Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234
Pokazuje rezultate 151 do 184 od 184

Tema: "Alternativni" načini DOhrane (ex Pitajte Davora)

  1. #151
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    toliko o "nutricionistima". Zapravo ju ne treba kriviti, jer i ona voli nešto zaraditi.

    Nutricionisti me uglavnom razočaravaju svojim nevjerojatno ograničenim pogledima na hranu. Dugo sam mislio da ništa dobro neće doći od te struke i ... ipak se dogodilo: http://www.nytimes.com/2007/01/28/ma...tionism.t.html
    Michael Pollan je čovjek koji mi je pojasnio da, unatoč razočaranjima, u svakoj struci postoje geniji. Umjesto "sastojaka" promovira hranu kao holističku tvorevinu u kojoj treba uživati.

  2. #152
    sade_74 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    uz dravu
    Postovi
    219

    Početno

    davore, da li si čuo za natura mlijeko? tu su neki moji vegetarijanci polludili za tim mlijekom.
    evo , ja ga kupila, ujutro ću ga probati.
    inače to je svježe pasterizirano mlijeko, proizvođač je NaturaAgro, Đurđevac, i furaju se na to da je 100% prirodno i 100% hrvatsko. na ambalaži još piše da sami osiguravaju prirodnu ispašu i sami proizvode hranu za krave, da zadržavaju prirodan sastav mlijeka, i da nema kozervansa ni drugih aditiva - to je ukratko, ne da mi se sad sve prepisivati.

  3. #153
    sade_74 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    uz dravu
    Postovi
    219

    Početno

    imaju i svoju stranicu www.naturaagro.hr, pogledala sam je i prvo što mi je upalo u oči je da i sami proizvode stočnu hranu, tako i za krave muzare, a to baš i ne vjerujem da je 100% prirodna hrana.
    izgleda da je samo marketinški trik, što misliš?

  4. #154
    sade_74 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    uz dravu
    Postovi
    219

    Početno

    [quote="sade_74" sami proizvode stočnu hranu [/quote]
    htjela sam reći da su oni baš i proizvođači stočne hrane, odnosno proizvodnja stočne hrane im je dio proizvođačkog asortimana.
    ah!

  5. #155
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Ovo što pišeš mi samo govori da s njima treba biti na oprezu. Ne znači da im mlijeko nije OK, ali kad nekom proizvodu treba toliko epiteta, a podrazumijeva se da bi ih trebao imati i bez marketinga - tu nešto nije chiaro.

    Neću se posebno zabrinjavati dok ne doznam nešto konkretnije. Oprez nije suvišan.

  6. #156
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Uzgred, zadnjih par godina se aktualizira genetska razlika među pasminama krava i mlijeko se "imenuje" A1 ili A2 obzirom na sadržaj genetski uvjetovanih proteina. A1 dolazi s novim visoko-mliječnim pasminama, dok A2 dolazi s tradicionalnim kravicama kojih u našim krajevima još uvijek ima puno, ali u udjelu ipak sve manje.

    Eh sad, kad se naši mljekari "pjene" da im Bosna oduzima posao s jeftinim mlijekom, treba se upitati - po čemu su veleproizvođači mlijeka čije krave ne vide ni sunca ni mjeseca i žderu proteinske suplemente, a garantirano su A1 porijekla - bolji od bosanskih koji u puno većem udjelu imaju A2 tradicionalne krave i hrane ih travom i silažom?

    Više o A2 laktaciji na wikipediji: http://en.wikipedia.org/wiki/A2_milk

    Svjesni mali proizvođač s isključivo A2 kravama i zaistač prirodnom prehranom bi mogao i uz drastično manju proizvodnju imati uspješan posao koji ne bi ovisio o poticajima. Ja bih prvi kupovao takvo mlijeko. Samo, koliko je takvih?

  7. #157
    Nia_Zg avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,276

    Početno

    Problem je u tome što i ti mali proizvođači što imaju stare pasmine kravica svoje krave ne izvode van (a žive na selu i imaju pašnjaka...) i hrane kojekakvim dodacima da dobiju više mlijeka.

    Osobno znam jednu ženu koja je sa mnom radila u staroj firmi u VŽ i koja je kod kuće imala krave - jednu malu farmu krava, dakle nekih 10-ak krava. Istina, kravama su davali sijeno i domaću hranu, ali njene krave nikad nisu izašle iz staje, bez obzira što ima puno zemlje, livadu za ispašu... a osim toga, najvažnije je to što znam da je kupovala neke dodatke, neku smjesu što se kupi u veterinarskoj ambulanti i nakon koje krava daje više mlijeka. Dakle, ako inače krava daje nekih 5-7 litara dnevno, ovime daje preko 10 ili 15 litara. I onda se pitaš da li se ono što kupiš na selu zaista može zvati "eko" ili ne? Jer meni to baš nije mala razlika da krava nakon ove smjese daje duplo ili troduplo više mlijeka...

  8. #158

    Datum pristupanja
    May 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    25

    Početno

    Gdje se može kupiti to NaturaAgro mlijeko? Njihova stranica mi se neće otvoriti. Jako me zanima, pa makar i ne bila istina sve što kažu- sigurno je bolje od ovih za koja svi znamo da su svakakva, samo ne prirodna i zdrava.

  9. #159

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    imas ih u skoro svim KOnzumovim prodavaonicama.

  10. #160
    sade_74 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    uz dravu
    Postovi
    219

    Početno

    i u billi

  11. #161
    ssss avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    503

    Početno

    Ta mlijeka kod nas u selo dolaze rijetko i nikako da ulovim taman kad stigne nego uvjek je da ističe iduči dan,pa čak da i moram prodavačima reč da ga sklone jer je rok prošao (ok ja često ulovi robu kojoj je rok prošao :/ )
    Meni je ukusno,a nadam se da je kvalitetnije bar djelomično od...

  12. #162
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Ja bih Mari dala kruha, trese se kad me vidi da ga jedem, probala i davila bi se u njemu. E sad, ovi kupovni ne znam kaj sadrže pa bih sama pekla.

    Kupila sam u DM-u, na "zdravom" odjelu Backhefe, kvasac bez emulgatora (štogod to značilo ). Jel mogu ja s tim ispeći kruh, od recimo raži, ili pira, nebitno, i da ga Mara može jesti?

  13. #163
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Samo dodatak da Mara ima 8,5 mjeseci.

  14. #164
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Obzirom na gluten - oprezno! Prema tablicama dohrane kruh tipično kreće s 10 mjeseci. Rađe pričekaj još malo.

  15. #165
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Obzirom na gluten - oprezno! Prema tablicama dohrane kruh tipično kreće s 10 mjeseci. Rađe pričekaj još malo.
    Kruh da, s 10 mj., ali gluten (pšenica, ječam, raž) s 8. Sad sam vidjela onaj tvoj topic o kruhu s bigom. Jel bi ta biga bilo manje zlo? Mara dosta slabo jede pa tražim, osim voća, kaj bi htjela.

  16. #166
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Biga je metoda kojom se dobije kruh odlične tradicionalne arome i s puno manje kvasca. Drugih prednosti u odnosu na bilo koji drugi kruh bez aditiva zapravo nema. Kvasac iz kruha omogućuje reprodukciju tjelesnim gljivicama i zbog toga kruh s bigom ima nekakve prednosti ako je prisutan soor.

  17. #167
    LoveLight avatar
    Datum pristupanja
    May 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    215

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Takodjer, na istoku ne konzumiraju sojino mlijeko, niti preradjevine istog, nego uglavnom fermentirane sojine proizvode. Kad jednom napravis tofu doma, sama, onda shvatis i zasto je to tako. Ja si pravim tofu doma. Ponekad kupim dimljeni, jer jos nisam skuzila kako da nadimim ovaj svoj. Any thoughts?
    Citam sve po redu pa ne znam da li je vec netko odgovorio .... ali eto, za dimljeni tofu - ja gledala kako se radi doma. Potreban veeliki pravi guseni wok i ona zica-resetka sto se stavi gore. Uzmu se male grancice, drvo po ukusu ... najbolje neko mirisljavo. I zapali se u woku (ne stavljati previse grancica), a na resetku se stavi tofu ili seitan, te se poklopi. I tako moze nekoliko puta, zavisi koliko dima zelite u tofuu ...

  18. #168
    lasica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,328

    Početno

    ja sam probala natura mliječne proizvode ali mi nikako ne odgovaraju,strašno su mi žufki i kiseli.

  19. #169
    the enchantress avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    767

    Početno

    Citiraj Jelka prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bih Mari dala kruha, trese se kad me vidi da ga jedem, probala i davila bi se u njemu. E sad, ovi kupovni ne znam kaj sadrže pa bih sama pekla.

    Kupila sam u DM-u, na "zdravom" odjelu Backhefe, kvasac bez emulgatora (štogod to značilo ). Jel mogu ja s tim ispeći kruh, od recimo raži, ili pira, nebitno, i da ga Mara može jesti?
    ja sam pekla s tim kvascem s brašnom od pira u pekaču. malo se manje digao od miješanog. bio je vrlo ukusan.

    što se glutena u piru tiče frendica koja ima makro restoran kaže da tijelo na njega reagira drugačije nego na onaj iz pšenice. u prilog toj tvrdnji ide i to da atopičari i razno razni alergičari jedu kruh od pira (uključujući i mene iz tog istog razloga), pa možda da se raspitaš na tom našem topicu. cure će ti sigurno objasniti - ja ih samo kopiram što se dos and donts tiče

  20. #170
    sade_74 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    uz dravu
    Postovi
    219

    Početno

    meni je jogurt odličan!

  21. #171
    sade_74 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    uz dravu
    Postovi
    219

    Početno

    Citiraj lasica prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam probala natura mliječne proizvode ali mi nikako ne odgovaraju,strašno su mi žufki i kiseli.
    htjedoh ovo citirati

  22. #172
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Zdravo!
    Negdje na početku ove teme je bilo govora o ekstrudiranim žitaricama. Koliko sam shvatila, radi se o obrađenim žitaricama, no na što se to sve odnosi? Jasno mi je za cornflakes, razna lina, ali što je s, primjerice, zobenim pahuljicama, rižinim ili prosenim pahuljicama (sprešanim)? Znam da su i one na neki način obrađene, ali jesu li jednako štetne kao i cornflakes i ekipa? Što točno znači ekstrudacija i na koje se proizvode od žitarica odnosi? Što je, na primjer s čokoladom od riže? Naravno, ne mislim u kontekstu prehrane djeteta, nego tek onako

  23. #173

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    218

    Početno

    Na drugom podforumu se potegnula priča kako dvogodišnje dijete (koje je prestalo papat ciku) mora dnevno popiti 500ml kravljeg mlijeka, u koju količinu se ne računa jogurt, sir i sl. jer navedene namirnice nemaju sve potrebne sastojke koje ima mlijeko. E sad, ja se ni malo ne slažem s tom tvrdnjom, mislim da je jogurt daleko zdraviji od kravljeg mlijeka ali nemam vremena (čitaj volje) kopat po netu. Može pomoć?

  24. #174
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    To najviše ovisi o dobi, a ako se radi o djeci do 6 mjeseci onda se radi o nečemu što će u konkretnom slučaju savjetovati pedijatar, a ne internetski forum ili reklama za adaptirano.
    Od godine dana se radi samo o još jednoj namirnici i prilično je svejedno kako će se koristiti ako dijete nema reakcije.
    U periodu između je situacija donekle siva obzirom na dohranu i najbolje je konzultirati kalendar dohrane i slične preporuke. U slučaju nedoumice odi pedijatru.

  25. #175

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    218

    Početno

    Radi se o djeteu od cca 2 godine, a svaki pedijatar svoja priča.
    Znam da sam negdje pročitala da dijete te dobi treba dnevno konzumirati cca pola litre mlijeka ili duplo manje jogurta, ali svakako ne obavezno pola litre mlijeka+sve ostale mliječne proizvode. Ma nema veze, čisto pitam... Svatko neka radi kako misli da je najbolje, ja znam da svom (skoro) dvogodišnjaku, uz ostale mliječne proizvode koje konzumira, sigurno neću davati pola litre kravljeg mlijeka dnevno.

  26. #176
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Kravlje mlijeko je u toj dobi tek jedna od namirnica. Ne znam za niti jedan razlog zašto bi dijete moralo piti toliko mlijeka.

  27. #177
    Vala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    222

    Početno

    moj mali ce sad 2 godine, doduse jos ga dojim no i inace mu ne bi davali kravlje mljeko ( pije samo jogurt )...imam jednu knjizicu o zdravoj prehrani gdje pise da u kr. mlijekuima 120 miligrama kalcija dok u drugim namirnicama ima puno vise npr. 100gr sezama (samljevenog ) sadrzi 1500 ( tisucu i petsto! ) mg kalcija, bademi 234 mg, ljesnjak 225, grokula 130, grozdjice 53, naranca 42, mandarina 37, kupine 31 itd...

  28. #178
    Vala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    222

    Početno

    Citiraj SikaPika prvotno napisa Vidi poruku
    Zdravo!
    Negdje na početku ove teme je bilo govora o ekstrudiranim žitaricama. Koliko sam shvatila, radi se o obrađenim žitaricama, no na što se to sve odnosi? Jasno mi je za cornflakes, razna lina, ali što je s, primjerice, zobenim pahuljicama, rižinim ili prosenim pahuljicama (sprešanim)? Znam da su i one na neki način obrađene, ali jesu li jednako štetne kao i cornflakes i ekipa? Što točno znači ekstrudacija i na koje se proizvode od žitarica odnosi? Što je, na primjer s čokoladom od riže? Naravno, ne mislim u kontekstu prehrane djeteta, nego tek onako
    i ja se pitam? Davore?
    i sta je sa stiroporom? mogu ga davat malom?

  29. #179
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Stiropor nastaje kokičanjem i nema probleme povezane s ekstrudiranim žitaricama. S te strane je OK, ali obzirom da nastaje od riže koja je prilično daleko od upotpunjene namirnice, stiropor ne možeš gledati kao neki ozbiljan obrok nego samo kao još jednu namirnicu.
    Dakle, samo naprijed, ali daj djetetu i nekakvog voća i povrća.

  30. #180
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Ukratko o ekstrudiranim žitaricama:
    - dolaze u šarenim kutijama koje su (karton) hranjivije od sadržaja
    - prepoznaju se po tome što niti uz najveći napor ne možeš u tim proizvodima prepoznati zrno od kojeg su nastali
    - dolaze u potpuno čudnim oblicima
    - svima su dodani "vitamini" i slično
    - svi su jako preslani

    Dobre žitarice prepoznaješ po zrnu od kojeg su nastale. Ako su to pahuljice, onda se radi o "zapeglanom" zrnu npr. zobi, ako su kokičane onda prepoznaješ oblik zrna koje je napuhnuto. Kako bi se uopće omogućilo kokičanje neka zrna su obložena medom ili šećerom pa treba pripaziti u slučaju preosjetljivosti na med.
    Gore spomenuti stiropor je nastao kokičanjem.

  31. #181
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    za izbjekavati je "hrana" za koju je potrebna reklama!

  32. #182

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    216

    Početno

    A propos o "štetnosti" soje, što mislite o sojinim jogurtima tipa Sojade? Meni su fini a i moja malecka (2 godine) ih voli jesti kad vidi mene.

  33. #183
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj LoveLight prvotno napisa Vidi poruku
    Citam sve po redu pa ne znam da li je vec netko odgovorio .... ali eto, za dimljeni tofu - ja gledala kako se radi doma. Potreban veeliki pravi guseni wok i ona zica-resetka sto se stavi gore. Uzmu se male grancice, drvo po ukusu ... najbolje neko mirisljavo. I zapali se u woku (ne stavljati previse grancica), a na resetku se stavi tofu ili seitan, te se poklopi. I tako moze nekoliko puta, zavisi koliko dima zelite u tofuu ...
    Fala, fala, prvom prilikom cu probati.

  34. #184
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj tito prvotno napisa Vidi poruku
    A propos o "štetnosti" soje, što mislite o sojinim jogurtima tipa Sojade? Meni su fini a i moja malecka (2 godine) ih voli jesti kad vidi mene.
    Ako ih ne jede svaki dan nego (recimo) jednom tjedno onda su valjda OK.

Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •