Pokazuje rezultate 1 do 9 od 9

Tema: Kada se dijete pravi blesavo...

  1. #1
    Zvac

    Početno Kada se dijete pravi blesavo...

    Ne znam da li postoji lijepši način da se nazove ovaj topic. Moja Lara će za 2 mjeseca imati 4 godine. Smatram ju izuzetno bistrim i pametnim djetetom. U zadnje vrijeme nas ne sluša, cviljuga za svaku glupost (jučer je tulila sat vremena jer nije mogla obući haljinu koja je bila u prljavom vešu). Imam i Alana koji ima 4 mjeseca, ali ne mogu reći da je Lara ljubomorna na njega. Svako malo dođe do njega i nešto petlja, priča mu priče, pjeva. Po tome sam zaključila da njen prkos ne proizlazi iz gnjeva zbog brace.
    A najviše od svega poludim kada mi postavlja glupa pitanja, tipa "jel' imam jaknicu na sebi", a nema ju, samo je u majici, ili kada si prilikom oblačenja "ne zna" obuči gaće.
    Pokušavam ne vikati na nju, nikada ju nismo udarili, jer ne vjerujemo u batine. Kada napravi glupost, sjednemo na krevet, mora me gledati i mora sama zaključiti što je krivo napravila. Kada shvati što je napravila kaže "Oprosti mama. Uvijek ću ti biti dobra. Molim te zagrli me." I onda je sve ok.
    Ja sam ovih dana bolesna i pod temperaturom, a obzirom da dojim ne smijem ništa piti. Imam jako malo vremena za ležanje i to mi dodatno otežava situaciju s Larom.
    Nemam strpljenja raditi nešto s njom ako se ona ne trudi i ako se ponaša ko da je blesava. Znam da to zvuči sebično, ali ja svoje dijete stvarno smatram pametnim i tužna sam kada to radi.
    Osim toga, ne izgovara palatale pravilno. Ali ni ne trudi se. Razgovarali smo s pedijatricom o logopedu, ali rekla nam je da je još prerano.
    Imate li i vi slične probleme i kako ih rješavate?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    Iiako tvoje dijete ne pokazuje znakove ljubomore , mislim da
    ona svojim ponašanjem želi privući pozornost.
    Opće je poznato da klinci u nekim, za njih novim i stresnim ,situacijama reagiraju vraćanjem na prethodni stupanj razvoja

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    244

    Početno ništa strašno

    Malo se opusti, uz malo zezanja i humora i ona i ti ćete biti bolje.
    (vidiš da nam je razlika među klincima približno ista). Nemoj joj zamjeravati ono što nije istinski važno.
    Kad rodiš bebu, starije dijete ti se naglo čini jako odraslo, ali i ona ti je još jako malena. I ja sam ponekad na rubu živaca, a tada je sve puno gore- čim se skuliram i s klincima ide lakše.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    126

    Početno

    Mirta me do sad barem 999 puta pitala koje je ovo slovo za C. Inače lijepo čita i zna sva slova. Ali, tako privlači pažnju. Vrlo često provjerava takve gluposti da nemreš vjerovat, ali to joj je za sad najefikasniji način da privuče našu pažnju pa nastavlja. E, da ne povjeruješ, isto nije znala obući gaće jedno par mjeseci (iako ih je prije uredno oblačila). Ne mogu reći da je ljubomorna na Ledu, ali nekad kao da je smeta. Leda je u stvari ljubomornija. Tješi me da brzo rastu i da se sve faze izmnjenjuju brzinom svjetlosti.

  5. #5

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    1,228

    Početno

    To ti je samo privlačenje pažnje. Mene Elena isto pita glupa pitanja. Npr. Jesi ti mama? Ja joj uopće ne odgovaram na takva glupa pitanja nego ju samo zagrlim, dam joj pusu i pitam je da li hoće nešto pojesti i sl. Jako je teško ne otresti se na nju kad ne zna primiti žlicu u ruke nego želi da je ja hranim, ali nije ni njoj lako. Prije je bila sama i imala brdo pažnje, a sad dio našeg vremena odlazi na Danijela.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Tresnjevka
    Postovi
    147

    Početno

    Cini mi se logicno ovo sto su ti vec cure rekle - mozda nije ljubomorna, ali i ona trazi paznju jer ju je do rodjenja brace imala puno vise.

    Ali, ono sto bih ja htjela reci je da mi ovo:
    "Oprosti mama. Uvijek ću ti biti dobra. Molim te zagrli me."
    djeluje scarry. Sorry, nije mi OK da te dijete mora moliti za zagrljaj... I da ce ga dobiti samo ako je dobra. Mi svoju djecu volimo i kad su zlocesta i kad su dobra. I ona to moraju znati u svakom trenutku.

    Eto, morala sam komentirati...

  7. #7
    Zvac

    Početno

    Citiraj Kalypso prvotno napisa
    Ali, ono sto bih ja htjela reci je da mi ovo:
    "Oprosti mama. Uvijek ću ti biti dobra. Molim te zagrli me."
    djeluje scarry. Sorry, nije mi OK da te dijete mora moliti za zagrljaj... I da ce ga dobiti samo ako je dobra.
    Ne bih htjela da ispadnem u najmanju ruku "čudna" zbog ovog. Lara je jednostavno dijete koje jako često koristi "molim te". Ovdje nije riječ o tome da ona mene mora moliti za zagrljaj, jer stvarno ju volimo i stvarno se grlimo. Svjesna sam da ona samo pokušava malo pažnje privući na sebe. Pokušavam što više vremena provoditi s njom i s Alanom u maženju, čitanju priča ili jednostavno ležeći na krevetu trkeljajući gluposti. Stvarno ju smatram sretnim djetetom i žao mi je što x puta reagiram naglo. Nakon razgovora sve je lakše...

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zgb, zapad
    Postovi
    98

    Početno

    Kod nas je slična razlika... To da traži pažnju je logično. Pitanje je zašto: ako se trudiš što više vremna posvetiti mlađemu, pa se odmoriti, pa još pretpostavljam moraš pospremati, kuhati, peglati... tvoje prvo odjednom mora tražiti pažnju. Znači da je nema. Da bi se spriječilo to "bedasto" privlačnje pozornosti trebalo bi to preduhitriti. Ja ju zamolim da mi nešto nacrta, odpjeva, odpleše, da visoko skoči, da mi pokaže kako se sama obuče, da mi zalije cvijeće, igramo igru riječi (nabrajamo vozila, životinje, glazbene instrumente, imena...).....
    I uglavnom, trudim se da oboje imaju mamu koliko im treba.

    Inače, ja sam bila najstarije dijete i uvijek se očekivalo da budem velika tak da sam s 5 i pol godina čuvala brata od godinu i pol i malu seku od 6 mjeseci dok se moji nisu vratili s posla. Kasnije sam ih vodila u vrtić ujutro prije škole (u 2., 3.,4. razredu) i ustajala se u pol 6 da sve to stignem, onda smo dobili još jednu seku pa sam se i za nju brinula... i svi su uvijek očekivali da ja, pošto sam pametna, sve obavljam za druge. A ja sam, da bi čula "bravo, vidiš kako si ti pametna i velika" bila ustvari - mama.
    Ti svoje pametno dijete mazi i pazi, i ne priželjkuj da bude odraslo prije vremena. Ponašaj se prema njoj kao prema maloj princezi i daj joj puno matrijala za maštanje i sanjanje.
    I, samo još nešto. Mislim da ne mora uvijek sama skužiti gdje je pogriješila i tražiti oprost jer bi se mogla početi osjećati krivo i kad nije ništa skrivila.

  9. #9
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    Imam samo nju, ali ponekad naprosto zazelim biti barem malo sama, a onda pocne ono sto je Zvac gore opisala ... Tocno znam u cemu je problem, ali mi se ponekad tako ne da pricati sa zivotinjama i teletabisima, plesati, skakati, ...

    Ja ju zamolim da mi nešto nacrta, odpjeva, odpleše, da visoko skoči, da mi pokaže kako se sama obuče, da mi zalije cvijeće, igramo igru riječi (nabrajamo vozila, životinje, glazbene instrumente, imena...).....
    Prije nego sto realiziram "svojih 15 minuta", probat cu ovo. Mozda upali i pusti me na miru na kratko. Hvala.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •