fakat, imala sam uši na blitvi i mahunama samo u onim godinama kad je vrt bio prepun mravinjaka.
    možda bi trebalo nekako suzbiti mrave...

    u svakom slučaju... sretno!

  10. #10
    Lotta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    851

    Početno

    Ne znam ništa o blitvi, zapravo sam totalni početnik u ovim vodama, ali mi treba svjet. Kupila sam sadnice origana, korijandera i vlasca i sad vidim da u zemlji imaju sitna neka bića koja se jedva vide, kao nekakve uši ili tako nešto. Nema ih po lišću, nego samo u zemlji. Može li se to nekako riješiti, tj. da li je to štetno, može li se biljka uopće koristiti kao začin?? Ako netko zna, molim pomoć!!

  11. #11
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    meni stoji kopriva i po 20 dana, i nema problema sa skidanjem ušiju niti se savije blitva nakon što sam ju pošpricala. čak ju ni ne razrijedim često jer ne stignem

    nego, nas su napale gusjenice, vrsta neka obična, na dva velika stabla koje nam služe za hlad za auto su skoro sva lišća pojela :shock: i veselo grickaju listove mladih voćaka. mislila sam da će kroz neko (kratko) vrijeme to proći pa nisam obračala pažnju ali to traje predugo, skoro mjesec dana možda više.

    dajte koju ideju čim da to riješim, kopriva ne šljaka :/

  12. #12
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj Danci_Krmed prvotno napisa Vidi poruku
    meni stoji kopriva i po 20 dana, i nema problema sa skidanjem ušiju niti se savije blitva nakon što sam ju pošpricala. čak ju ni ne razrijedim često jer ne stignem

    nego, nas su napale gusjenice, vrsta neka obična, na dva velika stabla koje nam služe za hlad za auto su skoro sva lišća pojela :shock: i veselo grickaju listove mladih voćaka. mislila sam da će kroz neko (kratko) vrijeme to proći pa nisam obračala pažnju ali to traje predugo, skoro mjesec dana možda više.

    dajte koju ideju čim da to riješim, kopriva ne šljaka :/
    Za prvu pomoć protiv gusjenice slana voda, ali ne smije biti jako slana....da sol ne uništi biljke. Moram pitati susjedu na gruntu točan omjer, mislim da je jušna žlica na litru vode.

    Radi ona i druge biljne juhe protiv nametnika, npr. protiv gusjenica je od pelina i od preslice (uobičajeni omjer je 1 kg na 10 l vode, ista priča kao i s koprivom) ali to mora stajati 2-3 tjedna pa ne možeš odmah koristiti.

    Koristi još i mlijeko (1 dl na 1 litru vode) ali mislim da je to za luk. Morat ću je pažljivo pitati i sve zapisati, pa dojaviti, da ne čupam informacije iz nožnog palca...

  13. #13
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    e super molim te pitaj ju

    ove gusjenice su poludjele ove godine, nikako da se učahore (ili kako se to kaže) i postanu leptiri :/

  14. #14
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    (gledala sam u knjizi BioVrt tamo nema te vrste gusjenice, našla sam samo one koje žive ispod zemlje a to nisu ove moje, moje čak ispuštaju konac kao pauk i spuštaju se sa visina)

  15. #15
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Da li je ovakva?
    http://www.oikon.hr/Portals/0/galeri...%20gubara.html

    To je gubar. Karakteristično je da pri najezdi pojedu svo lišće, najviše vole hrast. Pokušaj staviti ljepljive trake na stabla.
    Ja već više godina koristim ljepljive treke i žute ploče
    http://hr.unichem.si/?tpl=produkt&pid=1383
    Sad vidim da ima i više toga.
    http://hr.unichem.si/?tpl=produkt&zid=1

    Kažu da ih treba uništavati prije prvog presvlačenja, jer što se duže čeka to je teže.

  16. #16
    suncokret avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    1,091

    Početno

    lisne uši se mogu i lijepo oprati, samo treba tanki mlaz vode i dobro isprati napadnute listove. blitvu kad ojača lisne uši obično ostave na miru.

  17. #17
    big milky mum avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    467

    Početno

    cure hvala na savjetima, probat ću s koprivom
    a kak stojite s lukom? Moj je sav svinuti i i ima one crviće/kukce unutra-svake godine je takav

  18. #18

    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    115

    Početno

    Meni je za luk mama dala neke granule koje sam samo malo posipala po gredici prije sadnje luka.Bez toga bilo bi sve puno crvića.Sredstvo se kupi u polj.apoteci. .Luk jedemo,nema ni jednog crva.
    Ako netko zna kako prevenirati pojavu crvića bez kemije nek napiše.
    Posljednje uređivanje od Bonavia : 01.06.2012. at 22:23

  19. #19
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj Danci_Krmed prvotno napisa Vidi poruku
    e super molim te pitaj ju

    ove gusjenice su poludjele ove godine, nikako da se učahore (ili kako se to kaže) i postanu leptiri :/
    Pitat ću je svakako, ali nisam sigurna hoćemo li se vidjeti prije dugog vikenda. Do tada, ovdje sam našla nešto:

    http://www.zemljani.com/forum/viewto...46e96f54d46d77

  20. #20
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Evo još primjera biljnih pesticida, dok ne dobijem informaciju od osobe s iskustvom, jer ako imate nametnike na povrću, čekanje vam je najgori neprijatelj:

    http://www.pijanitvor.com/archive/index.php/t-1025.html

  21. #21
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Da li je ovakva?
    http://www.oikon.hr/Portals/0/galeri...%20gubara.html

    To je gubar. Karakteristično je da pri najezdi pojedu svo lišće, najviše vole hrast. Pokušaj staviti ljepljive trake na stabla.
    Ja već više godina koristim ljepljive treke i žute ploče
    http://hr.unichem.si/?tpl=produkt&pid=1383
    Sad vidim da ima i više toga.
    http://hr.unichem.si/?tpl=produkt&zid=1

    Kažu da ih treba uništavati prije prvog presvlačenja, jer što se duže čeka to je teže.
    eee da baš ti su. prošle godine ih je bilo malo, ove godine su 5-6 hrastova skoro pa pojeli nam oko kuće. grozno nešto.

    sad mi se čini kasno, samo se nadam da mi ne previše napadnu maline i kupine.

  22. #22
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    ove gusjenice nisu normalne.

    pojele su čemprese kod sveki, jedu čak i smreku :shock: srećom da mi nisu jako otišle do vrta, skužile su neke jagode ali ne baš nasad, maline i kupine im nisu baš drage ali ih grickaju svejedno (posebice kupine).

    na netu sam našla neki recept protiv njih, ljute papričice i češnjak u tekućini ali nije baš pomoglo :/ kopriva im isto niš ne smeta.

    nadam se da će brzo postat leptiri, najveće hladovine su nam pojeli, čak kad je tiho po noći u šumi se čuje kako grickaju. brrrr....

  23. #23

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    712

    Početno

    za sve nametnike, skroz prirodno,
    neem ulje, na litru vruće vode,
    2 ml deterđenta, 5 ml ulja, pošpricati rano ujutro,
    ponavljati svaki tjedan

  24. #24
    big milky mum avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    467

    Početno

    Moja blitva i dalje ima uši, špricali smo sa koprivom i nešto ih je otišlo ali ih je i dosta ostalo!
    Čini mi se da je bilo prekasno, previše ih je bilo. Moji svi ju beru i jedu, isperu uši dole, no ja si nebrem u glavi posložiti da ih mogu oprati
    No zanimljivo je da na par blitvi koje su same izrasle po vrtu, koje nisu blizu ove gredice, nema uši!
    A crvi sa luka su otišli
    Gusjenice (na sreću) nemamo...

  25. #25
    vida avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    544

    Početno

    Moje uši su napustile blitvu ali su se pošteno dohvatile tikvica i krastavaca, kopriva ne pomaže

  26. #26

    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    115

    Početno

    Ja sam pokušala s koprivom no isto ništa.onda sam ih pošpricala vodom i det.za suđe 1x-i pokrepale su. Na mahunama su bile.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Sveti Ivan Zelina
    Postovi
    479

    Početno

    evo ima jedan super način za suzbijanje nametnika po povrću, štrige, stave se vlažne novine u blizini blitve (ali ne pretjerivati sa brojem novina oko povrtnjaka) i one se tamo nastane reko dana a preko noći jedu nametnike. znam da nije neki jednostavan savijet sa špricanjem, ali je učinkovito i to se koristi u bio proizvodnji
    sretno!!

  28. #28
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    gdje da nabavim te strige?????
    upomoc,pojeli nam puzi (golaci,jako mali) sve sto smo posadili... ode sva salata,dokopali se i posadjenih paprika,balancana....((( ubrala jednu jagodu danas a ono 3 rupe na njoj...

    provali zasut sve pepelom (ko fol ne mogu puzat po njemu jer je alkalan) i stavili casice pive ali ne pomaze...

    sto je s tim neem uljem,funkcionira?

  29. #29
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Probaj Bio Plantella, gel protiv puževa.
    http://hr.unichem.si/bio_vrt/bio_suz...oizvod?prid=49

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •